Jltetttue £c i ïtsil)t (ümtraut Volledige overeenstemming te München Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Ademen in blijder sfeer PALACE HOTEL Groote ontspanning op de beurs _PEREZ PERMANENT OM abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is Z35 Franco per post 2.35 portokosten Per weekf 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 cl. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 NO. 6510 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1938 19e Jaargang abbertentieprijjen: Van 1 tot 5 regelst.171/» Elke regel meer0.22'/a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 De wolken vaneen gegaan a. Zoo zijn dan de besprekingen te I' München beëindigd, en konden de vier !t leidende Europeesche staatslieden in t luttele uren tij ds tot een algemeene ,H overeenstemming geraken. Indien i- men aanneemt, dat het Adolf Hit- Ier met zijn dreigende taal en barsche houding der laatste weken inderdaad ernst is geweest, en dat hij niet reeds e'. tevoren bij zichzelf had vastgesteld, op welk uiterste punt hij zich eventueel t- nog voor een catastrofe zou kunnen !t terugtrekken, dan moet men derhalve J constateeren, dat datgene tot een ont- e' zettende menschenslachting had kunnen J leiden, hetwelk nu met zoo weinig '0 moeite in kannen en kruiken gekomen is. Algemeen heerscht in Europa de j overtuiging, dat in ons werelddeel de volken niet voor een nieuwen oorlog zouden te vinden wezen, al zou aan de oproep, om zich onder de vanen te I scharen, ongetwijfeld in tijd 'van nood toch wel moeten worden voldaan. De bereidwilligheid, het leven in de waag schaal te leggen voor zaken van „hoog" politiek belang moet er intusschen Wel niet grooter op worden, indien men zich als thans klaar voor oogen stelt, hoe juist op dit terrein een op zichzelf ge ringe oorzaak had kunnen leiden tot onevenredige, zeer ontstellende gevol gen. Mussolini heeft bij het zakenverloop der laatste dagen de groote glansrol gespeeld, en zich den lauwerkrans der publieke opinie verworven. Wij geloo- ven, dat in geenen deele vaststaat, of deze eeï* den man volledig toekomt. De houding van den Duce, tijdens de span nende uren, welke Europa had te door leven, gaf in menig opzicht te denken. Wij wezen er reeds eerder op, dat hij met woorden, ter ondersteuning van Duitschlands eischen, zeer paraat was, I doch dat hij in het geheel geen enkele maatregel had genomen op militair ge bied, zoodat er gerechte twijfel kon overblijven, of bij hem wel de vaste overtuiging bestond, dat hij deze woor- Ié| den vermoedelijk ook waar zou moeten jnj maken. Een en ander heeft doen ver te moeden, dat tusschen Duce en Führer de onderlinge afspraak bestond, het en» loven en bieden weliswaar tot het aller- uiterste op te voeren, doch het in geen geval tot een breuk te laten komen. Wat wel met volmaakte zekerheid xh kan worden vastgesteld is dat Cham- an berlain en Roosevelt zich gezamenlijk, ieder op eigen terrein en met eigen middelen, hebben uitgeput om den vrede te redden. Zij legden bij deze taak, die zij blijkbaar nog als iets hoo- gers en beters opvatten dan louter een ambtelijke bediening, een warme men- ;r31 schielijkheid aan den dag, welke bij zoo don veel cynisch staatsmansschap van an- er- dere zijde tot dankbaarheid moet stem- ta men. De wereld weet in dit opzicht, 1 waaraan zich te houden. 16; 'k' I Moeilijk valt het, reeds op dit tijd as stip zich een juist denkbeeld te vormen je- van de verdiensten der overeenkomst, welke in München werd bereikt. On- j? ontbeerlijke gegevens voor zulk een waardeschatting ontbreken nog voors hands; we staan nog temidden van een aantal vrij vage algemeenheden. De practijk zal ook hier eerst kunnen uit wijzen, of theoretisch rechtsherstel en practisch scheppen van nieuwe ontrech- ting niet heel dicht in elkanders omge ving liggen. Bij alle blijdschap, welke ook ons vervult, dat thans een dreigen de ramp van onze wereld is afgewend, denken wij toch tevens met waardee ring en medeleven aan een klein land, over welks lot de grooten hebben be- t- schikt, eerst toen zij het tot een staat ,p opwierpen, thans nu zij den arbeid van ;n vroeger jaren gelijk een blokkenbouw- le sel van kinderen weder goeddeèls om- ,1c verwerpen. Tsjechen en Slowaken blij- 1S ven over, binnenkort, in een staatsver- [e band, dat sterk beknot is, dat aan aan zien in de wereld en aan economische weerkracht geweldig heeft ingeboet. Het land van Masarijk bezat op dit n laatste gebied toch reeds een aantal lastige problemen, welke het door nau- n were aaneensluiting met de brokstuk- d ken der voormalige Donaumonarchie trachtte tot een oplossing te brengen. Thans blijft het achter als een failliete n boedel, waaruit de deurwaarder van e rechtswege de beste stukken heeft mee- ij I genomen. Mogen de mogendheden, die 't1 wellicht naar best inzicht gehandeld hebben, maar dan toch in elk geval hier t gevoelig hebben huisgehouden, niet slechts door staatkundige garanties, doch ook door practische economische én flnancieele hul? het hunne doen, om geslagen wonden te heelen. Gruwelijkste aller oorlogen afgewend Verhoorde gebeden Woensdag nog heerschte in ons land, ge lijk in geheel Europa, een gedrukte stem ming. Toen om ongeveer vijf uur de radio het bericht bracht, dat Chamberlain, nu vergezeld van Mussolini en Daladier, nog maals met Hitier zou confereeren, kwam er wel eenige verademing, maar er ook nog een groote dosis wantrouwen. Ge durende eenige dagen had men de angst van alier gezichten kunnen lezen. Onder alle werkzaamheden was iedereei voortdurend bezig met de pijnigende vraag: wat zal het zijn. oorlog of vrede; en, hoe zal het ons land en volk dan vergaan? Die vrees was niet ongewettigd. Europa ging langs den rand van een afgrond, waar in menschenlevens en beschaving dreigden neer te storten. En wat zou er dan van ons worden! Zeker, minister Colijn had wel geruststel lend gesproken, een eventueele oorlog zou eerder in Oostelijke, dan in Westelijke richting gaan, maar ondertusschen nam de Regeering zelf toch met koortsachtige haast groote voorzorgsmaatregelen. Dringende regeeringstelegrammen gingen naar alle kanten om de in aanmerking komende dienstplichtigen op te roepen. Plotseling werden ze uit hun werk geroepen en moes ten ze zich van hun gezin en familie losma ken; wat zou de onbekende toekomst brengen? We zagen ze gaan, gepakt en gezakt, sigaret in het hoofd, ja, maar met glinsteren de oogen. Van een uitgelaten stemming, zooals dat gemeld werd van de Duitsche soldaten, die in 1914 „Nach Paris" riepen, was niets te bespeuren. Er lag groote ernst op aller gezichten, vaak krachtig bedwon gen ontroering. In de huizen was het niet anders. Er zijn veel tranen geschreid door hen, die van familieleden of verloofden afscheid moes ten nemen. Maar ook in de andere gezin nen was onrust en bewogenheid. Immers, wat zou de losbarsting van het oorlogsmon ster brengen? In de gemeenteraden werd gesproken over schuilloopgraven en gasmaskers, over be schuttende kelderruimten en afweermidde len; de verschrikking scheen steeds dichter bij te komien. De winkels werden, helaas als of hamsteren een sport is, bestormd; de vrouw, die haar gezin moet voeden en klee- den van een steunpenning of gelijksoortig inkomen, pijnigde zich reeds dagen met de vraag of en tegen welk bedrag zij nog levensmiddelen machtig zou kunnen worden. Zoo zaten wij allen in de oorlogspsychose gevangen. Het wereldgevaar had volkomen beslag op ons hart en denken gelegd. Daar om was het zoo goed, dat op het beslissend oogenblik vele kerken nog overhaast open gezet werden om een biddende schare te ontvangen en ais gemeente God „aan te loo- ipen als een waterstroom" of Hij de laatste poging tct afwending van het gruwelijke lot van landen en volken, wilde zegenen. Het gebed is verhoord. In de morgen schemering van heden kon men in de och tendbladen lezen, dat het in Mijnchen tot een accoord is gekomen en dat de gruwelijkste aller oorlogen is afgewend. Voor altijd? Wij geven ons niet aan illus- sïes over. Voor vele jaren? Wij weten het niet. Dat ligt in Gods hand. Maar elke op lossing van een internationaal geschil op vreedzame wijze stemt dankbaar en hoopvol. Dat kon men hedenmorgen op aller gezich ten lezen. De menschen zijn weer „gewoon". De spanning is geweken. De schoone herfstdag van heden spreekt ons anders toe dan die van gister en eergisteren. Wij zijn ons zelf weer. We ademen in een blijder sfeer dan vele dagen het geval was. Dit artikel heeft niet de bedoeling ove In de dagen, welke achter ons liggen, was het meermalen ons voorrecht erop te mogen wijzen, dat er in de wereld om ons heen niet alleen donker heid was, doch ook nog licht, en dat er, zoowel uit kracht van het geloof, als ook op basis van de feiten, geen enkele reden was tot versagen. Immers, niet in de hand van menschen, doch in de hand van den almachtigen God, lag lot en toekomst van onze generatie gebor gen. De wolken zijn thans vaneen gegaan; wederom wordt over ons werelddeel de blauwe hemel zichtbaar. Waar tijdens den zwaren druk de harten tot Hem de toevlucht namen, als tot den God-? die helpt in nood, daar past het ons thans, ons dankbaar te buigen en Hem te er kennen in Zijn weldaden. Driemalen hebben gisteren de vier leidende Euro peesche staatslieden geconfereerd over de oplossing van het Tsjechoslo waaksche vraagstuk. De bespre kingen werden met voortvarendheid en in den geest van optimisme gevoerd en reeds denzelfden nacht kon men gezamenlijk een protocol onderteekenen. Op 1 October zal het Duitsche leger bezit nemen van het zuiver Duitsche gebied, dat vóór de Tsjechische defensielinie is gelegen; de bezetting zal in vier etappes plaats hebben en op 10 October zijn voltooid. Een internationale commissie, bestaande uit de Fransche, Italiaansche en Britsche ambassadeurs te Berlijn, benevens den Duitschen onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken en een door Praag te benoemen lid zal de gebieden bepalen, waarin een volksstemming zal moeten worden ge houden. Deze zal vóór einde November moeten heb ben plaats gehad. De gebieden, waarin de stemming moet plaats heb ben, zullen tijdelijk door internationale troepen- afdeelingen worden bezet. Het is niet uitgesloten, dat aan deze bezetting wederom Nederlandsche contin genten zullen deelnemen, gelijk zulks ook in het Saargebied, tijdens het plebisciet aldaar, het geval is geweest. De uiteindelijke vaststelling van de grenzen van den nieuwen Tsjechoslowaakschen staat behoort even eens tot de bevoegdheid der bovengenoemde com missie. Daarbij zullen regelingen worden getroffen voor een eventueele uitwisseling der bevolking in de Tsjechische en de Duitsche gebieden. De Tsjechoslowaaksche regeering moet binnen den tijd van vier weken alle Sudeten-Duitsche politieke gevangenen in vrijheid stellen en aan Sudeten- Duitschers, die zulks wenschen, vrijheid geven zich uit de politioneele en militaire verbanden los te maken. Zoo binnen drie maanden de vraagstukken der Hongaarsche en Poolsche minderheden niet op gelost zijn, zal een nieuwe conferentie van vier zich eveneens daarmede bezighouden. Zoodra alle min derheden-kwesties uit de wereld zijn, zullen Duitsch- land en Italië van hun kant de nieuwe Tsjechoslo- waaksche grenzen mede-garandeeren. De bezetting der Sudeten-Duitsche gebieden MüNCHEN, 30 September. Inzake de gebieden, welke van 1 tot 7 October door Duitsche troepen zullen worden bezet, verluidt van welingelichte zijde dat zij ongeveer de volgende plaatsen betreffen: Het eerste gebiedsdeel dat op 1 en 2 October bezet moet worden, bevindt zich aan de zuidwestelijke grens van Tsjecho- Slowakije, in het zuidelijke deel van het Boheemsche woud, resp. aan de grens van de Oostmark en het Sudetengebied, dus ten noorden van Passau en Linz. Het omvat o.a. als groote plaatsen Wallern en Hohenfurth, alsmede een reeks kleine plaatsen, in het bijzonder langs de Moldau. Het tweede gebiedsdeel, dat op 2 en 3 October moet worden bezet, bevindt zich aan de noordelijke grens van Tsjecho- Slowakije en omvat o.a. de groote plaat sen Boden-Bach, Tetschen, Friedland, Schoenlinde, Gross-Schoenau, Schlucke- nau, Rumburg en Warnsdorf. Het verreweg grootste dezer vier ge- biedsdeelen is het derde, dat op 3, 4 en 5 October moet worden bezet. Het om vat het Egerland met de groote steden Eger, Karlsbad, St. Joachimsthal, Ma- riënbad, Tachau, Franzensbad, Neu markt, Hostau en vele andere plaatsen. Het vierde gebiedsdeel, dat op 6 en 7 October moet worden bezet, ligt aan de noord-oostelijke Silezische grens van Tsjecho-Slowakije en omvat o.a. de plaatsen Jaegerndorf, Freudentbal, Frei- waldau, Altstadt en Jauernig. Bij de opsomming van deze plaatsen, welke slechts een greep zijn van de in de aangeduide gebiedsdeelen liggende ste den en dorpen, gaat het uitsluitend om die gebiedsdeelen, welke overeenkomstig den tekst van de overeenkomst van den 1 tot 7 October door Duitsche troepen bezet worden. Overeenkomstig punt vijf van de gepubliceerde overeenkomst zal over de toewijzing van het verdere Su deten-Duitsche gebied de volksstemming beslissen. Men vergelijke dit met de kaart van Tsjechoslowakije op bladz. 2. (politieke beteekenis van het protocol van Mijnchen te spreken; het maakt daarom geen gewag van het offer, dat Tsjechoslowa kije bracht en van Chamberlains nobel stre ven naar vrede; het dient alleen om op zwakke wijze lucht te geven aan het gevoel van ontspanning, dat alom in ons land in aller harte leeft en om op te wekken tot dank aan den Almachtigen God, Die uit komst gaf. De laatste twee weken van September 1935 zullen niet spoedig vergeten worden; blijve het boven alles in onze harten leven: Wij waren in Gods hand! Dan hebben wij moed om verder te gaan de onbestemde, maar bij God bekende en afgebakende toekomst in. ELIXIR D'/VLJVERS HCOC F JNE IIKEUR Trompenberg's Hilversum Telefoon 7941 (2 lijnen) H.l gtk.,1. ja., geopend Koersherstel varieerde van 30 tot 45 punten Verliezen der laatste week met één slag ingehaald Kalmer stemming pp de wisselmarkt De beurs is van het eene uiterste in het andere gevallen! Was men Woensdag nog „Zum Tode betrübt"; gister gaf men zich over aan een stemming, welke het best door het „himmelhoch jauchzend" wordt gety peerd. Was er eergister een markt, waarin voor het aanbod geen kooplimites bestonden, gister was er vraag in een markt, waaruit verkoopers zich hadden teruggetrokken. De vraag werd eerst bevredigd op niveau .dat tientallen punten hooger lag dan Woensdagmiddag. Reeds dadelijk stelden de openingskoersen zich op een aanzienlijk verhoogd niveau, waarop vrijwel geen reactie volgde. Koerswinsten van 30 tot 45 punten waren geen uitzondering, maar regel. Ook de markt voor minder courante en in courante fondsen was belangrijk in herstel. Het volgende staatje geeft een duidelijk beeld van de uitersten, waaraan de beurs zich in de afgeloopen week heeft overge geven: 23 Sept. 28 Sept. 29 Sept. 391/4 Aku Fokker Philips Unilever Kon. Petr. H.V.A. Ad. Rubber 135% 326% 4511/2 2221/, 30% 40l/i 309 325 177% 223 110 140% 295 332 420 451 198% 227 Op de staatsfondsen- en beleggingsmarkt werd uiteraard eveneens de invloed van het gunstige nieuws ondervonden: 23 Sept. 28 Sept. 29 Sept. 3,3%) Ned. 1938 993/ 94% 99% 3 pet. Ned. 1937 97 90 96 2% pet. N.W.S. 84 75 825/fl Duitsche obligaties waren gevraagd, Youngleening was zelfs 1") pet. hooger! Koersherstel van het Pond Op de wisselmarkten was gister de stem ming heel wat kalmer vergeleken met de koortsachtige activiteit van den vorigen dag. Het pond sterling opende op 8.76 a 8.78 (vorige noteering 8.51) en steeg geleidelijk tot 8.82 a 8.84. In het middaguur trok de koers zelfs aan tot 8.83 a 8.85, doch daarna was het iets in reactie. De dollar gaf na opening op 1.85 a 1.851/, een herstel te zien tot 1.86% 1.87, doch reageerde vervolgens tot 1.1 a 1.86%. De overige valuta's gaven een soortgelijke tendenz te zien. De Fransche franc (Woensdag 4.75) was in herstel tot 4.95 na opening op 4.85. B e 1 g a's verbeterden tot 31.50 a 31.60 na op 31.30 geopend te zijn. De affaire in Duitsche waarden stond vrij wel stiL Alleen Duitsch bankpapier was aanmerkelijk hooger. Registermarken die Wosendag 19 noteerden, werden gister tegen 26 afgedaan. New York zeer vast De New Yorksche effecten beurs heeft gister geheel in het teeken gestaan van de vurige hoop op overeenstem ming te München. De markt opende vast er liep over de geheele linie tot 1 punt op. waaruit blijkt, dat men toch voorzichtigheid in acht nam. Men gaf er de voorkeur aan het definitieve resultaat der besprekingen af te wachten. In het laatste beursuur kwamen berichten binnen, dat ie München overeen stemming was bereikt. Het koersherstel zette toen verder door. De beurs s'oot zeer vast met winsten tot 3 punten. Enkele fondsen boekten zelfs vier winstpunten. De omzet bedroeg 1.230.000 aandeelen. De wisselmarkt hedenmorgen De openingskoersen voor de leidende va luta waren hedenmorgen op de Amsterdam- sohe wisselmarkt verder in herstek Het pond sterling noteerde f 8.89, zoodat HET EINDE VAN DEN ZOMERTIJD Voor zoover noodig, worde eraan herinnerd, dat de zo mertijd eindigt in den nacht van Zaterdag 1 op Zondag 2 October, om 3 uur, zoodat het op dat tijdstip geacht wordt 2 uur te zijn. A. W. ROELOFS SCHORTENINDUSTRIE GEMERT Het betere genre schort Kleurecht Waschecht Bij alle goede manufacturenzaken VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De vier-mogendheden-conferentie te München heeft tot een volkomen overeen-» stemming inzake de oplossing van het Sudeten-Duitsche vraagstuk geleid. De Chineezen melden een doorbraak der Japansche linies. De Japansche minister van buitenland-» sche zaken Oegaki is afgetreden. De opkomst voor herhalingsoefeningen en de inlijving van dienstplichtigen, die voor eerste oefening moeten opkomen, is tot nader order uitgesteld. Een aantal dienstplichtigen, dat voor eerste oefening of voor herhalingsoefe ningen in werkelijken dienst is, en met groot verlof zou gaan, moet tot nader order in werkelijken dienst blijven. Het invoerverbod van kaas in België zal binnen enkele dagen ingetrokken worden. De Fokkerfabrieken werken op volle kracht. Gisteren zijn niet minder dan acht vliegtuigen afgeleverd. De algemeene vergadering van de Ver- eeniging tot Chr. Verzorging van Krank zinnigen in Nederland heeft vandaag haar algemeene vergadering gehouden te Loos duinen. Te Leiden heeft een jongeman zijn ge wezen verloofde met een dolkmes gesto ken. De toestand van het meisje is niet ernstig. perzische tapijten 's-GRAVENHAGE, NOORDEINDE Een Oostersch kleed siert het huis ienI C 140C I ed JücAcki\ MnctCikm 87 nuttige warmte (btJ normalen stand van den regulator) Officieel -- het Rijksnüver- NV HAARDEN FABRIEK „DE SCHELDE" .h. GEERS ZOON-BERGEN OP ZOOM VALKENBURG (L.) Hotel Franssen Bondshotel ANWBKNAC. 80 kamers, koud en warm stroomend water. Lift. Centrale verwarming Eigen garage gratia. Pensionprijs f 3.50 tot f dus bijna het niveau van f 8.92, waarop jl. Dinsdag het Nederlandsche egalisatiefonds het Engelsche devies liet „glippen", weer is bereikt. De Fransche franc stelde zich op f 4.97%, zoodat ook hier het vroegere peil vrijwel is bereikt. Belga's openden op f 31.10, voor den dollar kwam een noteering tot stand van f 1.84. Britsch-Indiërs willen weg Extra K.L.M.-vliegtuig naar Karachi Hedenmorgen om 6 uur vertrok van Schip hol naar Karaohi het extra-vliegtuig P.H.- A.R., de „Reiger", aan boord waarvan zich 16 passagiers bevonden, allen Britsch-In diërs .die in verband met den gespannen toestand in Europa naar Indië wenschien terug te keeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1