m P Aspirin waarf^ WERK m RIJKEN h LANGE DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 Op bezoek bij „oom Dirk" den vinker De vogeltjes worden gevangen, van een ring voorzien en weer losgelaten MONSTER, 14 September. „Des vo gelvangers net" laat ons niet onbewo gen. We kennen het als een instrument vol verschrikking. En om dat net weven zich verhalen van vogelleed en vogel-el lende. Helaas is er wel grond voor der gelijke bespiegelingen. Maar bij een vin ker, die hart heeft voor zijn werk èn voor de diertjes, welke hij weet te ver schalken, staat de zaak toch iets anders. Den vinker plegen we ons voor oogen te looveren als een gestalte uit het verleden. En inderdaad waren er toen heel wat meer vogelvangers dan tegenwoordig. De ogel- wet heeft hun rijen gedund en aan verschei- idene misstanden een einde gemaakt. Doch uitgestorven is het ras van de vinkenbaan- houders toch nog niet: veeleer mag een klei ne opleving worden verwacht. Van bijzonde re beteekenis is daarbij, dat het vogelvan- gen thans voor een aanzienlijk gedeelte ge schiedt met een zuiger wetenschappe lijk doel: de gevleugelde diertjes worden na de vangst van een ring voorzien, waaiop een nummer is aangebracht, en vervolgens weer vrijgelaten. Niet zelden gebeurt het idan, dat hetzelfde vogeltje elders opnieuw verrast wordt. Met andere woorden: Het 'yinken wordt op deze wijze ingeschakeld in ';de bestudeering van den vogeltrek, Om eens van meer nabij op de hoogte te komen van het leventje in en rondom de vinkenbaan hebben we een bezoekje gebracht aan den beer D. Hoos, Haag- weg 155- Monster, die het 'bedrijf reeds 35 jaar uitoefent en dan ook terdege met de vogels weet om te springen. Zijn vangplaats, even benoorden het 'dorp, ban den weg naar I.oosduinen, is van toijzon- 'dere waarde, doordat zij deel uitmaakt van 'de Stichting „Het Vogeltrekstation Texel", .welke vereeniging de naam zegt het reeds studie maakt van het „trekken" der vo gels. Er zijn in ons land nog enkele andere vinkenbancn, die tot dit doel gehouden wor- Iden, n.l. te Wassenaar, op Texel, te Harder wijk, te Reeuwijk en te Woudenberg. De ver dorven gegevens worden uitgewisseld of opgezonden naar het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie te Leiden. Zoodoende wordt eenheid in de resultaten bevorderd en (het nut van het werk verhoogd. Dr. H. N. Kluyver, bestuurslid van 'de Stichting en vogelkundige bij den Planten- fciektenkundigen Dienst te Wageningeiv was mede op de vangplaats van den heer Hoos aanwezig, en samen met den vinker en diens ■assistent, den heer G. Berg, heeft hij ons een en ander verteld van de wijze, waarop het vangen beoefend wordt. Een dor theoretisch betoog is het niet Worden,, want het leven van den vinker ls waarlijk smeuïg genoeg. En de practijk zorg- Üe voor een welkome afwisseling In den vorm van een vogelken1, dat argeloos tusschen de netten neerstreek, aangelokt idoor vroolijk piepende soortgenootjes, al eer der verschalkt, en voor meer dan enkele seconden verloopen waren, was het geveder de diertje gevangen in de mazen. Een ringe tje kwam te voorschijn en werd voorzichtig om een pootje gedaan, de naam van het zan gertje benevens het nummer van het ringe tje werden genoteerd, en fladderend kon het diertje weci ontsnappen. Voortaan had het eon voorname functie in het wetenschappe lijk stelsel der vogelkenners. De vinkenjbaan van den heer Hoos bestaat uit een drietal netten. Het een draagt den naam van „druipnef, de beide andere wor den als ,-open netten" betiteld. Het druipnet wordt over de vogels heengetrokken, het onen net bestaat uit twee helften, die over de vangst dichtklappen, zonder nochtans de teere diertjes te kwetsen. Daarbij wordt gesproken van „vinken baan". Men neme deze omschrijving niet te nauw. Vaak zijn de vinken in de minder heid en moeten zij het in aantal afleggen tegen de sijsjes, de groenlingen, de geelgor- sen, de kneutjes, de putters, de merels. De vinker, die arbeidt met den verkoop voor oogen. tracht natuurlijk vooral zangers te vangen. Maar in een baan, welke voor zui ger wetenschappelijke doeleinden gehouden ■vordt, ziet men niet zoo scherp op de soor ten en is bijv. evenzeer de spreeuw hartelijk welkom. Ook hij wordt geringd en losge laten. Naar Dr. Kluyver ons vertelde- worden mede door deze werkwijze belangrijke gegevens over den vogeltrek verkregen. Dacht men vroeger, dat de dieren bepaalde „trekwegen" volgden, thans weet men, dat gevlogen wordt over een breed front vanaf de broedplaatsen naar de win terkwartieren. Geografische omstandighe den bepalen meer nauwkeurig, waar al dan niet een concentratie van vogels plaats heeft, terwijl de richting zelve instinct matig gekozen wordt. Merkwaardig is daarbij, dat de vogels soms „menschelijke" oriëntatiemiddelen gebruiken. Zoo strekt zich op Vlieland een telefoonlijn over ettelijke kilometers uit, en het is juist deze lijn, die door de vogels gaarne wordt gevolgd. één stapt Daarom op gepast en ook bl] de ge ringste verkoudheid on- 0 middellijk Aspirin nemen! toer BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI 120 tabletten in een buisje 75 cent. Lokvogels komen te hulp De lokvogels hebben een bepaalde opvoe ding" te ondergaan, al naar gelang van de functie, die zij in het bedrijf moeten vervul len. Zoo zijn er diertjes, welke een bandje om het lijfje krijgen, een bandje, dat geen pijn veroorzaakt en maakt, dat het diertje wat kan rondfladderen aan een eindje touw. Ziet zoo'n vogeltje nu soortgenootcn, dan begint het te zingen en te piepen en op dat geluid komen de makkertjes aan. Hel net ligt gereed om hen te vangen. Elders weer zijn lokvogeltjes in kooitjes geplaatst en ook zij zingen, zoodra ze vriend jes bemerken. Het is opvallend, hoe snel de diertjes bemerken, dat soortgenootjes in de buurt zijn, veel eerder dikwijls dan dc scherp uitziende en luisterende vinker. De zangtijd wordt uitgesteld De gevleugelde zangers moeten op den trek worden gevangen, dus in het voor jaar en in het najaar. Maar bij het .ver schalken moet men gebruik maken van het gezang van een lokvogeltje, en zooals men weet- pleegt een vogel in het najaar weinig of niet te zingen, althans niet het slag, dat men gaarne heeft Om hierin nu zichzelf te helpen tracht men den zangtijd voor de vo gels te verschuiven. Dat gaat gemakkelijker dan men denken zou. Het is n.fc niet zóó, dat de vogel zingt alleen omdat het voorjaar wordt, maar omdat de dagen lengen en bet licht in kracht toeneemt Met deze weten schap gewapend, gaat men de lokvogeltjes nu eerst langzaamaan aan een donkere ka mer gewennen, en vervolgens doet men het licht sterker worden. Kiest men voor dit al les de geschikte maanden uit, dan gaat het diertje juist in het najaar zingen, en zoo doende wordt de vogel voor zijn bestemming geschikt, In onze dagen hooren we gelukkig zelden of nooit meer/van de kwade gewoonte om vinken blind te maken, teneinde hun zin gen te bevorderen. Het behoeft geen betoog, dat zulk optreden niet scherp genoeg kan worden afgekeurd, evenals het opsluiten van de diertjes in kleine kooitjes. De diertjes ko men zoodoende wel heel weinig tot hun recht. De heer Hoos, die in de wandeling bekend staat als „oom Dirk", vertelde omtrent de behandeling, welke men bij het „blinden" den vogeltjes ten deel liet vallen, dat men gewoonlijk niet de oogjes van de arme dier tjes uitsehroeide, doch de oogleden aaneen- schroeide, Het gevolg was, dat men met eenige voorzichtigheid later de vogeltjes vaak weer zoo goed en zoo kwaad als het ging kon genezen. Maar het bleef een harde „liefhebberij". Bij het wetenschappelijk' vogelvangen heb- Ken de diertjes weinig of niets te vreezen er herkrijgen zij na enkele oogenhlikken, met een ring verrijkt, de vrijhojd terug. Mocht men zich van dit interessante werk nader op de hoogte willen stellen, dan is men bij den heer Hoos hartelijk welkom. Men beden ke echter, dat hij, die zoo goed als belange loos werkt voor de Stichting welke op haar beurt slechts particuliere leden telt en geen subsidie geniet niet van den wind" kan leven. Een kleine vergoeding is een blik in dit belangwekkend bedrijf evenwel ten volle waard. Om teleurstelling te voorkomen Melde men van te voren schriftelijk zijn komst. Regeeringsdiner in de Ridderzaal Aangeboden aan de Indische landsgrooten 's-GRAVENHAGE- 15 September. De Nederlandsche Regeering heeft gister avond in de Ridderzaal een diner aan geboden aan de Indische landsgrooten, die hier te lande de viering van het veer tigjarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin hebben bijgewoond. Aan dezen maaltijd hebben ruim 135 per sonen deel genomen, o.w. alle Ministers, de vice-president van den Raad van State, de voorzitters van de Eerste en de Tweede Ka mer, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland, de oud-gouverneurs- generaal Fock en De Jonge, eenige oud-mi nisters, de burgemeesters van Amsterdam on Den Haag, de chefs van den Generalen Staf en den Marine-staf, de commandant van het veldleger, do voorzitter van de Alg. Rekenkamer, de president van de Neder landsche Bank en eenige andere civiele of militaire autoriteiten, velen met hunne da mes. Welkomstwoord Dr. Colijn Namens de Regeering heette de Minister- President Dr. H C o 1 ij n allen welkom. De aanleiding van uw aller komst naar Nederland zoo zeide spreker was wel een zeer bijzondere en heugelijke, namelijk de viering van het Regeeringsjubileum. De Regeering stelt er prijs op, uitdrukking te geven aan haar waardeering voor uw komst. Zij is in het bijzonder erkentelijk voor de bewijzen van verknochtheid aan Vorsten huis en Vaderland, waarvan gij sprekend bewijs hebt willen geven. Ik ben gelukkig het bij deze gelegenheid jegens U allen te mogen uitspreken, dat de Nederlandsche bevolking Uw komst heeft gevoeld als een versteviging van de reeds zoo hechte banden, welke de landen van dit koninkrijk in de verschillende deelen der aarde verbinden. Gij bracht Europeesch Ne derland en Nederland onder den evenaar dichter tot elkander. Uw deelneming aan de plechtigheden en feestelijkheden in Neder land deed ons de belofte hernieuwen, lief en leed met Nederland overzee te blijven dee len. Spreker stelde hierop een dronk ter eere van Hare Majesteit in. De Sultan van Deli antwoordde in de Ma- leische taal, waarna Tengkoe Mahkota Deli, de zoon van den Sultan een Nederlandsche vertaling van deze rede gaf. Namens de deputaties van de Javaanscho Vorstenlanden sprak Pangeran Hangabchi van Solo, die ex>n dronk instelde op het wel zijn van de Nederlandsche Regeering en dc gezondheid van het Prinselijk gezin. De maaltijd ving aan om acht uur. Na af loop werd in de rolzaal koffie geserveerd. „Het uitvoeringsbesluit Omzetbelasting" De nieuwe wijze van heffing v^nlsre artikelen der omzetbelaatlngwet 1933. deze wet luidt na de daarin bU de wet van 23 Aug. 1935 aan&ebraohte wllzigingen. Dit besluit draagrt den naam van „uitvoerings besluit omzetbelasting". In een der hoofdstukken wordt o. m. een uitwerking gegeven van de nieuwe wijze van belastingheffing, welke ln de plaats ls geno men van de vroegere aanslagregeling, name lijk de aanhechting van zegels aan daartoe be stemde formulieren of de contante betaling bij den ontvanger der accijnzen. Behalve bepann gen omtrent de opgaven jjj| "1,° komt ln dit hoofdstuk de be paling voor, dat bij het gebruik t-ingsXormulieren op dei gedeelten van het zeg indergrond l aanlhech- brikant en de datum van gebruik met Inkt moe ten worden ingevuld. Door den minister kan worden bepaald, dat ln do plaats van plak- zegels aan het formulier blijkt, dat de belasting Ls vol- bö den ontvanger der accünzen. Als groepen, waarvoor de minister van fi nanciën ingevolge het nieuwe art. 22bls dei omzetbelastlngwet afwijkende regelingen voo de heffing der belasting treffen kan, wordei genoemd: fabrikanten, wier jaarlljksche, aai belastingheffing onderworpen, omzet niet mee: bedraagt dan 1090; apothekers: bakkers, ban ketbakkers daaronder begrepen; oonsumptie ljsberelders; exploitanten van lnrlohtingen waarin ten behoeve van de aflevering aan der den spijzen en/of dranken wordten bereid; fa brikanten van alcoholhoudende dranken; fabrika ten van alcoholvrije dranken; fabrikanten va gas; fabrikanten van electdilsche energie; sis gers en vleeschhouwers, alsmede tandartaei tandheelkundigen en tandtechnici. GRAFKELDER DER NASSAUS TE BREDA GESLOTEN Eenvoudige plechtigheid in de Groote Kerk BREDA, 15 September. In het ge restaureerde gedeelte van de Groote of Onze Lieve Vrouwe-kerk op de Markt te Breda heeft gisteren een bijzondere plechtigheid plaats gehad. De grafkelder van de laatste leden der geslachten van Nassau en Oranje-Nas- sau is in tegenwoordigheid van verschil lende autoriteiten gesloten met een nieu wen sluitsteen, welke thans duidelijk de plaats aangeeft, waar de stoffelijke resten van de laatste Nassau's zijn bij gezet. Gistermorgen hebben verschillende autori teiten in de groote kerk een laatste inspec tie gehouden, voor dat de kisten in hun aan wezigheid voor goed worden gesloten. In de kleine zijkapel, links van het spronkelijke priesterkoor van de kerk, ren aanwezig de groot-meester van H. M. de Koningin J. H. E. Graaf du M once au- de directeur van het Koninklijk Huis-archief Dr. N. J a p i k s e, de burgemeester van Bra- da, de heer B. W. Th. v a n S 1 o b b e, de gouverneur van de Militaire Academie Ko lonel TI. C. G. Baron van LawiCjk, prof. v. d. Broek uit Utrecht, die de anatomi sche onderzoekingen heeft geleid, de presi dent-kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente generaal-majoor B. D. Hardeman en de heer L- van der Meer, leider der restau ratiewerkzaamheden. Onder leiding van den heer P. H o r n i x, directeur van de Openbare Werken te Bre da. daalden de autoriteiten in den kelder af, waar zij constateerden, dat de stoffelijke resten inderdaad nog in de kisten aanwezig waren. In hun bijzijn werden in de koperen omhulsels voorloopig schroeven gedraaid, waarvan de koppen werden afgevijld. Daar na kwamen de smeden om de kisten geheel dicht te soldeeren, toen de autoriteiten ver trokken waren. De kelder gesloten In de kleine zijkapel in de Groote Kerk, die met enkele palmen eenvoudig versierd was verzamelden zich gistermiddag om 2 irur behalve de reeds genoemde autoriteiten o a. nog de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant- Jhr. Mr. Dr. A. B. G. M. v. R ij cke vorsel, de geschiedkundige pater P 1 a c i d u s. de gemeente-secretaris van Breda, Mr. Ph. van Woensel met enkele wet houders en de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente. Nadat de organist het volkslied had ge speeld, kregen de aanwezigen gelegenheid den kelder te bezichtigen, voordat hij geslo ten werd. Toen all entenslotte om de kelderopening verzameld waren, sprak allereerst de burge meester van Breda, de heer B. W. Th. van Slobbe. De burgemeester memoreerde, hoe verleden jaar bij toeval deze kelders werden ontdekt. Hiervan werd mededeeling gedaan aan het Koninklijk Buis, en de Ned. Herv. Gemeente stelde dezen grafkelder ter be schikking van H. M. de Koningin. De Koningin stemde er in toe. dat de kel der werd gerestaureerd en dat de stoffelijke overblijfselen in Breda zouden blijven. Spi; bracht dank aan de velen, die hebben medegewerkt om de restauratie zoo snel mo gelijk te doen verloopen en gaf hierop het woord aan den grootmeester van H. M. de Koningin, Graaf du Monceau. Deze bracht zijn dank en erkentelijkheid over aan allen die bij de restauratie werk zaam zijn geweest. Burgemeester Slobbe sprak hierna nog enkele woorden namens de stad Breda en 'hechtte een vergulden krans met rood-witte linten boven de kelder-opening. Ds. Em.men sprak namens de Ned. Herv. Gemeente zijn dankbaarheid uit Jegens het Huis van Oranje. Ook hij hechtte éen zilve ren krans aan den grafsteen. Als laatste sDreker voerde de gemvemeu van de Kon. Militaire Academie het woord. en hechtte een zilveren krans, voorzien var de hlauw-witte Academie-linten aan de tombe. Tenslotte werd de zware steun op den grafkelder gewenteld, waarmede de sobere plechtigheid was beëindigd. de socialistische vakorganisatie, werd een plan besproken, waarover nader met het bestuur der Deensohe organisatie overleg zal worden gepleegd, waardoor bereikt zou kun non worden- dat deze vroegere leden en andere Christelijke arbeiders, die lid z'jn der socialistische vakbeweging weer tot het Kristeligt dansk Faellesforbund als lid zouden kunnen toetreden. Ten opzichte van Amerika werd thans definitief besloten, dat de heer F. P. Fuyk- schot, secretaris van het C.N.V. en be stuurslid der P.C.A.I., een half jaar naar Amerika zal worden gezonden, teneinde de C.L.A. bij haar propaganda behulpzaam te zijn De heer Fuvksehot bleek bereid dezo opdracht te aanvaarden. Besluiten werden verder genomen orptrent de propaganda in Engeland, Frankrijk Hongarije. Voor wat laatstgenoemd l$nd betreft, was ter bestuursvergadering een schrijven aan wezig, waarin werd medegedeeld, dat in de maand September, de stichting der eerste Christelijke arbeidersorganisatie zal plaals hebben. De propaganda-arbeid in Hongarije zal worden verricht door Ds D o b o, die dezen zomer anderhalve week in Nederland en vier weken in Zwitserland verblijf hield ter bestudeering der Christelijk-Sociale be weging. Door het bestuur werd verder het be langrijke besluit genomen op 3 Juni 1939 te Zurich (Zwitserland) een Internatio naal Chr. Sociaal Congres te houden. Als algemeen onderwerp zal op dit congres aan de orde worden gesteld het thema: „Christelijk Sociale Maatschap pijhervorming". Over dit onderwerp zullen een drietal inleiders het woord voeren, n.l. één, die dit onderwerp prin- cipieel-theoretisch zal behandelen; één, die de practische toepassing zal bespre ken en één- die de Christelijk-Sociale Maatschappijhervorming zal verdedigen tegen het liberalisme, het marxisme en het nationaal-socialisme. Levensverzekering-Maatschappij CONFIDENTIA NV. Catbarijnestngel 48 UTRECHT Actieve Vertegenwoordigers gevraagd. WAT ZEGT U? SLECHTHOORENDEN, hoe dikwijls stelt U deze vraag? Weest toch verstandig en wendt U tot het juiste adres .voor de modernste gehoor- toestellen. Vraagt gratis brochure P. 54 of demonstr. N.V. „ALMARA", Afd. Phono", ROKIN 36, AMSTERDAM-C In 1939 Intern. Chr. Sociaal Congres in Zurich Het bestuur der P.CA.T. vergaderde dezer dagen te St Moritz in Zwitserland. Op deze bijeenkomst werd het jaarverslag van den secretaris behandeld en goedge keurd. Naar aanleiding van het in dit ver slag medegedeelde werd de toestand der aangesloten organisaties in Denemarken en Amerika onder de oogen gezien. Ten o-pzichte van Denemarken, waar ten gevolge van een door de Regeering getrof fen maatregel, ruim 1000 aangesloten arbei ders gedwongen werden over te gaan naar RIJDAG. 16 SEPTEMBER. ILVERSXJM I. 1875 M. 8.00 VARA. 10.00 VI'RO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. —12.00 VARA. 8.00 Gram muziek. (Om 8.16 7.50 1 PRO. 8.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 Berichten). 10.09 Morgenwijding. _10.20 De clamatie. 10.40 Gra iziek. 11.00 Orgel- alda. 12.00 Gra (Om kinderen. 5 30 Orgelspel en gram.muziek. S.30 Literaire causerie. 6.50 Gram.muziek. 7.00 Causerie „Stad en Platte land'. 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Causerie „He streek". 8.66 Piai „De ontwikkelingsgani landbouwverenigingsle- m. m. v. solisten. 9.4 Berichten ANP. 10.40 ziek) 3.00 Grt 2.00 Orgelconi 11.39 Bijbel- 3erlchten. 12.15 KRO- (1.001.20 4.15 KRO-Orkes KRO-Ork&f Nieuwe Hefbrug te Alphen ad. Rijn Gisteren in gebruik genomen ALPHEN AAN DEN RIJN, 15 Sept. - „jr zeer groote belangstelling is gistermid dag de nieuwe hefbrug met keersluis over de Gouwe onder de gemeente Alphen a. d. Rijn officieel in gebruik gesteld. Behalve het lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland- Jhr. Mr. L. E. M. von fisenne, den hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, Lr. D. A. van Heyst en den burgemeester van Alphen a. d. Rijn, den heer P. A. Colijn, gaven o.a. eenige hoofd ingenieurs en ingenieurs van den Rijks- en Provincialen Waterstaat van hun belang stelling blijk. Nadat in de directie-keet thee was aange boden, werd via de oude klapbruggen naar de op ongevear honderd meter afstand ge legen nieuwe brug gewandeld, waar zich achter de afslüitboomen een groote menigte verdrong. Jhr. von Fisenne, die hier namens het College van Gedeputeerde Staten het woord voerde, herinnerde aan de groote beteeke nis van dit werk, dat de Gouwe-verbetering afsluit Spr. gaf een beknopt overzicht van het verloop der werkzaamheden, waaraan een bedrag van bijna acht millioen gulden ten koste is gelegd. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door Ir. van Heyst, waarna Jhr. von Fi senne het oranjelint door knipte, dat de brug afsloot Vervolgens maakte het gezel schap, op het brugdek staande, de reis mee naar hooger sferen, waar eenige oogenblik- ken werd genoten van het fraaie panorama Nadat het brugdek weer was neergelaten, werden de oude klapbruggen opgehaald en het nieuwe gedeelte van den Rijksweg met de daarin gelegen brug voor het verkeer vrijgegeven. ■ziek. 5.156.60 6.05 Land- en tuinbouwcau^e- 24 KRO-Melodlsten en solist. 7.90 Be richten. 7.15 Causerie „Het verloop der werkloosheid ln deze zomer". 7.35 Musics Catholics. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO- Orkest. 8.45 Matrozenkoor „Hofstads Koor knapen" met pianobegeleiding. 9.00 Vervolg Orkeetooncert 9.20 Vervolg koonconcert. 9.35 Vervolg Orkestconcert. 10.00 KRO-Me- lodisten en solist. 10.30 Berlchter» ANP. 10.40 John Kristel en zn orkest. 11.2012.00 Gram.muziek. DROITWICH 15 Meter. 11.29 Orkest 12.05 Or gel. 12.35 Orkest. 1.15 Declamatie. 1.35 Strtfkorkest. 2.35 Orkest. 3.30 Zangers. 4.55 Radiotooneel. 5.20 Orkest 7.05 Orkest 7.50 Variété. 8 50 Symphonie-orkest. 10.25 Cau serie. 10.40 Harmonle-orkeet 11.30 Orkest RADIO-rARIS 1648 5.20 Trio- :ooneel. 11.20 Nachtcc dracht 9.20 Orkest 484 M. 12.50 Orkest 8.20 Symphonie-orkest 9-3; phonleorkest 19.30 Orkest Aanbestedingen De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed: den bouw van vier duikerbruggen en een dijk- doorgang van gewapend beton, een schct- balkenloods, opritten met verhardingen en bijkomende werken, onder de gemeente A b - be kerk, ten behoeve van den aan te leg gen weg nr. 7 (Amsterdam—Wieringen) van het rijkswegenplan 1938. Laagste inschrij vers waren J. Moejes en J. van Harskamp te Obdam en Oterlee voor f 139.900, De Hoofdingenieur-Directeur van den Rijks waterstaat, belast met de uitvoering van den dienst der Zuiderzeewerken, heeft aanbesteed den bouw van een schutsluis met onderbouw van een vaste brug in de ontworpen afdam ming van het Ganzendiep, in de gemeente J* IS DÉ /O/V BINNENROTTE 154 ROTTERDAM Kampen. De laagste inschrijving was van de firma G. van Dijk Zn. te HardinxveM voor f 52.350. Ten stadhuize te Vlissingen is aanbesteed het bouwen van 154 arbeiderswoningen, be staande uit 104 beneden- en bovenwoningen en 50 eengezinswoningen, ten behoeve van de woningbouwvereeniging „Goed Wonen" aldaar. Het laagst werd ingeschreven door den heer P. Groeneweg te Rotterdam, voor f 333.000. Bij de gehouden aanbesteding voor hef bestraten van den weg over den Oudendijk voor rekening van het waterschap „De Nieuwe Ban" waren de laagste inschrijvers C. P. de Bont en Chr. J. G. Schapers te Raamsdonk voor 12.989 en de hoogste in schrijver J. D. Jansen te Colijnsplaat voor 18.-450. De gunning van het werk ie aan gehouden. Bouw aanbesteed ARNHEM, 15 September. De Genie te Arnhem heeft aanbesteed den bouw van het tweede gedeelte van de kazernementen te Apeldoorn. Er waren twintig inschrijvers. Het laagst werd ingeschreven door C. S. W. van der Weyden te Nieuwer Amstel met f 255 000,—, [(4 Hoe gaan wij?, Door het Kanaal, gelukkig. Maar terug...** .tja, ifc denk Noordover door het Skagerak* Dus in het ijs? Je doet, alsof je het een lolletje vindt. Och, ik hou van een beetje afwisseling. Geef mij maar een proppie, daar word je warm van', jen hou jij dan je ijs. De Wit lachte. Wat heb ik je gezegd. Dolf? Ik geloof, dat je gelijk hebt. Een ander praatje: Waan jom stoomen we nu niet over Denemarken heen? Nogal logisch. Met onze zilverlading mag er geen cent ïlsico genomen worden. Veronderstel dat we vastloopen....», En daar is alle kans op, beweerde Vleug. Spuit elf, bromde de Wit, hou je brutale mond erbuiten, verstaan? Jongens, zou je dan wat beleven? De zilvervloot in het ijs. Wij met de kistjes munten ervandoor Fantasie heb je, dat geef ik toe. En dan?.M Vroolijk Kerstfeest! Daar heb je niet bepaald geld voor noodig, dacht Dolf, (Thuis yierden ze het blijde feest zeer Sober, Het komt erop aan, of je innerlijke vreugde bezit, zei vader steeds. Het gaat niet om geschenken, een prachtigen boom, veel brandende kaarsen, en wat al niet, maar 't beteekent eerst en voorname lijk de blijdschap van het Godsgeschenk voor je leven. Is het dat niet, wat zeggen dan die kleurige dingen? Een beetje uiterlijk gedoe, en daarmee af. En hij had de waarheid van die woorden gevoeld. Toch zweeg hij. En waarom? Och, de maats rondom hem, waren kerels, die misschien weinig zouden vatten, van het echte Kerstfeest, en (speelde dit soms de grootste rol. Dolf) die misschien den nieuweling links zouden laten liggen. Volkomen op zijn gemak was Dolf niet meer. En gelukkig voor hem, werden er juist glazen geslagen. De scheepsbel klingelde. Het was zijn tijd om wacht te Hopen, en Monk af te lossen. Toen hij de smalle trap van de brug opklom, zag hij tot zijn genoegen, dat de eerste stuurman officier-van-de-wacht was. Monk galmde hem de koers toe, die hij voorlag, en Dolf herhaalde. Na een „goeie wacht" wensch van den matroos, bleven de twee mannen achter op de commando brug. Het was koud. Dolf had zijn dikke wanten aan, en kneep zich warm in de spaken van het rad. De officier drentelde van stuur- naar bakboord, bleef soms staan in een schuilhokje. Het begon reeds te duisteren. Aan stuurboord-dwars vlijm de een lichtpriem. Dat moest de Haaks zijn. Recht-vóór dook een vuur op. Een visscherman, de Jager. Een trawler, stuurman. Die lui moeten zwaar ploeteren, is 't niet? Reken erop, stuurman. Mijn broer vaart op zoo'n schuiL Het is poot-an spelen voor weinig loon. De laatste maarden besommen ze -heel laag. Wou jij daarom niet op de vïsscherij gaan? O, nee. Ik wil eens wat meer zien van de wereld. Dan had je beter nog kunnen wachten. Deze reis valt er niet veel te zien. Het wordt een koude beweging. Zouden wij nog last krijgen met ijsgang in de Oostzee? -- Daar is alle kans op. Het moet er stug vriezen. En als we huistoe stoomen kunnen we meer ijs voor onzen neus zien drijven dan ons lief is. Houd maar iets meer bakboord aan. Die trawler schijnt voor ons over te willen. Iets meer bakboord, herhaalde Dolf en duwde enkele spaken neer. De Zeehond draaide langzaam bij. De sterren stonden vast in den donkeren koepel, toen Dolf achtmaal de scheepsbel luidde. Acht glazen. De Wit nam zijn wacht over. Dolf zocht zijn kooi op, en sliep spoedig in. Rustig sneed de Zeehond zich een weg door de kalm dei nende zee. Het was een prachtige winterdag, waarop de Zeehond door het Kaiser Wilhelm Kanaal stoomde. De kanaalloods en twee speciale roergangers waren aan boord om hem veilig door de nauwe vaargeul te manozuvreeren. Terwijl Dolf het vooruit schoonzwabberde, zaten de ma trozen op de luikshoofden te praten. Juist had hij het logies in orde, toen Monk binnenstapte. Waar hij z'n laarzen zoo nat en vuil gemaakt had, kon de jongen zich niet indenken. Maar smerig waren ze. En opzet telijk veegde hij ze niet op de touwmat voor de deur. Hij schuifelde zooveel mogelijk over den vloer en liet vuile voetstappen achter. Zeg Monlq doe nou plet zoo vervelend, zei Dolf. Veeg eerst even je mollige voetjes, wil je? Ik zweet haar en water om de boel zindelijk te houden. Dat mot ook. En hou je compelementen voor je. Jij hebt, je baantje te doen en voor de rest is de kous af, you know? I know. Maar jij hebt niet het recht om onnoodig een bende te maken, Monk. Nog meer praatjes? Dolf had geen lust om met den onbehouwen kerel te gaan bekvechten. Het mooie weer, de winterzon, en de rust over de lage landerijen langs het kanaal stemden hem blij en tevre den. Hij floot een deuntje en ging naar de voorkuil om te wachten tot Monk het logies had verlaten. Hé? riep de Wit. Wat kom jij met die dweil hier doen? Hij had werkelijk de vochtige lap nog in zijn handen. Ik kom eens kijken, of er nog wat vaten te wasschen zijn. Dat noem ik werken, spotte Vleug. Maar de Dwerg had Monk in het volksverblijf zien binnen gaan en vermoedde iets. Ben je klaar bij ons? vroeg hij. Nog niet. Dolf wilde niet over het onaangenaam optreden van Monk reppen. Zeuren en klagen had zoo weinig zin. Heeft hij je getreiterd? Wie die hij was, begreep Dolf. Toch antwoordde hij niet op de vraag, haalde onverschillig z'n schouders op. Laat je in geen geval door hem in de luren leggen, hoort Dat 's bakerswerk. 1 Een half uur daarna had de jongen het volksverblijf weer schoon gemaakt. En weer kwam Monk, kwasi om een oude lamp op tafel te zetten. Voor de tweede maal plantte hij zijn vuile voeten op den kraakzindelijken grond. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3