WOENSDAG ia OCTOBER 1938 DERDE BLAD PAG. 9 BEPROEFT DE GEESTEN Vrijzinnigen, van allerlei slag, sociaal democraten voorop, verzekeren bjj elke ge legenheid, dat ze diep respect hebben voor anderer levensovertuiging en dat elk ge- loovig Christen zich in hun kring zonder ergernis kan bewegen en met hun pers vol komen content kan zijn. Wat dit beteekent kan men voor de zoo- ycelste maal leeren uit het smalend en lioo- nend stukje, dat de roode pers schreef ovc-r do censuur, welke ècn Kerkeraad te Schie dam toepast op ouders, die volharden in de dwaling om hun kinderen naar dé openbare school te zenden. De kerkelijke procedure zelf valt buiten onze beoordceling; acht de roode pers zich geroepen er wel een meening over te zeg gen, dan staat haar dit volkomen vrij. Wij zullen op dat recht .niets afdingen. Maar wij kunnen niet nalaten' te protesteeren tegen de wijze, waarop zij het doet en wij moe ten de aandacht vestigen op den geest van ongeloof, welke er uit dit artikel spreekt. Letterlijk citeeren is niet noodig. De schrij ver neemt een loopje met „de dringende ver togen, die broeder-kruidenier cn broeder hakker tot de ouders hadden gericht over de verderfelijkheid van het openbaar onder wijs". Maar, „het ouderpaar bleef zioh, on danks al dit liefdebetoon, wellustig in satans klauwen wentelen"* Deze aanhalingen zijn voldoende. Dat de schrijver verder den draak steekt met de niiotiveering van den Kerkeraad en besluit met smalend uit te roepen: „dat noemt men dan godsdienst"; daarover kunnen we -wel zwijgen. Uit alles proeft men de vijand schap óf de onkunde. Deze cn dergelijke schrijvers kunnen of willen nu eenmaal niet verstaan, dat het in deze dingen niet gaat om een persoonlijke liefhebberij, maar over de vraag, wat gehoorzaamheid aan Gods Woord eischt. „Dat noemt men dan godsdienst"; schimpt 'de roode pers. Ja, het i s godsdienst, wan neer ouders gewezen worden op hun ver plichting om hun kinderen te onderwijzen en te döen onderwijzen in de waarheden van Gods Woord. Daarover is elke strijd uitge sloten, omdat de Schrift ten dezen met vol komen duidelijkheid spreekt. Het staat iedereen in ons land vrij om dit te untkennen, doch wanneer men het doet op de wijze als hierboven is omschreven, dan denken wij onwillekeurig aan 't Bijbel woord: „Beproeft de geesten of z,ij uit God zijn". GEVAARLIJKE VRIENDEN Op het artikeltje, dat wij hierboven kwa lificeerden en in verband daarmee volgt een ander stukje, dat evenzeer de aandacht trekt. De redactie van de roode pers schrijft 'daarin over „de moeilijkheden, waarvoor de, katholieken (in Oostenrijk) zich, sedert het optreden van het nationaal-socialisme, zien gesteld". Zij worden gearresteerd en gevan kelijk weggevoerd, wanneer zij moedig hun geloof belijden. De conclusie is de volgende: 1 „Tn dit simpele incident ligt de geheele strijd om het nationaal-socialisme besloten. In den strijd tusschen God en Caesar kiezen de nazi's duidelijk den laatste". Dat doen de nazi's, goed. Maar doen sociaal-democraten anders? Wat is de grond oorzaak van de vervolging der Christenen in Duitschland? Dit, dat de nationaal-socia- listen zeggen: gij moogt uw godsdienst vrij belijden, mits. gij er maar niet mee in het openbare leven komt. 1 Menig vrijzinnige, ook menig sociaal-demo craat, heeft deze conclusie afgewezen voor... Duitschland; maar in ons land wenscht inen hetzelfde als de nazi's. Men zegt dan, dat men tegen vermenging van godsdienst en politiek is. Het komt echter op hetzelfde neer. 1 Uitgaande van dit thema, ziet de roode pers kans om de roomsch-katholieken te waarschuwen cn meteen op te zetten tegen het kabinet-Colijn; want als men „achter Dr Colijn blijft aansukkelen", dan neemt Whisky Soda Caramella Van Lonk a te Breda Stichting Morgenland Zending Jaarvergadering te Utrecht Dr P. Berron uit Straatsburg over den strijd der Armeniërs UTRECHT, .12 October. Onder voorzitter schap van den heer G. L. Baron van Boe.tzeiaer werd gisteren alhier de jaar vergadering gehouden- van do Stichting Mor genland-Zending, de Nederl-andsche afdee- ling van de Action' CJhrëti'enne en O r 1 e n t", Na lezing van JFsabn 146 en gebed her dacht de voorzitter in zijn openingswoord de in het afgeloopen jaar overleden medewerk ster uit het district Zeeland ir.ej. M. C. v. d. Bosch. Voorts richtte spr. zich tot dr P. Berron uit Straatsburg-Meinau, die in deze vergadering zou spreken over zijn reis naar Syrië en Mesopotamië. Inzonderheid wees de voorzitter op den hechten band, welke tusschen den Elzas en ons land bestaat, uit welke beide landen het Morgenlandwerk eigenlijk geschiedt. Mej. Cato de Witte uit Utrecht bracht vervolgens het jaarverslag uit, dat een goed beeld gaf van den gestadigen groei van Alep po als geestelijk centrum. Er zijn in Aleppo vijf Protestantsche kerken en een- vereeni- gingsgebouw, dat ook voor kerk wordt ge bruikt wanneer dat noodig is. Het gebrek aan kleeding en dekking is echter nog steeds groot. 163 gezinnen moeten den winter zonder dekking tegemoet gaan. Hoewel er reeds veel gedaan is legde spr. er den nadruk op dat nooit genoeg verricht kan worden om de arme Armeniërs te helpen. Met nadruk wees mej. de Witte er nog op dat ook handwerken bij haar te koop zijn. Over het algemeen brachten de collecten in ons land gehouden, groote bedragen op. Te Aleppo worden in het verplegingshuis nu 133 kinderen verpleegd. Van het door de Stich ting uitgegeven tweemaandelijksche blad Mor genland werden oplagen van 17.300 exem plaren uitgegeven, terwijl het „Kleine Mor genland" ten getale van 5500 exemplaren verspreid werd. De eerste penningmeester Mr. M. P. Thomassen k Thuessink van dei- Hoop van SI och ter en, kon ook wat het financieele deel betreft moedgevende klanken laten hooren. Uit alle verslagen klonk een danktoon tot God, Die ook in het afgeloopen jaar trouw bleek en het werk rijk zegende. M e j. J. J. D o n n e r uit Goes sprak over het werk van de afdeeling „Philadel phia" en vertelde van de samenstelling der damescomité's. Spr. herdacht ook haar voor gangster mej. M. C. v. d. Bosch, die op het gebied van organisatie van comité's veel goeds verricht heeft. Dr P. Berron spreekt Des middags hield dr. P. Berron uit Straatsburg een toespraak en deed ver volgens mededeelingen over zijn recente reis naar Syrië en Mesopotamië. Spr. schetste eerst het internationale karakter van de Morgenland-zending. De Stichting kent Engelsche, Fransche, Zwitsersche, Neder- landsche en Syrische medewerkers. Veel en groot zijn de moeilijkheden welke worden ondervonden, maar al het werk wordt ver richt onder het Christelijke motto: nochtans! Zijn er blijkbaar onoverkomelijke bezwaren, dan wordt doorgegaan en gezegd „nochtans zal de Heer helpen". En dat wordt niet alleen door de Europeanen gezegd, ook de bekeerde Armeniërs die behulpzaam zijn in het Evan- geliewerk (vooral onder de Mohammedanen) weten kracht uit dit Goddelijk „nochtans te. putten. Telkens doet zich nieuw leed voor .maar de Armeniërs blijven trouw in het geloof en daarom blijven ook wij den Ar meniërs trouw. Spr. wil geen kwaad spreken van de Turken, maar een feit is toch dat de Armeniërs dag in dag uit in angst leven voor hen omdat zij van de Turksche zijde al zooveel hebben moeten ondervinden. Er wonen nu 30.000 Armeniërs maar van rustig wonen is geen sprake. De voorzitter bracht dr. Berron dank voor zijn betoog en sloot hierna met gebed de jaarvergadering der Stichting Morgenland zending. De Lichting 1939 Telt 42.765 dienstplichtigen Practisch echter 8 a 10.000 minder in dienst Het aantal in te lijven dienstplichtigen voor de lichting 1930 bedraagt 42.765. Dat is althans het eindcijfer van den indee* lingsstaat. Intusschen beteekent dit niet, dat er ook eenzelfde aantal jongelieden in werkelijken dienst onder de wapenen zal komen. Van de aan de verschillende lcgeronderdeelen toe- gewezenen zullen er worden afgekeurd of op andere wijze aan de sterkte komen te ont vallen. Gerekend wordt, dat dit ongeveer 20 pet zal zijn. Wordt hiermede rekening ge houden, dan komt men tot een cijfer, dat niet zoo ver ligt boven dat der officieele lichtingsterkte, zijnde 32.000 man, daarin be grepen de 4600 man extra om, in verband met de nieuwe wapens, achterstand uit het verleden in te halen. De lichting 1938 gaf de beschikking ove' een contingent van 25.917 man, waarbij dan nog kwamen de 4600 voor speciale doelein den. Samen dus ruim 30.500 of 2000 beneden het normale contingent. Die achterstand wordt over 1939 ingehaald; vandaar do 34.200, waarop voor dit jaar gerekend wordt. Bestemd zijn voor de: infanterie 23.615 man wielrijders 1.114 oefeningsdet. school V.O. 510 geneesk. troepen 1.011 rnotordienst 572 luchtstrijdkrachten 800 intendance 63 genie 2.831 pontonniers 386 torpedistcn 167 artillerie S.217 •huzaren en pantser wagens 2.599 zeemacht -850 Totaal 42.765 man In de 12 indeelingsdistricten komen deze dienstplichtigen onder de wapenen en wel te: de maatschappelijke ellende, maar ook de werfkracht van het nationaal-socialisme toe en het gevolg zal zijn, dat „de Nederland sohe katholieken toch door hetzelfde gevaar als hun Duitsche broeders worden bedreigd, zij het vooralsnog in geringer omvang". De kronkelredeneering is frappant; maar frappanter is nog, dat dezelfde redactie, die de Roomsch-Katholieken wil beschermen tegen geloofsonderdrukking, zelfs aan de Kerken van Nederland het recht betwist om in eigen kring in gebondenheid aan Gods Woord tucht te oefenen. Zou de geloofsvrijheid wel Volkomen gaaf blijven als sociaal-democraten het voor het zeggen hadden? Wij zijn er niet vol komen gerust op. Zij konden wel eens ge vaarlijke vrienden worden. Leeuwarden 2.255 Groningen 3.882 Zwolle 2.837 Arnhem 4.782 Utrecht 2.218 Haarlem 3.845 Amsterdam 3.516 Den Haag 7.231 Rotterdam 3.247 Middelburg 1.145 Den Bosch 4.763 Maastricht 3.04 4 Totaal 42.705 Ds J. Haring, predikant der Ned. Herv. Gemeente van GiessendamNeder-Har- dinxveld. vierde Maandag zijn 40-jarig ambtsjubileum. De jubilaris met zijn echtgenoote temidden van de leden van den kerkeraad. DONDERDAG, 13 OCTOBER 1875 en 301,5 M. ».00—9.1S - KRO. 2.0012.04Ï tlek (Om ca. 8.1S ■RHiziek. 10.15 Mor- 10.45 Gram.muziek. 11.30 Gode- dte nat ig halfuur. 12.00 erichten. 1215 KRO- Orkest .(1.001.20 Gram.muziek) 2.00 Hand -vverkuürtje. 3.00—3.55 Pianovo^rdraoht gram.muziek (Om ca. 3.45 Berichten). 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gram.muziek. 5.05 Cursus handenarbeid voor de Jeugd. o.3a Gram.muziek. 6.45 Causerie ..We ke betee- kenis heeft Esperanto in Christelijke krin gen?" 7.00 Beriohten. 7.15 Boekbespreking: 7 45 Reportage, eventueel gram.muziek. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Be rich ten. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Causerie Midden Europa in de naaste toekomst O.oO NCRV- (10.00 Bercihten ANP). 10.45 Gym* Moreenwijding. 10.15 Gram.muiic». Voorde vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Declamatie 11.25 Omroeporkest en solist. (Om ca. 12.15 12.13 (Berichten). 12.30 Het AVRO-Amusementsorkest en soliste. 1.13 Ensemble Jonny Kroon. 2.00 Causerie ..De Uw eigen uur- rt. 3.00 Cuireus* klok dei olg Ca .uw. 3.4 Bericinten, gram, Zoekt mondeling contact met Ivonol-tandpasta Deze geeft een ware mondwasscliing cn maakt Uw tanden werkelijk wit, Heerlijk schuimend. Fnsch san smaak en zeer zuinig. Tube 6040 en 25 ct. Een vergelijking met het jaar 1938 heeft weinig zin. De nieuwe Dienstplichtwet werkt meer en meer door en dat heeft tot gevolg, dat niet alleen de infanterie 10.000 ingelijl den meer ter beschikking krijgt, maar ook de andere wapens, vooral de technische, zeer worden versterkt De infanterie is thans buiten de Grena diers en Jagers, verdeeld over 22 regimen ten en een school voor reserve-officieren. Verder bezitten we 2 regimenten wielrij ders (waarvan er 1 nog nader zal worden opgericht.) Bij het bataillon geneeskundige troepen behoort een school voor reserve- officieren. De rnotordienst telt 4 compagnieën. De luchtstrijdkrachten beschikken over 3 regimenten. De intendance-troepen hebben een sterkte van 1 compagnie. De genie is on derverdeeld in 3 regimenten. Daarbij sluiten aan het korps pontonniers en torpedisten met een school voor reserve-officieren. De bereden artillerie groeide tot 8 regi menten met een treinafdeeling en een school voor reserve-officieren. De onbereden artillerie omvat de „gele rijders", 2 regimenten luohtdoelartillerie, een regiment kustartillerie en een school voor reserve-officieren. Bij dit onderdeel zijn nog 4 regimenten in oprichting. De huzarenregimenten tellen weer tot 4. Bij dit wapen zijn verder ondergebracht dc beide escadrons pantserwagens en 2 regi menten huzaren-motorrijders. Tenslotte beschikken we nog over een school voor res-off. der cavalerie, een voor res.-off. der militaire administratie en een voor dienstplichtige onderofficieren-admini strateurs. Voor de officiersopleiding zijn l3l4 dienst plichtigen bestemd en voor de onderoffi ciersopleiding 3340. Per regiment infanterie is gerekend op 984 man. Een regiment wielrijders telt 557 man, de regimenten luchtstrijdkrachten 222. 211 en 367 man, het regiment pioniers 1452 man. de pontonniers 386 man, een regiment bereden artillerie 524 man, een regiment on bereden artillerie ongeveer 255 man, een re giment luchtdoelartillerie 93S man, een regi ment huzaren 580 man tot 600 man, een re giment. huzaren-motorrijders 233 mar een eskadron pantserwagens 60 man. Zware straf voor deserteerende zeelieden Monsterboekjes een jaar ingehouden Naar aanleiding van het verzoek van de reederij tot inhouding van de monsterboek jes van twee schepelingen, onderscheidenlijk als tremmer en stoker gemonsterd op het stoomschip „Eibergen", wegens het onrecht matig doen eindigen van de arbeidsovereen komst, heeft de Raad voor de Scheepvaart beslist, dat de monsterboekjes van deze twee zeelieden voor een jaar zullen worden inge houden. Dit is de zwaarste straf, ooit opge legd, sinds het in werking treden van de wet, die uitspraken van dezen aard mogelijk maakt, Deze zware straf is opgelegd, omdat er geen enkele reden van verontschuldiging aanwezig bleek.' Het. is békend, dat een Je sertie in Amerika veelal er toe leidt, dat de schepelingen als armlastige vreemdelingen naar Nederland worden gezonden. De Staat en de reederij kunnen hier voor een belang rijk financieel nadeel komen te staan, ter wijl de reederij van dergelijke deserties groot ongerief kan oudervinden. Zes maanden niet varen De Raad voor de Scheepvaart heeft voorts uitspraak gedaan inzake het verzoek van de reederij tot inhouding van het monster boekje van een schepeling, als matroos ge monsterd op het stoomschip „Towa", we gens het onrechtmatig doen eindigen van de arbeidsovereenkomst. Deze man zal gedu rende zes maanden niet'kunnen monsteren. Dr. Ir. M. H. DAMME NAAR INDIE Naar wij vernemen zal Dr. Ir. M. H. Dam me, Directeur-Generaal der P. T. T, op 10 November per K.L.M. voor particuliere doeleinden naar Indië vertrekken. Ongeveer 12 December wordt hij hier te lande terug verwacht. Kapitein van 't s.s. „Grootekerk' gestraft Wegens stranding voor Terheiden AMSTERDAM, 12 October. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak ge daan inzake de stranding op de Nederland- sche kust, benoorden Terheiden, van stoomschip „Grootekerk" op 4 Maart j.l. De Raad is van oordeel, dat dé stranding van de „Grootekerk" naast andere oorzaken, mede aan niet voldoende voorzichtige navi gatie van den betrokkene, dus aan zijn schuld, is te wijten. Ongetwijfeld zijn hier voor den betrokkene verzachtende omstandigheden aanwezig, doch anderzijds meent de Raad op den voorgrond te moet91 stellen, dat de betrok kene is een Nederlandsohe kapitein, die zoo danig op de hoogte behoort te zijn van dé Nederlandsche kust, dat hij onder de ge geven omstandigheden te allen tijde een stranding van zijn schip weet te voorko men. Mitsdien besloot de Raad den betrokkene de bevoegdheid te ontnemen om als kapi tein te varen op eon schip voor den tijd van veertien dagen. Nog een gezagvoerder gestraft Eveneens uitspraak doende inzake de klacht van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart tegen don kapitein van het mo torschip „Hebe", wegens overlading van dat vaartuig, schorste de raad dezen gezagvoer der voor den tijd van acht dagen. De raad is, met den inspecteur-generaal voor de scheepvaart, van oordeel, dat de klacht ge grond is. Lt.-generaal Swart 75 jaar Gep. luit.-generaal H. N. A. Swart, oud- vice-prcside-nt van den Raad ivan Nederl.- Indië en voorzitter van het Verbond van Nationaal Herstel, wordt heden 75 jaar. In 18SG vertrok Swart als tweede lui tenant naar Indit*, alwaar hij o.a. deelnam aan dc Idi-expeditie, cn in 1900 de Militaire Willemsorde IIIc kl. ontving. Twee jaar later werd hij civiel en militair resident der Zuider- cn Oosterafdeeling van Borneo. In 1906 volgde zijn benoeming tot civiel en mi litair gouverneur van Celebes en onderhoo- righeden en in 1908 vertrok hij in dezelfde functie naar Atjeh. In het volgende jaar vielen de buitengewone bevordering tot ko lonel on de onderscheidingen van c.mmand. 11 de Mil. Willemsorde en ridder in de orde an den Ned. Leeuw hem ten deel. In 1911 en 1912 volgden resp. de bevorderingen tot ge- neraal-majoor en luitenant-generaal. In 1916 werd generaal Swart adjudant in buiten ge wonen dienst van de Koningin. Hij werd ia 1918 eervol ontslagen uit den militairen dienst, onder dankzegging voor de vele en gewichtige diensten den lande bewezen. Van dat jaar tot 1922 bezette hij den hoo- gen post van vice-president van den Raad van Nederl.-Indië. In 1921 ontving hij de onderscheiding van Grootoffcier in de Orde van Oranje-N"assau.~Hij is tevens president curator van de Indologische facu'.teit te Utrecht, Doodelijk schietongeval te Breda Reserve-officier voor den Krijgsraad DEN BOSCH, 12 October. Voor 'den Krijgsraad is behandeld de zaak tegen den 26-jarigen J. W. de G., afkomstig uit Rot terdam, res.-tweede-luitenant van het zesde regiment infanterie te Breda, die ziéh te verantwoorden had wegens het feit, dat het aan zijn schuld te wijten is, dat de dienst plichtige soldaat H. W. van Dongen op 23 Juni j.l. te Breda door een schot uit een geladen dienstpistool zoodanig in het hoofd is getroffen, dat deze korten tijd daania overleed. Op 23 Juni heeft de reserve-luitenant aan den soldaat Van der Gouw een dienstpistool overgegeven, teneinde het schoon te laten maken. De beklaagde voerde niets te zijner ver dediging aan, doch sprak zijn leedwezen uit over liet feit, dat door zijn daad de soldaat Van Dongen is overleden. De auditeur-militair Mr. J. S. L. Aghina, hierna requisitoir nemend, achtte de 5.20 Felicitaties. 5.30 Het AVRO- Aeollanorkest. 6.30 Sportpetjes. 7.00 Voor de kinderen. 7.95 Het AVRO-Dansork-eet. 7.30 Engeslchc les. 8.00 Beriohten ANP, Ra* diojouirnaal. Mededeeling<en. 8.15 Concertge- bouw-prkest en soliste. In de pauze: Cau serie over Schubert. 10.30 Damnieun-s, hier na: Gram.muziek. 11.00 eirchten ANP. hier na tot 12.00 De Twilight Sereuaders .(opna* iROITWICH l.'OO M. 12.05 Orkest. 12.50 Ra* diotooneel. 1.20 Orkest. 3.20 Plano. 4.10 De clamatie. 5.05 Voor de vrouw. 5 20 Septet^ 6.05 Causerie. 7.00 Zang en .obligaatviool-, 7 20 Orkest. 8.05 Revue. 8.50 Causerie. 9.43 Orgel cn zang. 10.20 Korte Kerkdienst. 10.4(7 Causerie Mainly about Manhattan'', 10.55 Orkest. 11.35 Ensemble. RADIOPARIS 104S M. 12.35 Orkest, 3.05 Zang. 8.35 Zang. 8.50 Opera. KEULEN 456 M. 6.30 Orkest. 7.50 Orkest 3.25 Volksliederen. 11.20 Orkest. 1.30 Concert. 3.20 Orkest 5.40 Cello en plano. 7.30 Orkest 9.50 Orkest 11.20 Nachtconcert ,(opn.). BRUSSEL 322 cn 484 M. 322 M: 12.50 en 1.3# Orkest. 8.20 „Der Vogelhand Ier", openette.- 4 8 4 M: 12.50 en 1.30 Orkest. 6.35 Orkest, 8.20 en S.35 Orkest. 10.30 Cello en Piano, 10.55 Orkest DEUTSCHLANDSENDER 1571 M: 7.30 Decla* natie. 8.05 Symphonieorkest. 9.50 !V3ool etf Jtvlool. 10.20 Orkest. «RIJKEN êk LANGE ^BINNENROTTE 154 ROTTERDAM schuld van den beklaagde bewezen en elscft- te tegen hem een voorwaardelijke hechtenis* straf van een maand met een proeftijd vart twee jaar. De verdediging werd gevoerd door Mr Sas* sen, uit Den Bosch, die tot vrijspraak conclu deerde. omdat door de niet te voorziene daad van den soldaat; van Hout de keten' van causaliteit tusschen de daad van den beklaagde en den- dood van het slachtoffer is verbroken. De roekelooze daad van Van Hout, die met het vuurwapen is gaan spe len, wetende, dat een pistool een gevaarlijk: wapen is, is als de directe oorzaak te be schouwen. De Krijgsraad zal over veertien "dagen uitspraak doen* HET BESTE INSTITUUT VOOR SCHRIFTELIJK ONDERWIJS LWETENSCHAPPELIJK N I EU WSN.v. LELIEGRACHT 30 TEL. 33044 AMSTERDAM C. Prospectus No. 90 en proeflessen der .volgende opleidingen op aan- r**5*" yrage kosteloos verkrijgbaar; Mulo-A en B H.B.S.-A en B Staatsexamen A en B Boekhouden (alle examens) Accountancy Handelscorrespondentie (Ned. en Mod. Talen) Stenografie Middenstandsdiploma Akten L.O. en M.O.-A Mod. Talen Hulp-, Hoofd- en Na-akte Muziekleer L.O. Tekenen Politie-diploma Akte M.O. Staathuishoudkunde Algemene Ontwikkeling, enz. Examencursussen met examengarantie, onder volledig bevoegde, individuele lei ding. Aansluiting aan elke voorstudie mogelijk. Alle studievakken afzonderlijk te volgen, Aanvang te allen tijde. Uitstekende referentiën. i (27 T Er schoof een muur van water naderbij. Een vervaarlijk blauw-groen stuk. De Orion lag in een diepte en scheen verpletterd te worden ionder den waterberg. Maar in het oogenblik, waarop de reuze- golf wentelde, werd het schip opgenomen en er overheen ge tild. Het schokte alsof een log monster zich midden onder de kiel ophief en het weer af liet glijden. De Golf van Biscaye was woedend losgebarsten. Ze stond er voor bekend dat ze vaak in toorn uit kon schieten en ver borgen krachten in beestachtige wreedheid over schepen en bemanningen kon laten uitwerken. Het was of ze zich beklemd Voelde en in een hoek gedrukt waande. Ze meende zich be- iiauwd en bedreigd door de rechte kust van Spanje en de ronde bocht van Frankrijk, die een poging tot omsingeling kon beteekenen. Ze moest laten zien, dat ze zich niet liet overrompelen, dat ze over voldoende strijdkrachten kon be schikken. De Golf van Biscaye verweerde zich waanzinnig. En de kleine Orion wist, dat de ondergang niet ver stond. Maar zijn stalen lichaam gaf zich niet zonder strijd gewonnen. Zijn hart was sterk, zijn wil nog sterker. Hij wilde zich niet stellen onder de dictatuur van een ruwen ónbesuisden woes teling. Zelfs al had die dan een klinkenden naam: GOLF VAN BISCAYE. Een naam, suggestief, beeldenrijk. klank vol. Een naam, die bekend was over het Westelijk Halfrond, en in alle havens van het Verre Oosten. Een naam, die in vele boeken vermeld werd, in ontelbare zittingen van de Raden van Scheepvaart was voorgelezen. Een naam. die voorkwam in journalen van Hollanders en Engelschen, van Duitschers en Franschen, van Denen en Grieken, van Italianen en Russen. De Orion stelde zich alleen onder het bestuur van mannen, die nauw aan hem verbonden waren, die wisten, wat een schip was: een levend wezen met nooden en behoeften. Man nen, die zeker zijn kuren kenden en ze met straffe hand be dwongen, maar mannen ook, die met beleid optraden en niet eigenzinnig hun wil en wetten oplegden, zonder zich eerst af te vragen, of die wel overeenstemden met den aard en het draagvermogen van hun schip. De Orion had spottend gelachen om de kleine nijdige gol ven van de Le Four. Die roffelden als de klinkhamers op de gloiende nagels in zijn huid. Ze waren er meer om hem te sterken. Nu was alles veranderd. Hij steunde grimmig. Want over zijn kop en zijn ruimen rolde een zware pletwals. De lucht koker van het volksverblijf werd mors gedrukt, knapte af en rolde in den voorkuil. Dolf was nog even in het foksel achter gebleven. Hij hoorde het geweld van de zee, en beefde. Het was een trilling van de zenuwen, die iets van het komende gevecht doorvoelden. Geen spoor van angst was er in te ontdekken. Nog minder iets van vrees. Het was een huivering van spanning. De spanning die in een korte hevige flits door het lichaam van den jongen ma troos schokte. De spanning vlak voor een belangrijke beslis sing, vlak voor de groote kamp tegen samenwerkende natuur krachten. God, dacht hij is nu hier. Hij wist, wat het einde zou zijn. Leven of dood. Vreemd. Je verzette je dadelijk in het besef, dat je de kracht kreeg. En toch zou het tevergeefsch kunnen blijken. Maar het slot van alles staat niet aan ons, menschen, had zijn vader hem eens gezegd. En dat is maar goed. Want je blijft je dan klein voelen, als je overwint. Maar een christen heeft de zekerheid, dat hij kan vechten, omdat ook het leven veel voor hem beteekent. Vergeet dat nooit. Aan deze woorden dacht Dolf. Hij zag ze plots in één beeld, toen boven zijn hoofd een klap klonk, die gevolgd werd door een stroom water uit de opening van de luchtkoker in het logies. Kapot! De koket 1 Het beven viel weg. De wil heerschte weer over de zenuwen. Dat wordt een janboel hier, dacht Dolf, als het gat niet gestopt kan worden. Hij zocht in een kastje naar een stuk zeildoek, vond het niet. Toch moest hij het gat dichten, want voortdurend plenste er water neer, telkens als de Orion zijn kop onderdompelde. Dolf wist, dat in het berghok, onder de midscheeps, vol doende materiaal aanwezig was. Hij besloot het te halen. Maar zoodra hij de deur van de baksgang opende, zag hij, dat zijn weg over het dek verre van rustig zou zijn. De kuil leek een heksenketel. Tegen de hooge luikshoofden golfde woest een schuimende watermassa. De spuigaten, aan de onderzijde van de reeling konden den grooten toevoer niet loozen. Er woelde een zee apart over het schip, dat her en der gesme ten werd. Dolf kon zich met moeite staande houden. Hij wachtte op een gunstig oogenblik. Juist wilde hij een poging wagen, toen de Orion een schuiver maakte, en direct daarop voorover zeeg. Het achterschip werd meters opgeheven. Dolf sprong haastig terug in de gangopening. Precies op tijd. Hij voelde het voor schip wegzakken. Het leek of de hooge opbouw van de brug topzwaar geworden was en naar voren tuimelde, recht op den bak toe. De wind werd afgesneden, er viel een druk op de oorvliezen van Dolf. Dat wordt er een, dacht hij. En hij vergiste zich niet. Een seconde hing er een onheil spellende stilte. Toen viel een donderslag op de stalen pla ten van den hersenpan boven den scheepsneus. En als een losgebroken bende, als een horde wilde beesten sprongen aan weerskanten waterbergen in den kuil. Ze bleven er schuim bekkend tieren en brullen. Even lag de Orion stil. Hij scheen te bezwijken onder het gewicht, en verlamd door den onverhoedschen aanval. Dat was het gevaarlijke. De schrik door een overrompeling grijpt soms den sterkste aan. zoo hevig, dat aan tegenweer niet eens gedacht wordt. En het verzuim kan noodlottig worden. Dolf wist het. Hij keek naar de brug, die wit en star stond. Hoelang duurde deze roerloosheid? Een tel? Tweedrie? Zou de Orion zich dan nooit herstellen? Was hij den strijd moe? Gaf hij zich werkelijk gewonnen? Dolf klemde zijn tanden op elkaar. Hij was nu een deel vai* het schip. Hij vocht mee. Wordt vervolgd 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9