De Japansche aanval in Zuid-China Eischt Ned. Fabrikaat KNUTSELAARS ASBEST I RUBBER DONDERDAG 13 OCTOBER 1938 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK WENDING IN DEN CHINEESCHEN OORLOG Het nieuws, dat in de beruchte Biasbaai, het toevluchtsoord der gevaarlijke Zuid Chineesche zeeroovers, een vrij aanzienlijke Japansche troepenmacht is aan land gezet, heeft niet nagelaten zoowel in China als elders eenige beroering te wekken. Men heeft hier te doen met een overrompelende ma noeuvre, welke te voren in alle geheim, door middel van omkooping der piraten, moet zijn voorbereid. Haar doel is, dat ionder meer duidelijk, het ondermijnen v de positie van Hankau, de groote stadsagglo meratie welke voor Tsjang Kai Sjek zoo uitnemend als bolwerk tegen verderen Ja- panschen opmarsch is gelegen, door het af snijden van haar bevoorrading en het lok ken der Chineezen naar een nieuw front. Om den toestand goed te begrijpen die nen wij allereerst te bezien, hoe het is te verklaren, dat de Chineesche generalissimus zich reeds zoo lang in deze centraal Chinee sche stad heeft kunnen handhaven, hoewel zijn legers, zoowel wat training als bewa pening betreft, tegenover de Japanners niet zijn te vergelijken De factor van allergroot ste beteekenis moet in dit opzicht worden ge acht, dat Tokio, wat betreft het naar China verschepen van manschappen en materiaal, steeds zeer zuinig en terughoudend is ge weest. In Japansche regeeringskringen be sefte men, het vaderland niet van zijn mili taire reserves te mogen ontblooten. Immers, de internationale toestand was langen tijd zóó, dat een wereldoorlog op handen mocht worden geacht. Onvermijdelijk zou in zulk een titanenstrijd Japan zich tegenover Rus land en Grcot-Brittannië bevinden, welis waar zelf vermoedelijk geflankeerd door •Duitschland en Italië, doch aan den bijstand dezer landen zou het rechtstreeks bij de worsteling in het Verre Oosten weinig baat kunnen verwachten. Vandaar dat de Japan sche contingenten in China, hoe belangrijk op zichzelf ook, in dit schier oneindige land Veel te dun waren gezaaid. Men had de Uiterste moeite, het onderling verband tus- schen de verschillende opereerende een heden te handhaven, en werd meer en meer door den stekenden horzel der guerilla aan de flanken omzwermd. De watersnood in de centraal-Chineesche gebieden droeg er even eens zeer toe bij, de krijgsverrichtingen te vertragen; het geheele front moest daardoor herzien, en dat, terwijl men in Tokio besefte, dat spoed klemmend geboden was, want elke dag van stryd- verslindt nieuw kapi taal, en deze zenuw van den oorlog is juist 'Japans zwakste punt. Het heeft energie en Ondernemingsvermogen te over, maar mist de economische spanning voor riskante on dernemingen van al te langen duur. Om den Chineeschen strijd te bekorten, 'diende men voor alle dingen Hankau's spoorwegverbinding met de zuidelijke in voerhaven Kanton onbruikbaar te maken. Uit de lucht heeft men dit onophoudelijk ge- brobeerd, doch zonder voldoende resultaat. Van de zeezijde uit durfde men zulk Onderneming minder goed aan, immers men komt hier gevaarlijk dicht bij het Engelsche bezit Hongkong, en waar internationale be langen elkander raken, daar wordt de we reld een wespennest. Het bezwaar, Enge land te na te komen, heeft de vorige mi nister van buitenlandsche zaken Oegaki steeds zwaar laten wegen, vandaar dat hij zich zeer lang tegen de plannen der mili tairen in deze richting heeft verzet. Toen hij tenslotte was teruggetreden, en boven dien tengevolge van München de Europee- sche toestand zoodanig was opgeklaard, dat een nieuwe wereldoorlog niet behoefde te worden gevreesd, was voor Doihara en an dere ultra-nationalisten het hek van den dam. De troepenlandingen aan de Biasbaai zijn derhalve teekenend voor den nieuwen toestand; zij duiden een wending aan, zoo wel in de oorlogvoering, als in de houding tegenover Groot-Brittannië. Het Britsche wereldrijk krijgt in deze streken, waar het zoo groote commercieele, strategische en prestige-belangen heeft, opnieuw zware zorgen. Wat nu het rechtstreeksche belang van Japan betreft bij dezen nieuwen zet op het Chineesche schaakbord, kan men tweeërlei onderscheiden. Allereerst kan deze aanval op Zuid-China de tegenstellingen verscher pen, welke in dit land steeds tusschen Noord en Zuid hebben bestaan, en die bij het jongste conflict met Japan, dank zy Tsjangs persoonlijken invloed, zich nog niet zeer sterk hebben doen gelden. Zuid-Chlna zal nu echter zijn divisies van het Hankau-front wenschen terug te nemen, om eigen belan- Doelwit: isolatie van Kanton Britsche démarche te Tokio De Japansch-Chineesche oorlog heeft plotseling een nieuw aspect gekregen door de landing van een aanzienlijke Japansche troepenmacht in Zuid-China. Aan de Bias baai werden n.l. zonder slag of stoot 50.000 Japanners ontscheept, die daarheen met zeventig transportschepen werden vervoerd Doel dezer manoeuvre is het isoleeren van de stad Kanton, welke een belangrijke rol als Zuid-Chineesch import-centrum speelt, en dus voor het behoud van Hankau een eerste voorwaarde is. De eerste stap tot de isolatie van Kanton, aldus berichten Japansche vliegers, is reeds gedaan: drie bniggen in den spoorweg Kanton-Hongkong, den Kauloen-spoonvcg, zijn vernield en het geheele treinverkeer tusschen Hongkong en Kanton ligt stil. Groote Japansche afdeelingen zijn naar Wai Tsjo gezonden, waar de Chineezen alle krachten hebben geconcentreerd, om Kan ton tot het uiterste te verdedigen. De Japanners zijn bij hun opmarsch reeds gestuit op de eerste contingenten van het millioenenleger der Chlnoesche verde digers. Buitenlandsche militaire waarnemers be richten, dat het treffen hevig geweest is. Men verwacht, dat een uitgelezen leger van 100.000 of misschien wel 200.000 man, zal worden ingezet bij deze actie, die de Japan sche operaties in China zich zal doen uit strekken over een oppervlakte van 744.000 vierkante mijl. Japansche nota aan de mogendheden De Japansche minister-president en mi nister van buitenlandsche zaken ad inte rim, prins K o n o j e, heeft een officieele nota gericht tot de mogendheden inzake de uitbreiding van de actie tegen de regeering van Tsjang Kai Sjek tot Zuid-China. In deze nota wordt 't volgende gevraagd: 1. De Chineesche troepen te willen be letten, gebruik te maken van vreemde eigendommen, of deze te naderen; 2. Zich te onthouden van de verplaat sing van troepen, oorlogsschepen of vlieg tuigen op of over Chineesch gebied en in de Chineesche wateren tusschen Swatau, en Paklioi, zonder tevoren de Japansche autoriteiten te waarschuwen. 3. Te verbieden, dat Chineesche troepen gebruik maken van buitenlandsch grond gebied. Japan wijst iedero verantwoordelijkheid voor Incidenten, welke zouden kunnen voortvloeien uit het niet in acht nemen van deze punten van de hand. Engeland doet stappen Naar de diplomatieke medewerker van Reuter uit gezaghebbende bron heeft ver nomen, heeft de Britsche ambassadeur te Tokio, toen bekend werd, dat de Japansche troepen in de Biasbaai aan land waren ge gaan, opnieuw stappen gedaan bij de Ja pansche regeering. Naar vernomen wordt, is een van de voor naamste Britsche belangen in Zuid-China de spoorlijn Kau Loen-Kanton, in verband met den in- en uitvoer van Hongkong. Ten aanzien van de ontscheping van Ja pansche troepen in de Biasbaai herinnert men er in Britsche kringen aan, dat reeds verscheidene malen de aandacht der regee ring te Tokio gevestigd is op het belang, dat Groot-Brittannië hecht aan het gebied van Hongkong en aan Zuid-China, dat er het achterland van vormt, alsmede op de gevaren voor de Engelsch-Japansche be trekkingen, welke uit eenig incident zou den kunnen voortvloeien. In de laatste dagen had de Britsche am bassadeur te Tokio, Robert Craig ie, in dezen zin een stap ondernomen naar aau- leiding van geruchten, welke hem hadden bereikt en welke een ontscheping van Ja pansche troepen deden voorzien. gen tegen den aanvaller veilig te stellen. Het centrale front moet daardoor naar evenredigheid worden verzwakt. Lukt het echter den Japanners, zich desondanks van de Zuid-Chineesche spoorwegverbindingen, en van Kanton meester te maken, dan wordt Tsjangs tegenstand nog beduidender ver zwakt, daar hij dan op slechts onbeduidende aanvoeren via Rusland zal kunnen rekenen. Men moet het verplaatsen van den Japan- schen aanval derhalve zien als een poging, het conflict met China spoediger te liqui deeren. Daarvoor heeft men het risico van een verscherpte verhouding ten opzichte van Engeland momenteel over, in het ver trouwen, dat dit land ook ditmaal ervan zal afzien, de zaken tot het uiterste te laten komen. Londen immers is zoowel in Europa als in de Arabische landen nog voldoende gepreoccupeerd, om zich elders niet over- prikkelbaar te tooneni VRIJWILLIGERS VERLATEN SPANJE Dertien wagons met Italiaansche troepen zijn reeds op weg naar het Zuiden, waar hun terugkeer naar Italië wordt voorbe reid. Er wordt thans bevestigd, dat zij te Cadiz scheep zullen gaan en dat de eerste groep binnenkort zal vertrekken. Generaal Berti, de leider der Italiaan sche troepen in Spanje, is op weg naar Cadiz, waar hij de inscheping zal contro leeren. De Britsche gezant te Barcelona heeft bij zijn doorreis door Bourgmadame verklaard, dat hij, hoewel hij geen officieele bevesti ging had ontvangen* meent te weten, dat talrijke vrijwilligers van het front zijn teruggetrokken. Hij uitte de meening, dat de oorlog snel ten einde zou loopen, als men tot een juiste bemiddeling zou komen. DE BEVOLKING VAN POLICKA PROTESTEERT De bevolking van Policka, in Noord-Mo- ravië, welke plaats 10 October door de Duit- sche troepen is bezet, heeft een telegram ge zonden aan president Roosevelt, alsme de een memorandum aan de internationale commissie te Berlijn. Verder zijn nota's ge- ronden aan de Britsfha, Fransche on Ita liaansche legaties te Praag. De bevolking welke bestaat uit 4000 Tsje chen en enkele honderden Duitschers vraagt het recht vrij te kunnen beschikken over haar lot en dat haar Tsjechisch natio naliteitsgevoel zal worden gerespecteerd bij het vaststellen van de grens tusschen Duitschland en Tsjecho Slowakije. BETIMMERINGEN - MEUBELEN NedeMsclie Meubelfabriek Wageningen N.V. WAGENTNGEN TELEFOON* 26T3 De Amerikaansche Joden en Palestina Vuurgevecht te Nabloes In Joodsch-Amerikaansche kringen wordt door middel van een ontzag lijken telegrammen-stroom druk uitge oefend op het staatsdepartement te Washington, om Palestina voor de Jo den te behouden. Huil heeft ver klaard, dat hij den indruk had, dat de definitieve beslissing door Engeland op 1 November of later zal worden geno men. De Palestijnsche regeering kondigt de in voering aan van een stelsel van identiteits kaarten voor alle inwoners boven de zes tien jaar. Het stelsel is op vrijwilligen grondslag en de kaarten worden gratis verstrekt. Het bezit van de kaarten beoogt den hou ders tot nut te zijn in hun betrekkingen met de burgerlijke en militaire autoriteiten De incidenten Een detachement van de royal engineers (genietroepen), welke op weg was om het huis van een bekenden Arabischen bom menwerper te Nabloes af te breken, werd door terroristen,die zich op de daken van huizen en in de heuvels hadden genesteld, met geweervuur en bommen ontvangen. Er ontstond een gevecht, dat tachtig mi nuten duurde, en waarbij de terroristen zes dooden en gewonden verloren, terwijl der militairen getroffen werd. Ten slotte werd de omgeving gezuiverd en kon het huis worden afgebroken. Tot de verdere incidenten, welke zich hebben voorgedaan, behooren, naar gemeld wordt, vijf gevallen van sabotage, zes ge vallen van schietpartijen uit hinderlagen er de ontploffing van een landmijn, welke bij Akkro onder een auto van de luchtmacht plaats vond. Er zijn daarbij geen dooden of gewonden gevallen. Bij de Jaffapoort te Jeruzalem werd een Jood ernstig gewond, LckaJk -Oxxee/mdiM VERWEKT GEEN KRAMP Bi| apotheken en drogisten in verpakkingen van 10. 30 en 60 tabletten. WIL DUITSCHLAND DE BEWAPENING BEPERKEN? Rusland is toch uitgeschakeld Duitsche politieke kringen te Berlijn doen doorschemeren, dat zij thans in af wachting zijn van het antwoord van Groot-Brittannië of Frankrijk op het jongste voorstel van Hi tl er inzake een beperking der bewapening. Het wordt technisch doenlijk geacht, den omvang en het aantal van vele mo derne wapens, met name zware artille rie, te beperken, zoomede den omvang en den actie-radius van zware bommen werpers. De Duitsche opvatting is, dat Duitsch land veel te winnen heeft bij een beper king der bewapening op groote schaal, mits Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië het pact onderschrijven. Het schijnt, dat het gevaar voor een Rus sische aanval minder ernstig wordt geacht te Berlijn, nu de positie van Tsjecho-Slowa- kije fundamenteel is gewijzigd. Er werd hier steeds aangevoerd, dat zoo lang het TsjechischRussisch pact zou be staan Tsjecho-Slowakije gebruikt kon wor den als springplank voor Sovjet-Russische luchtaanvall enop Duitsche steden. Intusschen meent de „D. A. Z.", dat er niet aanvalt te twijfelen, of in Groot-Brit tannië, ondanks München, een regelrechte bewapeningspropaganda aan den gang is, waaraan, behalve de pers, ook leden van het kabinet deelnemen. Het blad noemt lord Winterton en den minister van luchtvaart Kingsley Wood, en vervolgt: In Duitschland volgt men met toe nemende belangstelling deze Engelsche be wapeningspropaganda. Men zal op den duur niet werkeloos kun nen toezien, want er zou een wanverhouding de bewapening uit kunnen ontstaan. Wij verwonderen ons echter wel, dat het democratische Engeland zich zoozeer laat be- invloeden door oorlogsaanstichters van het slag als Eden, Churchill en Duff Cooper, wier optreden in het Lagerhuis elders duidelijk aan 't licht heeft ge bracht, waarom zij bewapenen willen: him doel is den oorlog. Rede van Cranborne In Wlymouth heeft Cranborne, de voormalige onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken, in een rede gewezen op de noodzaak van bewapening. Indien wij, zeide hij, al onze krachten aan de herbewapening wijden, wanhoop ik niet aan den vrede. Ik geloof, dat een, zoowel in de politiek als in bewapening zwak Enge land op het oogenblik het grootste gevaar 3or den Europeeschen vrede vormt. Cranborne keerde zich tegen de opvatting dat hij liever gezien zou hebben, dat Enge land in plaats van het accoord van Mün chen te aanvaarden, ten oorlog was getrok ken. Hij voegde hieraan toe, dat hij er altijd had getwijfeld of de Tsjechische kwestie vel een was, waarvoor Engeland onder alle omstandigheden ten oorlog moest trek ken, en hij vroeg zich af, of het niet ver standiger zou zijn geweest, als Engeland dit reeds bij het begin van het conflict had ge- •gd. Cranborne achtte het een der meest tot voldoening stemmende kenmerken van de crisis, dat het Duitsche volk geen oorlog wenschte. Dat is, zeide hij, een groote ver andering sinds 1914, en ik geloof, dat het Duitsche volk, als het ziet, dat wij sterk zijn, druk zal uitoefenen op zijn regeering, om met ons tot overeenstemming te komen, den vrede te bewaren. De tragische positie der vluchtelingen Tsjechen noch Duitschers kennen momenteel erbarmen De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt uit Praag, dat generaal Sir Neill Malcolm, de hooge commissa ris van den volkenbond voor het vluch telingenvraagstuk, zich thans voor een buitengewoon gecompliceerde en tragi sche situatie in Tsjecho-Slowakije ge plaatst ziet. Buitengewoon ernstig is het vraagstuk van de democratische of Joodsche vluchtelingen uit het Sude- tenland. Ondanks de verzekeringen der Tsjechische autoriteiten, dat zij niet zouden worden verplicht terug te kee- ren, zijn naar schatting reeds 20.000 hunner naar de Duitsche streken teruggedreven. H e n 1 e i n, de rijkscommissaris voor het Sudetenland, heeft volgens den correspon dent in een radiorede volkomen duidelijk gemaakt, welk hun lot zal zijn. Hij zeide, dat zijn politieke tegenstanders geen ge nade verdienden en ook niet zouden krij- gen. „Wij zullen hen gevangen zetten, totdat zij teruggaan", kondigde hij aan. „Allen, die gevlucht zijn en later zijn teruggekeerd zullen op dezelfde wijze worden behan deld." Het tragische lot van deze menschen, die jarenlang moedig achter de Tsjechen heb ben gestaan in den strijd voor het behoud der gemeenschappelijke republiek, is veel erger dan de wereld tot nu toe heeft aan schouwd bij de Duitsche en Oostenrijksche vluchtelingen. De Duitsche burgemeester van Boden- bach, Fritz Kessler, heeft tegenover een correspondent een bewogen, waardig en ge matigd pleidooi voor deze menschen gehou den. „Wij, Sudetenduitschers van democrati sche overtuiging, zijn loyale burgers der republiek, zeide hij. Onze loyaliteit zal geschokt blijven. Met de punten van bajonetten zijn onze menschen bijeengedreven in groepen en teruggezonden. Het is niet draaglijk te den ken, welk lot hun wacht. Er zijn hartverscheurende tooneelen voor gekomen, daar de doodelijk beangste slacht offers uit treinen sprongen om te trachten te ontsnappen." Een der verschrikkelijkste gevallen was te Wetistaedtl, waar, ondanks de persoon lijke interventie van burgemeester Kess ler en van ministers en den gouverneur der provincie, groote aantallen mannen en vrouwen, wier leven werd bedreigd, genade loos naar de Duitsche bezette gebieden wer den teruggezonden. De burgemeester verklaarde onbevreesd te zijn, deze verschrikkelijke geschiedenis met zijn eigen haam te steunen. Onze eenige eischen zijn slechts, niet te worden overgeleverd aan de wraak van hen, in wier oogen onze lang volgehouden loyaliteit jegens de republiek een misdaad is, welke slechts met den dood of een jaren lange gevangenisstraf kan worden geboet. Deze menschen kunnen niet worden op geofferd. Het moet mogeijk zijn ergens ter wereld een toevlucht voor hen te vinden. ITALIË ONTSLAAT JOODSCHE HOOGLEERAREN „Vita Universitó", het officieel orgaan van de Romeinsche universiteit, heeft een lijst gepubliceerd van de Joodsche hoog leeraren in Italië, aan wie op 16 October a.s. ontslag zal worden verleend. Deze lijst omvat 95 namen van professoren aan 21 universiteiten. Het blad voegt hieraan toe, dat nog enkele namen zullen volgen, aan gezien het onderzoek naar de afstamming van sommige professoren nog niet is g eindigd, BRITSCHE LEGIOEN IN AFWACHTING De troepentransportschepen „Naldera" en „Dunera" zijn met de leden van het Brit sche legioen aan boord in de monding van de Theems voor anker gegaan, in afwach ting van de beslissing omtrent het houden van 'n volksstemming in Tsjecho-Slowakije Een drietal leden van het hoofdbestuur van het Britsche legioen bij aankomst Praagin verband met de eventueel houden volksstemming. Frankrijk eert koning Albert Onthulling van ruiterstandbeeld te Parijs Onder ee-n licht bewolkten Parijschen najaarshemel is met groote plechtigheid aan den ingang van de „Cours de la Reine" op de Place de la Concorde 't ruiterstandbeeld wijlen koning Albert van België ont huld, symbool van de innige Fransen-Belgi sche vriendschap en herinnering aan den strijd, welken beide landen zij aan zij heb. ben gestreden vooi hun onafhankelijkheid. Het monument voor Albert I, koning der Belgen, was vóór de onthulling verborgen onder reusachtige Fransche en Belgische vlaggen. Bij de plechtigheid waren o.a. aanwezig koning Leopold van België, diens moeder, zuster en broeder en de heer Lebrun, presi dent der Fransche republiek, benevens een aanzienlijk aantal militaire autoriteiten. De hooge gasten namen plaats op de eere tribune en terwijl de kapel van de grena diers de „Brabonqonne" en de „Marseillaise" speelde, werd langzaam het standbeeld van koning Albert onthuld. Onmiddellijk, nadat de Fransche en Bel gische vlaggen, welke tot dan toe het mo nument aan de oogen der aanwezigen ont trokken hadden, waren verwijderd, nam de president der republiek, de heer Lebrun, het woord tot het houden van een toespraak, waarin hij o.a. zeide: „Frankrijk blijft on- inderd trouw aan de nagedachtenis van Z.M. koning Albert I. Door dit gedenkteeken op te richten, wilde Frankrijk een luister rijke hulde brengen aan een bevrienden sou- erein, wiens leven een voorbeeld was van rechtschapenheid wijsheid en eer. Frankrijk wenscht de beeltenis van hem, dien het lief had wegens zijn getrouwheid en edel karakter, als een diamant te bewaren President Lebrun schetste vervolgens de beteekenis van koning Albert en betrok koningin Elisabeth in deze hulde en dankte koning Leopold, koningin Elisabeth, de prinses van Piemont en den graaf van Vlaanderen voor hun aanwezigheid. Tenslotte sprak hij de beste wenschen uit )or de Belgische regeering en het Belgische volk. Vervolgens besteeg koning Leopold het spreekgestoelte. Hij verklaarde in zijn toe spraak o.a., dat Frankrijk door een monu ment op tu richten voor koning Albert, een gebaar heeft gemaakt, dat gaat recht naar het hart van België. Koning Leopold zeide verder, dat de taak an België in West-Europa is vrede en be middeling. Opdat het Belgische volk deze taak kan vervullen, moet het zijn volledige onafhankelijkheid bewaren. Dit is evenwel geen politiek van isolement. „België vergeet het verleden niet, evenmin de beproevingen, welke dapper gemeen schappelijk zijn gedragen. België zal trouw blijven aan het gegeven woord". Sprekend over de hoop op een betere toe komst, zeide koning Leopold, vervolgens, dat de mensch moet werken in vrede en dat er tusschen de staten eendracht en vriendschap moet heerschen. Dit is het ideaal, waarnaar men moet streven. De rede van koning Leopold werd her haaldelijk onderbroken door toejuicliingenj een Fransch-Belgisch troepen-defilé besloot de plechtigheid. SLOWAAKSCH-HONGAARSCHE OVEREENSTEMMING AANSTAANDE Federale staat van Tsjechen Slowaken en Roethenen Het schijnt, dat in beginsel overeen stemming is bereikt tusschen de dele gaties van Tsjecho-Slowakije en Hon garije aangaande de afbakening der grenzen van Slowakije. Men is het eens geworden over het beginsel der bevolkingsgrenzen, waarin eenige noodzakelijke verbeteringen zul len worden aangebracht, om redenen van economischen aard of omdat zulks in het belaag van het verkeer is, Bij de aanbrenging van die verbeteringen zal men er voor waken, dat het aantal Slowaken, dat bij Hongarije zou komen, ge compenseerd wordt door of overeenkomt met het aantal Hongaren, dat in Tsjecho- Slowakije zou blijven. De Hongaren hebben een volksstemming voorgesteld voor de gebieden, welke om economische redenen en zonder de taal grenzen in aanmerking te nemen, aan den eenen of den anderen staat zouden moeten worden toegewezen. De Slowaken daarentegen stellen voor, autonomie toe te staan aan de Hongaren, die verplicht zouden zijn in Slowakije te blijven. Wat Sub-Karpathisch Rusland betreft, vraagt de Hongaarsche delegatie, behalve den afstand van zekere gebieden, o.a. Uzborod en Mukacevo, twee belangrijke steden in Sub-Karpatisch Rusland, en een volksstemming voor het geheele gebied dezer beide landen. Minister Bacinsky heeft deze eischen categorisch van de hand gewezen en ver klaard, dat de cessie van de lijn Cop— Batovo, Sevljus en Kralovo het economisch leven van Sub-Karpathisch Rusland zeer moeilijk zou maken. Ten aanzien van de kwestie van een volksstemming voor Sub-Karpathisch Rus land heeft Bacinsky nog verklaard, dat het volk van dit land reeds in 1919 over zijn lot heeft beslist door den wensch uit te spreken, bij de republiek Tsjecho-Slo wakije te worden gevoegd. Op 8 October 1938 bevestigde het dit door den wensch uit te spreken in een federalen staat van Tsjechen, Slowaken en Roethenen te blij ven. VERBODEN CONFESSIONEELE VEREENIGINGEN Bij decreet van den Duitschen minister van binnenlandsche zaken wordt aan ambtenaren verboden, lid te zijn van con fessioneel© beroepsverenigingen. Indien zij hiervan lid zijn, moeten zij hun lidmaatschap onmiddellijk opzeggen. Deze bepaling geldt niet voor geestelijken, die ambtenaar zijn en lid van een beroeps- vereeniging voor geestelijken. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen Uzelve GEMENGD VOEDER VARKENS. MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene H an del s voor waarden DEDTEI C' oliefabrieken BCÏVlCLj AMSTERDAM n.v. forto-koudlijm IS het ideaal Steeds gereed, geen wachten, geen geknoei met stoffig poeder, geen resten, uiterst zuinig, enorme bindkracht, vlek vrij op eiken. Vr.ze Uw winkelier of anders ons. onder adresopg. v. Uw leverancier- frenken'S fabrieken - weert Een PELGRIM KOLEN- FORNUIS is de rech terhand van KOK en HUISVROUW en zeer voordelig in gebruik. n.v. „pelgrim" gaanderen (Holland) J. Koster Hzn. Scheepswerf „Gldeon" Groningen Rolland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan bent U zeker mei een KOSTER-COASTER vanderLINDEMihYELDHUIS AMSTERDAM ROTTERDAM •GRONINGEN VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN N.V. KEMPENSCHE ZINK MIJ, (Zlncs.de ia Camplne) KLOKZINK KETELZINK - ZWAVELZUUR SUPERFOSFAAT. Eenige fabrikante in Nederland van MAAGDELIJK BLOKZINK TELEFOON S9 WEERT

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2