STADSNIEUWS Praatdag Chr. Boeren- en Tuindersbond Tweehonderd jaar geleden overleed Boerhaave VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 De werkzaamheden in 1937 Aan het verslag over 1937 van bovenge noemd bureau is het volgende ontleend. Dit jaar weTden 49 wekelijksche zittingen gehouden. Het aantal bezoekers bedroeg 176. waarvan in 64 gevallen voor de eerste maal hulp werd verzocht. Dr. Wierema ontving vele van deze nieu we patiënten eenige malen ten zijnen huize. iNa diens vertrek maakte prof. Gorter het mogelijk hen tijdelijk voor meer uitgebreid onderzoek in de Kinderkliniek te ontvangen. Van de 64 nieuwe gevallen waren 37 jon gens en 27 meisjes. 52 kinderen kwamen uit Leiden, terwijl 12 in omliggende gemeenten woonden. •De reden van aanmelding was de volgen de: angst en zenuwachtigheid, onhandel baarheid, groote beweeglijkheid, lastig zijn en dwingen (kleine kinderen), moellijkhe den in school en beroep, zwakzinnigheid diefstal, liegen en fantaseeren. sexueefe moeilijkheden, enuresis, encopresis, spraak stoornissen en verder uiteenloopende klach ten (w.o. ernstige psychische stoornissen)- De positie van het kind in 't gezin was als volgt: eenig kind 2 jongens, 2 meisjes, totaal 4; oudste 10, 7,17; jongste 7, 8,15; middelste 10,7, 17; een der eersten 2, 2, 4; een der laat- sten 6,1, 7. Alg. totaal: 37, 27, 64. De 4 eenige kinderen moesten alle onder de angstigen en zenuwachtigen gerangschikt worden. Van de 17 oudsten waren er 4 zwakzinnig. 3 vertoonden ©choolmoeilijkheden, terwijl ds 10 anderen dwingerig waren, druk of meer angstig en zenuwachtig. Opmerkelijk is, dat van de 6 diefstallen 4 door middelste kinderen bedreven werden en dat de jongste kinderen uit het gezin het .vaakst bleken moeilijkheden te hebben in school en beroep, terwijl ook de meeste lij ders aan enuresis tot deze groep behoorden. De getallen zijn klein, dus moet de waarde niet te groot geschat worden. Meer misda digheid bü middelsten bevestigt echter een reeds lang bekend feit. Deze bijzonderheden zijn ontleend aan het verslag van de leidster van het bureau, mej 'A- Thierry. Uit het verslag van den secretaris der ver. eeniging tot instandhouding van het bureau Vermelden we nog dat het bestuur thans als volgt is samengesteld: prof. mr. J. M. van Bemmelen, mr. dr. N. C. Geelkerken, B. W. de Waal, mr. P. A. van Toorenburg, E- J. Meyer, comm. v. politie, P. C. G. A. Wijk- mans, dr. J. Brederveld, W. A. Bodewee, G- Bakema, Ds. D. Kuilman, W. Koopt» Azn., prof. dr. E. Gorter, prof. dr. E- J. D. K. Carp, J, L, van Keteren. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: Th M v Grlensveen 25 Jr en M M Webbers 2 3Jr A Karstens 26 Jr en Chr ten Braak 21 Jr J P Jansen 29 jr en J J [Wlekhart 28 Jr BEVALLENJ Buis—Wleldera za E Gtf- BentJ—TelJeur dr OVERLEDENChr v 1 Leek sn 4 Wk BA O Zaal m 60 Jr P v ElswiJk zn 11 Jr M EKeppel wed. vai\ G Spierenburg 87 Jr A B M Hoo&ervorst dr 4 m. De Veluwsche Boerendansers in 'Leiden In den korten tijd van haail bestaan heeft de Puttensche vereeniging „De Veluw- scho Boerendansers" een nationale ver maardheid verkregen. Deze snel verwor ven populariteit mag in de eerste plaats worden toegeschreven aan de toenemende belangstelling voor onze folklore, doch ook in niet geringe mate aan de wijze, waarop deze groep die belangstelling in enthou siasme weet om te zetten. De dansers hebben besloten gedurende najaar en winter een landelijke tournee te organiseeren. Binnen enkele dagen zal in Leiden in de groote zaal van de Stadsge hoorzaal de eerste uitvoering worden gege ven. De bekende Veluwsche zanger Jan v. Riemsdijk, zal aan die uitvoeringen mede werking verleenen. Ieder die houdt van een leuken, gezelligen avond, waarop men eens behoorlijk lachen kan, die verzuime deze eerste uitvoering bij te wonen. In een advertentie in dit blad vindt men bijzonderheden, Zilveren jubileum fa J. G. Pulle Gisteren herdacht de N.V. Boekbinderij voorheen fa. J. G. Pulle, gevestigd Oude Rijn 34—36 alhier het feit, dat de zaak 25 jaar geleden te Almelo werd gevestigd door den heer J. G. Pulle, die thans met zijn broeder, den heer J. H. Pulle, de directie der N.V. vormt. Commissarissen en directie hebben giste ren in Maison Bruyns aan het Rapeniburg een zeer druk bezochte receptie gehouden. Een ontelbaar aantal bloemstukken, ter gelegenheid van het jubileum ontvangen, vulde de receptie-zalen. Zaken-relaties uit alle doelen van het land, directies van tal van bekende uitgevers-maatschappijen kwa men hun gelukwenschen aanbieden. Er was ook een afvaardiging van het bestuur van den Ned. Boekbinders-patroonsbond en er waren afgevaardigden van de afdeelingen Leiden van den Alg. Ned. Typografenbond en van de afd. Leiden van den Ned. Chr. Grafischen Bond. Zeer groot was voorts het aantal schriftelijke en telegrafische geluk wenschen. BIJZONDER HOOGLEERAAR BENOEMD In de Italische archaeologie De Universiteitsraad van het Leidsch Universiteits-Fonds heeft, na verkregen Ko ninklijke machtiging, benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de Italische archaeologie Dr. H. M. R. Leopold te Rome. Tot curato ren van dezen leerstoel zijn benoemd Dr. J. van dor Hoeven te Eefde, Dr. P. C. Molhuy- sen te "s-Graevihage en Mr. J. A. N. Patijo te 's-Gravenhage. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN Door de redherche alhier is aangehouden de 21-jarige H. B. de B., uit Haarlem, die een aldaar gestoQen rijwiel aan een rijwiel handelaar alihier probeerde te verkoopon. De rijwielhandelaar rook lont en waar schuwde de politie. Alfen aan den Rijn Herdenking door den Leidschen Academischen Senaat Zooals elders in ons blad is vermeld, is he den te Leiden op grootsche wijze het feit, herdacht, dat tweehonderd jaar geleden Herman Boerhaave overleed. In de Aula van het Academisch Zieken huis waren een groot aanual genoodigden aanwezig. Tot deze genoodigden behoorden o.a.: de minister van Onderwijs, dr. J. R. Slote- maker de Bruine; de directeur van het on derwijs prof. dr G. A. van Poelje; de chef derafdeeling Hooger Onderwijs, mr. A. J. L. van Beeck Calkoen; de chef van de afdee- ling financieele controle de heer G. Pippel; de chef van de afdeeling Kunsten en Weten schappen, de heer P. Visser; de secretaris generaal van het Departement van Sociale Zaken, mr. dr. A. L. Scholtens, mede na mens den minister van Sociale Zaken; do directeur-generaal van de Volksgezondheid, de heer van den Berg; de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, de heer R. N. M- Eijkel; de president-curator der Leidsche Universiteit, prof. dr. P. C. Flu, rector-mag- nificus der Leidsdhe Universiteit; prof. dr. F. Muller Jan., secretaris en prof. dr. N. J- Krom, pro-secretaris van den «Academischen Senaat, benevens de meeste hoogleeraren uit Leiden, benevens de voorzitters en secre tarissen van de geneeskundige en philoso- phische faculteiten van Groningen, Utrecht en Amsterdam; voorts prof. dr. J. van der Hoeve en de heer Brouwer, resp. voorzitter en secretaris van de Kon. Academie van We ienschappen; oud-minister mr. P. J. M- Aal- beree; prof. H. Burger, eere-leden van de maatschappij tot bevordering der Genees kunst, alsmede de voorzitter dr. C. Fehmers en de secretaris en overige bestuursleden en leden dezer Maatschappij; vertegenwoordi gers der chemische en botanisch*? vereeni- ginigen; dr. H. H. Maas, directeur van het Academisch Ziekenhuis en de leden van de commissie van advies van dit ziekenhuis; afgevaardigden van alle studenten-organisa ties te Leiden; de garnizoenscommandant overste de Iongh; de dijkgraaf van Rijnland mr. Pynacker Hordijk; het college van B. en W. van Leiden; de burgemeester van Har derwijk de heer de Jong Saakes en de vol gende buitenlandsche vertegenwoordigers: prof- P. Diepgen uit Berlijn, prof. J. D. Com rie uit Edinburgh, prof. H. E. Sigerist uit Baltimore, prof. K. T. Wenckebach uit Wee- nen en prof. J. E. Dinger van de Geneeskun dige Hoogeschool van Batavia,benevens "ver tegenwoordigers van de organiseerende or ganisaties van deze herdenking, te weten: de Nederlandsche Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst, de Vereeniging „Het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskun de", het Genootschap voor geschiedenis der genees-, natuur- en wiskunde en het acade mich historisch Museum te Leiden, verte genwoordigd door mevr. O. C. D. Idenburg— Siegenbeek van Heukelom en vele anderen In zijn openingsrede wees de rector-magni- ïicus op dc beteekenis van Boerhaave voor 'do klinische waarneming. Nadat nog het jvoord gevoerd was door den minister van Onderwijs sprak dr. D. S c h o u t e ve Wassenaar de herdenkings rede uit. In het begin zijner rede merkte spr. op, dat het ons treft dat het aan ons Nederlanders zoo bekende kinderliedje „In Holland staat een huis" dat 'e men- schen leven teekent in opgang en neder- gang, in opbouw en afbraak op heï le ven van Boerhaave zoo geheel van toe passing is- Als heel jong kind in de pas torie te Voorhout was Herman Boer haave al van een diep Godsgeloof ver vuld, hij wil predikant worden, voelt zich tegelijk maohtig aangetrokken door de wiskunde en de werktuigkunde. Hij wendt zich tot de geneeskunde, doceert later ook botanie en chemie. Als geleer de met een wereldréputatie weet hij zich met inspanning van alle krachten een reeks van jaren staande te houden. Dan komt de nedorgang, heel wat snel ler den afbraak voltrekkende dan de op bouw was geschied, totdat hij tenslotte opnieuw alleen bleef met het onwankel baar vertrouwen op God, dat hem nim mer een oogenblik had verlaten. In den medischen hoogleeraar is de the oloog nooit onder gegaan. Boerhaave's stu die in de geneeskunde bleef grootendeels boekenstudie. Het zou onbegrijpelijk mo gen heeten hoe de geneeskunde in zijn geest ooit tot werkelijk leven was gerijpt, ware het niei' dat de inwerking der natuurweten schappen op zijn geest ons de verklaring gaf. Boeraave's groote kennis der wiskunde, mechanica, chemie en botanie doordrong zijn theoretische kennis der geneeskunde en ekte al die boekenkennis tot leven. Hoe machtig in latere eeuwen het ge bouw van het ^neeskundige onderwijs mo ge zijn geworden, de grondslagen zijn door Boerhaave gelegd. Boerhaave gaf echter niet alleen de volgorde der leervakken duidelijk aan, hij wettigde telkens ook die volgorde door het omschrijven van den invloed van het voorgaande op het volgende. Spr. behandelde ook het onderwijs aan het ziekbed, dat onder leiding van Boerhaa ve zijn grootste bekendheid kreeg De theore tische colleges, het onderwijs aan het ziek bed, de lijkopeningen in het Caecllia-Gast- huis, vormden samen met de lessen en dc proeven in het' chemisch laboratorium én In den Hortus Botanicus, één academisch ge heel. Met den roem van dat geheel steeg ook de bekendheid van dat klinisch onder wijs in wijden kring Dat leerlingen van heinde en ver naar Lei. den stroomden, valt heel goed te begrijpen. Daar kregen zij al dat onderwijs door één il bestuurd. Aan dat machtige en boeiende onderwijs lag ten grondslag een hecht' stel sel, dat aan elk der theoretische en prakt! sclie onderdeelen een eigen plaats aanwees. Voor het verdece gedeelte van deze plech tige herdenking verwijzen we naar het ver slag elders in ons blad geplaatst. Verschillende belangrijke vraagstukken besproken Uitgaande van de Holl.-Brab. afdee- ling werd gisteren in het Vereenigings- gebouw naast de Ned. Herv. Kerk voor de leden van den Chr. Boeren- en Tuindersbond te Alphen a, d. Rijn. en Omstreken een praatdag gehouden. Toen de Voorzitter van de afdeling, de heer Bi e mond, van Bleiswijk tegen 10 uur de vergadering opende was do zaal bijna geheel gevuld. De Voorzitter wees er op, dat de praatdag uitstekend geschikt is om het hoe en waarom van de crisismaatregelen te bespreken. Eenerzijds heeft men het recht de belangen bij de Regeering te bepleiten, anderzijds wordt er gehoor zaamheid aan de Overheid gevraagd. De vergadering was wat vroeger uit geschreven dan gewoonlijk, daar het be stuur vernomen had dat er speciaal te gen de verhoogde graanheffingen nogal bezwaren zijn. Hierna was er voor de aanwezigen gelegenheid tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen, welke dan later door het bestuur beantwoord en besiproken werden. Op verschillende zaken werd critiek uitgeoefend, hoewel verschillende bestuursleden later met dankbaarheid mochten constateeren dat de Christelijke toon gehandhaafd bleef. De hoofdikluiven waren wel de ver hoogde graanheffingen en de regeling van den consumptie-melkprijs, De tuinbouw Door het bestuurslid Havenaar wer den de verschillende vragen op tuinbouwge bied beantwoord. Een der heeren had de vraag gesteld of ook voor doperwten en peu len nog steun gege.ven zou worden. Spr. wees cr op hoe voor steun op een bepaald artikel gerekend wordt met den prijs over het geheele land. In Ter Aar was de prijs laag, maar ze kan elders hooger geweest zijn. De gemiddelde prijs wordt genomen. Overigens zal nog een belangrijk bedrag uitgekeerd worden aan tuinbouwsteun, daar van de 12 millioen nog maar 4 uitgegeven is. Over vergoeding en wijziging van ver schillende andere dingen en bepalingen kon spr. weinig zeggen. Wat de grief betreft dat de veehouderij en landbouw naar kostprijs toeslag krijgt en de tuinbouw het met een afgepast bedrag moet doen, verwacht spr. geen verandering. De Regeering staat op het standpunt dat voor den tuinbouw geen vaste kostprijs kan gelden, daar die zwevend is. Daar staat dit tegenover dat, wordt een kostprijs vastge steld, iets dat meer opbrengt, verdiscon teerd moet worden. Hier zitten veel moeilijk heden aan vast. Voorts werd er op gewezen dat de steun-' regeling aan kleine boeren en tuinders voor, het grootste deel in handen van de gemeente berust, zoodat het zaak is dat men daar zorgt voor acteieve commissies, die een oog op de zaak houden. En nu waarschijnlijk de steunregelingen voor land- en tuinbouw overgeheveld wor den naar de eigen organisaties, wijst spr. ook op het belang van de Christelijke orga nisatie, opdat die daarin goed vertegenwoor digd zullen zijn. Spr. citeert als opwekking een gedeelte uit een artikel van Prof. Dooye- weerd. Goedkoop vleesch en zware varkens De heer Van Berkel had de taak te verdedigen den aankoop van vleesch uit 'c buitenland en den verkoop van zware var kens. Het eerste was naar aanleiding van de vraag van één der heeren of de Regeering niet heter gedaan had met vee uit de markt te nemen en daarmee de minst draagkrach- tigen te steunen inplaats van buitenlandsch vleesch in te voeren. Het betrof hier den aankoop van vleesch uit Denemarken en ran Argentijnsch vleesch uit Duitschland. Spr. merkte op dat wij enkele jaren niet geëxporteerd hadden naar Denemarken. Nu wilde men daar wel weer van ons koopen. maar Nederland moest tegenprestaties leve ren en practisch had Denemarken niet an ders dan vleesch. Met Duitschland was het een ruiltransactie. Wij konden hiervoor rog- ge-stroo, boter en groente uitvoeren. Vooral door het eerste kon aan de roggeverbouwers een douceurtje gegeven worden. Wat den in voer van het vleesch betreft uit Duitschland, het blikvleesch raakte hier op. De Regeering stond voor de keus: verhooging steun of in blikken. Tot het eerste wil men niet over gaan, waarom men dankbaar het tweede koos. Het was bovendien gevaarlijk geweest aan te dringen op vee uit de markt nemen, daar dat in strijd geweest zou zijn met de aanvraag om uitbreiding kalverschetsen en tenslotte voelt de Regeering er terecht niets Brandstichting Parapluiefabriek 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. De ofificier van j-ustitie bij de Haaigsdhe rechtbank heeft gis teren bevestiging gevraagd van een verstek- vonnis, opgelegd aan den directeur van de parapluiefabriek Pluvius te Leiden, den heer S., wiens fabriek in 1984 door brand geheel werd verwoest. Door mededeelingen van een vrouw is ongeveer een haltf jaar geleden aan het licht gekomen dat de brand werd' gesticht door een employé en vriend van S., genaamd G., die wegens brandstichting tot twee en een half jaar gevangenisstraf is veroordeeld. De directeur werd vervolgd, op grond van art. 136 strafrecht, dat dengene strafbaar stelt, die kennis draagt van een strafbaar feit, zonder daarvan mededeeling te doen aan de politie. S. werd, twee weken geleden, bij verstek veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf. De officier heeft, zooals gezegd, dezelfde straf gevraagd. Een uitvoerig plei dooi van mr. Huygens concludeerde tot vrij spraak, subsidiair ontslag yan rechtsvervol ging. MET DE FIETS GEVALLEN Gistermiddag- is de 14-jarige J. V., wonen- do in de Melchior Treublaan, op den Zoeter- woudscheweg met de fiets komen te vallen, waardoor hij een lichte hersenschudding op liep. Dr. Renaud verleende de eerste hulp, waarna de jongen per auto naar zijn wo ning is gobracht voor om ons product beneden kostprijs ter beschikking te stellen voor dc minvermogen den. Wat den aanjvoop van zware varkens be treft en de afname daarvan, die nog steeds geschieden moet, hiermede had de Regec- ring tweeërlei bedoeling. Doordat 50 pCt. vastgehouden moest worden hoopte men do markt omhoog te trekken en dat is gelukt De andere hoopte men dan naar het bui tenland te verkoopen en dat viel aanvanke lijk tegen. Want Duitschland wilde ze aan vankelijk niet. Toch is de zaak voor elkaar gekomen en zullen ze waarschijnlijk voor de gestelde datum, 15 October, afgenomen zijn en juist eengisteren kwam men overeen dat ze levend Duitschland ingaan. De verhoogde graanlieffing Door een der heeren bestuursleden werd cr op gewezen dat het vorig jaar de akkerbouw klaagde dat de landbouw het beter had, ter wijl het nu juist andersom is. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat hier geen naijver mag bestaan, want het gaat om het belang van het geheele agrarische be drijf. De grief tegen de verhoogde graanheffing was bij de meesten dat men hierdoor weer zwaarder belast wordt, terwijl men er geen compensatie voor krijgt. De Voorzitter ging hier op uitgebreide wijze tegenin. Spr. meent dat men zich hier niet moet laten leiden door den handel, maar de zaak door eigen bril moet bezien. De actie tegen de verhooging van de graan heffing heeft spr. verbaasd. Men heeft de graanrechten in rechtstreeksch verband ge bracht met de zuivelprijzen. De zaak draait echter om de verhooging van de rechten voor veekoeken waar een driedubbele hef fing op is. De veekoeken zijn duurder dan vorig jaar. En hiertegen kan geprotesteerd worden. De verhooging van graanheffingen komt meer neer op de varkensfokkerij. En hier nam de Regeering wel degelijk com- (penseerende maatregelen, doordat men 50 pCt. zelf mag houden, terwijl de Regeering vast heeft gehouden aan de belofte,"dat de prijs wordt bepaald door 3% x 1 pond voer X 1 dubbeltje. Duidelijk toont spr. aan, dat de Regeering een open oog heeft voor de belangen der agrarische groepen en deze niet kan zien als iets zelfstandigs, maar als een deel van het geheel. Als alles daalt kan niet de agrarische groep alleen naar boven. De C. M. C. Een uitvoerige bespreking vroeg ver volgens de CM.C. (Crisis Melk Centra le), welke dit jaar werd opgericht en waaraan tal van melkveehouders him melk afstaan, Over de resultaten daar mede opgedaan was de een meer, de an der minder tevreden, maar voldaan was niemand. Bovendien werd door een der aanwezigen de houding gelaakt van de C.M.C. tegien een aantal landbouwers, die steeds te Katwijk hun melk uitven- De voorzitter bestreed eerst, dat de prijs, die de CM.C. uitkeert, te laag is. In Neder- leand wordt 1/5 deel van de melk gebruikt voor directe consumptie. Het gaat niet goed als de melk in Groningen 4 en hier 7 cent opbrengt. Het streven der C.M.C. is een vas te prijs met, zoo mogelijk, toeslag voor bij zondere waarde van de melk. De melkprijs was dit jaar zeker tot September niet min der dan vorig jaar. Dat nu niet zooveel ont vangen wordt is niet de schuld van de C.M. C., maar komt op rekening van het gevrees de mond- cn klauwzeer onder het. vee. De opmerking dat iedere boer vrij moet blijven om voor zijn melk de prijs te vragen is er naast Want de markt is al in geen 20 jaar vrij. Twee grootmachten beslisten er over hoe de melkprijs voor een bepaalde periode zou zijn. Nu heeft men daar mee afgedaan en spreker is van meening dat men met de L.M.C. bijzonder tevreden kan zijn. En om het eerlijk te kunnen beoordeclen moet men wadhten tot Volgend jaar April, wamneer de balans over een heel jaar opgemaakt kan worden. Wat het geval te Katwijk betreft, hier meenden een 40-tal boeren, die met elkaar een gering deel van Katwijk van melk voor zagen, dat zij daar den prijs vast konden stellen en dat de C.M.C. naar hun pijpen moest dansen. De levering voor de leden is vrij. Wil men des zomers kaas maken en des winters de melk leveren dan kan dat, en dat is ook wenschelijk daar men anders in den win ter niet genoeg heeft Spr. stond tenslotte stil bij de A.V.M., die de melkveehouders niet recht behandelde. Nu is er heel wat verbeterd. Een der vraag stellers had met het oog op dc C.M.C. de op merking dat men in de aap gelogeerd is. Dat is mogelijk aldus spr., maar voorheen was men gelogeerd in het logement: „Houd ze in de gaten". Hiermede eindigde spreker zijn beant woording, om te besluiten met de conclusie, dat er veel gebrek is in de steunbeweging. Maar over het algemeen kunnen we de Re- geering dankbaar zijn voor haar maatrege len en bovenal past dank aan God, Die elk zijn bestaan nog geeft en ons hier in rust "i vrede laat wonen op de eigen bedrijven. Hierna werd nog gelegenheid gegeven voor korte replieken en nog weer korte be antwoording, waarna de geslaagde vergade ring op gebruikelijke wijze werd gesloten. ZILVEREN JUBILEUM De heer J. C Zwagers, ass. dienstgelei- der der dir. belastingen, invoerrechten en accijnzen, vierde heden zijn zilveren dienst- jubileutn. Om drie uur werd hij met zijn echtigenooi'e per auto afgehaald en ontvan gen op het met bloemen gesierde kantoor in de Raadhuisstraat, waar alle ambtenaren van den dienst vereenigd waren- De jubilaris werd in hartelijke bewoordin gen toegesproken door de heeren Bannier, inspecteur der dir. bel. en v. D ij k, inspec teur invoerrechten en accijnzen, die het hoofd der inspectie- vertegenwoordigde. Hierna spraken de heer O v e r b e e k, Rijks ontvanger, en de heer v. Vonderen, assistent, namens de collega's. Tenslotte voerde nog het woord den heer Me yd am, uit Zoeterwoude, namens het hoofdbestuur van den Chr Bond van Belas ting Ambtenaren. Na deze tor-spraken, waaruit waardeering voor den arbeid van den jubilaris sprak _n bleek, dar hij als collega zich vele vrienden had verworven, werd hem namens alle ambtenaren een zeer fraaie leeslamp aange boden. De jubilaris dankte allen voor wat men hem had bereid. Hierna bleef men nog ge zellig bijeen. DE SCHOLEN GAAN OPEN Voor de huismoeders zal dan eindelijk de rust aanbreken, daar, zooals we gister reeds als een vermoeden uitgesproken hebben, de scholen a.e. Maandag open gaan- 40-JARIG DIENST-JUBILEUM Op 9 October a.s. herdenkt de heer Jac. Huisman, meesterknecht bij de dakpannen- fabriek van de firma D. van Oordt N.V. al hier, dat hij vóór 40 jaar b,ij genoemde firma in dienst trad als pannenbakker, VOETBAL Voor A.R.C zijn vqpr morgen de volgende wedstrijden vastgesteld: Op het terrein aan de Steenstraat: A.R.C. I Noord wijk I en A.R.C. adsipiranten Noord wijk adspiran- ten. Te Katwijk Quick Boys II A.R.C. II en te Rijnsburg Rijnsburger Boys III A.R.C IV, BKANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 7 5 ALPHEN AAN DEN RIJN - Tclef. 44 BRANDSTOFFEN HAZERSWOUDE Gemeenteraad De Gemeenterekening il gekeurd. De grond achter .ormalige open bare school Vergadering van den Raad der gemeente op Woensdag des v.m. 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter is Burgemeester A. War- naar. Op deze eerste: vergadering na de herdenkingsfeesten van het 40-jarig Regee- ringsjubileum van onze geliefde Koningin, sprak de voorzitter een enkel woord ter her denking van dit feit. Er volgde een harte lijk applaus. Ingekomen waa een mededeeling van den Min. van Sociale Zaken, dat het bouwrijp maken van den grond voor het uitbreidings plan in werkverschaffing kan worden uitge voerd en dat voor hei' werkobject van Bent huizen in den Noord- en Zuidpolder ook werkkrachten uit onze gemeente kunnen worden te werk gesteld- De voorzitter doet eenige mededeelingen inzake den weg door het Rietveld. Hieromtrent zullen binnenkort voorstellen aan den Raad worden overge legd. De gemeente rekening 1937 Het rapport van de commissie voor onder zoek van de rekening van het Waterbedrijf 1937, en de gemeenterekening 1937, wordt voorgelezen. Hierin wordt geadviseerd tot voorloopige goedkeuring, aangezien alles in orde is bevonden. Een ingekomen certificaat van Ned. Gemeenten adviseert in denzelfden geest. Hierop wordt de rekening van he Waterbedrijf voorloopig vastgesteld met 'j batig saldö van 1492.57%. Bij de bespreking der gemeenterekening merkt de heer W. v. K1 a v e r e n op dat' de leiding in den Loetweg reeds drie maal op dezelfde plaats stuk is geweest. Hij infor meert of dit niet afdoende kon worden ver holpen. De voorzitter ls van oordeel dat de reden daarvoor gezocht moet worden in den slappen bodem, daar de weg juist op dat ge deelte zeer zwak is- De rekening der gemeente 1937, met wat den gewonen dienst betreft een batig saldo van f 2718-83; en wat betreft'den kapi- taaldienst met een batig slot van f 2657.36, wordt voorloopig vastgesteld. Naar aanleiding van een verzoek van C. Haagener om restitutie van hondenbe lasting, aangezien het heest is gestorven, wordt besloten de helft te restitueeren. Een verzoek van J. v. d. Kleij om onthef fing van straatbelasting ten bedrage van 3.02 omdat het pand niet werd bewoond, wordt ingewilligd. Hierop komt aan de orde een voorstel tot het trerfen van een overeenkomst met het Rijk ter zake van de vernieuwing van de waterkeering in de brug over den West- vaart bij de Westvaartsluis. Een overeen komst omtrent deze zaak tusschen den Minister van Waterstaat en de gemeente is opgemaakt, welke de raad goedkeurt. Tot plaatsvervangende ambtenaren van den Burg- Stand worden gekozen de heeren C A. van Dam en J. G. H. Tonus. In erband met een ingekomén verzoek om gelden voor het plaatsen van een kind in het gesticht „Effatha" te Voorburg, doet de Voorzitter eenige mededeelingen. Hieruit blijkt dat voor dit' doel van familie, diaconie i suppletiefonds geen financieele hulp kan orden verwacht daar reeds meerdere kin deren uit dit gezin zijn opgenomen, zoodat de gemeente voor het voile bedrag, zijnde 424 per jaar verantwoordelijk zou worden gesteld. Aangezien echter de resultaten van een verblijf in die inrichting voor de toe komst' van die kinderen van zoo groot be lang kunnen zijn, stellen B. en W. voor aan het verzoek te voldoen. Na gehouden bespre king wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten- Grond voor arbeiderswoningbouw Hierop komt in behandeling een voor stel van B. en W. tot het bepalen van den prijs voor den grond achter de voor malige openbare school voor de bouw- vereeniging „Volksbelang". Genoemde Vereeniging heeft plan ovct te gaan tot het bouwen van 10 woningen waartoe 2000 M2 zou noodig zijn. Zij vraagt nu prijs van den beschikbaren grond per M2. Zooals bekend is zal de grond bouwrijp worden gemaakt in werkverschaffing. Wanneer door de Vereeniging 2000 M2 van den grond wordt gekocht, en voor 'n nieuwe school die noodzakelijk zal moe ten worden gebouwd, 1250 M2 zal wor den genomen, blijft nog 2500 M2 over, welke voor particulieren zal disponibel zijn. B. en W. stellen voor het terrein van gas- en electriciteivsleiding te doen voorzien, en om de bouwvereemglng zooveel mogelijk ter wille te zijn in het doel om arbeiderswoningen te bouwen den prijs per M2 te stellen op f 2.25. Bij de gehouden bespreking, waaraan ver schillende leden deelnamen, blijkt dat enke. len den prijs nog te hoog vinden om goedkoo pe woningen te kunnen bouwen- De heer G. Goed h'art merkt op dat aan den Rijndijk, niettegenstaande enkele wo ningen zijn afigekeurd en niet meer mogen worden bewoond, er nog diverse perceelon te verivrijgon zijn. De prijs van 2.25 per M2 voor den grond acht hij echter te laag. De voorzitter wijst er op dat op het dorp aan werkmanswoningen gebrek is. Hij acht een matige uitbreiding zeer gewenscht, te meer daar de gemeente een eigen terrein he.eft RADIO-DISTRIBUTIE VRIJDAG 23 SEPTEMBER Programma 3: 8.Keulen, 10 20 ParUs Radio, 12.05 Radio PTT Nord of div., 12.20 Brussel VI, 14.20 Droltwlch, 16.20 Keulen, 17 20 Parijs R„ 18.20 Londen Reg., 19.40 Parijs Radio, 19..50 Keulen, 20 20 Brussel Fr., 21.30 Droltwlch, 21.65 Brussel Fr.. 23.20 Parijs Radio. Programma 4: 8.Brussel VI., 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg, 17.20 Droitw., 18.50 Deutschl. sender of div., 19.20 Droltwlch, 20.20 GRD, 22.— Droltwlch ZATERDAG 24 SEPTEMBER Programma 3: 8.Keulen, 10.20 Parijs Radio, 11 05 Radio PTT Nord of div., 12.20 Londen I Reg., 13.05 Brussel VI. 14.20 Keulen, 1.550 Deutschl.s. of div, 16.20Keulen, 18.20 Brussel VI., 19.50 Keulen, 20.20 Londen Reg., 2150 Brus sel Fr., 22 20 Brussel VI.. 22.35 Keulen Programma 4: 8Brussel VI., 9.2o diversen, 10.35 Londen Reg., 11-50 Droltwlch, 16.05 Lon den Reg, 10.50 Droltwlch Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 17 t-m. Vrijdag 23 Sept. '38 waargenomen door de apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. Te Oegstgeest: Oegetgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274, dat voor een zeer matigen prijs kan worden gekocht. De heer Jac. L o o m a n s is van oordeel dat eeni prijs van f 2.25 per M2 tc hoog is om goedkoope woningen te: kunnen bouwen, en stelt voor 1.50 per M2 te vragen. Dit voorstel, gesteund door den heer M. Scheel wordt in stemming gebracht, maar verworpen met 7 vegen 4 stemmen. Voor de heeren Loomans, Scheel, Louwrier en do Kort. Het voorstel van B. en W., den prijs t'O bepalen op f 2.25 per Meter wordt met dei zelfde stemmenverhouding aangenomen. De heer IJ. Bol informeert op welk gedeelte van het terrein de woningen voor Volksbelang zullen komen. De voorzitter zegt dat de be doeling is eerst dej nieuwe school en daan naast die woningen te bouwen om het laat- ste gedeelte voor particulieren te bestem-i men. Goedgevonden wordt wijziging der be-i grooting 1938. Bij de rondvraag informeert de heer M. S c h e e 1 naar het plaatsen van lantaarns j op den Provincialen weg, waarop de voor zitter zegt dat daarin zal worden voorzien, zoodra de werkzaamheden zijn afgeloopen. Dc heer G. Goedhart informeert of door de gemeente-werklieden gebruik ie gemaakt van gemeentegrond voor eigen gebruik- De. I voorzitter geeft hierop een duidelijke verkla- i ring van de toedracht der zaak, waaruit I blijkt dat zij met toestemming van B. en W, hebben gehandeld, en de voormalige huur- der geen verzoek om den grond te mogen gebruiken had ingediend. Hierop sluiting der vergadering. HILLEGOM VREEMDELINGENVERKEER Tot tweede voorzitter der Ver. voor Vreem- i delingenverkeer is benoemd de heer C. Velt- huys. Hiermede is voorzien in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer P. D. van Mourik, in wiens plaats als ge woon bestuurslid we-d benoemd de heer M. G- Th. Maakant. KATWIJK a.d. RIJN Tuinbouwoverzicht Er is de laatste week wel een en ander I gewijzigd in den gang van zaken betrefi 1 fende den groentehandel. En deze wijziging gen waren allen ten ongunste der tuinders, d.w.z. de prijzen van verschillende produc- i gen waren alle ten ongunste der tuinders, I Bospeen bijv. was 't langen tijd goed tot zeer goed gegaan en genegeld bleven de 1 prijzen hangen zoo tusschen f 5.tot f 8 50 per 100 bos. Al eenige dagen is de notee-1 ring heel wat lager, n.l. van f 4.50 tot f 5.90 per 100 bos. Dat wil nog niet zeggen, dat het slecht is, maar als een prijs eenmaal zakkende is, komt deze niet zoo spoedig weer op het oude peil. Met waspeen liep het even slechter. Ook hiervan was de prijs al eenige weken best en men dacht al I zoo'n beetje, dat zulks wel eens bestendigd zou kunnen blijven. Maar ook dit liep an ders. Langzaam dalende vanaf de hoogste noteering van f 2.35 per kist van 20 k.g. is de prijs reeds teruggeloopen tot 50 a 75 c. per kist. En de late peen, die in het alge meen extna in het gewas staat, zal spoedig aan de markt komen, dus zal een extra aanvrage voor export noodig zijn om het I artikel eenigszins op prijs te kunnen hou den. Kroten gingen ook wel iets naar be- neden, doch de pi'ijs van 40 tot 60 c. is nog niet slecht te noemen. Maar er moet dan ook nu niets meer af. Langen tijd is het van 60 tot 75 c. geweest. S 1 a wil nog niet best. Men zegt, dat de waarschuwing oni geen rauwe groenten te eten ter voorko ming van kinderverlamming, op de prijs van niet onbelangrijken invloed is geweest. Hoe het zij, er was telkens daling te con stateeren, zoodat het ten slotte liep op 50 tot 90 c. per 100 stuks. Met Uien liep het al even slecht. Er is ook nogal verschil in kwaliteit en als gevolg hiervan ook in do prijs, zoodat de noteering nogal wat ver» schil geeft n.l. van f 2.30 tot f 2.90 per 100 kg. Dat is wel wat weinig. Met Roode en Gele Kool wil het ook niet gaan en dit niettegenstaande de gewassen van Roode Kool in het algemeen slecht staan en weinig opbrengst geven. Betaald werd voor roode kool van f 2.50 tot f 3.50 per 100 k.g., en Gele Kool die enkele dagen geleden nog van f 3.60 tot f 3.80 kon opbrengen, kon het ten slotte niet hooger brengen dan t 2.50 tot f 3.— per 100 k.g. G r o e n e IC o o l ging wel iets beter. Vermoedelijk is do matige aanvoer hieraan niet vreemd. Dit artikel werd betaald met f 3.tot f 4. in de goede kwaliteit. Het artikel boonen blijft duur. Wel is de prijs iets naar beneden gegaan, doch een noteering van f 13.tot f 20.per k.g. voor Princesseboonen is voor de consumen ten bijna niet te betalen. Snijboonen, waar van maar weinig komt, brengen in rede lijke kwaliteit van f 17.tot f 23. per 100 k.g. op. Met aardappelen is het nog steeds mets gedaan; zelfs de internationale spannende toestand vermocht niet de prijs van dit product, dat. toch lang bewaarbaar is, op te voeren. Een prijs van 50 tot <0 c. per kist van 25 k.g. is voor de telers verlies gevend. De aanvoer van bloemkool was tot heden maar matig. Hieraan zal het wel to danken zijn, dat de hooge prijs zich zoo lang kon handhaven. Maar dc late bloem kool komt thans aan de orde. Meerdere tuinders brachten reeds de eerste oogst. De gewassen zijn door voldoende regen en koel weer ongelooflijk bijgegroeid en de kwall is iederen veilingdag beterend. Maar langzaam aan ging ook de prijs naar bene den. Was deze de vorige week nog tot ruim f 20.__ yoor de eerste soort, langzaam liep

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6