llirnwr Crthsdif Gfrmriuit DRAMATISCHE UREN VOOR DE KUST VAN SCHEVENINGEN Ernstige ongeregeldheden te Weenen Franco per post 2.35 portokosten V V Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche Bij dagelijksche zending5.50 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro Ö8936 ,\lo. 6518 MAANDAG 10 OCTOBER 1938 19e Jaargang latrtjertentieprgjen: Van 1 tot 5 regels f f.171/» Elke regel meer f 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45^ Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend (2.10 a De logger „Maarten" in het zicht van de haven vergaan Drie van de 14 opvarenden werden een prooi der golven Aangrijpende staaltjes van reddingswerk SCHEVENINGEN, 10 Oct. Ter wijl de zee kookte en bruiste, en de schuimende golfkoppen huizen hoog over den havenmond heensloegen, heeft zich gistermiddag tegen één uur vlak voor dien mond een drama afgespeeld, dat ondanks het betrek kelijk geringe aantal slachtoffers zijn weerga in de geschiedenis van visschend Scheveningen nauwelijks heeft. Onder de oogen van duizen den werd de logger „Maarten", ge registreerd als de SCH 102 en eigendom van de N.V. reederij v/h. Frank Vrolijk, als een stuk speel goed op de bazaltblokken geworpen, weer omgesmeten en in het zand gestooten, hetgeen 3 van de 14 op varenden het leven heeft gekost. Het zijn de 47-jarige matroos Jan Bruin uit de Datheenstraat, diens 14-jarige zoon Cornelis Bruin en de 16-jarige Hendrik Roe- Ie v e 1 d uit de Vijzelstraat. Zooals altijd wanneer de zee ruw is be vonden zich groote scharen visschersvrou- ,wen en -kinderen op den boulevard, al turend naar den horizon of er geen fami lieleden in aantocht waren. Ook tal van Hagenaars, die er meer uit gewoonte heen plegen te trekken, sloegen vol belangstel ling het manoeuvreeren van enkele thuis komende schepen gade, zonder eigenlijk goed te beseffen, welke groote gevaren er .dreigden, Niets geriskeerd Het was omstreeks 12 uur toen de ScH. 502 aanstalten scheen te maken om binnen te komen. Er stond een zware bries uit het Zuid-Westen en ook het vloedwater werd met groote snelheid in Noordwaartsche richting langs den havenmond gestuwd. jVoor de naderende loggers was het dus zaak zich eerst een eind voorbij den mond •te laten drijven, dan den steven te wenden ien pal tegen wind en stroom in op den ingang koers te zetten. Maar schipper van 'der Zwan, zoo rijk aan ervaring, achtte het tenslotte maar beter nog wat geduld te oefenen, zoodra hij zag dat het sein op den wal nog maar 2S palm waterhoogte aangaf. Dat kon onder deze weersomstandigheden wel eens te weinig zijn met het oog op den drempel die in den havenmond ligt. Dus koos hij voorloopig weer het ruime sop om eerst na 3 kwartier terug te keeren, toen het water nog een paar palm gestegen was en vrijwel zijn hoogste punt had bereikt. Aanvankelijk ging alles goed. Voort- 'durend zag men den logger steigeren, nu eens met den kop de lucht in, dan weer in de diepte schietend een verschijnsel, dat iedere logger te zien geeft, wanneer de zee niet bepaald kalm is. Erg hard schoot hij natuurlijk niet op, doch gelijk zoo dikwijls scheen ook nu de aanhouder te zullen win nen. De 100 P.K. motor draaide zoo vlug hij kon en omstreeks een uur. of één had men den ingang van den havenmond practisc'n bereikt. Toen gebeurde het. De bulderende gol ven, die telkens over het dek sloegen en het schip meedoogenloos beukten, gooiden het dwars, waardoor de achtersteven tegen de Noordpier werd gesmakt en scheurde. De bemanning radeloos Radeloos zag men sommige visschers van boord springen, terwijl .weer anderen uit wanhoop in de achtermast klommen, om dat die zich het dichtst in hun nabijheid bevond. Weer anderen klemden zich vast aan de brug en probeerden met de uiterste, krachtsinspanning er bovenop te klauteren omdat de hoogste punten de beste waar borg voor een eventueele redding beteeken- den. Intusschen raasden de woeste zeeën .voort. Opnieuw werd het schip een halven slag omgesmeten, tolde zoo om de Noord- pier heen, maakte toen zooveel slagzij, dat een der zeilen het water raakte, kwam Wéér overeind en werd ten slotte eenige tientallen meters benoorden deze pier aan den grond gezet. De angst, die de bemanning in deze oogenblikken had uit te staan, laat zich met geen pen beschrijven. Evenmin als de ontroering, die op den boulevard door de menigte ging. Uit ontelbare vrouwenkelen stegen de zenuwkreten op, zóó scherp en doordringend, dat men er koud van werd. Met de „Zeemanshoop" er op af De ,JSch. 102" op de pier, een prooi der golven. manshoop" vlogen aan boord van hun red dingsboot en in een oogwenk bevonden Tinus de Bruin met zijn 6 helpers zich in de onmiddellijke nabijheid van 't wrak. Van het wrak, wel te verstaan, want zoo dra er onderin de Sch. 102 een gat was ge stooten spoot het water naar binnen, en stuwde met zulk een enorme kracht tegen de lading, dat de vastgesjorde luiken stuk voor stuk werden weggeperst en kapot geslagen. We zagen de tonnen en blazen uit het ruim spoelen en weldra op het strand terecht komen. Boven het opengeslagen schip ben gelden de visschers. Drie van hen, de 24-jarige stuurman Maarten van der Zwan (een zoon van den schip per), de machinist Gerrit Jonge- jan en de matroos Filippus Bal deden plotseling een nieuwe rilling door de toeschouwers gaan. Toen zij zich in den mast op 't achterschip niet meer veilig waanden, klauterden ze eerst heelemaal in den top, grepen vervolgens het verbindingstouw met de voormast en slaagden er in onder een waanzinnige spanning langs dit 23 My lange touw den voorsteven van 't schip te bereiken. Piet van der Zwan, de 57-jarige schipper, bleef echter met de matrozen Dirk Pronk, Arie Rog en den reep schieter Evert Groen in den achtermast zitten, omdat, zooals de schipper ons later vertelde, er in geen van beide masten di rect gevaar meer was nu de logger eenmaal aan den grond was gezet Bemanning van de Sch. 102 1 P. v. d. Zwan, schipper. 2 M. v. d. Zwan, stuurman 3 Gerrit Jongejan, monteur. 4 C. Vrolijk, matroos. 5 Arie Rog, matroos. 6 Filippus Bal, matroos. 7 Dirk Pronk, matroos. 8 Klaas Tuinebreier, matroos. 9 Jan Bruin, matroos t 10 Piet Taal, oudste. 11 Willem Pronk, oudste. 12 Hendr. Roeleveld, jongste f 13 Evert Groen, reepschieter. 14 Cornelis Bruin, afhouder f (Zie vervolg op blz. 3) Auto-ongeluk eischt drie dooden In het Winschoterdiep gereden Terug van de kermis te Zuidbroek ZUIDBROEK, 10 October. Het ruwe stormweer, de gladde wegen en vermoe delijk drank zijn oorzaak geweest, dat drie menschen om het leven zijn ge komen. Om half een gisternacht zouden zes personen uit A p p i n g e d a m, die in Zuidbroek naar de kermis waren geweest, naar bun woningen terugkee- ren. Het gezelschap was per auto en wilde eerst een van hen naar Hoogezand terugbrengen. Drie hunner stapten in den wagen, terwijl de overigen bleven \yachten op hun terugkomst. Even buiten Zuidbroek raakte de be stuurder waarschijnlijk de macht over bet stuur kwijt, de auto slipte en reed in het zeer vuile water van het Win- schoter diep. De auto stond ondersteboven, bijna mid den in het kanaal, met de wielen even bo ven de oppervlakte. Met zeer veel moeite slaagden toegeloopen personen erin de auto op het droge te brengen. De drie personen zaten nog in den wagen en konden eerst nadat de auto op het droge was, bevrijd worden, doch een dokter uit Sappemeer en een geneesheer uit Zuidbroek, die spoedig ter plaatse waren, konden slechts bij alle drie den dood constateeren. Het waren 40-jarige gehuwde A. Jonker uit Appinge dam, de 25-jarige ongehuwde K, Bad- hoorn eveneens uit Appingedam en de 40-jarige ongehuwde J. V i s s c h e r uit Foxham, gemeente Hoogezand. De stoffelijke resten, die evenals de auto door de politie in beslag zijn genomen, zijn naar de barak „het Werkhuis" te Zuidbroek overgebracht. De burgemeester van Zuidbroek, de heer H. E. Buurma, leidde, geassisteerd door de politie van Zuidbroek, het onderzoek. Nader vernemen wij, dat de auto tusschen Zuidbroek en Sappemeer, ter hoogte va werf van de firma Motke, in het kanaal is gereden. De geneesheeren J. A. Gischler, Dr. J. Beu- kema, beiden uit Sappemeer en A. Weeke uit Zuidbroek werden onmiddellijk gewaar- HET BRITSCHE KONINGSPAAR NAAR CANADA Ook een bezoek aan Washington? Naar officieel wordt gemeld, heeft het Britsche koninklijke paar een uitnoodiging van den Canadeeschen minister-president MacKenzie King om het volgend jaar een bezoek te brengen aan Canada, aangenomen. Hunne majesteiten hopen vroeg in den zomer aan te komen en drie weken in Canada te vertoeven. Nadere regelingen van het bezoek zijn nog niet getroffen. Het zal de eerste reis van den koning zijn in eenig deel van het Imperium buiten het Vereenigd Koninkrijk De koning en de koningin zullen naar men verwacht den tocht over den Oceaan maken in een speciaal daarvoor in ge reedheid gebracht mailschip. Tot dusver re heeft nog ni;..rner een regeerend Britsch vorst voet gezet in de nieuwe wereld. De New-Yorksche bladen uiten de verwachting, dat ook het Witte Huis te Washington zal worcien bezocht. Dit be zoek, zoo schrijft men. zou het schoonste symbool zijn van de vriendschap, die beide volken verbindt en uiting geven aan de erkentelijkheid, die men te Londen jegens Roosevelt koestert voor het beroep, dat hij op H i 11 e r heeft gedaan. Volgens de „New York Herald Tri bune" mag het nu reeds zeer waarschijn lijk worden geacht, dat het Engelsche ko ningspaar naar de Vereenigde Staten zal komen, om redenen, die verband houden met den internationalen toestand. Spelende in het water geraakt Jongetje verdronken 's GRAVENHAGE, 10 October. Gistermid dag is de 12-jarige Sch., wonende aan den Rijswijksoheweg, spelenderwijs in het water aan de Goudriaankade geraakt en verdron ken. De gemeentelijke Geneeskundige dienst stelde pogingen in het werk om de levens geesten op te wekken, hetgeen niet mocht baten. Het stoffelijk oversdhot van het knaapje is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. schuwd. De burgemeester van Appingedam, de heer J. E. Klauolce, werd eveneens onmiddellijk van het tragisch gebeuren in kennis ge steld. Vernieling in het paleis van Kardinaal Innitzer Bibliotheek en meubilair gehavend Het is wel een dure prijs, welken de Oostenrijksche kardinaal Innitzer voor zijn, vrij plotselingen, ommekeer betalen moest. Het nat.-socialisme, dat niet gewoon is, de dingen van meer dan één kant te bezien, heeft nu de kerkvorst het „heil Hitier" vervangen heeft door een duidelijk uitko mende onderwerping aan den eisch van trouw aan de Heilige Stoel te Rome, dezen terugtocht gelijkgesteld met verraad, en hem dit betaald gezet mét de schandalisee ring van zijn paleis, waarbij het volk van de straat een hardhandig aandeel nam. Hoe afkeurenswaardig dit zij, de uit deze vernieling blijkende boosheid heeft haar begrijpèlijken grond. De Vrijdag reeds vermelde demonstratie van de R.K. kerkgangers op het plein voor de Weensche kathedraal, is Zaterdag ge volgd door een veel verdergaand antwoord van de zijde der nazi's. Even over half ne gen, zoo bericht de United Press, heeft een uit circa duizend personen bestaande me nigte, die plotseling nit verschillende rich tingen was komen opdagen, de woning van kardinaal Innitzer, die zich in het Aarts bisschoppelijk Paleis aan den Stephans- platz bevindt, bestormd. Eerst werden tien minuten lang de ruiten met steenen inge worpen, waarna de buitendeur werd ge rammeid. Een agent en een schildwacht, die zich in de nabijheid bevonden, keken werkeloos toe. Blijkbaar achtten zij zich niet in staat tegen de menigte op te treden. Het publiek werd steeds woedender, en brulde: „Levert ons den zwarten hond Innitzer uitl" Kardinaal Innitzer Vernieling van het meubilair Enkele minuten later haalden eenige opgeschoten jongens een ladder. Zij klommen door een der vernielde ven sters het paleis binnen, verbrijzelden de ruiten, voor zoover die nog niet in gegooid waren en begonnen stoelen en andere meubelen uit de ramen op het plein te werpen. De menigte, die inmiddels tot circa 5000 personen aangegroeid was, riep: „Naar buiten met Innitzer; dood aa alle priesters!" Even voor negen uur werden ook de electrische lampen, schilde rijen enz. naar buiten geworpen, terwijl men op het plein met de meubelen een grooten brandstapel tusschen de kathe draal en het paleis aanlegde. Deze brand stapel werd aangestoken en ook de por tretten van den kardinaal werden daarop geworpen Kort daarna kwam de politie opda gen. Zij baande zich een weg naar de ingangen van het paleis en wist deze voor nieuwe indringers te versperren^ Ook degenen, die het paleis reeds bin nengegaan waren, werden er uit gedre ven. Intusschen was de hitte zoo hevig gewor den, dat de massa moest terugdeinzen. Men zag nog, hoe een drie voet hoog kruisbeeld en een madonnabeeld in de vlammen ge worpen werden. Toen kwamen er nieuwe politieversterkingen aanrukken, die het plein ontruimden. Aan de dusver gevolgde lezing van de United Press is nog toe te voegen die van Reuter, die van ooggetuigen het volgende vernomen heeft Terwijl het paleis bestormd werd, wist een deel van de menigte zich een weg te banen naar de pastorie, waar verscheiden priesters werden aange vallen. Een 60-jarigen priester, pater Johann Krawarik, smeet men door het raam van de eerste verdieping op de binnenplaats, waar hij met een hersen schudding en gebroken beenen bleef liggen. De kostbare bibliotheek van de bisschoppen van Weenen is volkomen vernield. Zondag weer tumult Bij de vernielingen van Zaterdag is het niet gebleven. Zondagmiddag dromden an dermaal op de Stephansplatz duizenden nationaal-socialisten te zamen, bijna allen jongelieden, diè een uitdagende houding aannamen en zich in de omgeving van het paleis en in de café's van den Stephans platz ophielden. Sommigen vreesden dat het weer tot handtastelijkheden en inci denten zou komen tusschen R.K. en natio naal-socialisten, doch tot laat in den avond bleef het vrij rustig. De positie van den kardinaal Dat men bij deze aanvallen niet all^on te maken heeft met „rapaille van de straat", zooals van Duitsche officieele zijde wordt bericht, bewijst wel de houding, door de politioneele autoriteiten aangenomen Volgens Reuter zou kardinaal Innitzer huisarrest hebben gekregen. Een der geestelijken had een anderen indruk: De Gestapo had het paleis bezet en de kardi naal was tweemaal verhoord over de on lusten. Hem was echter toegestaan, de mis te lezen. De gevolgen van de wel heel snelle en felle reactie der nazi's op de veranderde zienswijze van den kardinaal zijn o.m. de zeer begrijpelijke, even snelle opleving van het R.K. Kerkelijk besef, in aansluiting waarop een toenadering van de Oostenrijk sche R.K. Kerkleiding tot die van Duitsch- land te verwachten 'is. M.a.w. een verster king van de positie van den Duitschen Kerkvorst kardinaal von Faulhaber en een vermoedelijk opnieuw, vooral nu in ,R.K. banen zich openbarende verscherping J van den Kerkstrijd. De geruchten, dat kardinaal Innitzer ge wond zou zijn, zijn niet bevestigd. Toen de verslaggever van de United Press gister middag bij den gehavenden hoofdingang aanbelde, werd hem opengedaan door een politieagent. Deze zette de deur slechts op een kier open, doch de verslaggever kon nog juist eenige andere politiemannen on derscheiden. Hij werd niet toegelaten en kreeg ten antwoord, dat niemand den kardinaal en zijn secretaris mag bezoeken zonder uitdrukkelijke toestemming van da autoriteiten. Later trachtte de verslag gever den kardinaal nogmaals telefo nisch te bereiken, doch ook nu was zijn poging vergeefsch, Volgens Havas geeft het Duitsche Mi nisterie van Propaganda als officieele le zing van de gebeurtenissen te kennen, dat een aantal jongelieden van 15 k 20 jaar in de straten van Weenen te zamen kwam en een dreigende houding aannam tegen kar dinaal Innitzer. De politie trad krachtig op en wist de orde snel te herstellen zoodat de kardinaal geen letsel bekwam. De rijkscommissaris voor Oostenrijk, Bürckel, heeft tegen de daders strenge maatregelen genomen. Zij zullen voor den rechter geleid worden en, nadat zij de op te leggen straf hebben ondergaan, nog een jaar in een concentratiekamp worden op gesloten. De St Stephanusdom te Weenen U krijgt VERSCHE BROODJES!... I VERVOLG OP PAGINA 5 I VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De conferentie te Putten van Let Chry Nat. Vakverbond. Het Verbond van Prot. Chr. Werk-» gevers heeft heden in Rotterdam de jaar vergadering gehouden. Vóór de haven van IJmuiden is de SCH 102 omgekomen, waarbij drie personen' het leven hebben verloren. Te Weenen hebben zich om het paleis van kardinaal Innitzer weer ongeregeld-» heden voorgedaan. De Roode Kruis-oefeningen met ver voer van gewonden naar Den Haag. De tiende Toogdag van de A.R.J.A. in Zwolle. Een artikel over het Chr. Instituut voor doofstomme kinderen „Effatha", dat vijf-» tig jaar bestaat. Onder Oegstgeest zijn twee personen door een autobotsing zwaar gewond. Een bloedig weekeinde in Palestina: Engeland versterkt zijn troepen. Hitiers rede te Saarbrücken. Het Engelsche koningspaar zal eetf bezoek aan Canada brengen. Ook de Roethenen verwerven auto-i nomie. AMSTERDAMSCHE BANK GEVESTIGD TE AMSTERDAM Kapitaal F 55 010.000 Reserve F 47.500.000»* BIJBANK ROTTERDAM Alle Bankzaken Uitvoering van Effecienorders GOUD VERSCHEPING Met het Zaterdagnacht van Rotterdam naar New York vertrokken stoomschip „Nieuw Amsterdam" wordt niet minder dan 121/2 mdllioen guldien aan goud naar d© Nieuw© Wereld overgebracht. BLOM VOOR BANDEN ROTTERDAM TEL. 28000 DEN HAAG TEL. 770038 BATES MEERWANDIGE PAPIEREN ZAKKEN GEVEN U GEMAK en BESPARING BATES CEPRO ZAKKEN MIJ. N.V. MAASTRICHT Eischt van Uv* /everaocrer* I ?optïhërry I V I -llleed/ DeKroond Jentoon/leilioq AOam 188) I RB. DE BEfR, Aol770 AM/TERDAM. rtla/e II PijpTabak Taconis Leeuwarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1