Het nut van ruilverkaveling van oJdair an tvotrtsi, voor /ooüwszr ojttuiro October in den tuin Gedroogd gras als krachtvoeder A. BERGHOUT AGENTEN GEZOCHT Het werk van duizend mieren wordt soms door den trap van een ezel vernield. ,'t Spiet me, dak 't zoo tegenwerkt heb" Hoe komt het toch, dat er bij de bewer king, bij de exploitatie van den grond, zoo veel verspilling is aan tijd, aan arbeids kracht, zelfs aan grond? Dat komt vooral door de, in veel streken van ons land bestaande versnippering van de ■grondeigendom. Wat dat te beteelcenen heeft, daarvan krijgt men al dadelijk eenigszins een indruk, wanneer men van één of ander cultuurgebied de kadastrale kaart beziet, die dus alle per- ceelen en perceeltjes aangeeft Dan ziet men vaak de bespottelijke en verkwistende wijze waarop het cultuurland versnipperd en ver sneden is. Soms lijkt een kadastrale kaart op een haarkam of zelfs op een haarbos, want de perceelen zijn honderd of meer malen zoo lang als breed! Dan weer doet zij denken aan de honderden stukjes waarin het opper vlak van een oud bord is gespleten door de barstjes in het glazuur. Maar het duidelijkst wordt de dwaasheid, wanneer op een derge lijke kaart eens met kleuren aangegeven wordt wéér de eigendom van één of van twee grondbezitters is gelegen. Dan blijkt soms, dat een eigenaar 10, 2-0, ja 30 of meer stukjes land bezit, her en der verspreid, en van microscopische afmetingen. Zelfs is er een eigenaar geweest 't was in de z.g. Ballumer mieden, op Ameland die vóór de Ruilverkaveling niet minder dan 269 perceelen bezat, te zamen nog geen 13 ha grootNatuurlijk is dit een uitzondering. Maar ook waar 't niet zóó gek loopt, daar kan het verlies aan rendement, door de ver snippering, van belang zijn. Men mag gerust aannemen, dat door ruil verkaveling het productievermogen van den bodem met 20 pet. verhoogd kan worden. Zoo leert ons een humoristisch geïllus treerde en van inhoud zeer interessante, geestige brochure, uitgegeven door den Cul- tuurtechnischen Dienst te Utrecht. De brochure wijst op allerlei middelen, die de ondoelmatige versnippering van den bodem met zich brengt. Daar is tijdver lies. Zoo had b.v. een Amelander boer 7 kilometer te loopen, als hij telkens langs den kortsten weg gaande langs ongebaande wegen, klimpiend en klauterend over hek ken, al zijn 35 perceelen grond wilde bezich tigen. Na de ruilverkaveling had hij twee perceelen, twee km van elkaar met een flin- ken weg verbonden. Een ander kon na de ruilverkaveling in 75 uren doen, waar hij anders 100 uur voor noodig had. En hoeveel grond gaat niet verloren door de grensvoren, door wegen en overwegen? Ook de slechte ontwatering is een van de jammeren die de versnippering van den bodem meebrengt. En dan de ruzies en vaak diep wortelende veeten gevolg van overwe gen, wateroverlast, grensgeschillen, die alle weer reden zijn om soms jarenlange en kost bare procedures te voeren. Machinale grondbewerking is op die kleine perceelen niet mogelijk. Tegenover verbetering van zulke toestan den staan helaas nog sommigen wantrou wend. Bang dat ze „er tusschen genomen" rullen worden. „Jan, blief thuus jonge! De heeren bint oe veuls te glad of". Ziedaar een teekenende uitdrukking. En nog moeilijker wordt het weerleggen van een argument als van een z.g. jongen boer, die zei: ,,'k Bin veur de veuruut- gang, mar ik bin tegen de verkaoveling, om dat jullie dat nooit veurelkaar kriegt". Een jaar later, bij de ter visie legging der schat ting, vroeg men hem weer, hoe hij nu tegen over de verkaveling stond, ,,'t Wordt al an ders, jullie pakt 't wel goed an, 't komt mis schien toch nog in orde". En het jaar daar na, bij de tervisielegglng van 't plan: „Ie hebt de zaak best veur elkaar kregen, 'k Wol, daa 'k nou viefentwintig jaar jonger Zoo'n uitlating uit dien mond spreekt boek- deelen! Werkelijk steekhoudende zakelijke bezwa ren worden tegen ruilverkaveling maar zel den te berde gebracht. Dat ligt dan ook voor de hand. Want een plan tot ruilverkaveling wordt niet geopperd, en zeker niet ter hand genomen, wanneer de te behalen voordeelen niet tegen de kosten opwegen. Hoewel het woord „ruilverkavelen" van „cavelen" kom' en dit laatste woord met loten in verb ar..staat is bij ruilverkaveling geen sprake van de onbestemdheid en onze kerheid eener loterij. Integendeel de wet biedt vele waarborgen. Nadat in het kort de gang van zaken bij het uitvoeren van de ruilverkavelingswet is beschreven, wordt de practische toepassing nagegaan. En wie twijfelt over de gunstige uitwer kinghij trekke eens een dag uit het werk en ga zelf zien, en kijken niet alleen maar ook praten met hen die zelf een ruil verkaveling medemaakten. Toen een der heeren, die bij de ruilver kaveling te Staphorst een rol had gespeeld, er later nog eens terug kwam om de resul taten te bekijken, ontmoette hij een feilen tegenstander van vroeger, die zei: ,,'t Spiet me da 'k 't zoo tegen 'werkt heb, want 't is nou toch zoo mooi, jong!" En op Ameland vroegen we een ouden eilander wat hij wel van de ruilverkaveling dacht, die daar in de Ballumer Mieden was uitgevoerd: „Niks as spiet van", antwoordde „Dat ze 't niet veel eerder gedaan hebben!" De zomer verdween: leve de zomer! Met een variant op het bekende: de ko- ïiing is dood, leve den koning, kunnen wij ook thans zeggen: de zomer verdween, Ipve den zomer. We bedoelen hiermede, dat voor den volgenden bloeitijd thans reeds maat regelen moeten worden genomen. Zoo moet men nu bollen planten van Tulpen, Narcissen en Hyacinthen, of andere bolgewassen. Bij deze „andere" bol gewassen zijn er heel mooie. We hebben daar verleden jaar eens op gewezen en van meerdere lezers kregen we dankbetuigingen voor die „tip". Raadpleeg de catalogi der handelaren. In 't algemeen moet aangeraden wor den den grond waarin bollen komen goed diep 30 40 cM. om te spitten en de bol len zoo diep te zetten, dat ze met onge veer tweemaal zooveel aarde bedekt worden als de bol hoog is. Tulpen moeten liefst elk jaar versohen grond hebben. In geen geval laat men meer dan twee jaar tulpen in denzelf den grond groeien, Van de bollen alleen nog dit: het is niet goed om Irissen elk jaar uit den grond te halen en in October weer te planten. Laat ze gerust staan. Ze bloeien dan elk jaar beter. Het eerste jaar doen ze het nooit zoo goed. Daarom laat ze staan. Dekt ze tegen de vorst wat toe. Worden de. voorjaarsbloeiers geplant, de gladiolen, de cann a's, de d a h 1 i a's en knolbegonia's worden in den herfst opgenomen, de laatste als het loof is afge vroren. Men snijdt den stengel een paar cen timeter boven den grond af en laar de bol len of knollen wat opdrogen, waarna men de gladiolen in papieren zakken bewaard, de dahlia's in turfmolm. Canna's moeten ,warm bewaard blijven. Knolbegonia's moet men op tijd opnemen. Deze zijn zeer gevoe lig voor vorst, zelfs voor de allerlichtste. Thans is het tijdstip om den rots- tuin een goede beurt te geven. Deze heeft liolit kans om te vol, te wild te worden. Daar moet opruiming gehou den worden. Ook doode takjes, sten gels en bladeren moeten worden wegge nomen. En voor goeden afvoer van water worde zorg gedragen. Want meestal ver dragen de rotsplanten heel sledht voch tigheid. Heeft mien hek- en latwerk in den tuin, "dan is het beter dit nu een goede beurt te geven, dan in het voorjaar. Dan wordt het vast te. laat en «aan de planten weer groeien. Vernieuwen, verven enz. kan nu heel goed geschieden. Wil men vroeg in het voorjaar een mooi perk met bloeiende planten hebben, bijv. violen, primula's, arabis, vergeet-me-nieten, madelieven, muurbloemen, al of niet ge combineerd met tulpen of andere bloembol len, dan moet dit perk nu aangelegd wor den. De grond spitten en fijn maken en de planten op den gewenschten afstand zetten. Tegen den winter wat afschermen met tak ken. In den moestuin moet men als de ra- barberbollen te groot zijn, deze gaan ver- deelen. Men haalt de planten uit den grond en steekt deze mev de schop aan stukken. Verder worden de wortelgewassen, bieten of kroten, peen, en knolrapen gerooid en vorstvrij bewaard. Bleekselderij wordt aangeaard, zooals men dat noemt, maar de aarde mag niet in het hart der bladeren komen. Het aanaarden ge schiedt zóó, dat alleen de toppen der bla deren boven den grond uitkomen. Witlof moet thans opgezet om te forceeren. Verder gaat men nu in den moestuin alle dood loof en gebladerte verwijderen, zoo mo gelijk verbranden, omdat (hierin veel ziek tekiemen en insectenlarven en -eieren zul len voorkomen, met het doel om, te over winteren en het volgende seizoen onzen tuin als operatiebasis voor een meestal welgelulc- ten aanval te gebruiken. Het is van groot belang, dat in den herfst de moestuin omgespit wordt, natuurlijk voor zoover dit kan met het oog op de gewassen, die er nog mochten staan, bijv. boerekool. Wanneer men den grond niet noodig heeft voor het beplanten, dan is het goed grof te spitten en den grond zoo te laten liggen. In het voorjaar zal de bouwvoor dan mooi fijn gemaakt kunnen worden. Het rozennummer van Floralia Het weekblad voor bloem en tuin „Flora lia" dat reeds op een 59-jarige ervaring als vakblad kan bogen, kwam met een rozen- nummer uit. Als een blad als dit zooiets doet dan is 't steeds lezenswaard en dan heeft het onge twijfeld ook invloed op de houders en ver zorgers van een tuin. Het nummer begint met een artikel over de kleinste roos, niet over de reeds vele ja ren bekende Rosa R&ulettii, die wel aardig is, doch nogal nukkig (dat gaat wel meer samen) en traag bloeit, doch over het nog niet lang geleden gewonnen dwergroosje Peon, dat 10 15 cm. laag blijft, zich goed vertakt en den geheelen zomer bloeit Verder bevat dit nummer enkele zeer lezenswaardige artikelen, een van Mien Ruijs over: Een rozentuin, een van F. J. A'o- bing over de beste groep- en perkrozen. T. Vermaas schrijft over: Rozen in hel Park, en zoo komen er nog meerdere artike len in voor, die alle het lezen en ter harte nemen van wat er in staat overwaard zijn, EEN RIJKE OOGST. Groote graanmijten in de Wieringermeerdie tot den winter blij ven staan, wanneer het graan gedorscht zal worden. Overal in den polder kan men zulke verzamelingen graanmijten zien. Drogen met verwarmde lucht is voordeelig Voeder met hoog gehalte aan verteerbaar eiwit Enkele maanden geleden hebben wij het een en ander medegedeeld over een nieuw systeem van gras te drogen nl. dat van de N.V. „Secpreserve" te Den Haag, die te Dor drecht een installatie bedoeld voor het dro gen van groenten, ten deele door N.V. Werk spoor heeft laten ombouwen en geschikt ge maakt voor hei" drogen van gras. Het drogen van gras volgens de methode van N.V. Secpreserve geschiedt volgens het tegenstboomprincipe in een verticalen droger, d.w.z. de drooglucht komt aan de onder zijde in de droger en verlaat den droger aan de bovenzijde via een schoorsteen, terwijl het natte gras aan de bovenzijde in den dro ger gebracht wordt en dezen in drogen toe stand aan de onderzijde verlaat. In dezen verticalen droger zijn meerdere kantelende horren boven elkaar aange bracht- Het gras wordt op de bovenste, hor verspreid/Door kantelen geeft deze hor haar inhoud aan de daaronder gelegen hor af en zoo vervolgt het gras zijn weg door den droger over alle in den droger aanwezige horren, om tenslotte via een gat in den bodem te worden afgevoerd. Enkele weken geleden hebben we nog maals de fabriek te Dordt bezocht om aan wezig te zijn bij proefnemingen, die er op gericht waren gegevens te verzamelen om trent de resultaten van deze methode en de kosten aan het drogen verbonden. Door een der ingenieurs van Werkspoor werd gewezen op de groote voordeelen, die verbonden zijn aan het drogen in tegen stroom met verwarmde lucht tegenover de toepassing van rookgassen in gelijkstroom, waarbij er tevens op gewezen werd, dat ook van warmte-technisch standpunt uit be keken het drogen met verwarmde lucht niet achter behoeft te staan bij het drogen met behulp van rookgassen. Verder werd er op gewezen, dat aan het drogen met ver warmde lucht het groote voordeel is ver bonden, dat m®n voor stookmateriaal niet uitsluitend op cokes is aangewezen, maar iedere ter beschikking staande brandstof geschikt is. Het drogen van lucht laat ver der toe, dat een dergelijke droger voor het drogen van alle soorten groenten, graan enz., dus voor producten, ook geschikt voor menschelijke voeding, gebruikt kan wor den. Dit is een factor, die voor drogerijen op coöperatieve basis voor landbouwstreken van eminente waarde zal zijn en van groot voordeel zal blijken tegenover drogers, die uitsluitend voor het drogen van gras met behulp van rookgassen geschikt zijn. Opvallend was de goede kleur van het gedroogde gras. De N.V- „Secpre serve" heeft in een speciaal uitgegeven pamflet nog enkele gegevens gepubli ceerd omtrent het eiwitgehalte van ge droogd gras. Dit bedroeg bij gras, dat met lucht gedroogd was, 25.79 pet., waarvan 86.93 pet. verteerbaar is, dus 22.4 pet. verteerbaar eiwit, terwijl het eiwitgehalte bij gras, dat met rookgas sen gedroogd was, 19.48 pet. bedraagt, hiervan was 77 pet. verteerbaar, alzoo 15 pet. verteerbaar eiwit- Tenslotte werd door een Ingenieur van Werkspoor aan de hand van teekeningen een idee gegeven, hoe het geheel geautoma tiseerd kan worden, zoodat een dergelijk apparaat met zoo weinig mogelijk personeel kan werken. Na beëindiging van de proefnemingen kon worden medegedeeld, dat de proeven de tot nu toe gevonden gunstige waarden betreffende de waterverdamping per 1 K.G. cokes volkomen hebben bevestigd. Deze waterverdamping kan worden aan genomen op 8 k 10 K.G. DE WIJZE VAN INKUILEN Waarop gelet moet worden In den lcuatsten tijd wordt heel veel aan dacht besteed aan liet inkuilen van gras. Maar men ls het niet altijd eens over de beste wijze, waarop het gedaan moet wor den, zal men de beste resultaten bereiken. Door den rijksveeteeltconsulent voor Noord brabant, ir. Jacq. Timmermans, wordt zijn methode een vereenvoudigde Völtz-methoae, waarbij karnemelk, gezuurde ondermelk of gezuurde wei, naar behoefte, al of niet, met suiker gebruikt wordt, aanbevolen. In het Weekblad voor den N. Brab. Chr. Boerenbond geeft liij enkele wenken, die opgevolgd moeten worden om fouten, die bij het volgen van zijn methode zich zouden kunnen voordoen te voorkomen. Deze wenken zijn: 1. Daar de levensvoorwaarden beslissend zijn voor do vraag, welke bacteriën den voorsprong krijgen, is het noodig, dat men bij het inkuilen van het begin af flink aanstampt, opdat de temperatuur in de hoop laag blijft. Overigens is dit op zichzelf al noodig, om onnoodige verliezen in de voedingswaarde te voorkomen. 2. Gras rekene men zekerheidshalve altijd tot de eiwitrijke groenvoeders; ook het na jaarsgras, dat men dezen herfst wellicht veel zal inkuilen. Met andere woorden, hierbij moeten ofwel tegelijkertijd ingekuild! worden suikerrijk groenvoer (voederbieten bladen; suikerbietenbladen of -koppen; koolraapbladen; herfstknollen), ofwel ge sneden wortelgewassen (dus niet aard appelen), ofwel ruwe suiker. 3. Ofschoon gebleken is, dat bij gras, op die manier ingekuild, het vaak overbodig is, karnemelk, gezuurde ondermelk of gezuurde wei toe te voegen, omdat voldoende ge- wenscht melkzuurbacteriën aan het gras kleven, blijft het raadzaam dit zekerheids halve altijd toch te doen. 4. Aan zelfkarners, vooral als zij slechts tweemaal per week, of soms maar eens per week karnen, raad ik aan, karnemelk bij een stoomzuivelfabriek te halen, om hun ondermelk, bestemd om bij het inkuilen te gebruiken, aan te zuren. Een liter karne melk op een bus (20 25 L.) ondermelk. Deze dan nadat zij is aangezuurd een nacht op een wanne plek laten staan. Voor hen die de methode-Timmermans willen leeren kennen deelen we mede, dat daarover voor 10 cent een boekje is te ver krijgen bij N.V. tot Exploitatie van Veeteelt- kundige Instituten enz., te Roermond. Aardappels stoomen Gestoomde, ingekuilde aardappelen vor men een heel goed voeder voor rundvee en voor varkens. Gedurende vele jaren kan dit weder bewaard blijven mits goed verzórgd. Het is dus goed, dat dit aardappelstoomen in de praktijk ingang vindt. Voor het stoo men moeten de installaties van een goed soort zijn. Maar ze zijn nogal duur. Daarom is het te loven, dat voor den aankoop van een beperkt aantal stoomtoestellen van Rijkswege voor 1938 een bijdrage wordt ver leend. Het is de bedoeling, dat de stoomers zoo goed mogelijk verspreid worden in de daar voor ln aanmerking komende gebieden op dat de practijk op de meest ruime mate kan worden voorgelicht. Belanghebbenden kunnen zich wenden tot de Rijkslandbouwconsulenten, bij wie de ■voor deze subsidieering gestelde voorwaar den verkrijgbaar zijn en die ter zake nadere inlichtingen verschaffen. In 1938 kan onder de volgende voorwaar den een bijdrage voor den aankoop van een aardappelstoomer worden verleend. 1. Het stoomtoestel moet deugdelijk zijn gebouwd en voldoen aan de door den.Rdjks- landbouwconsulent te stellen eischen. De capaciteit moet ten minste 1.000 Kgr. per uur bedragen. 2. De bijdrage kan alleen verleend worden voor nieuwe toestellen, welke in 1938 zijn of worden aangeschaft. 3. Bij de aanvrage moet een door don leve rancier onderteekende verklaring worden overlegd, waaruit blijkt: a voor welk bedrag en wanneer bet toe stel is aangekocht; b dat het toestel nieuw is en c dat de capaciteit ten minste 1.000 Kgr. per uur bedraagt, 4. De eigenaar verbindt zich, door onder- teekening van een daartoe strekkende ver klaring, het toestel in goeden staat te on derhouden, het ook voor derden beschik baar te stellen on jaarlijks aan den Rijks- landbouwconsulent op te geven hoeveel H.L. met het toestel is gestoomd. 5. De bijdrage bedraagt ten hoogste f 300 en niet meer dan 30 pCt. van de aankoop som van den aardappelstoomer. Zaaizaadregelingen Strijd om keuringsdienst bijgelegd Teneinde misverstanden uit den weg te ruimen en te komen tot, herstel van de tol voor kort bestaande vriendschappelijke re laties, werd op 3 October te Svalöf een be spreking gehouden tusschen den Secretaris van den NederlandsChen Algemeenen Keu ringsdienst en Prof. Akkerman, wn. direc teur van de Allm. Svenska Utsadesforening en de directie van Allm. Svenska Utsa- des Aktiebolaget in tegenwoordigheid van den directeur van het Instituut voor Plan tenveredeling. Er werd met goedvinden van alle aanwe zigen besloten te trachten te komen tot een regeling, waarbij de buitenlandsche kwee kers van lanclbouwzaden, die zich aan het N.A.K.-toezicht. hebben onttrokken, zich we der kunnen stellen onder toezicht van den door de Regeering aan te wijzen keurings dienst. De Zweedsche Zaaizaadvereeniging verklaarde zich daartoe reeds dadelijk in principe bereid, vooropgesteld, dat de kwec- kersbelangen daarbij voldoende tot hun vecht komen. In gemeen overleg is besloten ter bevesti ging van het resultaat van deze voorlooplge besprekingen spoedig een bijeenkomst te be leggen van de betrokken buitenlandsche kweekers, met het doel te komen tot een col lectieve formuleering hunner wenschen om trent den import en de vermeerdering van origineel zaad, de uitbreiding daarvan en 't toezicht er op, alsmede omtrent de regeling van de kweekersvergoedingen. Op grond van deze formuleering verwacht men tot defini tieve overeenkoming met de N.A.K. te kun nen geraken. In verband met bovenstaande wordt mede gedeeld, dat, in overleg m,et de N.V. Land bouwbureau M. Wiersum, vertegenwoordi ger van de Zweedsche ZaaizaadVereeniging en ook met het dagelijksch bestuur van de N.A.K. besloten is, dat de polemieken, die in de Nederlandsche landbouwpers werden gevoerd en een steeds scherper karakter be gonnen aan te nemen, direct zullen worden gestaakt. Het coupeeren bij dieren Zooals we hebben kunnen lezen is éen van de vele gevallen van dierenmishande ling (anders kunnen wij het coupeeren van paardestaarten niet noemen) voor de recht bank behandeld. En wel zóó behandeld, dat duidelijk aan den dag gekomen is, dat het coupeeren van den staart een noodelooze gruwelijke dierenmishandeling is, die alleen verricht wordt om aan een dwaze modegril te voldoen. Niet alleen de d'aad zélf is) uitermate pijn lijk, doch ook zijn de gevolgen een voortdu rende marteling, omdat het dier het natuur lijk afweermiddel tegen de vliegen mist en voortdurend staat te stampen, wat op zien zelf al weer nadeelige 'gevolgen kan heibhen. Wij hebben de wansmaak die leidde tot het coupeeren nooit kunnen begrijpen. Maar nog minder kunnen wij begrijpen, dat .vaak hoogstaande dames en heeren paarden wen schen, die op bedoelde wijze mishandeld zijn. Het wordt o.i. hoog tijd dat hier, evenals in Duitschland reeds het geval is, bet cou peeren verboden wordt. Wij onderschrijven geheel het oordeel van Mr. F. M. Wilbrenninck. die in zijn requisi toir den wensch uitsprak, dat tot in hoogste instantie eens uitgemaakt zou worden of hier van strafbare handeling gesproken kan worden. Niet alleen voor de paarden, doch ook voor de honden, die oveneens het slachtoffer van een dwaze, wreede modegril zijn. is zoo'n uitspraak van belang. Het opzettelijk doen lijden van on«e huis dieren als gevolg van modegrillen moest in dezen tijd, die zioh^oo verlicht noemt, niet meer plaats vinden-. De verbouw van hop Proeven hadden goede resultaten In de Langstraat te Vlijmen, werd in 1936 een proefveld aangelegd voor de cultuur van hop, waarvoor de regeering subsidie verleende. De pluk van de hopballen heeft thans plaats gehad waarbij men spreken kan van bevredigende resultaten, al dient natuurlijk nog te worden afgewacht het laboratorium onderzoek naar de kwaliteit en de geschikt heid voor de brouwerij van dezen oogst. De oogst echter is niettegenstaande de storm in de eerste week van Augustus zeer bevredigend. Vier verschillende soorten werden geplant en ongeveer 800 pond kon worden ingezameld. Naar schatting zal elk pond j 0.75 opbrengen. Deze opbrengst, of schoon ze niet tegenvalt, had echter grooter kunnen zijn wanneer door de storm de finan- cieele opzet niet in de war was gestuurd- De gemeente Vlijmen verwacht van de hopcultuur in de nabije toekomst echter groote voordeelen, evenals de Langstraat, eens de grootste hoptuin van heel Neder land was. Op dit oogenblik wordt dan ook door het gemeentebestuur van Vlijmen en door den N.C.B. alles gedaan om de hop cultuur aan te wakkeren en de kleine boe ren aan te sporen de hopcultuur als onder deel van hun bedrijf in te voeren. Voor volgend jaar worden de boeren aan gespoord de hopcultuur in te voeren in hun bedrijf. Velen wilden dit al dit jaar doen, maar voorloopig meent men dit nog te moe ten ontraden. Wanneer men echter weet dat Nederland voor ongeveer een millioen gulden hop im porteert dan zal men begrijpen van welk een beteekenis de hopcultuur in de toe komst weer worden kan en men hoopt dan ook dat men, evenals in België, de hop cultuur steeds kan uitbreiden met steun van de regeering. Melkgebruik en volksgezondheid Een nationale campagne in Engeland Opnieuw zal in geheel Engeland een krach* tig beroep worden gedaan op de bevolking om, zich rekenschap te geven van de betee kenis van het melkgebruik en de melkvoor- ziening voor de volksgezondheid en 's lands welvaart, aldus het bericht van een Lon- densehen correspondent, De Milk Marketing Board de instantie welke zich met deze aangelegenheid in het bijzonder bezighoudt, kan zich bij haar veel omvattende taak gesteund gevoelen door het besef, dat de belangstelling der bevolking voor een beter gebruik van versc'he melk in den looip der laatste jaren steeds groo- ter is geworden. De komende campagne zal UW ADRES Voor de behandeling van Uw BOEKHOUDING en BELASTINGZAKEN is Belastingconsulent Lid N. L v. B, Kantoor Kerkstraat 3,Tel, no. 62 en 63 BERKEL EN RODENRIJS D.VAN DEN BOSCH Telefoon 28 NAALDWIJK Tuinbouw gereedschappen KASSENBOUW IN IJZER VERWARMING - WATERLEIDING STALEN WAGENS en BURRIES voor den verkoop van onz§ TUIN-, BLOEM- LANDB OUWZADEN FA-GEBR. OUD IJK - WADDINXVEEN AARDAPPELKWEEKBEDRIJF v.h. G. VEENHUIZEN SAPPEMEER - Telef. 248 Biedt aan VERSCHE SOORTEN POOT AARDAPPELEN van Klei- en Veenkoloniale grond. VRAAGT PRIJSLIJST slechts gaan langs wegen van rustig over» leg. en moet zich hierbij niet richten tot liet publiek met daverende „stunts" maar zich beperken tot hezadigde adviezen in het be« lang van de gezondheid van den lezer, als een dokter met z,ijn patiënten spreekt» De bedoeling van de MiLk. Marketing Board is nog eens verduidelijkt door ecu van haar adviseurs Sir William Crawford, Wij allen zoo zeide deze kennen mem schen die een toonbeeld zijn van gezondheid, Hun kinderen zien er uit als melk en bloed, en kunnen gemakkelijk mee op school; hun zelf ziet men de jaren nauwelijks aan, zo zijn opgewekt van aard, munten uit in sport, kortom zij durven het leven aan. In hun kennissenkring 'gaan ze door voor ge- luksvogeJs, men zegt dat zij het goed heb; ben getroffen «»mdat zij de prijswinnaars zijn in de loterij van het leven. (Men denke, boa populair het wedrennen in Engeland is)» Welnu, aldus Sir William, ik zeg tot al mijn landgenooten: weest niet jaloersoh op zulke menschen en denkt niet dat zij een betere kans hebben gehad dan een anderj „it's no luck, it's milk!" ('t is geen geluk, 't is melk). Van het regelmatig gebruik vaiï melk hangt véél in het leven af: flinke kim deren, een gezond uiterlijk, een oude dag met weinig gebreken, succes bij sport, ge- zonde slaap, goede schoolrapporten, opge wektheid bij het werk, het zijn geen gunsten van de fortuin, maar gevolgen van het drim ken van melk. Dit thema zal steeds terugkeeren. En steu nend op dit appèl gaat de Board verdec' met haar voorlichtend werk door huisvrou- wen vertrouwd te maken met nieuwe bruiksmogelijkheden van melk in de keuken! en het bevorderen van de mogelijkheid dat op fabrieken en in kantoren alom melk zal worden gebruikt, getrouw aan haar advies „for the good of the nation" in het be lang van de volksgezondheid. Bedrijf suitkomsten Bij den Frieschen boer niet ongunstig Volgens de publicaties van de Cioöp. Cen trale Landbouwboekhouding in Friesland, die de boekhouding vai; 1332 bedrijven voert zijn de bedrijfsuitkomsten voor den Frie schen boer niet ongunstig te noemen. Waar het hier zoo veel bedrijven, ver spreid over geheel de provincie, betreft kan' men wel aannemen, dat de gepubliceerde cij fers een algemeen beeld geven van den boe renstand in Fiesland. De provincie wordt verdeeld in vier, wai bedrijfsvorm en grondsoort aangaat, ver schillende gebieden. De cijfers voor deze vier gebieden zijn als volgt: Kleiweidestreek. Van 317 bedrijven met totaal 9269 H.A. waarvan 8536 H.A, weide en 733 H.A. bouwland, was de gem, bruto-winst f 161.62, af rente 10.39 en pacht 76.79, blijft als overschot voor den boer gem,' f 82.98 per H.A. Veen weidestreek. Van 207 bedrij ven met totaal 6053 H.A., waarvan 6045 H.A, weide en 8 H.A. bouwland, bedroeg de gem, bruto-winst f 161.62 ,af rente 10.39 en pacht 71.65, blijft als overschot voor den boer gem, f 79.58. De Wouden. Van 397 bedrijven met to taal 9662 H.A., waarvan 8965 H.A. weide en 727 H.A. bouwland, bedroeg de gem. bruto winst f 137.33, af rente 9.78 en pacht 65.28, blijft als overschot voor den boer gem. f 62.27 per H.A. Kleibouwstreek. Van 411 bedrijven met totaal 13.469 H.A., waarvan 7970 H.A, weide en 5499 H.A. bouwland, bedraagt de gem. brutowinst f 161.94, af rente 9.11, pacht 81.16, blijft als overschot voor den boer gem. f 71.67. We wijzen er op, dat uit deze cijfers blijkt, dat de boer en de verpachtende eigenaar (iri Friesland zijn de pachtboerderijen in de meerderheid) ongeveer evenveel genieten van de bedrijfsuitkomsten, die vooral door de regeeringsmaatregelen geleid hebben tot de bereikte winst. In de tweede plaats merken we op, dat thans weer eens een voor den boer beschei den inkomen is verkregen. Maar zonder de regeringsmaatregelen zou het nog armoede-troef zijn. Een treurig beelddat men in velschillende gedeelten van ons land kan zien. Een lijdster aan het mond- en klauwzeer, die als zoovele honderden anderen aparte verzorging noodig heejt, wat heel veel werk met zich meebrengt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8