Chamberlain's slotrede in het Lagerhuis KRUSCHENSALTS De kampioenen geven elkaar niets toe VRIJDAG 7 OCTOBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 Regeeringspartijen juichen hem toe Meerderheid toont on geschokt vertrouwen De Engelsche minister-president Chamberlain heeft gisteren in het Lagerhuis, aan het einde der debatten over het buitenlandsch beleid, z\jn slot rede gehouden, waarin hij nogmaals de motieven van zijn bewind heeft samen gevat. Aan het einde van zijn rede werd hem door de leden der regeeringspar tijen een warme ovatie gebracht. De minister-president bleef daarom eenige oogenblikken op het spreekgestoelte staan, en ging vervolgens, wuivend en glimlachend, naar zijn zetel terug. Bij de stemming sprak het huis met 366 tegen 144 stemmen zijn vertrou wen in de regeering uit. Men meent te weten, dat negentien conservatieven, waaronder Churchill, Eden en Duff Cooper, en een afgevaardig de van de nationale arbeiderspartij zien bij de stemming hebben onthouden. Chamberlain begon met de opmer king, die dadelijk een storm van applau3 bij zijn aanhangers ontketende, dat de .•egeering den dank van het vaderland e-n het par'e- ment verdiend had, omdat zij door de ver eende pogingen van spreker, Lord Hali fax en de andere leden van het kabinet Engeland en Europa van den afgrond terug gevoerd had, die een oorlog beteekend zou hebben. Het was vrij goedkoop thans critiek te oefenen, maar zij die dit gedaan hadden beschikten over een zeer korte memorie en waren blijkbaar de gebeurtenissen van vorige week Woensdag alweer vergeten. Men heeft mij beschuldigd het land op den rand van een oorlog te hebben gebracht en men heeft gezegd, dat het niet mijn verdien ste is geweest hot land tot veiligheid te brengen. Chamberlain is van meening, dat zij, die deze beschuldigingen hebban geuit snel vergeten zijn, wat de afgeloopen week is geschied. Niemand, die heeft doorgemaakt, wat hij heeft doorgemaakt dag na dag hield hem de gedachte gevangen, dat hij alleen moest beslissen over het lot -an mii lioenen landgenooten kan dit gemakkelijk vergeten. Wanneer hij terugblikt op de ge beurtenissen dan is hij overtuigd* dat hij een oorlog heeft afgewend. Indien op het oogen blik een soldaat uit zou breken, dan zouden, vóór een soldaat van beroep of een vlieger zou zijn getroffen, op straat een man in een omnibus of zijn vrouw en kinderen in hun huis getroffen zijn. Wanneer men hieraan denkt, dan voelt men, dat men het volk niet moet vragen tot oorlog over te gaan alvorens overtuigd te zijn en het volk te hebben over tuigd, dat men gaat strijden voor een levens belang. Bovendien hadden de Dominions het recht eerst geraadpleegd te worden, alvorens een stap te nemen, welke onberekenbare ge volgen zou kunnen heibben. Chamberlain moest te München ja of neen Zeggen en er was geen tijd voor onderhande len of het doen van compromis-voorstellen. Spreker had toen met volle overtuiging .,ja" gezegd, omdat hij wist, dat 't Engelsche volk wel ten oorlog wilde gaan, als het noodig was om zijn hoogste levensbelangen te ver dedigen, maar niet voor het feit dat de reeds beloofde afstand van het gebied der Sudeten- duitschers aan Duitschland een paar dagen eerder of later zou plaats vinden. Oorlog desnoods, maar dan voor een oorzaak en voor redenen die hemelhoog uitstaken bo ven dit in den grond armzalig twistpunt Spreker had nog geen gelegenheid gehad 'de duizenden brieven die hem uit alle oor den der wereld bereikt hadden te lezen, maar in het kleine deel dat hij reeds gelezen had werd algemeen het gevoelen uitgedrukt van dankbaarheid, dat de verschrikking van don oorlog de wereld bespaard was gebleven, nu het niet meer ging om het feit van den afstand zelf, maar ten hoogste om de daarbij le volgen methode. Dit is tevens het antwoord op de critiek van hen, die gezegd hebben, dat wij Duitsch land weken eerder moesten verteld hebben, dat 't overschrijden der Tsjechische grenzen voor ons een casus belli zou beteekenen. De beschuldiging dat wij daarbij Tsjecho- Slowakije verraden zouden hebben, is <-ven monsterachtig. Wij hebben de Tsjechische regeering slechts gewaarschuwd dat 't beter voor haar was om tot een vergelijk met Duit9chland te komen en de Duitsche regpe- ring terzelfder tijd gewaarschuwd, dit wij ge houden waben Frankrijk te helpen, als dit land uit hoofde van zijn verdragsverplichtin gen zou moeten besluiten den Tsjechen gc- wapenden bijstand te verleenen. In de twee de plaats hebben wij de Tsjechische regee ring als onze meening te kennen gegeven dat het verdere samenwonen van Tsjechen en Duitschers in één staat, door de omstan digheden, waarover wij geen macht haddc-n gehad, onmogelijk was geworden, zooals ons door de rapporten van Lord Runciman over duidelijk gebleken was. Wij hebben Tsjecho- Slowakije dus voor volkomen vernietiging behoed en zijn diplomaten er op gewezen, dat het land een nieuw tijdperk van neutra liteit en veiligheid kon tegemoet gaan naar het voorbeeld van Zwitserland. Geen algemeene verkiezingen Spreker dacht cr niet aan politiek kapitaal le slaan uit de oogenblikkelijke stemming des volks. Een algemeene verkiezing zou de verschillen in politiek opzicht sterker doen uitkomen dan op het oogenblik gewenscht of nuttig was, want in de naaste toekomst kon de eenheid des volks niet genoeg tot uit drukking komen. Spr. zou alleen tot ander GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE.STANDB R U 1 N GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STAND ZWART GARANTIE-STANDBL AU W IARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Traag! Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken Worden 5 Jaar gegarandeerd Vied. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernislabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 inzicht kunnen komen, als er totaal nieuwe gez-chtspunten zouden opdoemen, of als hem blijken dat hij het vertrouwen van zijn aanhangers in dit Huis en dus van de kie zers in het land niet langer in die mate be at, om niet succes het bewind te kunnen blijven voeren. Wat de toekomstige regeeringspolitiek be trof, kon men na uurlijk op het standpunt staan dat iedere betrekking met do totali taire staten van te voren tot onvruchtbaar heid was gedoemd, dat de oorlog ten slotte toch moest komen en dat dus iedere persoon lijke aanraking met de dictators meer dan nutteloos was. Spreker verwierp dit inzicht met volle overtuiging en de regeenng zou dan ook den anderen weg gaan bewandelen, n.l. om door vrijwillige besprekingen en on derhandelingen de oorzaken van een tue- komstigen oorlog zooveel mogelijk ie doen verdwijnen en den vrede meer en meer op een vaster basis te brengen. Sprekers buitenlandsche politiek zou dus gevestigd blijven op de drie beginselen samenwerking, verdraagzaamheid en weder zij dsch vertrouwen, zelfs als dit beteekend dat het persoonlijk contact nu en dan ge handhaafd zou moeten blijven om de beken de reden, dat het door de constructie der totalitaire staten vaak zoo moeilijk was met de personen die het heft in handen nadden in aanraking te komen. Vrede voor onze generatie? Wat sprekers verzekering betrof, dat hu geloofde, dat de vrede nu voor onze generatie veizekerd was, wilde Chamberlain opmencen dat deze woorden gesproken waren na »-en lange vermoeiende reis, waarbij spreker door duizenden, zoowel hier te lande als in Duitschland was toegejuicht, waaruit liem de vredeswil van de volkeren ten duidelijk ste was gebleken, zoodat men ze niet als een axioma moest opvatten. In de strekking der woorden geloofde Chamberlain ook op dit oogenblik nog, maar de bedoeling was n*wit geweest dat wij nu wel konden ontwapenen of de herwapening stopzetten. Zoolang spre ker het bewind zou voeren zou er nooit meer sprake zijn van eenzijdige ontwapening en een voorstel tot beperking zou niet eens in o\erweging genomen kunnen worden, tenzij alle betrokken mogendheden van de partij wilden zijn. Zwakte in bewapening beteekende zwakte in diplomatiek vermogen, dat had de jongste crisis toch onomstootelijk bewezen. Maar dezelfde crisis had ook haar nuttige zijde gehad. Zij had ons ingelicht over de kracht en de zwakte van onze bewapeningen en zij stelde ons nu in staat de fouten te herstellen en de ontbrekende dingen aan te vullen. Engeland9 vriendschappen Ten slotte wilde Chamberlain nog zeggen, dat Engeland na deze crisis geen nieuwe vrienden zou zoeken of oude oeproefde vriendschappen verzaken of verwaarloozen. De gemeenschap met Frankrijk bleef intact en dit was gelukkig ook het gevoelen Ier Fransche regeering. Het is een goede politiek om samen met Frankrijk en met al wie zich bij ons wil aan sluiten hard te werken aan het behoud en de bevestiging van den Europeeschen vrede. Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pl)a spit. jicht, etc worden veroorzaakt door onzuiver bloed De zes minerale zouten In Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- organen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER OAG Nieuw buitenlandsch beleid van Praag Toenadering tot Rome en Berlijn Het is waarsdhijnlijk, dat de buitenland sche politiek van Tsjecho6lowakije. nu pre sident Ben es j is afgetreden en bovendien Chwalkowsky minister van buiten landsche zaken is geworden, zich nieuw zal gaan oriëntèeren. Chwalkowsky wordt te Praag beschouwd als iemand, die vrien delijk gezind is jegens de totalitaire mogend heden en met het oog op de slagen, die aan Benesj' politiek zijn toegebracht, kan ver wacht worden, dat hij zal streven naar nau were betrekkingen met deze staten. Een of- ficieele verklaring aangaande de politiek is echter nog niet gedaan. Wel verluidt, dat de nieuwe minister van buitenlandsche zaken uit Rome te Praag is aangekomen, om bijna onmiddellijk daarna per vliegtuig naar Berlijn te vertrekken. De Italiaansche zienswijze De diplomatieke redacteur van Stefajii schrijft: In de Praagscihe pers merkt men de eerste symptomen op van een nieuwe internatio nale oriënteering der Tsjechische politiek. Het Fransch-Tsjechische bondgenootschap, het Tsjechisch-Russische bondgenootschap en zelfs het Fransch-Russische bondgenoot schap schijnen thans omvergeworpen. De algemeene politieke gezichtseinder in de Donauwereld heeft een anderen vorm aangenomen. Het is dus volkomen begrijpe lijk, dat Praag nieuwe oriënteeringen zoekt op de grondslagen van vriendschap, zelfs met de mogendheden, waarmede het in te genstelling gestaan heeft in het verleden. Deze nieuwe houding zal vergemakkelijkt kunnen worden door de wijziging, die plaats gevonden heeft in de leiding van het Tsje chische ministerie van Buitenlandsche zaken. Aan den anderen kant is bekend, dat Italië een politiek van vriendschap zal kun-a nen volgen jegens het Bohemen van morgen, wanneer de binnenlandsóhe nationaliteiten- kwesties in Tsjechoslowakije zullen zijn opgelost, niet alleen ten aanzien van de Sudeten en Polen, maar ook ten opzichte van de Hongaren, De demobilisatie begonnen Gisteren is te Praag afgekondigd, dat on middellijk twee lichtingen van het I'sjecho- slowaaksche leger zullen worden liseerd. De overige lichtingen Eullen geleidelijk afvloeien, De geheele dag :n mooie matte huid door "Matt erne*. de klassieke "4711* schoon- heidscrome. Voortreffelijk als onder laag voor de fijne, zachte "4711" poeder. Terci, het heerlijk zachte gezichts water reinigt de huid van poeder en creme. Daarna de huid met "4711* Cold Cream inwrijven, de voedende creme voor de nacht. verwijdert "Terci" de resten van de Cold Cream. "Terci* reinigt ver- frischt verjongt. Een Tsjechoslowaaksche klacht te Genève Duitschland wil te veel buit binnenhalen Zelfbeschikkingsrecht der Tsjechen in gevaar De persdienst van het permanente Tsjecho-Slowaaksche bureau bij den Vol kenbond, deelt d.d. 6 October het volgen de mede: „De regeering van Tsjecho-Slowakije heeft in den afgeloopen nacht een bui tengewone zitting gehouden om de be slissingen der ambassadeursconferentie te Berlijn, welke belast is met de grens- afbakening der gebieden, welke voor 10 October door de Duitsche troepen zullen worden bezet, te bestudeeren. De afbakening dezer grenzen, welke niet te München werd aangegeven, raakt op verscheiden punten de economische en verkeensbelangcn van het nationale grondgebied van Tsjecho-Slowakije. De regeering was verplicht den toe stand opnieuw zeer nauwkeurig te be studeeren. Tsjecho-Slowaaksche deskundigen der in ternationale commissie te Berlijn, die giste ren te Praag waren gekomen om er verslag uit te brengen aan de regeering van Tsje cho-Slowakije, zijn vandaag weer naar Ber lijn vertrokken om er de legitieme rechten van de Tsjecho-Slowaaksche natie te ver dedigen. Tot nu toe over de onderhandelingen ont vangen berichten wekken in goed-ingeliohte politieke kringen eenige ongerustheid. Het Fransch-Britsche voorstel, zoomede de zgn. overeenkomst van Mqnchen, waren geba seerd op het beginsel van de scheiding der Duitsche en Tsjecho-Slowaaksche bevolkings groepen, teneinde het beginsel van het vrije beschikkingsrecht der volken toe te passen. Hetgeen van de werkzaamheden der inter nationale commissie is uitgelekt, verdient evenwel onder de aandacht te worden ge bracht der openbare meening in de Wester- sche landen. De gedelegeerden en deskundigen van Duitschland hebben opnieuw territoriale eischen gesteld ten opzichte van Tsjecho- Slowakije, welke uitgaan boven het zuiver ethnische kady en zich uitsluitend basee ren op den wensch, bij Duitschland een zoo groot mogelijk gebied met rijke steden en industrie-centra en belangrijke verkeersmid delen te voegen. De steden en centra zijn, van ethnisch standpunt bezien, volkomen Tsjecho-Slo- waaksch of zij hebben een zeer belangrijke Tsjecho-Slowaaksche meerderheid. De Tsjechische bevolking, welke b!jgevolg bij het rijk zou komen, zou S15.Q00 personen tellen. Bovendien eischen de vertegenwoordigers van het Reich volksstemming in zekere dis tricten, waar de Duitsche bevolking slechts van 0.2 tot 6.5 pet bedraagt. De Duitsche deskundigen beoogen de overeenkomst van MQnchen in gevaar te brengen door bet Tsjecho-Slowaaksche volk dezelfde rechten op een vrije besöhikking te weigeren, welke zij ten gunste van de Su- deten-Duitschers opeischen". De Slowaken hebben autonomie De bevolking geestdriftig In heel Slowakije zjjn met geestdrift de besluiten vernomen van de vertegenwoordi gers van alle Slowaaksche partijen, die een gezamenlijke bijeenkomst hebben gehouden te Zilina. Er is een nationale Slowaaksche regee ring gevormd, welke vijf ministers telt, met aan het hoofd T i s o, en die de bestuurs macht over heel Slowakije zal uitoefenen. Tiso, die te Bratislava is aangekomen, werd met geestdrift door de bevolking be groet. De Slowaken hebben den radiozender van Bratislava in bezit genomen. Benesj op het graf van Masaryk Vergezeld van zijn ëcïïtgenoote heeft Dr Benesj gisteren een bezoek gebracht aan het graf van wijlen president Masaryk te L a n y, alwaar hij bloemen neerlegde en langen tijd vertoefde. Benesj heeft gisteren tevens afscheid ge nomen van de leden van de presidentieele huishouding en is daarna naar zijn land goed, op ongeveer 80 km van Praag, ver trokken. De Spaansche burgeroorlog Roode vrijwilligers achter het front Overeenkomstig hetgeen N e g r i n te Ge nève heeft meegedeeld, worden thans, gelijk Havas uit Barcelona meldt, de strijders van de roode internationale brigades van het front teruggetrokken en volgens de natio naliteiten gegroepeerd, in kampen aefhter het front ondergebracht. Zij worden als gede mobiliseerd besohouwd. Reeds eenigen tijd worden geregeld ge wonden naar de grenzen getransporteerd. Wordt Runciman opvolger van Duff Cooper? De „Evening Standard" verneen.iord Runciman is gevraagd om Duff Coo per op te volgen als Britsch minister van marine. Daladier wil rustig werken De Fransche Minister-president Dala dier heeft tegenover persvertegenwoordi gers de volgende verijaring afgelegd: „Ik heb van het parlement de volmachten gekregen, die mij onontbeerlijk waren om de openbare financiën te saneeren en de economische bedrijvigheid des lands Ue doen toenemen. Nauwelijks enkele uren na de sluiting in de parlementszitting is liet gewone spel begonnen van de voorspellingen, üe regen van onjuiste berichten en de gebruikelijke uitspatting van valsche berichten. Om strijd denkt men de dwaaste maat regelen uit om beter ingelicht te lijken. Dergelijke praktijken hebben natuurlijk tot gevolg, dat de openbare meening in ver warring wordt gebracht en dat de belangen, die zich bedreigd meenen, worden gealar- meerd, dat onrust gezaaid wordt op een oogenblik, waarop integendeel de terugkeer an het vertrouwen zich aanmeldt. Ik ben besloten een einde te maken aan *1 die rampzalige fantasieën- Wanneer ze mochten blijven voortduren, zou ik niet aar zelen de noodige sanctiemaatregelen te ne men. Ik heb zelf vastberaden de zwaarste erantwoordelijkheden op mij genomen. Is het dan teveel gevraagd, dat men mij rus- "g en stil laat werken? Na ernstige en diepgaande studie en op het moment, dat ik noodig zal oordeelen, zeker niet eerder dan na verscheidene da gen van arbeid, zal ik de beslissingen ne men, die mij billijk en nuttig voorkomen. Ik verzoek dus allen Franschen, volstrekt geen geloof te hechten aan alle z.g. inlich tingen, die men hun zou kunnen geven ■er de aanstaande decreten. Het is niet mijn gewoonte, mijn plannen toe te vertrouwen aan wie ook. Ik hoop, dat alle Franschen de beslis singen der regeering zullen afwachten met dezelfde kalmte, als in de gevaarlijke da gen, die wij zoojuist doorgekomen zijn." Om de toekomst van Palestina Arabisch-Britsche besprekingen te Londen De minister van buitenlandsche za ken van Irak, Sajid Taufik al Soe- wair, die thans te Londen vertoeft als gast der Britsche regeering, heeft een plan bij zich, hetwelk, naar men hoopt, een regeling der Palestijnsche kwestie mogelijk zal maken. Hij zou dit plan bespreken met Hor e-B e 1 i s h a, den minister van oorlog, MacDonald, minister van koloniën en dr Weiz- m a n n, den president der Zionistische wereldorganisatie. Soewaidi zou hebben doen uitkomen, dat de verdeeling van Palestina als oplos sing geen waarde had en dat de Arabieren zich waarschijnlijk niet tevreden zouden stellen met minder dan een vrij land, door een bondgenootschap verbonden met Enge land. Ook zou het voorstel geopperd zijn. Pa lestina te verdeelen in districten met meentelijke autonomie met daarboven parlement, hetzij gekozen door de distric ten, hetzij op basis van de bevolking. Vernomen wordt, dat het plan de volgen de punten bevat: De stichting van een onafhankelijken staat volgens door de constitueerende ver gadering van Palestina aan te geven richt lijnen. De bestuursbevoegdheden zullen geleide lijk van de Britsche regeering worden over gedragen aan de nationale regeering en wel over een periode als voor Irak werd vastgesteld. Een garantie aan Palestijnen van alle po litieke en burgerlijke rechten, ongeacht ras of godsdienst Alle gemeenschappen zullen burgerlijke rechten krijgen, doch geen enkele zal boven een andere worden gesteld. Voorts verluidt, dat het plan inhoudt, dat het aantal Joodsche inwoners niet grooter zal mogen zijn dan nu. De Britsche regee ring zal de verleende rechten garandeeren. Alle wettige Britsche rechten zullen be schermd worden. Een gezaghebbend persoon, die in nauw contact staat met de onderhandelaars, heeft tegenover een vertegenwoordiger van de Daily Telegraph and Morning Post ver klaard: „De Joden zullen elk recht krijgen, dat hun als Palestijnen kan worden verleend, doch er zal geen Joodsche staat kunnen komen. Het denkbeeld is een staat onder Britsche contröle, zooals Irak." Het plan-Taufik al Soewaid beoogt een begin te zijn van samenwerking tusschen Joden en Arabieren en het einde van het politieke Zionisme. LIJDT U AAN HOOFDPIJN Neem een hoofdpijnpoeder van Dr. J. B. Meenk EN DE PIJN IS VERDWENEN I Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten De Japansch-Chineesche oorlog Groote troepen concentraties rondom Hankau Chineezen heroveren twee steden Nu de 10e October, de verjaardag van de stichting van de Chineesche republiek, nadert, treft Hankau voorbereidingen voor de viering van den nationalen feestdag en het motto is dit jaar „Woe- Han moet als wieg van de Chineesche revolutie ten koste van alles verdedigd worden". (Het district Woe-Han omvat ook Hankau). Volgens een door de Chineesche am bassade te Londen ontvangen telegram van het Chineesche ministerie van bui tenlandsche zaken hebben de Chineezen de beide belangrijke steden Kwan-Sjan en Moe-Sji-Kang, gelegen ten Noord- Oosten van Hankau, op de Japanners heroverd. Hierdoor, zoo verklaart men, wordt de druk van den Japansohen op- marsch naar den spoorweg Peiping Hankau langs den weg van Pai-Sji-Tang verminderd. Chineesche berichten uit Hankau melden, dat de Japansche strijdkrachten, die langs den Noordelijken Jangtse-oever in Weste lijke richting naar Hankau oprukken, gena derd zijn tot het op 130 K.M. stroomafwaarts van Hankau gelegen Ki-Tsjoen, dat gedeel telijk bezet werd. De Chineesche troepen hebben stellingen betrokken in de heuvels ten Noord Westen van Ki-Tsjoen. Op den Zuidelijken oever zijn de Japan sche strijdkrachten, die Woe-Ning trachten te bereiken op weg naar den spoorweg Kan tonHankau, door de Chineezen tot staan gebracht in de heuvels op 40 K.M. ten Oos ten van Woe-Ning. Tsjang Kai Sjek zet alles op het spel Van beide zijden worden in en om Han kau groote troepenmachten geconcentreerd. Honderd vijftig duizend Japanners staan aan de eene zijde, en drie honderd vijftig duizend Chineezen daartegenover ter verdediging. Indien de Japansche berichten juist zijn, heeft T s j a n g-K a i-S j e k de eenheden in de provincie opgeroepen ter verdediging van de stad en zijn beste troepen in de voorste linies gelegd. Alles schijnt er op te wijzen, dat de maarschalk de uitdaging heeft aan genomen en den strijd tot op den laaitsten man zal strijden. Bij dit groote gevecht, waarvan Hankau de inzet zal zijn, zullen ook de nieuwe divisies, volgens sommige berichten communistische afdeelingen, in het vuur worden gebracht. Op het oogenblik valt de grootste activi teit waar te nemen in de lucht. De groote nieuwe Chineesche luchtvloot teistert de Japansche linies onophoudelijk en de Japan ners vallen voortdurend de Chineesche linies Chineesche berichten spreken ervan, dat de Japansche troepen-concentraties bij Tien- TsjiaTsjen en Kwang Tsi veel te lijden heb ben gehad onder Chineesche aanvallen. De buitenlanders in Hankau hebben hei vaste voornemen, daar te blijven ongeacht de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen. Zij zijn ongeveer 1000 in getal, te weten 260 Engelschen, 300 Russen, 110 Duitschers, 140 Amerikanen, 6 Franschen en voorts een aan tal Tsjechen, Grieken enz. Zij hebben een organisatie van vreemdelingen gesticht en, bereiden zich voor, allen hun toevlucht in de Fransche concessie te zoeken. Groote voor raden levensmiddelen zijn ingekocht. Er is voorts een vrijwillige politiedienst ingesteld en een gezondheidsdienst. Het moderne middel is Instantine. In Instantine zijn voortreffelijke werking en absolute onschadelijkheid op ideale wijze vereenigd. Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! Doosjes 12 tabletten 70 ct, zakjes a 2 tabletten 15 ct. Om het wereldkampioenschap Dammen Ook de vierde partij remise Keiler had langen tijd de leiding MIDDENBEEMSTFR, 6 Oct. In „Het Hee renhuis" te Middenbeemster werd heden avond de vierde partij uit de match Keller- Raichenbach om het wereldkampioenschap dammen gespeeld. Deze ontmoeting had het volgende ver- loop: R. C. Keller (wit), M. Raichenbach (zwart) 3228 opening. 1 32—28 18—23 2 33—29 23X32 3 37X28 19—24 4 39-33 14—19 5 41-37 20—25 6 29X20 25X14 7 44—39 12—18 8 46-41 7—12 9 50—44 1—7 10 34—29 Opzettelijk tracht Keiler het spel te bren gen in de flankspelvarianten, die hij uitste kend beheerscht. Jammer echter, dat de openingen zeker op deze wijze zoo'n mono toon karakter dragen. 10 14—20 11 37—32 10—14 12 41—37 18—23 13 29X18 12X23 Weer dus deze ruil naar ruit 23. Voordee- lig, althans theoretisch, lijkt dit niet, im mers, zwart heeft schijf 5 nog niet in ont wikkeling gebracht, wat wel het geval met de witte schijf op 46. 14 33—29 Wit kon hier door 31—27 de klassieke paden gaan bewandelen, waarin zwart hem, gezien zijn stelling, zeker gevolgd zou zijn. Keiler geeft echter blijkbaar de voor keur aan een consequent doorgevoerden flankaanval. 14 23X34 15 40X29 17—21 16 38—33 21-26 17 42—38 7—12 18 44—40 5-10 19 47—42 20—24 20 29X20 15X24 21 39—34 12—18 22 43—39 18—23 23 49—43 14—20 24 3429 23X34 25 39X30 Het blijft wits tactiek zwart van het cen trum te houden, hoewel het spelbeeld ge heel veranderd is. 25 10-15 26 30-25 9—14 27 32—27 4—9 28 43—39 8—12 29 37—32 26 X 37 30 32X41 12-17 31 27—22 Een belangwekkende voortzetting, zeer agressief, weinig riskant en vol initiatief. Keiler wil verhinderen, dat schijf 18 naar het centrum gaat en blokkeert nu den zwarten linkervleugel. Zwart is nu aangen wezen od spelen naar rechts. Raichenbach gaat nu een omsingelings tactiek volgen en zijn stukken links kun nen worden ontwikkeld of door bezetting van de zg. kerkhofruit wat momenteel niet gaat, of doordat wit door tempogebrek la ter tot 4034 wordt geforceerd. 31 16—21 32 41—37 2—8 33 37—32 8—12 34 42—37 21—26 35 48—43 3—8 Zwart laat het rustig op de tempi aan komen en speelt in die zekerheid zelfs zijrt kroonschijf op. 36 40—34 24—30 37 35X24 20X40 38 45X34 19—24 39 34—29 14—19 40 29 X 20 15X24 De stand na zwarts 40sten zet is: Zwart 10 stukken op: 6, 8, 9, 11, 12, 13, 17, 19, 24, 26. Wit 10 stukken op: 22, 25, 28, 32, 33, SG, 37, 38, 39, 43. Op 39—34 volgt nu 19—23 en 17X50, hoe wel de dam dan direct wordt afgenomen en beiden doorbraak naar dam forceeren. 41 37—31 26 X 37 42 32 x41 12—18 43 28—23 19X28 Gedwongen. Op 18X27 slaat wit 23X32 en op 18X29 volgt 22—18 13X22 25-20 24X15 en 33X4. 44 41—37 18X27 45 33X31 13—18 46 37—32 8—13 47 38—33 18—23 48 39—34 17—22 49 31—26 11—17 50 32—27 22X31 51 26-37 6-11 Dreigt nu den sterken ruil met 2328. 52 37—32 17—22 53 32—27 22X31 54 36X27 11—17 Het lijkt er door zwarts geprononceerde centrumstelling voor wit nog even hache lijk uit te zien, doch deze maakt met een offer aan alle twijfel een einde. 55 33—29 24X33 56 34—30 Op 2329 komt nu 3024. 56 9—14. Remise. Keiler is na een matte opening het eerst in den aanval gekomen, die hij energiek leidde, doch de wereldkampioen heeft de zen aanval sterk weerlegd. Keiler moest na deze weerlegging voorzichtig spelen, door dat Raichenbach een sterke centrumpositie innam, maar hij volbracht die taak naar behooren en zoo werd deze ontmoeting de vierde in de remise serie. De stand is: Raichenbach" s..*®4 0 4 0 2 Keller 4 0 4 0 a

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2