•ïlinutir iCriïisrlje (tfoitrmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken September slaat geen slecht figuur RYNBENDE FIRMA D. KATZ wd gttomnetrantsprijtf: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagetijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsbfad 77» Ct' Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 18 OCTOBER 1938 19e Jaargang aKibertentiepriptn: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer f 0.45 Vot>r het bevragen aan 'f bureau wordt berekendQ.IO NO. 6525 ZONDERLINGE GEZINSORDENING Veertien dagen later dan aanvankelijk was aangekondigd heeft de liberale (partij een „liberaal-sociaal-congres" gehouden. Dat men van „sociaal" een eenigszins zonder linge ivoorstelling had, blijkt reeds uit het feit, dat over de werkloosheid niet gespro ken is: dat onderwerp schijnt nog niet rijp voor behandeling. Men ging ditmaal meer aan gezinsor dening doen. F.en voortreffelijke arbeid. Doch waarop stuurt men aan? Men wil een algemeene. wettelijke regeling van de betaal de vacantie ten behoeve van alle groepen van werknemers en geen opzettelijke ver vanging of uitstooting, mede door overheids maatregelen, van oudere arbeidskrachten door jongeren. Hoe men er verder ook over denkt, men kan d!t beschouwen als streven naar gezins ordening; zulke maatregelen kunnen het welzijn van het gezin ten goede komen. Geldt dat ook van de andere conclusie, waarin gezegd wordt, dat zoowel het wets ontwerp houdende verbod van arbeid voor 'de gehuwde vrouw als het wetsontwerp op de kindertoeslagen een gezinsorderdng brengt welke in strijd is m.et elk liberaal in zicht en de belangen van staat en maat schappij. Dat deze dingen in strijd zijn met het libe rale inzicht, accepteeren we direct, al staan we er even van te kijken, dat de dame, die een inleiding hield over beroepsarbeid dour de gehuwde vrouw in overweging gaf om een boycotactie te voeren legen kantoren, die geen vrouwen in dienst wenschen te nemen. Ons dunkt zoo, dat liberale dames met zoo iets niét moeten dreigen. Hoe het echter zij, wij kunnen toch maar moeilijk verstaan, hoe gezinsordening tot stand kan komen als men geen kindertoe slagen wenscht en de gehuwde vrouw tot be roepsarbeid veriplicht Wij zijn zoo onnoozel te meenen, dat een verhooging van het ge zinsinkomen door kindertoeslag, waarbij de vrouw en moeder in haar gearn blijft en haar volle zorg kan wijden, de ordening van dat gezin ten goede komt Zelfs al zou die kindertoeslag minder bedragen, dan wat de gehuwde vrouw misschien verdienen kan voor het gezin. Want het blijft waarheid: de moeder is niet te .vervangen! De „Gelderland" vertrokken Voor vijl maanden naar Curasao DEN HELDER, 18 October. Na een verblijf van zeven maanden in Holland is gistermid dag het artillerie-instructievaartuig Hr. Ms. „Gelderland" onder bevel van kapitein lui tenant ter zee P. B. M. van Straelen, voor een reis van vijf maanden uit Den Helder vertrokken om den politiekruiser „Jan van Brakel" in Curacao af te lossen. Het vertrek van de „Gelderland" ken merkt zich altijd door een bijzondere harte lijkheid en gemoedelijkheid. Nadat de marinecommandant, Schout bij 'Nacht H. Jolles, de inspectie aan boord had verricht en de bemanning, dit uit circa driehonderd koippen bestaat, een goede reis had toegewenscht, mochten de familieleden, die zich" ten getale van enkele honderden al eenigen tijd ongeduldig aan de kade hadden opgehouden, nog even aan boord voor een laatste bezoek. Daarna vertrok het schip, door duizenden nagekeken. Half Maart van het volgende jaar wordt 'de „Gelderland" in Nieuwendip terugver wacht De zaak-Vrijman De Algem. R.K. Ambtenarenvereeniging vraagt geheele rehabilitatie Na een inleiding van rar Marchant oVer 'de bekende zaak-Vrijman op de vergadering ,van de Algemeene Roomsch-Katholieke 'Ambtenarenvereeniging werd een door het bestuur opgestelde motie ingediend, welke als volgt luidde: „De Algemeene R.K. 'Ambtenarenvereeni- ginig, gehoord |de door mr 'H. P. Marchant gegeven -uiteenzetting over het verloop der „zaak-Vrijman", constateert, dat ook na de daartoe strekkende vota van de Eerste en Tweede Kamer, de regeering in gebreke is geblevep, den oud-rijksbouwmeester J. A. W. Vrijman, te rehabiliteeren, spreekt als haar oordeel uit: 1. dat dientengevolge het aan den heer Vrijman aangedane onrecht wederom is .vergroot; 2. dat van de regeering mag worden ver wacht, dat zij de gevolgen van dit onrecht ten aanzien van den heer Vrijman, zooveel als in haar vermogen is, zal herstellen; 3. dat de zaak-Vrijman is een zaak van algemeen belang, als rakende niet alleen de rechtspositie van den ambtenaar, doch fei telijk van eiken staatsburger; 4. dat de regeering het onmisbare ver trouwen in de overheid slechts zal kunnen herstellen, nadat zij den heer Vrijman zal hebben gerehabiliteerd." Deze motie werd na eenige bespreking met algemeene stemmen aangenomen. WIJZIGING TARIEFMACHTIGINGSWET Het Tweede Kamerlid de heer De Geer heeft op het wetsontwerp tot wjjriging van de tariefmaohtigingswet een amendement ingediend. De bedoeling van het amende ment is herstel op dit punt van den bestaan- den tekst. Delegatie van wetgevende bevoegdheid behoort zich te beperken tot het noodzake lijke. Aan dezen eisch voldoet de voorgestel de termijnverlenging niet. Opbrengst Rijksmiddelen boven de ranting Drie kwartalen afgesloten Accijnzen blijven de zwakke plek De Rijksmiddelen hebben in de maand September lang niet slecht gevloeid! Voor de zgn. „Overige Middelen'' werd een opbrengst verkregen van 138.181.412 tegenover het vorig jaar f36.793.823, waarmede de maandelijksche raming met ruim f2.4 millioen werd overschre den. Over de eerste negen maanden van dit jaar was de opbrengst f 330.556.644 of bijna f 8.64 millioen meer dan de raming voor deze periode en ruim f 3.8 millioen meer dan de opbrengst tot en met September van het vorige jaar. Natuurlijk blijven er zwakke plekken in den middelenstaat. Men behoeft er niet lang naar te zoeken, want met één oogopslag valt te constateeren, dat het met de accijnzen nog allerminst naar wensch gaat. De accijn zen op zout, geslacht, w ij n en bier zijn in September alle bij de opbrengst van vorig jaar ten achter gebleven. Wel is waar is er over negen maanden bij al deze heffin gen een overschot boven de raming en zelfs ook boven de opbrengst van vorig jaar, doch dit is van dien aard, dat er niet zoo herl veel voor noodig is om dezen voorsprong In een achterstand te doen veranderen. Bij het gedistilleerd is dit zelfs al het geval, niettegenstaande September 3 ton meer gaf dan vorig jaar. De suikeraccijns hand haaft zich op. bet niveau van 1937. Van maand tot maand is er op deze heffing weinig peil te trekken. In elk geval is het bevredigend dat over 9 maanden de raming werd gehaald. Van de accijnzen slaat feite lijk die op tabak nog het beste figuur September heeft 2 ton meer opgeleverd dan vorig jaar en over 9 maanden zelfs f 1,2 millioen. De raming werd met f 1,5 millioen overtroffen, zoodat men in Nederland het rookeïi nog niet verleert. De dividend- en tantièmebelas ting heeft in de eerste negen maanden met een opbrengst van f 21,5 millioen de raming voor het geheele jaar met 5 ton overtroffen. Tegenvallers zajn dus hier uitgeslotenI Wat er dit jaar nog binnenkomt, is meegenomen. Vooral September gaf een goede stoot in deze richting met f 1,89 millioen. Vorig jaar kwam - in deze maand slechts f 9% ton binnen. De invoerrechten deden in Septem ber 4 ton meer in de schatkist vloeien dan vorig jaar. Bij de raming over 9 maanden is er echter met een opbrengst van f 72.4 millioen ruim f 1 millioen achterstand. De ontvangsten handhaven zich met groote moeite op het peil van voiig jaar. Uiteraard valt 'bij de ontvangsten van het s t a- tistiekrecht een gelijksoortig verljop waar te nemen. Het gaat hier echter om heel wat kleinere bedragen. Over de omzetbelasting heeft de Minister van Financiën geen klagen. In September werd f 7.017.116 ontvangen (v. j. f 6.715.983) en over 9 maanden f 56.968.315 (v. j. f 54.827.260). De raming werd in deze periode met 7 ton over schreden. Dat is lang niet slecht, wan neer men bedenkt, dat de opleving in 1938 niet doorzette, eer voor een lichte achteruitgang plaats maakte. De groote tegenvaller van September is te zoeken bij de zegelrechten, die slechts f 1,4 millioen opleverden, tegen vorig jaar f 3 millioen. Voor een niet onbelangrijk deel is deze teruggang te wijten aan de beurs- belasting. die slechts f 316.000 opbracht (v. j. f 734.000). September was een maand van spanning. Bijaldien was er ter beurze zoo goed als niets te doen vanwege de terug houdendheid van het publiek. Overigens hebben de zegelrechten het er dit jaar wel heel leelijk bij laten zitten, meteen opbrengt van f 16.5 millioen over 9 maanden, hetgeen f 10 millioen minder is dan vorig jaar en f 3 millioen minder dan de raming. Het is tenslotte aan de groote vooruitgang der ontvangsten bij de successierech ten te danken, dat per sail do de eindcijfers van den middelenstaat (hierboven vermeld) niet ongunstig luiden. Met ruim f 7,4 mil lioen. (van f 31,4 tot f 38.8 millioen) is dc opbrengst der successierechten in 1938 tot dusver gestegen. Bij de raming is er een voordeelig verschil van f 4,4 millioen. In September gaf dit middel 8 ton meer dan vorig jaar. De registratierechten konden zich in September handhaven, de loodsgel den eveneens. Wat dit laatste middel be treft is er voor de eerste 3 kwartalen van 1938 achteruitgang. De ontvangsten bedroe gen sleohts f 426.000 tegen v. j. f 608.000 De opbrengst van de directe belas tingen heeft tot uit September j.l. bedra gen f 109.543.806 (v. j. f 97.970.478), hetgeen dus een stijging leteekent van f 11.573.528. Alle belastingen hebben tot deze inkomsten- vertiooging bijgedragen. De groote vraag is nu of de opleving, diu zich sinds den zemer in meerdere mate in de V. S. en in mindere mate in Engeland manifesteert, ook ten onzent invloed gaat uitoefenen. Wanneer deze vraag bevredigend kan wA'den beantwoord, zal ook 's Rijks jchatkist daar wèl Ibdj varen. Fabrieksterrein met ammoniak gegast Chauffeur rijdt ammoniak tank stuk Ongeluk te Schiedam dat goed afliep SCHIEDAM, 18 Oct. Hedenmorgen om on geveer half acht kwam een vrachtauto van den expediteur H. J. Berbee uit Hille- gom, beladen met een tank waarin zich ongeveer 2000 liter ammoniakgas bevond, de poort van de Gasfabriek de Schie, aan de Buitenhaven te Schiedam doorrijden, met het doel om de vrachtauto te laten wegen, waarvoor op de werf van deze fa briek gelegenheid bestaat. Bij het nemen van een draai stootte de kraan van de tank tegen een ijzeren stelling, waardoor deze kraan afknapte met het gevolg, dat het ammoniakgas zich verspreidde over het terrein van de gasfabriek. De chauffeur remde uit alle macht en sprong van zijn auto, doch werd spoedig door de ammo- niakdampen bevangen, waardoor hij bewus teloos op den grond viel. De heer A. van Veen, die op het terrein aanwezig was en het ongeval zag, maakte alarm, waarop de op het terrein aanwezige menschen de vlucht namen. Het gas stroom de zoo snel over het terrein, dat zelfs de familie van Leeuwen, die hier haar woning heeft, door het ammoniakgas werd verrast en eveneens de vlucht moest nemen naar een achtergelegen gedeelte. Zij kwamen er evenwel nog goed af. De chauffeur was er evenwel minder goed aan toe, naar het zich liet aanzien. Hij werd opgenomen en ver voerd, waarna hij spoedig weer bijkwam. De inmiddels gearriveerde geneesheeren, Dr v. d. Berg en Dr Ormel achtten het even wel noodzakelijk, dat de man ter observatie in het ziekenhuis werd opgenomen, waarna hij per politieauto naar het Gemeente-zie kenhuis te Rotterdam werd vervoerd. De ammoniak was bestemd voor de firma Enek 4e Vlaardingen. Na onigeveer een half uur was het gas opgetrokken. Bloemenkoopman gedood te Rijnsburg RIJNSBURG, IS October. Gisteren is alhier de 75-jarige bloemenkoopman H. Kerkman uit Valkenburg (Z.H.), die op de fiets was, door een auto aangereden en ernstig gewond. Hij werd naar het Academisch zie kenhuis te Leiden vervoerd, doch reeds «ij- dens het transport is hij overleden. De Psychopathenwetten wederom verlengd Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 21 April 1933, houdende tijdelijke voorzie ning met betrekking tot het ter beschikking van de regeering stellen van personen, bij wie tijdens het begaan van een strafbaar feit gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing der geestvermogens bestond. In de toelichting wordt gezegd dat 's lands finan ciën het noodzakelijk maken nogmaals den termijn te verlengen met drie jaar. Auto in het Singel gereden AMSTERDAM, 18 Oct. Gistermiddag om streeks vier uur is een uit Zaandam afkom stige personenauto, waarschijnlijk door slip pen in het diepe water van het Singel ge reden, ongeveer ter hoogte van het Konings plein tegenover de Universiteitsbibliotheek. De auto die geheel onder water verdween, werd oogenblikkelijk nagesprongen door vier mannen, waarbij een taxichauffeur en een brandweerman. Zij smaakten het genoegen den bestuurder, den heer L. Kunz uit Zaan dam door het niet zonder moeite geopende portier naar buiten te trekken en boven wa ter te brengen. De heer Kunz die reeds in be- wusteloozen toestand verkeerde, werd door de inmiddels gealarmeerde G.G.D. bijge bracht. De brandweer die eveneens ter plaatse ver soheen behoefde geen dienst te doen. De auto wordt door een particuliere maatschappij gelicht Gruwelijke kindermishandeling 's-HERTOGENROSCH, 18 October. Het ge rechtshof alhier heeft gisteren in hooger be roep behandeld de strafzaak tegen den ar beider A. W. K. uit Mil 1, die aldaar in De cember 1937 en in Januari j.l. zijn tweejarig dochtertje Wilhelmina heeft gestompt, ge slagen en getrapt, waarna hij het kind zon der, dat het voldoende was gekleed, heeft geworpen in een kribje, dat in een kamer stond, welke niet was verwarmd, tengevolge van welk afschuwelijke mishandeling het kind op 5 Januari is overleden. Door de rechtbank van 's-Hertogenbosch is K. veroordeeld tot Ben gevangenisstraf van twee jaar en acht maanden, tegen welk von nis hij hooger beroep heeft aangeteekend. De advocaat-generaal, Mr W. Massink, heeft opnieuw tegen K. twee jaar en acht maanden gevangenisstraf geëischt Uitspraak over veertien dagen. Vijftien verdachten voor de rechtbank In de middagzitting van de Amsterdam- sdhe Rechtbank stopiden in deze zaak twee winkeliers terecht, die veel van de goederen hadden gekocht. Tegen den eerste eisdhte de Officier tweehonderd gulden boete, bene vens een voorwaardelijke gevangepisstraf van zes maanden- Tegen een tweeden win kelier eischte het O. M. vijftig gulden boete met een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden. Tenslotte stond nog een koopman te recht, verdacht van opzettelijke heling. Tegen hem werd zes maanden gevorderd. De rechtbank zal in al deze strafzaken uit spraak doem op 31 October a.s. Een ingewikkeld verkeersongeval Ernstige botsing bij Weesperkarspel Vijf personen gewond WEESPERKARSPEL, 18 Oct. Op het Weesper Zandpad tusschen Diemen cn Weesp, onder de gemeente Weesper karspel, heelt zich een ingewikkeld verkeersongeluk voorgedaan, waarbij vijf personen min of meer ernstige ver wondingen opliepen. Op genoemd tijdstip reed een schillenkar, die geen verlichting voerde, in de richting Diemen. Er achter naderde een bestelauto van de firma van Houten te Weesp, waarvan de bestuurder den wagen pas op het laatste oogenblik zag, zoodat een botsing onvermij delijk was. De schillekar werd in tweeën ge spleten, het paand sloeg, met het voorste deel van den wagen achter zich aan, op hol en de voerman, zekere van Braam uit Die men, viel op den weg, doch bleef vrijwel on gedeerd. De bestelauto maakte een slag om en kwam dwars over den weg te staan. Het ge volg hiervan was, dat een uit de richting Amsterdam komende personenauto, bestuurd door den heer Smit uit NederhorstDen Berg, niet tijdig meer kon remmen, zoodat een tweede botsing geschiedde. Hierbij werd de bestelauto aan den rechterkant geheel opengereten. De vier inzittenden werden allen gewond. Het waren de bestuurder, de 30-jarige Mol en de naast hem gezeten 17-jarige Bouman, beiden uit Weesp en twee meisjes uit Am sterdam, die op de fabriek hadden overge werkt, mej. van Eeden en mej. Boskens. De geneesheeren Balfoort uit Diemen en Wasse naar uit Weesp waren weldra ter plaatse om de eerste hulp te verleenen. Ook verschenen spoedig een ziekenauto uit Weesp en een ambulance-auto van den Amsterdamschen geneeskundigen dienst. De twee mannen werden naar het burgerziekenhuis overge bracht en daar ter verpleging opgenomen. Zij hadden vrij ernstige snij- en schaafwon den opgeloopen, doch hun toestand liet zich gunstig aanzien. De beide vrouwen werden naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis ver voerd, waar mej. van Eeden, die ernstig aan het hoofd gewond was, voorloopig zal moe ten blijven. Mej. Boskens, die lichte verwon dingen had gekregen, kon, na te zijn ver bonden, huiswaarts keeren. De heer Smit liep eenige lichte snijwonden ou, die ter plaatse konden worden behandeld Zijn auto kreeg geen noemenswaardige scha de. Het paard van de schillenkar kon door voorbijgangers tot staan worden gebracht, Gemeente-ambtenaar schreef kwetsende brochure Het kost hem zijn positie BERGEN OP ZOOM, 18 Oct. Gisteravond kwam de gemeenteraad in spoedeischende vergadering bijeen ter behandeling van het optreden van IrJ. van Roessel, directeur van Openbare Werken, alhier, die een bro dhure het licht had gegeven, getiteld: „We- reldjodendom, vrijmetselarij en wereldjezui- tisme", welke pamflet kwetsend werd geoor deeld voor de gevoelens van groote bevol kingsgroepen in ons land. Anderhalve week geleden had de gemeenteraad Ir. van Roes sel in besloten vergadering gehoord. Bij deze gelegenheid heeft hij zijn brochure ingetrok ken. Vorige week Vrijdag heeft hij evenwel het gemeentebestuur verrast met een schrif- leliike verklaring, dat hij de herroeping in trok. In verband hiermede is de raad gister avond bijeengekomen. Na een zeer korte gedaahtenwisseling werd op voorstel van B. en W. met algemeene stemman besloten, op grond van het bepaal de bij artikel 81 sub 2 (steunverleening aan een verboden vereeniging of van haar uit gaande acties) en artikel 80 sub 2-c (.onge schiktheid voor zijn betrekking) en met in achtneming van het bepaalde in artikel 83 van het ambtenarenreglement der gemeente Bergen op Zoom, ir. van Roessel met ingang van 18 October ongevraagd eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van directeur van openbare werken. „Wij gaan liever met de bus" Dat kunnen we tenminste betalen Nieuw stadium in de bussenstrijd HAARLEM, 18 October. Hoe men ook over de ondernemers van wilde autobus- diensten mag denken, dat ze vindingrijk zijn, zal men toch wel moeten toegeven. Van daag wordt hun door de Rechtbank ver boden, om hun bedrijf voort te zetten, en morgen hebben ze weer een listige manier uitgedacht om toch te kunnen rijden. Net zoo lang, tot dat dan de rechter weer een manier heeft uitgedacht, om ook deze dienst te verbieden. Zoo lang het wetsontwerp, dat deze materie regelt, nog geen wet gewordsn is, zal deze strijd ook wel voortduren. De ondernemers, die een busdienst Haar lemAmsterdam vice-versa exiploiteeren, laten zich ook niet bepaald met een kluitje in het riet sturen. Enkele dagen geleden werd hun in kort geding verboden om deze dienst voort te zetten, onder h$t opleggen van een belangrijke dwangsom. Wat was nu het gevolg? Dat de passagiers die met de bus plachten te reizen, thans per trein of tram moesten reizen, ofwel thuis bleven? O neen. Dezelfde bussen met dezelfde chauf feurs reden den volgenden dag weer 'tzelfde traject En toch kost dat den ondernemer geen f250 per dag aan boete. Wanter is inmiddels een nieuwe N. V. op gericht, een N.V. met onbekende naam. Zoodat dus eerst die N.V. weer veroordeeld zal moeten wor den. Maar nu heeft men het den rechter niet gemakkelijk gemaakt om een vervolging in te stellen, want wie de oprichters van de N.V. zijn, is niet bekend gemaakt. En als het vandaag of morgen toch uitlekt, wel. dan wordt er onmiddellijk weer een nieuwe N.V. opgericht, eveneens in het geheim en dat ad infinitum. Thans is het woord dus weer dan hen, die de wilde busdiensten be strijden. Bovendien wordt in Haarlem nu aan iederen passagier gevraagd, waarom hjj met de bus gaat en niet met de tram en aange plakte biljetten maken het antwoord gemak kelijk „Omdat wij niet per trein wenschen of kunnen reizen, gaan wij liever of noodge dwongen met de bus". Daarmee willen de ondernemers doen uitkomen, dat zij waarlijk geen schade aan spoor- of tramwegen be rokkenen. Deize strijd, die een zeer onverkwikkelijke is, heeft toch ook wel een komische zijde! Rijke Vischvangst In een keer een schip vol SCHEVENINGEN, 18 October. Vrijdagoch tend j.l. vertrok de Gdy 32, schipper W. den Heyer, ter haringvisscherij. Des avonds ging men aan schot en toen den volgenden och tend de netten werden gehaald, bleken zij de ongekende hoeveelheid van 32 last haring te bevatten. Daar het schip daarmede geheel vol was, werd daarop weer naar Schevenin- gen koers gezet, waar de boot gisteren bin- uenliep. GRONINGEN, 18 Oct De zeventienjarige Pieter .Telle B o e r s m a uit Z a a n d ij k, die op 30 September in overspannen toestand zijn patroon te Wormerveer heeft verlaten en sedertdien vermist werd, is gisteravond te Groningen door de recherche aangehou den. Hij verbleef al dien tijd te Groningen en was o.m. werkzaam bij een amateurscir cus, dat te Groningen eenige voorstellingen heeft gegeven, BRAND TE HAREN HAREN, 18 October. Gisteren is brand ont staan in de dubbele woning van de families H. Bouman, electricien en S. Zand in de Kerkstraat te Haren. De brandweer was spoedig aanwezig, en bestreed het vuur krachtig. Zij kon echter niet verhinderen, dat de woning van Bou man geheel uitbrandde. Van het huls, dat door de familie Zand werd bewoond, werden de zolder en het dak verwoest. De gezinnen waren laag verzekerd. Gistermiddag is Hr Ms „Gelderland" naar West-lndië vertrokken. Het schip verlaat onder enorme belangstelling de haven van Nieuwediep, VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit TWEE bladen De opbrengst der rijksmiddelen in September. De Vereeniging „Effatha", Christelijk Instituut voor Doofstommen herdenkt te Voorburg het vijftigjarig bestaan. Hr Ms „Gelderland" is voor vijf maan-- den naar Curasao vertrokken. De Koloniale Reserve te Nijmegen. Nabij Weesperkarspel zijn bij een bot-t sing vijf personen gewond. De onderhandelingen tusschen Praag en Boedapest worden opnieuw; voorbe reid, doch zijn nog niet hervat. Naar verluidt is de stad Bethlehem in handen der Arabische opstandelingen. Kemal Ataturk is momenteel ernstig ziek. N.V. BETONBOUW v.h. Fa. Kool en Wildeboer Fabriek en Kantoor HOOGKERK (Grom.) Telefoon 1766 Bijkantoor DEVENTER, Telet 3865 Uitvoering van Beton-, Utiliteits-, Burger en Waterbouwwerken. Groote voor raden Betonartikelen, ook met asphalt geïmpregneerd of gepenetreerd tegen agressieve invloeden. BETON - EMAILLE en ARTILUX- MATERIAAL voor muurbepleistering en gevelstukken. Lezers van dit blad, laat het U niet weer houden, ook eens bij ons aan te vragen. Steeds wordt door ons geleverd door het geheele land. IK SNAK ER NAAR .BLAUFRIES' AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voon VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK 1' VRAAGT TARIEVEN! Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN- SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN. Dagelijks geopend van 96 uur. 87 X nuttig:® warmte (bU normalen SÉ"* -egulator). Officieel - Röksnüver- tgesteld door het 's-GRAVENHAGE, 18 Oct Z.K.H. Prins Bernhard heeft hedenmiddag de gewone vergadering van den Raad van State bijge woond. In deze vergadering werd de com missaris van de Koniijgin van de provincie Friesland, mr. P. A- V. baron van Harinxma tlhoe Slooten, beëedigtl als staatsraad in bui tengewonen dienst Officieele Berichten Defensie Aan den commies bij het departement va: i. i.J* Ja Rose «erv°l ontsla; verleend uit zljin betrekking. Aan den heer J. J. Beüerman ls eervol ontsla. ara. B van heb departement van defensie Bij het departement van defensie ls b> t=t^mJ.nIStral?U'r' *oofd der ni® afd- vasten dienst de referendaris U C. Rietveld Economische Zaken -- oere-medaille, verbond®» aan de Orde van Oranje-Nassauin zilver, aan R. Banning te Amsterdam, chef-statlonskruier en aan J. Oonk, wonende te Bodegawn; in bron^ a<ui J. Ohr. de Moes te Amsterdam, sta- tionjkruler, en J, y. Winterswijk te Amersfoort

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1