Jlimtuc £riltscljr (iourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Nood leert bidden CHAMBERLAIN OVERLEGT MET ZIJN COLLEGA'S Voor velen een blijde tijding: Nieuwe abonnés, die zich vanaf heden abonneeren, ontvangen ons blad tot 1 October GRATIS! gtjonmimntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 33931 NO. 6499 ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1938 19e Jaargang Söbertentitprtijen: Van 1 tot 3 regels f t.17'/» Elke regel meer0.22' Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend0.10 Engeland bidt. Toen Chamberlain zich naar Hitier begaf, richtten honder den Londenaren hun schreden naar de Westminster Abdij, waar koningen ge kroond zijn en de Onbekende Soldaat begraven is. De Abdij is dag en nacht geopend voor de biddende schare. Een stroom van mannen en vrouwen, rijken en armen, ouden en jongen beweegt zich regelmatig naar het kerkgebouw en bidt; buiten aan de abdij hangt een uitnoodi- ging om aan het gebed deel te nemen en voor morgen is een nationale biddag voor heel Engeland uitgeschreven. Verschillende Kerken, alsook de Oxfordbeweging," hebben een dringende oproep gericht tot alle Christenen, van welke gezindte ook, om Gods zegen af te smeeken over de besprekingen, welke thans gevoerd worden ter voorkoming van oorlog en oorlogswee. Deze oproep zal weerklank vinden in de harten van millioenen, die weten wat bidden is die verstand van kermen hebben, zegt de Schrift maar ook van hen, die het bidden verleerd hadden. De Iersche minister-president, de Va lera is gekozen tot voorzitter van de Volkenbondsvergadering, welke thans te Genève gehouden wordt en hij heeft de zitting der assemblée geopend met gebed. Dit is de eerste maal, dat in officieele samenkomsten te Genève openlijk Gods Naam werd aangeroepen. „Het is geen teeken van decadentie (achteruitgang) en geen lafheid, thans God te bidden, de volkeren te redden voor het gevaar, dat wij allen vreezen", zoo zei hij. Het getuigt tegen de mentaliteit der wereldgroot'en, dat deze voorzitter bidden tot God eigenlijk moest verontschuldigen; maar het spreekt ook van moed, dat dkze minister-president het kloeke besluit Wat? Zou bidden teeken van verval cn lafheid zijn? Was de Ruyter een ban gerd, omdat hij. voor een zeeslag begon, worstelde met God en'zijn mannen tot biddend .strijden aanspoorde? Waren Maurits en Willem III geen oorlogsdap peren, omdat zij voor aller oog God om bijstand smeekten? Helaas, de vergissing is meermalen gemaakt, dat een biddend soldaat niet vechten kan; maar even vaak is het ge bleken eenvergissing, een schrome lijke dwaling te zijn. Bidden geeft moed. Om te strijden, zeker; maar ook om oorlog zoo lang het mogelijk is, te voor komen. Een biddend generaal, een bid dend soldaat sluit zijn oogen niet voor de onuitsprekelijke ellende, welke elke oorlog met zich brengt; hij schrikt er voor terug; hij keert het wee zoo lang mogelijk af. Hij begeert vrede en daar bidt hij om tot God, in Wiens hand de hoogste leiding van het wereldbestuur berust. Nood leert de wereld bidden. Dat is het echte bidden niet, zeggen sommigen. Laat ons daarover niet oordeelen. Dat zal God doen. Die ziet het hart en proeft de nieren. Laat ons meebidden. Niet alleen morgen in onze kerken, waar elke week het gebed om vrede opstijgt; ook aan tafel, ook in de eenzaamheid. Bidt zonder ophouden. Velen in de wereld bidden. Daar ligt de erkenning in, dat de mensch zwak is en gansch afhankelijk; dat Hooger Macht beslist over de problemen van oorlog en vrede. Is dat zonder beteekenis in een tijd, waarin machthebbers meenen, dat zij de koorden van het wereldbestuur in handen hebben? Laat ons achtslaan op de teekenen der tijden, welke ons ook hierin toonen, dat God zich niet laat uit bannen. Zouden de volkeren van Europa, on verschillig of er nog oorlogswonden pijn doen of dat zij voor het ergste gespaard bleven, weinig vrees voor oorlog koeste ren? Er is geen sprake van en daarom werd Chamberlains ongewone stap zoo toegejuicht. Wel echter kwam over mee- nigeen de gedachte, dat de oorlog onaf wendbaar geworden is. Er scheen geen ontkomen meer aan. Maar als een ster,in de duisternis zien velen de Almacht Gods, die in staat is het schijnbaar onaf wendbare te keeren. En dan stort het benauwde hart zich uit in gebed- Nu niet om zegen op het wapen, dat gewet is voor het losbrandend gevecht, maar op dat de strijdmiddelen in rust mogen blijven. Neen, het gebed veroordeelt niet de toerusting om geweld zoo het moet met geweld te keeren. De profeet zegt, dat zelfs op de bellen der oorlogspaarden geschreven kan worden: Heilig den Heere! En zoo kan ook de mitrailleur, die in dienst gesteld wordt om vrijheid en recht te verdedigen, den Heere heilig Premier op audiëntie bij den koning Heden Britsche Kabinetsraad Vrijwel gelijktijdig zijn gisteren de Britsche premier Neville Chamberlain en lord Runciman per vliegtuig in Groot-Brittannië teruggekeerd. Bij aankomst op het vliegveld Heston werd den premier een brief van den koning overhandigd, die per specialen koerier was aangebracht. Nog denzelfden avond heeft in Downingstreet een bespreking tusschen Chamberlain, Halifax, Simon en Hoare plaats gehad, welke anderhalf uur duurde. Ook Runciman heeft een deel dezer besprekingen bijgewoond. Des avonds om half tien heeft koning George Chamberlain ontvangen; deze bracht den koning volledig verslag uit over zijn reis naar Berchtesgaden. Vandaag zal een Britsche kabinetsraad worden gehouden; van welingelichte zijde wordt vernomen, dat eerst daarna een communiqué over den toestand te verwachten is. Bij aankomst op het vliegveld Croydon zag lord Runciman, die door Gwatkin was vergezeld, zeer bleek. Hij zeide niet te weten, wanneer hij naar Praag zou terugkeeren, en geen inlichtingen te kunnen geven. Hij zeide alleen: „De toestand is zeer moeilijk. Alles ligt in Gods hand". Chamberlain, die op het vliegveld Heston arriveerde, verklaarde: „Ik ben vroeger dan verwacht werd teruggekomen na een reis, die, als ik niet zoo veel zorg bad gehad, buitengewoon aangenaam zou zijn geweest. Ik heb gister middag een lang gesprek met Hitier gehad. Het was een openhartig, maar vrien delijk onderhoud en ik heb thans het voldane gevoel, dat wij een volledig begrip hebben van elkanders opvattingen". „U verwacht natuurlijk niet van mij, zoo ging Chamberlain voort, dat ik thans spreek over de mogelijke resultaten. Ik ga nu met mijn collega's besprekingen voeren en ik raad u aan, geen voorbarige verelagen over de besprekingen te aan vaarden, die niet uit gezaghebbende bron komen. Later, misschien over enkele dagen, zal ik een nieuw onderhoud met Hitier hebben. Hitier zeide mij, dat het dezen keer zijn bedoeling was mij halverwege tegemoet te komen. (Deze woorden verwekten bij de omstanders vroolijkheid). HitJer, aldus vervolgde Chamberlain, wenscht een oud man zoo'n lange reis voor de tweede maal te besparen^ De kortè toespraak van Chanlbêflain werd met instemming begroet. De Duitsche zaakgelastigde, die den premier was komen verwelkomen, zeide: „Ik hoop, dat u den indruk hebt, succes te hebben gehad. In ieder geval hebt u de harten van mijn landgenooten veroverd" Hitier en het plebisciet Het Sudeten-Duitsche verlangen naar inlijving van het Sudetenland bij het Groot- Duitsche Rijk heeft vanzelf de vraag naar voren gebracht, volgens welke maatstaven zulk een gedeeltelijke losmaking uit het Tsjechoslowaaksche staatsverband zou moe ten geschieden. Er is immers reeds meer malen van verschillende zijden op gewezen, ook door den Führer zelf in een zijner vorige redevoeringen, dat de nationaliteiten vermenging in centraal-Europa van zulk een aard is, dat men niet natie van natie kan scheiden door nieuwe, ditmaal geheel zuiver loopende grenzen. Zoo ergens dan zal ook hier, bij het trekken van verbeterde scheidslijnen, het ideaal der rechtvaardig heid slechts benaderd, doch nimmer bereikt kunnen worden. Tenslotte blijft men ook bij grensrevisie aangewezen op het vinden van een compromis. Nu Chamberlain in Engeland terug is, en begrijpelijkerwijs over het gesprokene te Berchtesgaden voorloopig nog het stilzwij gen bewaart, bepaalt een deel der Engel- sche pers zich tot zulke mededeelingen als: zijn. Dit is echter de tweede trap; de eerste is het gebed om bewaring voor die verschrikkingen, om vrede en rust, opdat de oorlogshaat niet vertere, wat in dagen van vrede werd opgebouwd. Er is op dit oogenblik veel gebed in de wereld. Velen zeggen met de mannen van Ninevé: „Wie weet, God mocht zich wenden en berouw hebben; Hij mocht zich wenden van de hittigheid zijns toorns, dat wij niet vergingen". En God zag de groote stad aan. Hij zag op de honderd twintig duizend kinderen en op het vele vee en verschoonde die. Het ligt in Zijn macht om ook nu mensch en dier te sparen. De Christen weet dat. Hij gelooft, dat aan Christus alle macht gegeven is in hemel en op aarde. De beslissing valt in Londen, Parijs of Berchtesgaden; het principieele besluit wordt door Jezus Christus genomen, die overwonnen heeft en waardig bevonden werd om het boek van Gods raadsbesluiten over deze we reld te openen en uit te voeren. De Christen is geen fatalist; hij vraagt niet naar Gods verborgen raad, maar bidt tot Hem, die gezegd heeft: „Roep mij aan in den dag der benauwdheid; Ik zal u uithelpen en gij zult Mij eeren". Want: Gods wegen zijn hooger dan de onze en Zijn gedachten zijn hooger dan die van eenig mensch» de premier is teruggekeerd van een audiën tie bü den koning; hij zag er buitengewoon opgewekt uit. De diplomatieke medewerker van de „Evening Standard" echter meent reeds iets meer substantieels te kunnen vermelden. Volgens zijn inlichtingen Hitier iedere tijdelijke regeling der Tsjecho slowaaksche kwestie van de hand wijzen, en zou hij nog voor het einde van de maand een definitieve en onherroepelijke oplossing eischen. Hij zou erin wi'.len toestemmen, dat in het Sudetenland een volksstemming onder internationale controle zou worden gehouden, op voorwaarde echter dat Tsje- choslowakije zijn troepen en zijn politie terugtrekt, naar het voorbeeld van wat destijds geschiedde in het Saargebied. Aan gezien hij van meening zou wezen, dat in de Sudeten-Duitsche streken reeds een staat van burgeroorlog heerscht, zou hij bij weigering van de regeering te Praag, aan dit voorstel gevolg te geven, ertoe 0 gaan, door Duitsche troepen deze te doen bezetten. „United Press" werkt het denkbeeld van een volksstemming wat verder uit, waarbij ook dit persbureau zich erop beroept, Hit- Iers denkbeelden weer te geven. Hitier zou dienaangaande den eisch hebben gesteld, dat onmiddellijk aan Duitschland zouden moeten worden afgestaan alle gebieden, waarvan de bevolk ng voor tachtig procent Duitsch is. Waar de Duitsche bevolking beneden dit percentage zou blijven, zou kantonstelsel moeten worden ingevoerd, en wel geheel geschoeid op Zwitsersche leest. Zulks bete'ekent', dat de neutraliteit van hetgeen er van den Tsjechoslowaakschen staat overschiet op gelijke manier zou moeten worden gegarandeerd, als zulks met Zwitserland en met België is geschied. Tot de garanten zouden Groot-Brittannië, Duitschland, Frankrijk en mogelijk ook Italië moeten behooren. Om onze lezers in staat te stellen, zich een denkbeeld ervan te vormen welke ge daanteverwisseling de schepping van Masa- rijk en Benesj zou ondergaan, zoo deze ideeën tot uitvoering zouden worden ge bracht, drukken wij elders in ons blad nog maals een kaart van het huidige Tsjecho slowaaksche grondgebied af. De zwarte ge deelten, welke hier en daar zeer grillig en diep in het overige territoir der republiek doordringen, zouden onmiddellijk in Duitsch bezit moeten overgaan, evenals de fijn ge ruite gedeelten. Te duchten is, dat onder den drang der omstandigheden en uit vrees voor een catastrofale ontwikkeling van het huidige gebeuren, er ook dan weder onrecht zou ontstaan, waarvan ditmaal niet de Su deten, doch de Tsjechen zelf te lijden zou den hebben. Wat zou bijvoorbeeld het lot wezen der nieuwe minderheden? Met één oogopslag ontwaart men, dat de MOBILISEREN ZICH DE BIDDERS? Naar aanleiding van een gebeds- oproep van regeringswege in verschillende landen en door onderscheiden kerken en groepen om het behoud van den wereld vrede. Mobiliseren zich de bidders Aleer de wereld staat in brand? Bewaken z' als Gods wakkre ridders Zijn stille wegen t' alle kant Dat 't uitzicht open blijft naar Boven? Hier gaan Gods lampen langzaam uit. Nog één appèl: het Hof der hoven; O bidders, sluit de rijen, sluit U vast aanéén, dat Uw gebeden Plaveien 't pad naar 's Hoogsten troon, Opdat Hij uit Zijn eeuwig heden Ons Zijn genade nog betoon'. Want slechts door bidden en door vasten Vaart het geslacht der duivlen uit, Die God zelf durfden aan te tasten; O bidders, sluit de rijen, sluit U vast aanéén over heel d' aarde, Dit wordt haar laatste, zwaarste uur. 't Gebed alleen, behoudt zijn waarde, Als d' aarde gaat door 't oordeelsvuur. Dat 't uitzicht open blijv* naar Boven; Gods lampen gaan hier langzaam uit; Nog éen appèl: het Hof der hoven, Dat God ons Zijn genad' ontsluit.... A. W. regeering van Praag, vindt dit denkbeeld doorgang, een geduchte veer zou moeten laten, en dat het resultaat daarvan zou wezen een zeer verscheurd grensgebied, a'sof men twee staten hier met geweld uit elkander had gereten. Men vindt in Zuid- Amerika berggebieden, zoo fantastisch ge vormd, dat de geologen eruit besluiten: slechts een catastrofe kan dit hebben uit gewerkt. Misschien zal een geschiedkundige in de toekomst, bij het overzien van nieuwe kaart van centraal Europa kunnen verklaren: een catastrofe werd hierdoor voorkomen. Emigratie naar Zuid-Afrika Kansen voor verpleegsters AMSTERDAM, 17 Sept. Onlangs zijn in - pers berichten verschenen over werkloosheid in de Unie van Zuid-Afrika en het in ver band daarmee afwijzen van immigranten. De Nederlandsch Zuid-Afrikaansche ver- eeniging kan hieraan echter toevoegen, dat de afwijzingen geen betrekking hebben op Nederlandsch© verpleegsters, ge pensionneer den of renteniers. Verpleegsters wanneer zij overigens aan de voorwaardeiv kunnen voldoen verkrijgen tot nu toe spoedig de vereischte vergunning. De steeds aanhou dende berichten spreken van eenige honder den vacatures. Nadere inlichtingen voor hen die zich in Zuid-Afrika willen vestigen of verpleegsters di© er werk willen zoeken, verstrekt de Ne derlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging, Keizersgracht 141, Amsterdam C. ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN - BURMANIAHUIS GROOT NOORDHOLLANDSCHE VAN 1845 AMSTERDAM - VAN BRIENENHUIS DUBBELE GARANTIE VOOR ALLE VERZEKERDEN De Rijksmiddelen in Augustus De directe belastingen gaven goede cijfers De maand Augustus gaf, wat de Rijksmiddelen (de z.g. Overige Midde len) betreft, een beeld, zooals we dat de laatste maanden gewoon zijn: de raminq wordt iets overtrollen, de direc te belastingen loopen goed, doch een herstel is nog niet gekomen. De raming voor Augustus (V/2 deel van de raming over het jaar) was 35.768.75.0 en de opbrengst 35.683.036 of nog 1.437.000 minder dan over Augustus 1937. Wat de eerste acht maanden aangaat ls de opbrengst geweest 292.372.232 en die over de eerste acht maanden van 1937 289.952.636, waaruit blijkt, dat er maar een vooruitgang is van nog geen 2% mil- lioen gulden. De mindere ontvangsten over Augustus 1937 vergeleken met dezelfde maand van het vorig jaar moeten gezocht worden in de volgende posten: dividend en tantième-be lasting, die f 97.086, rechten op den in voer, die f 274.656, accijns op geslacht f 43.763. accijns op gedistilleerd f 49.981, accijns op bier f 53.639, accijns op suiker f 113.420, couponbelasting f 143.999, rechten en boeten van zegel f 823.800, rechten en boeten van successie f 362.479 minder op brachten. Enkele posten gaven een betere opbrengst, n. 1. accijns op zout f 35.210 meer, accijns op tabak f 123.195, omzetbe lasting f 289.220, rechten en boeten van re gistratie f 95.862. Maar de meeropbrengst van deze posten kon de achteruitgang niet opheffen. De opbrengst van den accijns op wijn f 41.472 is aanmerkelijk beneden 1/12 der raming f 183.333 gebleven, evenals ge distilleerd, dat f 1.968.766 opbracht en met f 2.333 333 was geraamd. Gelukkig staan daar tegenover andere posten, welke dit verlies met een beter provenu hebben kun nen compenseeren, zoodat, zooals ge: de raming en de opbrengst der maand Augustus niet te veel uiteenloopen. Augustus bracht minder op dan Juli en wel f 3.772.043. De omzetbelasting leverde echter in Augustus een aanmerkelijk be drag meer op dan in Juli (Augustus f 7.553-560, Juli f 4.814.256). De opbrengst over de eerste 8 maanden is gelukkig vrij ver boven de raming n.l. f 6.222.232 en komt nog f 2.419.596 boven die over de eerste acht maanden van 1937. De directe belastingen geven voor Augus tus een bedrag van f 100.895.721, hetgeen een stijging met f 10.604.938 beteekent in vergelijking met dezelfde periode van het vorige jaar. Vooral de inkomstenbelasting heeft een belangrijke bijdrage tot deze ver- meerdering geleverd. Wanneer men daar bij in aanmerking neemt, dat de raming voor het geheele jaar op f 116.400.000 is vastgesteld, dan kan men voor wat Lord Runcimanvergezeld van zijn secretar is Ashton Gwatkin, op zijn doorreis naar Londen tijdens een kort oponthoud op het vliegveld Waalhaven N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 3V2 Pandbrieven a 100% (Koers van omwisseling lOOVj VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het ZONDAGSBLAD. De Tsjechoslowaaksche regeering heeft besloten, de Sudeten-Duitsche partij te schorsen, in afwachting van maatregelen tot haar ontbinding. Tegen Henlein is een aanklacht inge* diend. Runciman en Chamberlain te Londen teruggekeerd; heden Britsche kabinets-i raad. Hitiers eischen inzake het plebisciet in Sudetenland. De vijftigste algemeene vergadering van de Ned. Heide Maatschappij. Bij een verkeersongeluk te Groningen zijn twee personen zwaar gewond. Te Vlagtwedde is een bestuurder van een vrachtauto, doordat een wiel losraakte, verpletterd. De Vereen, tot bevordering van Geref, Ziekenverzorging heeft te Zwolle de jaarvergadering gehouden. De opbrengst der Rijksmiddelen over Augustus. Vandaag is het 25 jaar geleden dat Ir. J. W. Albarda zijn intrede deed in de Tweede Kamer. WOT|L TCL3I660 CAffc BUKS-TELEFOON STROOMEND VARM RAk en koud water op alle kamers KAMERS MET ONTBUT-f-3-MET BADKAMER -f-4- ERNEST IRROY CHAMPAGNE CACHET ORANGE „Sec" Goüt Américain Gen.-Agent: AND Ré EERSTENS, Tilburg rubriek betreft op een gunstig eindresul taat rekenen. Het Verkeersfonds kon in verhou ding tot de voorafgaande maand een klei ne stijging boeken, die geheel en al voor rekening van de rijwielbelasting komt. Studiobouw N.C.R.V. Namens het bestuur van de Neder- landsche Christelijke Radio Vereeni ging heeft architect J. van der Veen te Amsterdam gegund: den bouw, plus de gewapendbetonwerken in massa aan de laagste inschrijvers, Gebrs. Swaan en J. Schoustra te Hilversum, voor 223.500, de glas- en verfwerken aan de laagste inschrijfster, overeenkomstig het bestek: firma M. J. van IJzerloo te Rotterdam, voor 8733. Genoemde architect heeft, in samenwer king met den warmte-technischen en elec- trotechnischen aaviseur den heer J. Woud huizen te Aardenhout, namens het bestuur der N.CR.V. eveneens opgedragen: de warmte-technische-installaties aan de laag ste inschrijfster Pruys' Technisch Bureau te Apeldoorn voor 73.201. en de electrische in stallaties aan de firma W. G. Scheeres te 's-Gravenhage voor 11.278.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1