Naar ontbinding der Sudeten-Duitsche partij laat uw smaak triomfeeren Een bloeiend Makelaarskantoor ROOK TRIUMPH 1 CENT -'N TRIOMF VAN SMAAK! ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 WILLIAM BOOTH EEN STRIJDER GODS door Dr J H GUNNING J.Hi Laat dit ontroerende boek niet onge lezen William Boöth heeft ook U, In Uw tijd en Uw omstandigheden iets te zeggen. Ingenaaid f 2.90 Gebonden f 3.90 380 bladz. 25 x 17 cM Met 6 foto's Gaan de daden spreken? Ofschoon omtrent het eerste onderhoud tusschen Chamberlain en Hitier ook nu nog niets naders bekend is geworden, dan het geen men uit verschillende aanwijzingen heeft meenen te mogen afleiden, maakt zich toch op duidelijke wijze weder een nieuwe bezorgdheid van de wereld meester. Deze stemming vindt haar grond in de vrees, dat de eerst-betrokken partijen in het huidige conflict, namelijk de Tsjechen en de Sude ten-Duitschers, niet meer genoeg discipline zullen kunnen opbrengen om aan de onder handelaars den tijd van overleg te laten. Met andere woorden, men is uiterst beducht dat in plaats van rustig overwogen argumenten, daden zullen gaan spreken. In dit verband verdient de aandacht dat volgens zekere uit latingen Hitier op een zeer spoedige liqui datie van het Sudeten-Duitsche vraagstuk zou hebben aangedrongen, waarvoor hij zelfs, als uiterste termijn, het einde van deze maand zou hebben genoemd. Men kan dit natuurlijk evenzeer verklaren uit een stemming van overmoed, welke tot overvra gen leidt, als uit bezorgdheid, dat anders hst probleem zichzelf een oplossing zou be zorgen, welke wel eens minder aangenaam voor alle betrokken instanties zou kunnen zijn. Wjj voor ons willen liever aannemen, dat op dit moment ook bij den Führer de zorg voor den vrede overheerscht, al zal deze hem ook niet één stap doen terrgtre- den op den weg naar zijn einddoel, de .nly- Ving van de Sudeten-Duitschers in het Groot-Duitsche Rijksverband. Van Duitsche zijde is er de laatste dagen met klemmende ernst op gewezen, dat het aantal bloedige incidenten in de betrokken streken zou toenemen, en dat de veiligheid aldaar in hooge mate zoek zou zijn. Vanuit Praag daarentegen werd bij herhaling ont kend, dat er iets van belang aan het rollen zou zijn. Het relaas van elke botsing werd zoowel door de regeering als door het pers bureau Ceteka tot het formaat van een on beduidendheid teruggebracht. Men zal veilig kunnen aannemen, dat de waarheid ergens omstreeks het midden zal liggen. Hierop .wijst trouwens ook het verschijnsel van den eanwassenden vluchtelingenstroom, welke zioh naar twee tegenovergestelde kanten richtte: Tsjechen en sociaal-democratisch gezinde Duitschers kwamen in trein na trein gepakt en gezakt te Praag aan; in de steden en dorpen van het Duitsche grensgebied daarentegen moest men reeds kampen ope nen voor uitgeweken Sudeten-Duitsche ge zinnen, wien het in eigen woonplaatsen te onzeker was geworden. Afgescheiden van dit terreur -en vluchte lingen-vraagstuk zyn er evenwel nog andere drukmeters voor den ernst van den daad werkelijken toestand. Het schijnt thans wel zonder meer vast te staan, dat de regeering te Praag officieel maatregelen tegen de Sudeten-Duitsche partij genomen heeft. Deze zou momenteel reeds als zoodanig zyn geschorst, in afwachting van het feit, dat de bevoegde instantie over haar de formeele ontbinding zal kunnen uitspreken. Dit is een stap van beteekenis, welke belangrijke ge volgen zal kunnen hebben. Men maakt hier door immers den band los tusschen de Sude ten en hun leiders aan den eenen kant, tus schen Praag en deze aanvoerders aan de andere zijde. Zoo dreigt men te geraken in een nieuwe onrust-fase, waarin de anar chie nog gemakkelijker om zich heen zal kunnen grijpen. Ofschoon tegen deze over- heidspolitiek derhalve wel het een en ander as aan te voeren, moet tevens worden toe gegeven, dat zy zeer goed is te verklaren. Het party-apparaat der Sudeten is allengs een staat in den staat geworden; het heeft zich een positie aangematigd, welke schier onduldbaar is, getuige slechts het voorbeeld van het onlangs uitgegevëh Henlein-ultima- tum, dat vanuit een oogpunt van zuiver bin- nenlandsche politiek feitelijk kant noch wal raakte. In een zelfde lijn ligt het gerucht, dat tegen Henlein een aanklacht bij den minis ter van justitie is ingediend, en dat ook tegen hem stappen te verwachten zouden zijn. Door de oppositie te „onthoofden", ge lijk men zulks wel noemt, zal men haar in het onderhavige geval zeker niet machte loos, doch te meer ongebonden maken. Men zet hierdoor als het ware zelf de deur open voor een inmenging van derden, die beter ware te vermijden. Tenslotte is er nog de Russische factor, die bij dit alles óók een rol van beteekenis speelt. Rusland verzamelt aan zijn Oekraï- nische grenzen een legermacht onder maar schalk Bluecher, zoo heet het; men spreekt van 750.000 man troepen en 2000 vliegtui gen. Het feit kan van beteekenis zijn, mede gezien den grooten aanhang, welke de bol sjewistische ideeën in Tsjechoslowakye al lengs hebben gewonnen. Komt het aan de Tsjechisch-Russische grens tot een lekkage, en storten de roode troepen zich daardoor het land binnen, dan heeft men aan Duitsche zijde iets dergelijks te verwachten, en zyn de poppen aan het dansen. Rusland als evenwichtsfactor, daarin zal wel niemand veel ver!rouwen hebben ,en Frankrijk is als Ruslands bondgenoot min of meer genoopt, dit land te volgen, waarheen het ook zou leidenl Intusschen blijft het een goed ding, dat de kansen voor alle deelnemers aan een even tueel conflict hachelijk zijn; deze overwe ging zal hen tot inkeer blijven nopen. Moge de Britsche diplomatie intusschen voortva ren in gelijk tempo, waarmee zij haar jong ste initiatief begonnen heeft! Aanklacht tegen Henlein ingediend Sudetenleiders manen tot kalmte Naar aanleiding van een Havas-be- richt uit Praag, hetwelk vermeldde, dat de procureur der Tsjecho-Slowaak- sche republiek een bevel tot arrestatie van Henle.in zou hebben uitgevaar digd, heeft de Tsjecho-Slowaaksche ge zant te Parijs zich met minister-presi dent Hodza in verbinding gesteld. Hodza heeft dit bericht met stelligheid ontkent. Ook Reuter seint uit Praag, dat het betreffende gerucht op zijn minst voor barig is. Er is tegen Henlein een aanklacht ingediend; het geval wordt nog onderzocht door den minister van justitie en zal eveneens door den raad van politieke ministers worden behan deld, doch een besluit is nog niet ge nomen. De Tsjecho-Slowaaksche radio heeft een communiqué verspreid, waarin wordt gezegd, dat Henlein en afge vaardigde Frank, zoomede de meeste Sudeten-Duitsche leiders, naar Duitsch- land zijn gevlucht. Bevoegde kringen te Berlijn en Berchtesgaden echter verklaren niets te weten van een verblijf van Henlein in Duitschland. Zij voegden hieraan toe dat bij hun weten de leider der Sudet ten-Duitsche partij zich in Eger be vindt. Het hoofdbestuur van de Sudeten- Duitsche partij, dat intusschen geca moufleerd zijn zetel opnieuw te Eger heeft overgebracht, deelt mee, dat bijna alle leiders der partij zich nog op Tsjecho-Slowaaksch gebied bevinden, wel om begrijpelijke redenen hun ver blijfplaatsen niet openbaar gemaakt kunnen worden. Schorsing der S. D. P. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft besloten, de werkzaamheid der Sudeten- Duitsche partij te schorsen. Het ligt in het voornemen- de kwestie van ontbinding dier partij op 19 September voor te leggen aan de permanente Kamercommissie, die -be voegd is de partij ontbonden te verklaren en daartoe ook zal worden uitgenoodigd. De staat van beleg De staat van beleg is thans uit gebreid over zestien nieuwe ge bieden in Tsjech o-S lowak ij e. Oproepen tot kalmte De Sudeten-Duitsche leiders hebben hun volgelingen den raad gegeven, kalm te blij ven en een vredelievende houding aan te nemen. De algemeene toestand was gisteren veel minder gespannen en er wordt geen melding gemaakt van ernstige incidenten. Te Karlsbad is het Bruine Huis, 't hoofd kwartier der Sudeten-Duitsche partij- door de politie omsingeld en doorzodht. Er werd geen verzet gepleegd, het gebouw is ge sloten. In verscheidene steden, o.m. te Ausslg, Troppau en Saaz hebben de Sudeten-Duit sche leiders een bezoek gebracht aan de autoriteiten en verklaard, dat zij al het mo gelijke zullen doen. om hun volgelingen tot kalmte aan te manen. Runciman's oproep tot kalmte heeft veel bijgedragen tot gerust stelling van het ipubliek. Ook de Tsjecho-Slowaaksche radio heeft een oproep tot de Sudeten gericht, waarin o.m. wordt gezegd: „Duitsche medeburgers. Zekere elementen probeeren u mede te sleepen in een burger oorlog. Doch er is geen probleem, hoe moei lijk ook, dat niet langs den weg van vreed zame onderhandelingen kan worden opge lost, indien aan beide zijden de goede wil bestaat Zij, die hun toevlucht zoeken tot geweld- bekennen hun eigen ongelijk. Duitsche burgers. Weest kalm. Neemt de strengste discipline in acht. Vergeet niet, dat uw vaderland in de eerste plaats be dreigd wordt Denkt aan de ramp, welke 21 jaren geleden over de wereld is ge komen", Steeds meer vluchtelingen naar Duitschland In de straten van Elster, dat ongeveer 10 km van Asch verwijderd ligt- op Duitsch gebied, zijn tooneelen te zien. die sterk ge lijken op die, welke men in Praag kan gade slaan, aldus -,United Press". Honderden vluchtelingen uit het Sudeten- Duitsche gebied hebhen zich daarheen be geven. Voor het meerendeel zijn het jonge mannen, die thans de straten vullen en in groote groepen de laatste gebeurtenissen he spreken, zich afvragend wat hun naaste toe komst zijn zal. Langs allerlei sluipwegen komen de vluch telingen Duitschland binnen. Zij worden voornamelijk ondergebracht in huizen van particulieren, doch hun aantal is zóó groot, dat s-poedig geen plaats meer voor nieuwe vluchtelingen zal zijn. De Sudeten-Duitschers verwachten, dat al thans voorloopig zij allen in één groot ver- zamelkaanp zullen worden ondergebracht. Alle treinen, die van Elster naar het bin nenland vertrekken- zijn vol badgasten, die de voorkeur aan geven, het grensgebied .verlaten. Overigens gelooft men, dat Elster zam Al Inenl Ier d door eventueele vijandelijkheden niet veel gevaar zou loopen, daar het aan de andere zijde der grens liggende Asch zeker niet ver dedigd zou worden. Naar van betrouwbare «ijde verluidt- ligt de eerste Tsjechische ver sterking 15 km voorbij Asch. Meeningsverschillen tusschen de Sudeten? De Sudeten-Duitsche senator Frank (niet te verwarren met don plaatsvervanger van Henlein) heeft gistermorgen een'bezoek ge bracht aan de autoriteiten te Karlsbad en haar medegedeeld, dat hij de politiek van Henlein niet tot -ie zijne maakte, maar van meening was, dat het Sudeton-Duitsche vraagstuk zou kunnen worden opgelost bin nen de grenzen van 't Tsjecho-Slowaaksche gebied en zonder dat de Sudeten-Duitschers bij Duitschland zouden worden ingelijfd. De Sudeten-Duitsche afgevaardigde Ritter heeft zich ter beschikking van de autoriteiten te Asch gesteld en een dergelijke verklaring afgelegd. Duitsche voorbereidingen Er worden in Duitschland tal van maat regelen genomen, om een eventueele mobili satie te vergemakkelijken. De thans in leiding zijnde reservisten moeten een maand extra dienen. Dit geldt ook voor de man schappen- wier tweejarige diensttijd deze maand afloopt. Alle mannen beneden de 45, die een mili taire opleiding hebben ge-had, moeten zich melden. Wanneer men den westelijken autoweg, die van Berlijn naar de Belgische grens leidt, volgt, kan men constateeren, dat de wegen verlaten zijn tot men 't Roergebied bereikt. Van daar tot aan de grens is er eer voortdurende stroom van zware vrachtauto"; van elk type, die gecommandeerd worden door de militaire autoriteiten en door dek zeilen afgedekte ladingen vervoeren. Langs de Belgische grens zijn buitenge wone maatregelen genomen. Duizenden mi litairen liggen langs de lijn van Juelirh naar Aken. Duitsche pers meldt nog incidenten De Duitsche pers maakt nog voortdurend melding van incidenten in het Sudeten-Duit sche gebied. De Völk. Beobachter meldt uit Gmuens, dat 200 Tsjechische politie-beambten de Su deten-Duitsche stad Kromau zijn binnenge komen. Volgens het blad zouden reeds tien tallen bewoners gedood zijn. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau zijn gistermiddag te Pressnitz een Sudeten-Duit sche vrouw met haar vijf kinderen door de Tsjechische grenswacht op de vlucht dood geschoten. De grenswacht hield de vrouw bij het verlaten van de plaats aan en ver klaarde, dat ze het gebied, waar het stand recht van toeipassing is. niet moc.ht verlaten. Toen de vrouw over de grens trachtte te vluchten, openden de Tsjechen het vuur, met het bovenvermelde gevolg. Te Praag is dit bericht later officieel ge dementeerd. Het Duitsche nieuwsbureau meldde giste ren, dat een »,tot den militairen dienst ge dwongen" Sudeten-Duitscher door Tsjechi sche militairen is doodgeschoten, omdat hij op zijn jiomd het insigne van de Sudeten- Duitsche partij droeg Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat gis teren het oproepen van reservisten in het geheele Sudeten-Duitsche grensgebied is voortgezet, ook op het platteland. De gen darmes gaan van huis tot huis en doorzoe ken alles. Op een boerderij bij Kratzau den twee boerenknechten, die zich in hooischelf hadden verscholen, door schoten levensgevaarlijk gewond. zonder kosten van overname, waarborgsom of hoe dan ook, maar gekweekt uit eigen kracht en gedegen kennis, verwierven velen met een schriftelijken cursus der makelaar dij in onroerende goederen, hypotheken, assurantiën, samengesteld in OVERLEG MET BEDRIJFSORGANISATIE Gratis prosp. bij N.V. N.O.S. Amsterdam, Prinsengracht 668d Telefoon 34850 DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Barcelona zwaar gebombardeerd Twee Britsche schepen getroffen Gistermorgen is Barcelona zwaar gebom bardeerd door drie eskaders der Franco- luchtmacht, welke meer dan 150 bommen op de havenbuurten lieten neervallen Hier bij werd de brug van het Britsche s.s. „Po wer" door een bom vernield; ook het Brit sche S.S „Caulaki" werd getroffen. De meeste slachtoffers waren vrouwe die op het marktplein in de queue stond, te wachten op het dagelijksche rantsoen van gedroogde kabeljauw. Drie Engelsche schepen in de haven werden zwaar bescha digd. De kade lag vol doode paarden muilezels, die worden gebruikt om de vrachten te trekken. GEMENGD NIEUWS KIND VERDRONKEN TE BOSKOOP BOSKOOP 17 September. Gistermid dag is alhier het vijfjarig zoontje van da fa milie D. Loeff in de Gouwe geraakt en verdronken. VERFSPUITINSTALLATIES en -ONDERDEELEN ..N.V. N.A.V.E.G.O." Rotterdam, Ged. Binnenrotte 42-44, Tel. 54392 Dordrecht. Ve»t 99-101 - Telefoon 5969 Ernstig verkeersongeluk te Groningen Twee zwaar gewonden GRONINGEN, 17 September. Gistermid dag om' vijf uur is op het Stationsplein hier ter slede een ernstige botsing ontstaan tus schen den 48-jarigen gehuwden motorrijder F. T., wonende te Rolde, die met een duo- passagier een tram tigemoet reed, en een wielrijder, die zich op het rechter gedeelte van den weg bevond. De oorzaak was dat de motorrijder de tram aan den verkeerden kant passeerde. De gevolgen waren zeer ernstig. De motorrijder werd van zijn voertuig ge slingerd en kreeg een zware hersen schudding en bloedende hoofdwonden. De wielrijder, de zeventienjarige R. N., wonende te Groningen, werd even eens met zware verwondingen hij kreeg o.m. een schedelbasisfractuur opgenomen. De duo-passagier bleef on gedeerd. Nadat drie dokters hulp had den verleend, werden de beide slacht offers naar het R. K. Ziekenhuis over gebracht Hun toestand was gisteravond hoogst zorgwekkend. Doodelijke aanrijding te Winschoten Werkster het slachtoffer WIN SCHOTEN- 17 September. De on geveer zestigjarige werkster Mej. M. Dusscl, werd gister toen zij plotseling in de Engel- stilstraat den weg overstak, door een vrachtauto van de N.V. Winschoter Kolen handel aangereden. Met zware inwendige kneuzingen werd de vrouw naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd, waar zij in den l«op van den middag is overleden. Bestuurder van vrachtauto verpletterd Voorwiel liep van de truck TER APEL, 17 September. Gisteravond is onder L a u d e, in de gemeente Vlagt- d e, een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den 3i-jarjgen expediteur P. J. Seip uit B a r n f 1 a i r het leven heeft gekost. De heer Scip was met een truck met trai- r. welke geladen was met kunstmest, op weg van Ter Apel in de richting Winscho ten. Onder Laude liep plotseling het linker voorwiel van de truck, waardoor het voer tuig pen zwenking maakte en tegen een boom botste. De zware volgwagen verbrij zelde de truck, waarin drie personen waren gezeten. De bestuurder P. J. Scip, was op slag dood Zijn 20-jarige broeder kreeg ern stige hoofdwonden. Een derde persoon kwam met den schrik vrij. Het lijk van don omgekomene werd voorloopig in een nabijgelegen boerderij onderge bracht, vanwaar het later naar de wo ning van Seip te Barnflair is vervoerd. De gewonde heer Sein heeft zich on der behandeling van een geneesheer te Ter Apel gesteld. De overledene was gehuwd en vader van drie kinderen. Jongen door auto aangereden Ernstig ongeluk te Honselersdijk HONSELERSDIJK. 17 September. De 18-jarige tuinarbeider A. Voogd uit Slie- drecht, die op den Nieuweweg te Honselers dijk met een vriend liep is door een hem achterop rijdende vrachtauto van de firma A. de Neef uit Maastricht aangereden 'en levensgevaarlijk gewond. Dokter van Oyen uit Honselersdijk ver leende de eerste geneeskundige hulp. 1 lij constateerde een schedelbasisfractuur, ier- wij het slachtoffer hoofdwonden cn inwen dige kneuzingen had opgeloopen Hij is naar het R K. Ziekenhuis te Den Haag overge bracht. Zijn toestand is zorgwekkend. De vrachlauto is door de politie in beslag ge- De chauffeur, P. K., verklaarde, door een tegenligger te zijn verblind en daardoor de wandelaars niet tijd'g te hebben gezien. De burgemeester van Naaldwijk verzoekt in verband hiermede den heer en de dame, die eenige minuten na het ongeluk deze bestuurder van de vrachtauto, die het on- bestuurder van de vrachtauot, die het on geluk veroorzaakte, ook hinder had onder vonden van een tegemoetkomend motorrij tuig met verblindende lichten- zich ten spoedigste bij de politie te Naaldwijk bekend Landbouwersbedrijf te Rilland- Bath door brand verwoest Militairen verleenden hulp RILLAND-BARTH, 17 September. Gis termiddag om vijf uur is, vermoedelijk door dat kinderen met lucifers speelden, brand ontstaan op het erf van den landbouwer M. Boonman, alhier. Eerst vloog een kleine schuur in brand, waarna het vuur over sloeg naar de groote schuur- waarin de oogst lag opgeslagen. In korten tijd gingen de gebouwen met inhoud geheel in vlammen op. Met heel veel moeite kon het vee gered worden. De plaatselijke brandweer, die spoe dig ter iplaatse was, slaagde er in het nabij celegen woonhuis te behouden. Een com pagnie militairen van het 14de regiment in fanterie uit Bergen op Zoom, die in de buurt een oefening hield, verleende onmiddellijk assistentie. Verzekering dekt de schade.,. welke op halve tou geschat wordt. Ontploffing op Nederlandsch vrachtschip te Rheinau Drie kinderen loopen brandwonden op KEULEN, 16 September. Op het in- de haven van Rheinau liggende Nederlandsche vrachtschip „Nelkje" heeft zich een ontplof fing voorgedaan, waarbij drie kinderen van den kapitein vrij ernstige verwondingen hebben opgeloopen. In het slaapvertrek, waar de kinderen te bed lagen, is een benzollamp geëxplodeerd, waarbij de vlammen snel om zich heen gr;- loen. Voordat hulp geboden kon worden, ren de kinderen reeds met brandwonden overdekt. Het waren de achttienjarige dochter en de vijftienjarige en dertienjarige zoons van der kapitein-scheepseigenaar. De laatstgenoem de jongen opende in zijn angst een luik van het ruim en sprong in den Rijn. Hij kon echter gelukkig spoedig worden gered. Ook de twee andere kinderen konden uit hun hachelijke positie bevrijd worden. Zij zijn alle drie in het ziekenhuis opgenomen. Er bestaat voor hen geen levensgevaar. De brand kon spoedig bedwongen worden. De „Karimata" te Rotterdam aangekomen ROTTERDAM, 17 September. De Kari mata heeft den strijd tegen de verzonken goudschat van de „Lutine" opgegeven. Gis termiddag te 2.40 uur verscheen de bagger molen, gesleept door de sleepbooten Indus, Schelde en Don au voor den Nieuwen Wa terweg. Begunstigd door fraai herfstweer was de korte zeereis vlot verloopen. De Karimata bereikte des avonds circa 7 uur de nieuwe Maas ter hoogte van Hotter- dam en circa half acht lag het gevaarte ge meerd aan boei 5, ongeveer tegenover den Sc.hiemond en de voormalige pctroleumtcr- reinen. De taak van kapitein J. Kalkman van L. Smit en Go's Internationalen Sleep dienst was beëindigd. As. Maandag zal de Karimata in een der dokken worden opge nomen Oude vrouw doodgevallen AMSTERDAM, 17 September. Gister middag heeft zich op den O. Z. Achterburg wal een tragisch ongeval voorgedaan. Een vrouw van ongeveer 70 jaar is door tot nog toe onbekende oorzaak uit een r van de tweede verdieping o-p straat geval len. Zij was op slag dood. Het gebeurde wekte in de dichtbevolkte buurt groote consternatie. DAGopleiding voor ANALYST en A P O T H.-A S S I S T E N T 1. v. Dr. J, VAN HEININGEN, Dr. Ir. M KANNER en Dr P. TH. LUYCKX. ANTWERPSCHESTRAAT 10, Telei. 555982, SCHEVENINGEN te willen maken. Voorts verzoekt de burge meester den bestuurder van het motorrij tuig met de verblindende verlichting, die op genoemde plaats en tijdstip zich aldaar be vond, zich bij de (politie te Naaldwijk, aa te melden. Jeugdige boevenbende „De Zwarte Hand" Spoedig ontdekt en ontbonden De stad Gouda beleefde dezer dagen de oprichting van een boefjes-club, die zich -,De Zwarte Hand" noemde. Op een stuk land aan de Westerkade hadden de leden der club een tent als clublokaal ingericht. Doel van de nog jeugdige leden der club waskleine diefstallen te iplegen. Ge lukkig is Gouda evenwel spoedig verlost van dit frische clubje. De politie had deze week een tweetal jongens aangehouden in verband met kleine diefstallen. Het waren de 13-jarige W. v. d. M. en de 12-jarige W. A. v. d. P. Op het bureau hebben zij aan de politie bekend en tevens mededeeling ge daan van het ontstaan der boefjes-club. Een onderzoek in het clubhuis ingesteld bracht verschillende voorwerpen van dief stal afkomstig, vooral lampjes van achter lichten, rij wiel versierselen, 'n scheepshoorn, enz., te voorschijn. Verder kwam ook uit. dat de club Maandag j.l. „plechtig" opgericht. Dank zij de politie is het ideale clubje thans weer op de flesch. Een en ander is evenwel een treurig staaltje van ver wildering. ZONDAG, 18 SEPTEMBER BLOEMEND diensten Joh. C. Jesaja 1 27. „Door recht ver. Zondag 6 van de Held. Cat. „De HILVERSUM I 1875 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO 5.00 VARA. C.:tO VPRO. 8.0012.00 AVRO, 8.55 Gram.muziek. 9.01 Berli bouwpr&ntle. 9.3'" rle „Van Staat richten. 10.19 B: tie en gram.muziek. 11.00 Fantasia m.m.v. .«oilsten 12.00 Het woord van de week. 12.08 Het AVRO-Amusementsorkest. 12.50 Gram, muziek. 1.05 Orgel en harp. 1.30 Causerie 05 Tuin-iJ iUziSK. ü.-jö Ca ichapplj". 9.59 Avro-An Mannen] ANP. lollste. 3.59 Sportrepoi 4.35 Van Nel- 6.30 Vooi nieuws ANP. gram.muziek. 6.30 Report 7.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 8.00 BerlcJ ANP. 8.15 Revue-programma. 9.15 Ra tooneel. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Radioj. naai. 10.16 Renova-kwlntet m.m.v. soliste, 11.09 Berichten ANP. 11.10 Gram.muziek.:! 11.20—12.00 Het AVRO-AeolIan-orkest. H ILVERSUM II. 301.5 en 415.5 M. 8.30 NCRV. 0.30 KRO. 5.00 NCRV, 7.4311.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gram.muziek. 10.00 Hoogmis. 11.45 Gram.muziek. 12.16 KRO-I Orkest (1.001.20 Literaire causerie). 2.00| Godsdienstonderricht voor ouderen. 2.30 R.K.I Nieuwe Kon. Harmonie „Vlijt en Volhar-f ding". 3.00 Gram.muziek. 3.15 Vervolg; con cert. 3.45 KRO-Melodlsten en solist. 4.39' voor de zieken. 4.5'6 Sportnieuws. 6.05 Gewij- tgr. pl.) 6 20 Ned. Herv. Kerk dienst. 7.45 Spi H. Bod.1. 8.10 Bi gen. 8.25 Gram. KRO-Melodlsten en solisten. 9.30 Gram. alek. 10.30 Berichten ANP. 10.40—11.00 7.50 Caus-erl ANP. Mededeeïin-! 8.30 KRO-Orkest,-! DROITWICH 1500 M. 12.29 Orkest. 1.00 Ensem- le. 1.40 Orkest. 3.10 Orgel. 3.40 Mandoline- rkesL 4.20 Orkest. 5.20 Causerie. 5.40 Har- i onle-orkest. 6.20 Kwartet 6.50 Kerkdienst j 25 Orkest en koor. 10.20 Sextet. 10.50 Epl- radioparis 1648 M. 10.59 Plano .11.50 Orgel 12.50 Orkest. 3.20 en 4.05 Chansons. 4.20 Ra- dlotooneel. 6.20 Orliest. 7.50 Orkest, 8.35 !N 450 M. 8.35 Koor. 9.20 Plano. 12.20 iert. 2J20 Concert. 4.20 Orkest. 8.30 •a. 10.50 Orkesten. 12.29 Concert. BRUSSEL 322 ble. 12.50 Concert. 6.20 Sal< Concert. 484 m.: 11.35 Orkest 484 M.t 322 m. 11.20 Enaem- Orkest 3.05 Orkest 4.05 orkest. 8.20 Orkest 11.20 planoduo. MAANDAG, 10 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.muziek. (Om 8.16 «richten). 10.00 Mc 10.15 Gram.muziek. 10.30 En Cantor. 11.15 Vervolg declamati volg Jetty Cantor. 12.30 E .tie. 11.40 Ver- AVRO-Amu.se- kest. 1.15 Gram.muziek. 2.09 Viool en plano. 2.30 Omroeporkest, m.m.v. soliste en declamatie. 4.30 Gram.muziek. 5.30 De Twilight Serenaders. 6.15 Gram.muziek. 7.00 AVRO-Dansorkest m.m.v. soliste. 7.30 De clamatie. 8.00 Berichten ANP; mededeelln- gen. 8.15 Concertgebouworkest. 9.15 Zang- declamatie. 9.35 AVRO-Amusementsorkest 10.20 Bert van Dinteren'a ensemble. 11.45—- 12.00 Orgelspel. Berichten, graim.muziek. (9.309.45 Geluk-! wensohen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Chris telijke Lectuur. 11.30 Gram.muziek. 12.00 Berldhten. 12.15 Gram.muziek. 12.30 Het Bo- nora-kwlntet en gram.muziek. 2.00 Voor de scholen. 2.30 Gedeeltelijke uitzending Mara- natha-Conferentle. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram.muziek. 5.156.15. Voor de kinderen, 6.29 Gram.muziek. 6.30 Vragenuur. 7.00 Be- richten. 7.15 Vervolg vragenuur. 7.45 Repor-!: spel. 9.00 Caui DROITWICH 1500 M. 11.25 Zang. 11.60 Orgel, 12.20 Orkest. 2.05 Declamatie; 3.29 Orkest, 4.05 Kwintet. 4.30 Declamatie. 6.20 Orkest 6.45 English Singers. 7.20 Orkest 8.05 Piano 8.20 Causerie. 8.40 Orkest. 9.20 Radlotooneel Causerie. 10.40 Radlotooneel. 11.49 Band. KEULEN 450 M. 7.30 Orkest. 8.50 Ensemble. 12.20 Orkest. 1.35 Orkest. 2.30 Concert. 4.20; Symphonleorkest. 8.30 Orkest. 19.60 Orkest 12.20 Nachtconcert IN AMSTERDAM? Dan naar h«t kantoor van L. BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE118-119, Tel. 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, adminisireeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden v Woninglijst en inlichtingen GRATIS Prima Geldbelegging en Zelfbewoning TE KOOP VRIJE WONINGEN In diverse grootte en prijzen, en in-aanbouw, ln diverse blokjes, in het snel uitbreidende Tuindorp te Vlaardlnger- Ambacht, gunstig gelegen bij de Maas met zijn groote fabrieks-centra's. Lage personeele belastingen en vlotte verhuur. Te bevragen bij den Bouwer W. VAN VLIET Raadhuisstraat 4, Vlaardinger-Ambacht, Telefoon 309. BRUSSEL 322 ei 1.30 Concert Symphonieork 484 M. 32 2 m.: 12.50 Orkest 7.20 Orkest. 8.20 Orkest, 9.20 ®t en gemengd koor. 10.30 Concert Pseudo-geestelijke gearresteerd Logeerde in verschillende kloosters HEERLEN, 17 September. De politic ta Heerlen heeft den 34-jarigen P. J. C. ge arresteerd» die zich voor geestelijke uitgaf/I Hij had zich als zoodanig aangemeld b.j do paters Franciscanen in het klocr ter aan dc Laanderstraat te Heerlen, doch deze hadd -n argwaan gekregen en de politie gewaar schuwd. Bij het onderzoek bleok, dat C. op 18 Aug<! uit de gevangenis te Breda was ontslag-n,! waar hij vier maanden wegens verd listeria- gen had doorgebracht. Het verdere ondcr-i zoek bracht aan het licht, dat hij zich in! verscheidene kloosters in Limburg had op gehouden. Zoo was hij de gast geweest van de ipaters te Levenbroek, onder Sittard en in het Missiehuis te Steyl. Ook had hij' pastoors *n kapelaans beetgenomen, o.a. den1 pastoor van Sevenum cn verscheidene gees telijken te Maastricht. C. is naar Maastricht overgebracht cn leï beschikking yan de Justitie gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2