DUINZICHT-DEN HAAG ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. s V I L L A's aan de Ruychrocklaan 220 en 222. Met en zonder garage GASVRIJE KELDER centr. verwarming, parketvloeren, ijskast, zeer luxe afgewerkt. A. DE BAKKER, Pomonalaan 75, DEN HAAG Telefoon 338587 Sportmenschen gebruiken alleen SUPERFINE (Wettig gedeponeerd) I Haagschen Toren Vanaf den Lente, zomer, herfst, winter. Van dieven en diefjesmaat. Een vraagstuk in de grootstad. „Voortaan al de dagen der aarde zullen zaaiing en oogst, en koude en hiti'e, en zomer en win. ter, en dag en nacht, niet ophou den". Aan deze belofte voor Noach en de zijnen zullen velen ongetwijfeld denken, nu de zo mer voorbijtrekt. En levende on der de vervulling van des Hee- ren toezegging gaan we in deze dagen den herfst tegemoet. Neen, zulks blijkt niet uit het prachtige weer, waarvan we deze week nog genieten mochten. Maar het komt wel uit in het korten van de dagen, en zeker ook in de voorbereidingen, wel ke allerwegen worden getroffen. De mensch snakt naar verande ring, en deze wensch openbaart zich ook in het streven om te gelijk met het nieuwe jaarge tijde nieuwe ideeën ïe verwezenlijken op het gebied van de mode. Zelden drong deze drang zoo tot ons door, als toen we voor **or- ten tijd een gesprek hadden met een direc teur van een groot kleedingsmagazijn. Hij wees erop, dat, terwijl ieder met vreugde ge. niet van het aanbreken van de lente, ie ont werpers van de mode al weer druk bezig zijn met' den volgenden winter. In dat vak is een vooruitziende blik meer eisch dan we eigenlijk wel beseffen. wèl kan maken. Paraatheid blijft bij dit al les eisch» en het woord, dat deze week in de bijeenkomst van den Volkenbond door onzen Minister van Buitenlandsche Zaken gesproken werd, doet zien, welk een helder inzicht onze Regeering heeft in de harde vooral dat! maar noodzakelijke eischen van deze periode. „Groote stelen en kleine stelen, maar groo- te. stplen het meest". Aldus de roep van den stelenkoopman, van wien men pleegt te vertellen, dat hij om dezen kreet in het go- vang terecht kwam. Inderdaad had hij, voor wie niet goed luisterde, den schijn tegen zich. Men behoeft immers slechts een letter n achter de woorden „groote" en „klei ne" te plaatsen, om den zin een zeer bepaal de beteekenis te verschaffen en hem het ka rakter te geven van een openlijke aantijging. Aan dergelijke taalkundige bespiegelin gen zullen we ons thans evenwel niet over geven, doch wel willen we erop wijzen, hoe •1e Haagsche politie de afgeloopen week er in slaagde, aan allerlei „stelen" een einde te maken. Op één dag kon worden gewaagd van aanhouding van een 19- en van een 16- jarigen jongen, die tesamen niet minder dan 13 inbraken op hun geweten hadden; van arrestatie van drie personen, die zich schul dig hadden gemaakt aan te-gelde-maken van een kostbaren halsband; en van het in rekenen van een 44-jarigen en van een 23- jarigen inbreker. De lijst van de week ls hiermede niet ten einde. Een bouwkundige, die f 2500 aan huren verduisterde, zag de deur van het arrestantenhui9 achter zich dicht gaau- een kwartjesdief werd gepakt, en ook kon de hand gelegd worden op een merkwaardig heer, dat de laakbare gewoon te erop na hield in keukens binnen te drin gen en ach daar van allerhande meester te maken Was hij ergens in zijn booze bedoe lingen geslaagd, dan plachv hij snel met zijn racefiets te verdwijnen en naar een wijk aan den apderen kant van de stad te peddelen, om op dat „onontgonnen terrein" zijn werkje voort te zetten. Een oud (probleem is deze week In den Raad aan de orde gekomen. Het is de kwes tie van de erfpacht, een rechtsfiguur, bedaagd, maar met een voortdurende actua liteit Aan zoo'n „dorre rechtsvraag" zit meer vast, dan sommigen wel meenen. De beschouwingen- welke men over staat, maat schappij en alle andere gebieden des levens aanhangt, vinden haar neerslag in allerlei juridische onderwerpen. Waar 't erfpachts- vraagstuk zoo niet. uitsluitend, dan toch niet het minst een H a a g s c h vraagstuk is, zullen we er nog wel eens op terug moeten koenen Intusschen kunnen we onze erken-1 tehjkheid erover uitspreken, dat verscheide ne Raadsleden dienaangaande blijkbaar di ligent blijven. Het onderwerp is voorloopig nog niet „uitgebeend", zooals de botten van de bejaarde olifant Jenny, die dezer dagen, keurig schoongemaakt door de krachten der natuur, boven water kwam. Over enkele maanden zal men dit gebeente in het On derwijsmuseum kunnen bewonderen. TORENWACHTER Prinsjesdag in de Residentie Programma van de opening der Staten-Generaal Samenstelling van den stoet 's-GRAVENHAGE, 17 September. Het programma voor de opening van de zit ting deT Staten-Generaal, te Den Haag, het luisterrijke schouwspel van iederen derden Dinsdag in September, luidt als volgt: Des namiddags te half één zullen de le den der Staten-Generaal in vereenigde ver- gadering in de Ridderzaal op het Binnen hof tezamen komen, onder leiding van den door H. M. de Koningin benoemden voor zitter van de Eerste Kamer. De ministers en de leden van den Raad van State zullen zich des namiddags te één uur mede in die zaal vereenigen. De Koninklijke stoet Ten einde de zitting der Staten-Generaal te openen, zal H. M. de Koningin te één uur met den volgenden stoet van het Koninklijk Palei9 rijden: een commando cavalerie tot opening van den stoet; een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard; De eerste kamerheer-ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig met twee paarden be spannen» gaande één lakei naast elk por tier; aaht kamerheeren, gezeten in twee rijtui gen, elk met twee paarden bespannen, gaan de één lakei naast elk portier; de groot-officieren, volgens rang van be noeming gezeten in twee of drie rijtuigen- elk met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; de dienstdoende grootmeesteres en de dienstdoende Dame du Palais, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; de opper-ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaan de twee lakeien naast elk portier; Hare Majesteit de Koningin, gezeten in een statiekoets met acht paarden bespan- in, gaande een koevsier naast elk paard vier lakeien aan elke zijde van de koets. De chef van het Militaire Huis en de gou verneur der Koninklijke Residentie, te paard, rijden respectievelijk ter rechter- en linkerzijde van de staatsiekoets, een weinig achter het portier. officieren der landmacht van het mili taire huis, te paard, rijden naast en achter de staatsiekoets, volgens een door den chef van het militaire huis aan te geven regeling. Tenslotte volgt een commando cavalerie tot sluiting van den stoet. De route De stoet zal rijden door de Heulstraat door het Lange Voorhout (schelppad), ovei den korten Vijverberg naar het Binnenhol. Te kwart voor één zullen aan den ingang van de Ridderzaal aanwezig zijn de officie ren der zeemacht van het Militaire Huis. Bij aankomst van den stoet aan de Rid derzaal, zal H. M. de Koningin aan den in gang ontvangen worden door een commissie uit de vergadering, die, voorafgegaan door den eersten kamerheer-ceremoniemeest .r, Hare Majesteit geleidt naar den Koninklij ken zetel. Deze commissie gaat vóór Hare Majesteit uit De dienstdoende Grootmeesteres en de dienstdoende Dame du Palais, de chef van het Militaire Huis- de Gouverneur der Ko ninklijke Residentie, de eerste Stalmees ter en de officieren van het Militaire Huis volgen onmiddellijk. Zoodra Hare Majesteit de Koningin op den troon is gezeten, plaatsen de dienstdoende Grootmeesteres en de dienstdoende Dame du Palais zich ter zijde achter Hare Majes teit De Groovofficieren en den Gouverneur der Koninklijke Residentie plaatsen zich rechts, de officieren van het Militaire Hui9 en de eerste Stalmeester links van den troon. Nadat de zitting door Hare Majesteit de Koningin is geopend, wordt Hoogstdezelve door de commissie uit de vergadering, die vóór Hare Majesteit uitgaat, voorafgegaan door den opper-ceremoniemeester. naar de ontvangkamer geleid. De eerste Kamerheer ceremoniemeester en de acht kamerheeren gaan den opper-ceremoniemeester vooraf tot aan de ingangsdeur van de vergaderzaal. De dienstdoende Grootmeesteres en de dienst doende Dame du Palai9 volgen Hare Ma jesteit tot aan de ontvangkamer. De Groot officieren- die Hare Majesteit eveneens ge volgd zijn. begeven zich met de overigen naar de voor hen bestemde ontvangkamer. De dames en heeren, die in den stoet Hare Majesteit voorafgaan of volgen, stappen tij dig In hunne rijtuigen, evenzoo begeven de bereden officieren van het Militaire Huis zich tijdig naar hun paarden (behalve de adjudant en de Ordonnans-officier van Dienst die Hare Majesteit volgen en eerst later opstijgen). Mlnuntschoten Hare Majesteit de Koningin keert nanr het Koninklijk Paleis terug met den stoet, waar mede Hoogstdezelve is gekomen in dezelfde vermelde orde, waarbij dezelfde weg als hierboven genoemd, zal worden genomen Vanaf het oogenblik. waarop Hare Ma jesteit de Koningin het Koninklijk Paleis verlaat ter opening van de zitting der Sta ten Generaal, tot dat waarop Hoogstdezelve in het Paleis is teruggekeerd worden m' nuutschoten gelost. Liberaal Sociaal Congres De Liberale Staatspartij houdt in bet laatst van dgze maand een sociaal congres in Den Haag, waarvoor een groot aantal prae-ad- viezen in boekformaat zijn verschenen. Deze handelen over algemeene onderwerpen, Ge zinsordening, Middenstand, Industrie en Landbouw. Het vraagstuk der werkloosheid ls ter zijde gelaten. Het congres wil Wachten op het advies der staatscommissie. Slechts is als bijlage een bijdrage opgenomen over do verzorging van den werklooze arbeider in Engeland. Op verzoek van den auteur is op een los vel nog aan de praeadviezen toegevoegd een ietwat uitmiddelpuntige beschouwing over het werkloosheidsvraagstuk. Het congres be stuur, noch de redactie-commissie aanvaardt echter eenige verantwoordelijkheid voor deze bijdrage: men werkt slechts mee aan de ver spreiding. Wij hopen nog wel eenige aandacht aan dit Liberaal-Sociaal-Congres te wijden; het is op zich zelf van groote beteekenis. dat ook de liberale partij zich opzettelijk In een con gres met deze dingen bezighoudt. Zij doet dat onder de leus: Staatkundige waardigheid en economische welvaart voor allen! Wie zou dat niet wensch en? „Weekblad voor Gemeentebelangen" De voorzitter der vereeniging herdacht In het laatste nummer van genoemd weekblad (Uitgave N. Samsom te Alfen) is een warmgestemd berinneringsartikel aan wijlen Mr Droogleever Fortuyn opgenomen, die gedurende 19 jaren de laatste jaren als voorzitter bestuurslid is geweest van de Vereeniging van Ned Gemeenten. Deze vereeniging. zoo luidt het slot, „treft In dit verscheiden een verlies, dat slechts zij ter» volle zullen beseffen, die de inspireeren- de kracht van de persoonlijkheid van deze voortreffelijken voorzitter en zijn charme menschelijkheid nebben ervaren. Aan zijn baar gedenkt de Vereeniging ont roerd en met groote dankbaarheid het vele, dat zijn leven van toewijding aan de pu blieke zaal voor het gemeentelijk welzijn heeft gewrocht." Deurn» S Mr W. Rip. secr. van den ('hr. Bo«: ren- en Tulnrtersbond In Nederland Den Haagj aan de comml.osle zijn toegevoegd- a. ala advl- seerend lid: Dr Q. J. w. Ooidt, lector «an da RHksunlverslteit te Utrecht: b. ala secretariat Ir F. P Mesu. directeur ran don Cultuurteehn. Dienst, Utrecht: c. als adjunct-eecretaria: Ir A» G. Swart, Arnhem. Rechts: Gezicht op Hotel Dresden te Godesberg even ten Zuiden vwn Keulen, waar waarschijnlijk de volgende bespreking tusschen Chamberlain en Hitier zal plaats hebben Overzicht tijdens het noenmaal, dat den deelnemers aan den jaartijkschen Havendag in Rotterdam werd aangebo den in de burgerzaal van het raadhuis aldaar. Onder de aanwezigen bevond zich ook Dr. H. Colijn en eenige ministers. Ter, bescherming tegen bomaanvallen wordt in Parijs als voorzorgsmaatregel voor ieder huis hub. meter zand beschikbaar gestéldMet de distributie van dit zand werd in de verschuilende voor steden een aanvang gemaakt. flu het vraagstuk van het plebisciet in Tsjéchóslowakye opnieuw zeer sterk naar voren komt, drukken wij hier, nogmaals een kaart af van het territoir dér republiek, waarop men de Duitsche bevolkingsdichtheid m de ver schillende landstreken kan aflezen. Volgens „United Press" zou Hitier o.a. eischen, dat alle hier zwart en ge ruit weergegeven gebieden onmiddellijk bij Duitschland moeten worden ingelijfd, terwijl wat er van den Tsjecho- slowaakschen staat dan nog rest, een kantonnaal regeeringsstelsel zou moeten ontvangen, Men zie hierover, verder een beschouwing op de eerste pagina. Marine Is, Bfl K.B. is b« de Koninklijke Marine-reserve 11- bevorderd: tot luitenant ter zee der 2e klasse I de luitenant ter zee der 3e klasse W. Lotsfl, I *n tot officier van den Marinestoomvaartdienst der 3e klasse A. W. van den Berg:, re I 3r Rfjksaccountantsdienst ft Benoemd ls tot adjunct-accountant bij den fcUksaccountantsdlenst in tUd. dienst J. H. 'Ylerengra te Zwolle. Aan al dan niet beredeneerde gedachten is in deze dagen van vragen geen gebrek en men moet eens een dag op een krantenbu reau zitten om te weten, wat de menschen zooal wenschen te weten of wat zij zooal op straat in onderlingen omgang hooren. Hier geldt het, 't hoofd koel te houden en de zor gen af te wentelen op Hem, Die het alles DB IDEALE VLOER BEDEKKING i- Consulaten r i De consul-generaal der Nederlanden te ParUs U I de heer L. Droogleever Fortuyn, la van verlo op zUn post teruggekeerd. Een vooruitziende blik, dat is iets, waar naar we allen wel eens verlangen. Ieder wenscht immers te weten, wat de komende dagen, de aanstaande weken brengen zul len. Spanning hangt er overal en deze neemt in omvang af of toe, al naar de geruchten zekerheid worden. Er zit in deze tijden be- zorgdheid in de lucht, en bij het aanzwellen de krijgsrumoer op verscheidene gebieden der wereld, is er alle aanleiding, de klach van Abner tegenover Joab te herhalen, o „dan het zwaard eeuwiglijk zal verteren",, waarbij wij hebben te bedenken, „dat het ft het laatste bitterheid zal zijn". Gelukkig is het, dat we weten mogen, hoe al deze go ruchten van oorlogen staan opgeteekend in het plan van den Vredevorst en hoe in wer kelijkheid het einde van een ding beter zal zijn dan zijn begin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5