$lkuw £Viït5rljt (üoumttt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Autobus door trailer opengescheurd Sbonneimntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» Ct 2ürt>ertentiepritfffl: Van 1 tot 5 regels f f.171/» Elke regel meer0.22'/j Ingezonden Mededeeüngen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureao wordt berekend 0.10 No. 6520 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 WOENSDAG 12 OCTOBER 1938 19e Jaargang Verschrikkelijk verkeersongeluk tusschen Delft en Overschie Twee dooden en verschillende gewonden De autobus zwaar beschadigd ROTTERDAM, 12 October. In den afgeloopen nacht omstreeks kwart voor twaalf heeft op den rijksweg RotterdamDen Haag, juist waar deze over het gebied Pijnacker loopt, een verschrikkelijk verkeersongeluk plaats ge vonden. Een van Den Haag komende autobus van de Cotax uit Rotterdam werd aangereden door een uit tegenovergestelde richting komende trailer met oplegger. De botsing was zoo hevig, dat de autobus, waarin ongeveer twintig menschen waren gezeten, over de geheele lengte werd openge scheurd. Van de inzittenden werden er twee vrijwel op slag gedood. Ver schillende andere personen werden min of meer ernstig gewond. Op de foto ziet men 'de door de trailer opengereten autobus. Het ongeluk is gebeurd even voor den Hofweg en ontstond door een samenloop ,van omstandigheden De chauffeur van een autobus had zijn wagen langs den kant van den weg gezet omdat er iets haperde. Bij onderzoek bleek hem dat de benzinetank ledig was. Hij deed daarop een beroep op den bestuurder van een hem passeerende auto. Deze bracht zijn wagen tot stilstand en zette dezen eveneens langs 'den kant van den weg, doch niet geheel binnen de parkeerstrook. Even later na derde uit de richting Rotterdam een zware trailer met oplegger van de firma Krijger uit Haarlem, beladen met fruit. De chauf feur hiervan zag plotseling voor zich uit op het wegdek het uitstekend gedeelte .Van den stilstaanden wagen. Hij probeerde een aanrijding te voorkomen doch slaagde hierin niet. De oplegger slingerde tegen de auto en vloog vervolgens naar de andere zijde van het wegdek, waar juist de auto bus van de Cotax naderde. Deze werd door den oplegger in den flank gegrepen met het gevolg dat de zijkant van de bus van de plaats van den bestuurder tot achteraan toe geheel werd opengereten. Aangezien de bus niet met groote snelheid heeft gereden kan men wel nagaan met hoeveel kracht de botsing is aangekomen. De gevolgen waren dan ook verschrikkelijk. Door de hevige botsing werden de banken van de autobus in elkander gedrukt. Toen het voertuig tot stilstand was ge komen en men ijlings te hulp snelde om de passagiers te redden, bleken twee hunner, die op de bank achter den chauffeur hadden plaats genomen, op slag te zijn gedood. De chauffeur zelf, alhoe wel gewond, had geen ernstig let sel bekomen, doch een zestal pas sagiers bleek min of meer ernstig gewond. Het duurde geruimen tijd voor men er in slaagde een hunner, die tusschen de ineenge drongen banken van het voertuig bekneld zat, uit zijn benarde posi tie te bevrijden. - Onverwijld werd geneeskundige hulp ge- requireerd en weldra waren twee auto's .van den Geneeskundigen dienst uit Rotter dam en twee van den Geneeskundigen dienst uit Delft, alsmede een ambulance- Wagen van het Roode Kruis uit Overschie ter plaatse. Nadat de eerste hulp was ver leend heeft men het stoffelijk overschot van de beide slachtoffers evenals de ernstig ge- Wonden naar het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft '•vergebracht. Enkele van.de licht gewonden werden naar het ziekenhuis aan 'den Coolsingel te Rotterdam overgebracht. Officïeelé belangstelling Direct na het vernemen van het ernstig ongeval begaven de Burgemeester van Overschie, de heer J. C. Baumann, en de hoofdcommissaris van politie te Delft, de heer U. v. d. Z e e, zich naar de plaats des onheils. Ook de heer A. B. d e Z e e u w, wethouder en waarnemend Burgemeester van Rotterdam, kwam zich van de toe dracht der zaak ter plaatse op de hoogte stellen. De politie te Pijnacker in welke gemeen te de aanrijding geschiedde, heeft een uit gebreid onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk ingesteld. De beide wagens wer den in beslag genomen. De autobus bleek geheel versplinterd te zijn. De eerste die getuige was van dit ongeval, was de heer J. Stoop uit den Haag eveneens eige naar van een autobusdienstonderneming, die met een luxen wagen op controle uit was. Deze heeft, evenals een andere auto mobilist, de heer van Gennep, onmiddellijk zijn auto beschikbaar gesteld voor het ver voer der gewonden. De dooden en gewonden Het heeft aanvankelijk heel wat moeite gekost om de slachtoffers van het auto-on geluk te identificeeren. In de verwarring welke onmiddellijk na het ongeluk ont stond heeft men allereerst de noodige zorg besteed aan de verzorging van de slacht offers en gewonden, die met de grootste GROOTE GOUDVONDSTEN IN ZUID-BANTAM Ertshoudende rotswand bij Tji Pamantjang Bij exploratie-werkzaamheden voor de Zuid-Bantam Goud-Mij. heeft Ir. Terpstra in een steilen, kalen rotswand aan de rivier Tji Pamantjang goudertsen ontdekt. De monsters bleken buitengewoon veel goud te bevatten. Men staat daar voor een rotswand van een paar honderd meter hoogte en hon derden meters lengte. Er zijn reeds een groot aantal tunnels geboord, tien, twintig en meer meter diep en alle door erts met een zeer hoog goudgehalte voerende. Het gaat hier om een ontdekking van een terrein tot waar het Gouvernements-onder- zoek zich indertijd niet heeft uitgestrekt. Het ontzaggelijke erts-voorkomen aan de Tji Pamantjang, door detze rivier in tweeën gescheiden, doch waarvan de voortzetting aan den overkant ook reeds werd gevonden, wekt de verbazing op van iederen expert. Men heeft hier te maken met een vondst, zóó groot, ja zóó fenomenaal, als nog ner gens in Nederlandsoh-Indië ooit werd aan getroffen. spoed naar het ziekenhuis in Delft werden overgebracht. Daar bleek dat op slag waren gedood: de 26-jarige Mevrouw D. M. Kouwenho- v e nO o s t e r le e, gewoond hebbend in de Vrijenbandschestraat te Rotterdam en de 36-jarige J. J. Huibregts, gewoond hebbend aan de Ged. Botersloot te Rotter dam. Laatstgenoemde werd in het zieken huis te Delft, door zijn broer herkend. Zeer tragisch is wel de bijzonderheid, dat de familie Kouwenhoven, bestaande uit man, vrouw, en twee zusters van de vrouw van een verjaringspartij terugkeerde en nu zoo plotseling in rouw werd gedompeld. De heer E. Kouwenhoven werd bij de bot sing gewond. Hij werd in het Delftsche zie kenhuis met een hoofdwonde opgenomen. Deze bleek heden echter van dien aard te zijn, dat hij weer uit het ziekenhuis kon worden ontslagen. De beide zusters van Mevrouw Kouwenhoven hebben eveneens lichte verwondingen opgeloopen. In het zie kenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam werden zij verbonden. Opname bleek niet noodzakelijk. Voorts zijn in het Oude en Nieuwe Gast huis te Delft opgenomen de 34-jarige L. v. d. Linden wonende Ged. Binnenrotte 41 te Rotterdam, die zijn linkersleutelbeen heeft gebroken en de 72-jarige J. R. V e r- hoog wonende Insulindestraat 289 te Rotterdam die inwendige kneuzingen heelt opgeloopen. Bij informatie vernamen wij hedenmorgen, dat de toestand van deze twee gewonden naar omstandigheden be vredigend is te achten. Duitsche vluchte lingen moeten Praag verlaten Hun toestand uiterst hachelijk De toestand van de Duitsche vluchte lingen, die naar zuiver Tsjechisch gebied trokken, is volgens een correspondent van de N. R. Crt. thans uiterst hachelijk. De Tsjechoslowaaksche regeering heeft n.l. besloten ,dat deze lieden binnen 24 uur moeten terugkeeren naar hun woon- plaatsen. De Duitsche sociaal-democraten maken nu lijsten op van hen, die na terugkeer in gevaar zouden geraken. De regeering heeft beloofd, dat deze perso nen kunnen blijven. Wegens den korten termijn is het gevaar echter groot, dat de gendarmerie hen toch zal terugsturen, voordat deze regeling ten uitvoer kan worden gebracht. Men schat het aantal Duitsche vluchtelingen op ongeveer 10.000. Japansche inval in Zuid-China Reeds 50.000 man ontscheept HONGKONG, 12 October. In de Bias-baai zijn thans 50.000 Japansóhe soldaten ont scheept. Zij zullen oprukken naar den spoor weg Kanton-Kauloeng, om de verbinding tusschen Hongkong en Kanton af te snijden. De troepen zijn geland op 50 K.M. ten Noor den van de grens van Hongkong en reeds komen vluchtelingen het Britsche gebied binnen. Er zijn ook landingspogingen gedaan ten Noorden van Amoy, doch bijzonderheden hieromtrent zijn nog niet bekend. A. Borst Pzn en W. Wagenaar in den Hoogen Raad van Arbeid F. L. van der Bom gaat heen als lid Bij K. B. van 3 October 193S is aan den heer F. L, van der Bom te Amsterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend als fid van den Hoogen Raad van Arbeid^ onder dankbetuiging voor de door hem in die func tie bewezen diensten en zijn benoemd onder scheidenlijk tot lid en plaatsvervangend lid van dien Raad de heeren A. Borst Pzn. te Rotterdam en W. WagenaarTzn, te 's-Gravenhage. Twintig meter meegesleurd Doodelijk ongeluk te Zeist ZEIST, 12 October. Gisteren is de 57- jarige slager Bakker uit Zeist op het kruispunt Oude ArnhemschcwegLaan van Beek en Rooyen met zijn motorrijwiel in bot sing gekomen met een uit Nijmegen afkom stige personenauto. B. reed op den Ouden Arnhemscheweg en schijnt geen aandacht te hebben geschonken "aan de van rechts van de Laan van Beek en Rooyen komende auto. De motorrijder, werd twintig meter mee gesleurd. Hij liep ernstige verwondingen aan het hoofd op en overleed kort na het onge luk, De marechaussees naar de grens De Rijksveldwacht met hun taak belast In het laatst der vorige week we, dat de grenscontrole op dit oogenblik en op verscheiden plaatsen aan de Zuid grens wordt uitgevoerd door marechaussee's. Deze zijn daarheen gedetacheerd en bij burgers onderdak gebracht, wat het Rijk veel geld kost. De beteekenis van dit onverwacht gebeu ren, dat in de kringen der marechaussee's nog al beroering wekte, was ons niet dui delijk. Daarom wilden we eerst een nader onderzoek instellen. Tenvijl we daarmee bezig waren, ver- sdheen in de N. Rott. Crt. een bericht met ongeveer dezelfde mededeeüngen. Het blad schrijft van doorgaans welinge lichte zijde te vernemen, dat het hier een proefneming betreft in verband met plannen der regeering tot een scherp gescheiden dislocatie van marechaussee en rijksveld wacht, door welke dislocatie tevens de taak van het Wapen der Koninklijke Marechaus see ingrijpend zou worden gewijzigd. De betrokken manschappen, tot wie wij ons om inlichtingen wendden, konden of durfden ons geen mededeeüngen te doen. Wel toonde men groote ongerustheid voor de toekomst. Immens vreest men, dat de maredhaussee's, die thans hulpofficier van justitie zijn, voortaan als hulpcommies aan de grens dienst moeten doen. En de vele gehuwden zitten in angst, dat ze naar af gelegen grensstreken zullen moeten verhui zen. Intusschen is, althans tijdelijk het gewone werk der marechaussee's: opsporen, onder zoek, transportenbegeleiding enz. opgedra gen aan de rijksveldwacht en sommigen leggen dan ook verband tusschen de geno men maatregelen en „Oss" Dit brengt vele gemoederen in hevige onrust. In het oosten des lands vernamen we echter van burgemeesters, dat al eenige dagen geleden marechaussee's naar de grens gedetacheerd waren in verband met de onverwachte demobilisatie. Men had hiervan, b.v. hij een groote jaar markt wel eenige hinder ondervonden, maar men had niet den indruk dat de detacheering definitief zal zijn. Integendeel meende men, dat spoedig de oude toestand wel weer her steld zou worden. Eigenlijk hangt ons op dit oogenblik alles in de lucht en weet niemand wat er precies aan de hand is. Binnenkort komt echter de kwestie-Oss nog eens in de Kamer het rapport van den Minister is er nog steeds niet het zal goed zijn als de Kamer zicih ook met deze aangelegenheid bemoeit. En als dit te lang duurt, zou een Kamerlid mis schien vragen kunnen stellen. Kind verdronken ROTTERDAM, 12 October. Omstreeks half zes gistermiddag moest het 5qarig dochter tje van de familie J. Schouten, wonend? op het motorschip „Op Hoop van Zegen", dat aan de Admiraüteitskade ligt, eenige bood schappen doen. Toen het kind na geruimen tijd niet terugkeerde, werden de ouders on gerust en waarschuwden de politie. Deze ging in de Admiraliteitskade dreggen en haalde in den loop van den avond het lijkje van het kind op. Gisteren heeft de Burgemeester van Den Haag. Mr S. J. R. de Monchy, als verte genwoordiger van H.M. de Koningin een rouwbezoek gebracht aan de familie de Bruin, waarvan vader en zoon omkwamen bij de ramp van de Sch 102". De Bur gemeester en de heer C. Vrolijk (reeder van de „Sch 102") verlaten de woning van. de zoo zwaar getroffen familie. Tegenvaller van een millioen Bij het leggen van kabel Den HaagRotterdam Toelichting van B. en W van Den Haag DEN HAAG, 12 Oct. Het college van B. en W. van Den Haag heeft met leed wezen geconstateerd, dat het crediet van f 3.600.000, dat de Raad in 1937 heelt toe gestaan voor de werken, noodig voor de 150 K.V. kabelverbinding met Rotterdam lang niet voldoende zal zijn. Verschil lende oorzaken, welke op het tijdstip van het toestaan van het crediet niet bekend waren, hebben tot gevolg gehad, dat het crediet met bijna een millioen overschreden zal worden. Onder andere waren kostbare voorzienin gen noodig om te zorgen, dat ook in abnor male tijden een goede stroomlevering ge waarborgd is, zulks in overleg met het De partement van Defensie. Vooral is echter tegengevallen de bouw van het Haagsche schakelstation, dat ten N.W. van de spoorlijn Den HaagLeiden gedacht was. Dit terrein kon echter niet ter beschikking gesteld worden, zoodat het station moest gebouwd worden op grond in gebruik bij de Haagsche sport- en speel terreinen. Een nieuw gebouw en terrein voor deze stichting komt de gemeente op f 40.000 te staan. Bovendien moet voor te-, genvallers in fundeeringswerken der stations een bedrag van f 100.000 worden uitgetrok ken waarvan f 20.000 betrekking heeft op het station te Rotterdam. Bijzondere eischen van Defensie vorderen bovendien voor de beide stations een bedrag van f 132.000. Dan heeft de ontwikkeling der techniek er toe geleid, dat de gebouwen een grooteren om vang moeten hebben. Dat kost f 224.000. Alzoo wordt het totaal in ronde cijfers t 950.000. B. en W. stellen den Raad voor, het ge- crediet toe te staan. Reorganisatie bij de Spoorwegen? Meer efficiency en bezuiniging Met groot© voortvarendheid wordt door de drie directeuren van de Neder- landsche Spoorwegen gewerkt aan een plan voor reorganisatie van het bedrijf, welke eenerzij ds beoogt den dienst nog meer efficient te maken en anderzijds zal moeten voeren tot de nu eenmaal noodzakelijke bezuinigingen, Volgens het „Vad." ligt het voor de hand, dat het meest gedaöht wordt aan een her nieuwde indeeling van het ingewikkelds en uitgebreid apparaat der spoorwegadministra tie, in dien zin, dat ir. Hupkes meer speciaal" zou worden belast met de technische aange legenheden, Van Rijckevorsel met de exploi tatie en prof. Goudriaan met de economi sche aangelegenheden. Over de resultaten van dit overleg is evenwel nog niets be kend. Bij het overleg, dat zeker nog eenigen tijd zal duren, zijn verschillende samenvoegingen overwogen ,die tot gevolg zullen hebben, dat meerdere hoogere en lagere ambtenaren gemist worden. Bij den dienst der exploitatie bijvoorbeeld zijn dezer dagen de chef en de adjunct-chef op verzoek eervol ontslagen met ingang van 1 Januari en deze dienst zal in de toekomst niet meer in zijn huidigen vorm worden gehandhaafd. Deze dienst zou zoodanig gesplitst worden, dat een deel er van onder de economische afdeeling komen te ressorteeren. Al deze plannen zijn evenwel nog ln het stadium der voorberei ding. Definitieve besüssingen zijn niet nomen. Amsterdam Spoorwegwerken rond Groote aanbesteding der Spoorwegen UTRECHT, 12 October. De N.V. Nedcrl. Spoorwegen heeft de uitvoering van de wer ken, omschreven in bestek nr. 30 N.S. be treffende het maken van een gedeelte van de onderbouwen van de onderdoorgangen (Iruqulusweg en Zeeburgerpad en van de overbruggingen van de Nieuwe Vaart en het Loozingskanaal in den spoorweg Amster damHilversum te Amsterdam met bijko mende werken gegund aan de N.V. He; Spoorwegbouwbedrijf te Utrecht voor bedrag van f 111.000,—, en de uitvoering de werken omschreven in bestek nr. 25 N.S. betreffende: a. het maken van het hoofdgebouw van 't Amstelstation te Amsterdam, alles op den bestaanden onderbouw in gewapend beton, en in aansluiting met het door derden te leveren en te stellen staalskelet; b. het bekleeden en afdekken van den be staanden (gedeeltelijk nog in aanbouw zijn- den) keermuur in gewapend beton aan de Westzijde van het Stationsvoorplein, gegund aan de Aannemersfirma Van der Wa! en Woudenberg, Utrecht/Vlaardingen voor eeri bedrag van f 339.800,—. Geslaagde noodlanding BAARN, 12 October. Gistermiddag om streeks kwart over vier heeft het militaire vliegtuig nr. 127. op weg van De Kooy naar Soesterberg en bemand met een leerling- vlieger en een sergeant-waarnenvr, wegens motordefect in een weiland in de gemeente Baarn een noodlanding moeten maken. Hoe wel het weiland zeer drassig was werd do landing goed uitgevoerd. Het toestel is on der politie-toezicht gesteld en zou vandaag naar Soesterberg worden vervoerd. PONTIER KARREMAN MAKELAARS IN ASSURANTI ÉN ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Bij het leggen van de kabel Den Haag- Rotterdam heeft men een tegenvaller van bijna een millioen gulden. Tusschen Delft en Overschie zijn een autobus en een trailer met oplegger met elkaar in botsing gekomen. Twee personen werden gedood, enkele anderen min of meer zwaar gewond. In Zuid-Bantam zijn belangrijke goud-, vondsten gedaan. De Bond van Prot. Chr. Kweekscholen heeft te Utrecht de jaarvergadering ge houden. Verschenen is het jaarverslag van de Dr. A. Kuyper-Stichting. Internationale commissie te Berlijn heeft niet vergaderd; er zijn een aantal ernstige moeilijkheden gerezen. De resolutie inz. Palestina van het Is lamitisch Congres te Cairo. Mislukte aanslag op den districtscom mandant van Jeruzalem. De Chineesche overwinning te Tehan. RESTAURANT DIKKER THIJS - AMSTERDAM DINER vanaf1.75 LUNCH f 125 ZEEUWSCHE HOEK 12—2 uur: Speciale Plats du Jour vanaf 0.50 Koffie 0.15. AMSTEL-HOTEL AMSTERDAM KAMERS ZONDER BAD vanaf f L— KAMER MET BAD vanaf5.50 Uitgebreid Hollandsch Ontbijt f L— De overval te Bennekom Milde straf voor den dader De 25-jarige Wageningsche jongeman G. B., die dezen zomer de fantastische roofoverval te Bennekom pleegde, werd door de Arnhemsche Rechtbank gister veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De eisch was twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank overwoog de groote ernst van het feit, doch hield rekening met het reclasseeringsrapport, dat de tragische bijzon derheden van deze verdachte vermeldde, waarvan we reeds mededeeling deden. VERLAGING DER LEERLINGENSCHALEN Dezer dagen vergaderden de samenwer kende onderwijzers-organisaties ter bespre king van de actie, welke gevoerd wordt voor verlaging der leerlingenschalen. Met het be kende adres hadden reeds instemming be tuigd bijna 300 gemeentebesturen en -raden en de besturen van ruim 400 Chr. en bijna 900 R.K. scholen, zoomede de oudercommis sies van 350 openbare scholen, terwijl nog dagelijks nieuwe adhaesiebetuigingen bin nenkomen. Een adresbeweging onder de intellectueele leiders van ons land bracht in weinig dagen de Instemming van 120 hoogleeraren aan verschillende instellingen van hooger onder wijs, 80 rectoren en reprices van openbare en bijzondere Gymnasia en Lycea, 90 direc teuren van Hoogere Burgerscholen en Han delsscholen en verschillende directies van Openbare Leeszalen en Volksuniversiteiten. In November zullen openbare verga deringen worden gehouden te Groningen. Leeuwarden, Zwolle, Enschedé, Arnhem Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Middelburg, ter ondersteuning van de actie. Deze vergaderingen zullen niet slechts toe gankelijk zijn Noor onderwijzers, doch ook voor gemeente- en schoolbesturen, ouder commissies, enz. Eindelijk werden plannen ir. overweging genomen voor een groote advertentiecam pagne om de aandacht van het groote publiek te vc.tigen op de noodzakeüjkheid van ver laging der lecrlingenschaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1