TRIUMPH ROOK 6 I Sjechisch-Duitsche vrijwilligerskwestie grensafbakening I CENT VIRGINIA TOPPRESTATIE VOOR DEN PRIJS HMsaiitaiuii ZATERDAG 8 OCTOBER 1938 EERSTE BLAD PAG. g MAKELAAR-EXPERT cnnex Taxatiën, Veilingonderneming, Wo ningbureau. Op aanvraag gratis prospectus van ónze schriftelijke opleiding in OVERLEG met BEDRIJFSORGANISATIE MET PROMOTOR RONDBLIK Het fascisme en de Joden De Groote Fascistische Raad van Italië houdt dezer dagen in het Palazzo Venezia te Rome wederom enkele bijeenkomsten, welke o.a. aan het overzien van het gevoerde buitenlandsche be'eid, aan de instelling van een kamer van fasces en corporaties, en aan de regeling van het rassenvraagstuk gewijd zijn. Daarbij wordt de traditie der nachte lijke beraadslagingen gehandhaafd; men begint de zittingen des avonds om tien uur om in den zeer vroegen morgen uiteen te gaan, alsof men nog iets van de echt Ita- liaansche conspiratie-politiek uit vroeger tijden in het leven wenscht te houden. De verbeeldingskracht van een zulk bij uitstek licht-bewogen volk als het Itaiiaansche moet ook haar tol hebben! Uit wat wij omtrent het tot nog toe in het Venetiaansch Paleis verhandelde te hooren kregen is de verdere uitstippeling van de anti-Joodsche maatregelen het belangrijk ste. Van specifiek Joodschen kant is kort geleden in het midden gebracht, dat Mus solini voornamelijk tot het antisemitisme zou zyn overgegaan, om daardoor getuigenis van nauwe vriendschap met het Derde Rijk af te leggen, en zoo aan de gezamenlijke dwang-politiek van de as Rome-Berlijn nieuwe kracht bij te zetten. Hij zou dit middel behoeven, omdat het duidelijk is, dat er in wezen tusschen Italië en Duitschland weinig lotsverbondenheid en geestverwant schap bestaat. Dit standpunt lijkt ons ty pisch overdreven, doch in zóóverre is het ongetwijfeld juist, dat de Duce tegen het geringe percentage Joden op zichzelf niets heeft, doch dat hij ze gaarne wil hanteeren als ruil- of dwang-object. Vooreerst weet hij als nuchter mensch zeer goed, dat overal ter wereld lieden worden gevonden, die er iets voor over hebben, het lot van hun medemenschen te verzachten, bijvoorbeeld De Tsjechische „Maginot"-linie thans door dwang en vervolging van hen af te koopen. Op deze manier moet volgens zijn inzicht ook de internationale financieele beurs te beïnvloeden zijn. Dan is er de kwestie van het „interna tionale Jodendom", hetwelk door Duce en ^Führer beiden als vijandig aan de autori taire staten wordt voorgesteld. Ongetwij feld is de schrandere, cynische Jood wel de laatste, om zich bij allerlei fraseologie neer te leggen, en ligt het hem bijzonder goed, deze spottenderwijs aan de kaak te stellen. Nimmer echter heeft men onweerlegbaar kunnen aantoonen, dat het juist het Joden dom zou wezen, hetwelk socialisme communisme als machtsmiddelen aanwendt, om zijn internationalisme, dat niet te loo chenen is, in allerlei sfeer en kring te doen zegevieren. Ook hier ligt vermoedelijk bij de dictatoren de wensch, door de vereen zelviging van Jood en anti-fascist een be trekkelijke kleine groep van binnenlandsche Joden te gebruiken als weerlooze gijzelaars, om over hun hoofden heen op andere machten, die zich in het buitenland hun rechtstreekschen dwang onttrekken, op deze indirecte manier toch een zekeren in vloed uit te oefenen. Tenslotte dient in aanmerking te worden genomen, dat Italië gedurende de laatste jaren op weg is eer imperium te worden met uitgestrekte Afri- kaansche gebieden, waar een krachtig be wustzijn van eigenwaarde den b" anken veroveraar, beambte en kolonist het moet vergemakkelijken, zich in een uitzonderings positie, ver boven het kleurlingen-niveau, te handhaven. In de huwelijksverboden treffen wij dan ook onmiddellijk naast elkander de vermelding van het Chamitische en Semitische ras aan, en dus de oprichting van een prestigefront, niet slechts tegenover de weinig talrijke Joden, doch tevens tegen- tover de tallooze Arabische en negroïde jiieuw-Italiaansche onderdanen. Dat het een Italiaanschen militair of ambtenaar voort aan ontzegd zal wezen, met een buiten landsche den echt aan te gaan, moet voort vloeien uit hetzelfde oogmerk, nl. doorsijpe ling van vreemde invloeden en eventueel van spionnage, eens en voor al den pas af (te snijden. Kenmerkend voor het Itaiiaansche stand punt ten opzichte van de Joden moet wor den geacht de volgende clausule, welke wij in het communiqué van den Raad aantref fen. „Al deze bepalingen ten aanzien vai de Joden kunnen geschrapt of versterkt worden al naar de houding, welke het Jo dendom ten opzichte van het fascistische Italië zal aannemen." Met verbluffende openhartigheid treedt hier de ware aard der dingen aan den dag. Met de belangen van een kleine bevolkingsgroep wordt hier in derdaad op cynische manier omgesprongen. De Jood wordt, met voorbijzien van het feit, dat ook hij een mensch is met een on sterfelijke ziel en met recht en aanspraak op aardsch geluk, tot een hefboom en werk tuig van koude politiek gemaakt. Zoo ergens dan treedt wel juist in deze rasgoocheltoe ren naar voren, dat fascisme en nationaal- so'cia'isme nauw met de ideëen van een Macchiavëlli verwant zijn, en dat zij zich, in hun jacht op staatkundige en economische successen, meer en meer verwijderen van wat tot pp heden als algemeen Christelijk en Europeesch beschavingsgoed werd be schouwd. DE „MERCURY" GELAND KAAPSTAD. 8 October (Reuter). De ..Mer cury" is te 9.25 plaatselijken tijd bij den mond van de Oranje Rivier gedaald wegens gebrek aan brandstof. Er is geen re cord y erbeter d; Dt I I l~N 1 I De Spaansche Directe besprekingen tusschen Berlijn en Praag b°»et Uit Praag verluidt, dat rechtstreeVschc besprekingen tusschen Tsjechoslowaklje en Duitschland zullen worden gevoerd over de definitieve grenslijn, die gerectificeerd zal moeten worden, omdat zij, volgens het te genwoordige ruwe ontwerp verscheiden steden en gehuchten in tweeën verdeelt, vooral in Zuid-Moravlfi. Naar te Praag wordt opgemerkt, schijnt het alsof gestreeld is naar een grenslijn, die zooveel mogelijk de voornaamste Tsjecho- slowaaksche spoorlijnen snijdt. Zoo snijdt b.v. de lijn van Pardubitz naar Brno driemaal uitloopers van Dnitsch grond gebied. De lijn naar Kositz in Sub-Karpa- thisch Rusland snijdt vijfmaal Dnitsch grondgebied en eenmaal Poolsch grondge bied. In Tsjechische kringen acht men het twijfelachtig, of er sprake zal zijn \an een volksstemming. Men verwacht, dat een regeling &al worden getroffen, waarbij den weinigen Duitschers, die buiten de grens vallen, wordt toegestaan, te opteeren voor verhuizing naar Duitschland, terwijl ook aan de Tsjechen faciliteiten zullen worden erleend om naar TSj echo-Slowakij e te ver- huizen. De onderhandelingen met de Hongaren zullen waarschijnlijk dezelfde lijn volgen. Zij zuilen wellicht tot een belangrijke volks verhuizing leiden, doch zonder twijfel zal ook een cif.ereenkomet worden bereikt ovpr een belangrijke rectificatie van de grens. In het door de Polen opgeëischt^ gebied in de nabijheid van Moravisch Ostrau ?al waarschijnlijk een volksteinming worden ge houden. Geruchten inzake een tolunie Geruchten over een mogelijke Duitsch- Tsjechoslowaaksche tolunie woren volgens Havas in bevoegde Duitsche economisch» kringen voorbarig genoemd. Aleer men een dergelijke kwestie kan aan snijden, aldus zegt men, moet een regeling der economische en financieele k.vesties, welke het gevolg zijn van de cessie der Su- deten-Duitsohe gebieden aan het rijk, zijn tot stand gekomen. Deze regeling geeft aanleidig tot ernstige moeilijkheden. Volgens de Duitsche opvatting moeten do Sudeten-Duitsche gelbieden aan Duitschland worden overgedaan met alle installaties. Het rijk heeft tot nu toe echter betoogd, geen enkel deel der financieele lasten van den vroegcren staat Tsjecho-Slowakije over te nemen. De Duitschers in de fortenlinie Gistermiddag hebben de Duitsche bezet tingstroepen bezit genomen van het Weste lijk gedeelte van de formidabele Tsjechi sche verdedigingslinie. Deze versterkingswerken zijn, naar men meent te weten, onder toezicht van Fransche militairen gebonwd en zij vertoo«en vele kenmerken van de Maginot-linle. )e Reu ter-correspondent telefoneert, dat Duitsche majoor, die hem meenam ia de half onder den grond gelegen forten, tegen hem zeide: „Thans is eindelijk dit forlen- steisel een open boek voor ons". Do forten zijn gebouwd van beton tor dikte van IVfe meter. Tot in alle hoeken en gaten wemelt het van machinegeweren en ka-nonnen. Van binnen zijn zij niet meer dan •n labyrinth van nauwe gangen, die naar verscheiden kamers leiden, waarin zich schietgaten voor de kanonnen bevinden. Onze gids, aldus de Reutercorrcsoondent, ging ons voor langs een aantal trappen naar beneden. Wij kwamen voorbij eon onder aardsche gang van ongeveer 8 K.M. lengte, met dubbel spoor en wagons voor het ver voer van munitie. De forten, die half onder den grond lig gen, zijn in den heuvel ingebouwd en ge heel omringd door stevig prikkeldraad versterkt met anti-tankversperri-ngen. den top der forten bevinden zich kleine tonnen machinegeweernesten, terwijl voor de maohinegeweerschietgaten beton was ge legd, om te verhinderen, dat troepen de ka nonnen zouden bestormen. Onmiddellijk nadat de Duitschers de for- N.V Timmerfabriek „VIOS" Dir.J. KASTELEIN J.Pzn. Westdam 2, WOERDEN, Tel. 119 VERZUIM NIET alvorens U afsluit OOK ONS PRIJS aan te vragen. Franco wil vrijwilligers terugzenden Maar blijft gekant tegen wapenstilstand Volgens een uit Burgos ontvangen be richt heeft Franco zich bereid verklaard tot onmiddellijke terugtrekking van on geveer dertig procent der vrijwilligers. die aan de zijde der nationalisten strij- den, hetgeen neerkomt op terugtrekking I van 30 September, JSnOteldj „Respijtnoch van in totaal ongeveer 10.000 man. De diplomatieke redacteur van de Evening Standard heeft medegedeeld, dat Franco aan Mussolini heeft geschre ven, dat, terwijl het hem mogelijk is het vertrek van de buitenlandsche vrijwilli gers uit Spanje in overweging te nemen, hij weigert het oorlogsmaterieel, waar van zich de buitenlandsche eenheden bedienen, te laten wegvoeren. In diplomatieke kringen verklaart men, dat de besprekingen te Rome over 't Spaan sche vraagstuk waarschijnlijk nog geduren de eenigen»tijd door Perth en Ciano zul len worden voortgezet. De kans op succes is toegenomen door de verbetering derBritsch- Over München gesproken De „Club van Spekslagers" De Zwitsersche bondsraad heeft besloten voor den duur van drie maanden de publi catie, den verkoop en de verspreiding van het Journal des Nations, dat te Genève ge vestigd is, te verbieden, evenals van ieder blad. dat er voor in de plaats zou komen. Deze maatregel is gegrond op een arrikel, chen een „Club van spekslagers" werd ge noemd. Deze uitdrukking, aldus de bonds- •aad, gaat ernstig de grenzen van critiek in in van het arresu van den bondsraad an 26 Maait 1934 te buiten en kan met het oog op den tegenwoordigen internationalen toestand de goede betrekkingen met het bui tenland ernstig in gevaar brengen. ten over hadden genomen, posteerden zij er schildwachten en niemand, aldus de Reuter- correspondent, mocht er binnengaan, behal ve de majoor en ikzelf. Vrijlating van wederzijdsche gevangenen Van gezaghebbende zijde is te Londen medegedeeld, dat de internation/ile commis sie te Berlijn gisteren overeenstemming heeft bereikt ten aanzien van het weder- zijdsche in vrijheid stellen van Duitsche en Tsjecho-Slowaaksche gevangenen binnen 24 uur. Het vertrek van het Britsche legioen Het hoofdkwartier van 't Britsche legioen deelt mede, dat het contingent voor Tsjecho- Slowakije bestemde leden van het legioen niet. zooals verwacht werd, morgen 'al ver trekken, doch waarschijnlijk Maandag Nog geen Duitsche demobilisatie In politieke kringen te Berlijn hoort men, dat in Duitschland geen enkele „demobilisa- tie"-maatregel zal worden genomen, vóór de bezetting van hot Sudeten-Duitsche gebied voltooid zal zijn. Het schijnt, dat geen beslissing is geno men tot het naar huis zenden van de lich ting, welker diensttijd einde September was verstreken en die onder de wapenen werd gehouden. Men hoort onder het publiek den datum van 28 October noemen. De nieuwe lichting moet op 5 November onder de wapenen komen. De luchtbeschermingsmaatregelen te Ber lijn zijn ingetrokken, terwijl verschillende gevorderde voertuigen zijn teruggegeven. Syrovy ontvangt Chvalkofsky Het Tsjechoslowaaksche persbureau „Ce- teka" deelt mede, dat Chvalkofsky, de nieuwe Tsjechische minister van buiten landsche zaken, gisteren uit Rome te Praag is aangekomen, en in handen van Syrovy den waarnemenden president der republiek, den eed heeft afgelegd. Syrovy heeft voorts de leiders der coalitie partijen ontvangen. Hij zeide, niet voorne mens te zijn, zich in de binnenlandsche po litiek te mengen, doch al zijn krachten te willen wijden aan: 1. De regeling van de grenzen. 2. De betrekkingen met Duitschland, Po len, Hongarije en andere landen, en 3. Den economischen wederopbouw en an dere vraagstukken, voortvloeiende uit dsn nieuwen toestand. De Poolsch-Tsjechische onderhandelingen Gisteren is uit Warschau een Poolsche delegatie, bestaande uit vertegenwoordigers van de ministeries van buitenlandsche za ken, handel, industrie en financiën, naar Praag vertrokken, om aldaar te onderhan delen over de verdere overdracht aan Polen van het Teschen-gebied. HET PELMANISME PELMAN-1NSTITUUT (Opgericht 1000) AMSTERDAM DAMRAK 68 TELEFOON 41878 De Hongaarsche territoriale eischen Het publiek wordt ongeduldig De Tsjechoslowaaksche regeering heeft thans de leden benoemd der commissie, welke te Klomorom aan den Donau oe Hon gaarsche gevolmachtigden zal ontmoeten, waarmee het vraagstuk van de volksstem ming en van de herziening der Hongaarsch- Tsjechische grens zal moeten worden be sproken. De Tsjechische delegatie staat onder lei ding van Tiiso; er maken drie Slowaken en één Roetheen deel van uit. Overigens wacht het Hongaarsche publiek met ongeduld op het symbolische binnen rukken der Hongaarsche troepen in het ver langde gebied. Tot dusver heeft Hongarije geen enkele mobilisatie-maatregel or gedaan gemaakt; naar verluidt zouden rij eerder versterkt zijn. Amerika en de Itaiiaansche Jodenkwestie Het staatsdepartement te Washington heeft meegedeeld, dat een nota aan Italië is Gezonden, waarin gevraagd wordt, dat den Amerikaansehen Joden in Italië zal worden toegestaan, hun vreedzame werkzaamheden voort te zetten en dat zij niet zullen worden lastig gevallen. In de nota wordt er op gewezen, dat den Italianen in de Vereenigde Staten niets in den weg wordt gelegd en dat zij volledige bescherming genieten. Voedseltekort in Duitsche Garnizoensplaatsen LONDEN, 7 Oct. (A.N.P.). De „Daily Tele graph and Morning Post" meld uit Mün chen: hoewel de bezetting door Duitsche troepen van de drie voornaamste Sudeten- Duitsche districten vlot is geschied, heelt de militaire overheid ernstige leemten ontdekt in de verkeersmiddelen, hoewel alle soor ten particuliere voertuigen in alle deelen des lands waren en nog steeds worden ge- requireercL De troepenbeweging in enkele bezette ge bieden wordi' belemmerd door een tekort aan motorvoertuigen. Dit is ook de reden, waardoor de burgerbevolking in de garnizoensteden in het Rijk en in eenige bezette gebieden volgens den correspondent te lijden hoeft door een tekort aan levens middelen. Sinds Vrijdag worden geen boter of eieren meer te Munchen verkocht Do troepenbe wegingen gaan voort Bijna alle voertuigen zijn van particuliere ondernemingen afkom stig. De namen der eigenaars zijn uitge- wischt en ook de nummerborden zijn be dekt. Itaiiaansche betrekkingen. Het zou echter, zegt men, overdreven zijn onmiddellijke sationeele resultaten te verwachten. Havas bericht uit Burgos, dat aldaar sprake is van een onderhoud tusschen M u s- solini, Daladier en Chamberlain )ver een regeling van het Spaansche vraag- 'tuk De Spaansche nationale autoriteiten merken dienaangaande op, dat men in het buitenland een rege ing met een bemidde ling schijnt te venvarren. Het is voor hen onaanvaardbaar, dat vreemde mogendheden Spanje een wapenstilstand pogen op le leggen. Door den strijd te beperken tot de Spanjaarden alleen, zou men tot een spoo- dige oplossing door de wapenen komen. De nationale autoriteiten verlangen niet anders dan een volledige militaire overwin ning. een andere regeling is voor hen niet mogelijk. De Japansch-Chineesche oorlog Chineezen ontruimen Tei-An Op den Zuidelijken vleugel van het Ja- pansche front in Midden-China is eon nieuwe ontwikkeling ingetreden, daar de Chineezen de plaats Tei-An aan do Kioe-Kiangspoorlijn hebben ontruimd. Een groot deel der Japansche troepen- deelen, die uit hun stellingen ten Noor den van Tei-An in Zuid-Westelijke rich ting waren opgerukt en Lo-Ki bezet had den, is volgens de laatste van het front ontvangen berichten in Zuid- Oostelijke richting getrokken. Deze troe pen staan nu achter de Chineesche stel lingen bij Tei-An. Ze hehben daar tot nu toe geen noemenswaardigen tegenstand ondervonden. Volgens verdere berichten van het Japan sche front zouden zich hier reeds tamelijk groote groepen Chineezen hebben overgege ven. Een deel der naar Lo-Ki opgerukte .Taoan- sche troepen heeft den opmarsch in Zuid- Westelijke richting voortgezet. Hun doel is Woe-Ning. Het is op den Japansohcn noordelijken vleugel gelukt, door een aanval op het 20 km ten zuiden van Sin-Yang gelegen spoorweg station Lioe-Ticn-Tsjen. de spoQnvegverbin ding tusschen Hankau en Sin-Yang af te snijden. In militaire kringen acht men dit feit van bijzondere beteekenis, omdat te Sin-Yang sterke Chinpesche afdeelingen staan. In militaire kringen bestaat de indruk, dat de fronten weer algemeen in beweging zijn gekomen. Zuid-West Afrika terug aan Duitschland Een volksstemming voorgesteld Reuter meldt uit Windhoek: De afdeeling Omaroeroe van de vereenig de nationale partij van Zuid-West-Afrikn heeft een motie aangenomen waarin wordt voorgesteld, dat door een volksstemming zal worden uitgemaakt, of Zuid-West- Afrika deel zal uitmaken van de Unie van Zuid-Afrika of aan Duitschland zal word-m teruggegeven. De tekst der resolutie bevat een verzoek aan de autoriteiten tot het bij eenroepen van de wetgevende vergadering, die een motie zou moeten aannemen, waar in den Volkenbond en de met het mandaat belaste mogendheid (Zuid-Afrika) beëindi ging van het mandaat wordt gevraagd en waarin wordt aangedrongen op hei" houden van een volksstemming. Bij die volksstem ming zou „definitief en onherroepelijk" worden vastgesteld, of Zuid-West-Afrika bij de Unie zal worden gevoegd of aan Duitschland wordt teruggegeven- DUBIEUSE VORDERINGEN?? FIDUCIA-INCASSO'S - UTRECHT STAAT TOT UW DIENST, zowel op als condei contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS VERFSPUIT-INSTALLATIES en -ONDERDEELEN „N.V. N.A.V.E.G.O." Benesj naar Zwitserland? Volgens een D.N.B.-bericht uit Praag zou Dr. E. Benesj, de afgetreden presi dent de Tsjechoslowaaksche republiek, gis teren naar Zwitserland zijn vertrokken. Monument voor Koning Albert te Parijs Onthnlling Woensdag a.s. Koning Leopold van België hoopt Woens dag a.s., in gezelschap van den graaf van Vlaanderen en van minister-president Spaak een bezoek te brengen aan Parijs, alwaar hij op de Place de la Concorde een stand beeld voor zijn vader, wijlen koning Albert, zal onthullen. Bij de plechtigheid zullen vermoedelijk eveneens aanwezig zijn koningin Elisabeth van België en het kroonprinselijk paar van Ualië, Humberto en Marie-José. Een Britsche wereld-recordvlucht De route is Dundee—Kaapstad Het Enge'sche 4-motorige drijver-vlieg- tuig „Mercury" is eergisteren uit Dundee vertrokken voor een aanval op het wereld- afstands-record. Het doel is zonder tusschen landing Kaapstad te bereiken. Indien men daarin slaagt zal het wereldafstandsrecord met 120 km. zijn verbeterd. Het record voor watervliegtuigen zal, bij wels.agen, niet minder dan 1700 km. worden verbeterd. Voorts zal de „Mercury" het snelheids record naar Kaapstad verbeterd hebben, hoewel de gemiddelde snelheid lager ligt dan van andere v'iegtuigen, die de vlucht gemaakt hebben, doch tusschenlandingen moesten doen. Bij Hatfield moest de „Mercury" dalen tot 900 m., omdat zich ijs begon af te zetten op de vleugelranden. Gistermorgen om 4 uur 55 is de „Mercury" boven de Sahara gesignaleerd bij Ghat. Na 17 uur in de lucht te zijn geweest rapporteerde de bestuurder, dat Libye ge passeerd was. Gistermiddag om 12 uur was de „Mercury" boven Nigeria. Het water vliegtuig volgt de route langs de Westkust van Afrika. Er wordt gemiddeld op 3000 meter hoogte gevlogen met een snelheid van 204 K.M. per uur. Gisteravond laat stonden de draadlooze stations te Kaapstad en Windhoek in ver binding met de „Mercury". Weer woelingen in Rusland? Een zilveren jubilaris van nikkel Het vierkante stuivertje 25 jaar in omloop Een curiosum onder de muntstukken Juibilea zijn in de tegenwoordige maat schappij aan de orde van den dag. Een jour nalist weet er van mee te praten! Nu is dat niet zoo heel erg. Er is vaak weinig waardce- ring in de wereld, en juist bij jubilea krijgen velen eens de eer, die hun heusch wel toe komt, Er zijn dingen, die nu eenmaal eens gezegd moeten worden! Toch wordt er wel eens een wrevelig woord geuit, als er al wéér een jubileum is, dat halve of heele kolommen aan ruimte kost in de krant. Daar komen we eerlijk voor uit. Maar het jubileum, waarvoor we nu aai> dacht vragen, is een zoo apart feit, dat wq er enkele wooroen aan willen wijden. Te meer, omdat we er met dit stukje ook éf zijn. Huldigingen en recepties zijn er niet aan •erbonden Er zijn menschen, die zeggen dat alles in de wereld draait om het geld. Als dat zoo is, mogen we aannemen, dat het jubileum van een geldstuk, en dan nog wel een geld stuk, dat vrijwel uniek is in de wereld, be langrijk genoeg is om er aandacht aan to Uit Riga wordt gemeld, dat maarschalk Mücher, voormalig commandant van het Sovjet-leger in het Verre Oosten, is opge sloten te Swerdlowsk in Siberië. Tijdens het verblijf van^ Blücher in de Oekraine zou daar onder dé troepen een op stand zijn uitgebroken. De maarschalk wordt door de gepoe ervan beschuldigd, dezen opstand te hebben aan gestookt. In den loop van de tien laatste dagen moeten drie-en-veertig generaals van het roode leger in het Verre Oosten tezamen met den geheelen generalen staf van Blücher zijn gearresteerd. Zes politieke commissaris sen werden gefusilleerd. Een oproep van Blücher aan het leger in het Verre Oosten, waarin de maarschalk Stalin beschuldigde van verraad aan de we reldrevolutie in China, Spanje en Tsjecho- slowakije, is in beslag genomen. Te Moskou gaat het geruaht. dat de volks commissaris van landsverdediging, Woros- hilof zich solidair verklaard zou hebben met Blücher en Stalin zou hebben medegedeeld, dat hij zijn ontslag zal nemen, indien Blü cher voor de rechtbank wordt gebracht. Tevens verluidt aldaar, dat bij L i t w i n o f een huiszoeking zou zijn verricht. BOEKEN EN GESCHRIFTEN Voor wie is de verzoening met God door Christus? Door Ds. J. G. Feenstra. J. H. Kok ve Kampen. Een eenvoudig geschreven boekje van 30 pagina's, waarin op heldere wijze wordt aan getoond dat op grond van Schrift en Belij denis èn de leer der alverzoening èn die der algemeene verzoening moei worden verwor pen. De uitgever heeft er op gerekend, dat dit werkje in aanmerking zal komen voor bree- de verspreiding, want bij afname van 100 ex- wordt de prijs zelfs gehalveerd. Voor catechisaties en Geref. Jeugdvereeni- gingen bevelen we div werkje gaarne aan. En niet minder lijkt het ons geschikt voor ouderen. Want ook bij ouderen sluipt wel eens de gedachte ln, dat de Geref. leer geen ruim Evangelie brengt Dit uitnemend werkje kan er dan toe bij dragen, dat duidelijk wordt ingezien dat de Geref. beschouwing eenerzijds allerminst* de verantwoordelijkheid des menschen opheft, maar tegelijk anderzijds den weg baant tot de blijde zekerheid des geloofs, juist omdat ze èn de verwerping èn de toeëlgening des heils toeschrijft aan God alleen. besteden. Welnu, het vierkante stuivertje, door vrecmaelingen graag als souvenier, meegenomen, door kinderen als ideaal spaarmiddel beschouwd, gaat deze maand herdenken, hoe het voor 25 jaar het levens- lidht aanschouwde. Een stukje geschiedenis Hoe is men er toch toe gekomen om eerï geldstuk te maken, dat niet. zooals alle geld stukken in de heele wereld, rond is? Want behalve in Ceylon, is er. voor zoover ons be- keno, geen enkel land dat een vierkante munt heefL De historie kan hier ophelde ring invngen. Van 1840 tot 1890 waren in ons land zil veren stuivertjes in omloop, die heel erg klein waren: in oppervlakte de helft van een dubbeltje. Dat had natuurlijk vele prac- tische bezwaren, want ons tegenwoordige, zilveren dubbeltje is eigenlijk al te klein naar den smaak van velen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, werd toen in 1890 een nikkelen stuiver in omloop gebracht, die weliswaai grooter was, maar een nog veel grooter bezwaar had; deze munt was ongeveer net zoo groot als zilveren kwartje, maar uiteraard vijf maal zoo weinig waard. Aangezien er nu eenmaal altijd oneerlijke menschen zijn, die hiervan een misplaatst ..gebruik" rnakeh, regende het klachten. Iets dergelijks heeft men momenteel in België nog, waar eén el ing wel eens in de war raakt mët een vijf-francsstuk de Belga en het twintig-francs-stuk. Veertig millioen stuks In ons land achtte men het echter verstan diger maatregelen te treffen om aan dit be zwaar een eind te maken. De stempelsnijder J. C Wienecke kreeg opdracht óin een nieuw vijf-cents-stuk te ontwerpen, waarbij dan het Ceylonsche vierkante muntje tot voorbeeld gekozen werd. Het was in October j van het jaar 1913 dat alzoo de eerste vier- kante stuivers in omloop kwamen en een gul onthaal vonden. Begonnen werd met j 1.600.000 stuks, docii al spoedig waren het I er 6.000.000. Nog bleef er vraag en zoo zijn we tenslotte tot een totaal aanstal stuivers van 40 millioen gekomen. Daarbij is het ge bleven. zoodat er gemiddeld nu per hoofd van de bevolking ruim vijf stuivers in om loop zijn. En waar de stuiver zeer populair is. geloo- ven we niet, dat het voorloopig minder zal worden. We hopen het zelfs niet. want de stuiver is zoo'n heel gemakkelijk betaalmid del I Daarom wenschen we het stuivertje van harte toe, dat het nog een lang leven moge hebben! Waar gaat u zich vestigen? IN AMSTERDAM?. Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118-119. Tel. 825Z1-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, administreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden Woninglijst en inlichtingen GRATIS VI Nil II TOOI KOVEN <7 KOOIEN iot UILLGG0NQ4STR. 7 TOLQPOO,»42596 Wilt U een rustige GELDBELEGGING KOOP DAN HUIZEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2