MAANDAG 17 OCTOBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 RONDBLIK PRAAG GOOIT HET ROER OM! Bij het aftreden van Benesj als president van de Tsjechoslowaaksche republiek meen den wij reeds reden te hebben, om te ver onderstellen, dat dit heengaan in de rich ting wees van een nieuwe oriënteering van de te Praag gevoerde buitenlandsche poli tiek. Het benoemen van Tsjvalkofski, van wien bekend was dat hij te Rome en te Berlyn goed stond aangeschreven, op den belangrijken post van minister van buiten landsche zaken, was een aanduiding, welke daarmee geheel overeenstemde. Inmiddels heeft de zaak een duidelijk verloop genomen. Tsjvalkofski heeft persoonlijk contact ge zocht met Berlijn en Berchtesgaden, en het eerste gevolg daarvan is geweest, dat een nieuwe Tsjechisch-Duitsche commissie werd in het leven geroepen, om rechtstreeks de nog hangende vraagstukken tusschen de beide tot voor kort zoo scherp tegenover elkander staande staten tot een goed einde te brengen. Dit beteekende, dat meteen de verwachte volksstemmingen van de baan waren, en dat de Britsche legionnairen» die zich reeds op de Theems hadden ingescheept, hun reisje naar centraal Europa als afge daan kunnen beschouwen. Het zou ons weinig verbazen, zoo men te Londen heimelijk èenigr~ins onthutst was over zulk een plotselingen ommezwaai in streken, welke tot voor kort tot de tanden waren bewapend, en waarvoor Europa zich bijna in een algemeenen oorlog zou hebben gestort. Chamberlain, als vredes-bemidde- laar, ziet thans zichzelf als het ware voor-, bij gestreefd, en moet wel zoo langzaam-aan tot de gevolgtrekking zijn gekomen, dat de dingen nu in een ongewenscht snel tempo hun beslag krijgen, en dat bovendien op een manier, welke voor de gezamenlijke Britsch- Fransche belangen fnuikend moet worden geacht. Dezer dagen schreef een Tsjechisch blad: „Wij zijn grondig genezen van het internationalisme", waarmede het te ken nen wilde geven, dat men tevens met alle politiek idealisme heeft afgerekend, en nu geen andere richting meer handhaven wil dan eene, voortvloeidende uit zuivere uti liteit. Welnu, als de zaken er zoo voorstaan, en men van meening is, dat er instee van internationaal recht, algemeene veiligheid, en zooveel ander gedachtengoed, dat aan wijlen Wilson herinnert, niets van waarde meer overig is, dan denkt men niets beters te kunnen doen dan met de machtige vijan den van gisteren heden vrienden en bond- genooten te worden. Op economisch terrein is men reeds met de voorbereidende peilin gen begonnen; het zal vermoedelijk niet lang meer duren of de herboren Tsjechische staat zal zich in dit opzicht geheel en al op Berlijn richten, met als sluitsteen voor dezen opbouw een Duitsch-Tsjechische tolunie. De overtuiging, dat men met het „Deutschtum" in de toekomst geen conflict meer behpeft te verwachten, demonstreert zich verder in een decreet van het Tsjechische ministerie van oorlog, dat erop is gericht, het leger tot een kleiner formaat terug te brengen Merkwaardig, en tevens niet onbedenke lijk is, dat ook het partijenstelsel in Tsje- choslowakije niet onaangetast schijnt te kunnen blijven. Op een wenk van hooger- hand heeft de communistische partij, welke vry talrijk was, zich alree „vrijwillig" ont bonden. De sociaal-democraten schijnen op hun voetspoor te zullen volgen, zij het op meer geleidelijke manier. Zij hebben hun vakvereenigingen al uit het internationaal verband losgemaakt, en wachten thans af, of de fusie van de verschillende partijen, waartegen zij geen plan hebben, zich te verzetten, vandaag of morgen een feit zal worden. In dezelfde lijn ligt het besluit van Praag, de uit Sudetenland naar de Tsjechi sche gebieden gevluchte anti-Hitleriaansche Duitschers en Joden naar hun oude woon gebieden terug te leiden. Deze lieden acht men blijkbaar geen geschikt materiaal om mee samen te leven; zij zouden een voort durende bron van wrijving ten opzichte van de nieuwe vriendschap met Berlijn kunnen worden. Derhalve moeten zij uit het Tsejchische land verdwijnen; er wordt weinig naar gevraagd, of zij zich wellicht ook door den staat, welken zy in moeilijke uren loyaal hebben terzijde gestaan, ver raden en verkocht zullen gevoelen. Officieel verklaart men weliswaar, met hun belan gen rekening te willen houden, doch het 2iet er helaas niet naar uit, of daarvan bij den huidigen politieken Storm-und-Drang veel terecht zal kunnen komen. Van deze oriënteering op Berlijn begint Praag reeds de eerste vruchten te plukken; Berlijn laat zijn Hongaarsche vrienden,, waar het hun wenschen naar gebiedsterug- gave aangaat, min of meer in den steek, en dringt te dien opzichte te Boedapest op „matiging" aan. De vier van München zul len voorshands ook niet bijeen komen, om de Hongaren aan hun recht te helpen. Zij moeten maar opnieuw rechtstreeks gaan onderhandelen. Dit alles schijnt uit te wij zen, dat de machtspolitiek al volop in ons werelddeel aan het doorbreken is. Voor de kleine staten, die zoolang de hoop hebben gekoesterd op een hechte internationale rechtsbedeeling inderdaad een weinig be moedigend uitzichtl Hongarije zal niet terugdeinzen voor geweld Een correspondent van de „Gazeta Polska" meldt uit Boedapest, dat het zeker is, dat do Hongaarsche regeering reeds zeer belang rijke besluiten heeft genomen, voor het geval haar territoriale eischen ten aanzien van Tsjecho-Slowakije lichtvaardig mochten wor den opgevat. In bevoegde Hongaarsche krin gen geeft men er zich rekenschap van, dat in deze dagen over de toekomst van Honga rije beslist wordt en bedenkt men tevens, dat het toekomstige Hongaarsche geslacht het gelag zou moeten betalen, wanneer Hon garije zich in dit historische oogenblik zwak zou toonen of zou aarzelen. De correspon dent, aldus het P.T.A., meent te weten, dat Hongarije er niet voor zal terugdeinzen tot geweld zijn toevlucht te nemen. In Poolsohe kringen, aldus meldt Havas, volgt men de ontwikkeling van net Hon- gaarsch-Slowaaksche geschil met zeer groote aandacht. Men hoopt, dat er vooral door Italië en Duitschland pressie zal worden uitgeoefend, opdat de Hongaarsche eischen door de Slowaken zullen worden ingewil ligd. Wijl de situatie in Slowakije en vooral in Subkarpatisch Roethenië steeds dreigen der wordt, dient dó kwestie zeer snel te wor den opgelost, zoo meent men. De „Danziger Vorposten", die dikwerf ge zaghebbende artikelen bevat, neemt in haar editie van Zondagmorgen stelling tegen dp Poolsohe eischen in zake Tsjecho-Slowakije en tegen de kwestie van een Poolsch-Hon- gaarsche grens. „Men schijnt in Polen ve- geten te hebben", aldus het blad, „dat het bij de oplossing van het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk om het zelfbeschikkingsrecht der minderheden gaat". Het blad merkt volgens het excerpt van Havas op, dat de Poolsche openbare meening zioh blijkbaar om dat recht niet bekommert, maar slechts van po litieke constellaties en groepeeringen van mogendheden spreekt. Het blad waarschuwt Polen ten slotte voor een vijandige houding van het Duitsche rijk. Geen overdracht van Portugeesche koloniën S a 1 a z a r, de premier van Portugal, heeft in een interview verklaard, dat Portugal geen enkel koloniaal gebied zal afstaan. „Het denkbeeld, zoo zeide hij, dat de Portugeesche koloniën door anderen begeerd zouden wor den, schijnt mij een los verzinsel, een phrase die men elkaar napraat. Wie zou ze begee- ren? Engeland, dat door de verdragen de verplichting op zich genomen heeft, ze te verdedigen? Frankrijk? Niemand zou het ooit van iets dergelijks mogen beschuldigen. Duitschland? Maar heeft Hitier dan niet verklaard, dat zijn koloniale eischen zich slechts uitstrekten tot de vroegere Duitsdhe koloniën en ln het geheel niet tot die van andere landen?" S a la z a r zeide voorts, dat zulke bedoe lingen evenmin aan Italië; België of Neder land kunnen worden toegeschreven. De soe vereiniteit van Portugal over zijn koloniën, aldus de premier, is onbetwistbaar. „Onze bezittingen zijn op geen enkel land veroverd. Wij hebben ze ontdekt en ze zijn altijd van ons geweest." Lord Stanley overleden Lord Stanley, de minister voor de dominions, is Zondagnacht om half drie in een ziekenhuis te Londen overleden. Lord Stanley werd daar verpleegd sinds hjj de vorige maand uit Canada v/as teruggekeerd, alwaar hij een been ontsteking had apgeloopen. Hij is 44 jaar oud geworden. Praag richt zich steeds meer op Berlijn Communisten en socialisten moeten bijdraaien Leger wordt ingekrompen t De 'Tsjecho-Slowaaksche minister van Buitenlandsche Zaken, Tsjvalkofs- ky, heeft, na zijn terugkeer uit Duitsch land, aan het Tsjechische kabinet ver klaard, dat thans de wegen geëffend zijn, die naar een totalen ommekeer van de betrekkingen tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije kunnen leiden. In deze verklaring, die naar United Press van gezaghebbende zijde verneemt een optimistisch karakter droeg, zeide Tsjvalkofsky nog, dat hij zijn toe stemming gegeven had voor de vorming van een nieuwe gemengde commissie van Duitsche en Tsjechische deskundi gen, die tot taak zal hebben, alle vraag stukken te bestudeeren, welke uit de nieuwe situatie voortspruiten, ln het bijzonder op economisch en politiek ge bied. Duitschland zou den minister de verzekering hebben gegeven, dft het bereid is Tsjecho-Slowakije op finan cieel en industrieel terrein te steunen en er voor zal zorgen, dat Tsjecho-Slowa kije bij de grensverwikkelingan met Hongarije op een faire wijze behandeld wordt. Te Pi;aag verwacht men, dat de Tsje cho-Slowaaksche regeering nu naar een compromis met Hongarije streeft, al zal dit compromis evenwel minder vèr gaan dan de oorspronkelijke Hongaarsche eischen. Roode organisaties in het gedrang De nieuwe situatie, waarin Tsjecho-Slowa kije thans ten opzichte van Duitschlana verkeert, vindt reeds haar terugslag op de binnenlandsohe partijpolitiek van dit land. Werd dezer dagen gemeld, dat de commu nistische partij, na daartoe van de regeering een „wenk" gekregen te hebben, besloten had vrijwillig tot ontbinding over le gaan, thans bericht een correspondent uit Praag, dat de sociaal-democratische partij aan haar voornemen, de internationale van Brussel te verlaten, gevolg heeft gegeven. Zij heeft ook haar naam veranderd en heet nu „partij van het werkend volk". Tegelijkertijd hebben <le Tsjecho-Slowaaksche vakbonden besloten de internationale van Amsterdam den rug toe Als onmiddellijk gevolg van dit besluit zal er nu een algemeene vakbond gevormd worden, waardoor de taak van de nieuwe regeering ten aanzien van de oplossing van de nieuwe arbeidsvraagstukken, die uit de huidige situatie zijn ontstaan, aanmerkelijk vereenvoudigd wordt Het schijnt voorts, dat de meerderheid van de socialistische partij bereid is, eventueel tot een fusie met andere partijen te besluiten, indien althans het partijenstelsel, zij het dan ook in gecondenseerden vorm, de jongste politieke gebeurtenissen zal overleven. De regeering schijnt intusschen geen tijd te verliezen met de uitvoering van haar besluit, de werkloozen door middel ivian den onlangs ingestelden adbeidsdienst aan het werk te zetten. Binnen een week zullen rteds de eerste arbeidsploegen beginnen met het aan leggen van wegen bij de nieuwe grenzen en ook met den bouw van een nieuwe spoorlijn Het leger is te groot Het Tsjecho-Slowaaksche leger, dat ln verhouding tot den nieuwen staat veel te groot is geworden, zal tot een kleiner aantal manschappen en offcieren worden terugge bracht Alle reserve-officieren, die bij de gendar merie proefdienst verrichten, worden on middellijk ontsJagen. Voorts is nog een be sluit ingetrokken, dat bepaald, dat dienst plichtigen tusschen 17 October en 31 Dec. militaire oefeningen gemaakt moeten heb ben. Zij kunnen dit besluit als nietig be schouwen. Ten slotte heeft de regeering te Praag be sloten de Duitscho vluchtelingen uit Sude tenland weer naar hun haardsteden terug te zenden. Zij is reeds begonen met een volks telling te houdon, ten einde deze Sudeten- Duitschers weer te repatrieeren. Naar schat ting, aldus Havas, zijn er alleen te Praag Churchill doet aanval op de dictaturen „De zaak der vrijheid is veerkrachtig" Zondagavond heeft Winston Chur chill te Londen een radiorede gehou den, die ook in Amerika werd uitgezon den en welke bedoeld was als antwoord op de critiek, die Adolf Hitler op hem zelf, Eden en Duff Cooper had uitge oefend in zijn redevoering te Saar- brücken. „Ik weet niet, aldus begon Churchill, „hoe lang vrijheden als deze radiorede nog veroorloofd zullen zijn. Nog is het tijd voor hen, voor wie de parlemen taire vrijheid iets beteekent, om geza menlijk overleg te plegen". Churchill acht de jongste gebeurte nissen een catastrophe, die over Europa is gekomen en herhaalde overtuigd te zijn, dat, wanneer maanden geleden Groot-Brit- tannië, Frankrijk en Rusland een gemeen schappelijke verklaring zouden hebben af gelegd, dat zij gezamenlijk zouden optre den, indien Duitschland een niet geprovo- ceerden aanval op Tsjecho-Slowakije zou doen en Polen, Joegoslavië en Roemenië hadden uitgenoodigd, zich hierbij aan te sluiten, Hitier tegen zulk een overmacht zou hebben gestaan, dat hij van zijn voor nemen zou hebben afgezien. Dit zou dan de gelegenheid hebben geschonken aan alle vredelievende en gematigde krachten in Duitschland om gezamenlijk met de leger leiders een poging te doen, gezonde toe standen in hun eigen land te sCheppen. Doch al hebben de parlementaire democra tieën en de vreedzame krachten overal een nederlaag geleden, de zaak der vrijheid is zoo veerkrachtig, dat nieuwe hoop en nieuwe kracht uit tegenslag kunnen wor den geput. De geheele wereld wil vrede en veilig heid, maar zijn deze verkregen door het opofferen van Tsjecho-Slowakije, dat ver laten, vernield en verslonden is en thans verteerd wordt? Heeft het menschdom ooit eenige vordering gemaakt door onderwer ping aan geweld? Integendeel, aldus Chur chill, de roem der naties werd gegrond vest door den geest van verzet tegen tyran- nie en onrechtvaardigheid. Na vervolgens te hebben gesproken over de rassenvervolging, de onverdraagzaam heid op godsdienstig gebied en de verheer lijking van den oorlog, verklaarde Chur- chill," dat de uationaal-socialisten evenals de communisten „leven van haat en van tijd tot tijd moeten trachten een doelwit te vinden, een nieuwen prijs, een nieuw slachtoffer". Churchill verklaarde, dat Engeland zou gaan bewapenen en zijn nationalen dienst plicht organiseeren, doch daaraan dient de macht van de idee te worden toegevoegd, want dictatoren zijn bang voor woorden, die in het buitenland gesproken worden en in het binnenland de gedachten bezighou den. „Is dit een kreet om oorlog?" zoo vroeg Churchill. En hij antwoordde hierop: „Ik verklaar, dat het de eenige waarborg voor den vrede zal zijn: de snelle en vastberaden concentratie van krachten, om het hoofd te bieden aan militaire en moreele agressie, do vastberaden aanvaarding van hun plicht door de Engelsch-sprekende volken en door alle naties groot of klein die met hen wenschen mee te gaan." circa 10.000 Sudeten-Duitsche vluchtelingen. Staat van beleg ln Slowakije Gisteren is in achttien Slowaaksche distric ten de staat van beleg afgekondigd. D.N.B. verneemt, dat de autoriteiten hiertoe over gingen om nieuwe schermutselingen tus schen Hongaren en Slowaken te vermijden. Bijna aJle Slowaaksche ministers hebben gisteren een reis door het Slowaaksche ge bied gemaakt, waarbij zij door de bevolking geestdriftig ontvangen werden. Op 19 Oct zal ook de Slowaaksche sociaal-deanocrati- sdhe partij bijeenkomen, ten einde te beslui ten of ook zij, evenals de Tsjechische partij- afdeeling, uit de internationale zal treden. Degrelle ernstig ziek Léon Degrelle, de leider der Belgische „Rex"-beweging, is sedert eenige dagen ern stig ziek. Hij lijdt namelijk aan een longont steking, welke hem eenige weken lang zal verhinderen aan het openbare leven deel te Voedt Uw huid 's nachts met Punol JODENLEIDER JABOTINSKY WIL VECHTEN OM PALESTINA Hooge Britsche commissaris terug te Jeruzalem Nieuwe serie aanslagen Te Warschau is uit naam van den militanten Joodschen revisionistenlei der Jabotinsky een proclamatie uitgevaardigd, waarbij een bewapening van alle Joden bepleit wordt, alsmede de vorming van Joodsche militaire een heden om te vechten voor een „Joodsch Palestina". In de proclamatie wordt verklaard, dat een verdeeling van Palestina op een fiasco zou uitloo- pen. Er wordt te Warschau een nieuw Zionistisch congres bijeengeroepen van alle Joden in Centraal en Oost-Europa. De nieuw-Zionistische organisatie wenscht massa-immigratie van Joden in Palestina en de inrichting van Pa lestina en Transjordanië als een Jood schen staat De proclamatie bevat een feilen aanval op wat zij noemt een „nieuw en gevaarlijk plan" om van Palestina een Arabischen staat te ma ken. De hooge Britsche commissaris voor Pa lestina, M a c-M i c h a e 1, is inmiddels te Jeruzalem teruggekeerd. Men verwacht dat na de besprekingen, welke hij te Londen heeft gevoerd, thans de militaire maatrege len van de Engelsche regeering zullen wor den verscherpt Diverse botsingen Wat de incidenten betreft wordt aller eerst gemeld, dat bij een botsing aan den weg, die van Jeruzalem naar Jaffa leidt, drie Arabieren werden gedood. Een korpo raal van de Royal Highlanders werd licht gewond. Een tweede incident vond plaats in de omgeving van Gaza. Een troepje van zes opstandelingen had den internationalen spoorweg ondermijnd. Toen zij de vlucht wilden nemen, stieten zij op een afdeeling soldaten, die er in slaagde de bende in te sluiten. Ook bij deze botsing kwamen drie Arabieren om het leven; van de overige drie werden er twee gevangen genomen. De derde slaagde er in te ontsnappen. De Britsche troepen hebben na een overigens mislukte poging om een Engel- schen politieagent dood te schieten drie honderd man uit Ramleh naar een militair kamp overgebracht, waar zij aan een ver hoor werden onderworpen. Te Ramleh zelf, waar tal van huiszoekingen werden ver richt, is de beperkte staat van beleg afge kondigd. Staat van beleg te Jeruzalem In de oude stad van Jeruzalem is een bom geworpen naar een Britsche militaire patrouille. Engelsche politiemannen wer den door opstandelingen onder vuur geno men. Na deze incidenten werd de geheele wijk door sterke politie- en troepenafdee- lingen afgezet en doorzocht. Gistermorgen werden bij een bomontplof fing te Jeruzalem vier Arabieren licht ge wond. Als gevolg van al deze incidenten is voor de oude stad de beperkte staat van beleg afgekondigd. Het aantal steden, waarvoor een dergelijke maatregel geldt, is daar mede tot 13 gestegen. De meeste dezer ste den hebben een overwegend Arabische be volking. Reuter meldt, dat in de periode van 1 tot 15 October bij diverse incidenten 461 slacht, offers zijn gevallen. 358 Personen werden gedood, o.a. 270 opstandelingen en acht Engelschen; 23 Engelschen zijn gewond. Anti-fascisme in Noor'd-Italië Aantal Joden gearresteerd In Noord-Italië is volgens Havas een anti fascistische organisatie ontdekt, die reeds verscheiden cellen had gevormd en onder leiding stond van den Joodschen hooglee raar Eugenio Colorni van Triest Colorni heeft bekend, dat hij politieke be trekkingen onderhield met Joden in Italië en in het buitenland. Zijn bekentenis heeft de arrestatie tengevolge gehad van een zeker aantal Joden, o.a. van den vroegeren afgevaardigde Philipson te Florence. Alle gearresteerden zijn voor het speciale gerechtshof DE ITALIAANSCHE STRIJDERS VERLATEN SPANJE Stad Cadiz doet hun feestelijk uitgeleide Zevenduizend man Italiaansohe troe pen hebben Zaterdag afscheid genomen van Spanje. Gekleed in hun oorlogs uniform, met stalen helmen c-p en de bajonet op het geweer, marcheerden zij door de straten en tienduizenden hebben hen toegejuicht Groot en jubelend was het enthousias me van de bevolking. In dichte drom men stond men te wachten langs den weg, dien de troepen namen. Vrouwen in kleurige kleedij en wapperende schou derdoeken wuifden van de talloos vele balkons en een 6chat van bloemen ver sierde de straten, waar de Italiaansche en Spaansche vlaggen wapperden. Het was de eerste maal, dat het Spaansche volk hier zooveel Italiaansche strijders bij een zag. Velen droegen decoraties, eeretee- kenen uit den wereldoorlog, uit den tocht naar Abessynië en allen waren zij donker bruin gebrand door de heete Spaansche zon, Er was er onder hen geen enkele, die niet den indruk maakte kerngezond te zijn. Iedere campagne droeg haar eigen vlag, bevestigd aan een bajonet, en ieder bataljon werd voorafgegaan door zijn eigen stan daard en zijn eigen muziekcorps. Langs een gedeelte van de route stonden Spaansche troepen als eerewacht opgeste'd, en enkele compagnieën Spanjaarden bege leidden de scheidenden naar de haven. In een onderhoud met United Press heeft generaal Queipo de Llano o.a. gezegd: „Wij verliezen uitstekende kameraden, die hierheen zijn gekomen, om tegen de roode horden te vechten, die Spanje verwoestten en plunderden. Zij behoefden hier niet te echten, maar hebben het uit kameraad- schappelijkheid en solidariteit gedaan. Zij keeren werkelijk naar Italië terug en gaan niet, zoools de rondo propaganda beweert, naar Lissabon en van daar naar Salamanca, Het zijn schitterende soldaten, die over uit stekende geveohtskwaliteiten beschikken. Van Italiaansche zijde werd verklaard: „Gij kunt zien, dat de gezondheidstoestand der mannen uitstekend is en dat het geen invaliden zijn, zooals de roode propaganda beweert Verleden week zijn de laatste ge wonden en zieken. 842 in totaal, reeds ver trokken. Wij zijn bereid toe te staan, dat journalisten met de oorlogsschepen naar Italië gaan, om vast te stellen, dat zij inder» daad daarheen terugkeeren en dat het ons ernst is met het terugtrekken der vrijwilli gers". KATTENBROOD met vlees of met vis, Is het voedsel voor Uw poes. 11 cent per pak VRAAGT UW WINKELIER De ramp met het Belgische vliegtuig Toestel was te sterk belast! Het onderzoek naar het vliegtuigongeluk bij Soest in Westfalen, waar, zooals gemeld,- op 10 October jl. eem Belgisch verkeersvlieg tuig is neergestort, heeft Ühans het volgende uitgewezen: Het ongeluk is veroorzaakt door dat het toestel te sterk belast was. hetgeen tot trillingen van de vleugels leidde en ten slotte tot een breuk in een der vleugels. Het onderzoek is verricht door Duitsdhe en Bel gische deskundigen. Hiermede zijn tevens ook de geruchten weerlegd, als zouden twee met het toestel reizende Duitsche scheikundige chemische stoffen bij zich gehad hebben, welke tot ont ploffing zouden zijn gekomen. AMSTERDAM, 17 October. Gisteravond half negen werd de pclitie er van in kennis gesteld, dat ter hoogte van de Sai>hatistraat een man in de Muidergracht was gelo^peu. De politie begon onmidóelijk 'e dreggen, Na een uur heeft men het lijk van een on-- geveer 45-jarigen man gevonden. Zyn iden titeit is nog niet vastgesteld. (31 Zijn maats, in het waschhok, hadden niets van den strijd gezien. Ze stonden als een kudde schapen bij elkander en waren door de sprongen van den Orion uiteen gedreven, en neergekwakt tegen de wanden, welke ze kort geleden geverfd hadden. Met pijnlijk vertrokken gezichten zaten ze op den grond, toen Dolf hen vond. Alle duivels! riep Sluiter, heb jij een bad genomen? En spottend vervolgde hij: Waarom heb je dat niet gezegd, kerel. Je had toch beter in het waschhok bij ons kunnen komen. Hoezeer ook gekneusd en vermoeid, Dolf kon niet nalaten zacht te lachen. Sluiter, gemelijk door de onprettige stooten, richtte zich op en schold: Als je mij soms erdoor wil halen, zeg het dandan... Hij werd opeens lijkbleek, hield een hand voor zijn mond en verdween schommelend als een bedronkene uit het hok. Buiten braakte hij. Toen barstte Dolf in lachen uit. Het was de reactie na het gevecht op leven en dood. Die... hik... die wou... hik... mij wat doen... hahaha!.,* Mot je dat gezicht zien... Stikvol met verf... hahahal... waar heb jij in gezeten? Kerel! Zijn lachen werkte aanstekelijk. De mannen brulden. Het hok daverde ervan. Hahaha... de één ïs een verzopen kat... de ander een misselijke kater... bulderde de bootsman. Het was een vreemde situatie. Buiten stormde het, sloeg nog steeds water over den bak, en binnen lachten matrozen zich schor de angst weg. Tot de stuurman buiten adem beneden kwam. Hij sperde zijn oogen wijd open, dacht een koppel zotten te zien. Zijn jullie krankzinnig kerels, schreeuwde hij, hou je bekken, kijk voor den Donderdag niet zoo uilig naar me. Doe dat naar de kuil. De luiken gaan naar der grootje! Zegelbalk in spaantjes. Kom op! Motten we verzHij verslikte zich in zijn woede. De mannen stonden van schrik sprakeloos. De stuurman had gelijk, werkelijk. Het leek nergens naar zoo te staan bal ken van den lach. Want ze zaten toch" altijd nog in den storm, ook al was de Orion dien klap van zoo-even te boven gekomen. Come-on lui, naar beneden, riep de bootsman. Ze daalden in den kuil. De stuurman kwam achter Dolf aan. Hij boog zich naar Dolf over en schreeuwde: Zeg, wat is er met jou gebeurd? Je ben drijfnat?l Over den muur geslagen, stuurman, antwoordde Dolf. En meteen herinnerde hij zich weer zijn gevecht. Terwijl hij het trapje afhobbelde, dacht hij aan het wonderlijke, dat hij aan boord was. Hoe geheel anders had het kunnen zijn! Weg gesleurd, verdronkenl Hij zag in één snel beeld zijn huis, vader en moeder, Ina Vreugd, het dorp, zijn schip, Amsterdam, zijn maats. En een warmte welde in hem op. Een warmte van ^dankbaarheid yoor zijn redding. Wat een geweldig wonder had God hem getoond. Volgens alle wetten zou hij verloren moeten zijn. Die onstuimige zee, zijn zware laarzen, vol water, een zuigkracht, die niet te weerstaan was en tochgered. Over... muur?! Jij... Gadanverkleedenl De wind trok de woorden van den stuurman in flarden. Maar Dolf begreep den inhoud. Hij schudde echter zijn hoofd, en wees naar de matrozen, die het dek reeds bereikt hadden. Meehel... als... goedvin... Ze stonden in den kuil, zochten dekking achter de luiks- hoofden, want er plensde een golf op de luiken. Zoo, ach ter elkaar, gebogen, leken ze een linie soldaten, die een vijand beslopen. Ze doken dieper, hun zwarte oliejassen over de gekromde ruggen werden molshoopen. Rond hun beenen gromde het getijgerde water. Alee jongens! beval de stuurman. Snel legden ze een reserve-balk naast de versplinterde. Maar hoe vlug ook, ze voerden hun werk nauwkeurig uit. Want ze wisten, dat door een te los aangezette moer, de zee makkelijk spel zou hebben en de luiken kon verpletteren. Met het gevolg: ondergang van schip en bemanning. Ready! riep de bootsman. 'right!jij naar 't foksellcommandeerde de stuurman, en tikte Dolf op den schouder. Deze wilde gaan, bedacht zich. Schiet op! Daarweerroller! waarschuwde Sluiter. Gat in 't logieskoker wegwater motzeildoek Zal ik wel Sluiter ging naar de nog open bergplaats. Samen dekten ze in het vooruit de ventilatie-openlng dfehf. 't Wordt tijd. zei Dolf, terwijl hij z'n jas uittrok. Het werd inderdaad tijd. In het volksverblijf klotste een binnenzeetje. Er dreven een paar klompen, kranten en een pan. Het sluithaakje van een kastje was losgeschoten, en een suikerpot, een blikje gecondenseerde melk. een stuk brood en een koffieketel waren eruit getuimeld. Een uitdragerij, in- en verkoop van vierdehandsgoede* ren, spotte Sluiter. Wat hoorde ik, ben jij over den muur getild? Dolf knikte met een droog hemd over zijn hoofd. Dan ben je er gezegend afgekomen, manneke. Zeg, ilc was zoo katterig als een zieke hond. Dat lag 'em beslist aan die bruine boonen, geloof je ook niet? Dolf gromde. Hij zat verward in zijn kleedingstuk. Het foksel draaide en slingerde en van buiten bonsden steeds weer de golven. Na veel moeite gelukte het hem toch zich In zijn kleeren te steken. We zullen maar weer naar de midscheeps gaan, Sluiter. Misschien moeten we straks nog bijspringen. Laat de heele boel springen, .erwenschte Sluiter, maar ging toch mee. De Orion reed den storm af. Zijn neus recht in den wind. spande hij zich niet meer bijster in om vaart te loopen. Zijn tien mijlen waren teruggedrongen tot twee, soms tot één. soms tot geen. Zijn schroef maalde in trage wentelingen. Die sloeg nu meer om het schip bestuurbaar te maken, dan om het voortgang te geven. Dat zou trouwens slechts gevaar met zich meebrengen. Het plompe vrachtschip zou stug zijrf kop in de rollers boren. Niet altijd zou het voldoende kracht in zijn schouders gereed hebben om zich weer omhoog te richten. Die eene geduchte aanval had hem verstandiger en voorzichtiger gemaakt, Wordt vervolgd i

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2