B Cellulose Meubelvernis M. 16 STEMMERIK C° HABI ar. West&t's JVOENSDAG ia OCTOBER 1938 TWEEDE BEAD PAG. 5 Het centrale vliegveld Stemmen uit de Amsterdamsche Kamer van Koophandel Regeering zou niet afwijken van eenmaal genomen beslissing In de vergadering van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel heeft Mr. D. A. D e 1 h r a t de Schipholkwestie ter sprake gebracht. Op een desbetreffende vraag ant woordde de voorzitter, dat met belangstel ling de stappen van Rotterdam en Den Haag gevolgd worden. Dit beteekent echter niet, aldus spr., dat het bureau voorshands rekening houdt met de mogelijkheid, dat de Regeering zou afwij ken van de door haar onlangs genomen be slissing, volgens welke Schiphol de functie van centraal vliegveld zal moeten vervul len, welke beslissing immer geheel op zake lijke gronden is genomen en met inacht neming van hetgeen het nationale belang vordert. Gelijk bekend, is reeds geruimen tijd over leg gaande tusschen regeerimg en het ge meentebestuur van Amsterdam over den toekomstigen beheers- en exploitatievorm van Schiphol. Bij dit overleg zijn, naar ik meen te weten, reeds belangrijke vorderin gen gemaakt. Ik geloof dan ook, zoo zeide spr., dat wij mogen vertrouwen, dat ons ge meentebestuur, dat in deze zaak onafgebro ken een zoo groote activiteit aan den dag heeft gelegd, erin zal slagen dit overleg tot een goed einde te brengen. Rijkstuinbouwschool te Boskoop Viert het 40-jarig jubileum Op 23 en 24 November a.s- zal de Rijks tuinbouwschool te Boskoop haar 40-jarig be staan luisterrijk vieren. Arboricultura, de vereeniging van oud-leerlingen en leerlin gen, heeft de voorbereiding van dit feest op zich genomen. De school telt tans reeds 760 oud-leerlingen, die over de geheele wereld verspreid wonen en waarvan velen het tot leidende functies in onze culturen in bin nen- en buitenland, vooral ook in de kolo niën, gebracht hebben. Reeds velen hebben bericht, dat ze die dagen naar Boskoop zullen komen om aan de herdenkingsfees ten deel te nemen. v. moderne meubelen en betimmeringen Krasvast, water- en alcoholbestendlg. Fabriek v. Industrieele Lakproducten „F I L» ZEIST De onder de wapenen gebleven dienstplichtigen Uiteenzetting van den Minister Ter toelichting tot een desbetreffend inge diend tweetal wetsvoorstellen schrijft de Minister van Defensie aan de Tweede Ka ïn verband met de geheerscht hebbende internationale politieke spanningen is op 28 September 1938 krachtens Koninklijk Besluit opdracht gegeven tot buitengewone oproe ping in werkelijken dienst van een deel der met groot verlof zijnde dienstplichtigen. Deze maatregel zou. indien de omstandig heden zich niet in gunstngen zin hadden gewijzigd, met groote snelheid zijn gevolgd door nieuwe oproepingen. In datgeval zou na de derde, algemeene oproeping de indie ning van het in artikel 193 der Grondwet bedoelde wetsvoorstel hebben plaats gehad. Ofschoon reeds weder opdrachten zijn ver strekt om alles in normale banen terug te leiden, heeft de Regeering gemeend, een wetsvoorstel, als in artikel 193 der Grond wet bedoeld, niet achterwege" te moeten la ten. Op het tijdstip, waarop een deel der met groot verlof zijnde dienstplichtigen buitenge woon In werkelijken dienst werd geroepen 2S September 1938 was de datum, waarop de oudste lichting voor ontslag in aanmerking zou komen 1 October 1938 zeer nabij. In verband hiermede werd het raadzaam geacht, gebruik te makon van de in artikel 45, eerste lid, der Dienstplichtwet neergelegde bevoegdheid om de tot deze lichting behoorende dienstplichtigen langer in dienst te houden. Slechts zeer enkele van deze dienstplich tigen waren betrokken bij de gedane buiten gewone oproeping. Zij zijn inmiddels naar huis teruggekeerd. Jaarvergadering „Het Groene Kruis" Op 27 October a.s. De Zuidhollandsche vereeniging uHet Groene Kruis" zal op Donderdag 27 October haar jaarvergadering houden in de Doelen te Rotterdam In het zes en dertigste jaarverslag van het hoofdbestuur, dat in deze vergadering uit gebracht zal worden, wordt vastgesteld, dat een opgewekt en krachtig vereenigingsleven zich gehandhaafd heeft Al ondervinden onze plaatselijke afdee- lingen onvermijdelijk den invloed der hache lijke tijdsomstandigheden, aldus het verslag onmiddellijk mag daaraan worden toege voegd, dat hare wakkere besturen met kracht, en, wij mogen erbij zeggen, veelal met succes daaraan het hoofd hebben weten te bieden. Bleef het aantal af deelingen stationair (hetgeen niet te verwonderen is, daar dit vrijwel het absolute toppunt heeft bereikt) het aantal der bij haar ingeschreven leden vermeerderde van 86.164 in het vorige jaar tot 88.690. Het financieel verslag van den penning meester vermeldt een batig saldo van f619.53. Daardoor vermeerderde het kapi taal tot f 23.124.27- ROFFELR1JMEN. ZOO MOET HET. De directeur der posterijen van St Clood (Minnesota) heeft bevolen dat zl), die hulsvesting verleenen aan een hond die niet voor 100 pet te ver trouwen ls. hun brieven en andere poststukken maar zelf van het kan toor moeten afhalen. Onze vrienden de Onverbeterlijk van trouw, Zijn, voor ieder even vroolijk, Dikwijls nacht en dag in touw. Voor een dubbeltje, een stuiver, Menigmaal voor drie-kwart cent Fietsen, tippelen en sjouwen Ze vaak een oneindig end. Dat is allemaal zoo erg niet Daar de post alleen verlangt Dat je hem met open armen Gul en vriendelijk ontvangt. Over 't algemeen gesproken Meen ik dat dat nog wel gaat, Mits de waakhond naar behoor en Aan de korte ketting staat. Waar dit niet geschiedt, geschiedt het Dat de post, althans zijn broek, Dikwijls thuis komt met de sporen Van een ver-van-blij bezoek. Iemand, die zoo hondsch Door het leven pleegt te gaan, Moest men, meen ik, sterker In zijn moeielijk bestaan. Daarom knip ik met genoegen Boven afgedrukt bericht, Dat voor onze post moet wezen Als het gloren van het licht. Wie de post zoo hondsch behandelt Ik gevoel daar alles voor Moest zijn post maar alle dagen Moeten halen op 't kantoor. (Nadruk verboden) LEO LENti W erkloosheidspercentage iets gedaald Bedroeg in de week van 19 tot 25 September 21.9 Vorig Jaar over zelfde periode 23.5 De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling deelt mede. dat blijkens hem door het Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekte voorloopige gegevens in de week 19 t/m 24 September 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 566.010 personen (waaronder 75107 landarbeiders). Van de 490.903 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 21.9 (in de vorige verslagweek 5 t/5 10 Sentember 1938. was dif percentage 22.2). In de tweede verslagweek van September was het werkloosheidspercentage voor ver zekerden (zonder landarbeiders) In de VOOR ZUINIG BRANDEN PAX III V. ste jaren als volgt: 1932 26,7; 1933: 24,1; 1934: 25,6; 1935 30,2- 1936: 30.7; 1937; 23.5; 1938: 21,9. Ten opzichte van de overeenkomstige week in vorige jaren vertoonen de cijfers dus een vrij gunstig beeld. INDISCHE UITRUSTINGEN HEERENKLEEDING NAAR MAAT LAAN VAN MEERDERVOORT 66 DEN HAAG EIGEN ZAAK SOERABAIA GEMBLONGAN, eudekers etere essen jenever Pa J. Beudeker Rotterdam Bij Kon. besluit zijn benoemd tot lid van den Hoogen Raad van Arbeid de heer A. Borst Pzn te Rotter- Het voormalige Boymans-Museum te Rotterdam is geheel door steigers omgeven in verband met de restauratie-werk zaamheden,. welke dit gebouw wederom in deq toestand, zoo als het Schielandshuis vroeger was, zullen terugbrengen. Lord Halifax, de Engelsche mi, dochter mts. Wood na den dot r van buitenlandsche zaken met zijn schoon- m haar dochtertje. De begrafenis te Tiberias van eenigé Arabieren, die sneuvelden tijdens de gevechten tusschen Biltschs troepen en de Arabieren, die onlangs in Tiberias Joodsclie huizen in brand staken en de bewoners hadden vermoord. De Engelsche Zuidkust heeft het tijdens de laatste stormdagen zwaar te verduren gehad. Een opname tijdens het ruwe weer te Brightonde golven slaan tegen de pier te pletter. i^^MSTERDAM©2£ A» 1690 WAT LEVERT LEVERT. IS GOED Het conflict bij Koolhoven De meening der organisaties De secretaris der samenwerkende Metaal bewerkers- en Houtbewerkersbonden melclt ons inzake het conflict bij de N.V. Koolho ven Vliegtuigen het volgende: „De mededeeling der N.V. Koolhovenfa brieken, dat de grondoorzaak van het con flict gezocht moet worden in het uitblijven van opdrachten van onze luchtvaart, die oorspronkelijk waren toegezegd, lijkt ons niet in overeenstemming met de feiten. De „grondoorzaak" zit o.i. in het feit, dat de directie van Koolhoven de organisatie der arbeiders niet wil erkennen. Het ontslag, waarover in het bericht van de N.V. Koolhoven wordt gerept, is evenmin de aanleiding tot het conflict, immers dit ontslag is ipas gegeven nadat het ultimatum was gesteld en op een enkel uur na afge- loopen. Hoe de directie van Koolhoven verder kan berichten, dat bij het conflict ongeveer 30 stakers zijn betrokken, ls ons een raadsel. Don eersten dag der staking hebben zich ruim vijftig stakers laten inschrijven bij dc diverse organisaties, en op den tweeden dag de rest, want toen zijn alle houtbewerkers od één na buiten de fabriek gebleven. Tenslotte: over de loonen willen wij niet discussieeren, maar achter de f 28,met f 1 polis, waarover gesproken wordt, zetten wij een vraagteeken. Indien de directie van Koolhoven een be spreking arrangeert m,et de vertegenwoordi gers der organisaties, dan kunnen daarin de feiten worden opgesteld, zooals ze zijn en met goeden wil van beide kanten een oplos sing worden gevonden". Het IJsselmeer in den storm Vragen over omvang der beschadiging 's-GRAVENHAGE, 12 October. De heer Van der Waerden, lid der Tweede Ka mer,.heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd of deze bereid is mede te deelen welken omvang de aantasting van den af sluitdijk van het IJsselmeer tengevolge van de jongste stormen heeft genomen, alsmede welke de gevolgen zijn voor de werken van den N. O.-ipolder. en of het peil van het IJs selmeer op het tijdstip van het intreden van den storm afweek van het thans als normaal aangenomen peil (0.13 M. N.A.P.) Voorts heeft de heer v. d. Waerden ge vraagd, of er reden is om aan te nemen, dat er minder gevaar voor stormschade bestaat, naarmate het peil van het TTssHmeer be' pewenscht peil van 0.40 M. N.A P nadert <m of de Minister reeds kan mededeelen, of het gebeurde aanleiding zal geven t'ot maatre gelen om voor de toekomst bedreiging van den afsluitdijk in te perken. VRAAGT UW 'n delicatesse 1813 - De wasscherij met 'n meer dan 100-jarige ervaring - 1938 N.V. Delftsche Stoomwasscherij v.h. A. VAN OSSELEN Oostsingel 151—152, DELFT, TeL No. 166 GOUDSIROOP PHILANTHROOP geeft meer, keet minder! Vraagt vrijblijvend inlichtingen aan onze agenten of het hoofd kantoor. N.V. Algem. Verz. Maatschappij „DE PHILANTHROOP" BOOMPJES Sc ROTTERDAM (gebouw Eerste Rotterdamsche) 3 Nov. vierde wegverkeersdag Congres van de K.N.A.C. in Den Haag In het kader van de achtste veiligheids hek der Koninklijke Nederl. Automobiel Club, welke van 31 October tot en met 5 No vember e.k. wordt georganiseerd, zal zoo als reeds kort gemeld op Donderdag 3 November in het gebouw van den dieren tuin te Den Haag de vierde Wegverkecrs- .dag worden gehouden. De Minister van Waterstaat, Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren, heeft zioh bereid Verklaard het congres te openen. Na e«n korte inleiding over de bedoeling en beteekenis van den vierden Wegver keersdag door Jhr. Mr. J. Th. M. Smits v. Öyen, voorzitter van de K.N.A.C. zullen (verschillende autoriteiten op dit gebied ver- keersvraagstukken behandelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5