|lirn»r gcihsd)c CTmtraitt ram m Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Voedselvoorziening in tijden van oorlog of oorlogsgevaar Voor velen een blijde tijding! Nieuwe abonnésf die zich vanaf hed en abonneeren, ontvangen ons blad tot 1 October GRATIS! abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Ct No. 6496 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 56936 WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1938 19e Jaargang abbrrtentiepriprn: Van 1 tot 5 regels t.171/» Elke regel meer0.22 Ingezonden Mededeeüngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer1 0.45 V Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend Q.1Q De vraag der zelfbeschikking Gelijk reeds gisteren de verwachting was heeft Adolf Hitlers groote congres rede te Neurenberg, welke goeddeels aan de huidige positie van de Sudeten- Duitschers was gewijd, meer politieken invloed uitgeoefend in het Sudetenland zelf, dan in de betrokken Europeesche hoofdsteden. De Duitsche Rijkskanselier bleek eenzelfde gedachtenlijn te volgen, als onlangs in een opzienbarend „Tirnes"- artikel, hetwelk de mogelijkheid van een afscheiding der Duitscfoers uit het Tsje- choslowaaksche staatsverband in het vooruitzicht stelde, schematisch werd uitgestippeld. Het is duidelijk dat een volksstemming over het staatkundig lot van het Sudeten-,,Deutschtum" slechts voorbereid zal kunnen worden door een daarop aansturende actie uit den boezem van deze volksgroep zelve. De Führer heeft dit doel voor oogen gehad, toen hij zijn scherpe, uitdagende taal tot de Praagsche regeering richtte; hij rekende er daarbij op, dat het stam verwante volksdeel in de republiek van Benesj vanzelf, als een massaal klank bord, den toon en de strekking zijner .woorden zou weergeven. Met het oog hierop maakten wij reeds de opmer king, dat hij niet zelf het uitschrijven van een plebisciet had verlangd, doch als het ware dezen eisch zijn aanhangers over de rijksgrens in den mond had ge logd. Sudetenland heeft den wenk begrepen en niet lang geaarzeld, hem een begin van uitvoering te geven. Hitler, die een kundig volksredenaar is, en thuis is in alle knepen der tribune-welsprekend heid, heeft inderdaad op zulk een wijze het klavier der volksstemmingen weten te bespelen, dat de massa op onderschei den plaatsen in het Sudeten-woongobied aan den drang tot daden heeft gevolg gegeven. Wij wenschen hier geen oordeel uit te spreken over de mate van verant woordelijkheid, welke beide betrokken partijen hebben voor de droevige reeks van incidenten en geweldplegingen, wel ke op Hitiers Neurenbergsche rede is gevolgd. Zoowel Sudeten als Tsjechen geraken langzamerhand over het kook punt heen; zij hebben wekenlang geleefd in een toenemende spanning, welke ook voor het krachtigste zenuwgestel op den duur funest moest worden. Zoo is een toestand ontstaan, waarin men niet lan ger zichzelve is, en daden worden ge pleegd. welker strekking men van tevo ren zeker niet heeft overwogen. Doch kwalijk kan worden ontkend, dat vanuit Neurenberg deze psychose is aangewak kerd, en wel op een geraffineerde wijze, welke officieel althans niet met 't woord inmenging zal kunnen worden gedekt. Zoolang het Derde Rijk met zijn actie niet duidelijker naar voren treedt, zal men deze op het terrein der internatio nale politiek niet rechtstreeks in den weg kunnen treden. Het warm looperi der gemoederen ïn fTsjechoslowakije heeft inmiddels reeds zeer hachelijke gevolgen gehad. De landsoverheid zag zich genoopt tot het treffen van scherpe maatregelen, welke de orde moesten in stand houden of her- Stellen.- Dat zij daarbij de Sudeten-afge- vaardigden voorbij ging, en onmiddellijk den uitzonderingstoestand afkondigde, is uit den drang der omstandigheden zeer ,wel te verklaren en te billijken. Met zijn „ultimatum", dat als antwoord op dezen overheidsstap moet gelden, heeft Konrad Henlein zich feitelijk reeds buiten den Weg der orde begeven; een regeering. Welke zichzelf respecteert, kan zich een dergelijke rebelsche houding van een groep onderdanen niet zonder meer laten welgevallen. Benesj en Hodza echter hebben nog geduld gehad; zij hebben meer het hooge goed van eenheid van Staat en herstel van rust binnen de gren zen voor oogen gehouden dan de zuiver heid van een procedure, waarop wel het een en ander zou aan te merken zijn. Het kan niet worden ontkend, dat zij daarmee, althans voor korten tijd, het uitbreken Van het groote conflict, waarop gewacht Wordt, opnieuw hebben opgeschort. Doch evenmin mag men het oog sluiten voor het feit, dat de eisch naar volledige zelfbe schikking, tot uitdrukking gebracht door middel van een plebisciet, van oogenblik tot oogenblik meer naar voren komt, en dat deze, naar het zich laat aanzien, zich noch door uiterste overheidswehvillend- heid, noch door verhoogde krachtsinspan ning der Runciman-missie, te keeren zal Zijn. Hoe zal men echter, daar Tsjechen en Duitschers zoozeer dooreen wonen, met billijkheid kunnen bepalen, over Welke gebieden een volksraadpleging zal moeten gaan, en welke factoren bij nieuwe afgrenzing den doorslag zullen moeten geven? Men staat ook hier voor Schier onoplosbare moeilijkheden! De vraag van het oogenblik, welke al les overheerscht, is derhalve niet zoozeer, bp precies welke manier dit verlangen Voorloopige maatregelen moeten getroffen kunnen worden Daarom wetsontwerp ingediend Voorschriften gebaseerd op Landbouw-crisiswet Bij Koninklijke boodschap van 12 dezer is ingediend een ontwerp van wet, houdende voorziening ten behoeve van voedselvoorziening in tijden van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden en de voorbereiding daarvan. Aan de considerans ontleenen wij dat het noodzakelijk moet worden geacht, in afwachting van een nadere wettelijke regeling, de mogelijkheid te openen tot het treffen van voorloopige maatrege len te dezer zake. De drie artikelen, waaruit het ontwerp van wet is samengesteld luiden als volgt: Artikel 1: Van de bevoegdheden, bij of krachtens de Landbouw-crisiswet 1933 aan Ons en aan Onzen met de zaken van den landbouw belasten Minister verleend, kan mede worden gebruik gemaakt ten behoeve van de voorbereiding van de voedselvo-.r ziening zelve in tijden van oorlog, oorlngs gevaar of andere buitengewone omstandig heden. Artikel 2; Uitgaven, welke strekken ter uitvoering en handhaving van uit deze wet voortvloeiende maatregelen en voorschrif ten komen niet ten laste van het landbouw- crisisfonds, bedoeld in artikel 2 van de Landbouw-crisiswet 1933. Artikel 3: Deze wet treedt in werking met ingang van den dag na dien harer afkon diging en zal door Ons op een nader door Verplichte voorraadvorming De Memorie van Toelichting, ondertee kend door den Minister van Economische Zaken, zegt ongeveer het volgende: De vermoedelijke aard van een toekomsti- gen oorlog eischt, meer dan in vroeger tij den, naast de militaire voorzorgen, evenzeer oen volledige voorbereiding van de voorzii ningen ten behoeve van 's lands economi sche weerbaarheid. Reeds de laatste groote oorlog heeft zoo wel voor de heilige renten, alsook voor de neutralen aangetoond, tot welke groote te korten aan goederen van verschillende soort de afgesneden import geleid heeft. Met name baarde in ons land, dat voor een groot deel van den uitvoer uit het buiten land afhankelijk is, de voedselvoorziening in de mobilisatiejaren groote zorg. De e ring, in deze jaren opgedaan, gepaard aan- de voorzorgsmaatregelen, welke in andere landen in en buiten Europa reeds zijn ge troffen, heeft de Regeering aanleiding ge geven ook aan de economische verdedi gingsvoorbereiding de volle aandacht te schenken. Een ontwerp van wet betreffende deze economische verdedigingsvoorbereiding, dat onder meer beoogt aan de Regeering de be voegdheid te geven de voorraadvorming te bevorderen of te gelasten, is dan ook in voorbereiding. Hoewel met spoed aan de verdere voorbe reiding voor de indiening van dit wetsont werp wordt gewerkt, noopt de huidige inter nationale toestand de Regeering echter thans reeds maatregelen te nemen,. In het bijzonder doet de noodzaak daartoe zich ge voelen voor wat betreft het aanleggen van grondstoffenvoorraden voor de voeding van mensch en dier. Aangezien gebleken is, da; op sommige tijdstippen de voorraden van eenige onmisbare voedingsproducten hier te lande van onvoldoenden omvang waren, acht de Regeering het niet langer verant woord het treffen van maatregelen, om tot een verplichte voorraadvorming te kunnen geraken, tot een later tijdstip, i.e. het in wer king treden van bovenbedoelde wet, uit te stellen. Ten aanzien van den wettelijken grond slag, waarop de hiervoren bedoelde verplich ting tot voorraadvorming zou kunnen be rusten, meent de Regeering de daartoe ver- ©ischte voorschriften, althans voorloopig, te moeten baseeren op de Landbouw-crisiswet 1933. Hoewel een dergelijk gebruik niet geheel in overeenstemming is met de bedoeling van deze wet, heeft de regeering toch geineend de genoemde wet, die een snelle en doeltref fende uitvoering mogelijk maakt, daarvoor te moeten gebruiken. Er zullen hieruit geen financieele conse quenties voor 't Landbouw-crisisfonds kun nen voortvloeien. Broederschap der notarissen Jaarvergadering te Rotterdam Negentiende lustrum herdacht ROTTERDAM, 14 Sept. In de Doelen al hier, is de jaarlijksche algemeene vergade ring van de Broederschap der Notarissen in Nederland gehouden, tevens herdenking van het 19e lustrum der vereeniging. Deze goed bezochte vergadering werd be halve door ongeveer 150 Nederlandsohe nota rissen ook door een Fransche, twee Duitsche en zes Belgische notarissen bijgewoond. De voorzitter, de heer Dr Ph. B. L i b o u- rel, notaris te Delft, verwelkomde in zijn openingsrede in het bijzonder de beide prae- adviseurs, de heeren mr H. A, v. Nierop en mr dr D. J. Saxmes. De Voorzitter herinnerde er aan, dat de pogingen van wijlen notaris Miseroy, ge daan om een internationaal contact tusschen de notarissen te bevorderen- door den we reldoorlog werden verijdeld. Hij verheugt zich er over, dat dit contact thans weder hernieuwd. Spreker zeide, dat de Broederschap 't voor nemen van het gemeentebestuur om de deel nemers aan de vergadering ten stadhuize te ontvangen, welke ontvangst wegens den rouw om het droevig verlies van den burge meester niet kon doorgaan, op hoogen prijs heeft gesteld; hij betuigde de deelneming der broederschap met het verlies van dezen be kwamen magistraat en nobelen mensch. De Voorzitter vroeg daarna voor enkele oogenblikken de aandacht der vergadering voor het ontwerp van wet tot bestrijding van het euvel der zoogenaamde schijnakten. Vervolgens kwamen in behandeling de prae-adviezen, uitgebracht door de heeren mr H. A. van Nierop, directeur van de Amsterdamsche Bank N.V. en mr dr D. J. Sanne s, secretaris van de directie der N.V Philips Gloeilampenfabrieken, over: „Vol doen de wettelijk bestaande mogelijkheden van bejperking der aansprakelijkheid nog aan de eischen van het verkeer; zoo neen, hoe ware deze materie dan wettelijk te rege len?" Na de lunch ging de vergadering in comité- generaal ter behandeling van het resultaat van een onder de leden gehouden enquête over verhooging der contributie ep ter be spreking van de bemoeiingen van het hoofd bestuur betreffende de bestrijding der zaak- waarnemerij. naar een volksstemming zijn uitdrukking zal vinden, doch hoe Praag het zal trach ten te keeren. Geweld kan hier slechts nieuw geweld verwekken, en een midden- Europeeschen haard van rebellie doen ontstaan, die met het oog op de veiligheid van ons werelddeel niet zal kunnen wor den geduld. Vermoedelijk zal nieuwe be middeling hier een uitweg moeten wijzen; zoo Duitschland bij zijn huidige houding van officieele afzijdigiheid volhardt, zal Tsjechoslowakije nog niet tot een casus belli worden. DE KINDERVERLAMMING Drie gevallen in de Zaanstreek WORMERVEER, 14 September. In Krommenie is een geval van kinderver lamming geconstateerd, dat den dood ten gevolge had. In het ziekenhuis te Zaandam zijn een kind uit Assendelft en een uit Worm er ve er, beiden lijdende aan kinderverlam ming, in de barak opgenomen, Twee gevallen te Den Helder DEN HELDER, 14 September Het eer ste geval van kinderverlamming is hier voorgekomen bij een kind van een arbeider op de Rijkswerf. Het patiëntje is in het Ma rine-hospitaal opgenomen. Te Den Helder is een tweede geval ge constateerd bij een kindje van 15 maanden, wonende aan den Singel. Waar de ziekte slechts van een lichte graad is, behoefde het kind niet in het hospitaal te worden opge nomen. In het Wcstland Het eenige geval van kinderverlamming, dat zich onlangs te Naaldwijk bij een kind van acht maanden heeft voorgedaan, schijnt genezen te zijn; het kind is nl. thans uit het ziekenhuis ontslagen. Nieuwe gevallen heb ben zich tot nu toe niet voorgedaan. Waalwijk Te W a a 1 w ij k is in het gezin van J. Maijers een geval van kinderverlamming ge constateerd. De patiënt is naar het zieken huis overgebracht. Het Roode Kruis vraagt tien milde gevers Een royaal aanbod, dal navolging verdient Het Nederlandsche Roode Kruis onder vindt bij zijn actie tot opvoering van het le dental en het vestigen van een verbeterd in zicht in het buitengemeen uitgebreide Roo de Kruis werk een belangrijke mate van sympathie en daadwerkelijken steun, in den vorm van gestaag binnenvloeiende nieuwe contributies en giften. Dezer dagen nu deed een Hagenaar, die onbekend wenscht te blijven, een zeer mooi aanbod Hij begon met een bedrag van f 100 te schenken voor den menschlievenden ar beid van het Roode Kruis, en zegde voorts toe, dit bedrag aan te vullen tot f 1000, in eens, wanneer het Roode Kruis b i nen vier Toeken tien andere menschen zou kunnen vinden, die elk eveneens f 1000 voor hetzelfde doel aan het Roode Kruis wilden schenken. Daar het hier een per soonlijk offer moest zijn, mochten die tien andere giften van f 1000,niet afkomstig zijn van groote instellingen, banken of iets dergelijks. Het moesten dus individueele giften zijn. Dus vraagt het Nederlandsche Roode Kruist postrekening 22120, Prinsessegracht 27 Den Haag, thans tien milde gevers vóór 15 October! PONTIER KARREMAN makelaars in assuranti én ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden De gisteren gehouden Belgische dag op de Jaarbeurs te Utrecht, mocht zich in groote belangstelling verheugen. Op onze foto ziet men v.l.n.r.: de heeren C. R.T. Kraayenhof (voorzitter Ned. V.V.V.), P. Heymans (Belgisch minister van Econ. Zaken), Dr F. H. Fentener van Vlissingen (Voorzitter Jaarbeurs) en H. Baels (gouverneur van de provincie West-Vlaanderen). ZWEEDSCH MOTORSCHIP TWEEMAAL IN AANVARING De ,JVippon" en een Belgi sche treiler gezonken Opvarenden gered VLISSINGEN, 14 September. Drie tot vier mijl ten Oosten van het vuurschip „Wandelaar" is vannacht het Zweed- sche motorschip „Nippon" aangevaren en gezonken. De „Nippon" kwam eerst in aanva ring met een tot nu toe onbekenden Belgischen treiler, die onmiddellijk zonk. Later is de „Nippon" toen nog in aanvaring gekomen met het Fransche s.s. „Aisne", dat op weg was van Le Havre naar Antwerpen. Het eerstge noemde schip, dat op weg was van Antwerpen naar Rotterdam is spoedig na de tweede aanvaring gezonken. De „Aisne" heeft zijn reis kannen voortzetten en is vanmorgen om 7.45 uur, met een ingedrukten voorsteven, Vlissingen gepasseerd. Op het bericht van de aanvaring zijn de sleepbooten „Zwarte Zee", „Baltic" en „President Johan P. Best", alsmede de Belgische sleepboot „Goliath" uitgevaren n assistentie te verleenen. De „Goliath" heeft 27 van de opvarenden in de „Nippon" aan boord genomen, ter wijl 20 anderen te Zeebrugge geland zijn. De „Nippon" behoort aan de Zweedsche Oost-Aziatische maatschappij, is in 1909 gebouwd en meet 4009 bruto registerton. oorzaak van deze aanvaring is ver moedelijk aan den mist te wijten. Jongen op onbewaakten overweg gedood Door Dieseltrein gegrepen Gisteravond omstreeks kwart over acht kwam de 12-jarige J. H. v. E ij k, wonende aan de Kempenschelaan te Eind neven, per fiets over den onbewaakten o vei weg in de buurtschap Doornakker tussohen Tonge- re en Geldrop, toen hij gegrepen werd door Dieseltredm, diie om 19.46 te Eindhoven st aankomen. De ongelukkige werd een tiental meters meegesleurd en dood opgeno men. De politie heeft het verminkte lijk naar het politiebureau overgebracht De trein bad ruim 20 minuten vertraging. De Karimata ROTTERDAM, 14 Sept. De sleepbooten Schelde, Indus er. Donau zijn bij den bag germolen Karimata aangekomen, om deze van Terschelling naar Kinderdijk te sleepen. Veel zal van het weer afhangen, wanneer de sleep naar hier vertrekt. Het zal echter wel Donderdag worden, voordat de sleep booten hier zijn. Een serie belangrijke werken voltooid Opening brug te Gouwsluis GOUDA, 14 September. Nabij Gouda werd in 1927 aangevangen met het maken van een nieuwe verbinding tusschen den Hollandschen IJsel en de Gouwe, bestaande :en ruim 2 km. langen vaarweg met schutsluis genaamd Julianasluis, wijd .12 m., kolklengte 110 m. Tevens is gemaakt ten behoeve van hel hoogheemradschap Rijnland een stroom kanaal voor waterloozing en inlating, waar in het boezemgemaal Mr P. A. Pijnacker Hordijk door Rijnland is gesticht. De Ju lianasluis is 9 September 1935 in gebruik genomen. Reeds dadelijk is van de sluis een zeer druk gebruik gemaakt. In Waddinxveen en Boskoop zijn nieuwe bruggen over de Gouwe gebouwd, gepaard gaande met een aanmerkelijke ver ruiming van de Gouwe in de bebouwde kommen. De bruggen hebben alhier een doorvaartwijdte van 25 m. en een door- vaarthoogte in gesloten stand van 2.50 m. en in geopenden stand van 35 m. In 1933 is met deze werken begonnen; de Wad- dinxveensche brug is in dienst gesteld op 8 Juli 1936; de Boskoopsche brug op 7 Oc tober 1936. Hedenmiddag te drie uur is het laatste kunstwerk van de Gouwe-verbetering, de hefbrug met keersluis te Gouwsluis, in dienst gesteld. Deze keersluis moest worden aangebracht, omdat het werk is gelegen in Rijnlands noodwaterkeering gevormd door den hoo gen Rijndijk. De brug met een doorvaart wijdte van 25 m. en een doorvaarthoogte in gesloten stand van 4.30 m. en in geopen den stand van plm. 35 m., is gelegen in den rijksweg L e i d e nU t r e c h t. De oude overgang over de Gouwe wordt ge vormd door twee achter elkaar gelegen smalle ophaalbruggen. Deze bruggen met het tusschengelegen eiland gaan thans ver dwijnen, waardoor een aanzienlijke verrui ming wordt verkregen voor de scheepvaart en waardoor tevens Rijnland de gelegenheid krijgt ten volle te profiteeren van de ver betering van de waterinlating en waterloo zing te Gouda. De nieuwe brug heeft voor het rijverkeer een breedte van 8.50 m. met één zijde een 2.50 m. breed rijwielpad aan de andere zijde een 2 m. breed voetpad. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Ingediend is een wetsontwerp beoogen- de voorloopig op grond der Landbouw-» crisiswet voorraadvorming voor de voed-» selvoorziening in tijd van oorlog, oorlogs gevaar enz. mogelijk te maken. Minister Patijn heeft in de Volken- bondsvergadering een rede gehouden met betrekking tot de sancties. Inzake de kwestie, gerezen in verband met de transactie-Deterding is thans over eenstemming bereikt. Een beschrijving van een reis dwarö door Sudeten-Duitschland. De 49ste Centr. Diaconale Conferentie der Geref. Kerken is heden te Rotterdam- Del fshaven gehouden. Het Zweedsche motorschip „Nippon" is op de Noordzee in aanvaring gekomen met een Belgische treiler en een Fransch stoomschip, waarna het gezonken is. De opvarenden zijn gered. De Sudeten-Duitsche partij heeft een ultimatum aan de Tsjecho-Slo- waaksche regeering gericht; de toe stand is zeer gespannen; in elf distric ten heerscht de uitzonderingstoestand In het Sudetenland heeft een reeks ern-» stige incidenten plaats gehad, waarbij slachtoffers zijn gevallen. De president van Polen heeft het parle ment ontbonden. Nieuw verkeerssein te Voorburg Voor waarschuwing van tramverkeer 's-GRAVENHAGE, 11 September. Bij de kruising van de trambanen van de N.Z.H.T.M. met den nieuwen verkeers weg 's-GravenhageUtrecht op het ver keersplein te Voorburg zijn nieuwe seinen in gebruik genomen, bestaande uit roode flikkerlichten, welke bij nadering van een tram gaan branden. Het nieuwe van dit seinstelsel, waarop den weggebruikers attent dient te worden gemaakt is. dat er twee lampen naast elkaar zijn aangebracht, die elk de nadering van een tram van één richting aanduiden. Brandt dus het linksche licht, dan nadert een tram van links, brandt het rechtsche, dan kan een tram van rechts verwacht worden. Kruisen de trams elkaar op of nabij het verkeers plein, dan branden dus beide lampen. Het sein is in samenwerking van den Rijkswaterstaat met de N.Z.H.T.M. tot stand gekomen. AMSTEL-HOTEL AMSTERDAM KAMERS ZONDER BAD vanaf L— KAMER MET BAD vanaf5.50 Uitgebreid Hollandscb Ontbijt f L— Brand in opslagplaatsen te Breda BREDA, 14 September. In den afgeloopen nacht om twee uur werd brand ontdekt in de expeditie en opslagplaatsen van de be kende Teolin-fabrieken der N.V. Vernis- eii Verfwarenfabrieken voorheen J. Wagema- kers en Zn. aan de Molengrachtschestraat alhier. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaat se was, bleek het onmogelijk iets tegen de vuurzee uit te richten, zoodat de expeditie en werkplaatsen geheel uitbrandden. De brandweer, die met volledig materiaal aan wezig was. slaagde er echter in de fabrieks gebouwen te behouden. Omstreeks vijf uur was het gevaar voor uitbreiding van den brand geweken, cm tien' uur waren echter de brandende olie, lakken en verf nog één vuurzee. De geheele voor raad is verloren, waardoor de sohade in de tonnen loopt. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Alles was verzekerd. BOERDERIJ AFGEBRAND TE WOUBRUGGE WOUBRUGGE, 14 September. Vanmorgen te ongeveer zeven uur brak brand uit in de boerderij van A. C. van Santen te O f w e- g e n onder deze gemeente. De brand breidde zich door den Westen wind snel uit. De brandweer van Woubrug» ge kon tegen het vuur weinig uitrichten. Do geheele boerderij met een groot gedeelte van den inboedel werd een prooi der vlammen. Een hooiberg en een vlak naast de boerde rij gelegen arbeiderswoning konden behou den worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1