lliraurr jTriïtscljf Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Korte inhoud van de Millioenen-Nofa Chamberlain Donderdag naar Godesberg FIRMA D. KATZ atjomumtntBprtjfi: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j et Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 NO. 6502 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1938 19e Jaargang Sbbertentieprfjjen: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0327» Ingezonden Mededeeljngen van 1-5 regels230 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekendƒ0.10 Sterk verhoogde belastingdruk De Troonrede heeft, zonder er doekjes öm te winden, belastingverzwaring aan gekondigd; en wij hebben de vraag ge steld: Waar zal de Minister de vele, vele millioenen vandaan halen? Uit de jnillioenen-nota blijkt, dat de Regeering in feite een nationaal offer vraagt van 50 millioen. Bovendien rekent zij op een hooger bate van 5 millioen uit de ver hoogde invoerrechten, zoodat er 55 mil lioen beschikbaar zouden komen voor het geraamde reëele tekort van 61 millioen op de begrooting van 1939. Aangenomen natuurlijk, dat de nieuwe belastingen met 1 Januari ingevoerd kun nen worden; wat waarschijnlijk wel niei het geval zal zijn. Voorop kan worden gesteld, dat de Mi nister van Financiën in overeenstemming met al zijn ambtgenooten een forsche poging wil doen om te komen tot een sluitend budget. Daarop is alles gerichc, al wordt nadrukkelijk verzekerd, dat de groote problemen: defensie en werkloos heid geen oogenblik uit het oog worden verloren. Voorts dient er de aandacht op geves tigd, dat de Troonrede nadrukkelijk spreekt van offers, welke door het ge- heele volk gedragen moeten worden. Dat wil dus zeggen, dat iedereen, rijk en arm, zijn deel zal hébben bij te passen; al zal rekening gehouden worden met de groote gezinnen en al spreekt de Minis ter ook van een proportioneele heffing. Als we nu ïets zeggen over de bereke ning van het tekort, dan blijkt daarbij, dat de Minister geen enkele poging doet om het mooier Voor te stellen dan het is. Bij het begrooten van het reëele tekort wordt zelfs uitsluitend zwart krijt ge bruikt. Van jaar tot jaar werkte de gewone dienst met tekorten. Het jaar 1935 had een nadeelig saldo van 73 millioen en 1936 kwam 37 millioen tekort. Het jaar 1937 echter laat een batig saldo achter van 37 millioen; doch voor 1938 is ge rekend op een tekort van 13 millioen. Zoo bar slecht ging het de allerlaatste jaren dus nog niet. Dit jaar kan nog zon der tekort sluiten als het eenigszins mee loopt in de laatste maanden. Het is echter duidelijk, dat 1939 moei lijker zal worden. Defensie vraagt im mers zooveel meer .De uitgaven worden dan ook 41 millioen hooger geraamd. Daartegenover staat een lagere raming der inkomsten, zoodat aanvankelijk voor het volgend jaar een tekort van 142 mil lioen geraamd was. Dit is echter slechts een abstract cijfer, want de bedoeling zit voor om eenige belastingen, welke in dit jaar en vorige jaren geheven werden, opnieuw op te leggen. De Staten-Generaal zullen daar aan zeker meewerken en dit zal de in komsten verhoog en met 114 millioen. Zoo bezien zou er dan een tekort zijn van 28 millioen. Hier kan dan nog afge trokken worden een bedrag van 2mil lioen lagere bijdrage voor de Verzeke ringsfondsen zoodat het uiteindelijk tekort zou zijn 25^ millioen. Echter, dit tekort stelt het budget gun stiger voor, dan het in werkelijkheid is. Ook vorige jaren is daarop gewezen, doch hopend op betere tijden heeft men genoegen genomen met een voorstelling van zaken, welke in feite niet juist was. Dat mag zoo niet blijven, zegt de Minis ter en daarom berekent hij het reëele tekort. Wat is hèt geval. Toen het slecht ging met de rijksfinanciën zijn allerlei mani pulaties verricht om in schijn een sluiten de begrooting te verkrijgen. Scortingen in de Sociale Fondsen werden stopgezet; uitgaven, welke eigenlijk uit de gewone middelen betaald moesten worden, wer den gefinancieerd met geleend geld. En vooral dit: het WerklooSheidssubsidie- fonds werkt voortdurend met tekorten- Waar bij blijvende werkloosheid telken jaren op dit fonds een beroep wordt ge daan, kan men niet doorgaan met het kweeken van tekorten.Waar het niet van degemeenten gehaald kan worden, moet het Rijk het voor 1939 geraamde tekort van 21 millioen wel voor zijn re kening nemen. Samen met de noodzakelijke storting annuïteit Pensioenfonds Spoorwegen ad jf 9 millioen stijgt het genoemde tekort met 30 millioen, zoodat het nadeelig sal do al 56 millioen bedraagt- Hierbij voegt de Minister dus nog 5 millioen voor de saneering der gemeentelijke financiën, zoodat het reëele tekort becijferd wordt op 61 millioen. Hoe nu deze klove te overbruggen; Belastingverhoging zonder meer gaat biet. De bestaande belastingen werken tiraak zeer onbillijk en elke verzwaring Volgens de gister ingediende rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939 bedraagt de raming voor den gewonen dienst aan: Uitgaven f 744*830.033.— Inkomsten 602.153.493. Nadeelig saldo f 142.676.540. Teneinde in dit aanzienlijk tekort te voorzien, zullen verschillende maatregelen worden voorgesteld, welke nieuwe offers van het Nederlandsche volk zullen vragen. De heffingen op verschillende belastingen en accijnzen, welke met 1 Januari of 1 Mei a.s. zouden vervallen, wil de Regeering verlengen. Gestreefd wordt naar krachtige beperking der uitgaven. Een complex van nieuwe belastingmaatregelen zal worden aanhangig gemaakt. Ingesteld wordt een nationale inkomsten- en winst belasting van 2 met heffing bij de bron. Aan de nooden der groote gezinnen zal worden tegemoet gekomen in verband met den druk van accijnzen, omzet belasting en crisisheffingen. In het belang van de stimuleering van het bedrijfsleven worden de invoerrechten voor bepaalde groepen van goederen verhoogd. De werkloosheid zal krachtiger worden bestreden. De ergste bezwaren van de tarieven der vermogensbelasting, van de verdedigingsbelasting en van de personeele belasting worden weggenomen. Het aantal tewerkgestelden in de werkverschaffing zal worden opgevoerd tot 90.000 a 100.000 man. Verder zal een credietmogelijkheid worden geopend voor kleine nijveren en ambachtslieden. Wat de positie der gemeenten betreft, ligt een zoodanige herziening van de financieele uitkeeringsmaatregelen in het voornemen, dat een aanmerkelijk grooter aantal gemeenten haar zelf standigheid weder verkrijgt, terwijl daarnaast een regeling van het forensen-vraagstuk zal worden aanhangig gemaakt. De stijging van de gewone defensie-uitgaven bedraagt f 24.5 millioen, terwijl als kapitaals-uitgaven voor de defensie op deze begrooting f 73 millioen is uitgetrokken. maakt de onbillijkheden grooter. Daar om hoopt de Minister te komen met een complex van nieuwe belastingmaatrege len. De Minister noemt dit een natio nale inkomsten- en winstbe lasting, waaraan, naar proportioneele tarieven, alle contribuabelen zullen wor den onderworpen. Deze belasting zal zooveel mogelijk bij de bron worden geheven, dat wil zeg gen, dat, voor zoover dit doenlijk is, op den schuldenaar van huren, pachten, renten, loonen en pensioenen de ver plichting wordt gelegd, het bedrag van de door den verhuurder, verpachter, schuldeischer, werknemer of gepension- neerde verschuldigde belasting dadelijk bij de uitbetaling van hetgeen door hem moest worden betaald, in te houden en aan den fiscus af te dragen. Daartoe dient dan deze belasting te worden ge splitst in een vijftal betrekkelijk zelfstan- onderdeelen, te weten in een huur belasting en een winstbelasting, die te zamen alle soorten opbrengsten tref fen naar een tarief van 2 procent, terwijl als vijfde onderdeel hieraan zal worden toegevoegd een bijzondere winstbelasting van rechtspersonen, die, naast de winstbelasting naar een tarief van 2 pCt., waaraan zoowel de natuur lijke personen als de rechtspersonen zijn onderworpen, naar een tarief van 8 pCt. wordt geheven van de hier te lande door rechtspersonen gemaakte bedrijfswinsten Volkomen duidelijk is ons niet, wat proportioneele heffing beteekent, terwijl ook van een tarief van 2 pCt. gesproken wordt. Later zal dit wef nader toegelicht worden. We wachten met belangstelling op de werkelijke bedoeling van dit voorstel. De meerdere opbrengst wordt ge raamd op 90 millioen. Maar het voor nemen is om hiervan 40 millioen te ge bruiken ten bate van groote gezinnen en onrechtvaardig belasten. De groote ge- n zullen eenige retributie krijgen van betaalde accijnzen, omzetbelasting en crisisheffing. Ook de accijnswetge ving zal gewijzigd worden. Voorts zul len veranderingen worden aangebracht in vermogens-, verdedigings- en perso neele belasting. Met deze verlagingen zal een bedrag van 40 millioen gemoeid zijn; blijft dus 50 over om het tekort op te vangen. Het restant hoopt de Regeering door bezuiniging te vinden, 't Is de vraag of dit lukken zal. Al met al hangt het Nederlandsche volk heel wat boven het hoofd. Het zal echter te dragen zijn, indien de regee- ringsmaatregelen het bedrijfsleven kun nen vrij maken uit de remmen, welke nu de ontplooiing tegen (houden- Fabriek te Schiedam uitgebrand Belendende gebouwen met moeite behouden Een loeiende vuurzee SCHIEDAM, 21 Sept. Hedenmorgen om ongeveer -vijf uur werd brand ontdekt in het fabriekspand no. 45 aan den Overschieschsn- weg te Schiedam, waarin is gevestigd N. J. Bouvet's Fabriek Bofa, een fabriek van kur ken en isolatiemateriaal. De brand is ontstaan in dat gedeelte van de fabriek waar het materiaal was opge stapeld en dat grenst aan de straatzijde. De brand greep zoo snel om ziCh heen. In het licht ontbrandbare materiaal, dat de fabriek binnen enkele minuten in een vuur zee was herschapen. De brandweer, die onmiddellijk ter plaatse was. heeft onder leiding van ir. Aikema met een twaalftal stralen den brand trachten te blusschen. Het vuur laaide evenwel zoo sterk op, dat aan redden van de fabriek niet meer te denken -viel. Tegen zes uur stortte de zijgevel van de fabriek in, waarbij de steenen tereaht kwamen in een steeg, die deze fabriek scheidt van de haardenfabriek Metallicus. In deze steeg stond een twee tal brandweerlieden, die ®ich door een over haaste vlucht nog hebben kunnen redden. Gevaar voor uitbreiding Intusschen had ook het dak van de fabriek Metallicus vlam gevat en de brandweer deed nu alle moeite om deze fabriek voor verder aantasten van het vuur te behoeden. Wel ia hier veel waterschade aangericht en is een gedeelte van het dak verbrand, doch het pand zelf bleef gespaard, zoodat deze fabriek vanmorgen op volle kracht kon doorwerken. Het kantoorgebouw aan de andere zijde van de fabriek werd ook door het vuur aan getast, doch de brandweer heeft ook dit pand voor endergang kunnen behoeden, hoewel hier veel waterschade is. Het vuur loeide oogenblik zoo fel door de fabrieksruimte heen en sloeg aan den voorgevel met lek kende vlammen zoo dreigend uit, dat men vreesde voor de panden aan de overzijde, die nog in aanbouw edjn. Door het krachtig optreden van ds brand weer bleek deze vrees ongegrond, doch een boerderij aan de overzijde van de Schie, aan de fabriek is gelegen, dreigde nog een prooi der vlammen te worden. Een regen van vonken daalde op het rieten dak neer. Vanaf een zolderschuit heeft de brandweer het dak natgespoten, zoodat ook deze boer derij, die béhoort tot de Gistfabriek Hollan- dia, is gespaard gebleven. Om het nog zeer brandbare materiaal te kunnen bereiken is de brand/weer er om 1 uur toe overgegaan, de nog staande muren omver te halen, waardoor de nablus- sching meer intens kon geschieden. Het ge- beele fabriekspand is uitgebrand, met het materiaal en de in do fabriek aanwezige machines. De schade wordt geschat op ongeveer f 40- f 50.000. De fabriek is op beurspolis verze kerd. Op de fabriek werken ongeveer 20 personen, doch er is een bedrijfsve'rzekering De brandweer heeft zich nog den geheelen morgen bezig gehouden met het nablus '-ohingswerkj RONDBLIK PRAAG PROBEERT IETS MEER TE REDDEN Nadat men reeds zoowel uit den loop der omstandigheden, als uit de telegrammen welke dienaangaande uit Praag werden verzonden, had meenen te mogen opmaken, dat voor de Tsjechoslowaaksche regeering, evenzeer als voor Londen, Parijs en Berlijn, het Sudeten-Duitsche vraagstuk in beginsel opgelost was, verkeert de wereld thans we der in een nieuwe periode van onzeker heden. De communiqué's van minister-pre- sident-Hodza en de mededeelingen van het persbureau Ceteka stemmen hierin over een, dat zij bijzonder vaag en onbelijnd zijn; het is of men tegelijkertijd een ge dachte bevestigen en ontkennen wil. Als zoo danig zijn zij wellicht een getrouwe afspie geling van den toestand, welke zich momen teel in Tsjechische regeeringskringen open baart. Men lijkt evenzeer terug te schrik ken voor twee tegenovergestelde uitersten, is niet geneigd maar kort en goed zich aan de Fransch-Britsche leiding, welke tot ge- biedsafstand noopt, te onderwerpen, doch gevoelt er evenmin voor, door een krasse weigering de laatste steunsels van het eigen staatsbestel weg te stooten, en een gewapenden aanval over zijn erf te halen. Zoo zijn wij dan heden, wat de verduide lijking van het Tsjechische standpunt aan gaat, nog precies evenver als een dag ge leden: Praag aanvaardt de voorstellen, doch maakt daarbij een aantal voorbehouden, in de hoop zijn positie te verbeteren. Wat dit voor voorbehouden zijn, hangt nog geheel in de lucht; het is ondoelmatig daarom trent zich in veronderstellingen te verdie pen al kan men wel aannemen, dat zij niet zoozeer den gebiedsafstand zelf betreffen, dan wel het hoe en het wanneer daarvan. Hoewel er een ruim begrip bestaat de geweldige moeilijkheden, waaraan Benesj en Hodza in deze dagen het hoofd moeten bieden, en veler sympathie uitgaat naar deze beid' staatslieden, wier taak men zou kunnen vergelijken met de ondankbare opdracht, een faillieten boedel te klaren, Is het heel begrijpelijk dat er een algemeen verlangen naar een spoedige oplossing is. Men wensoht het detail detail te zien ge laten, en thans onomwonden te vernemen, of men het in hoofdzaken nu al dan niet eens is geworden. Deze zenuwachtigheid uit zich met name in de Duitsche pers op een al liëel onaangename manier. Men heeft in het Derde Rijk een bijna onwaardige haast bij het inhalen van den buit,, en denkt er niet over een tot overgave gedwongen te genstander ook maar op eenigerlei wijze te ontzien. Vandaar dat men zich over de lei dende Tsjechische staatslieden zoo hatelijk, zoo beslist onwaardig uitlaat. In overeenstemming met dezen drang en overhaasting is de spoed, dien men achter de organisatie der Sudeten-Duitsche vrij corpsen zet Nu men ervan overtuigd is in Berlijn, dat Frankrijk en Engeland niet licht voor de Tsjechische zaak de wapens zullen opnemen, gaat men zelf in verhoog de mate met het zwaard rammelen, en dreigen met een inval der vrijscharen in het land der Sudeten. Voor Praag krijgt het probleem van den gebiedsafstand een extra ernstige zijde door de verhoogde activiteit, welke Warschau en Boedapest zijn aan den dag gaan leggen. De Hongaarsche minister-president is, ver gezeld door hooge militaire kopstukken, op audiëntie in Berchtesgaden geweest, om aldaar de belangen der Hongaansche min derheid in Tsjechoslowakije te bepleiten. Polen, op zijn beurt, slaat een dreigenden toon aan, en zegt dat geen oplossing af doende is, die ook niet het veelomstreden g*bied van Teschen uit den Tsjechischen greep losmaakt. Het overdrijft daarin geenszins, en men moet in deze voorstel ling van zaken niet een gebruik willen maken van dit bijzonder politiek moment willen zien. Het Teschen-gebied is al vanaf het tijdstip dat Polen en Tsjechen hun nieuwe staten organiseerden een zeere plek geweest, welke tot klimmende wederzijd- sche verbittering heeft geleid, en steeds aan een behoorlijke verstandhouding tusschen deze buren heeft in den weg gestaan. Dat Polen daarnaar op zeer besliste wijze de hand uitstrekt, laat zich dus heel wel ver klaren. Praag probeert thans, naar het zich laat aanzien, nog iets meer te redden, door op nieuwe onderhandelingen aan te sturen. De algemeene indruk echter is, dat daarvoor nauwlijks nog tijd rest; de republiek is om geven door genabuurde volken, welke in principe haar grondgebied al deel en. Hoe langer de beslissing wordt uitgesteld, hoe- meer het besef doordringt tot de minder heden, dat er mogelijkheden zijn, die aangegrepen kunnen worden, desnoods door het verwekken van ongeregeldheden, of door een gewapenden inval. Het wordt hoog tijd, dat door Praag het laatste woord wordt gesproken. DE BESPREKINGEN TE PRAAG PRAAG, 21 Sept. (Ceteka). Om ne gen uur vanochtend werd de commissie van twintig bijeengeroepen. Deze commissie, bestaande uit leden der regeeringscoalitie, vergadert in het kabinet van den minister-president onder leiding van de voorzitters van Kamer en Senaat, Malypetr en Soukup. De politieke beraadslagingen zullen waarschijnlijk den geheelen ochtend voortduren. Motorrijder bij botsing ernstig gewond Bocht te ruim genomen HEEMSTEDE, 21 Sept In den afge- loopen nacht om één uur zijn op de Zand- voortschelaan te Heemstede een auto en motorfiets met elkaar in botsing ge komen. De 27-jarige motorrijder M. D., uit Haar lem, reed met een snelheid van ongeveer 70 K.M. uit de richting Vogelenzang de Zandvoortschelaan in, op weg naar Haar lem. Hij heeft hierbij de bocht te ruim nomen en botste tegen een rechts van den eg staande personenauto. D. vloog den motorkap en smakte eenige maters erder neer. Dokter van Luin verleende de eerste neeskundige hulp. Het bleek, dat het slachtoffer verscheidene wonden aan hoofd en borst had opgeloopen, en bovendien zijn beide beenen had gebroken. In zorgwek- kenden toestand is D. naar het Diacones senhuis te Haarlem vervoerd. Tsjechisch antwoord „voldoende bevredigend" Te Londen is thans officieel bekend gemaakt, dat de ontmoeting tusschen Hitler en Chamberlain a.s. Donderdag om drie uur 's middags te Godesberg zal plaats hebben. De beraadslaging van het Engelsche kabinet duurt voort Er is nog geen officieele mededeeling gedaan, doch men meent te weten, dat het Tsjechische antwoord voldoende be vredigend is om onderhandelingen ver der mogelijk te maken. Reuter verneemt nog, dat de Tsjecho- Slowaaksche nota aan Parijs en Londen een aanvaarding in beginsel beteekent, doch een aantal belangrijke voorbehou den maakt De minister van buitenlandsche za ken, Lord Halifax, is gisteren door den koning in audiëntie ontvangen. Hij bracht verslag; uit over de jongste ont wikkeling van den internationalen toe- In zijn commentaar op het Britsch-Fran- sche plan schrijft de Times: Indien de voor gestelde wijzigingen der vredesverdragen thans met algemeene instemming ten uit voer zouden worden gebracht, zou daar mede duidelijk worden aangetoond en ver sterkt het beginsei van het voltrekken eener wijziging zonder geweldpleging. Men kan zeggen, dat hierop bijna zonder uitzonde ring de geheele toekomstige ontwikkeling der beschaving berust, want wijzigingen tusschen bepaalde landen zullen stellig komen. In dit geval mag men hopen, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering inziet, dat een uiteindelijke winst van meer be lang is dan een onmiddellijke opoffering. De Daily Telegraph schrijft: Het is drin gend gewenscht, dat\ zoo spoedig mogelijk de volledige voorstellen bekend worden. Er zijn reeds eenige misverstandep opgedoken, welke zooal niet rechtgezet door de feiten, door een onmiddellijke publicatie dienen te worden verdreven. Nieuwe pressie op Praag PARIJS, 21 Sept (Un. Press). Van zeer betrouwbare zijde vernemen wij, dat het antwoord van de Tsjechische regeering van dien aard is, dat gedu rende den nacht van Dinsdag op Woens dag opnieuw pressie zal worden uitge oefend, om te bereiken, dat het plan van Londen onvoorwaardelijk wordt aanvaard voor Woensdagmiddag. Wij vernemen, dat deze onvoorwaar delijke aanvaarding gevraagd wordt, eerstens, omdat anders Chamberlains reis zou moeten worden afgezegd, en tweedens, omdat naar dezelfde zegs man ons zeide Hitier, naar verluidt, bevel gegeven zou hebben op te mar- cheeren, blijkbaar uiterlijk op 22 Sep tember, welke order alleen ingetrokken zou worden als de Tsjechen capitu- leeren. KEULEN* R IJ N IA A N D SIEGBERG A. W. ROELOFS SCHORTENINDUSTRIE GEMERT Het betere genre schort Kleurecht Waschecht alle goede manufacturenzaken Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot 1 October a.s. verschij nende nummers GRATIS. Administratie VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert Gisteren heeft de Eerste Kamer verga derd. O.a. is burgemeester Droogleevec Fortuyn herdacht. De vergadering van de Tweede Kamer heeft Mr van Schaik als no. 1 geplaatst op de nominatie van voorzitter. Het reëele begrootingstekort voor 1939 wordt in de Millioenen-Nota becijferd op 61 millioen. Aangekondigd wordt be- lastingverhooging en herziening van het belastingstelsel. De werkloosheid zal krachtig worden bestreden. Herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Prof. Dr G. J. Sizoo heeft heden aatj de Vrije Universiteit het rectoraat over gedragen aan Prof. Dr F. J. Koksma. Berichten over ongeregeldheden in het Tsjechische r Chamberlain vertrekt Donderdag naar Godesberg. Poolsche en Hongaarsche stappen int zake de minderheden. AMSTEL-HOTEL AMSTERDAM KAMERS ZONDER BAD vanaf L— KAMER MET BAD vanaf5,59 Uitgebreid Hollandscb Ontbijt f L— Spoorstraat 33/37, Dieren, Tel. 4202 DOORLOOPENDE TENTOONSTELLING VAN 17e EEUWSCHE OUD-HOLLAND- SCHE MEESTERWERKEN, ITALIAAN- SCHE en VLAAMSCHE PRIMITIEVEN. Dagelijks geopend van 96 uur. RESTAURANT DIKKER THIJS AMSTERDAM DINER DANSANT vanaf 1.75 LUNCH 1.25 ZEEUWSCHE HOEK 12—2 uur; Speciale Plats du Jour vanaf 0.50 Koffie 0.15 Melkprijs wettelijk gebied De HolL Mij van Landbouw dringt op verhooging aan Door het dagelijksch bestuur der Holland- sche Mij van landbouw is besloten een schrijven aan Z.Exc. den Minister van Eco nomische Zaken te richten, waarin gevraagd wordt tegemoet te komen aan het pvgen der Consumptiemelk-Centrale, den melkprijs te verhoogen. Het dagelijksch bestuur wijst er op, dat de schaarschte aan melk, inzonder heid door den ongekenden invloed van het mond- en klauwzeer, den melkprijs zonder bindende regeling zeer hoog zou hebben doen oploopen. Deze hooge prijs zou voor de veehouders een kleine tegemoetkoming beteekend heb ben in de groote schade, welke zij thans door genoemde ziekte ondervinden. Inplaals van thans deze tegemoetkoming te onder vinden, wordt de Consumptiemelk-Centralo verplicht honderd duizenden liters molk voor hoogen prijs en op kosten zijner aan geslotenen van elders te betrekken. DENATURATIE VAN ROGGE Van bevo^de zijde vernemen wij, dat mot ingang van heden, 21 Sept., de gelegenheid wordt opengesteld tot denaturatie van rugge. Nadere bijzonderheden worden p»r publica tie bekend gemaakt, GARNALEN-DROGERIJ GEZONKEN VLIELAND, 21 September. Gisteren is de tjalk van de firma Lichtendal uit H a r- lingen, die als garnalendrogerii was in- gerioht, nabij VI ie sloot gezonken. De uit drie personen bestaande beman ning kon zich met de roeiboot in veilig heid stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1