KERK EN ZENDING SEPTEMBERFEESTEN De Doodehandsbelasting DINSDAG 13 SEPTEMBER 1938 CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Dokkum-, D. Biesma te Drogeham en W. Ramaker te Kampen. Beroepen: Te Groningen, K. G. van Smeden te Enschedé. NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Den Ham (C:v.), H. van Dijk te Rijnsaterwoudë. Naar Wes- ternieland-Saaxumhuize, cand. J. A. Dank baar, hulp pred. te Rotterdam-Kralingen. Naar Oosterliittens, W. F. ten Bruggenkate te Geertruidenberg. Naar Ophemert, M. H. Knijiff te Vaals. Bedankt: Voor Kooten (toez.), G. W. B. A. Thodcn v. Velzen te Rauwerd c.a. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Soest: H. van Andel te Krommenie en S. G. Bloem te Niezijl. Beroepen: Te Zuilen, 2e pred. plaats: A. Schouten te Westbroek. Te Sleeuwijk (N.B.), J. F. W. Erdimann te Haastrecht. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Hilversum, M. H-fi te Moercapelle. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Gisteravond heeft Dr. M. H. A. L. H. v Valk, die Zondag bevestigd was als predi kant der Ned. Herv. Gem. te Wijngaarden Ruijbroek, zijn intrede gedaan, sprekende over Hooglied 8 12a. In de overvolle kerk waren ook aanwezig een aantal kerkeraads- en gemeenteleden van de Presbyter. Ge meente te Rotterdam-Hillegersberg. De dienst werd o.a. bijgewoond door den burgemeester met weth. en raadsleden van Wijngaarden, bijna alle ringpredikanten, Ds. J. H. Kuy- pers van Mastenbroek, Ds. A. J. Brink- ma n van Zegveld, Ds. J. G. R. L a n g h o u t van Kamer ik, Ds. j. Booü pelle a. d. IJssel en Ds. G. Ha- gens, Ger. pred. te Asperen. Na de predi katie werd de nieuwe leeraar toegesproken door den consulent Ds. F. Anker van Goudriaan, Ds. B 0 o ij, Drs. J. C. Hooykaas van Dussen, den heer J. v. Rijnsbergen, hoofd der Chr. hooi, den heer T. Kou v aai en zijn vader Dr. Hillegersberg. Dr v. d. Valk Az. als oudste ouderling, M. H. A. v. d. V a 1 k vai Zich richtende tot B. en W. van Wijn gaarden, den bevestiger en den consulent, Ds. Booij, Ds. Hagens en Ds. Kuypens, zegde Dt. v. d. Valk hun allen dank. Voorts sprak hij tot de plaatsel. vereenigingen, de kerkvoog den en de leden der Presb, Gem. te Rotter dam, waarbij hij woorden van dank sprak in verband met het feit, dat hij van zijn. ge boorte af in haar midden geleefd had. Ten slotte richtte de jonge leeraar zich tot zijn vader en tot zijn broers en zusters voorto ver die aanwezig konden zijn, Ds. W. H. H. DIJKMAN Vrijdag 16 September as. zal het 50 jaar geleden zijn dat Ds. W. H. H. D ij Ir m a n, em.-pred. der Ned. Herv. Gemeente van Rozenburg, te Breskens in het ambt bevestigd werd. Hij diende de gemeente van Breskens ruim 10 jaar en die van Rozenburg bijna 30 jaar, en verkreeg op 1 Oct. 1328 zijn emeritaat. Hij was in zijn ambts-pericde een ijveraar voor al hetgeen bevorderlijk was aan de uitbreiding van Gods Koninkrijk. Hij toonde zich een strijder voor de geheel onthouding, de Chr. Kist. beginselen en het Pro Rege, van welk laatste hij tal van jaren bestuurslid was. Ook de Bijz. V-ijw. Land storm mocht zijn volle belangsüï'ling en me dewerking ondervinden. Te Rozenbuig is onder zijn leiding de Wïsterkerk geslicht, alsmede het gebouw voor Chr. belangen. De Kroon erkende zijn verdiensten door zijn te- noeming tot Ridder in de Orde van Granje- Nassau. Ds. Dijkman, die thans 83 jaar is, is sedert zijn emeritaat woonachtig te Haarlem. Ds. K. JANZEN Donderdag 15 Sept. as. herdenkt Ds. K. Janzen, em. predikant te Ermelo, den dag waarop hij voor 60 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. De jubilaris werd 14 April 1852 te Ooster- terbierum (Fr.) geboren. Hij bezocht het gymnasium te Zetten en studeerde aan de R U. te Utrecht theologie om in 1878 candi- daat te worden in Zeeland. 15 Sept. 1878 deed hij zijn intrede in zijn eerste en eenige gemeente te Veessen, na tevoren te zijn be vestigd door zijn broer, wijlen Ds. E. Janzen van Heemse. Bijkans 54 jaar heeft de jubi laris de gemeente Veessen gediend, toen hem 1 Aug. 1032 eervol emeritaat verleend werd en hij zich metterwoon vestigde te Ermelo. Ds. Janzen die meer dan 20 jaar voorzitter was van het classicaal bestuur van Harder wijk is ridder in de orde van Oranje-Nassau. Dr. O. N. OOSTERHOF Dr. O. N. O o s t e r h o f, Gerefpredikant te Marrum, heeft Zoidag j.l. bekend ge maakt, dat hij voornemens is, in verband met zijn gezondheidstoestand, in het a.s. na jaar emeritaat aan te vragen. Dr. Oosterhof is thans 57 jaar oud; hij is in 1906 candidaat gew>."den en aanvaardde 28 Oct. van dat jaar het predikambt te Wes- terbork. Vervolgens diende hij de kerken van Hijlaard, Borger en sedert 26 Nov. 1922 Marrum. Hij is class, deputaat voor de examina. Vrijdag 30 Sept. zal de verg. tot Chr. ver zorging van Krankzinnigen haar algem. vergadering houden te L o o s d u i n e n, in de stichtingskerk van „Bloemendaal". In de te 2 uur aanvangende vergadering zal Dr. B. Chr. Hamer van Ermelo spreken over „Psychose en echtscheiding", terwijl Ds. D. Sikkel van Amsterdam een slotwoord zal spreken. Bij de bestuursverkiezing zijn aan de beurt van aftreden de heeren: Th. W. L. Baron v. Heemstra (Veldwijk), Mr. Hendr. Bos Kzn (Bloemendaal), Mr. J. L. Bouma en Th. Kiers (Dennenoord) en H. J. Zweers (Wolfheze), die allen herkiesbaar zijn. Voorts moeten nieuwe Bestuursleden ge kozen worden in de vacatures Ds. Donner (Veldwijk), Thierry (Bloemendaal), Ds. Lindeboom en Norel (Vogelenzang). SALATIGA-ZENDING Het secret: aat der Salatiga-Zending meldt ons het \olgende: Na een langdurig lijden is zendeling J. Bretzler begin Juli ontslapen. In 1904 ging hij voor de eerste maal naar Java en kwam December 1937 op medisch advies met spoed naar het vaderland terug. Met verlof kwamen zendeling en mevr. G. van der Veen, in 1904 gelijk met bo vengenoemde voor het eerst naar Java ge gaan. In zijn laatste werkperiode was hij directeur van de opleidingsschool voor in heemsche evangelisten Sabda Moelja te Oer garan. Zij hebben zich te Haarlem geveshg Zocherstraat 63. Eveneens kwam met verlof mejuffrouw I Rade, zendelinge onder vrouwen en k: deren. In Blora en omstreken mocht zij zi genrijk werk verrichten. Naar het zendingsterrein terug gingen zen deling H. B a x met zijn gezin, voor de derde maal. Zijn standplaats wordt Semarang. Ook de beide zendingsverpleegsters mej. M. van Muyen en mej. G. van Wessel zijn na beëindiging van hun verloftijd naar Java teruggekeerd. S URINAME - ZE ND IN G Het Zeister Zendingsbestuur heeft Ds. R. O. Ehrhardt uit Königsberg in Oostprui sen in den Zendingsdienst naar Suriname be roepen. Ds. Ehrhardt is een zoon van dr. med. Ehrhardt, professor te Königsberg. Hij is 30 jaar oud en studeerde aan terten te Königsberg en Zürich. Het is de bedoeling, dat hij voornamelijk als docent in Suriname werkzaam zal zijn ei dus de vorming van Surinaamsche predikan ten op zich zal nemen. Het zal nog wel April 1939 worden, eer hij erheen gaat. Tijdens het Zeister Zendingsfeest (op 21 September) zal ook de afvaardiging van Zuster Tr. Klerk plaats hebben. NIEUWE KERK TE COLMSCHATE Aan den Rijksstraatweg Deven'.erAlmelo is een nieuw kerkgebouw voor de Ned. Herv. Gem. van Colmschate verrezen. Vrijdag avond zal het in gebruik worden genomen door den pastor-loci, Ds. A. v. d. Wa 11e. KORTE BERICHTEN Het adres van Ds. N. Diemer, emer. pred. van de Geref. Kerk van Vijfhuizen, thans Kleverlaan 124, Haarlem, is met ingang van Dinsdag 13 September Zaanenlaan 75, Haarlem. ONDERWIJS EXAMENS FRIESCHE AKTE Het Friesch Persbureau meldt ons: Zaterdag 10 September zijn de examens voor de Friesohe akte begonnen. Van de, dien dag geëxamineerde, 27 candidaten zijn 22 geslaagd, t.w. Mevr. A. Siderius-Boonstra, te Menaidum, H. v. a. Vliet te Lippenhuizen, Mej. M. v. d. Schaaf te Beetgumerxr.olen, G. de Jong te Oppenhuizen, T. Hiemstra te Ids- kenhuizen, L. Renema te Scharnegoutum, Mej. T. Jellema te Gauw, S. de Haan te Blauwhuis, H. de Vries te Opeinde (Small), S. J. de Boer te Opeinde (Small.), Mej. G. Rienks te Stiens, F. v. d. Velde te Idsega- huizum, J. Zantema te Hempens, H. Tjep- kema te Driesum, Mej. J. Minkema te Boorn- bergum, H. Jaarsma te Gauw, M. Oosterhout te Grouw, E. Douma te Amsterdam, D. Nieu- wenhuis te Leeuwarden, Joh. E. Boersma te Oude Leije, H. v. d. Wal te Drachten en J. Hoogeveen te Makkum. Dr K. W. Walstra 25 Jaren by het onderwijs In het gebouw der Chr. H.B.S. aan de Linker Maasoever le Rotterdam is gis termorgen herdacht, dat de Directeur, Dr. K. W. Walstra, 25 jaren het onderwijs dient. In de aula verzameld, zijn leeraren en leer lingen getuigen geweest van de aanbieding door den onder directeur den heer Lock namens de leeraren van een door den heer P. Binnendijk geschilderd por tret van den ju bilaris, terwijl mens de leerlingen met een toepasse lijk woord een bloemenmand werd aangeboden •-ioor den leerling i er 5e klas Th. Willemse. Dr. Walstra, die sedert de oprich ting van deze Chr. H.B.S. in 1929 haar directeur is, werd ge boren 25 Sept. 1887 te Arnhem en is dus bijna 51 jaar. Hij ontving zijn opleiding van 19001906 aan het Gymnasium te Arnhem en studeerde van 19061911 aan de Rijks universiteit te Utrecht. Van 19111913 was hij assistent aan het natuurk. laboratorium der Amsterdamsche Universiteit en in 1914 volgde zijn promotie op een proefschrift „Isothermen van waterstof bij 20° tot 2000 atmosf." Dr: Walstra's eerste leeraarsfunctie be kleedde hij van 1913—1916 aan de R.H.B.S. te Alkmaar: vervolgens was hij van 1915 1921 leeraar aan de H.B.S., het Gymnasium en de Hoofdcursus Centr. Cursus en Middelb. Meisjesschool te Kampen; dgn volgde het Rotterd. Lyceum van 19211923; van 1923 1929 was hij directeur der R.H.B.S. te Oud- Beijerland, en in 1929 volgde zijn benoeming tot directeur van de Chr. H.B.S. Linker Maasoever te Rotterdam. Behalve zijn dissertatie heeft Dr. Walstra in het licht gegeven een geschrift over „De functies van Lubbock", het bekroonde ant woord op een vrijsvraag van het Wisk. Ge nootschap. Voorts publiceerde hij eenige natuurk. en wisk. verhandelingen in de Kon. Academie van Wetenschappen te Amsterdam en een leerboek voor de planimetrie met vraagstukken, dat 3 drukken beleefde. Buiten zijn school is Dr. Walstra in onder scheiden functies werkzaam, zooals lid van den Voogdijraad sedert 1930, voorzitter van de Chr. Bibliotheek en Leeszaal in Rotterdam- Ruid en voorzitter van de gezamenlijke Chr. Bibliotheken en Leestalen in Rotterdam, pen ningmeester van de afdeeling Rotterdam-Z. van het Ned. Bijbelgenootschap. HET ONDERWIJS IN NED. INDIE Uitbreiding met 100 volksscholen Bij den Volksraad is een suppletoire be grooting voor onderwijs ingediend voor bijna een half millioen voor het resteerende deel van dit jaar. Met het oog op de groote vermeerdering van den toeloop naar de volksscholen, wil men nog in 1938 overgaan tot het openen van 100 volksscholen in de Vorstenlanden en ver schillende gebieden van de Buitengewesten. Voorts zal te Soerabaja een middelb. han delsschool geopend worden, terwijl te Ba tavia een hoogleeraar in de ethnologie zal benoemd worden. Ook een uitbreiding van de opleiding van inlandsche leerkrachten staat op het programma, en er zullen 4 openb. vervolgscholen met Nederlandscb worden geopend. EXAMENS Notarieel. 's-G ravenhage. Deel 1* L. J. Schouten te Dordrecht. ORANJEVREUGDE met „Kun je nog zingen, zing dan mee!" Uitgave P. Noordhoff N.V. Groningen OVERDRACHT RECTORATEN Maandag 19 September zullen aan de Rijks-Universiteiten en Hoogesoholen de overdrachten van het rectoraat plaats heb ben. Aan de Amsterdamsche Universiteit treedt Prof. F r ij d a af, die het rectoraat overdraagt aan Prof. Losecaat 1 ONDERWÜSBENOEMINGEN Arnhem. Chr. Lyceum. Tot tijdel. doe. Engelsch (wegens ziekte), mej. Sh. Ros te Hillegersberg en de heer W. U i t e n b o- gaard te Arnhem. KUNST ORGEL IN St, BAVO 200 JAAR Heden vóór 200 jaar werd het magistrale orgel in de Groote of St Bavokerk te Haar lem voltooid, nadat ruim drie jaar te voren aan den bouw was begonnen. Het instru ment werd gemaakt door Christiaan Muller. GEMENGD NIEUWS Aanrijding met doodelijken afloop Dame te Veendam het slachtoffer VEENDAM, 13 September. Omstreeks •vijf uur is gistermiddag de ongeveer vijftig jarige mevr. De Haan uit Veendam bij het oversteken van den weg nabij de brug over het Westerdiep te Veendam door een auto aangereden. Zij sloeg tegen den grond en bleef ernstig gewond liggen. Op advies van den geneesheer Heerdt uit Veendam werd zij naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen vervoerd, op weg waarheen zij aan de hekomen verwondingen is overleden. Belastingmerken tegen een piano geruild ASSEN, 13 September. Het was de ge- meente-politie te Assen opgevallen, dat in de maand Augustus opmerkelijk veel rij- wielbelastingmerken op geheimzinnige wij ze verdwenen. Het aantal aangiften van vermiste plaatjes steeg onrustbarend, Zoö- dat een uitgebreid onderzoek werd inge steld, met igevolg, dat een zekere Harm Z. uit Assen, voor de politie geen onbekende, werd aangehouden en in arrest gesteld. Ook kon een zekere B. uit Beilen worden aangehouden, die eveneens in arrest werd gesteld. Tijdens het verhoor bekende Z. een acht tal plaatjes te hebben ontvreemd. De ge stolen plaatjes waren alle ongemerkt. En kele van de plaatjes zou Z. geruild hebben tegeneen piano. De Vereen, van Kerkvoogdijen heeft ernstige bezwaren Vergadering der Prov. afdeeling Zuid-Holland In bijna alle provinciën worden in deze weken vergaderingen gehouden van de Verg. van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv Kerk, teneinde belangstelling te wekken voor de dreigende verlenging der Doo dehandsbelasting, welke door talrijke kerkvoogdijen met zorg tegemoet wordt gezien. Voor Zuid-Holland waren gistermiddag in Tivoli te Rotterdam de afgevaardigden bijeengeroepen als eerste vergadering in het land, en blijkens de zeer groote opkomst had men het belang dezer zaak ten volle in gezien. Te half 3 werd de vergadering geopend door Mr. F. H. Ne le mans, voorzitter van de afd. Zuid-Holland, die allen een hartelijk welkom toeriep en de sprekers dankte voor •hun bereidwilligheid om hier te spreken. Referaat J. A. Bakker Als eerste referent trad op de heer J. A. akker, voorzitter der Verg. van Kerk voogdijen, lid der Tweede Kamer, die vooraf meedeelde, dat deze vergaderingen niet mogen gezien worden als te staan in het teeken van politiek; een waardige en christe lijke toon moet deze samenkomsten onder scheiden. Spr. zette eerst kort uiteen de voorgeschie denis van de wet op de Doodehandsbelasting. Het Hoofdbestuur heeft destijds binnenska- gepoogd, de wet af te wenden, doch tevergeefs. Zoo ook nu; er is met Regeerings- personen gesproken. De wet loopt automa tisch eind 1938 ten einde, zoodat de tijd, om te ageeren, rijp is. Echter, dit zijn geen protestvergaderingen. Indien de wet verlengd wordt, hebben wij als goede Nederlanders de uitvoering te dienen. Het vermoeden, dat de wet een hooge op brengst zou geven is onjuist gebleken. De Minister schatte 24 millioen, aanmerkelijk minder, dan voorspeld was. Wat de Ned. Herv. Kerk betreft, de Verg. van Kerkv. heeft 'n enquête ingesteld, waaruit blijkt, dat te ramen was als opbrengst: 70.000 uit de goederen der Kerk, 30.000 uit de pastorie goederen en 30.000 uit de Diaconiegoede- Dit, gevoegd bij de Synodale fondsen, is tesamen f 150.000 De andere kerkgroepen tezamen zullen niet meer opbrengen. In totaal dus 15 van de kerken in Nederland te verwachten. Zij geschiedt echter niet van het in komen, maar van het vermogen. Dit komt neer op de Tiende penning, een bedrag, dat op de financiën der Kerk inderdaad drukkend te noemen is. Deze belasting moeten tal van gemeenten collectief betalen, gevolg waarvan sommige kerkvoogdijen de subsidie aan de Diaconie moesten verlagen of inhouden. Zoo drukt de belasting op het lidmaatschap der Kerk, en menig ander belang moet er onder lijden. Ook predikanten moeten er soms in deelen, evenzoo het onderhoud van kerkgebouwen e.d. Bovendien is bij iedere belasting de ten- denz van stijging verbonden, men denke slechts aan de stijgende waarde van lande rijen. Veel billijker ware het geweest, indien de belasting geheven ware op het inkomen inplaats van op de waarde. Niet alleen de materieele ook de adminis tratieve moeilijkheden zijn vele. Een ander bezwaar is, dat de Regee ring een nauwkeurigen kijk krijgt op het bezit der Ned. Herv. Kerk. Dit grijpt veel verder dan de werking eener be lasting en doet ook het gevaar van stij ging ryzen. De Rijkstractementen kunnen bijv. langs dezen weg terugbetaald moeten worden. De verhouding tusschen Kerk en Staat is hier in feite bedreigd. De Kerk behoort materieel geheel vrij te zijn, maar deze be lasting tast dit beginsel aan. Vooral, omdat de Overheid aan de Kerk te danken heeft, dat zij minder geld voor armenzorg, minder mensdien voor gezagshandhaving noodig heeft. En is na bedreiging der materieele vrijheid der Kerk niet ook die der ge est e- 1 ij k e vrijheid te vreezen? Niet van deze Regeering, maar er zijn andere denkbaar, en het is ook daarom, dat het belang der Ned. Herv. Kerk ons zivaar weegt. Referaat Ds. M. van Grieken Als tweede spreker trad op Ds, M. van Grieken te Rotterdam. Spr. zegt vooraf, dat hij hier niet optr<Vdt als voorzitter van den Geref. Bond, doch alleen als predikant. Dit houdt in, dat de predikant en de kerkvoogd naast elkaar staan t.o.v. het hier besproken belang, iets wat spr. ook in het algemeen toejuicht. Spr. stelt voorop, dat hij zeker niet zou willen mee doen aan een protestvergadering tegen het Ned. belastingstelsel. De handen van den Staat zijn niet los van de Kerk in Nederland, maar bij de Doodehandsbelasting vraagt de Staat van de Kerk datgene, wat alleen bezit van de Kerk is en voor haar alleen bestemd is tot een hei lig gebruik: legaten voor kerk, eere- dienst, pastorie, diaconie, kerkelijke arbeid, schenkingen dus welke de Kerk van Christus in Zijn dienst heeft te besteden en tot zegen van velen in een zondige wereld. Waar nu de Overheid het groote belang van den Godsdienst voor het volksleven in ziet, is zij in harmonie met hen, die meenen, dat, hoe beter het de Kerk gaat, des te beter het volksleven gedijen kan. Maar dan moeten bok de kerken en kerkelijke instellingen als geestelijk van structuur buiten de belasting bemoeiing vallen. Wat van de goederen der Kerken wordt afgenomen, komt ten schade van den Staat. Daarom is ons advies tot den Staat: trek uw handen van de Kerk af. Temeer, omdat de Doodehandsbelasting slechts tijdelijk bedoeld was. Spr. waarschuwt mét een liefdevol hart tegen het niet geestelijk gebruiken geestelijke goederen. Hij brengt hulde aan kerkvoogden, die in dezen moeilijken tijd zooveel mooi werk belangeloos gedaan heb ben en hij ontleent daaraan het recht oir op te roepen tot het doen hooren van ern stige bezwaren, nu ev. verlenging der Doode handsbelasting zulk werk dreigt te schaden. Na het stellen van enkele vragen en het beantwoorden daarvan door den heer Bak ker en Ds. van Grieken, nam de vergadering zonder stemming het volgende ontwerp aan van een adres te richten aan den Minister van Financiën: Een adres aan den Minister „Kerkvoogdijen en Kerker aden der Ned. Herv. Gemeenten in de provincie Zuid-Hol land, heden in grooten getale in een verga dering te Rotterdam bijeen en aangehoord hebbende de ernstige principieéle en finan- cieele bezwaren, die er bestaan tegen de verlenging der Wet op de Doodehandsbe lasting 1034, voorzoover de goederen der Ned. Herv. Kerk betreffende, besluiten, Uwe Exc. zeer dringend te ver zoeken, de indiening van een wetsont werp nader in overweging te nemen, althans de kerkelijke goederen vry te stellen." Nadat Ds. van Grieken nog met een ernstig woord erop had aangedrongen, dat men dit adres niet als een „vlammend protest", maar als de indiening van sterk gevoelde bezwa ren zou beantwoorden, opdat het kerkelijk woord waardig blijve, dankte de voorzitter de aanwezigen voor hun groote opkomst en de sprekers voor hun bereidwilligheid, hier op te treden. Hierna sloot Ds. van Grieken de vergade ring met dankgebed. Wielrijder zwaar gewond Tegen auto opgereden Gistermiddag ontstond een ernstige aan rijding op den Poeldijkscheweg op de grens van Den Haag en Wateringen, echter nog binnen de gemeente 's-Gravenhage. Ver moedelijk door onvoorzichtig oversteken reed de wielrijder G. M., wonende in de Schoolstraat te Poeldijk, tegen een per sonenauto op, waarvan de 38-jarige G. M., wonende te Hillegersberg, de bestuurder was. De wielrijder kreeg een zware hersen schudding. Een particuliere ziekenauto ver voerde hem naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde te 's-Gravenhage. De toe stand van den gewonde is van dien aard, dat hij nog niet gehoord kon worden. Zijn familie is gewaarschuwd. Elfjarig knaapje spoorloos verdwenen ASSEN, 13 Sept. Sinds Zaterdagmiddag omstreeks drie uur wordt het elf-jarig jon getje Frits Strating, wonende aan de Molenstraat te Assen, vermist. De jongen werd omstreeks genoemden tijd voor een boodschap naar een apotheker in de stad gezonden, doch nadien keerde hij niet naar zijn ouderlijke woning terug. Zaterdagavond om pl.m. 10 uur schijnt hij nog door eenige jongens op de markt te zijn gezien. Door den burgemeester der gemeente Assen is reeds opsporing verzocht. Het sig nalement van den jong enluidt: lang 1.10 M., tenger, smal bleek gezicht, blond haar, blauwe oogen, kleine, iets naar boven staande neus, mond en kin eenigszins scheef, gekleed in een blauw poloshirt, grijze slipover, zwart-fluweelen broek, grij ze kousen en bruine sandalen. WERKLOOSHEID TE AMSTERDAM Aan het einde van Augustus stonden als niet geplaatst nog bij de Gemeente-Arbeids beurs te Amsterdam ingeschreven 53301 werkzoekenden, waarvan 49499 werkloozen naar eigen opgaaf. Vergeleken met de cijfers aan het einde van Augustus 1937, toen 49866 werkloozen werden genoteerd, heeft Augustus 1938 367 werkloozen minder. AANBESTEDING TE GRONINGEN GRONINGEN, 13 September. Het Gemeen tebestuur van Groningen heeft gistermiddag aanbesteed het afwerken van het Ooster- hamrikkanaal van de Zaagmuldersbrug af tot de sluis -van de voormalige Singelgracht. Er waren 25 biljetten ingekomen. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. Betonbouw i\h. fa. Kooi en Wildeboer te Hoogkerk met f 287.800 GEMERT, 13 September. Gister is het vijfjarig zoontje van den heer Van Houten, alhier, bij het oversteken van den rijweg onder een vrachtauto van de firma Van Gend en Loos gemakt. De wielen gingen het kind over het lichaam. De jongen was qp slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het R. K. Ziekenhuis overgebracht, KIND VERDRONKEN GRONINGEN, 13 September. Gister middag is een driejarig schippersmeisje bij het spelen op een schip, liggende in het Bui- tendamsterdiep komen te vallen en te wa ter geraakt. Het kind verdween in de diep te. Het stoffelijk overschot van het meisje is later opgehaald. Hoogste stand te Valentia 769.8. Laagste stand te Vaasa (Finland) 735.5,1 Stand vanmorgen half twaalf 766.1. WEERVERWACHTING Meest matige westelijke wind, weinig of geen regen; in het noorden nevelig tot zwaar bewolkt en iets koeler; in het zuiden nevelig tot licht bewolkt en weinig veran dering in 'temperatuur! ALGEMEEN WEEROVERZICHT Het gebied van hoogeluchtdruk in het westen op den Oceaan verplaatst zich iets zuidwaarts. In het westen wordt het evenwel door een nieuwe storing aangetast. De uitgestrekte depressie in het noorden werd dieper en trok naar het oosten. Het centrum ligt thans over de Botnische Golf. In Zuid-Scandinavië waaien krachitige tot stormachtige westelijke winden. De bewol king is er zwaar met regen. In Noord-Scandia navië is de wind oostelijk en zwak, ook hiefl valt regen of sneeuw. In Schotland, Noord* Duitschland en de randstaten waait een matige, krachtige tot westelijke wind, met zware bewolking. In het zuidelijk deel van het waarnemingsgebied is de wind zwak eq de bewolking licht. Op IJsland, in Schotland, in Zuid-Frank rijk en Noord-Scandinavië is de temperatuur onder normaal, overigens is zij" pneesit boven normaal. Voor morgen wordt nog matige, wejtelijka wind verwacht zonder regen yan bete eken is. De nacht zal nevelig zijn, overdag in het! noorden zwaar bewolkt en iets koeler, in het zuiden licht bewolkt met dezelfde temoera- tuur. j THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 19.6 C, 14 Sept. Zon op 6.33 uur, onder 7.18 uur 1 14 Sept. Maan op nam. 0,07 u. ond. vm 11.66 q 14 Sept. Van 's av. 7.48 u. tot 'smorg. 6.05 u ECONOMIE EN FINANCIEN 3K pet. Consolidatieleening Den Haag Groot 5 millioen galden B. en W. van 's-Gravenhage achten het wenschelijk een belangrijk deel van ds vlottende schuld te consolideeren, om daar door een te hoog oploopen ervan te voor komen. Ündealhan delingen met verschillende geld gevers hebben geleid tot een naar de mee- ning van hun college en naar dtic van de Commissie voor de Gemeentefinanciën aan nemelijke, aanbieding voor het verstrekken van een 3*4 pCt. oblïgatieleening, groot n iminaal f 5.000.000. Met de opbrengst van leening zouden B. en W. willen dekken: a. de aan het Rijk reeds betaalde nog te betalen kosten voor den bouw der nieuwe kazernes 3.000.000; b. de bouwkosten van een complex meentewondngen aan de Wieningsöhe straat, het Mankensohapledn en de Duive- landsohe straat, voor zoover daarvoor nog moet worden geleend 412.569; de bouwkosten van een complex ge- meentewoniingen aan het Pieter de Hoogh- plein voor zoover daar nog geld meet wor den geleend 132.892; d. de bouwkosten van een complex ge meentewon ingen aan do Vissohenshaven, voor zoover daarvoor nog moet worden ge leend, 642.858; e. de aan de N.V. „Dentoonstelildngsge- bouw Houtrust" onder hypothecair verband verstrekte geldleeruinig, voor zoover daar voor nog moet worden geleend, 346.729; i. een aantal reeds gedane kleinere ka pitaalsuitgaven, waarvoor op 30- en 40-ja rigen termijn moet worden geleend. De leening zal een looptijd 'hebben van 40 jaren. De gelden voor de complexen ge- meentewnoingen moeten evenwel in 44,45 en 46 jaren worden afgelost. Met de geld gevers is overeengekomen, dat de aflossing >r deze complexen zal plaats hebben op is van hun aangenomen levensduur van nog 44 tot 46 jaren; aan het einde van het 49ste jaar zal het dan nog resteerende evenwel in zijn geheel worden terugbe taald. Daarvoor zal dan t.z.t opnieuw moe ten worden geleend De Gemeente behoudt zich het recht voor om ten allen tijde tot vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing k pari over te gaan. Indien versterkte of algeheele vervroeg de aflossing plaats vindt binnen één jaar na dfen 6tortingsdatum, dan zal de Gemeen te aan houder dier obligartiën een schade loosstelling uitkeeren van 1 pCt per jaar gerekend naar tijdsgelang, en wel naar het aantal maanden, dat tusschen dien dag der versterkte of algoheele vervroegde aflos sing en het einde van de voornoemde periode van een jaar nog moet verloopen. Olie-perspectieven in Palestina De Pajestijnsdhe correspondent van het A.N.P. meldde d.d. 5 dezer uit Haifa: Verwacht wordt, dat in de komende we ken oen aanvang zal worden gemaakt met den bouw van zeer groote oüde-raffinaderijen' in het gebied vaai de Haiifa-baai waarvoor reeds geruiinuen tijd uitgebreide voorbereid •dingen zijn getroffen. Volgens mededleelin- gen zal hierbij een bedrag van -10 (millioen pond sterling wordlen geïnvesteerd. Bethal-* ve dat, zullen er ook zes groote nieuwq tanks worden geplaatst. 'Er mag gewezen worden op de groote béd teekenis van dieze olievelden voor de go-» heele olie-situatie in het naburige Oosten, waardoor Engelonds positie belangrijk min der kwetsbaar wordt, dan zij nu is. Ook ia het waarschijnlijk, dat Palestina'6 toe komst hierdoor ten sterkst* zal worden be ïnvloed. Het rubbervraagstuk De uttvoerquota op 45 bepaald Naar -wij vernemen, is in de gister ge houden vergadering van het Int. Rubber- comité besloten, dat de uitvoerquota voor heli laatste kwartaal van dit jaar onveranderd zuilten blijven op 45 pCt. Ned. Indische Spoorweg Mij. Lager ontvangsten De voorloopige ontvangsten der Ned.-lnd, Spoorweg-Mij bedroegen over Augustus m totaal ƒ629.000 (v. j. definitief ƒ827.507) of '23.73 (v. j. 31.22) per dagkilometer. De uit gaven bedroegen ƒ397.000 (v. j. ƒ394.000), of 14.98 (v. j. 14.86) per dagkilometer, zoo dat het overschot over Juli ƒ232.000 (v. j, 433.507) of 8.75 (v. j. 16.36) per dagkilo meter bedraagt. De totale ontvangsten over Januari t.em, Aug. bedroegen ƒ4.715.000 (v. j. ƒ5.106,354). Westlandsche HyDOtheek Alle pandbrieven aflosbaar De directie der Westlandsche Hypotheek bank bericht de aflosbaarsteBing van alle! nog in omloop zijnde 4 pandbrieven van,' ƒ500, 100 en 50 per 15 October 1938. De directie bericht, dat, voor zoover zij ndet reeds vroeger zijn afgelost, alle nog in om loop zijnde 4 pandbrieven serie B, groot 5Ö0, serie C, groot 100, en serie D, groot 50, worden ingetrokken en k pari betaal baar gesteld per 15 Oct. 1938, op welken dag zij dus ophouden rente te dragen. 'Behoudens nadere wijziging kunnen hou ders van bovenbedoelde ingetrokken stukken deze reeds van beden af tot 1 Oct. a.s. om- wissel-en in: 3y2 pandbrieven a 100i/2 in coupures van ƒ500 (serie V) en ƒ100 (serie W), waarbij dan de rentevergoeding •plaats heoft per 15 Oct. ejk. Tot nader order wordt de gelegenheid opengesteld om alle 4 pandbrieven, serië A, groot 1000, voor zoover deze ndet reeds zijn aflosbaar gesteld, op bovenstaande voor waarden te converteeren, met renteverreke ning tot 15 October 19-38. De koers van uitgifte der 3y2 pandbrie- en blijft tot nadere wijziging gesteld op 101 FINANCIEELE KALEIDOSCOOP De Nevv-York6che beurs gaf bij opening een koersdaling in den aanvang, wat zich later weer herstelde. Dit herstel zette zich voort in een stijging bij kalmen handel. Men zag blijkbaar den toestand niet ongunstig in. Staahvaarden hadden de mees te belangstelling, doch ook dfe kopers had den een vaste tendenz, daar men goede vraag verwaohtte. Het slot dat viel tijdens Hitlers rede, doóh nog vóór het voornaam ste deel ervan, was vast. Verhandeld werden 600.000 aan deelen. Volgens de publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de totale uitvoer van garens en kunstzijde uit ons land in Augustus 572.252 kg (vorige maand 499.446, vorig jaar 742.000) ter waarde van 1.125.500 (v, m. 1.001.748, y, j. 1.628.000).

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8