LAATSTE NIEUWS Gemeenteraad van Noordwijk DEN HAAG-LEIDEN 8 [VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 Gisteravond 8 uur kwam de raad der ge meente in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. De voorïitter, burgemeester van de Mortel, leest hei" gebed. En dan passeert met een vlot" gangetje een heelc rij mededeelingen. Een adres Van de samenwerkende corporaties van de hoofdbesturen der verschillende onderwijs bonden is ingekomen een verzoek om ad- haesiebetuiging aan een adres, dat gericht is aan den voorzitter va* den ministerraad en dat bedoelt de regeering te bewegen cot verlaging der leerlingenschalen. De klassen moeten van 40 tot 32 leerlingen worden kleind. Wanneer de voorzitter reeds gereed is dit stuk, dat B. en W. gunstig gestemd vond, er door te hameren, vraagt de heer Wiel hei' woord om te vertellen aat er een besluit van den raad moet zijn om nioime»" aan eenig adres adhaesie te betuigen. Be- vendien acht hij het niet juist dat thans >vordt aangedrongen op een maatregel, waarvan niemand onzer de financieele gevol gen vermag te becijferen. De heer Wassenaar valt hem bij. Ook de heer Vogelaar heeft zijn argumen ten. De raad moet zich niet voor het kar retje van allerlei bonden laten spannen, Dat schaadt haar prestige. En voorts moet zij niet aan de landsregeering pogen richtlij nen te geven voor de vraagstukken die deze moev oplossen. Daar is de volksvertegen woordiging voor. De heer Alkemade is van tegenovergesteld gevoelen. De klassen zijn te groot en de ge meente mag in zoo'n belangrijke zaak wel eens zich hechten aan een belangrijk adres. Mits er geen gewoonte ontsta om voor alles en nog wat adhaesiebetuiging te vragen en ïe geven. Hij geeft eenige treffende voor beelden van buitensporigheden op dit ter rein, die zich gelukkig allen in andere ge meenten voordeden en hoopt daarvoor hier bewaard te worden. Wethouder de Witt gordt zich aan om het Voorstel in bescherming te nemen. Van een non-adhaesiebesluit weet hij nievs. En al ,was er een gevestigde gewoonte op dit gebied dan mag in een belangrijke zaak hiervan Worden afgeweken. Dat wij van de zaak biets afweten is onjuist- Deskundigen schre ven en spraken er allang over. Zoo kan men zich een opinie vormen- En wat den finan- jcieelen kant betreft bestaat er weinig kans 'dat de meerderheid er nadeel van ondervindt [(hetgeen de heer v. d. Wiel ook niet had be weerd). De voorzitter vindt het nu mooi genoeg en laat stemmen. Met S tegen 7 kan het voor stel er net komen. Schoolhoofdbenoeming Ter wille van den heer van Eeden, wien andere besognes elders roepen, zal met Wijziging der agenda deze zaak eerst Worden afgedaan. In overeenstemming met den inspecteur Van het lager onderwijs te Leiden hebben B. ien W. de niet alfabetisch bedoelde voordracht aldus opgesteld: 1. P. J. Griep, hoofd te Nieuwvliet; 2- G. Marijt, onderwij zer aan de o.l. school, alhier; 3. P. Parlevliet hoofd te Wijdewormen. De stemming brengt aan het licht dat de beer Marijt favoriet is. Hij heeft 13 stemmen De heer Griep 2. Onder groote vroolijkheid 6troomt de pu blieke tribune leeg. Men haast zich om den gelukkige het verrassende nieuws ten spoe digste te boodschappen. 1; Nog i schoolkwestie Voor de tweede maal heeft de vereeniging [voor christelijk onderwijs te Noordwijk aan Zee een verzoek gedaan tot medewerking aan verandering van haar schoolgebouw. [Het gaat nu om den voorgevel, die zoodanig moet worden gemaakt dat er betere licht toevoer is. Om versiering is het niet t'e doen 'Alleen praktisch nut staat haar voor oogen. De heer Lieferink is een en al verbazing lover dit project. Waartoe thans dit voorstel, vraagt hij! Een paar weken geleden kwam men tof accoord met het schoolbestuur- Was het licht toen niet noodig? Wethouder de Witt legt uit dat toen de [betere verlichting gebonden was aan een lontwerp voor een personeels- of dokterska mer. Dat zou zeker op bezwaren zijn gestuit. Nu ligt het daarvan los voor ons. De heer v. d. Niet informeert of het be- fetuur der vereeniging hierover ook is ge boord. Alleen de voorzitter, is het antwoord. Zoo! verwondert zich de heer v. d. Wiel, ien heeft men toen alleen maar over verlich ting gesproken? Niet vertelt dat de voor gevel gewoon verrot is, dat hij doorsijpelt en dat hij aan den binnenkant met aeterniet of iets dergelijks i6 bewerkt! tegen 't vocht. Dat 'dit zoo is weet hij uit eigen ervaring en hij beweert dat het bestuur een spouwmuur wil. Ter rechtvaardiging van B. en W- leest wethouder de Witt het origineel der aan vrage voor, waarna de gevraagde 450, wor den toegesvaan. Conversies Van de gunstige geldmarkt willen B. en HV. gebruik maken om tot verlaging der rente te komen. De Hollandsche Sociëteit Voor levensverzekeringen te Amsterdam heeft een vrijblijvend aanbod gedaan de ren te van de bij haar uitstaande geldleening, groot' 149.500, die thans 4%% bedraagt, te verlagen tot 3%%: Van de tijdsomstandig heden zal afhangen of zij dit aanbod zal ge- Stand doen. De Levensverzekeringsmij. „Utrecht" biedt teveneens aan, zonder voorbehoud, de rente Van haar geldleening, groot 41.180 te ver lagen van 4y±% tot sy2%. Zonder discussie worden beide aanbiedin gen geaccepteerd- Nieuwe geldleening en In dit en het voorgaande jaar zijn ver schillende kapitaalsuitgaven gedaan, en er staan in de toekomst nog enkelen te doen, .waarvoor nog geen dekking is gevonden. 'Hieronder vallen verbetering van verschil lende wegen, aankoop van een motorlorrie, Voorziening in de reiniging van het rioolwa ter. Verder aanschaffing van schoolmeube- len en -leermiddelen voor de Herv. School en een centrale verwarming. Uitbreiding !van de R.K. Jongensschool. De rijwielberg- Dlaats en de betegeling van het plein, en verder allerlri leermiddelen voor de school ïnet den Bijbel. Voorts nog allerlei uitgaven toor de bedrijven. (Hieimee kan de raad wel vrede hebben* Die dingen liggen achter den rug of zijn in uitvoering- Maar dat voor het vuurtoren- plan reeds 61.000 zal worden opgenomen op 15 October, acht de heer v. d. Meer in strijd met goede opvattingen van financieel beleid: Immers niemand weet nog wanneer met dat werk zal kunnen worden begonnen, ook al heeft de voorzitter in den Haag op be spoediging aangedrongen. Wat moet men zoolang met dat geld doen? Als kasgeld ge bruikep? Maar dit geld vraagt V/2%> en kas geld Merkwaardig dat alleen de heer Lieferink het hiermee eens is cn niemand anders on der den indruk van dit logisch betoog komt. Voor het totaal bedrag der geldleening, groot 275.000 op 30 jaren, zijn twee aanbie dingen gedaan. Rente 3y2%. Koers k pari. Gedurende de eerste 5 jaren mag versterkte aflossing slechts plaats hebben tegen den koers van 101%- Door bemiddeling van den heer H. P. Ver bist te Den Haag zal 100.000 worden geno men van de Levensverzekeringsmij. 1863 en 175.000 bij de Rotterdamsche Verzekerings- societeiL Luchtbescherming Conform het gesprek van den dag wordt aan de agenda een nieuw punt toegevoegd en wel de luchtbescherming. Hieraan werd tot voor kort hier nog niets gedaan, schoon men niet geheel passief was. Reeds in April werden voorstellen naar Den Haag verzonden, maar eerst vanmorgen kwam de goedkeuring af. De voorzitter acht, met het oog op den nog steeds gespannen toestand, het geenszins overbodig om deze aangelegenheid verder af te werken. En ook al klaart de politieke hemel op, dan dient men toch paraaf te zijn voor het geval de toekomst nieuwe verras singen brengt. Noodig zal zijn de uitrusting van een poli- tiegroep, eenige brandweerploegen, en een ontsmettingsploeg. Voorts moet er meer brandbluschmateriaal zijn en een gereed schapswagen. Een goede 20.000 zal met dit en het andere noodige zijn gemoeid. Maar omdat wij ons hier in de 3e gevaars klasse bevinden kunnen wij zuinig beginnen N.l. met een telefoonaansluiting voor het hoofd van dezen nieuwen tak vap dienst, den heer Oudgaarden, met een waarschu wingsdienst met doorverbinding van de ra dio-distributie en een twintigtal blauwe richtlampen. Dit kost 1600. Dan moeten er gasmaskers komen en brandweeruitrustin gen, een tweetal sirenes en een reddings- transportpost. Dit wordt begroot op 2500. Twee geneeskundige posten kosten -1300, maar men zal het eerst met één probeeren. Zoo willen B. en W- thans een crediet vra gen van 7000. De heer v. d. Meer gevoelt er niets voor. 't Is geld weggooien, indien de toestand op klaart. En dat doet hij. Ja, de heer v. d. Meer is optimist. Dan zijn wij voor onbe- paalden tijd uit de narigheid. En dan heb ben wij die spullen toch niet noodig. De heer Bulh is niet opder den indruk van de huidige omstandigheden tot voorstander van dit, soort defensie geworden. Integendeel Maar hij vindt het alleen jammer dat de re geering daar de gemeenten alleen voor laat opdraaien- En bovendien oordeelt hij het geen thans wordt voorgesteld geen werke lijke veiligheid te geven, maar slechts oprui ming van de gevolgen eens noodlottige ge beurtenis te bedoelen. De heer de Vreede dringt aan op het geven van volledige bekendheid aan het publiek van heigeen gedaan moet worden in tijd van gevaar. Nu weet eigenlijk niemand wat hij doen moet. De heer Vogelaar is niet tegen het bedoe len van B. en W. Integendeel. Maar zoo maar 7000 te voteeren zonder te weten waarvoor, gaat hem aan z'n hart. Had de raad maar eerst gelegenheid gehad de zaak te bestudeeren. De voorz. herinnert er hem bestraffend aan, dat eeret hedenmorgen Ofschoon volstrekt niet overtuigd wendt hij het over een anderen boeg. In verschil lende gemeenten zijn particuliere verecni- gingen bij dit werk ingeschakeld. Gebeurt dat hier ook? En wel zoo, dat deze geen on dergeschikte positie innemen? Of is hier het kader al gevormd? De voorz. geeft een opsomming van de na men dergenen, die leiding zullen moeten geven. Nagenoeg alle in dienst van open bare werken- Ziezoo, nu zijn wij veilig", ironieert wet houder Meyers. Maar de voorzitter zegt dergelijke grappen misplaatst te vinden. Met nagenoeg een incident eindigt het dis puut. Alleen de heer v. d. Meer is tegen. Zelfs de heer Lieferink heeft woorden van instem ming gesproken. Er ie geen rondvraag. Men gaat over in liet gebruikelijke comité generaal. OEGSTGEEST BOTSING Gisteravond te 10.30 uur had op den Nieu wen Rijksweg nabij „de drie witte Palen" een autobotsing plaats. Een autobus, bestuurd door S. M. A- de V. uit Den Haag komende uit de richting Den moest daar ter plaatse plotseling stop. pen voor een militaire colonne welke den rijweg overstak. Terwijl deze bus reeds stil stond kwam een andere autobus bestuurd door H. J. R. uit Den Haag en botste tegen de achterzijde der stilstaande autobus op. De eerste werd van achteren, de tweede aan de voorzijde in elkaar gedrukt en moest per kraanwagen van de garage Kamsteeg worden weggesleept. Aangezien de getui gen elkander de Juistheid omtrent de achter verlichting van de eerste autobus betwisten, stelt de politie een nauwkeurig verder onder zoek in. RIJNSBURG RIJNSBURGSCHE SCHAAKCLUB Bovengenoemde club hield Dinsdag haar tweeden winterwedstrijd, voor welken avond het bestuur een gongwedstrijd had belegd. Deze wedstrijd, die een prettig verloop had, werd besloten met het uitdeelen van de prij zen die de vereeniging en eenige leden be schikbaar hadden gesteld. Na de mededee- ling dat a.s. week zal worden begonnen met de onderlinge competitiewedstrijden en de opwekking aan de leden om trouw op te komen, keerde ieder .voldaan huiswaarts. Ieder half uur vanaf 6 uur v.m. tot en met 1 uur des nachts 20 CENT ENKELE REIS 35 CENT RETOUR REISBUREAU STOOP N.V. DEN HAAG SPUI 149 TELEFOON 115575 LEIDEN BEESTENMARKT 36 TELEFOON 2921 Standplaats Autocar Nieuwe Beestenmarkt hoek Beestenmarkt. Verkoopkantoor: Beestenmarkt 36. Schoolnieuws „AAN KARAKTERVORMING ONTBREEKT NOG VEEL" Schooldag in district „West-Rijnland" VOORBURG, 30 Sept. „Als de nieuwere inzichten van de psychologie iets hebben geleerd, dan is het wel, dat er nog veel ont breekt aan de karaktervorming en het aan brengen van plichtsbesef in ons onderwijs". Aldus Prof. Dr J. Waterink, op den Schooldag van het district „West-Rijnland" gisteren alhier gehouden. De goedbezochte samenkomst stond onder leiding van den heer J a n s e, die bij den aanvang herinnerde aan de spanning op internationaal gebied en opwekte tot stil gebed. De voorzitter, die ditmaal voor het laatst de vergadering leidde, wees voorts op de gave, prettige en weldoende samen werking in de vereeniging. welke nog steeds in ledental toeneemt. Prof. W a t e r i n k sprak daarna over „De beteekenis van de nieuwere psychologische inzichten voor het Christelijk onderwijs". Allereerst werd betoogd, dat denken en voe len niet te scheiden zijn. Het denken wordt door bet gevoelen gedragen. Men kan dan ook niet spreken van een kenvermogen naast een gevoelsvermogen. Vooral na den wereldoorlog kwam er een keer in de psychologie en ging men leeren, dat de mens oh een eenheid is. Daarmee is ~"!n groote overwinning behaald. Ook erkent de psychologie van vandaag, dat niemand neutraal onderwijs geven kan. Dat gevoelens worden overgedragen, wordt door ieder toegegeven. Dit overdra gen van gevoelens, hetgeen in vier vormen kan geschieden, is ook van beteekenis voor het onderwijs. Het komt uit in den in vloed, welken de onderwijzer op de kin deren heeft. Sfeer en leer moeten daarbij samengaan. Bij het nderwijs lette men voorts op de •ariatie onder de kinderen. Het schrijfon- derricht is op deze variatie te weinig inge steld en rekent niet met karaktereigen schappen, zooals die uit het schrift blij ken. Het leesonderricht vraagt eveneens verbetering. Niet de letter is er eerst, maar de zin, en dan het woord. De letter is slechts hulpmiddel. Lezen immers is het herkennen van het „gezicht" van een "'oord. In het slot van zijn uiteenzetting zeide prof Waterink, dat het den kinderen op school vaak te gemakkelijk wordt ge maakt De basis wordt te laag gezocht Daardoor komen de begaafsten van ons geslacht veel te kort. Knappe kinderen, die to vlug meekunnen, gaan zich dan verve len, worden daarbij ondeugend of zelts slecht. We mogen niet vergeten, dat in sommige streken van ons land 13 pet. van de schoolgaande kinderen achterlijk zijn, 1 y2 pet. epileptisch, terwijl 7 pet. aan vene rische ziekten lijdt. Wat zouden we met deze samenleving aanmoeten, als we aan de besten niet extra gaven. De school heeft de roeping, om in de stervende cultuur deze besten op hun bijzondere verantwoor delijkheid te wijzen. Want als de nieuwere psychologische inzichten iets hebben ge leerd, dan is het wel, dat er nog veel ont breekt aan de karaktervorming en het bij brengen van plichtsbesef Op de rede van prof Waterink, die met veel aandacht gevolgd werd, volgde be spreking. DE AVONDVERGADERING De avondvergadering was, in verband met de uitgeschreven bidstonden, maar matig bezocht Als spreker trad op ds D. A. van den Bosch, Ned. Herv. predikant in Den Haag, met het onderwerp „Zet Uw hart op Uwe kudde". Spr. begon met d herinnering aan het bekende verhaal van het kind, dat tijdens de Elisabethsvloed door een wieg werd ge red. Zooals dat kind op de groote vloed dreef, zoo drijven ook de kinderen van ons op de groote wereldzee. Vanuit die zee zijn zij op weg naar de schoone haven of naai de haven van ellende. Spr. hield vervol ge.ns een rede, aan de hand van de volgen de punten:l. Iedere gave Gods sluit in zich een opgave Gods; 2e. het zwaartepunt van de opvoeding ligt in het gezin; 3e. de op voeding in het huisgezin vindt de voort zetting en aanvulling in het onderwijs op de school. Na deze punten te hebben uitgewerkt, stelde spr. de vraag: „Wat is de Christe lijke school en wat is het Christelijk on derwijs?" Bij het antwoord hierop legde hij er den nadruk op, dat niet het etiket en ook niet de sfeer een school tot een Chris telijke school maakt. Spr. besloot met te wijzen, op de verantwoordelijkheid van de ouders, de schoolbesturen en het onderwij zend personeel en zeide, dat het gewenscht is, dat de grootst mogelijke samenwerking bestaat tusschen school en huisgezin. Daarvoor komt in de eerste plaats het ge bed in aanmerking. Wanneer het zoo gaat, dan komen we uiteindelijk bij het Soli Deo Gloria. De vergadering werd met dankgebed door den spreker gesloten. ROTTERDAM Malversaties te Krimpen a. d. Lek De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaken van den gemeente-secretaris van Krimpen a. d. Lek. van den armmeester, dier gemeente en van twee ambtenaren ter secretarie, die zich aan frauduleuze handelingen zouden hebben schuldig gemaakt De rechtbank heeft den gemeente-secreta ris A. v. d. M., wiens onregelmatigheden gekwalificeerd werden als het doen plegen van valschheid in geschrifte, veroordeeld tot 50 boete subs, tien dagen hechtenis. De 68-jarige kruidenier en armmeester W. M. S. werd ter zake van verduistering, ge pleegd als ambtenaar, veroordeeld tot een gevangenisstraf van één maand, doch voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaar De 32-jarige secretaris-ambtenaar J. Th. R werd wegens verduistering, gepleegd als ambtenaar, veroordeeld tot een gevangenis straf van twintig dagen met aftrek van het voorarrest. De 39-jarige VV. J. A., tiideiijk ambtemni ter secretarie, werd. wegens valschheid in geschrifte, veroordeeld, tot 25 boete subs, tien dagen hechtenis* De militaire maatregelen 's GRAVENHAGE, 30 Sept. De Regeerings- persdienst meldt: In verband met den verbeterden interna tionaal politieken toestand, heeft de Regee ring besloten de voormobilisatie niet te doen plaats hebben. Regelingen zullen worden getroffen om de voorbereidende maatregelen, die ten be hoeve van een vlot verloop der voormobili satie zijn genomen, geleidelijk op te heffen. De genomen maatregelen met betrekking tot de grensbeveiliging worden tot nader or der gehandhaafd. Het ligt in de bedoeilng bij voortgaande ontspanning in de interna tionale omstandigheden te zijner tijd ook deze maatregelen geleidelijk in te trekken. Dienstplichtigen der herhalings oefeningen gaan naar huis 's GRAVENHAGE, 30 Sept. De Regeerings- persdienst meldt: De Minister van Defensie maakt bekend, dat in verband met de verbetering van den internationaal politieken toestand de dienst plichtigen, in werkelijken dienst voor her halingsoefeningen, in het genot van groot verlof zullen worden gesteld op de data, waarop dit in normale omstandigheden zou hebben plaats gehad. Uiteraard vallen niet onder deze bepaling de dienstplichtigen, die voor herhalingsoe feningen onder de wapenen zijn gekomen doch sedertdien gevolg hebben moeten ge ven aan een lastgeving ingevolge de buiten gewone „Oproeping Uitwendige Veiligheid" (Grensbeveiligingstroepen). Nader verneemt het A.N.P., dat het bo venstaande bericht geen betrekking heeft op hen, die tot het reservepersoneel behoo- ren, noch op degenen, die voor eerste oefe ning onder de wapenen zijn. Deze beide groepen gaan voorshands niet naar huis. Herhalingsoefeningen blijven opgeschort 's-GRAVENHAGE, 30 September. Naar wij vernemen, blijft het de bedoeling der regee ring, de herhalingsoefeningen, welke, als alles normaal ware geweest, op of na 29 September zouden zijn aangevangen, voor- loopig niet te doen doorgaan. De bekend making van den Minister van Defensie op dit punt zal dan ook nog eenigen 'ijd wor den gehandhaafd, zoodat noch de dienst plichtigen, voor deze herhalingsoefeningen aangewezen, noch de officieren, onderofficie ren, korporaals en soldaten, behoorende tot het reserve- en overige personeel der Kon. Landmacht, op wie genoemde bekendmaking betrekking had, voorloopig in werkelijken dienst zullen worden geroepen. Vreugde over het accoord Terugkeerende rust op de wisselmarkt Op de internationale wisselmarkt werd het bericht, dat het te Munbhen tot een accoord is gekomen, met groote instemming begroet. Het gevolg hiervan was, dat de Amerikaan- sche dollars, welke de latste dagen aanhou dend groote vraag hadden ontmoet, thans aan een sterk aanbod onderhevig waren. Te Amsterdam werd Ihet Amerikaansche devies ingezet op circa 1.S4. doch onmiddel lijk werd een neergaande lijn gevolgd. Op l.S3% bleek het NedeiTandsc.he egalisatie fonds evenwel geneigd, om dollars op to nemen en hiervoor werd aan de markt nooaige steun verleend. Welke motieven hierbij voorzaten, kan gevoeglijk in het mid den worden gelaten, want, dienaangaande tast men toch steeds in het duister. De Britsche ponden bewogen zich tusschen 8.87 en 8.90 en kwamen later in den ochtend eenigszins tot rust in de omgeving 8.871/). Fransche francs rangeerden tusschen 4.95 en 5.00. Het disagio voor temijnfrancs bedroeg 10 cents voor 1 maand en 20 cents voor 3 maanden, hetgeen op een consolidatie wees. Belga's waren 31.05 31.15, met een disagio voor Belga's van 30 cents voor 1 maand en 70 cents voor 3 maanden. Zwit- sersche francs waren 41.90 41.95. De Scan- oinaviscihe deviezen verkeerden in overeen stemming met het pond sterling krachtig in herstel. Voor Duitsche marken was geen betrouw baren koers beschikbaar, evenmin als voor Tsjeohoslowaaksche kronen- Moeder en kind drinken lysol Een bedenkelijke vergissing ROTTERDAM, 28 Sept Gistermiddag zou de familie Olsder, bestaande uit vader, moe der en achtjarig zoontje en wonende i: Bas Jungeriusstraat. naar de woning gaan kijken, die de buren hadden gehuurd in de Van Onselenstraat op Charlois. Tijdens hot bezichtigen van de woning kreeg het zoontje plotseling hevigen dorst, welke wellicht is opgewekt door een flesch, staande in den hoek van een der kamers, met daarop het verleidelijke etiketlimonade. Een klein beetje van het vocht werd in een kopje daan en aangemengd met water. Bij de eer ste slok begon het ventje echter hevig te schreien. De moeder, niet begrijpend wat ei aan do hand was, deed er nog een scheutji uit de flosch bij en zou de „Iimonadé" zei proeven, doch kwam toen tot de ontstellende ontdekking, dat er zich in de flesch lysol be vond, welke na het schoonmaken van hel huis in de woning was achtergelaten. In al lerijl is men naar een dokter in de omgeving gegaan, die een braakmiddeltje heeft inge geven. Voor de verdere behandeling achtte hij het echter beter, dat de beide patiënten naar het ziekenhuis zouden worden gebracht, weshalve de Geneeskundige Dienst werd ge waarschuwd Daar bleek gelukkig opnam- niet noodzakelijk de beide patiënten had den niets van het gevaarlijke goedje doorge slikt en na behandeld te zijn konden zij naar huis worden vervoerd. De vergis sing zal, voorzoover men heeft kunnen con- stateeren, voor beiden geen nadeelige ge volgen hebben Praag op de hoogte gesteld Verbazing over den korten termijn PRAAG, 30 Sept. (Reuter). De diplo matieke correspondent van Reuter ver neemt „dat te Praag officieel is medege deeld, dat de Tsjechoslowaaksche regee ring door bemiddeling van den Britschen gezant, Newton, een boodschap van Chamberlain heeft ontvangen, waarin de Britsche premier de verwach ting uitspreekt, dat vanmiddag het Tsje choslowaaksche antwoord op de beslis singen van München wordt overhandigd. De regeering heeft Newton mede gedeeld, dat zij uiterst verbaasd is over den korten termijn, die gegeven wordt voor het bestudeeren van een aangele genheid van zoo historische beteekenis en zoo overweldigende verantwoorde lijkheid. Praag aanvaardt de plannen van Munchen LONDEN30 Sept. (Reuter). Uit Praag wordt gemeld, dat de Tsje chische regeering het te München opgestelde plan heeft aanvaard. Dat de Tsjechische regeering haar goedkeuring aan het plan zou hebben gehecht, wordt door dit bericht officieel bevestigd. De bezetting van Sudetenland MükOHEN, 30 Sept. Naar in diplomatiekê kringen verluidt, aldus deelt men van offi cieuze Duitsche zijde mede, zullen binnen het kader der in punt 5 van het vannacht onderteekende verdrag beoogde internatio nale formaties, naast hét Britsche Legioen ook Fransche oud-strijders aan de bezetting der in dat punt vermelde gebieden deel- De leden der bij de besprekingen van gis teren benoemde internationale commissie hebben vanochtend om 10.30 München per vliegtuig verlaten en zich naar Berlijn be geven. De commissie bestaande uit de te Berlijn geaccrediteerde ambassadeurs van Groot Brit'.annië, Frankrijk en Italië, staats secretaris baron von Weizsaecker en een Tsjechisch lid, zal zich reeds vanmiddag te Berlijn constitueeren. Duitschers huldigen Daladier MUENSCHEN, 30 Sept. Voor hotel „Vier Jahrcszeiten", waar Daladier zijn intrek heeft genomen, stond vanochtend vroeg reeds een groote mensdhenmenigte, die den Franschen minister-president een hartelijke hulde bracht. Op het herhaalde geroep om Daladier, kwam de Fransche premier voor het open raam van zijn werkkamer, waarop de menigte hem met lovendigen bijval en heil-roepen begroette. Daladier heeft tegenover den vertegen woordiger van het Duitsdhe Nieuws Bureau een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. deed uitkomen: ik geloof, dat de bijeenkomst te Mimchen een historische datum kan worden in het leven van Europa. Ik heb de vreugde gehad zelf vast te stellen, dat in Duitschlano geenerlei gevoelens van haat of vijandigheid jegens Frankrijk heerschen. Gij kunt er zeker van zijn. dat de Franschen hunnerzijds geenerlei gevoelens van vijan digheid jegens Duitschlajnd koesteren. Bloemen voor mevróuw Chamberlain LONDEN, 30 September. (Reuter). Duizen den telegrammen en brieven met geluk-» wenschen worden uit alle deelen der we reld op Downingstreet no. 10 bezorgd. Kr is geen land in Europa vanwaar men geen brieven heeft ontvangen. Mevr. Chamberlain heeft vanochtend tal van bloemstukken in ontvangst genomen. De indruk in Canada OTTAWA, 30 Sept. (Reuter). De te Mi>n- chcn bereikte overeenstemming heeft in Canada groote vreugde gebracht De meeste bladen hebben op het laatste oogenhlik hoofdartikelen vervangen door andere, waarin met de nieuwe situatie rekening wordt gehouden. Mackenzie King, de minister-president heeft lange telegrammen gezonden aan Chamberlain en Roosevelt, waarin hij uit drukking geeft van de waardeering en dank baarheid van het Canadeesche volk voor hun pogingen bij te dragen tot een oplos sing van de crisis. SCHOOLNIEUWS UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd; Doet. ex. Wis- en Natuurkunde oofdvalt Plantkunde, de heer J. W. Varossleaü Doet. ex. Indisch Recht: do heei T3oe sie wie, Leiden. J Cand. ex. Rechten: MeJ. K. v. d. Elburg. oen ..aan en de heeren M. Heinsius, Rotterdam de Roo, Lelden. Doet. ex. Rechten; de heer E M. j. Min- derop, Rotterdam. Bevorderd tot arts: mevr. C. ri. Schreuder, Leiden, cn de heeren TJoa Sie Hian. Leiden. A C. Ringeling, Den Haag. A. B. Khoho-agglem, Leiden, D. Cannegleter. Alphen a. d. Rijn J E. H. Rutten, Venray (L.). P.'s. Eringa, Rot terdam,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7