Jeugdclubleiders der Christelijke Vakbonden mm I ZATERDAG 8 OCTOBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 5 Firma KLAAS FOPPEN Riff. ARNEMUIDEN (Zeeland) Telef, 19 Garnalen Pellerij- «n Groothandel Dagelijks versch® g°epeldeenonge- 'pelde garnalen tegen sterk ioncurreerenda Het fiest® atfras voor^de'nrgroot—ert kleinhandel; /7i DB ideale CwïtO^ VLOER- ^0^^ BEDEKKING I.r. VEBBBKMOB WBWKIBRIEKBH ROTTERDAM AMSTERDAM Voor de Tsjechische vluchtelingen werd in Londen op initiatief van den lord mayor een steunactie begonnen. Sir Harry Twyford. de lord mayor, werpt de eerste gift in de bus. welke voor het Mansion House te Londen werd geplaatst. Exterieur van het nieuwe raadhuis van Alphen aan den Rijn, dwt in 1939 in gebruik zal worden genomen. eenige predikantsbetrekking. De rechten werden nu zijn terrein, en op dit gebied ver wierf hü lauwer na lauwer. Geboren in 1673 te Middelburg werd hij advocaat te Den Haag. Zijn roem was spoedig zoo verbreid, dat Tsaar Peter de Groote hem in trachtte mee te troonen naar Rusland, r van Bvnkershoek achtte de vreemde taal een onoverkomelijk bezwaar en ligt den uit- heeansóhen vorst trekken zonder dat hij hem vergezelde. In 1724 werd de knappe jurist president van de hoogste rechtbank over Holland en Zeeland. Een onkreukbare eer lijkheid legde hij bij deze belangrijke func tie aan den dag. Zoo verscheen er, naar het verhaal gaat, eens een rijk heer bij hem, die een belangrijk proces voerde voor den Hoo- gen Raad. Hij trachtte Van Bynkershoek met een fraai geschenk te vermurwen. Deze echter was daarvan geenszins gediend en wierp zijn voornamen bezoeker pijlsnel de deur uit In het staatkundig leven was de rechtsgeleerde een volbloed democraat, die niet te vinden was voor al te groote macht van het landsbestuur, vooral van de stad houders. Hij overleed in 1743. Huber werd in 1636 te Dokkum geboren en gaf reeds vroeg van zulk een kennis blijk, dat hij op 16-jarigen leeftijd vlot het Nieu we Testament uit het Grieksch vertaalde Hij studeerde te Heidelberg en werd daarna hoogleeraar te Franeker. Tevens werd hij benoemd tot raadslid in het Prov. Gerechts hof van Friesland. Behalve jurist was hij een zeer knap theoloog en letterkundige. Hij stierf in 1694. Simon van Leeuwen is weer een echte Hollandsche figuur. Geboren te Leiden in 1625 heeft hij in deze stad een groot deel van zijn leven doorgebracht, In 1681, een jaar voor zijn dood. werd hij substituut-griffier van den Hoogen Raad in Holland. Zeeland en Westfriesland. Als jurist heeft hij zich met name bewogen op het nog veelszins on ontgonnen terrein van het inheemscho recht over Hugo de Groot zouden lange artike len te schrijven zijn. Zijn romantisch-aan- doend leven, dat niet vrij bleef van veel zorg en kommer is aan velen bekend, en ieder weet te vertellen van de merkwaardige ont vluchting uit het slot Loevestein, waarbij hij verstopt was in een boekenkist. Als rechts geleerde was De Groot wijd en zijd ver maard, en nóg wordt hij allerwege geëerd als een der grootsten in het rijk van het volkenrecht, een rijk vol voetangels en klem men. Hij leefde van 1583 tot 1645 Johannes Voetius, geboren te Utrecht in 1647, was meer dan 30 jaar hoogleeraar te Leiden. Zijn verdienste ligt niet in het minst hierin, dat hij een band legde om het Ro- meinsche recht en het inhpemsche recht, zoodat beide belangrijke onderwerpen niet langer louter los naast elkander stonden. Het doodsuur van dezen vaardigen jurist sloeg in 1713, Johan Melchlor Kemper heeft meer dan Conferentie te Putten Inleidingen van JSchipper en K. de Boer Gisteren ts in het Vacantie-oord van het CN.V. te Putten de vierde algo meene conferentie van Jeugdclubleiders der Christelijke Vakbonden aangevan gen. In de eerste zitting, die 's avonds om zeven uur aanving, hield de heer J. Schipper een inleiding over: „Les sen uit de praktijk van het jeugdwerk." Bij een beschouwing over het jeugdwerk der Christelijke vakbeweging moet met tweeërlei gegevens rekening worden ge houden: a. Hetgeen door de organisaties als doel matig werd ontworpen; b. De toepassing die daarop gevolgd Ia Met betrekking tot hetgeen onder a. en b. wordt genoemd, moet als maatstaf eu toetsnaald worden genomen het dusge naamde jeugdrapport van het CN.V., waar in de normen voor het jeugdwerk werden aangegeven. In dit jeugdrapport werden met betrek king tot het sociale deel conclusies opge steld, waarin op den voorgrond treedt: at> taak der aangesloten organisaties, do taak van het C.N.V. en de arbeid in de jeugd clubs zelve. Tot nu toe werd dit werk aangevanger. door verschillende vakbonden. Enkele dezer bonden geven of gaven een eigen jeugdblad uit. Binnen enkele maan den verschijnt nog alleen maar: „De Jonge Fabrieksarbeider" (Fabr. en Transp.) en „Ons Eigen Blad'' (N.GG.B.). „Voor onze Jongmaatjes" (N.C.B.) werd en „De Jonge Bediende" wordt opgeheven. De andere organisaties hebben op regelmatige of on regelmatige tijden een z.g.n. jeugdrubriek in het bondsorgaan. Door enkele bonden werden sinds 1931 jeugdleidersconferenties gehouden. Het C.N.V. stelde een bestuurder aan die voor een deel zijn taak zag aangewezen in de uitvoering van het Jeugdrapport Voorts werd uitgegeven „De Gids voor Jeugdlei ders", waarin leidraden werden opgenomen één academie als professor gediend. Geboren in 1776 te Amsterdam werd hij in 1798 hoog leeraar te Harderwijk, in 1806 te Amsterdam en in 1809 te Leiden. In het herstel der natio nale zelfstandigheid na de Fransche over- beersching nam Kemper een actief aandeel naar aanleiding waarvan hij in den adel stand werd verheven. Als advocaat had hij den naam, dat hij vooral de gratis-zaken met uiterste nauwgezetheid behandelde. Deze laatste van het 7,ectal stierf in 1824. We achten het te prijzen, dat de nagedach tenis van de bekwame juristen door het plaatsen van hun beeltenis voor liet gebouw van den Hoogen Raad zoozeer is geëerd. Nog steeds is ook een klein land groot, dat zijn groote mannen weet te waardeeren. TORENWACHTER voor de sociale scholing, algemeens ont wikkeling en eenige vakkundige vorming. Voorts werden jeugdleidersconferenties gehouden en een jeugdliederenbundel op gesteld. Contact werd gelegd met de Chris telijke jeugdorganisaties en medegewerkt aan het geven van leiding van de behande ling van sociale onderwerpen. Naar den toestand der arbeidende jeugd werd in 1932 een onderzoek ingesteld, dat slechts ten deele aan de gestelde verwach tingen beantwoordde. Het aantal jeugdclubs valt niet nauw keurig vast te stellen. Wel moet uit de gehouden enquête worden aangenomen, dat het ver beneden de verwachting is gebleven In de jaren 1933—1934 is het aantal clubs beduidend grooter geweest, maar daarna is dit aantal gedaald. Het laat zich aanzien, dat dit getal weer zal toenemen. Tot deze onvoldoende ontwikkeling van het jeugdwerk der Christelijke vakbeweging hebben vermoedelijk geleid onvoldoende waardeering bij de jeugdige vakgenooten zelf, de niet gevoerde speciale propaganda onder de jeugdige werknemers, de weinige belangstelling bij de instanties in onze vak bonden en het veelvuldige andere vakver- eenigingswerk door de bestuurders, die speciaal voor dit werk waren aangewezen, het tekort aan geschoolde jeugdclubleiders, terwijl de vakbonden in het algemeen te weinig gedaan hebben aan practisch werk voor de jeugdigen. Middelen tot voortzetting Als middelen tot voorzetling van dit werk en verhoogde activiteit bij de jeugdige arbeiders werden aangegeven: een propa- ganda-campagne, het wekken van meerdere belangstelling, het uitgeven van een ge meenschappelijk jeugdblad en het intensie ver ter hand nemen van de scholing van jeugdclubleiders. Naast de algemeens vor ming moet aandacht geschonken worden aan de vakkundige vorming en bovenal moet de jeugd van heden gewezen worden op de groote verantwoordelijkheid die zij draagt voor de toekomst van ons volk. Het sociale onderwerp In de zitting van heden, die om 9 uur aanving, sprak de heer K. de Boer, over het onderwerp: „Hoe moeten de sociale leidraden worden behandeld?" Aan zijn betoog ontleenen we het vol gende: Het sociale onderwerp bedoelt een meer dere ontwikkeling inzake de sociale vraag stukken. Dit betreft zoowel de meer alge- meene sociale vragen als die, welke in direct verband met de beginselen, historie en wezen der vakbeweging staan. Om dit doel te bereiken is noodzakelijk, dat het onderwerp zoodanig behandeld wordt dat er contact tusschen dengene, die dit onderwerp inleidt en degenen, die hel beluisteren, bestaat Het luisteren en deelnemen aan de be spreking eischt echter een interesse, die niet altijd bij de jongeren aanwezig is. De sociale vraag vindt haar beantwoor ding nimmer volledig, steeds betrekkelijk en pas na onderzoekingen op velerlei ter rein. Dit maakt ook de vakbeweging min of meer ingewikkeld. Voor een goede waar deering is studie noodig. In het behandelen van het sociale onder werp moet dit meer ingewikkelde interes sant en begrijpelijk gemaakt worden ïoor ROFFELR1JMEN KAPLAARZEN Toen 't voorjaar was, en nat en guui\ Was Ansje uit haar doen, Want Ansje had een akelig Klein lekje in haar schoen. Dat iaas héél erg, daar iéder kind Nu hooge laarzen had. Maar als zij door de plassen liep Dan werd ze slikdoomat! Dus zeurde Ans om kaplaarzen Een dag of drie vier vijf. Maar vader kende Ans je wel En hield z?n pootje stijf, Tot het een keer zóó regende Dat er geen doen aan was. Toen kreeg Ans dadelijk haar zin. Wat was ze in haar sas! 't Was echter of het spel zoo sprak: Zoodra Ans laarzen had Vertikte het te regenen. Er viel geen drup, geen spat. Nochtans wou Ans van dag tot dag Haar nieuwe laarzen aan, Totdat het weer zóó zonnig werd Dat het tè gek zou staan Nu is het najaar, nat en guur En op de zolder staan Tioee laarzen, en ze zien elkaar Van vreugde glanzend aan. Ze lachen: 't is nou weer voor ons! Straks gaan we er op uit! We wachten Ans met ongeduld. Waar blijft nu die schavuit'!! Maar Ans vertikt het absoluut Die lorren aan te doen. Veel liever sopt ze door het nat Met lekjes in haar schoen. (Nadruk verboden) LEO LENS de ongecompliceerde opvattingen der ion-i geren. Er moeten aanknoopingspunten worden gezocht in het leven der jonge menschen. Men vindt deze door beelden te gebruiken, die aan de eigen omgeving zijn ontleend. Men hoede er zich echter voor, zondsp leidraad, over deze dingen zelve op onga» paste tijdstippen lange besprekingen uit le lokken. Naast deze aanrakingspunten is de wijzé van voordracht van beteekenis. Wat kleur is voor een schilderij, is tfö goede wijze van spreken, het gebruik van' humor en ernst, voor een inleiding. Het inleiden van een sociaal onderwerp mag niet beteekenen willen uitblinken met zijn gaven vpn wetenschap. Het mag niet; zijn een zich stellen ver boven de jongeren, doch nooit anders dan een naast elkander; gaan staan in het uitwisselen van persoon* j^jk bezit 's-GRAVENHAGF.. 7 October 1938. De kinderpostzegels uitgegeven in 1933. waarop een kind, een lichtende ster dragend, is af gebeeld, worden, overeenkomstig de voor deze uitgifte geldende regelen, met ingang van 1 Jan. 1939 buiten gebruik gesveld. Van' dien datum af zijn deze zegels voor de fran-i keering derhalve waardeloos* Wethouder Dijk bekijkt het proefwerk van een der leerlingen na de officieele opening van de centrale laschschool voor werklooze metaalbewerkers aan de Scheepsbouwersstraat te Rotterdam. Vanaf den Haagschen Toren De Haagsche beeldengalerij uitgebreid. Het verleden geëerd. Zes beroemde rechtsgeleerden. OPMERKELIJK was het, dat de groote zittingzaal van het nieuwe gebouw, dat voor den Hoogen Raad is opgetrokken, in gebruik kon worden genomen juist,één dag, voordat dit college een eeuw bestond. Eigenlijk was het verschil nog kleiner, want de hoogste rechtbank ving haar ar beid aan met den klokslag van 12 uur in den nacht van 30 Sep tember en 1 October 1838. Maar we mogen aannemen dat de klokslag niet samenviel met den slag van den voorzitterlijken hamer, welke de opening ver kondigde der eerste vergadering, door het college gehouden. Bij de plechtige herdenking van het 100-jarig bestaan op den 30sten van de vorige maand heb ben talrijke genoodigden uit alle kringen van het rechtsleven reeds met bewondering gekeken naar het zestal beelden, dat voor den breeden ingang van het ge bouw is aangebracht, boven aan de sierlijke, zij het ook eenvou dige trap. In hun bewondering stonden deze genoodigden niet alleen. Wanneer men over het Haagsche Plein wandelt, kan men her haaldelijk zien, hoe de voorbijgangers even stilstaan om de beelden ietwat nauwkeuri ger te bezien. En het is nog slechts weinige dagen geleden, dat we een Fransch jufje met alle bespraaktheid, haar volk eigen, zich vol warme belangstelling hoorden uiten over de artistieke producten, waarmee onze stad is verrijkt. Onze goegemeente is op dit punt zeker niet overdadig voorzien, al zullen er plaat sen zijn. welke nog slechter afsteken, klaar nu de reeks van bezienswaardigheden in do Residentie behalve met een trotsch gebouw voor den Hoogen Raad tevens verrijkt is met een half dozijn keurige afbeeldingen, is er alle aanleiding in dit wekelijksche hoekje even bij de zes kunstproducten te toeven en te verhalen, welke personages zij eigenlijk voorstellen. Al wordt van een bronzen voor werp verwacht, dat het de eeuwen trotseert, toch zullen we met deze korte beschrijving niet te lang wachten. Te laat zijn we zeker niet, want op het moment zijn er van het zestal nog slechts drie van metaal, de overi ge moeten het nog even met gips doen. Dit trio is na de plechtige opening van de zit tingzaal van zijn voetstukken verwijderd, om na enkele maanden door echt-metalen exemplaren te worden vervangen. Des zes beelden stellen voor de Nederland- sche juristen uit het verleden: Gornelis van Bynkershoek, Huber, Simon van Leeuwen, Hugo de Groot, Johannes Voetius en Johan Melchior Kemper Hun beeltenissen werden vervaardigd resp. door de kunstenaars Ter- mote, van Hall, Krop, Polet, Andriessen en Prof. Wenckebach. Voor enkele dagen heeft ons blad i'er gelegenheid van de herdenking van Boer- haave's sterfdag vóór 200 jaar erop gewezen, dat deze zich oorspronkelijk tot de theologie voelde aangetrokken, maar door de gods dienstige kwesties in zijn dagen in een be paalden hoek gedrongen werd en zich daar óm op de medische studie ging toeleggen. Iets in gelijken zin voltrok zich in het leven van Van Bynkershoek. Als theologisch stu dent verdedigde hij zijn leermeester Roëll togen aantijgingen van ketterij, met het ge volg, dat de leerling zelf voor vrijzinnig werd aangezien en weinig hoop meer had pp Door den bliksem getroffen stortte een Engelsch bombardementstoestel tijdens een nachtelijke oefening in Sussex omlaag. De vijf inzittenden konden zich met de parachute redden. Het uitgebrande wrak van het toestel na het ongeval. De Tsjechische „Schob er dinie"welke dezelfde taak had als de Maginotliriie in Frankrijkis door de bezetting van Sudetenland geheel in handen van de Duitschers gekomen. Een opname van een gedeelte der verdedigingslinie in een der grensdorpen. N.V. MACHINEFABRIEK BOLNES vh H. v. CAPPELLEN BOLNES BIJ ROTTERDAM. TEL. 10398

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5