NEDERLANDSCHE R000E KRUIS LAATSTE NIEUWS Denkt WOENSDAG 19 OCTOBER aan de Jaarlijksche collecte te Leiden ten bate van het Vredeswerk van het DINSDAG 18 OCTOBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 op 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting Geraamde opbrengst f1500. De uitkomsten van den dienst 1937 z,ijn van dien aard, dat de dienst 1939 met een saldo moet aanvan gen van f2251.53 inplaats van f 6S000 in 1938. De totale inkomsten van den dienst 1939 zijn geraamd op f94745. de uitgaven op f97.332, zoodat het nadeelig saldo beloopt 12587. Hierbij is geen rekening gehouden met de post onvoorziene uitgaven, welke in normale gevallen 5 pCt. van de totale in komsten moet bedragen I.e. f 4737. Het totale tekort zou dus bedragen f 7-324. Dit bedrag kan worden gevonden uit de reserve welke roer heden bedraagt f22750. De ongustige factoren, welke het budget van de begroo ting beïnvloed hebben, worden o.a. toege schreven aan: meerdere kosten verpleging krankzinnigen f 1600; hoogere raming ge meentelijke ondersteuning en t.b.c.-verzor- iring f750; verhoogde onderhoudskosten we gen f 1200; steun kleine tuinders, voor reke ning van de gemeente blijvende f 400; spaar regeling voor werkloozen en tuinders f 200; verlaging uitkeering uit het Gemeentefonds f 800; minder subsidie uit het werkloosheids- Rubsidiefonds f 1600; reserveering tot het ver krijgen van kapitaal f1000. Het herbouwen van de afgebrande wo ning van den veehouder Van Santen is op gedragen aan de aannemers Boers en an Bennekom te Hazerswoude voor de som van f9649 voor wat betreft metsel- en timmer werk en het schilderwerk aan den^aanne- mcr Van Keeken te Alfen voor f 370. ZOETERWOUDF. rijwieldiefstal Ten nadeele van J. H. alhier is bij de R.-K. kerk een heerenrijwiel ontvreemd. diefstal van gereedschap J. van M. deed bij de politie aangifte dat onbevoegden ten «rijnen nadeele uit een chubhuis eenig gereedsdhap hebben ont vreemd. mond- en klauwzeer neemt af Het mond- en klauwzeer onder het vee in deze gemeente is in sterke mate afgenomen. Vele veestapels zijn weder als gezond opge geven. RECHTZAKEN Kantongerecht Leiden Dronken autobestuurder A. V. uit Nieuw-Vemnep, die verstek liet gaan, had in den nacht van 13 op 14 Augus tus van dit jaar met een auto gereden op den Ouden Zeeweg te Noord-wijk aan Zee- Hij waar daarbij volgens de dagvaarding dronken geweest. Op den Oude Zeeweg heeft men plotseling een scherpen bocht. Alle automobilisten nemen deze bocht met mati ge snelheid maar deze bestuurder dacht dat hij het wel met een gangetje van 70 'km kon. Het ging natuurlijk piet met het gevolg daï hij met een flinke vaart tegen een paar hoo rnen opbotste, daarna een paar heesters ver nielde om vervolgens met zijn auto te» kan telen en gedeeltelijk in een half droge sloot' terecht te komen. De agent van politie vertelde een en ander over de ravage, waarna het woord was aan den garagehouder J. F. uit Nieuw-Vennep, waar verdachte de auto gehuurd had. Deze verklaarde dat verdachte des nachts nog, in een taxi, bij hem was gekomen en dat hij toen flink dronken was. Bovendien wilde .verdachte dat de garagehouder ook den taxi chauffeur nog betaalde, want hij had geen geld meer bij zich. J. K. uit Lisse was op het hooren van den klap aangekomen en vertel de dat verdachte heel wat op had en er kwam zelfs een erge dranklucht uit de auto- Nog een andere getuige kwam verkondigen dat verdachte ontelbare kannen hier had naar binnen geslagen en zeer dronken was. De ambtenaar vond de feiten zeer ernstig. Een strenge straf achtte hij hier op zijn plaats. Hij eischte een hechtenisstraf van een week en een jaar intrekking van het rij betvijs, terwijl voor het nemen van de bocht met 70 km een geldboete werd ge- ciscbt van f 50 subs. 25 dagen. De kantonrechter, dadelijk uitspraak doen de, veroordeelde verdachte tot een week hechtenis, een jaar intrekking van het rijbe wijs en een geldboete van f 25 subs. 14 da gen. Nog een dronken automobilist J; S., vischverkooper te Katwijk aan Zee, idie ook al verstek liet gaan, had op 23 Augustus op de Voorstraat te Katwijk aan Zee dronken een auto bestuurd. Volgens de agent van politie W. Bes had hij verdachte in zijn auto aan zien komen. Volgens dezen getuige reed de auto niet, maar sprong voor uit. Wandelaars moesten het veege lijf her gen door ijlings op het trottoir te springen. Het was volgens de agent levensgevaarlijk geweest, dit rijden van verdachte, want het was midden Augustus en zeer druk met wandelaars op de Voorstraat. Getuige had den bestuurder dan ook met auto en al mee genomen naar het bureau. De ambtenaar eischte ook hier een hech tenisstraf van een week en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Uit spraak conform. Plakkers Vervolgens moesten vier verdachten te recht staan en wel F. K., caféhouder te Noordwijkerhout en drie bezoekers van zijn café, te weten Th. C. Z., J- B. Z. en P. O., Allen te Noord-wij kerhout. De drie laatstge noemden hadden na sluitingstijd nog het een en ander gedronken, althans na slui tingstijd het café bezocht. Allen ontkenden iets strafbaars begaan te hebben. Zij hadden gewoon voor den ingang van het café gestaan zonder iets te gebrui ken. De veldwachter had wel gerinkel van glaswerk gehoord maar zien drinken had hij niet. De kastelein vertelde dat hij om dien tijd in bed gelegen had. maar de veld wachter bestreed dit. want -hij had den kas telein in levenden lijve bij de bezoekers zien staan. De» ambtenaar geloofde het verhaal van den veldwachter en ging niet op de verkla ringen van het viertal in. De eisch werd te gen den kastelein een geldboete van f 7.50 en tegen elk der bezoekers een boete van f 4 sübs- 2 dagen. Het vonnis werd resp. f 5 regen den kastelein, en f 2 tegen elk der be zoekers. De onbeschermde gehaktmolen H. J. B., slager te Voorschoten, had in zijn winked een gehaktmolen staan welke niet voldoende beschermd was. Een electrl- sche» motor bracht de molen op gang. De controleur R. Stoel kwam nog vertellen dat verdachte meermalen gewaarschuwd was. Verdachte had de geheele machine meege bracht om voor den kantonrechter een monstratie te geven en aan te toonen dat er van gevaar geen sprake was. De kanton rechter gaf hem geen kans om zijn demon stratietalent te ontplooien zoodat de molen ingepakt bleef. Dc ambtenaar eischte een geldboete van f 7.50 subs- 4 dagen, met wel ken eisch de kantonrechter accoord ging. Zij zaten te visschen A. F. V., caféhouder te Voorschoten, had des nachts om één uur nog een aantal be zoekers in zijn tuin gehad, terwijl -het café om elf uur gesloten moest zijn. Verdachte vervelde dat het visschers geweest waren die de stoelen gebruikten om er op te zitten terwijl zij Bezig waren met vischjes te ver schalken. De kantonrechter vroeg belang stellend of er dan geen snapskens werden gebruikt door de visschers. Verdachte ont kende dit ten stelligste. Het O. M. geloofde het verhaal niet erg en aisobte een geldboete van f 5 subs- 3 dagen, met welken eisch de kantonrechter meeging. Onder toezicht M. J. van W., bakker te Noord wijk, moest verschijnen omdat hij zijn zoon auto had leeren rijden op drukke verkeerswegen zon der dat hij een rijbewijs had. De ambtenaar wilde ditmaal volstaan met een geldboete van f 6 subs. 3 dagen, maar de kantonrechter vond het feit niet zoo schuldig en veroordeelde verdachte tot geldboete van f 10 subs. 4 dagen. Bang voor de oorlog In het bezit van B. H. v. d- B. te Alkema- de was aangetroffen een revolver met vijf scherpe patronen. Op een vraag van den kantonrechter wat hij met de revolver moest doen vertelde verdachte dat men tegenwoor dig zooveel van oorlog hoorde. De ambte naar vond het absoluut geen excuus eischte een geldboete van f 10 subs. 5 dagen, met verbeurdverklaring van het wapen. Uitspraak conform. Hardnekkig geval Weer moest de tuinder G. T. uit Alk erna- de terecht staan wegens overtreding der leerplichtwet. Volgens de dagvaarding stoort hij zich nergens aan en houdt hij zijn zoontje steeds thuis van school- Hij zelf zegt dat hij er meer voordeel van heelt als hij hem op het land laat werken. De ambtenaar vond dat het nu beslist uit moet wezen en eischte een geldboete van f 15 subs. 8 dagen. De kantonrechter liet het afloopen met een boete van f 10 subs. 4 da gen, met de ernstige waarschuwing, dat de gevangenis bedenkelijk dichtbij komt voor verdachte. Verkeersovertredingen J. v. <L B. was op den nieuwen Rijksweg onder Ocgstgeest met een snelheid van km tegen een auto opgebotst, welke auto van richting wilde veranderen en die tijdig had kenbaar gemaakt. Eisch en uitspraak f 15 subs. 5 dagen- C. van H., melkhandelaar te Leiden, had op den Zoeterwoudschesingel een dame aan gereden toen deze zich op den rijweg in Hoewel ook de dame niet geheel vrij uit ging had verdachte volgens den ambtenaar niet voldoende opgelet. Eisch f 5 subs. 3 dagen. De kantonrechter vond dat verdachte erg onvoorzichtig gereden had en veroordeelde hem tot een geldboete van f 7.50 subs. 3 da gen. N.V. NFJMEEGSCHE HYPOTHEEKBANK 4 pCt. PANDBRIEVEN a 1011/4 HAARLEMMERMEER AALSMEER. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de eerste chr. school te Aalsmeer, wordt morgenavond in de Ned. Hérv. Kerk te Aalsmeer een herden kingssamenkomst gehouden. Als sprekers zullen optreden oud-Minister Mr H. Bijle- veld en Ds P. de Bruin, pred. Ned. Herv. Gemeente te Driebergen. Donderdag 20 Oct. hoopt het bestuur der school in „Irene" van 3—5 te recipieeren. Aan den avond van dien dag om 7 uur hoopt men met leden, oud- leerlingen en genoodigden een feestavond te houden in het veilinggebouw „Bloemen- lust". De vereeniging tot stichting en in standhouding van Scholen met den Bijbel te Aalsmeer heeft ter herdenking van dit gouden jubileum een gedenkboekje uitgege ven. waarin de secretaris van het bestuur, de heer J. v. d. Zwaard Pzn., een kort over zicht geeft van de Chr. Schoolgeschiedenis te Aalsmeer. Verder bevat het boekje bij dragen van bestuursleden e.a. en is ver lucht met foto's van de schrijvers en kiek jes van de scholen. HOOFDDORP. By het café van den heer C. in den Leimuiderdijk bevond zich een richte politiehond, die verschillende bezoekers wilde bijten. De eigenaar, die dit bemerkte, wilde de menschen te hulp komen. Het gevolg was dat de hond tegen hem opvloog en hem trachtte te by ten. Men begreep met een ge vaarlyk dier te doen te hebben. De politi, Hoofddorp, die inmiddels gewaarschuwd arriveerde spoedig. Deze maakte er eind aan en schoot het dier dood. Door de afdeeling Halfweg-Zwanenburg in de Ned. Vereeniging E. H. B O zal in samenwerking met de drie plaatselijke gences- heeren, een opleidingscursus worden gegeven. Deze cursus zal aanvangen op Woensdag 19 October in de bovenzaal van de Julianaschool te Zwanenburg. Fraude bij den Prov. Waterstaat Een gepensionneerd bouwkundige gearresteerd Heeft minstens f 7000 a 8000 verduisterd 's-GRAVENHAGE, 17 Oct. Naar wij vernemen heeft de Haagscho politie hier ter stede gearresteerd den 66-jari- gen gepensionneerden bouwkundige H. F. P., die in zijn laatste vijf dienstjaren bij den Prov. Waterstaat (afd. bruggen bouw) een bedrag van minstens f 7000 f 8000 ten nadeele van die instelling lieefv verduisterd. Daar het onderzoek nog gaande is, is het niet uitgesloten dat dit bedrag nog wat grooter zal blij ken te zijn. Het meest pijnlijke van deze gesohiedenis is wel, dat P. eerst met Februari j.l- op pen sioen werd gesteld, terwijl hij a' een ja^r daarvoor den pensioengerechrigden leeftijd oereikt had. Deze maatregel werd getroffen uit hoofde van zijn bijzondere kwaliteiten, welke hij ongetwijfeld bezat. De manier waarop hij te werk ging is voor buitenstaanders wellicht niet zoo erg be grijpelijk en daarom zij eerst meegedeeld, dat bij sommige aanbestedingen z.g.n. stel posten plegen voor te komen. Dit zijn pos ten, welke men zou kunnen aanduiden als „onvoorzien". Bij een aanbesteding moet altijd rekening gehouden worden met bepaalde karweitjes, die men van te voren niet kan bekijken en hiervoor pleegt men dan een paar duizend gulden uit te vrekken, welke de aannemer van te voren moet storten. Zoo gebeurde het herhaaldelijk dat P. van oordeel was dat een aannemer daarvoor in de termen viel- P. wees den betrokken aan nemer er op en liet hem dan storten op zijn eigen giro-nummer (het nummer dus van P.). Dat de aannemer dav zonder aarzeling deed komt omdat, hoe gek het ook moge klinken, dergelijke transacties wel meer op privé-girorekeningen worden overgemaakt inplaats van op een girorekening van de provincie. Teneinde zoo'n aannemer wat plooibaar te maken en geen strubbelingen te ontmoeten kwam hij met den aannemer overeen, het bedrag van de stelpost in een of andere ma- terialenrekening te verwerken. Was er 100.000 kg ijzer noodig, dan maakten ze er samen op papier 110.000 kg van, door welk verschil de aannemer de som van de stelpost vrijkreeg. Nu was het niet zoo, dat P. telkens de ge heele stelpost incasseerde. Hij eigende er zich slechts een paar honderd gulden van toe om dit spelletje zoo lang mogelijk te kunnen volhouden. Bovendien werd de geheimhouding dezer manipulaties nog in de hand gewerkt door hei feit, dat de eindstaten van een week door P- zelf werden opgemaakt, zij het ook in tegenwoordigheid van den aannemer. Blijkbaar heeft de aannemer daarbij niet scherp genoeg opgelet. Hij wordt althans niet vervolgd, als hebbend te goeder trouw gehandeld. Daar voorts het brengen van een fictief bedrag in een materialen-leverantie heel normaal is, kan hem ook op dit punt niets ten lasïe worden gelegd. Dat de fraude aan het licht kwam is te danken aan den opvolger van P., die in dit stadium juist bezi#r was met den bouw vaD een brug te Alten a. d. Rijn. Aanvankelijk ontdekte hij de fraude niet, doch dezer da gen is hem een licht opgegaan» De moord op Greta Groen DEN HAAG, 17 Oct. Naar wij ver nemen, heeft de moeder vhn het ver moorde meisje, Greta Groen", Zaterdag ochtend j.l. een anoniemen brief ontvan gen, blijkens het (poststempel afkomstig uit Numansdorp. In dezen brief wordt door den afzender diepe deernis uitge sproken over het gebeurde. Mevrouw Groen heeft dezen brief aan de politie ter hand gesteld. Gevolg hier van is weer geweest, dat Zaterdagavond te Rotterdam een jeugdig inwoner van Numansdorp werd gearresteerd. Hem is een langdurig verhoor afgenomen, doch daar niet kwam vast te staan, dat hij iets met de zaak uitstaande had, is hy weer op vrije voeten gesteld. Intusschcn speurt de recherche ijverig naar den afzender van den bewusten brief. Burgerlijke Standen ALPHEN a. d. RIJN. Bevallen: M de Jong M Ham Wit 2 Ondertrouwd: N H Hulsoher 30 j en J W VcrmeU; J Vink 26 j en A M Velis 21 j: G P de BruUn 35J en G H E Kllnger 28 j: J C Spies 29 j en H de Vos 29 j; J Verhagen 27 J en M Spruitcnburg 30 J Gehuwd: W J v d Woenscl 26 J en J C van Capel 25 j: J Hogenes 29 J en A den Hollander 26 j; MR Kroes 33 j en N G van Zwieten 31 j; J J de Looö 28 J en M van Nood 27 J Overleden: J Oskam 59 Jr. geh met W van t Wout: G Minnebrand 77 jr. wede v H Wes- ielse; J M Hellegers 71 jr LISSE. Bevallen: J M v HaoMer—Eferink d; W H Verhaar—Zwetsloot z; A Huizer—Kockel- n d; H Nleuwenhuls—Abblnk d; J C de s— Rljgeraberg z; M Mens—v d Hulst z; J hoek—Vonk z dertrouwd: L Kuipers en G Meijer •rieden: J ten Donkelaar. 73 Jr. A A Heerlngs 28 J en A J uwd: J Wolvers 28 J en M A l r d Meer d; C v Schoo- Het jubileum van „Effatha" 's GRAVENHAGE, 18 October. De Voor zitter, Prof. v. d. Meiden heeft aan het slot van de ministerieele toespraak woorden van dank gesproken wegens de -hem ver leende Koninklijke onderscheiding. Aan het slot van de morgenbijeenkomst heeft de tweede voorzitter, de heer H. J. van Wij len, den voorzitter namens het bestuur ge- lukgewenscht. Enkele toespraken zijn daarop nog gehou den. De iheer H. J. Schilder, bestuurslid van de Calv. Stud. Beweging, heeft het woord gevoerd namens de vertegenwoordigde studentenorganisaties, de heer H. Sissing namens de Vereenigirug tot Bevordering van het Doofstommenonderwijs in Nederland, de heer A. v. d. Zanden voor het Amster- damsoh Instituut, waarna ook een der ou ders uiting gaf aan de gevoelens van oank- baarheid, welke niet het minst in deze da gen de ouders gevoelen. LICHAMELIJKE PARAAT- HEID DER JEUGD Comité ter bevordering daarvan in oprichting Men schrijft ons: Onder leiding van den heer M. F. Graaf land, oud-rijksinspecteur voor de lichame lijke opvoeding, en den heer J. P. F. M u 1- dcr, leeraar lichamelijke opvoeding aan het Vrijzinnig Christelijk Lyceum te Den Haag, wordt momenteel een comité gevormd ter bevordering van de lichamelijke ontwikke ling der Nederlandsche jeugd. Verschillende vooraanstaande persoonlijkheden zijn aange zocht om in dit comité zitting te nemen. Het comité zal een nationaal plan ontwik kelen, met het doel de jeugd van 620 jaar en den militieiplichtigen voor en tijdens hun diensttijd de noodige lichamelijke paraat heid te geven. Daar 40 procent van ons jonge volk lichamelijk ongeschikt is voor de ver vulling van zijn maatschappelijke en mili taire taak de percentages der afkeuringen voor den militairen dienst bewijzen het wordt het hoog tijd om ons volk te winnen voor een plan, waardoor de Nederlandsche jeugd geleidelijk opgevoed zou worden tot een hoogen graad van lichamelijke levens gereedheid. De drang naar lichamelijke vaardigheid leeft in onze Nederlandsche jeugd. Het gaat erom, met moreelea steun van Rijk, Provinciën en Gemeenten en met gebruikmaking der bestaande leerkrachten, oefengelegenheden, sportbonden en lande lijke organisaties ter bevordering van licha melijke oefening een organisatie op te bou wen, welke haar heilzaam werk verrichten -Tl in alle deelen des lands, ter verkrijging van een paraat jong Nederlandsch volk Kostwinnersvergoeding Er zal spoed betracht worden 's-GRAVENHAGE. 18 October. Gebleken is, dat de dienstplichtigen, die recht op kost winnersvergoeding hadden over de dagen van buitengewoon verblijf in werkelijken dienst, nog niet all«n in het bezit van de vergoeding zijn gekomen. Dit schijnt o.a. hierdoor veroorzaakt te te zijn, dal de bur gemeesters, die voor e«n groot deel van deze gevallen met het uitbetalen van de vergoe ding belast zijn, zekere opgaven van korpsen moeten afwachten, doch deze opga ven niet altijd op tijd hebben ontvangen, vermoedelijk in verband met de snelheid, waarmede de getroffen buitengewone maat regelen weer zijn opgeheven en vele com mandanten het eene commando met het an dere hebben moeten verwisselen. De Minister van Defensie heeft thans tele grafisch aan de burgemeesters aanwijzingen verstrekt, opdat de ■vergoedingen, voor zoo ver zij nog niet zijn uitbetaald, zoodra mo gelijk in het bezit van de rechthebbenden komen. Algemeen weeroverzicht Het gebied van hoogen luchtdruk over het zuid-oostelijke deel van het waarnemings gebied trok zich verder naar het zuid-oosten terug. De Oceaan-depressie trekt verder noord-oostkaarts, het centrum ligt nog voor de Noorsche kust. Over Engeland en de Noordzee ligt een secundaire storing. Ver in het westen op den Oceaan nadert een nieuwe depresie. Op de Britsche Eilanden, in onze omgeving, West-Duitschland en langs de heele Noorsche kust heerscht buiig weer met matigen tot krachtigen wind uit richtingen tusschen zuid en west. In Frank rijk, Midden- en Oost-Europa is de wind zwak en de lucht over het algemeen opge klaard. De temperatuur daalde op IJsland en grootendcels op de Britsche Eilanden tot onder de normale, overigens is zij in vrijwel het geheele waarnemingsgebied nog boven normaal. Voor morgen wordt kouder weer verwacht, aanvankelijk buiig, later opklarend. De wind zal meest matig, tijdelijk krachtig uit het zuid-westen tot westen waaien. Dood in de afvoerbuis BREDA, 18 Oct. Gisteravond begaf een zestigjarige metselaar zich in een onder- grondsche afvoer van de fabriek der Hol- landsche Kunstzijde Industrie, voor het op nemen van uit te voeren werk, zonder daar van echïer personeel van de betrokken af deeling te verwittigen. Toen het later op den avond werd en de man niet huiswaarts keerde, informeerden de huisgenootcn aan de fabriek, waar de metselaar bleef- Onverwijld ging men op onderzoek uit Na eenigen tijd gezocht te hebben, vond men in den afvoer het leven- looze lichaam van den vermiste. Vermoede lijk is de man door verstikking om het le ven gekomen, De poging tot doodslag te Everdingen Nader onderzoek gelast AMSTERDAM, 18 Oct. Het Hof wees een interlocutair-arrest in de strafzaak tegen den jeugdigen kantoorbediende uit Ever- dingen, die een poging tot doodslag had gepleegd op een rijksveldwachter. De recht bank had den verdachte tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Het Hof achtte het onderzoek niet volledig, stelde zijn stukken in handen van den rechter-com- missaris en beval een onderzoek naar de geestvermogens van den jongeman. Verdachte was op zekeren avond be- keurdl door den rijksveldwachter, omdat hij op een verboden weg fietste. De man was afgestapt, trok na een korte woordenwis seling een revolver en loste op korten af stand vijf schoten op den veldwachter, die ernstig gewond werd, doch na eenige maanden in het ziekenhuis te hebben ver toefd, hersteld is. Oude man verdronken 's-GRAVENHAGE. 18 Oct Vannacht om streeks half drie is de 75-jarige J. B., af komstig uit Middelburg, door onbekende oor zaak in het water van de Dunne 13 erkade te 's-Gravenhage gevallen. Een chauffeur, die het ongeval zag gebeuren, waarschuwde de politie, die met een dreg den ouden man op het droge haalde. De agenten pasten kunst matige ademhaling toe, totdat een dokter van den G.G.D. arriveerde. Deze kon even wel slechts den dood constateeren. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Zuid wal ge bracht. De moord op een woon wagenmeisje Levenslang geëischt ALMELO, 18 Oct. Voor de rechtbank alhier is de geruchtmakende moordzaak behan deld, welke op 27 Mei jl., den dag na He melvaart, de gemoederen in deze stad in beroering heeft gebracht. Op de opslagplaats van de gemeentewerken werd in den vroe gen morgen van dien dag het lijk gevonden van een 12-jarig woonwagenmeisje, Tetje Hof genaamd, dat met een mes op gruwe lijke wijze was vermoord. Van deze moord werd verdacht de 24- jarige v. d. W. die bekende den moord te hebben gepleegd. Ter terechtzitting werden vijf getuigen ge hoord, van wie drie deskundigen. Uit de ver klaringen' bleek, dat de verdachte tegen eenige vrouwen had gezegd dat hij van plan was zijn vrouw of iemand anders te ver moorden. De of loeier van j'ustitie, Mr. S. J. van der Hoeven, eischte levenslange gevangenisstraf. De verdediger, Mr H. Vrind uit Almelo, pleitte clementie. 's GRAVENHAGE, 18 October. Prinses Juliana en Prins Bemhard hebben een be langrijke gift doen toekomen aan het Zen dingsbureau te Oegstgeest ten bate van de Samenwerkende Zendingscorporaties. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De firma Ruys en Co, hoofdagente van óe N.V. Rotterdamsche Lloyd meldt, dat de boottrein aansluiting gevend op het 21 dezer van Marseille vertrekkend ms. „Dempo", den 20-sten dezer om 15.56 van Den Haag H.S., om 16.20 van Rotterdam D.P. en om 17,17 van Roosendaal zal vertrekken. Begin van demobilisatie in Duitschland BERLIJN, 18 Ocï. Vandaag is een aanvang gemaakt met de demobilisatie van honderd duizenden reservisten, die tijdens de inter nationale crisis onder dc wapenen waren geroepen, en van de soldaten, die na hun diensttijd in dienst waren gehouden. De demobilisatie zal ongeveer veertien dagen duren: vele transportmiddelen van verschillenden aard moeten daarvoor ge bruikt' worden. In de voorsteden van Ber lijn het autobus verkeer voorloopig ge- Moord te Eindhoven EINDHOVEN, 18 October. In den afgeloo- pen nacht werd aan de politie in Eindhoven meegedeeld, dat in de Hemelrijken een man doodgestoken. Onmiddellijk ging men naar de aangoouide plaats, waar men het levenlooze lidhaam vond van den 34-jarigen gehuwden L. A. Sanders, een berucht type uit Veldhoven. Het bleek, dat het slachtoffer, na sluitings tijd van een café in de Hemelrijken, plotse ling op een groep café-bezoekers, die op straat nog wat stonden na te praten, was losgestormd. Hij had zioh tevoren op de achterplaats van het café voorzien van enkele bierflesschen en hiermede gewapend stoof hij, zonder dat daartoe eenige aanlei ding bestond, op den motorrijder J. J. van der Velden uit Zeelst af, die ook tot de be zoekers had belhoord. Er ontstond een vecht partij. waarbij van der Velden, eveneens een oude bekende van de politie, zijn mes trok Sanders met een steek in de hartstreek het leven benam. De getroffene zakte bloe dend ineen. De omstanders namen de vlucht. Zij waarschuwden de politie en een dokter. Toen de geneesheer ter plaatse kwam. kon f tij slechts den dood van Sanders constatee- ren. Van der Velden was intusschen op zijn motor gesprongen en in volle vaart wegge reden. De politie van Eindhoven begon ijlings een uitgebreid onderzoek, dat zich T de richting van de grens uitstrekte. Het is namelijk niet uitgesloten, dat de man de wijk naar België heeft genomen. Als smokkelaar is Ihem de streek zeer goed be kend. Tot nog toe heeft men den dader evenwel niet kunnen achterhalen. A. N. P. NIEUWS ZONDAGAVOND: Doodelijk Ongeval; Ernstig Auto-ongeluk Ongeveer 190.000 ongc\allen per jaar treft jaarlijks ruim 2 van Je bevolking. Veel meer ongevallen dan branden. VERZEKERT blijvende INVALIDITEIT en LOONDERVING. Premie uiterst billijk TH. C. VRIESENDORP WASSENAAR - MIDDELWEG 8 ALLE ASSURANTIËN Telefoon 710353 Postgiro 62S07 AMSTERDAM Dick Weiman ter aarde besteld Gistermiddag is op de begraafplaats „Zorg- vlied" het stoffelijk overschot van den con certzanger Dick Weiman aan den schoot der aarde toevertrouwd. Vele bekende figuren uit de concertzan- gerswereld waren opgekomen om hun over leden collega de laatste eer te bewijzen. Nadat de kist was opgebaard in de aula voerde eerst de heer Louis van Tul der namens de vereeniging van concertzangeres sen en concertzangers het woord, die Dick Weiman een goed vriend noemde. Ada Das si sprak als leerlinge van den overle dene, Toon de Hoogh als vriend. Laatste spreker was de heer Veldhoen, voorzitter van de O.Z.G. Vele bloemen dekten de baar. De organist speelde op het orgel „Andan tino" van Cesar Franck en bij het uitdragen van de kist „Litanei"' van Schubert Kranige redding Groote consternatie verwekte gistermid dag op het Singel bij het Spui een auto ongeluk, dat toch nog goed afliep. Een auto. uit Zaandam, gleed ten aanschouwe van vele ontstelde stadgenooten plotseling het water in en verdween voor de oogen van de verschrikte toeschouwers, die op het drukke middaguur van alle zijden kwamen toeloo- pen. Vier kloeke jongemannen hebben aan stonds pogingen tot redding aangewend. Zij sprongen pardoes te water en mochten er na snel en hard werken in slagen den be stuurder uit den wagen te trekken. Dit kon niet gebeuren voordat de kap was stukge sneden. Het bleek daï alleen de bestuurder in den wagen had gezeten. Hij was reeds buiten bewustzijn, doch kwam vrij spoedig weer bij- De G.G.D. behandelde zoowel dvn dren keling als de redders, welke hun moedige daden hadden verricht, terwijl het talrijks publiek langs de wallekanten ademloos stond toe te kijken. Spontaan bracht h< t pu bliek den redders een klinkende ovatie Hev geval verwekte in het levendige stads deel buitengewoon veel belangstelling. Dc brandweer haalde later de auto op. De autobestuurder was de heer Kunz. uit Zaandam. Hij slipte toen hij den wagen wilde parkeeren aan den waterkant mei het bekende gevolg. Zaterdag heeft de Fa v. d. Tak. Berging Mij. een onderzoek ingesteld naar de liq ging van de SCH 102. Het ruim en de machinekamer werden gepeild terwijl te vens een onderzoek werd ingesteld naar den vermisten jongen, hetwelk geen resul- Uurhut. Sp"""9 HaJde 'eiding- De '°'aa' ""melde

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7