Qimwe jTciïtsdjf (Courant Fransch-Britsch consult in Londen Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken VITA KOFFIE fe Sbmmtmtntsprija: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscfie zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j CL, NO. 6500 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 MAANDAG 19 SEPTEMBER 1938 19e Jaargang 2Brt)erttntieprij?tn: Van 1 tot 5 regels Elke regel meer v« Ingezonden Mededeelingen van I—5 regels Elke regel meer f.17'/, 0.227, 2.30 /0.45 Voor het bevragen aan 't b urea O wordt berekend0,10 Londen komt tot een beslissing Een weekeinde vol emoties en spannin gen ligt achter ons. hetwelk het merk waardige beeld heeft te aanschouwen ge geven van een schier sloopenden Zon- dagsarbeid, waartegen ditmaal niet in kerken en kapellen behoefde te worden getuigd, doch die als het ware door de gedachten en de gebeden van alle God- geloovigen werd gedragen. Want zoowel het bidden als het werken omvatte hier een wereldnood, waardoor het Sabbaths- gebod tijdelijk werd opgeheven; het was een worstelen om het behoud van het kostbare goed van den vrede en van letter lijk niet te tellen menschenlevens. De Britsche en Fransche diplomaten hebben de sonde moeten zetten diep in de gevaar lijke wonde, welke in het lichaam van Europa de koorts zoo hoog heeft opge jaagd, en zij zijn tot de eenparige con- clusie gekomen, dat het wilde vleesch, dat daarin groeit, wij spreken over het Sudeten-Duitsche element in de Tsjecho- slowaaksche republiek, zonder man- keeren zal moeten worden uitgesneden. Het is een overwegen en een schikken geweest, schier zonder einde, want de ernst van deze dingen stond hun allen maar al te duidelijk voor oogen. Zoo ooit dan moeten wel gisteren deze staatslieden hebben beseft, dat een te lichtvaardig ge komen beslissing, in het heden aangezien voor een oplossing, in de toekomst zich kan openbaren als een ramp. Het voor beeld van de te Versailles gevoerde po- litiek, welke in zoo velerlei opzicht fali- kant is uitgekomen. Tag daar om het te bewijzen. Adolf Hitler heeft, dit is thans wel aan i den dag getreden, bij de ontmoeting tus- schen hem en Chamberlain, overduidelijke taal gesproken, en kort en goed gezegd, waarop het voor hem aankwam. Dit is overdracht van de in hoofdzaak Duitsche gebieden van Tsjechoslowakije aan Duitschland, en invoering van een kan tonnaal staatsstelsel in de romp-republiek, welke na deze amputatie nog over blijft. Het is voor de Fransche ministers Bon- i net en Daladier een heel ding geweest, de eischen te moeten vernemen, waaraan Duitschland als minimum vasthield, ter wijl hun tevens moest duidelijk worden dat Grobt-Brittannië, zoo zij met het im perium niet een eenpari gen koers zouden kunnen Houden hun min of meer dreigde te ontglippen. Frankrijk was te trouw aan woord en belofte, om de Tsjechische vrienden in de ure des gevaars aan hun lot te kunnen overlaten; aan den anderen kant echter besefte het, dat een oplossing, als thans ook door het Britsche kabinet voorgestaan, definitief een streep zou kun nen trekken onder een historie van einde loos veel geharrewar, welke, zoo men ditmaal niet met radicale middelen optrad, wellicht binnen zeer korten tijd een her nieuwd conflict zou kunnen doen rijpen. Zoo kwam het tusschen Franschen en Britten dan tenslotte tot een moeizaam compromis. Tsjechoslowakije zou zijn gor del van minderheden-gebieden moeten af staan, welker overwegend Duitsche bevol- king destijds geofferd was aan den Wensch, Masarijk en Benesj een Tsjechisch territoir aan te bieden, dat geografisch t fraai afgerond en strategisch sterk te ma ken zou zijn. Doch de tusschen Londen en Parijs nu beklonken afspraak, om dit ver lies van reëele veiligheidsmiddelen geza menlijk en met deelneming van derden te zullen goedmaken door de ideëele be schutting van gezamenlijke grenswaar- borgen, heeft op het laatst de stokkende overwegingen over het doode punt heen- geholpen. Indien deze Fransch-Britsche plannen doorgang zouden vinden, zou het land derhalve in een soortgelijke internationale positie geraken als België vóór het jaar 1914 innam: zelf niet gebonden door mili taire verdragen, en wat de onschendbaar heid van zijn territoir aangaat door con- tractueele waarborgen beschut. Men heeft te Londen beslist over Tsje choslowakije, zonder aan dit land zelf veel aandeel in zijn lotsbestemming toe te ken nen. Praag had reeds tevoren te kennen gegeven, door middel van een telegram van Benesj, dat het volksstemming over gebiedsafstand niet zou kunnen aanvaar den, en minister Hodza heeft in zijn micro foonrede hetzelfde, in populairen vorm nog eens herhaald. Hier schuilen derhalve i nog de laatste moeilijkheden. Hoe over tuigt men de Tsjechische regeering van de harde waarheid, dat haar niets anders rest, dan water in haar wijn te doen? Wellicht zal mede van Sovjet-Ruslands houding afhangen, of de Tsjechen tot meegaandheid zullen geraken, doch dit land staat zelf voor een zoo moeilijk dilem ma, dat men er nauwlijks een beslist op treden van kan verwachten. STIL BERUSTEN Op het gebed, dat gisteren in duizendèn kerken door millioenen menschen tot God is opgezonden, moet een stil berusten in Sudeten-gebieden zouden bij Duitschland moeten komen Londen en Parijs bieden garantie voor nieuwe grenzen aan De Fransche ministers Daladier en Bonnet zijn Zondagochtend vroeg naar Londen gevlogen voor een politiek consult met hun Britsche collega's. Zij werden op het vliegveld Croydon ontvangen door Chamberlain, Halifax en den Franschen gezant C o r b i n. De Fransch-Engelsche besprekingen hebben gisteren heel den dag geduurd, met slechts enkele onderbrekingen. Eerst na middernacht was men het er over eens, dat aan de regeering te Praag de raad moet worden gegeven, de overwegend Duitsche gebieden aan het Derde Rijk af te staan. Als tegenprestatie zouden Frankrijk en Engeland geneigd zijn, de grenzen van het verkleinde Tsjechoslowaaksche grondgebied te garandeeren. Omtrent de besprekingen te Londen meldt de speciale correspondent van Ha- vas, dat de leidende Britsche politici thans tot de overtuiging schijnen te zijn geko men,. dat het gevaarlijk zou zijn, de dis sidente elementen nog langer tegen hun zin deel'te laten uitmaken van de Tsje choslowaaksche gemeenschap. Men zou dus te Londen overwegen, de thans nog aan de souvereiniteit van Praag onderworpen grensdistricten, waar de Duitsche bevolking een uitgesproken meerderheid heeft, naar Duitschland te doen terugkeeren. Naar het oordeel van de verantwoor delijke Britsche kringen zouden deze rec tificatie van de grens en het overbrengen van de bevolking, welke hieruit zou kun nen voortvloeien, bij voorkeur dienen te geschieden langs den weg van rechtstreek- sche onderhandelingen onder controle eener internationale commissie, zonder ge bruik te maken van de minder soepele en minder snelle procedure eener volksstem ming, welke overigens de andere minder heden, o.a. de Hongaarsche en de Pool- sche, ertoe zou kunnen brengen, op haar beurt eveneens een volksstemming te eischen. Hoewel de mogelijkheid van een dergelijke oplossing met het oog op de huidige omstan digheden, en het gevaar, dat hierin schuilt, van Fransche zijde moeilijk kon worden ver worpen, meenden Daladier en Bonnet hun Britschen collega's met nadruk erop te moeten wijzen, hoe onrechtvaardig het zou zijn, een dergelijk offer van de Tsjechische regeering te verlangen, zonder haar een compensatie te bieden voor het verlies der natuurlijke grens, die door het Sudeten- gebergte wordt gevormd. De beide Fransche ministers hebben den Britschen premier ertoe kunnen bewegen, zijn collega's in het Britsche kabinet de noodzakelijkheid te doen inzien van een in ternationale garantie, geldend voor 't nieu we territoriale statuut, terwijl de traditio- neele oppositie in officieele Britsche krin gen tegen iedere venpliohting op het vaste land van Europa hien nog kortelings een dergelijk plan had doen verwerpen. De onafhankelijkheid van Tsjecho slowakije zou zoodoende voortaan gewaarborgd kunnen worden door een canventie naar het model van het verdrag van Locarno, een conventie geteekend door de aan grenzende staten Duitschland, Polen, Hongarije en Roemenië alsmede door Engeland, Frankrijk en Italië. Op grond hiervan zou Tsjechoslowa kije moeten afzien van de vroeger met Frankrijk en de Sovjet-Unie aan gegane verplichtingen tot bijstand. De regeering te Praag zal officieel door Parijs en Londen op de hoogte gesteld wor den van de opvattingen der beide regeerin gen en worden uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk haar meening hieromtrent te laten weten. Chamberlain rekent er namelijk nog steeds op, zich Dinsdag of op zijn laatst Woensdag naar Godesberg a d. Rijn te kun nen begeven, om opnieuw Hitier te ont moeten. Londen bereikt overeenstemming Nadat de Fransch-Britsche besprekingen gisteravond om kwart over tien waren her vat, hebben zij voortgeduurd tot 's nachts kwart over twaalf. Om kwart over twaalf werd door Downing- street het volgende communiqué verstrekt: „Na uitvoerige bespreking van den huidi- gen internationalen toestand zijn de ver tegenwoordigersvan de Britsche en de Fran sche regeeringen het volkomen eens over de politiek, die gevoerd moet worden om een vreedzame regeling van het Tsjecho-Slo- waaksche vraagstuk te bevorderen. De beide regeeringen hopen, dat het daar na mogelijk zal zijn, een meer algemeene regeling in het belang van den Europee- schen vrede: te overwegen". Gods beleid volgen. Men -verwarre dit niet met werkeloos neerzitten. Stil berusten cn activiteit gaan hand aan hand. Waarin die activiteit bestaat hangt af van de plaats, waar God ons en ons volk of de andere volkeren stelde. Het kan zijn, dat wij voor den vrede niet meer kunnen doen dan bid den en dat de hoogste taak van ons volk is zijn onzijdigheid bewaren. Dan moeten wij daarmede tevreden zijn en dan dient de dreiging achterwege te blijven; ook, als het niet gaat, zooals wij gaarne willen. Er is gisteren niet alleen gebeden, er is ook gedreigd. Zij, die zich machtig wanen, hebben hun woord gesproken. We mogen daarover ons oordeel hebben en onze critiek zegtgen; maar het hoogste is toch te kunnen gelooven, dat waar is, wat we zongen: Schoon de mogendheden snoode ontwerpen smeden: God belacht hun raad". Er is gisteren niet alleen gebeden en ge dreigd: er is ook beraadslaagd. Zij, die daartoe geroepen waren of zich geroepen achtten, hebben naar de oplossing gezocht en stelden de wereld met het resultaat op de hoogte. Ook daarover mogen wij onze meening hebben en zeggen. Doch ook daar bij geldt, dat wij hoe ook ons oordeel moge uitvallen in Gods wijsheid zullen gelooven. Want ondanks alles blijft het waar: „Geen ding geschiedt er ooit gewis ser, dan 't hoog bevel uit 's Heeren mond". Alleen maar: wij kennen tijd noch wijze. Wij mogen dan ook nimmer zeggen of den ken, dat het gehed der rechtvaardigen, dat immers zooveel vermag, onverhoord bleef. Want dat weten wij niet. Daarom voegden we er toch aan toe: „Uw wil geschiede, Uw wil alleen; als in den hemel hier beneên". En het hoe laten wij in „stil berusten" aan God over. Wij hebben gebeden om vrede. Eerst om behoud van den vrede in het hart van Europa, waar de Lrand dreigt uit te slaan. Dan om de komst van den vrede, waar nu de oorlogsfakkel brandt. De Christen gelooft, dat dit gebed niet vruchteloos gebeden zal zijn. Maar hij criti- seert zijn God niet, als de verhooring anders is dan hij zich dacht Hij predikt in de wereld gerechtigheid en laakt onrecht; maar hij gelooft dat niemand, ook hij niet, Gods wijs beleid doorgronden kan. En daar om volgt op zijn gebed een stil berusten; een doen, wat de hand vindt om te doen en een volharden in het gebed. Uitvoer van erwten Prijsverschil wordt misschien afgeschaft Inmiddels belangrijke verlaging Van bevoegde zijde vernemen wij, dat overwogen wordt het prijsverschil bij uitvoer van erwten af te schaffen. Inmiddels zal met ingang van ld Sep tember 1938 het thans bij uitvoer geldend prijsverschil ad 1.— per 100 K.g. voor -groene erwten en ad 1.40 per 100 K.g voor split- en parelerwten voorloopig worden verlaagd tot 0.50 voor groene erwten en tot 0.70 voor split- en parel erwten. Deze verlaagde prijsverschillen zullen gel den voor alle exporttransacties, waarvoor het prijsverschil op Zaterdag 17 September 1938 niet was gefixeerd. Exporteurs, die na 12 September j.l. doch vóór 18 September 1938 exporttransacties hebben afgesloten, welke nog niet ter fixatie werden aangebo den, zullen echter alsnog in de gelegenheid worden gesteld, hiervoor het vóór 18 Sept. 1938 geldende prijsverschil te fixeeren, mits de opgave van deze transacties, alsmede de hierop betrekking hebbende bewijzen, Maan dagochtend 19 September 1938 vóór 12 uur in het bezit zijn der Nederlandsche akker- bouw-centrale. Voorts wordt ons medegedeeld, dat de ter mijn, waarbinnen fixatie van het prijsver schil dient te worden aangevraagd, met in gang van 18 September 1938 van 8 dagen tot 4 dagen na afsluiting der betreffen-l3 exporttransactie wordt verkort. Veiligheidsvoorschriften in het bouwbedrijf Wetsontwerp ingediend Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende voorbehoud der be voegdheid tot toetreding tot het ontwerp verdrag betreffende de veiligheidsvoor schriften in het bouwbedrijf. Het onderhavige ontwerp-verdrag houdt algemeene beginselen in omtrent de veilig heidsvoorschriften voor arbeiders in het bouwbedrijf, in het bijzonder voor zooveel steigers en hefwerktuigen betreft. PROF. JOSEPHUS JITTA EN DE VRIJZ. DEM. BOND De brief van prof. mr A. C, Josephus Jitta met de motiveering van zijn uittreden uit den Vrijz. Dem. Bond zal volgende week in de Vrijzinnig-Democraat worden opge nomen. Het bestuur zal er meteen een commen taar aan toevoegen. JAARVERSLAG VERBAND VAN A.R. PROPAGANDACIUBS Een jaar van stilte Thans 172 clubs In het jaarverslag September 1937— 1938 van het Verband van A.-R. Pro- pagandaclubs, samengesteld door den heer R. A. d e n Ouden, lezen we, dat de verslagperiode er een van stilte was, aangezien er geen verkiezingen waren. Het aantal clubs breidde zich dit jaar weinig uit Tegenover het tot standkomen van verschillende nieuwe clubs stond de opheffing van enkele andere. In totaal zijn nu 172 clubs bij het secretariaat geregistreerd, waarvan in het verslag een opsomming gegeven wordt Aan de spits staan zonder twijfel Noord en Zuid-Holland. Zij werken en propagee- ren; zij hebben voortdurend het oog op den uitbouw en spannen, daarvoor, alle krachten in. En al zijn er in deze provincies nog heel wat plaatsen, waar, indien de kies- vereeniging het groote belang ervan inzag, een propagandaclub kon worden gesticht en nuttigen arbeid verricht, over 't ge heel gezien, kan worden gezegd, dat deze beide gewesten, verspreid over 't geheele terrein, degelijk van clubs zijn voorzien. Verschillende Kringverbanden continu eerden in 19371938 hun oude methode: het beleggen van cursusvergaderingen. Het verslag wordt besloten met de op wekking aan alle clubs en organisatorische verbanden om in den komenden winter, elk op eigen terrein en naar eigen gezond heid, alle hens aan dek te brengen en alle krachten te mobiliseeren met het oog op de in het volgende jaar komende Statcn- en Raadsverkiezingen. De rekening over het jaar 1937 sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 418.03 en vertoont een batig saldo van f 171.23. De rekening van den achttienden jaar gang van het orgaan vertoont een nadeel ig saldo van f 731.39V2- HET STOOTEN VAN HET S.S. „PLUTO" AMSTERDAM, 19 Sept De raad voor de scheepvaart deed uitspraak inzake het te gen den grond stooten van hei stoomschip „Pluto" bij den toegang tot het Drogden kanaal op 3 April j.l. en schorste d-en ge zagvoerder voor den tijd van een maand. De raad is van oordeel, dat het stooten van de „Pluto" is te wijten aan onvoldoende en onvoorzichtige navigatie van den betrokke ne, dus aan diens schuld. Einde Zomertijd In den nacht van 1 op 2 October De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een circulaire aan de Gemeentebesturen eraan herinnerd, dat de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd, zal eindigen op 2 October a.s., te drie uur in den voormiddag. Prinses Juliana gaat vooruit Nog vermoeid als gevolg van koorts Waarschijnlijk deze week naar Soestdijk DEN HAAG, 19 September. Men meldt ons van officieele zijde, dat de ge zondheidstoestand van Prinses Juliana steeds vooruitgaande is. Toch gevoelt H.K.H. zich, tengevolge van de hooge koorts in de eerste dagen der ziekte, nog vermoeid. De behandelende geneesheer acht het waarschijnlijk, dat het vertrek naar Soestdijk deze week zal kunnen plaats vinden. Gedurende de eerstvolgende weken zal H.K.H. ook dan nog grootere inspannin gen moeten vermijden. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Na urenlang Fransch-Britsch Ministers-consult te Londen is door de Fransche en Britsche regeeringen besloten, aar. Praag den afstand aan Duitschland der voornaamste Sude ten-Duitsche gebieden te adviseer en. De Henlein-partij heeft de Sudeteiï opgeroepen, toe te treden tot op te rich ten Sudeten-Duitsche vrijscharen. In heel Tsjechoslowakije is voor den tijd van drie maanden den noodtoestand afgekondigd. Prinses Juliana zal vermoedelijk aanj het eind dezer week naar Soestdijk kum nen vertrekken. De Nationale Jubileum-Marsch van dei Chr. Ned. Wandelsportorganisatie. Heden heeft aan verschillende Univer-i siteiten de overdracht van het rectoraaf plaats gehad. Overwogen wordt het prijsverschil bi| uitvoer van erwten af te schaffen. GEEN OUDE KOFFIE MEER V. ROSSEMS BLIJFT ALTIJD VERSCH 32 37 45 ets. per bus. De Kinderverlamming Scholen in het Westland weer open NAALDWIJK, 17 Sept In overleg met de geneeskundige autoriteiten is besloten, alle scholen te Naaldwijk, Maasdijk en Honee lersdijk, die in verband met de kinderver lamming van 7 September j.l. af gesloten waren, vandaag weer open te stellen. De kin derverlamming is tot het ééne vermelde ge val beperkt gebleven. Geval te Maarheeze MAARHEEZE CN.-Br.), 19 Sept. Alhier heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan. De kleine is opgenomen in het St. Jans Gasthuis re Weert Tienjarige jongen verdronken Redder kwam eveneens in gevaar 's GRAVENHAGE, 19 September. Om streeks h5*i zes is Zaterdagmiddag in de Binckhorsthaven de 10-jarige J. J. Th. R, wonende aa-n de Noordpolderkade, te water geraakt en verdronken. De knaap was daar met een vriendje aan het wandelen en had zich, ondanks do waarschuwing van zijn kameraad, te dicht aan den waterkant be geven, met het gevolg, dat hij in de haven viel. Een voorbijganger trachtte zoo spoedig mogelijk den jeugdigen drenkeling te red den, doch zakte daarbij zelf in de modder weg en moest zijn poging opgeven, terwijl hijzelf met moeite door een anderen voor bijganger op het droge kon worden getrok ken. Eerst na een half uur dreggen gelukte het den knaap uit het water te halen. Een dokter uit Voorburg heeft met assistentie van een agent van politie nog geruimen tijd kunstmatige ademhaling op den 10-iarigen jongen toegepast, doch de levensget konden niet meer worden opgewekt. Het lijkje is naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht. Mr. W. G. F. JONGEJAN NAAR INDIE 's- GRAVENHAGE, 19 Sept Naar wij ver nemen zal Mr. W. G. F. J o n g e j a n. voor zitter van den Ondernemersraad voor Ned. Indië, op 21 Sept. a_s. naar Ned.-Indië ver trekken Het doel van deze reis is. het be- studeeo-en van de ontwikkeling van Indische bedrijfsleven in den laatsten tijd en het aanknoopen en vernieuwen van re laties. Mr. Jongejan zal ongeveer vijf maan den in Indië verblijven. KEUKENWAGEN BOTST TEGEN BOOM Drie militairen gewond ALMEN (GId.), 19 Sept. Alhier kwam een militaire vrachtauto van het garnizoen te Zutfen, die mev zeer groote snelheid reed. tegen een boom terecht, waardoor de wagen plm. 40 meter verder in omgekeerde richting tot stilstand kwam. Vier militairen, die op de laadbak hadden plaats genomen, werden er af geslingerd, terwijl de derde klaagde over zijn kaken Allen werden na eerste hulp van dr. Fischer naar het ziekenhuis te Zuifen overgebracht De beide inzittenden uit de cabine tregen geen letsel. De laadbak werd echter totaal vernield. Politie was onmiddellijk ter plaatse. Het onderzoek werd geleid door den groepscom mandant der militaire politie re Zutfen welke het eerst aanwezig was. N.V. BETONBOUW v.h. Fa. Kool en Wildeboer Fabriek en Kantoor HOOGKERK (Gron.J Telefoon 1766 Bijkantoor DEVENTER, Telef. 3865 Uitvoering van Beton-, Utiliteits-, Burger en Waterbouwwerken. Groote voor raden Betonartikelen, ook met asphalt geïmpregneerd of gepenetreerd tegen agressieve invloeden. BETON - EMAILLE en ARTILUX- MATER1AAL voor mnurbepleistering en gevelstnkken. Lezers van dit blad, laat het U niet weer houden, ook eens bij ons aan te vragen. Steeds wordt door ons geleverd door het geheele land. ZIT- EN SLAAPKAMER MET BADKAMER nabij Wittebrng, Badhuisweg 232, TeL 55565Ï in groot Heerenhnis te Scheveningen. Rijk: gemeubil. apartementen disponi. Alle mod. comfort. Rust omgeving. Ie klasse pension. Motor van dieseltrein in brand gevlogen Bijtijds door bestuurder gemerkt WEERT, 19 Sept Gistermiddag om streeks half vijf is op het traject Eind hovenWeert een der motoren van den uit drie wagons bestaanden dieseltrein AmsterdamMaastricht ter hoogte van Maarheeze bij Weert in brand ge vlogen. De bestuurder bemerkte dit bij tijds en bracht den trein tot stilstand. Men heeft den brand spoedig kunnen blus- schen met de in den trein aanwezige appa* raten, waarna de wagon is losgekoppeld. De passagiers bewaarden hun kalmte en' stapten onmiddellijk over in de andere twee wagons. De trein had slechts geringe ver traging. De beschadigde wagon is naar Weert vervoerd, waar deskundigen een on derzoek naar de oorzaak van den brand zul. len instellen. AMSTERDAM, 19 September. De vraag, of de administratie der P.T.T. vertegenwoor digster der Rijkspostspaarbank is, is den Am- sterdamschen kantonrechter, Mr. V. Q Krone, onlangs ter beslissing voorgelegd, doordat een loketbeambte aan 't postkantoor te Mi ddelburg f 100.heeft uitbetaald aan iemand, die daaRs tevoren was failliet verklaard, terwijl de directeur van dat postkantoor, reeds den dag vóór die uitbe taling, van den griffier der rechtbank het bericht der faillietverklaring had ontvangen, zooals art. 14 der faillissementswet aat^oon schrijft, echter, de publicatie van het faillis sement door den curator nog niei had plaats gehad. De kantonrechter heeft die vraag ont kennend beantwoord. MOEILIJKHEDEN IN DE GROEP VAN DEN HEER KlèS AMSTERDAM, 19 September. Men deelt ons mede, dat meeningsverschillen in de door den uit de S.D.A.P. geroyeerden heer P Kiès opgerichte politieke groep, de z.g. „Troelstra-beweging Nederland", hebben go- leid tot uittreding van verscheidene be stuursleden van het gewest Amsterdam. Het voornaamste bezwaar der uitgetrede- nen was. dat de groep door den heer Kiès te veel in communistisch vaarwater zou zijn gebracht rtfo/a Pijp Tabak

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1