Jlieuure $>üisrljr (tumrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Een nieuw Tsjechoslowaaksch kabinet gevormd „St.Raphaël" abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week-.0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 19e Jaargang atfoertentieprtjjen: Van 1 tot 5 regels f.17'/» Elke regel meer 0.22'/a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer-0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 NO. 6504 VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1938 ACHTER GESLOTEN DEUREN In het middenpunt eener algemeene, zeer gespannen belangstelling staan on getwijfeld de besprekingen, welke gis teren in Godesberg aan den Rijn tus- schen den eersten minister van Groot- Brittannië en den rijkskanselier van Groot-Duitschland, practisch gesproken onder vier oogen, zijn hervat. Immers, de aanwezigheid daarbij van een tolk en van nog een ondergeschikten En- gelschen functionaris legde geen ge wicht in de schaal. Men heeft hier dus weder het merkwaardige verschijn sel van een ontmoeting tusschen de beide leidende staatslieden van Europa achter gesloten deuren. De belangen van millioenen menschen worden door deze twee figuren vertegenwoordigd men moet het voorshands aan hen over laten, hoe zij uit den chaos der huidige verhoudingen een nieuwe orde denken te kunnen voortbrengen. Niemand weet daarbij met zekerheid, hoe momenteel de juiste ligging is van het Tsjecho- Slowaaksche vraagstuk, want ondanks allerlei ijlings over de wereld rondge- seind nieuws omtrent de jongste ver wikkelingen te Praag, de regeerings- crisis aldaar en de volksreactie op de ontmoedigende radio-mededeelingen is nog steeds niet eenigszins gedetailleerd bekend geworden, in welke voorwaar den de Tsjechen nu eigenlijk hebben toegestemd, en wat zij in de toekomst ,van het grondgebied zullen moeten Is er derhalve voor bespiegelingen en beschouwingen weinig plaats^ op het oogenblik, waarop wij dit schrijven, het wil ons wel voorkomen dat in het alge meen de positie van Chamberlain er niet sterker op is geworden. De Brit- sche premier is vertegenwoordiger van een eenheid, welke niet gelijk Duitsch- land met één mond spreekt, maar van eeii meerderheid, die gelijk elke demo cratische regeering uit een compromis is geboren en op een bepaalde, vast af gebakende basis is gegrondvest. Onder den druk van de voorwaarden, welke men Praag heeft opgelegd, dreigt in deze ministerieele eenheid een scheur te ontstaan. Men bemerkt dit op indi recte wijze aan de uitingen van wan trouwen en wrevel, welke zich in het land zelf tegen den minister-president beginnen te uiten. Stemmen als die van Eden en Winston Churchill, om van Atlee, Citrine en de overige arbeiders leiders hier maar te zwijgen, leggen zeker gewicht in de schaal. Ook in .Frankrijk begint het reeds op een bedenkelijke manier te kraken. De socialisten beleggen protestvergaderin gen, gelijk hun labour-collega's in En geland, maar tevens openbaarde zich reeds in den boezem van het kabinet- Daladier iets, dat op een afscheiding van een drietal volksfront-ministers begon te gelijken. De discipline is in Fransche politieke kringen nu eenmaal aanmerkelijk minder straf dan aan de overzijde van het Kanaal. Het heeft er allen schijn van, dat de Fransche pre mier een demissie van deze medewer kers slechts heeft kunnen voorkomen door te wijzen op het crisiskarakter van onzen tijd., en op de ongewenscht- heid, het roer van staat uit handen te laten, terwijl men juist de branding binnenstevent. Adolf Hitler kent deze moeilijkheden, door de achterhoede veroorzaakt^ over het algemeen niet, of althans niet in zulk een openlijk aan den dag tredende mate. Momenteel heeft hij zelfs wind en tij geheel medemen is in Duitsch- land de overtuiging toegedaan, dat de Führer opnieuw een aanzienlijk diplo matiek succes heeft bereikt, hetwelk hij thans bezig is, verder 'ai te ronden. Chamberlain zal zich dan ook nauwe lijks kunnen ontveinzen, dat de harte lijke ontvangst, welke de Duitschers hem opnieuw ten deel deden vallen, voor een voornaam deel aan deze over tuiging is te wijten. Wellicht vraagt hij zich thans reeds af, onder wat voor omstandigheden het eigen volk hem binnenkort zal gaan inhalen. De onder handelingen, die hij onder moeilijke omstandigheden moet voortzetten, en welke door een deel der openbare opinie reeds min of meer als het spre ken over een half verloren zaak wor den beschouwd, zullen heel wat van de geestkracht en van het zenuwgestel van dezen bejaarden staatsman vergen, die ook in dit opzicht een zeer krachtigen opponent tegenover zich heeft. Men heeft wel eens gezegd, dat de zenuwen de wereld ten slotte regeeren. Ook in Godesberg komt het op „zenu wen" aan. Heeft Chamberlain even sterke zenuwen als Hitier? Ook is er een ander spreekwoord: Moed geeft tien voor. Door dat Hitier zijn zaak reeds half gewonnen heeft, kan dit woord zijn positie aanduiden. Al met al, de wereld is niet meer zoo. yol ver- In de hoofdstad Praag is het rustig Chamberlain en Hitier confereeren te Godesberg Het kabinet Hodzja heeft na de gedwongen aan vaarding der Fransch-Britsche plannen zijn plaats afgestaan aan een nieuwe Tsjechoslowaaksche re geering op breede nationale basis. De portefeuille van oorlog daarvan is in handen van generaal Si- rovy, den inspecteur-generaal van het leger, die tevens als minister-president optreedt. Predident B e n e s j heeft zich nogmaals met een radio-oproep tot het volk gericht, waarin hij op wekte tot zelfvertrouwen en discipline. Het is in Praag mede tengevolge daarvan over het alge meen rustig gebleven. Te Godesberg aan den Rijn hebben Chamberlain en Hitler in hotel Dreesen hun eerste onderhoud gehad. De besprekingen duurden omstreeks drie uur, doch omtrent de resultaten daarvan is niets uitgelekt- Naar verluidt zouden beide staatslieden nog slechts korten tijd ve rder hebben te over leggen. De besprekingen te Godesberg Geruchten over eischen en tegeneischen Een bizondere verslaggever van de „Dai ly Express" geeft een opsomming van de eischen, die Hitier waarschijnlijk aan Chamberlain heeft gesteld en de tegen eischen van Engeland. Men houde bij de beoordeeling in het oog, dat deze mededee lingen geheel officieus zijn, en verschillen de ervan uit allerlei vooraf reeds gepubli ceerde berichten ook wel vielen af te leiden. Als samenvatting zijn zij dan ook wel interessant. De eischen van Hitier 1. Directe verkleining van het leger van Tsjechoslowakije. 2. Indirecte controle op de Skodafabrie- ken en een verbod voor deze fabrieken wa penen te verkoopen aan staten, die n i e t op goeden voet staan met Duitschland. 3. Verbreking der bondgenootschappen van Tsjecho-Slowakije met Frankrijk en Sovjet-Rusland. 4. Voorafgaande goedkeuring door Ber lijn van ieder nieuw bondgenootschap van Praag. De tegeneischen van Chamberlain Volgens de „Daily Express" zou Cham berlain hebben geëischt: 1. De benoeming van een gemengde com missie om de nieuwe grenzen vast te stellen. 2. Onmiddellijke demobilisatie der legers van Tsjecho-Slowakije en Duitschland. 3. Een oproep tot den vrede door de re geeringen van Engeland, Frankrijk, Duitsch land en Italië. 4. Internationale garantie van de nieuwe grenzen van Tsjecho-Slowakije. De zakelijke bedrijfsbelasting Afschaffing opnieuw bepleit 's-GRAVENHAGE, 23 September. Vooruit- loopende op de mededeeling in de Miljoe nennota, dat de regeering op sommige ond.*r- deelen van het belastingstelsel tot verlaging van den belastingdruk wil overgaan, ten einde op deze wijze de anti-sociale werking daarvan weg te nemen, heeft het Verbond van Nederlandsche Werkgevers er bereids opnieuw hij de Regeering op aangedrongen over te gaan tot afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting. Deze belasting werkt, al dus het Verbond, rechtstreeks als een pre mie op het verleenen van ontslag en als een boete op tewerkstelling van nieuwe arbeids krachten. Het Verbond acht het duidelijk, dat de grondslagen, waarop deze heffing berust, zich weinig verdragen met ernstige pogin gen tot werkloosheidsbestrijding. trouwen in Chamberlain's zending, als vóór een week, toen de eerste reis voor de deur stond. Het geweten der we reld bemoeit zich altijd, gelukkig, veel met het wedervaren der kleine naties. Over een kleine natie wordt thans gehandeld zonder dat die natie wat kan zeggen. Inmiddels moet men be wondering hebben voor de wijze, waar op dit kleine volk en zijn leiders tot dusver te Praag hun zenuwen be- heerschen. „Perkoetoet" tot dalen gedwongen Woensdag is het K.L.M.-vliegtuig „Per- koetoet", dat onder gezagvoering van den heer S. A. Steinbeck een extra-vlucht tus schen Praag en Amsterdam uitvoerde, boven Duitsch gebied tot daling gedwongen, waarna de passagiers van het toestel zich aan passenonderzoek moesten onderwerpen. Het gebeurde, dat ongetwijfeld een gevolg, Is van den internationalen toestand, is van vrij hijzonderen aard, en eenig in de ge schiedenis van de Nederlandsche Lucht vaart-Maatschappij. Juist nadat de „Perkoetoet" de Duitsche grens gepasseerd was, zoo schrijft het „Hbld.", ontving de telegrafist van hel vliegtuig een mededeeling welke een som meering tot landen op het vliegveld Leip zig inhield. Onmiddellijk heeft de heer Steinbeck aan dit bevel gevolg gegeven, daar men anders ernstige moeilijkheden zou kunnen verwachten. Na de landing stelden de douanebeambten en politie-mannen een passen-onderzoek in. Geen der inziettenden van het vliegtuig werd echter belet den tocht te vervolgen,, zoodat na korten tijd de „Perkoetoet" de onderbroken reis kon voortzetten. ALEXANDRIE, 22 Sept. (Reuter). Hier zijn achttien Britsche oorlogsschepen aan gekomen voor het houden van tactische oefeningen, waaraan ook zal worden deel genomen door vrijwel de geheele rest van de Middellandsche Zeevloot, met uitzonde ring van de „Hood" en de andere schepen, die te Gibraltar liggen. Vraagt Uw leverancier QUINQUINA De fijnste apéritif. BRACK'S DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers incl. Holl. Ontbijt vanaf f 4.— Rüstlge sfeer In het centrum van de stad Ieder modern comfort Telefoon 40661 Trompenberg's PALACE HOTEL Hilversum - Telefoon 7941 (2 lijnen) Het geheele jaar geopend ORKAAN TEISTERT OOSTKUST DER VER. STATEN Reeds meer dan vierhonderd dooden Steden en dorpen onder water; het verkeer geblokkeerd Aan de Oostkust der Ver. Staten heeft een orkaan gewoed, dde ontzaglijk veel schade heeft aangericht en talrijke slacht offers heeft gemaakt Op Long Island zijn dertig dooden her kend en meer dan 100 lieden worden ver- mist. Bailey's Beach aan het strand bij Newport met zijn honderden bungalows is volkomen vernield en alleen hier zijn 300 luxe vaartuigen gestrand, naar zee afge dreven of vernield. De wind bereikte hier gedurende eenige minuten een sterkte van K.M. per uur en boom en vlogen door de lucht als luciferhoutjes. De schade wordit voorloopig geschat op 100 millioen dollar. De storm is ten slotte naar zee af- ■kken en uitloopers werden reeds gis teravond langs de Engelsche kust verwacht Het aantal dooden ten gevolge van den orkaan bedroeg gisteravond reeds 278. Het doodencijfer stijgt Het aantal dooden, tengevolge van den vloedgolf en de o verst roomingen, veroor zaakt door den orkaan, is gestegen tot 441. De herstelde verbindingen hebben thans don volledigen omvang der vernielingen in New- England, New-York en New-Yersey aan het licht gebracht De schade aan de eigendommen is ge stegen tot boven 150 millioen dollar. Hon derden menschen worden nog vermist en in New-England alleen reeds zijn 5000 bewo ners dakloos. De stad New-London in Connecticut is ge durende 30 uur van elke verbinding ver stoken geweest-, zij werd bovendien geteis terd door een zwaren brand. Verscheiden steden en dorpen in New-Eng- land zijn overstroomd; andere worden door het water bedreigd. De door de regens ge zwollen rivieren blijven nog steeds wassen Fire Island en Westhampton Beach op Long Island zijn, uitgezonderd enkele huizen, die ook zware schade hebben bekomen, letter lijk weggevaagd. Op Fire Island werden on geveer 500 huizen vernield. De verkeers wegen zijn geblokkeerd door omgevallen boomen en duizenden forensen ondervonden vertraging, aangezien de treinen niet verder konden. In Manhattan heeft m*n urenlang in het donker gezeten door storing aan de electri- sche leiding. De ondergrondsche spoor werd tot stilstand gebracht De orkaan, die van West-Indië noord waarts ging heeft Long Island, Connecticut, Rhode Island en het westen van Massachu setts in vollen omvang getroffen. Hij trok eveneens over Vermont en de grens van Canada, maar met minder kracht Alle geteisterde gebieden hebben krach tige maatregelen genomen om plunderingen te vermijden en de orde te handhaven. President Roosevelt heeft aange maand, alles in het werk te stellen om den nood te lenigen. DE KINDERVERLAMMING Steeds meer scholen heropend Een tijd lang is het zoo geweest, dat er steeds meer gevallen van kinder verlamming kwamen en steeds min der scholen geopend waren. Thans zijn we gelukkig zoo ver, dat de situatie omgekeerd is. Er komen nog wel enkele aangiften binnen, maar het worden er toch met den dag minder. Steeds meer scholen gaan de lessen thans aanvan gen. Scholen te Waddinxveen heropend WADDINXVEEN, 23 Sépt. Nu zich de laatste 14 dagen geen gevallen van derverlamming meer hebben voorgedaan, heeft de Burgemeester, na gepleegd over leg met den Inspecteur van de Volksge zondheid, besloten, dat alle scholen in deze gemeente weer op Maandag 26 Sept. a.s. geopend zullen worden. Wij vernamen tevens dat het Jubileum feest, dat in verband met de kinderverlam ming was afgelast, nu op Woensdag dezer zal worden gehouden. Te Dibksland DIRKSLAND, 23 Sept. De scholen, die wegens een geval van kinderverlamming ongeveer twee weken gesloten zijn geweest, zijn weer heropend. Enkele nieuwe gevallen GOUDA, 23 Sept. Gedurende de afgeloo- pen week is ten Stadhuize aangifte get' van twee nieuwe gevallen van kinderver lamming. SIMONSHAVEN, 23 Sept. Een tweede val van kinderverlamming is alhier constateerd bij het 9-jarig zoontje van den heer H. Sluimer. De kleine is naar een d> ziekenhuizen te Rotterdam overgebracht ZEVENHUIZEN, 23 Sept. Aangifte is al hier gedaan van een geval van Kinderver lamming bij een 3-jarig kind van den heer Vis, wonende aan het Noordeinde. Het pa tiëntje is vervoerd naar het ziekenhuis te Leiden. Normalisatiewerk Holl. IJssel Nieuwe vaargeul in gebruik genomen De werkzaamheden ten behoeve van de Normalisatie van den Holl. IJssel teOuder- kerk aan den IJssel zijn thans zoover voltooid, dat de nieuwe vaargeul aan de overzijde langs den Moordrechtschen oever gisteren door het scheepvaartverkeer werd gebruik genomen. Het aannemersbedrijf F. Looyen, uit Gorinchem, heeft deze nieu we vaargeul geheel op diepte gebracht en bevaarbaar gemaakt. Naar vernomen wordt zal deze vaargeul nog breeder worden gemaakt. Midden in de r ligt nu een langwerpig perceel grond, dat de grens vormt tusschen de oude en dp nieuwe doorgang. De oude vaargeul zal om geven worden van een kade. waarvoor de eprste toebereidselen reeds worden getrnf- Voor het scheepvaartverkeer is de nieuwe 'aargeul een groote vooruitgang, daar de rivier nu veel rechter is geworden daar men oorheen door de oude vaargeul een bijna haaksche bocht moest maken. Met het weg nemen van de andere hinderlijke rivier bocht achter het buurtschap „De Sproeuwen- hoek" is men nog lang zoover niet. Naar de ■orderingen van dit werk te beoordeelen, zal deze verbetering eerst op z'n vroegst einde volgend jaar voor doorvaart van het ver keer gereed zijn. De O 19 te water gelaten Onderzecboot-mijncnlegger, n nieuw scheepstype ROTTERDAM, 23 Sept. Gistermiddag om even over 4 uur is van een der hel lingen van de Machinefabriek en Scheepswerf Wilton-Fijenoord te S ch i e- dam te water gelaten de voor de Kon. Nederl. Marine daar gebouwde onderzee boot O 19, die tevens dienst kan doen als mijnenlegger. Er was voor deze plechtigheid bijzonder veel belangstelling. Onder anderen waren aanwezig de aangewezen commandant van de te water gelaten onderzeeboot, de luite nant ter zee le klasse K. van Dongen en diens echtgenoote, mevT. A. Th. M. van Dongen-Ruth, die de doopplechtigheid zou verrichten. Het was even over vier uur, toen mevrouw Van Dongen het Oranjelint doorknipte, waar door de gebruikelijke fle'sch champagne te gen de scheepshuls in scherven sloeg en reeds terwijl ze zeide: „O 19, ik vertrouw u tan uw element", begon de onderzeeboot te glijden. Al sneller gleed de boot van de helling, waarop pij gebouwd was, af en on der luid gejuich van de vele aanwezigen en het geloei der sirenes en fluiten der in den omtrek liggende schepen gleed de nieuwste aanwinst der Nederlandsche Marine in haar element. Na afloop van de plechtigheid werd den genoodigden in het directiegebouw een thee aangeboden. TEGEN VRACHTAUTO GEBOTST EINDHOVEN, 23 Sept. Gisteravond om streeks zeven uur reed de twaalfjarige Z. Overhof, wonende aan de Plataanlaan, per fiets door de Paradijslaan in de richting van de Elzentlaan- Uit deze laan kwam haar een vrachtauto van de firma van L. tegemoet. Het meisje verzuimde voor de vrij smalle Dommelbrug te wachten, met het gevolg, dat zij gelijk met den vrachtwagen op de brug kwam. Een botsing was niet .neer te vermijden. Het meisje viel en bleef bewus teloos met inwendige kneuzingen en een zware hoofdwonde liggen. In zorgwekken- den toestand werd zij naar het Binnengast huis overgebracht Men vreest voor haar leven. W. P. VAN VOORST VAN BEEST f AMSTERDAM, 23 Sept. Te Floren- c e, waar hij met vacantie vertoefde, is Woensdag op 49-jarigen leeftijd plot seling overleden de heer W. P. A. v a n Voorst van Beest, een van de vijf directeuren van „Centraal Beheer" te Amsterdam. Matroos bekneld geraakt te Vlissingen Aan de gevolgen overleden Tijdens werkzaamheden door de marine in de Buitenhaven te Vlissingen is de 24-jarige matroos le klasse W. S. bekneld geraakt. De man werd naar het ziekenhuis „Bethesda" overgebracht, waar men bekkenfractuur constateerde. Hoewel men den toestand van S. niet levensgevaarlijk achtte, is het slachtoffer gistermiddag aan de bekomen verwondin gen overleden. .S was gehuwd en eerst kort geleden uit Indië teruggekeerd. Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 October a.s. verschij nende nummers GRATIS. Administratie KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W.L.D. Schoen Heeren die het ge noegen kennen van het beste te dragen, kie zen daarom steeds W. L. D. SCHOENEN VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De jaarvergadering van de Ned. Bond van Chr. Schilderspatroons is te Zwolle gehouden. De oefeningen van de Lichte Brigade. De Memorie van Toelichting op de be* grooting van Defensie bevat belangrijke mededeelingen over de uitbreiding en mo derniseering van Leger en Vloot. Gisteren heeft de Tweede Kamer ver-, gaderd; verschillende commissies zijn sa* Een orkaan richt aan Amerika's oost* kust ernstige verwoestingen aan; er zijn' honderden dooden. Gisteren heeft te Godesberg de tweedel ontmoeting tusschen Chamberlain en Hit* Ier plaats gehad. Te Praag is een nieuwe Tsjechoslo* waaksche regeering gevormd. VALKENBURG (L.) Hotel Franssen Bondshotel A.N.W.B.KNAC. 80 kamers, koud en warm stroom end water. Lift Centrale verwarming. Eigen garag© gratis. Pensionprijs f 3.50 tot f Kapitein Mantel bevorderd 's GRAVENHAGE, 23 Sept. De kapitein van den Generalen Staf van het Kon. Ned. Ind. Leger P. G. Mantel, Leeraar aan de Hoogere Krijgsschool alhier, is bevorderd tot Majoor van den Generalen Staf van het K.N.I. Leger en blijft als zoodanig werk zaam aan deze inrichting van Hooger Mi litair Onderwijs. Fabrikant vrij gesproken 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. De rechtbank heetft gisteren den 45-jarigen fabrikant L. J. G. uit Rotterdam, die tusschen Delft en. Den Haaig een doodelijke aanrijding veroor zaakte, doordat zijn auto tegen een motor rijder opreed en de duorijder daarbij werd gedood, vrijgesproken. De officier van Justi tie had f 250 boete geëischt subs. 3 maanden hechtenis. Gistermiddag werd van de wer/ Wilton-Feijenoord te Schiedam de onderzeeboot O 19 te water gelaten. Het schip glijdt de helling a[.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1