Duitschlands koloniale aanspraken De moeilijkheden der internationale commissie WOENSDAG ia OCTOBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 RONDBLIK En de Mandaatgebieden Na den „vrede van München" hooren we telkens weer spreken over de Koloniale aanspraken van Duitschland. Het derde Rijk heeft die sinds lang. Er schijnt ook over gedelibereerd te zijn tusschen Chamberlain en Hitier tijdens hel laatste bezoek van den Engelschen eerste- «ninister aan den Führer. We maken er geen oorlog over, verklaarde de Duitsche zijde en van Engelschen kam werd te kennen gegeven, dat er wel iets billijks in het Duitsche verlangen school. Dit kan beteekenen, dat na korter ol langer tijd de thans bestaande „man daatgebieden" voorwerp van overleg zullen worden met de bedoeling ook te dezer zake den „vrede"' van Versailles te corrigeeren. Tot die mandaatgebieden behooren de vroegere Duitsche koloniën, op de teruggave waarvan geheel of gedeeltelijk het huidige Duitschland zoo bijzonderen pnjs blijkt te stellen. Het wil ook als koloniale mogendheid herleven ten einde zijn inter nationaal aanzien te verhoogen. Hoe zijn die mandaatgebieden ontstaan? Het mandatenstelsel is een „uitvinding Van Versailles, welke belichaming vond m het Pact van den Volkenbond en wel 'n art 22. Het denkbeeld om het in het leven te roepen schijnt afkomstig van generaal Smuts, gedelegeerde van Zuid-Afrika tei Vredesconferentie. Deze publiceerde einde 1918 een memorie, waarin hij aanslui tende aan reeds bestaande Engelsche en Amerikaansche begrippeD een practische suggestie ontwikkelde omtrent de vraag op welke wijze de Volkenbond als super staat gedacht voogdij zou kunnen oefe nen over bepaalde volken, die nog te weinig ontwikkeld zijn om op eigen beenen te kun nen staan. 'Ie tendens was niet onduidelijk. Er viel koloniale buit te verdeelen na het einde van den wereldoorlog. Dat was een penibel zaakje. Want ieder van de over- wu naars vroeg zich af: waarop zou ik **.naer door mijn vrienden voor al te on fatsoenlijk te worden gehouden wsl ba siee kunnen leggenT L werd voor de puzzle een oplossing vn fat hana gedaan, n.l. het mandatenstelsel. u aard oor behoefde door de overwinnaars gem koloniaal of ander gebied van de over wonnenen te worden geannexeerd, maar men zou dat alles laten beheeren onder toe zicht van den Volkenbond, tot den tijd dat de bevolking politiek meerderjarig, rijp Voor politieke zelfstandigheid zou zijn ge worden. Aan verschillende mogendheden zou mandaat, opdracht, worden gegeven om deze taak te verrichten. Voor deze voogdij zouden worden uitgekozen de naties, die krachtens haar ontwikkeling, hulpmidde len, ervaring of aardrijkskundige ligging daartoe het best geschikt waren te achten ion ook bereid waren het mandaat te aan vaarden. n« Volkenbond zou de mandatarissen controleeren; zij zouden aan den Bond rekenschap verschuldigd zijn. Het uit oefenen van een dergelijk mandaat zou ge schieden in het belang der sociale en an dere behoeften van de politiek minderjarige bevolking. Men sprak van een „heilige taaK der beschaving, waarvoor in het Pact garanties moesten worden gesteld." Deze opvatting bracht mee, dat niet alle mandaten denzelfden inhoud zouden heb ben. Er waren gradaties mogelijk, want het eene gebied was wat minder ver van z'n meerderjarigheid verwijderd dan het andere. De graad van ontwikkeling zou maatstaf zijn om het peil te bepalen. Veel van deze opvattingen is terug te Vinden in art 22 van het Pact, zij het dai bet geven van mandaten daarin niet be hoort aan den Volkenbond, maar alleen de controle op de uitoefening er van. De man daten zelf z ij n toegekend aan de voor naamste bij de vredesverdragen betrokken geallieerde en geassocieerde mogendheden, die geen scrupules hadden om mandaat gebieden te accepteeren. Zoo kwam Duitschland van zijn koloniën en Turkije van een groot deel van zijn ge bied in Azië af. De vondst was prachtig en de voogden der onmondigen waren tevreden. Het mandatenstelsel was dan ook wel Van een schoonen schijn omgeven, maar was er meer dan schijn? Is de uitspraak van wijlen Prof. Struycken zoo ongerijmd, als hij het mandatenstelsel typeert en mei een stigmatiseert als „een min of meer schijnheilige poging om de verdeeling van den kolonialen buit onder schoone leuzen te verbergen"? We bedoelen thans niet een antwoord op deze vraag te geven. Zooals we zeiden, werden er groepen mandaten gemaakt Het waren er drie. Men sprak van A, B en C-mandaten. In stijl dus. Tot de A-mandaten behoorden de Turk BClie gebieden in Syrië, waarvoor Frankrijk mandataris is, Irak (het oude Mesopotamië) dat gecontroleerd zou worden door Enge land. maar al spoedig vrijwel zelfstandig werd, Transjordanië en Palestina, waaraan thans, evenals in het verleden, Engeland zijn pleizier wel op kan. De B-mandaten liggen In Centraal Afrika en slaan op lager niveau van ontwikkeling dan de A-groep, aan welke zekere zelfstan digheid kon worden toegekend. Deze mandaten moeten worden bestuurd voorwaarden, waarborgende de vrijheid van geweten en van godsdienst, verbiedend den handel In slaven en sterken drank, het oprichten van militaire of maritieme steun punten en v-borgende de gelijkheid handel en -rk.er voor alle leden van den Volkenbond. Er zijn zes B-mandaten. Daarvan zijn toegewezen aan Frankrijk: een gedeelte van Kameroen en Togoland; Engeland heeft het overige er van benevens een deel van het vroegere Duitsch Oost-Afrika, (Tangan yika), waarvan de rest aan België is ge komen. Tenslotte zijn er nog de C-mandaten. We taien al weer verder af. Want het zijn de gebieden, welke tengevolge van de geringe dichtheid van bevolking en van de verwij- dfrde ligging van de middelpunten dei beschaving, het best kunnen worden be !tuurd onder de wetten van een mandataris, als een integreerend deel van diens eigen cebied. Dit zijn dus eigenlijk gewone kolo nies; alleen is de mandataris verantwoor ding schuldig aan den Volkenbond, terwijl oerts dezelfde waarborgen gelden als voor de B-mandaten. Ook hier dus open-deur- i itiek. Het aantal C-mandaten bedraagt vijl; n 1. Zuid-West-Afrika, toegewezen aan Zuid- Afrika, de vroegere Duitsche eilanden in de Stille Zuidzee benoorden den evenaar, toe gewezen aan Japan, de eilanden bezuiden aen evenaar, toegewezen aan Australië en Samoa en andere eilanden, toegewezen aan Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland. Het jaarlijksche verslag der mandata- ssen wordt onderzocht door de Perma nente mandatencommissie van den Volken bond, welker meerderheid bestaat uit niet mandatarissen. Aanvankelijk telde de com missie 9 leden. Het waren de koloniaie ïogendheden België, Engeland, Frankrijk Italië, Japan, Nederland, Spanje en Portugal en verder Zweden; in 1926 kregen nog Duitschland dat in genoemd jaar den Volkenbond trad en Zwitserland eeD plaats in de commissie. Duitschland heeft zich, gelijk bekend, sinds enkele jaren ge heel losgemaakt van Genève. De Nederlander M. v. Rees werd bij de instelling der commissie haar vice-presi dent Het is te verwachten, dat Duitschland m het bijzonder er op zal staan om in Afrika zijn voormalig koloniaal bezit weer terug te ontvangen. Uit Oost-Afrika zijn daarover bij voorbaat reeds bezwaren losgekomen, uit gaande van de gedachte, dat de Britsche Regeering bereid zou zijn aan de wenschen van Duitsche zijde te voldoen. We zullen de ontwikkeling van deze aan gelegenheid rustig kunnen afwachten. Dat de status quo ten aanzien van de mandaatgebieden onveranderd zal worden gehandhaafd, gelooven we echter niet. De Hongaarsch- Tsjechische besprekingen Men zou op den goeden weg zijn Gistermorgen hebben de Tsjecho-Slowaa. sche en Hongaarsche deskundigen te Ko- marno opnieuw beraadslaagd over de Hon gaarsche eischen inzake de grenswijziging tusschen beide landen. De Hongaarsche des kundigen hebben een kaart overgelegd, waar op de grenslijnen naar Hongaarsche opvat ting zijn aangegeven. Volgens Havas zou van Hongaarsche zijde erkend zijn, dat deze grenzen niet met de grenzen der nationali teiten overeenkwamen, doch gemotiveerd zijn door oeconomische overwegingen. De Slowaaksche delegatie kon het Hon gaarsche standpunt niet aanvaarden, daar t gebaseerd is op de volkstelling van 1910. De Slowaaksche delegatie wil, dat óf de telling an 1930 öf die van 1SS0 als basis wordt ge nomen. 1S80 is het jaar, waarin begonnen werd met magyarisatie van Slowakije. Op dit punt kon nog geen overeenstemming worden bereikt. Bij de besprekingen zijn oude documenten ter tafel gebracht, meest in het Latijn ge steld. De Slowaken hebben op deze wijze kunnen bewijzen, dat in een bepaald gebied, dat door de Hongaren werd opgeëischt, ge durende honderden jaren de kerkdiensten in de Slowaaksche taal werden gehouden. Aangezien tot nu toe alleen sprake is ge weest van oeconomische en ethnologische vraagstukken, hebben de militaire deskun digen nog niets in het midden gebracht De besprekingen hadden een hartelijk verloop. De Slowaaksche minister-president, dr Ti so, heeft verklaard, dat de besprekingen on den goeden weg zijn. Tooh moet men van daag nog geen definitieve oplossing ver wachten. Na Hitiers rede te Saarbrücken Dnftschland verbaasd over Fransche critiek Naar van semi-officieele Duitsche zijde gemeld wordt, toont men zich in kringen, die zich vooral met de Duitsch-Fransche betrekkingen bezig houden, verrast door de onvriendelijke ontvangst van de rede, die H i 11 e r te Saarbrücken gehouden heeft, in de Fransche pers. In deze kringen wijst men er op, dat Hit- Ier in zijn rede meermalen het verlangen van Duitschland naar vrede en weder- zijdsch begrip op den voorgrond heeft ge steld. Het kan ook aan geen twijfel onder hevig zijn, dat de voorgenomen versterking van Saarbrücken en Aken, evenals de ove rige Duitsche versterkingswerken, hetzelfde defensieve karakter draagt als waarop Frankrijk zich voor zijn Maginot-linie be roept. Men moet, aldus verklaart men, er In Frankrijk ook rekening mede houden, dat de krachtige bewapeningspropaganda, die van Engelsche zijde onmiddellijk in aan sluiting op het accoord van München is be gonnen, en die ook in Frankrijk weerklank heeft gevonden, in Duitschland met een zekere verwondering is gadegeslagen. Daartegenover heeft de Führer, zoo ver klaart men in genoemde Duitsche kringen, reeds dikwijls genoeg verklaard, Duitschland de vroegere geschillen met Frankrijk als geregeld beschouwt. De rechtvaardigheid van de critiek van den Führer op de houding van bepaalde Engelsche kringen tegenover Duitschland, zoo voegt men er nog aan toe, zal mer in Frankrijk moeten erkennen, wanneer men in aanmerking neemt, hoe aan den eenen kant Duitschland zich van iedere critiek en Inmenging in binnenlandsche Engelsche aangelegenheden onthoudt, ter wijl een aantal Engelsche politici en pers organen tegenover Duitschland geenszins denzelfden tact, ja zelfs vijandige oogmer ken toont. Het verongelukte Sabena-vliegtuig Een mm missie van Belgische technici, welke zich naar Westfalen heeft begeven, om een onderzoek in te stellen naar het vergaan van het Sabena-vliegtuig, waarbij 20 men- schen om het leven kwamen, heeft reeds een voorloopig rapport uitgebracht Daarin wordt o.a. gezegd, dat men thans nagenoeg de zekerheid heeft, dat het groote driemoto- rige toestel op ongeveer 1500 meter hoogte in de lucht is ontploft. Aanvankelijk dacht men, dat een der schroeven was losgeraakt en dat hierdoor de cockpit werd vernield, wat hetneerstor ten van het vliegtuig tot gevolg zou gehad hebben. Uit den aard van de wrakstukken blukt evenwel, dat dit niet het geval is geweest. De drie motoren werden namelijk met hun schroeven nagenoeg onbeschadigd terugge vonden. JOODSCHE HOOFDREDACTEUR OVERLEDEN Gistermiddag is de hoofdredacteur va.. „Prager Tageblatt", Rudolf Thomas, over. leden, doordat hij een te groote dosis van een slaapmiddel heeft ingenomen. Zijn echt- genoote is ernstig ziek door gelijke oorzaak. Beiden waren joden en ernstig gedepri meerd tengevolge van de jongste gebeurte nissen. Polen bezet zijn laatste zone Gisteren hebben de Poolsche troepen den zesden en laatsten sector van Tesohen in bezit genomen, n.l het gebied van Bogumin, alwaar tot slot een troependefilé is gehou den. De regeeringen van Polen en Tsjecho- Slowakije hebben "nu besprekingen geopend over de definitieve afbakening van de grenzen. De Mohammedanen over het Palestij nsche vraagstuk „Balfour-verklaring van nul en geener waarde" Te Cairo is een interparlementair Islami tisch congres gehouden, ter bestudeering van het Palestijnsche vraagstuk. Dit congres heeft eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard: 1. De Balfoui^verklaring inzake het schep pen van een Jood9ch nationaal tehuis in Pa lestina is van nul en geener waarde. 2. De Joodsche immigratie in Palestina moet onmiddellijk een einde nemen. 3. De verdeeling van Palestina in iederen vorm wordt verworpen. 4. Gevraagd wordt een constitutioneele regeering in Palestina in te stellen, alsmede de onderteekening van een verdrag tusschen Engeland en de Arabieren. 5. Gevraagd wordt een algeheele amnestie voor politieke gevangenen en in vrijheidsstel ling van de gearresteerde leiders. 6. Het aannemen van bovenstaande eischen is de eenig mogelijke oplossing van 't vraag stuk, anders zal van het geheel e Arabische volk gevraagd worden, de Britten en de Joden als vijanden te heschouwen, met alle sociale, politieke en economische gevolgen van dien. 7. Aan de regeeringen van alle Arabische landen wordt verzocht, bovenstaande punten te ondersteunen en ze mede te deelen aan Groot-Brittannië en den Volkenbond. 8. Voorgesteld wordt te Cairo een perma nente commissie in te stellen, teneinde toe te zien op de uitvoering van de beslissing In een voorwoord wordt gezegd, dat het congres, ten teeken van goeden wil, den Joden, di6 zich reeds in Palestina bevinden, het volledige burgerrecht aanbiedt Voorkort*-^ TiDan flavin- pAsr»Lie* /zijn een afdoende bescherming tegen besmetting met griep, keelontsteking en verkoudheia De Japansch-Chineesche oorlog Chineezen blijven in den aanval Tokio weet niets van Ghineesche successen Te Tokio is volgens Havas niets bekend van een overwinning, die de Chineezen zeg gen behaald te hebben ten Westen van Tehan. In officieele Japansche kringen verklaart men „geen enkel bericht te hebben ontvan gen. dat op een Chineesche overwinning zou kunnen wijzen". Naar Domei nog meldt, heeft het Japan sche ministerie van oorlog zeventig paar den, welke den veldtocht in China hebben meegemaakt, onderscheiden. Twaalf van deze paarden hebben de orde van het eiken blad gekregen. Inmiddels heeft het Japansche expeditie corps in Midden-China een communiqué uit gegeven, waarin de verklaring der Chinee zen, dat zij aan het front ten Zuiden van de Jang Tse minstens 20.000 Japanners hebben gedood, weliswaar wordt verkleind, doch waarin het feit niet wordt ontkend. In het Japansche communiqué wordt o.m. gezegd, dat „de Japansche strijdkrachten een vastberaden aanval hebben ihgezet op de Chineesche troepen, die de laatste bolwer ken van Tehan in de heuvels ten Oosten der stad verdedigen en die numeriek veel ster ker zijn dan de Japansche strijdkrachten. Dt Chineesche troepen richten een weionder- houden vuur op de Japanners". Japanners worden achtervolgd De Chineesche strijdkrachten achter halen steeds meer de achthonderd Ja panners, die ontkomen zijn aan vernieti ging in den slag ten Westen van Tehan, waar de Chineezen gisteren een groote overwinning hebben behaald. Deze Japansche troepen houden than9 onder bevel van den commandant der beide verslagen divisies, twee heuvels, tien mijlen ten Westen van Tehan, bezet Gisteravond hebben Chineesche vliegtui gen Japansche oorlogsschepen op de Jang Tse, bovenstrooms van Kioe Kiang, gebom bardeerd. Van Chineesche zijde wordt voorts gezegd, dat de Japanners gebruik hebben gemaakt van gifgas in een aanval op de Chineesche stellingen ten Zuiden van Sjang Tsjen. Te Lioe Lin biedt een Japansch detache ment hardnekkig tegenstand aan de Chinee sche aanvallen. Het Chineesche persbureau bericht, dat een Koreaansoh vrijwilligerscorps is ge vormd met het doel in samenwerking met de Chineesche legers te strijden tegen de Japanners. In een manifest wordt verklaard, dat de Japanners sedert het uitbreken van het Mandsjoerijsche incident de Koreanen e woners van Formosa hebben onderdrukt. Nu de Japansche troepen stuiten op den onver- wachten tegenstand van de Chineezen, moe ten, aldus het manifest, de Koreanen en alle kleine onderdrukte Aziatische staten China ter zijde staan. BOMAANSLAG OP DISTRICTS COMMISSARIS VAN JERUZALEM Geen slachtoffers Er is een mislukte poging gedaan, Edward Keith Roach, den districts-commissaris van Jeruzalem, te vermoorden. De aanslag werd omstreeks het middaguur gepleegd. Vier bommen, van welke twee ontploften, arden van de muren der oude stad ge worpen, naar een groep auto's, welke langs den weg naar Jericho reden. Deze groep auto's bestond uit twee militaire auto's en een partserwagen van de politie en de auto van den commissaris Geen der wagens werd getroffen. De politie heeft direct de omge ving van den muur afgezet en een speur tocht ingezet. IN VEILIGHEID Die laatste twee woorden heeft de wijsgeer vergeten, maar voor de meeste men- schen op straat kan het geen kwaad om ze er nog even bij te zetten! Berlijn tracht Praag geheel te overheerschen Hel vraagstuk der volksstemmingen De internationale commissie, welke krachtens de overeenkomst van Mün chen te Berlijn de laatste Tsjeohisoh-Duit- sohe geschillen uit den weg moet helpen ruimen, heeft gisteren wederom niet ver gaderd. De voornaamste taak van d« commissie is de regeling van de volks stemming in de gebieden met gemengde bevolking. Van Duitsche zijde wordt verklaard, dat na de bezetting van de vijf zones 300.000 Duitschers in Tsjecho- Si owakije blijven, terwijl van Tsjechi sche zijde wordt gezegd, dat zich in de tot nu toe bezette gebieden 723.000 Tsje chen en Slowaken bevinden. Na zijn inspectiereis aan de westgrens houdt de Führer thans rust te Godes- berg. Naar verluidt heeft men hem instructies gevraagd, opdat de interna tionale commissie haar werk zal kunnen voortzetten. Aangezien in de meeste gebieden bui ten de door de Duitsche troepen bezette zones, waar volksstemmingen gehouden worden, een duidelijke Tsjechische meer derheid woont, denkt men, dat Duitsch land zal toestemmen in de methoie van onderhandeling voor de bepaling der nieuwe grenslijn. ming te bereiken over datgene, wat b pen zou moeten worden onder het hoofd „installaties" in de bezette gebieden, welke cn beschadigd door de Tsjechen moeten worden verlaten. De Britsche definilie, vol gens welke rollend materiaal en goederen en vee als verplaatsbare goederen moeten 'orden beschouwd en de daarop betrekking hebbende Italiaansche compromis-voorstel len, zijn niet door de Duitschers aanvaard. Ten aanzien van de grenslijn hebben de Duitschers vastgehouden aan de eischen, vervat in het memorandum van Godesberg. Er is goede reden te gelooven, dat de Duitschers tot nu toe ieder voorstel van de hand hebben gewezen, dat gr op berekend scheen, het nieuwe Tsjecho-Slowakije ook maar de kleinste onafhankelijkheid op eenig gebied te laten. In hoeverre zij daarbij ern- stigen tegenstand hebben ondervonden van de zijde van Grool-Brittanië, Frankrijk Italië is nog niet duidelijk. Een voorbeeld van den Duitschen wensch tot vol^-dige overheersching van Tsjecho- Slowakije is de eisch, dat Duitschland de controle moet hebben op de spoorlijnen van Silezië Zuidwaarts naar Olmuetz en Oostenrijk Noordwaarts naar Bruenn. Tsjechische gebieden in het midden van Moravie zouden dus slechts ongeveer 36 mijl breed zijn en de verbindingswegen tusschen het Oosten en het Westen van het land. welke reeds ^ldoende bedreigd zijn, zouden geheel aan Duitschlands genade zijn over geleverd. De kwestie van een tolunie tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije zal, naar men te Berlijn meent, niet in de naaste toe komst worden ter sprake gebracht, doch zij staat zeker op het Duitsche programma. Het zou zeer wel de eerste schakel kunnen zijn in een keten van tolunies, welke het groot ste deel van midden- en Zuid-Oost-Europa zou omvatten en welke Duitschland thans als een enkele hechte economische eenheid onder Duitsche hegemonie beoogt. De terugtrekking der Italiaansche vrijwilligers Pers verwacht tegenprestatie Officieel is thans te Burgos meege deeld, dat het totale aantal Italianen, dat uit het nationalistische Spanje is teruggekeerd, meer dan 10.000 en waar schijnlijk ongeveer 12.000 zal bedragen. De Italiaansche pers is van meening dat dit een concreet gebaar is en dat de democratische mogendheden zich thans in ruil hiervoor niet moeten tevreden stellen met het uitspreken van een rede voering. Italië kan niet alleen metwoor» den bevredigd worden. De Regime Fascista registreert de ver-» schillende symptomen die Parijs na de bij eenkomst van München heeft laten zien, meti name de verklaring waarbij het bemiddelen-» de werk van Mussolini wordt erkend en d<3 benoeming van een ambassadeur te Rome. Deze symptomen hebben zich echter nog niet •rkelijkheid omgezet en dit doet het Italiaansche volk op zijn hoede zijn. Het blad zegt verder dat het vooral noodzakelijk is dat men te Parijs ee-n andere atmosfeer doet ontstaan. Vooral de fantastische illusie dat men door Italië te vleien de spil Rome Eerlijn kan verzwakken moet verdwijnen. De spil is in het hart en het bloed ingegaan der beide volken, die broederlijk en nauw verbonden een gomeenschappelijken strijd voeren, aldus het blad. VLOOTCONFERENTIE TE SPLIT De permanente vlootraad van de Balkant Entente, waarin Zuid-Slavië, Roemenië, Griekenland en Turkije zijn vertegenwoor digd, zal van 12 tot 20 October vergaderen' de Zuid-Slavische zeestad Split (Spalato), onder presidium van den Roemeenschen vice- admiraal Pais. Volgens Havas hebben zich gisteroclitend te Jeruzalem ongeregeldheden voorgedaan, waarbij vier personen, o.w. een Arabische surnumerair van politie, werden gedood en zes gewond. Te Nabloes is in de Engelsche wijk een bom ontploft, die geen schade heeft aangericht In de buurt van Haifa werden ijftiz Arabieren gearresteerd, wegens deel neming aan een opstandige beweging. De besprekingen te Londen, inzake den toestand in Palestina, hebben gisteren voort geduurd. Arabieren zetten door Duidelijk kan worden geconstateerd, 'dat de Arabieren vast besloten zijn, hun activi teit in de komende weken te vertioogen. In Arabische kringen acht men het verloop, dat de opstand in de aanstaande weken zal nemen, zelfs beslissend. Een der nationalistische leiders, die in ballingschap te Damascus vertoeft verklaar de: „De staat van oorlog zal onze krijgers niet afschrikken, daar er geen verschil is tusschen den dood, die hen bedreigt in de gevechten met Engelsche troepen en den dood, die hen bedreigt krachtens den staat oorlog"i Geweldige boschbrand in Canada Er zijn reeds 14 dooden Een geweldige oppervlakte boschgrond, in de nabijheid van de Rainy-river (Cana da), staat in brand. Fort Francis, op de grens van Minnesota en Ontario, wordt door het vuur bedreigd. Onmiddellijk is de bevolking uit de om geving gemobiliseerd en bij duizenden trekken de menschen naar het geteisterd of bedreigde gebied. De reusachtige boschbrand heeft intus- schen reeds aan veertien menschen het leven gekost; o.a. kwamen twee vrouwen en haar negen kinderen in de vlammen om Het aantal gewonden bedraagt, voor ver bekend, ruim twintig. Verscheiden per- n worden nog vermist RECHTSCHE SPAANSCHE PERS TEGEN FEMIDDELING De pers /an rechtsch Spanje wordt met den dag feller in haar verzet tegen het denk beeld vi i een bemiddeling tusschen de strij dende partijen in Spanje. De bladen publiceeren talrijke interviews met vooraanstaande personen uit de natio nalistische beweging over deze kwestie. De hooge commissaris van Marokko, kolo nel Be;rbeder, verklaart, dat „bemiddeling onmoseliik cn dwaas is". General Carlos Asencio, een der voor naamste adjudanten van den generalissimus zegt: „wij nationalisten hebben vertrouwen in ons vaderland. En zoo lang wij dat ver trouwen handhaven, zal de overwinning aan onze zijde zijn. Verliezen we dat vertrouwen, en bemiddeling zou het ons doen verliezen, dan zou de teleurstelling van het volk van rechtsch Spanje zoo vreeselijk z}jn, dat wel licht ons Spanje daaronder zou bezwijken. Het „Diario Basco" schrijft opnieuw „Be middeling? Dat nooit" en de „Voz de Espa- na": Er is tusschen hen en ons geen bemid deling mogelijk. EEN STAD WORDT VERBRAND Ter wering van builenpest De Boliviaansche stad Choreti zal worden platgebrand, alleen om afdoende de builen pest te bestrijden, welke deze plaats heeft onbewoonbaar gemaakt. Acht K.M. zuider lijker zal de nieuwe stad verrijzen: 100.000 arbeiders zijn reeds met den bouw daarvan begonnen. Het Italiaansche ministerie van corpora ties heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij het verboden wordt aan Joden ver gunningen te verlecnen voor het openen van nieuwe winkels, café's of restaurants. Het overdoen van vergunningen is voorloopig eveneens verboden GEMENGD NIEUWS Gevaarlijk kruispunt te Hoorn Motorrijder het slachtoffer HOORN, 12 October. Gistermiddag is op het gevaarlijke kruispunt aan het Keern, onder deze gemeente de motorrijder J. Pou- d i f e e uit M e d e m b 1 i k, komende van' deze plaats, door een auto, welke uit dd richting Berkhout kwam, gegrepen en ern stig gewond. Tegelijk met den motorrijder naderden twee auto's genoemd kruispunt. P. heeft klaarblijkelijk alleen den voorsten wagen opgemerkt De tweede auto zag hij te laat, zoodat hij dezen niet meer kon ontwijken, Ken botsing was het gevolg en P. werd een indweegs meegesleurd. De man werd zwaar gewond: een beert vas verbrijzeld en hij had ook hoofdwonden opgeloopen. Het slachtoffer is in ernstigen toestand naar het St. Jansgasthuis te Hoorrt overgebracht. i UIT OOST- EN WEST-INDIE De Groningers, die naar Indië gaan Zeven boeren, drie knechts Wat de plannen van den Kolonisatieraad betreft om Nederlandsche kolonisten te doen uit komen naar Sumutra kon het Bat. Hbl. nog het volgende melden. Dr V r ij b u r g vertrekt in den loop van! dit jaar naar Nederland, om tien boeren-» families uit te zoeken, die bestemd zijn om naar de Dairilanden uitgezonden te worden om daar min of meer als leermeesters op te treden van de Indische kolonisten. Het gaat om zeven boeren en drie knechts Uit den aard der zaak zal men, daar het' tenslotte nog slechts een proef geldt, zoo klein mogelijke gezinnen uitzenden, met hoogstens een of twee kinderen. Dr Vrijburg zal zich in Nederland wenden tot de vereeniging Volksplanting op Sumatra te Groningen. Het behoeft geen betoog dat de medische keuring der adspi- rant-kolonisten zeer streng zal zijn. Het is de bedoeling, boeren uit te zenden' die speciaal verstand hebben van veeteelt en zuivelproductie. daar de Kolonisatie- raad hier te lande het z.g. gemengd boeren bedrijf wil invoeren waar zoowel landbouw als veeteelt beoefend wordt. Ook de varkonsteelt zal niet vergeten! worden. Het is trouwens de bedoeling ook aardappelen te telen. De details moeten intusschen nog nader bekeken worden. Het kolonisatiegebied in de Dairilanden! (gelegen op 1200 M. hoogte aan Sumatra's Oostkust) beslaat een oppervlakte van ca, 30.000 ha., oorspronkelijk bestemd voor groo te cultures, die echter door de theerestrictiei niet uitgevoerd konden worden. Volgens rapporten van het binnenlandscÜ bestuur, den landbouwkundigen, medische® en veterinairen dienst is dit gebied gunstig gelegen voor kolonisatie van Europeanen, De afstand tot Medan is 140 K.M. De weg daarheen is heel goed. Reeds is 5 6000 ha. gereed voor cultuur, Met het verder voorbereiden voor koloni satie, het bouwen van woningen en stallen is reeds begonnen. Men hoopt in Augustus 1939 de Nederlandsche boerenfamilies, die daarvoor aangewezen zullen worden, te ont- vangen. De Indische Iegeroefeningen Een gunstig Engelsch oordeel De „Straits Times" van 27 September j.L heeft een volle pagina gewijd aan foto's van de recente manoeuvres van het Ned.- Indisch leger bij Tangerang, meldt het A.I.D. Het blad schrijft o.a.: „Terwijl wij in Ma» lakka slechts beschikken over een enkele gemechaniseerde gevechtseenheid de Ar moured car section van het Singaporesche vrijwilligerscorps is het Nederlandsch- Indische leger goed uitgerust' met lichte tanks en pantserauto's. Deze wapens namen deel aan de recente manoeuvres te Tangerang, bij Batavia. De autoriteiten hebben zulk een diepen indruk' gekregen van de rol, welke deze tanks en pantserauto's spelen in de verdediging vari Nederlandsch-Tndië. dat thans een officier van het Nederlandsche leger in Engeland onderhandelt over den aankoop van nog meer lichte tanks. Nederlandsch-Indië beschikt over een goed uitgerust en goed geoefend leger, ge steund door een even goed uitgeruste ert gestadig groeiende luchtmacht."

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2