Thans krijgt U ook V£t&CH£ «Am<gf Het Roode Kruis paraat MAANDAG xo OCTOBER 1938 DERDE BLTAD PAG. 9 OP ZONDAG De radio heeft het ons gisteravond al uit voerig meegedeeld; de dagbladen doen het heden nog uitvoeriger: Gisteren, c*p Zon dag, is de directe treinverbinding Eindho venBrussel officieel geopend. •Het feit zelf is een Nederlandsch-Belgische manifestatie dubbel en dwars waard. Een directe spoorverbinding tusschen het indus trie-oentrum Eindhoven en de Belgische hoofdstad is een pracht-staal van interna tionale samenwerking en kan de economi sche ontwikkeling van twee nabuurlanden ten goede komien. Voor het feit zelf steken we dan ook gaarne de vlag uit. Maarhet moest op Zondag geschie den. Christelijk Nederland, met een Christe lijk kabinet, bestemt Gods dag, dio aan Zijn dienst gewijd behoort te zijn, om met uit bundige feestviering te demonstreeren van hoe groot economisch belang een treinver binding kan zijn. Zoo iets is in België gewoonte; wij weten het wel. En dus schikt Christelijk Neder land zich naar Belgisch gebruik. Zooals het meestal gaat in zulke omstandigheden. Als ■Christus-belijders en ongeloovigcn willen samenwerken, dan moet men over en weer iets toegeven, dan mag men niet al te prin cipieel zijn. Het resultaat van dit geven en nemen is bijna altijd, dat de Christen alleen geeft en zijn beginsel verloochent. Zóó ook hier. Christelijk Nederland past zich aan. Nederlandsche autoriteiten, al of niet in opdracht van de Regeering, besteden den Zondag met reizen, trekken en feest vieren. Trein- en hotelpersoneel en vele an deren, -worden aan het werk gezet om de feestelijke, officieele opening goed te doen verloopen. De Zondag is immers een pracht- dag voor zoo iets! Men gaat toch ook bij voorkeur op Zondag uit! Maar een groot deel van het Nederland sche volk wenscht dón te „rusten naar het gebod"; in het Kabinet zitten ministers, die anders over Zondagsheiliging denken dan de gasten, die den eersten treinrit meemaak ten en aan het diner deelnamen. Nog pas lazen we, dat ëén der Roomsch- katholieke ministers nadrukkelijk verklaard had namens de Regeering te spreken en zoo op de homogeniteit, de eensgezindheid in alle kwesties, had willen wijzen; in tegen stelling met vroeger, toen ieder minister veel meer apart stond. Maar dan vragen wij: is het geheelc Kabinet het ook volkomen eens met het beleid van den Minister, die in het bijzonder bij deze zaak betrokken was? ZWIJG DAAROVER Meer ën meer gaan er stemimen op, die verplichte werkkampen voor jongemannen nog niet ioo kwaad achten. Te hunner waar schuwing zij .gewezen op een uitspraak van den organisator der „Vierdaagsche Afstand- marschen". Deze kapitein is opgetogen uit Duitsch- land teruggekomen na bezichtiging van jeugdkampen aldaar. H*j houdt zich over tuigd, dat er geen dwang noodig is om de jongens in zoo'n Heim bijeen te brengen. Heel de inrichting lokt ze er heen. Er is gelegenheid voor gymnastiek en spelen. Alles ziet er aantrekkelijk uit Zoo kunnen wij het ook hebben, meent de kapitein. Ja, het is hier dringend noodig. En: „daar behoeft geen politiek aan te pas te komen. Die moet er zelfs buiten blijven." Nog eens: „over politiek noch godsdienst mag er gesproken worden; en dus is er geen enkel bezwaar tegen alle gezindten bij el kaar te brengen". De kapitein vergeet, dat er In de Duit- sche kampen over niets anders dan .^poli tiek en godsdienst" gesproken wordt; d.w.z. over het nationaal-socialisme, dat beide, politiek en godsdienst voor het volk vervan gen moet Hij wil dat, ongetwijfeld, voor ons land niet Daar zal in de nationale kampen niet over politiek en godsdienst gesiproken worden. Hij kon echter wèl weten, dat dit niet het ideaal kan zijn van allen, die over tuigd zijn, 'dat nergens over God en Zijn dienst opzettelijk gezwegen mag worden. Is het wonder, dat dergelijke aanbevelin gen voor „nationale" werkkampen ons nog huiveriger maken voor arbeidsdienstplicht? Trein bus en boot voeren gewonden aan Den Haag voor de ontvangst 's-GRAVENHAGE, 8 October. Puffend komt een locomotief het station Staats spoor bimnenstoomen. Een pijnlijke last wordt per trein'aangevoerd: een wagon vol gewonden van een slagveld in een der Zuidelijke provincies. Op het perron loopen de Roode Kruis mannen bedrijvig heen en weer en de zus ters staan klaar om de zieken te ontvangen. Snel worden de brancards uit den wagon getild en behoedzaam op den beganen grond geplaatst. De loods, waarheen de gewonden gebracht worden, is vlak bij, en daar wor den de noodigc maatregelen getroffen en de betreffende ziekenhuizen aangewezen. Kort te voren zijn reeds enkele autobussen aangekomen, eveneens geheel met gewon den gevuld. En ook zien we verscheidene vrachtauto's, die door middel van eenvou dige ijzeren constructies, ontleend aan stei germateriaal, gereedgemaakt zijn voor het vervoer van de zieken. Met de zieken blijkt het nogal te gaan. Zij zien er gezond genoeg uit en zijn fit ge noeg. om hun kaken te zetten in een lekker krentenbroodje. Inderdaad, de verzorging, welke zij ondergaan, is werkelijk subliem, en spijs en lafenis worden aan de gewon den rijkelijk verstrekt. Overigens is de harde werkelijkheid dicht benaderd Zoo zagen we een militair, van wien was aangenomen, dat hij een slagaderlijke bloe ding in den hals had. Een van de vrienden van het Roode Kruis had nu vanaf Leiden zijn duim op de wond gehouden, opdat de patiënt niet aan bloedverlies sterven zou. Elke zieke krijgt een label in de kleur, welke aan een betreffende ziekeninrichting is toegewezen. De ziekenhuizen zelf ont vangen elk een gdheel afzonderlijke groep gewonden. Zoo gaan de gaspatiënten en de ernstige ohimrgischc zieken naar het Roöde Kruis ziekenhuis, de andere zwaar gewon den naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. de lichtgewonden naar Effatha te Voorburg of naar enkele tenten, die opgeslagen zijn op het Malieveld, terwijl de besmettelijke zieken vervoerd worden naar de barakken in de Zusterstraat Even later staan we bij het water van de Laakhaven. Een groote loods is hier voor de gewonden gereedgemaakt. Zie kenverzorgers loopen in overalls rond «n enkelen zijn van gasmaskers voor zien. Het blijkt dat we hier te doen hebben met Roode Kruis-uiannen, die speciaal belast zijn met de verzorging van besmettelijke zieken en militairen, die een gasaanval hebben ondergaan. Ook hier, evenals trouwens op elke plaats.- waar de gewonden ontvangen worden, wap pert de vlag van het Roode Kruis, tezamen met de driekleur. Bovendien ligt er in het water van de Laakhaven een flink vlot. waarop in forsche lijnen een rood kruis staat afgebeeld, opdat men vanuit de lucht ten>tond kan zien, dat bommen hier minder dan waar ook welkom zijn. Kwamen aan het station Staatsspoor de gewonden uit dc richting Leiden en Gouda, hetzij per auto, hetzij per trein, aan de Laakhaven worden de zieken uit Rotterdam en Delft verwacht. Het vervoer naar deze plaats geschiedt per auto of boot. Lang behoeven we op het vaartuig niet te wachten. Daar draait het al in de bodht van de Vliet en stevent het de Laakhaven binnen. Vóór de loods staan enkele kunstige instrumenten, waarmee de zieken aan den wal worden ge bracht. Uit Diet ruim worden zij opgetrok ken door middel van een soort kraan of met een hevel, zweven even door het lucht ruim en staan op den grond. Stevig worden zij eerst ingepakt in een „postpakketver- band". zooals het kenmerkend genoemd wordt, want anders konden zij wel eens uit de hangmat tuimelen, cn het is al waarlijk erg genoeg dat ze gewond zijn Ook hier staan de Roode Kruis-mannen en de zustertjes klaar, en spoedig zijn zij gereed voor het vervoer naar een der zieken huizen. Dat bij het vervoer aan allerlei gedacht is, niens present zijn. Op het perron van het kan wel hieruit blijken, dat de aalmoeze- Staatsspoor was als zoodanig aanwezig de kolonel Mgr. J. J. J. Noordam en aan de Laakhaven majoor J, J. Brouwer. Eenmaal in Den Haag gearriveerd, werden de gewonden spoedig naar een der zieken inrichtingen overgebracht. Enkele instellingen hebben we bezocht we kunnen verklaren, dat alles uitste kend voor de ontvangst gereed was. De bedden stonden gespreid, en verschillen de slachtoffers van den krijg genoten reeds een weldadige verzorging. Even willen we nog stilstaan bij het Roode Kruis-ziekcnlhuis, omdat daar voor de gas-patiënten een bijzondere regeling ge troffen was. Dc patiënten werden door een vrijwel hermetisch af te sluiten luik in een gang gebracht, welke aan beide zijden dicht is. Deze gang qraagt den typischen naam van „sluis". Daarna komen zij in de uit- kleedikamer en vervolgens in de badkamer. Alle gasdeelen worden hier zorgvuldig ver wijderd. Het laatste van de reeks vertrek ken is de zgn. „schoone-kamer" en via dit vertrek worden de gewonden dan naar de meer gewone ziekenkamers vervoerd. De verpleegsters, die hier haar werk had den, waren gekleed in nauwsluitende cos- tuums van oliestof, en tevens waren zij voorzien van gasmaskers. Flatteus was de aanblik uiteraard niet, en de tqededeeling van Dr Hannema, dat in de sombere kleedij dames verscholen zaten, was waarlijk ni^t overbodig- Maar oorlogs tijden stellen nu' eenmaal strenge eisohen, en het is een heele geruststelling, te weten, dat alles zoo keurig in orde was gemaakt. Ijverig werd dus iji verscheidene dee- len van de 6tad gewerkt om de wreeóe gevolgen van een bitteren gelukkig Bij de Laakhaven worden de uit de provincie komende schependie gewonden hij zich hebbengelostt waarna de gewonden worden overgebracht naar diverse ziekenhuizen. Huidonzuiverheden, vetwormpjes, .verdwijnen door de hui dz ui veren de, huidvoedende en huidverfra aiende Purol, D pukkels en uitslag s 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten Goed nieuws voor den verwenden rooker l - Thans kunt U gerust hóógere eischen aan Uw cigaretten stellen: onveranderlijke kwa liteit en 100°/o rookgenot. Want thans is er de altijd versche Skippy, de echte Ameri- kaansche cigaret! Inderdaad, Skippy is een topprestatie: een vakkundig samengesteld mengsel van rijpe, versche tabak en bovendien zoodanig behandeld en in extra sterk staniol verpakt, dat haar pittige geur en zachte smaak on veranderd behouden blijft. Skippy is dus versch en blijft verschSteek maar eens een „Skippy" opDan zult U zeggen „Jawel, dat is versche tabak: pittig en toch.... o zoo zacht". 20 voor 15 cent. maar SKIPPY smaakt duurder! ATLANTA TOBACCO COMPANY De uitgebreide oefening was omstreeks 4 uur beëindigd, waarna alle deelnemers zich op het Malieveld verzamelden en onder leiding van den waarnemend-commandant der transport colonne.'s Gravenhage. den arts T. J. van Buuren, naar het gebouw Amicitia afmarcheerden. Velen hadden een moeizamen dag achter den rug, een dag van arbeid in dienst van den vrede! Rijdraad beschadigd te Driebergen Vertraging in den treinenloop DRIEBERGEN, 10 October. Ter hoogte van het station alhier is Zaterdagavond omstreeks zes uur een beugel van een elec- trischen trein naar Arnhem gebroken. Vóór de trein tot stilstand kon worden gebracht, had deze defecte beugel echter ook den rij draad over een betrekkelijk Korten afstand beschadigd met 't gevolg, dat er geen elec- trische treinen meer konden passeeren. Er werd daarom een stoomlocomotief gcrequi- reerd, welke 't treinstel heeft weggesleept, terwijl voor het herstel van de bovenlei ding een werkploeg uit Arnhem werd ont boden. Onderwijl werden de voor de rich ting Arnhem aankomende treinen door de stoomlocomotief over het stroomlooze ge deelte heengebracht. Dc treinenloop heeft tengevolge van een en ander nogal oponthoud ondervonden. Auto in de Beemsterringvaart gereden OOSTHUIZEN, 10 October. Zondagavond omstreeks half tien is 'n personenauto met drie inzittenden, afkomstig uit Boven- karspel, van den hoogen Beemstcrdijk in de Beemster-ringvaart gereden. Door on bekendheid met dezen weg heeft de chauf feur een scherpe bocht' ter plaatse niet op gemerkt. De wagen sloeg twee maal over den kop en kwam tenslotte in gewonen stand in de vaart terecht Hoewel de inzit tenden zich geholpen door toegeschoten voorbijgangers, met groote moeive in veilig head konden stellen, liepen zij slechts onbe- teelcenende schaafwonden op. Na van droge kleeren te zijn voorzien, konden zij huis waarts keeren. De Ossche zedendelicten '3 HERTOGEXBOSCH, 10 October. Het gerechtshof alhier heeft vanochtend arrest gewezen in de zaak tegen den industrieel M. van Z. uit Oss, die wagens eenige ze dendelicten door de Bossche rechtbank is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. In hooger beroep heeft de advocaat-ge neraal eveneens twee jaar gevangenisstraf gieeisdht. Het hof heeft het vonnis van de recht bank op formeele groncflen vernietigd en, opnieuw rechtdoende, van Z. sohulddg ver klaard en hem veroordeeld, tot een gevan genisstraf van een jaar en zes maan den, met aftrek van het geheole voorar rest Op een vloerbint gevallen Aan de gevolgen overleden SCHOONHOVEN, 10 October. Zaterdag» morgen was de 73-jarige timmerman J. Klip, wonende in de Carmelietenstraat, werkzaam in een huizencomplex, dat op den hoek van die straat' en de Lange Wei straat door zijn zoon werd gebouwd. Ter wijl hij op de tweede verdieping over de balklaag liep, struikelde K. en viel. Hij kwam met de borst op een der vloerbinten terecht. De val kwam zoo ernstig aan, dat den man de borstkas werd ingedrukt. De geneesheer gelastte overbrenging naar de rijksklinieken te Utrecht, waar K- aan de gevolgen is overleden. DAMMEN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP Zesde partij weer remise De zesde partij van de match om het wereldkampioenschap dammen tusschen Keiler en Raiolnenbaoh. Zaterdag te Zwol* 1 e gespeeld, is met remise geëindigd. Fa. H. J. Phaff Winschoten (25 Je wordt oud, Scheele. Oud?... Misschien... En bang. Bang?... Misschien... Nee, dat fs het niet. Maar... affijn... wat gaan we nou doen? Het waschhok afmaken. Ze gingen naar de midscheeps. Rechtover de kaartenkamer was een bergruimte, die niet meer als zoodanig gebruikt werd. En de eerste stuurman had het plan geopperd, er een wasch hok voor de officieren van te maken. De bootsman herstelde het slot en de scharnieren van de scheef .gevallen deur, de matrozen zetten de kale wanden in de grondverf. Schilder hou je bij je kwast, riep de Kok, die een lap yleesch uit de ijskast haalde. Zorg jij maar, dat we geen aangebrande potato's heb ben vanmiddag, keukenmeid, spotte Sluiter. Wanneer ze weer zoo zijn als gisteren keilen we jou ermee uit je vuile kombuis. Vuile kombuis?! Dat een matroos zoo geringschattend over zijn kookkunst sprak liet den kok koud. Iedereen aan boord was er volop over tevreden. Zelfs de hofmeester. En die had nog al wat noten op zijn zang. Omdat hij natuurlijk vroeger ook in de pannen roerde. Aangebrande aardappelen? Dat was zulk een dikke leugen, die je niet eens wou tegenspreken. Maar vuile kombuis? Kijk jij maar in dat hok van jullie vooruit, smeerpoets. Als je daar op een bank gaat zitten, kleef je meteen vast. De matrozen lachten. —Hear, hear! De vetgans hapt, jongens, treiterde Sluiter. Tegelijkertijd bukte hij zich, want de kok smeet een brok ijs, dat zijn doel miste en een oor van Mast raakte. Haha! grijnsde Sluiter Hij wou vandaag lamsvleesch opdienen lui. Mast zette zijn verfpot neer, hield de kwast in zijn hand en trachtte den kok te grijpen. Die versperde echter den weg van den smallen gang tusschen het koelhuis en het reelinghek door de deur van de ijskast open te werpen. Dan glibberde hij op zijn pantoffels naar zijn kombuis. Mast even opgehouden, nam twee, drie sprongen naar het trapje van het achterdek. Hij deed het echter te onbesuisd, gleed met zijn natte laarzen over de gladde planken en viel languit. Op dat moment kwam de hofmeester uit de midscheeps, waar de hut van den eersten machinist gelegen was. De kok keek om een hoek van zijn keuken en zag hoe Mast door zijn val de verfkwast uit zijn hand liet glippen. Met kracht plofte het harige onderdeel van de kwast op het kale hoofd van den steward. Een klonter grijze verf bleef erop plakken. Wel allevloekte de hofmeester. Wat is dat voor kwajongenstuig? Hij tastte op zijn hoofd. Daa-aar zal ikke rapaport van maken bij den kapaptein stotterde hij, wit van woede. Mast was op de been gekrabbeld e£ keé verhouwereeré naar het werk zijner handen. Zijn rechteroog draaide ver uit den koers. Scheeier dan ooit keek hij. Steward, dat... was een ongelukje. Sorry. Kom hier. Ik zal een beetje terpetijn halen, dan is... de schmink er zoo af. Leelijke schoft! viel de hofmeester weer uit. Scheele duvel! Heb jij 'em dat gelapt. Dat zal je vies opboeren. De matrozen hadden hun werk laten rusten en waren na derbij gekomen. Ze stonden achter Mast, krom van het lachen. Schmink, schm... hahaha, hihihi, bulderde de bootsman De steward... gebruikt een haarstift... hahaha! Door een opening van het kombuis zag Mast den kok van pret op het stuk vleesch hakken. Van jou maak ik een bal gehakt, dreigde hij. De hofmeester dacht, dat op hem gedoeld werd. Durf jij nog?... Dat kost je een halve maand gage. Toen trad de bootsman op en zei: Tut tut steward. Daar heb jij niet over te beslissen. Ik niet, maar de kapitein wel. Juist, dat is wat anders. Maar als jij zoo pietepeuterig ben, zijn wij er ook nog. Hier, vier getuigen, wij hebben ge zien, dat Mast viel en alles dus een doodqewoon onqelukie was. Well? - Doodgewoon?... de stem van den hofmeester sloeg over van kwaadheid. Nou ja, het resultaat was het niet, dat ben ik met je eens. Maar die halve maand gage blijft heel. wat ik je smoes. Keep smiling, steward! De hofmeester verdween naar het achteruit. Merci, bootsman, zei Mast, toen de matrozen weer naar het waschhok togen. De bootsman zwaaide af en zei: Ouwe jongens. Doll keek o£ da tshee^sklok. d£ xoes zoedtaampje van de kaartenkamer hing. Het was bij tienen. Dadelijk moest hij aan 't roer. Ziezoo, mompelde hij, ik ben voorloopig van de schmink af". En de anderen schoten weer in de lach. Scheele, Scheeele, waar haalde je zoo gauw dat woord vandaan? Heb je nog zoo'n belabberd gevoel? Het is nou een beetje weg. van schrik denk ik. zei Mast Dus krijgen we beter weer? Ik hoop het, maar 'k geloof het niet. Jij ben niet voor verbetering vatbaar, merk ik. Er werden vier glazen geslagen. Tien uur. 'k ga eens kijken, hoe het er boven uitziet Het beste er mee. Dolf klom de brug op, nam het stuurrad over van den roer ganger. Zuid-Oost-driekwart Zuid. galmde deze. En Dolf galmde hem na. De matroos wreef in zijn verkleumde handen, ging naar den tweeden stuurman en zei: —Zuid-Oost-driekwart Zuid, stuurman. Ei. ei. antwoordde Twee, en zei zacht tot Dolf: Denk erom de Jager, het is hier opletten. We zitten in Le Four. Jij bent hier nooit geweest, hé. Nee stuurman. Denk er dan om. Het gaat hier met graden uitsturen. Je moet hier maar kleine slagen geven. En vooral, nu het zulk weer is. 'right stuurman. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9