fTCf tabak giubl suffê Jongens die naar Indië gaan DINSDAG 18 OCTOBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a C£Aifhal 6, 10, 13 CT. PER HALF ONS DE TSJECHOSLOWAAKSCHE PROBLEMEN Nog geen hervatting der Hongaarsche besprekingen Er Is te Praag nog geen besluit genomen aangaande de hervatting van directe onder handelingen met Boedapest, doch het ver luidt, dat diplomatieke besprekingen nog steeds aan den gang zijn, niet alleen tus schen de beide hoofdsteden, doch ook met Berlijn, Londen, Parijs en Rome. Het nieuwe Tsjechische aanbod, dat, naar men zegt, gebaseerd is op een compromis tusschen de Hongaarsche eischcn en do Tsjechische voorstellen, zou evenwel Tsje- ch0Slowakije de steden Bratislava, Nita, Lugnec en Uzherod doen behouden. Het lot van Kosice, dat een groote Hongaarsche bevolking heeft in een bijna geheel Slo waaksch district, is nog steeds niet be paald. In oen (hoofdartikel van de „Giornale Idfltalda wordt gezegdi, dat de rege&ringen en pairtijen in Europa zich ernstig zouden vergissen, indien zij zoudien blijven vasthou den aan het veiikeerde motief van verschil len van opvatting tiusschen Rome en Berlijn. Wij zijn in de gelegenheid, aldu6 het •blad. te verzekeren, dat het Hongaarsche probleem, voor zoo ver 'het betreft de be trekkingen met Tsjedhoslowaikije, weldra zal worden aangesneden in volmaakte overeenstemming tussdhen Dtiitschland Italië. Het blad geeft uitdrukking aan de zeker heid, dat Praag aan deze oplossing zijn goedkeuring zal hechten. De Hongaarsche eisdhien, waarvan de conferentie van MünChen de wettige basis erkende, zijn gematigd en redelijk. Zij doen geenszins blijken van een geest van geweld), xiooh van territoriale begeerigheid. Zij ver langen die annexatie van Hongaarsche ge bieden, volksstemming voor betwiste zones en zelfbestuur voor andere minderheden. In principe komien deze eis olie n overeen met de betoogien, welke deel uitmaken van de leer der democratie en met hetgeen te Mündhjen practisdher is geformuleerd. De regeering te Praag, alkJus besluit het blad, kan in haar eigen belang niet wei geren Hongaarsch terrorisme De Tsjechoslowaaiksdhe bladen van Maan dag behandelen vooral het optreden van Hongaarsche terroristen in het grensgebied van Zuid-Slowakije en Sub-Karpathisoh Rusland. Deze gewapende benden, zijn georgani seerd volgens het model van het corps, dat Henlein onlangs heeft ontbonden. Het zijn formaties van een paramilitair karakter en zij beoogen onrust te zaaien. Uit Boedapest meldit het Hongaarsch Volgens berichten van de grens van Sub- Karpatfliiedh Rusland hoort men iederen nacht aan de grens uit de lichting yan Beregszasz eni Ungvar geweervuur. De Tsjechen willen! de wereld doen) ge- looven, dat zij een einde hebben gemaakt aan het optreden vain de vrijsdharen, dloóh in weakelijkheidi gaat de bevolking, bijge staan door deserteurs en. mannen, die door de Tsjechen veribannien werdlen, doch naar het lajnid teruggekeerd zijn, voort met het bedrijven van sabotage, niettegenstaande ■dien staat van beleg. De opstand neemt steeds gnooter vortmen aan, hoewel de opstandelingen weten, welk lot hun wacht, wanneer zij gevangen! wor den genomen. De Duitsch-Tsjechische overeenkomsten De Duitscüie en Tsjechische autoriteiten hebben een overeenkomst bereikt, op grond waarvan de grenszone door speciale vlieg tuigen zal worden gefotografeerd. De foto's zuilen later ails basis dienjen voor de nieuwe grenslijn. Er worden twee werkkampen gesticht, één te Praag eni één te Pilaen. De volgende week zulten deze kampen wordJcn geopend. Voortaan zulten aMe particuliere onder nemingen baar personeel uit lieden, die in deze kampen hebben gewerkt, moeten re- cruteenen. Duitsdhe politieke kringen te Berlijn ver klaren, volgens Havas, dat de in het buiten land verspreide berichten over de bedoeling van Hitler, aan de regeerdng te Praag de arrestatie en uitlevering te vragen der niet-natianaal-sooialiistische Sudeten-Duit- sche afgevaardigden en senatoren, onge grond zijn. Men betwist eveneens, da/t de Gestapo te Praag eten afdeeling zou hebben gevestigd. Alle tusschlen Berlijn en die Tsjedho- Slowaaksdhe regeering hangende kwesties, met inbegrip van die, welke den burgerlijken status betreffen der in Tsjeohosilowakije gebleven Duit schers, die op Tsjechoslowaaksch grondgebied gevestigd blijven, hebben) reeds onderwerp van onderhandelin gen tussdhen de bedde regeeringen uit- Er as reden op te merken, dat de bij de besprekingen! te Münoheni tot stand gekomen overeenfldomst voorziet in' een recht van optie. Vtaor wat de in Tsjedhbsflcxwakije geble ven Duitschers aangaat, hebben de meest gezaghebbende Duitsdhe kringen nimmer opgéhouden te herhalen, dat het rijk dn hun Hot belangstelling zal blijven hebben. KEMAL ATATURK ERNSTIG ZIEK STAMBOEL, 17 Oct. (Havas) De secreta ris-generaal van het huis van den president der Turksche republiek maakt voor den eersten keer melding van den slechten ge zondheidstoestand van president K e m a 1 A t a t u r k, waarin hij verklaart: Een leverkwaal, waaraan de president lijdende is, heeft haar normaal beloop ge volgd', totdat zich gisteravond de crisis voordeed, welke de ziekte verergerde. De patiënt is veel zwakker geworden, zijn pols slag is verhoogd. De spijsvertering en zijn zenuwstelsel hebben er den invloed van ondervonden. Des nachts zijn de pijnen gedeeltelijk af genomen. na een behandeling, voorgeschre ven door de behandelende en consulteerende geneeslieeren. De toestand van den patiënt blijft ernstig, ondanks een vanochtend geconstateerde Jicht© werbeterins, De Duitsche Schietpartijen spionnage in Amerika te Jeruzalem Het proces te New York Te New-York wordt momenteel een proces gevoerd tegen enkele Duitschers en Duitsch-Amerikanen, die ervan wor den beschuldigd, spionnage in de Ver- eenigde Staten te hebben verricht ten voordeele van het Derde Rijk. De openbare aanklager Hardy zeide o.a., dat de Duitsche spionnen naar Berlijn plannen hebben overgebracht van twee Amerikaansche vliegtuigmoe derschepen, die zij in handen hadden gekregen door het namaken van Roose- velts handteekening op een vervalschte lastgeving aan het ministerie van ma rine. Deze verklaring wekte in de rechtszaal groote beroering. Hardy beschreef voorts tot in bijzon derheden militaire geheimen, die volgens zijn zeggen door de Duitsche spionnen naar Berlijn waren overgebracht. Deze hadden, behalve op twee oorlogsschepen, betrekking op de Amerikaansche artilleriestrijdkrach ten in de Panama-Kanaal-zöne en de sterkte van de vloot in den Atlantische» Oceaan. Hardy verklaarde, dat tot de leden van het complot, dat de gegevens verzamelde en doorzond, ook de drie gedaagden Jo hanna Hofmann, Erich Glas er en Otto Hermann Voss behoorden, die uit Duitschland instructies ontvingen. Hij verklaarde verder, dat de verbinding tusschen de Duitsche agenten in de Ver- eenigde Staten en hun opdrachtgevers te Berlijn werd onderhouden via twee in New- York wonende, beambten van de Duitsche scheepvaartmaatschappijen. Hardy heeft medegedeeld, dat een zekere Rumrich, die in staat van beschuldiging was gesteld, niet langer als gedaagde zal worden beschouwd. Rumrich heeft gisteren als getuige voor de regeering verklaringen afgelegd. Hij zeide, dat hij geboren was te Chicago, waar zijn vader secretaris was van het oude keizerlijke Oostenrijksche consulaat. Tot tweemaal toe was Rumrich uit het leger der Vereenigde Staten gedeser teerd, en na een boek van kolonel Nicolai, den vroogeren chef van den Duitschen in lichtingendienst, te hebben gelezen, had hij besloten spion te worden. Rumrich schreef Nicolai onder een valschen naam en bood zijn diensten aan. Hij verzocht een adver tentie in de New York Times te doen plaat sen, welke advertentie later inderdaad ver scheen. Later verklaarde Hardy o.a. nog, dat het complot was opgezet in en geleid werd vanuit Duitschland. Hij voegde hier nog aan toe, dat twee der beschuldigden, die niet aanwezig zijn, verbonden zijn aan het Duitsche ministerie van oorlog. Het zijn hooggeplaatste Duitsche ambtenaren. Een der gevluchte beklaagdenS c h 1 u- tern genaamd, zou den beklaagde Rum rich er van in kennis hebben gesteld, dat hij in staat was om postzakken aan boord van een zeker Duitsch mailschip te openen en foto's te nemen van contracten, gesloten tusschen de Bethlehem Steel Cy en het Russische handelsagentschap in de Ver. Staten. De World Telegram meent te weten; dat Hardy nog een tweeden staat zal noemen, die ook geïnteresseerd is bij spionnage in de Ver. Staten en die inlichtingen met Duitschland uitwisselde. De Belgische gemeenteraads verkiezingen Rexisten verliezen terrein In België Ihebben Zondag do gemeente raadsverkiezingen pLaats gehad. Over het algemeen hebben deze niet tot aanmerkelij ke machtsverschuivingen aanleiding gege ven, geildjk uit die allengs gepubliceerde uit komsten blijikt De Brusselsohe courant Le Soir consta teert, dat, al is 'het nog te vroeg om tot een definitieve conclusie te koanen, een vergelijking imiet het percentage van de in 1932 bij die raadsverkiezingen en in 1938 bij de kiaimerverkdezingien; op die verschil lende lijsten uitgebrachte stemmen, todh nu al bewijst, dat België voor de partijen van orde en tegen die extremisten heeft gesteund. Deze laatsten behaalden niet het door hen verwachte succes, en gingen zelfs, was de rexisten betreft, zeer sterk achter uit sediert 1936. Maandagmiddag aldus Le Soir was [het mogelijk dien toestand als [volgt samen te vatten: een flink her stel van de liberalen, vooral in de Brusselsdhe agglomeratie, lichte ver betering voor de katholieken en hand having, op eenige uitzonderingen na, van de socialistische positie, die ech ter op sommige plaatsen door de communisten werd aangevreten. De rexisten eajn geslagen: bijna overal verliezen zij terrein. Ook heb ben die voorstanders van de concen tratie van katholiek-re x ieten en yiaamscfh-nationalisten geenezins die resultaten bereikt, welke zij van dit samengaan mieenellen te mogen' ver wachten. BENESJ GAAT NAAR CHICAGO De president deer universiteit van Chicago heeft bekend gemaakt, dat Benesj de uitmoodiging tot bet geven van een aantal lezingen aan de universiteit heeft aanvaard. Die datum, waarop Benesj zal aankomen, is nog niet vastgesteld. De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt uit München, dat Hitier vandaar per auto naar Bercbtesgaden is vertrokken. Hij zal te Berchtesgaden blijven tot 9 November en dan terugkeeren naar München voor de jaarlijksche herdenkingsbijeenkomst der N.S. D.AP. De correspondent verneemt, dat de Führer voornemens is de eerste drie weken rust te nemen en dan een nieuw programma zal uit werken voor de Duitsche campagne ten be- hpeye yan koloniën, Bethlehem in handen der opstandelingen Niettegenstaande te Jeruzalem voor den tijd van 24 uur ëen verbod is uitge vaardigd om zich op straat te begeven, wordt er nog steeds vanuit vensters en vanaf daken geschoten. Te Beitsafafa, ten Zuiden van Jeruza lem, is een vooraanstaande Jood, Carmi genaamd, op klaarlichten dag gedood. Carmi was behulpzaam bij den bouw van het nieuwe regeoeringkhospitaal. Gistermorgen heeft men in het politie bureau van de oude stad brand gestichtt Volgens berichten uit Caïro bevindt de stad Bethlehem zich sedert weken in han den van de opstandige Arabieren. Gee-n en kel Britsch soldaat ibenindt zich nog in de stad. Door dit feit is ook de Kerk der Ge boorte in Arabische handen. Aangezien even- wel de opstamd een Arabisch-nationaile en geen religieuse zaak is, wordt het uitoefenen van den Ghristelijken godsdienst niet ge hinderd. Met uitzondering van Joden en En gelsohen kan ieder vrij Bethlehem betreden. De Arabische opstandelingen hebben den Arabieren het dragen van fez en tulhand erboden. Alle Arabieren dragen thans den gewonen hoofddoek met snoeren, zoodat het zeer moeilijk is de opstandelingen te onder scheiden van vreedzame ILairgers. Consul vastgehouden De consul van Turkije in Palestina word door de opstandige Palestijnen gearresteerd, toen hij terugkeerde uit Jeruzalem, waar hij een bezoek had gebracht aan Emir Abdal- lah. De opstandelingen hebben hem twee uren vastgehouden. Overval op Joodsche concessie Gisterenochtend in de vroegte heeft een sterke Arabische bende een aanval gedaan en wachtpost aan het Hoeleh-meer. Twee Joodsche wakers werden gedood en zes ge wond. Het meer en de omgeving vormen een Joodscheconcessie. DE JODENRELLETJES TE WEENEN Het is te Berlijn niet mogelijk, nauwkeu rige inlichtingen te verkrijgen over de ge beurtenissen te Weenen na de rede van gouwleider Buerckel. Evenwel hebben personen, die uit Weenen zijn gekomen het volgende medegedeeld: In zijn rede op den Heldenplatz heeft de rijks- missaris tegelijk de Katholieken, de Joden en de Tsjechen aangevallen. Na de rede begaven/ zich nationaal-socialistische elementen naar Leopoldtstadt, een wijk, welke voornamelijk door Joden wordt be woond, en sloegen hier de ruiten van wo ningen, restaurants en synagogen in en ver nielden het huisraad. Deze incidenten duur den drie dagen. In tegenstelling met de in het buitenland verspreide berichten, schijnt het, dat te Weenen geen rabbijnen ernstig zijn gemo- Naar aanleiding van de agitatie tegen kar dinaal Innitzer nemen Katholieke kringen na de rede van Buerckel de grootste reserve in acht. De kardinaal blijft in zijn paleis, dat door partijformaties wordt bewaakt. De Japansch- Chineesche oorlog Hevig Chineesch ver zei Niettegenstaande het slechte weer hebben Japansclie vliegers Zaterdag een brug van de spoorlijn KantonHankau vernield en-bij liet station Iiotau een vrachtwagen park ver nield. De luchtmacht heeft verder krachtig samengewerkt met landingstroepen. Volgens een .lapanseli legerberioht heeft de luchtmacht Zondag bombardementen uil- gevoerd ten Zuidwesten van Kwangtsjou. Het Chineesche persbureau bericht, dat de landing van de Japansclie troepen in Zuid- Cliina ernstige vormen heeft aangenomen, nadat de Chineesche troepen zich uit Waijoeng teruggetrokken hebben. De Ja- pansche troepen, die pogen den spoorweg KantonKauloen door te snijden, ontmoeten hevigen tegenstand fodj Loenkang, 120 K.M. ten Zuidoosten van Kanton. In Noord-Ohina blijven de Chineesche vrij scharen nog actief. Na epn bezetting van vijf tien maanden zijn de Japansclie troepen er niet in geslaagd de spoorwegen te beveili gen. Op 10 October is tussdhen Jangtsoen en Tsjangtsjwang de spoorbaan door èen land mijn in de- lucht geblazen. Duzo mijn Avas geplaatst door Chineesche vrijsoharen. Drie Japansclie soldaten werden hierdoor gedood. De financieele hulp aan Praag Bevredigende regeling Met de Tsjechoslowaaksche financieele missie, die gisteren van Londen naar Praag is teruggekeerd, is. naar Reuter uit Londen verneemt, een bevredigende regeling tot stand gekomen omtrent iliet Britsehe voor schot van 10 millioen pond sterling en het gebruik, waartoe het zal ivorden bestemd. Het TsjeohosloAvaaksche verzoek om nog meer financieele hulp, dat, naar men meent te weten, het onderwerp zou vormen van memoranda, die de missie bij de Britsehe en de Fransche regeering heeft achtergelaten, is eveneens 'besproken, doch hieromtrent kon men het niet zoo spoedig eens ivorden. Frankrijk heeft zich, naar Reuter verneemt, op het standpunt gesteld, dat Frankrijks eigen behoeften voorloopig de mogelijkheid van het verlecnen van bijstand aan Tsjecho- sloAvakije uitsloten, in verband Avaarmede Engeland zich niet bereid zou hebben ver klaard de last alleen te dragen. Echter zal, zocals in de officieele verkla- ring van Zaterdag is gezegd, de kwestie door de Britsdhe regeering in samenAverking met de Fransche regeering bestudeerd worden en zal de Tsjechische zoo spoedig mogelijk ant woord ontvangen. Franco wil als oorlogsvoerende worden erkend De aanvallen op Britsehe schepen Nu van het rechtsche front in bpanje groote scharen Italiaansohe vrijwilligers op weg naar huis zijn, verwacht het natio nale Spanje, dat hev thans de rechten van oorlogvoerende zal avorden toegekend. Ver moedelijk zal Franco daarover binnen kort een verklaring afleggen. De volkenbondscommissie i De volkenbondscommissie, welke zal on derzoeken of het linksclie Spanje inder daad spontaan al zijn vreemdë vrijwilligers van de fronten heeft teruggenomen, is gis teren te Barcelona aangekomen, en aldaar door N e g r i n ontvangen. Ten einde het werk van de commissie te vergemakkelijken, hebben de militaire autoriteiven alle buitenlandsche strijders Een bezoek in de kazerne der Koloniale reserve Verdienen: een goed belegde boterham N ij in e g e n, 17 October 1938. DE kamerwacht van een der kamers van de Prins Hendrik-kazerne groette stram militair bij ons binnenkomen, Bijna 12 uur. Het werk is afgeiloopen en alles wacht in volmaakte orde op de „jongens", die van 't industrie-lokaal of het exercitie-terrein binnen zouden komen voor den rusttijd. Prachtig op tijd om even een kijkje ïe ne en een praatje te maken met dien fik- schen jongen kerel die opgewekt vertelt: Hij heeft hev uitstekend naar zijn zin, nu hij 10 weken bij de koloniale reserve dient en op het oogenblik op het punt staat uit gezonden te worden naar de koloniën- Wil je graag op avontuur? Och, het zit me in het bloed. In Rot terdam Avas ik fietsjongen, heel gewoon. Niet werkloos hoor, vanaf m'n schooltijd liep ik maar twee maand zonder. Maar ik wil naar Indië, het was altijd mijn ideaal. M'n vader vaart en een broer ook en ik wil de er ook graag uit. Soldaat uit overtuiging dus? Ja zeker, ik verlang om te gaan. Eerst nog een paar weken verlof en dan, waar schijnlijk vanaf Rotterdam, naar Indië. Ik wensch je veel succes hoor. Dank u wel. Tijdens ons korte onderhoud had hl] prachtig in de houding gestaan en alvorens hij zich weer tot zijn Averk keerde, salueer de hij model, alsof hij voor den comman dant in eigen persoon stona Een pracht-jongen voor Indië. Een voorbeeld, zooals ze ons even te voren geteekend waren. Hoe ze moeten zijn Even te voren waren ze ons zoo voorge schilderd- De Commandant van de Koloniale Reser ve, het corps dat in de Prins Hendrik-ka zerne te Nijmegen is gelegerd, had ons ult- genoodigd eens te komen zien, eens kennis te nemen van de opleiding, de voorwaarden, legering enz. van degenen, die dienst zullen nemen bij het Koninklijk Ned In disch leger. Overste S1 a g t e r wond er geen doekjes om, hoor maar: ijHet liefst hebben; sve jongens me$ ambi tie, die uit roeping militair zijn. Die 'het van huis uit is ingegoten. Zij zijn de voor- beeldige militairen voor Indië. Maar ook de werkloozen die bij mij komen, die het lan terfanten moei zijn en die liever in Indië een goed belegde boterham zelf verdienen, dan hier rond te slenteren, heb ik graag. Die kerels toonen tenminste fut te hebben." Het gaat niet zoo erg gemakkelijk bij het Koninklijk Ned. Indisch leger te komen. Er is een tijd geweest dat hetgeen in Neder land absoluut niet meer terecht kon ten slotte als „koloniaal" vertrok. Die tijd ligt al ver achter ons. Hij is voorgoed voorbij. De cijfers spreken daaromtrent een duide lijke taal. Tusschen 1 Augustus 1937 en 31 Juli 1938 meldden zich niet minder dan 19.166 perso nen voor de Koloniale Reserve aan. Daar van viel direct, wegens allerlei oorzaken, een groot contingent af, zoodat er 4674 voor de keuring werden opgeroepen. Voordat het zoover was Avaren al tal van inlichtingen over de „candidaten" ingewon- uen. Twijfelaars neemt men niet. t Moet goed zijn. Evenwel is de keuring nog zeer streng, want slechts 1575 werden van dit getal tenslotte naar Indië uitgezonden. Dat wil dus zeggen dat nog niet 1 pCt. van de genen die zich aanmelden den grooten oceaan oversteekt om het vaderland in onze over- zeesche bezittingen te dienen. Dat bewijst do nauwkeurigheid op zichzelf reeds vol doende. De jongens zelf zijn van deze gestrenge keuring (die, Ave zouden haast zeggen, over leer en leven gaat) ten voile overtuigd- „We zijn er pas zeker van dat we naar Indië gaan als we de loopplank onder de schoenen hebben" betoogen ze tvel eens. Dit bijeengebracht in kiftnpen achter het front waar zij volgens nationaliteit gegroepeerd De belangen der Britsehe reeders Het lité Britsehe reeders, die op Spanje varen, heeft een uitnoodiging aan genomen van bet Foreign Office, om op 20 dezer een onderhoud te" hebben met den onderstaatssecretaris ter bespreking van de jongste aanvallen op de Britsehe schepen en den vorm van het onderzoek, dat men wil instellen naar het bombaMccren dezer schepen- Het comité beweert, dat sedert het Tot standkomen van het accoord van München elf aanvallen zijn gedaan, waarvan de op zet in de meeste gevallen duidelijk Avas. De Valera wil een vereenigd Ierland De Valera heeft tegenover een speoialen correspondent van de „Evening Standard" een belangrijke verklaring afgelegd over de bestaande verdeeling van Ierland. De Valera zeide, dat hij niet meer dacht aan eer» volksstemming, die de scheiding zou laten voortbestaan, en hij verzocht En geland met klem, de zes graafschappen van Ulster te bewegen, zitting te nemen in een Groob-Iersch parlement. De Valera bood Ulster autonomie aan in plaatselijke aange'egenheden en vroeg slechts garanties voor de nationalistische meerder heid in het gebied. De Valera voegde hier nog aan toe, dat, zoolanig de verdeeling bleef be staan, de kansen, dat Ierland ingeval van een Europeeschen oorlog met Enge land zou samenwerken, zeer gering, waren. „Geen overgave" Craigavon, de minister-president van Noord-Ierland, die nog onlangs bij twee ge legenheden herhaald heeft, dat de stemming in Noord-Ierland tegen hereeniging met het Zuiden is, heeft opnieuw verklaard, dat hij in al de jaren, dat hij in functie is, geen verandering in deze stemming heeft be merkt. De loyaliteit en de genegenheid van het volk van Noord-Italië jegens de Britsehe kroon en grondwet, zoo voegde hjj er nog aan toe, zijn op het oogenblik nog sterker dan ooit in de geschiedenis. Daarom kan de Valera er wel mee uit scheiden, Noord-Ierland te gebruiken als een wapen om de Britsehe regeering mee te bedreigen. Ik kan slechts den ouden strijdkreet van Noord-Ierlanl herhalen: „Geen overgave", PARIJS EN ROME GAAN GEZANTEN WISSELEN Tegelijkertijd, dat de Fransche regeering het agremenrt van de Italiaansche regeering verzocht voor de benoeming tot Fransch am bassadeur te Rome van André Frangois P o n c e t, heeft de Italiaansche regeering aan de Fransche medegedeeld, dat zij binnen kort het agrement verzoeken zou voor de benoeming van een Italiaansch ambassadeur te Parijs. In goed ingelichte kringen -verwacht men dat voor dezen' post zal worden gekozen de ambassadeur van Italië te Buenos Aires, Guariglia. r WETTELIJKE a aansprakelijkheids 9 7 VERZEKERING MaattcAappif - Snetk is maar al te waar! Als ze naar Nijmegen gaan om. V/> 3 maanden te worden opge leid beteekent dat nog lang niet dat ze Avor den uitgezonden. Na dien werden er in het laatste jaar nog ontslagen wegens afkeu ring 90; niet voldoen 270; onkunde 1; eigen verzoek 29; en op later verkregen geheime inlichtingen 78. Voor verreweg hel grootste deel yan dezen is de eindkeuring fataal. Daarbij AA'ordt het zgn. typologisch onder zoek toegepast waarbij het type jongens ge heel volgens het systeem van Prof. Dr. G. Heyermans te Groningen AA'ordt gety peerd en gegroepeerd. Het liefst heeft men de Jongens met het phlegmatisch karakter, vervolgens de sanguinici, cholerici en gepassio- neerden en ten slotte de apathen. Senti- menveelen, amorphen en nerveusen zijn vrijAvel ongeschikt. Wie ten slotte, nadat hij eerst gedu rende drie maanden door zijn superieu ren is gadegeslagen en beproefd, door de doctoren zielkundig is ontleed, wordt geschikt (of ongeschikt) bevonden om het land bij de K.N.I-L, te dienen. 't Gaat niet meer zoo eenvoudig. Tractement, verzorging en huisvesting We hebben tenslotte bij ons bezoek aan de Prins Hendrik-kazerne kennis genomen van de huisvesting en de verzorging van onze jongens tijdens het betrekkelijk korte tijds bestek dat zij in Nederland zijn. Er wordt inderdaad heel veel van ze geëischt, maar ze Avorden ook zeer goed verzorgd, was onze conclusie. De „opvoeding" is volkomen mi litair. Orde en tucht zijn eerste vereischten en ook degenen die na deze „vooroefening" naar huis gezonden worden als ongeschikt voor Indië, zullen zeker geen schade van de periode ondervinden. Benige maanden oefening in orde, tucht en netheid doet geen mensch kwaad, wel goed. De Koloniale Reserve ïri feeststemming Balkan-ministers komen naar Berlijn Duitschlands economische expansie In de „B. Z. am Mittag" vertelt) de Duitsche Minister van Economische Za ken, Funk, dat hij de Ministers van Handel van Zuid-Slavië, Bulgarije en Turkije heeft uitgenoodigd naar Berlijn te komen en dat deze uitnoodiging aan vaard is. Funk verklaart voldaan te zijn over de resultate-i van zijn Ealkanreis. Hij sohrijft: „Zuid-Slavië, Bulgarije en Tur kije, die politiek bevriend zijn, vormen een soort Balkanspil, die reikt van de Duitsche grens tot de Zwarte Zee. Daar door kan men onderhandelen over groot- sche economische organisatie-ontwerpen voor deze drie landen, zooals aanleg van wegen en directe telefoonkabels op groote schaal. Door de groote beteekenis van den Donau voor Zuid-O os,-Europa bestaat ti een eco nomisch gebied van Noordzee tot Zwarte Zee. Zuid-Ocst Europa en Klein Azië be zitten vrijwel alles, waaraan Duitschland behoefte heeft" Funk vertelt verder, dat hij heeft onder handeld over de vraag, op welke wijze de productieve krachten dezer landen met Duitsche hulp ontwikkeld kunnen worden, opdat er een vergrooting van den goederen- ruil tot stand komt. i Over de goederencredieten, die Duitsch land! zich nog voorstelt in Zuid-Oost-Europai toe te staan, sohrijft de minister: „In het algemeen willen wij onze eoonoipische be trekkingen met deze landen vestigen op den' grondslag van overeenkomsten, die voori verscheidene jaren gelden, zoodat de produ centen in Zuid-Oost-Europa kunnen reke- op vaste leveranties tegen vaststaande prijzen". Funk is er van overtuigd, dat zyn onder handelingen met succes bekroond zijn. Duitschland, zegt hij, moet in den Balkan groote hoeveelheden katoen en oliezaden koopen, om zijn textielproductie te vergroo- ten en zijn voorziening in smeerolies uit te breiden. Daartegenover zal het de Balkanstaten bij staan by de exploitatie van hun delfstoffen. Een Antwerpsche verkiezings verrassing Populaire straatfiguur krijgt 20.000 stemmen De gemeenteraadsverkiezing in Antwer pen heeft een merkAvaardige verrassing ge bracht. Een zeer bekende straatfiguur, de' pottenkoopman Leo Frense, die met een bakfiets langs de huizen vent, en als oud- communist bekend staat, had zich voor den' raad candidaat gesteld. Thans blijkt, dat deze man meer dan 20.000 stemmen heeft behaald, en met vijf andere op zijn lijst voorkomende candidaten in den gemeente raad zal gaan zitting nemen. Frense zeide aan de journalisten, die hem kwamen opzoeken, dat het communisme voor het oogenblik een utopie is. Het lieerscht thans door de terreur, en dat is verkeerd. Met geweld is nog nooit iets op gelost. Ik ben bereid de verantwoordelijk heid op mij te nemen en eventueel toe te treden tot een liberaal-socialistische of katholiek-socialistische bestuurscombinatie. Ik houd eraan het recht der democratie te eerbiedigen. Niet later dan Donderdag a.Sj zal ik mijn kiezers daarover raadplegen. Antwerpens „nieuwe man", die te Maaseik' werd geboren, en thans 58 jaar oud is, heeft van allerlei beroepen uitgeoefend, en o.a. in Engeland en Rusland gewoond. Burge meester H u y s m a n, naar hem gevraagd, noemde hem een brave vent, die momen teel Tolstoïaan is. Financiëel is deze weg ook niet slecht. „Een goed heiegde boterham verdienen zd zelf", zoo zei Overste Slagter het. Oordeel zelf: Indien de jongelui voor 3 jaar teekenen i3 de premie f 50,voor 5 jaar f 100. Daarnaast geniet de nieuAV verbondene, behalve kostelooze verstrekking van klee ding, uitrusting, huisvesting, voeding, vrije genees-, heel- en tandheelkundige behande ling en medicijnen en vrijdom van belas ting, een soldij van normaal 37 cent per dag. In Indië bedraagt de soldij sedert 1 Jan. 1938: Voor een soldaat 2e klasse van f 0,75 tot fl,00 per dag Voor een soldaat le klas van f 0,85 tot f 1.55 J. Per dag Voor een brigadier van f 1,15 tot f 1.85 per dag Onderofficieren ontvangen, behalve vrije geneeskundige behandeling voor zich zelf en bun gezin, alleen tractement, hetwelk sedert 1 Januari 1938 bedraagt: Voor een sergeant 185 tot 290 per maand. Voor een serg.-majoor 190 tot 330 iper tr maand Voor een adjudant-onderoff. 200 tot 375 per maand Voor een onderluitenant 200 tot 500 per iWal Sunkt maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2