DINSDAG 13 SEPTEMBER 1938 EERSTE BLAD PAG. 2 Praag acht plebisciet onaanvaardbaar^ ^a,era v°°rzitter 3 |der Assemblee DE WEERSLAG VAN HITLERS REDE „Het bijten is uitgesteld...." De Tsjechoslowaaksche gezant te Londen, Ian M a s a r ij k, heeft gister een bezoek gebracht aan het Foreign Office, om aldaar de positie van de Tsjechoslowaaksche regeering duidelijk te doen kennen. Masarijk zou drie re denen hebben gegeven, waarom voor Praag een eventueele volksstemming onaanvaardbaar was: 1. De Tsjechoslowaaksche constitu tie voorziet niet in een plebisciet. 2. De regeering, welke een dergelijken maatregel zou uitvoeren, zou ongetwij feld moeten aftreden als gevolg van de oppositie van de geheele natie. 3. De verspreiding der Duitschers over Tsjechoslowakije zou het onmoge lijk maken de gebieden af te grenzen, waarbinnen een dergelijk plebisciet zou moeten worden gehouden. Er is geen demarcatielijn tusschen Sudetenland en de Tsjechische gebieden. De moeilijkheid de Duit- sche gebieden af te grenzen wordt eveneens opgegeven als reden, waarom afstand van Sudete n-D uitsch gebied onmogelijk is zonder dat aanzienlijke Tsjechische of Duitsche minderheden blij ven bestaan. Masaryk zou voorts nog eens verze kerd hebben, dat de jongste Tsjechoslo waaksche concessies het uiterste punt vormen, waartoe de regeering te Praag bereid is te gaan. Zij is onder pressie reeds verder gegaan, dan vroeger kon worden verwacht, Te Praag is, onmiddellijk nadat Adolf Hitler gisteravond te Neurenberg het woord had gevoerd, een bijeenkomst van den ministerraad gehouden. Men besloot nog niet tot het treffen van maatregelen, daar de ministers het wenschelijk achtten, eerst de uitwerking van de rede af te Wachten in het Sudeten-Duitsche gebied. In politieke kringen was men van mee ting, dat Hitier geen onherstelbare woorden heeft gesproken, hetgeen veel is gewonnen. Men voegde daaraan toe, dat deze rede'gevaarlijker is voor den binnen- lnndschen toestand in Tsjechoslowakije dan voor den internationalen toestand, en dat zij ongetwijfeld de Sudeten-Duitschers in hun onverzoenlijke houding zal stijven. De meening te Londen Terwijl te Londen nog geen officieele reactie valt waar te nemen, schrijft echter de diplomatieke correspondent van Reu ter: „Het feit, dat geen ontstellende nieu we eischen zijn gesteld, beteekent niet, dat de verklaring van den Führer geen vorm geeft aan den toestand, daar niet slechts in de officieele redevoeringen, doch ook uit 'den toon van de pers en uit de voortdu rende mobilisatie in Duitschland de vaste wil tot uiting schijnt te komen, de Sudeten- Duitschers en Tsjechen niet ongemoeid hun onderhandelingen te laten voortzetten. Do zinspelingen op zelfbeschikkings recht schijnen een wenk aan een der beide partijen in het geschil te zijn, zoo vérstrek kende eischen te stellen als zij willen. In tactisch opzicht zou de bedoeling van de rede zijn. een dreigende houding te laten zien, zonder den juisten vorm van de be dreiging te toonen, of te doen blijken van welken kant deze komt. Een punt ,dat niet uit het oog wordt verloren, is, dat, terwijl Hitier Tsjecho slowakije aanvalt naar aanleiding van toespelingen op de Duitsche mobilisa tie in Mêi j.l., hij weinig zegt over de thans in Duitschland aan den gang zijnde manoeuvres, waarbij anderhalt raillioen man onder de wapenen zijn, en welke nog enkele weken zullen voortduren. Zoolang zij niet achter den rug zijn, en zoolang de stemming in Duitschland blijft zooals zij nu is, kan, zoo oordeelt men, geen realist geloo ven, dat het gevaar voorbij is, of dat de bedreiging van den Europeeschen vrede niet aanhoudt, Parijs blijft kalm De rede van Hitler is te Parijs opgeno men met de kalmte, die de openbare mee ning in Frankrijk steeds behouden heeft sedert de Tsjechoslowaaksche crisis in een acuut stadium is gekomen. De commen taren in diplomatieke kringen zijn bijzon der sober. De eerste indruk van de rede is, dat, hoewel Hitier voor geen oogenblik de ongerustheid, die op Europa drukt, heeft weggenomen, hij ook niets in den weg heeft gelegd aan voortzetting der onder handelingen tusschen de Sudeten-Duitsche partij en de regeering te Praag, noch aan de voortzetting der pogingen, die door Run- ciman in het werk gesteld worden om tot een vreedzame regeling van het geschil te komen. Vastgesteld moet worden, dat de rede in diplomatiek opzicht geen enkel ni feit heeft opgeleverd ,in dien zin, dat Hit- Ier nog eens alle argumenten heeft aange haald, die de regeering te Berlijn tot dus ver naar voren heeft gebracht om de eischen der Duitsche minderheid te steu nen. De voornaamste verklaring in de redeschijntwel tezijn: „Indien de Sudete n-D uitschers' niet de rechten en de hulp kun nen vinden, waarop zij recht kunnen doen gelden, zullen zij ze van ons krijgen". De zin van een dergelijke verklaring, die afgelegd wordt op een oogenblik van in ternationale spanning, kan niet worden misverstaan. Er dient echter op gewezen te worden, dat deze verklaring het onmid dellijk gebruik van geweld uitsluit en nog de gelegenheid Iaat voor de onderhande lingen, die te Praag actief worden voort gezet De deur nog open... Te Rome meent men, dat Hitier de deur open heeft gelaten voor onderhande lingen. Deze constateering versterkt de overtuiging, dat het Tsjechoslowaaksche probleem langs vreedzamen weg kan wor den opgelost. Ontegenzeggelijk heeft men de hevigheid van toon van den Führer op gemerkt doch men is van meening. dat hieraan niet al te groote beteekenis moet worden gehecht, gezien de omstandigheden en de omgeving, waarin de rede werd go- houden. Washington gerustgesteld De bijtende en agressieve toon van Hit- Iers redevoering heeft te Washington epn zekere mate van geruststelling gewekt. De mcnschen gelooven daar, dat de werkelijke mate van bedreiging in de rede omgekeerd evenredig was met den krachtigen toon van de stem van den Führer, die op vele belangrijke punten met groote duidelijk heid was te hooren. „Het blaffen was onrustbarend, doch het b ij ten Is ten minste uitgesteld', aldus kan zoo ongeveer de Amerikaansche meening worden weergegeven, ofschoon men wel inziet, dat Europa slechts respijt heeft gekregen van de ongerustheid der paar laatste weken. Neem 'n AKKERTJE bij Migraine, „Kater", Hoofdpijn, enz. Incidenten in Sudetenland Weer twee nieuwe gevallen Het Duitsche Nieuwsbureau maakt mel ding van de volgende incidenten: Te Teplitz-Schönau was het Zaterdag avond tot een spontane demonstratie van Sudeten-Duitschers gekomen, welke zonder incidenten verliep. Maandag maakte zich echter van de bevolking hevige opwinding meester, toen bekend werd dat de staats politie, welke zich Zaterdagavond niet had vertoond, ongeveer 100 menschen verzocht ten politie-bureele te verschenen op grond van de demonstratie. Ernstiger is het incident, waarvan het D.N.B. uit Graslitz een verslag zendt: Een Tsjechisch postambtenaar, die met een Su- deten-Duitscher een woordenwisseling had, greep plotseling naar zyn revolver en vuur de op den Sudeten-Duitscher, die in de heup werd getroffen. Een ander Sudeten-Duit scher werd licht gewond. De omstaande Sudeten-Duitschers, aldus het D.N.B., maakten van hun recht tot noodweer ge bruik en sloegen den Tsjech neer. DE ZIEKTE VAN GOERING Van officieuze Duitsche zijde wordt mede gedeeld, dat de ziekte van Goering wordt toegeschreven aan een te groote inspanning en vooral aan het feit, dat hij Zondag bij het voorbijtrekken van formaties laugentijd beeft moeten staan. De artsen hadden moorgesohreven, dat Goering een voetbad moe^t nemen, doch dit heeft niet het gewenschte resultaat opge leverd. Hij opent de Volkenbonds zitting met gebed Een oproep tot gerechtigheid D e V a 1 e r a, die tot voorzitter van de Volkenbondsvergadering werd gekozen, beeft de zitting der assemblée, die giste ren plaats vond, geopend met een gebed. Dit is de eerste maal, dat in officieele samenkomsten te Genève openlijk Gods Naam werd aangeroepen. Het is geen teeken van decadentie en geen lafheid, thans God te bidden, de volkeren te redden voor het gevaar, dat wij allen vreezen, zoo zeide hij. De Valera Hij herinnerde verder aan do ellende van den wereldoorlog en de 20 jaren van ontbe ring, welke op den wereldoorlog gevolgd zijn. De onzekerheid van 't tegenwoordige oogen blik bewijst hoe weinig het lijden en de of fers gediend hebben om een oplossing te vinden voor de groote vraagstukken der vol kerengemeenschap. Het stemt droevig te bedenken, dat wij, die zooveel offers ge bracht hebben, niet er in geslaagd zijn het eene offer te brengen, dat doeltreffend had kunnen zijn. Wij zijn namelijk niet in staat tot het offer van het egoïstische voordeel, zelfs n- wanneer dit voordcel in strijd is met de anderen verschuldigde gerechtigheid. Tot welke partij wij ook l>chooren: wij hebben op de anderen niet die wet kunnen toepas sen, welke wij veriangen. dat. op onszelven zal worden toegepast. De heele geschiedenis leert ons. dat tenslotte rechtvaardigheid ook wijsheid is, maar wij schijnen uit dtze les geen voordeel te kunnen trekken. De Valera deed een laatste Iberoep op alle regeeringen om den Volkenhond te gebrui ken als het instrument tot herstel van het internationale onrecht, waar zicih dit ook moge •■oordoen. Hij drong erop aan, dat allen hun zedeliiken steun zullen geven aan allen .die in welk land ook strijden voor de rechtvaardigheid en vreedzame oplossing van internationale moeilijkheden, waarvoor ■wii thans geplaatst ziin. De Valera eindigde met het uitspreken van de hoop, dat bij het sluiten van deze: Volkenbondsvengadering de onmiddellijke gevaren uit den weg geruimd zullen ziin, en dat alle volkeren zich zullen vereenigen in een conferentie om te komen tot een werke- lijken vrede op den grondslag van gerechtig heid. Een rechtvaardige vrede zal echter slechts mogelijk zijn, indien een vredesconferentie nog zal bijeenkomen voordat de oorlog zal zijn uitgebroken, want een vredesconferen tie na den oorlog zal, zooals de geschiedenis leert, geen rechtvaardigheid, doch slechts nieuw onrecht brengen. De versterking der Duitsche westgrens Een verboden vlieg-zóne De Duitsche rijksminister van luchtvaart heeft met ingang van 20 September het vliegen boven de gebieden van Aken, Trier, de Palts en Baden verboden, klaarblijkelijk met het oog op de grensversterkingen, welke aldaar in aanleg zijn In deze gebieden zullen politievliegtuigen surveilleeren. Wordt geen gevolg gegeven aan bevelen tot dalen dan zal het vliegtuig in kwestie onder vuur worden genomen. De ook verder geldende beperkingen op grond van de verordening inzake het ver bod voor actief bij een buitenlandsche weer macht dienende personen van 30 Juli jl. blüj- ven, aldus het D.N.P., door deze verorde ning onaangetast HAVENCONFLICT TE MARSEILLE BIJGELEGD Het Fransche ministerie van openbare werken deelt mede, dat inzake het conflict in de haven van Marseille een regeling is tot stand gekomen. Dolf ging door de voorkuil naar het volksverblijfHet viel hem tegen. Het zag er verre van frisch uit. En het was er tamelijk nauw. Maar dat deed er minder toe. Hij schoof de gordijntjes voor de kooien weg, op zoek naar een leege, die voor hem bestemd moest zijn. In den uitersten hoek vond hij. Een hoop oude vergeelde kranten bedekte de planken. Drommels ja, dacht hij. Ik moet nog voor een stroozak zorgen. Je bent niet bij moeders, die een opgeschud bed voor je gereed houdt, manneke. Terwijl hij bezig was zijn kooi schoon te maken, hoorde hij voetstappen in de gang. Er kwam iemand het logies binnen. Hé, wat maak jij daar voor eenbende? Dolf draaide zich om, zag een man met norsch gezicht, donkere ringen onder zijn oogen. Vriendelijkheid is toch maar alles, vond Dolf. Ook goeie morgen, zei hij, droogjes. 't Kan wezen, dat je in het gebruik meevalt, ouw^ jongen, dacht hij, maar dan moet je gauw veranderen. En toen, ver gevensgezind, hij heeft misschien een beetje slecht geslapen, en dan op Zaterdag van huis en vrouw weg. Leuk js het niet, kan ik me indenken. Enfin, we zullen zien...,.* Zeg, als je mij beduvelen wil, mot je vroeger opstaan. Nog vroeger? wilde Dolf vragen, maar hij wist zich te bedwingen. Om nu al mot te krijgen leek hem niet handig. Hij zweeg daarom, en bond de kranten in een bundel. Ben je doof! Wat kom je eigenlijk hier doen? Dolf keek hem aan en antwoordde: Ik reinig, enik ben de lichtmatroos. De man floot tusschen zijn tanden. De groene? ...Begin dan eerst maar eens de boel hier bij te zwabberen. Dat is jouw baan. Schoonmaakster. Dolf reageerde niet op deze ironische woorden. Hij nam den bundel en wilde uit het logies stappen. Zeg, je mot je ooren laten uitspuiten. Ruim hier op! Heb je me niet verstaan? Inderdaad. Maar de bootsman heeft me gezegd, naar hem te komen. Dus? De jongen ging. Zwan stond met een officier te praten. Drie gouden biezen op de uniform-mouw toonden Dolf, dat de eerste stuurman aan boord verschenen was. De pet een tikje zwierig op den gebronsden kop. donkere oogen. die het beweeg op de ka volgden, beweeglijke handen, een levendige heer. Onze lichtmatroos, stuurman, stelde de bootsman voor. Goede morgen, stuurman. De officier groette terug. Voor de eerste keer naar zee? vroeg hij. Nee stuurman, ik heb enkele reizen op de visscherij ge daan. Maar nog nooit op de Groote Vaart- Enfin, dan weet je in ieder geval, hoe de wind waait. Alleen gaat het er op een vrachtboot anders naar toe, dafl op een visscherman. Tegen p.ijnen Het moderne middel is Instontine. In Instantine zijn InSfdlltilH? voortreffelijke werking en absolute onschadelijkheid op ideale wijze vereenigd. Onthoudt daarom bi sta bi ti n e I stilt en voorkomt pijnen I Doosjes a 12 tabletten 70 ct„ zakjes 2 tabletten 15 ct. Kinderverlamming te Keulen Reeds 233 gevallen In verband met het uitbreken van ..en epidemie van kinderverlamming, zijn te Keulen alle scholen en speelterreinen geslo ten tot 24 September. Het aantal gevallen bedraagt 233, waarvan 219 zijn geconstateerd sedert 1 Augustus, 24 gevallen betreffen pa tiënten van minder dan 1 jaar, 145 patiënten zijn tot 5 jaar oud, 45 6 tot 14 jaar, 12 15 tot 19 en 10 20 tot 45 jaar. LONDEN. 12 September (R.O.). Officieel wordt medegedeeld, dat de Brilsche regee ring, met het doel de verdedigingsorganisa tie van Indië op oen meer bevredigenden grondslag te plaatsen, voornemens is de vol gende maatregelen te nemen: Het jaarlijksohe defensiecrediet wordt niet ingang van 1 April 1030 met een half mll- lioen pond verhoogd tot 2 miilioen pond. Een bedrag van vijf miilioen pond wordt beschik baar -eesteld voor aamulling en vernieuwing van de uitrusting van bepaalde Britsche en Indische eenheden in Indië. Vliegtuigen zullen naar Indië gezonden worden voor aanvulling van bepaalde esca drilles van de luchtmacht. Een deskundige commissie van onderzoek zal zicih zoo spoe dig mogelijk naar Indië begeven om de financieele en militaire aspecten van het probleem te be6tudeeren. UIT OOST- EN WEST- INDIE SLEEPBOOTEN UIT HOLLAND IN INDIE GEARRIVEERD BATAVIA, 12 September (Aneta). In de haven ran Tandjong Priok arriveerden de twee nieuwe slecpliooten van de Ned.-Ind. Steenkolen Handel-Mij, de „Rolf" en de „Gina", die 21 Mei uit Rotterdam zijn ver trokken. De gezagvoerder, de lieer W. K o k, deelt mecle, dat, 'hij tot Aden prachtig weer heeft gehad. Na Aden werd het weer echter uilerst slecht, zoodat hij, na 12 dagen, be sloot naar Aden terug te keeren, waar men een maand verbleef. Ook voor het verdere gedeelte van de reis waren de weersomstan digheden niet fraai, doch storing werd niet on dervcmden. Beide sleepbooten zijn uitgerust met de meest moderne voorzieningen voor bei-ging en met materiaal voor blussching van .bran den. De gezagvoerder blijft in Indië. De be manning zal naar Holland teragtkeeron. OFFICIEREN-REUNEE IN A-TJEH Naar de Deli Courant verneemt, zal door de officieren van Atjeh en onderhoorighe- den en de Oostkust van Sumatra in het einde der maand November het 110-jarig be staan van de Koninklijk Militaire Academie te Breda feestelijk worden herdacht. Het ligt in de bedoeling, dat oud-leerlingen zooveel mogelijk in cadetten-uniform naar Koota Radja komen, om daar het jubileum der militaire opleidingsschool te gedenken. PROF. KLEIWEG DE ZWAAN IN INDIE Aan boord van de „Johan de Witt" arri- iveerde te Batavia de bekende Amsterdam- sche hoogleeraar in de anthropologie en de praehistorie Prof. Dr. J. P. Kleiweg de Zwaan, vergezeld van zijn echtgcnoote en dochter. Prof. Kleiweg de Zwaan, die o.a. voorzitter is van het Kon. Ned. Aardrijks kundig Genootschap, reist in gezelschap van een 20-tal deelnemers aan het onlangs te Amsterdam gehouden 15de internationale geografische congres, die een excursie naar Indië makon. Prof. Kleiweg de Zwaan verlaat dit gezel schap in Bali (met Lombok als hoofddoel van zijn reis), waar hij een anthropologisch onderzoek zal instellen. TAROENA, 12 September. (Aneta). Nadat bericht was ontvangen van het omslaan van een prauw nabij Kalama, een eiland ten Zuiden "van de Sangi-eilanden, is het gewes telijk vaartuig „Alcida" Zaterdagnacht met den controleur en egn zendingsarts a oor on derzoek uitgevaren. De prauw bevatte 13 in zittenden, die na bijwoning van de jubileum feesten te Tamako naar het eiland Kalama terug keerden. De pogingen tot opsporing hadden geen resultaat, doch inmiddels was beriöht ontvangen, dat negen schipbreuke lingen, na 30 uren in grooten angst te heb ben doorgebraqht, met de prauw waren aan gedreven. Nader is gebleken dat een voorganger van de gemeente met zijn kind en een vrouw zijn omgekomen en dat 1 persoon naar een nabijzijnd eiland is gezwommen. Enkele schipbreukelingen zijn opgenomen in het ziekenhuis te Taroena, hun toestand is be vredigend. NAAR SAIGON BUITENZORG, 12 Septemibcr (Aneta). Aan den directeur van het departement van Ver keer en Waterstaat, ir. Van Haeften, en het hoofd van den P.T.T.-dienst, den heer Hillm. is opgedragen zich met het op 13 Septemn»r vertrekkende vliegtuig van de K.N.I.L.M. naar Saigon te begeven. BINNENLAND HUIST, 12 September. Gisteren heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van U f f o r een Rpinaerdt-monument onthuld op het Ko ningin Wilhelminaplein te Hulst. Te elf uur werd een ontvangst ten stadhuize ge houden waar om. aanwezig waren prof. dr. GG. N. deVooys uit Utrecht, als ver tegenwoordiger van de Kon. Academie van Wetenschappen te Amsterdam, en Mr. Leo nard Willems uit Gent als vertegenwoonü ger van de Kon. Vlaamsche Academie. Mr L. Willems hield een rede Prof. J. W. Muller kon aan zijn voornemen om een rede uit te spreken geen gevolg geven waar na de Commissaris dor Koningin door liet wegnemen van de Nederlandsche driekleur. Het monument, van den uit Nederland afkomstigen Antwerpschen beeldhouwer Ant. Damen, stelt het oogenblik voor waar op ge in der. Reinaerdt leest: „Hoe wonderlijc hi henen ghinc als eenen peelgrijn licht ghenoech", het moment n.L, waarop de vos, gekleed als pelgrim afscheid nam van het hof van Ko ning Nobel. Na afloop der onthulling werd het monu ment aan de gemeente Hulst overgedragen. De plechtigheid werd met een lunch be sloten. NIEUWE HOOFDINSPECTEUR VOLKSGEZONDHEID Als opvolger van Dr. R. N. M. E y k e 1, den wegens bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd aftredenden hoofdinspecteur van de Volksgezondheid zal naar wij ver nemen worden benoemd Dr. .T. j. Th. Doyer te Hilversum, thans inspecteur van de Volksgezondheid in Noord-Holland, Dr. Doyer is in 1906 arts geworden, practi- seerde in het Noorden van het land, promo veerde in 1920 op een proefschrift gewijd aan de erfelijkheid bij tuberculose en werd daar na Inspecteur van de Volksgezondheid voor de tuberculose-bestrijding en besmettelijke ziekten-bestrijding in Noord-Holland. Hij is voorzitter van de commissie voor malaria bestrijding in Noord-Holland. Naar aanleiding van de afkondiging van regeeringswege van de verhooging met in gang van 11 September j.l. van het monopo lieprijsverschil van rogge met f 0,50 per 100 Kgr„ heeft de commissie-Gerbrandy, be doeld in de algemeene verkoopsvoorwaar den voor roggebloem en roggemeel \an de fabrikanten van deze producten, beslist, dat de prijzen van alle roggebloem en rogge meel. welke na 11 September 1938 te leve ren is op grond van voorverkoopcontrac'en, afgesloten vóór dezen datum, opnieuw ver hoogd worden, en wel: a. voorzoover betreft roggebloem met f 0,75 per 100 Kgr; b. voorzoo, er betreft rogigemeel met f 0,50 per 100 Kgr. 's-GRAVENHAGE, 13 September. Gis termiddag werd in een der lokalen van ho tel Wittebrug tijdens een vergadering van het bestuur van de Stichting „Generaal Snij ders-fonds" door den eere-voorzitter, Gene raal b. d. C. J. Sn ij d er s, met een hartelij ke toespraak aan Dr. Ir. M. H. D a m m e, di recteur-generaal der P.T.T., overhandigd de gouden Generaal Snijders-medaille, die eens in de drie jaren wordt uitgereikt, en wel naar aanleiding van ziijn groote verdiensten voor en zijn opbouwend werk aan het groot Nederlandsche luchtvaartverkoer, en met name het luchtpostverkeer. De heer Damme antwoordde op deze woorden met een even hartelijke toespraak. Rubric •OENSDAG, 14 SEPTEMBER Il.VERSUM I. 1875 M. VARA-V Itieiidlme JO.OO—10.20 v.m. en 7.50«.00 VPRO. 8.00 Gram muziek (Om 8.16 berlchbcn). 9.30 Wen kv-n voor de kouken. 10.00 Moreenwijding. 10.20 Programma voor Arbeiders In do Con tinubedrijven 1140 Causerie ..Door welke oorzaken ontstaat massa-werkloosheid?" 12.00 Gram muziek. 12.15 Berichten. 12.17. VARA-O-kest. 1.00 Gram.muziek. 1.15—1. „Esmeralda". 2.00 Voi 3.15 Vc 5.30 Orgel en Zang. 6.10 Gra jziek. G.50 Causerie 'akken". 7.00 Gelulo ng. 7.30 Causerie ,,Di do ischen. 7.06 Koor- jodisdlenstlge waar- arbeid". 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Gram.muzi'-k. 8.45 „Fan tasia". 9 10 Radlotooneel. 9.30 Znng en piano. 9.45 The Four Blue Stars. 10.00 Be richten A, N. T. 10.05 VARA-Orke«t. 10.45 Gram.muziek. 1100 Euigen'etische causerlo. 11.30—12.00 Grammuziek IIII.VERSUM II. .101.5 en 415.5 M. NCRV-Ult- zenrilng. 6.307.00 Onderwijsfond* voor de Sclicepvnart. 8.00 SohrlfUlezing. medilbaitlie. 8.15 Berichten, grammuziek (9.30—9.45 ge- lukwenschen). 10 30 Morgendienst 11.00 Gram.muziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst 12 00 Berichten. 12.15 Gram.muz/el«. 12 30 Vervolg concert 1 30 Granamuaiek. 2.00 Zang met pianobegeleiding. In de pauze'a Gram.muziek. 3 09 Chr. Lectuur. 3.30 Gram. muziek. 3.45 Zang. 4.45 Felicitaties. 6.00 Voor de jeugd. 5.45 Gram.muziek. 6.30 Taalles en causerie over het Blnnenaanva- ringsrGglemcnt. 7.00 Berichten. 7.15 Vee- artsenijkundige causerie. 7.35 Gram.muziek. 7.45 Report nare. eventueel gram.muziek. 8.00 Berichten ANP. herhaling S.O.S.-berlohftenL SV1S Orgelconcert. 9.00 Causerie „De Pel- grimvaders". 9.30 De Arnhemache Orkeert- ve reen i ging (10.05—10.10 ©erichten ANP). 19.45 Gymnastigkles. 11.00 Gram.muziek c.a. 11 —12.09 Schriftlezing. ÖROITAVICH 1500 M. 11.50 Planokwartet 12.35 Orkest 1.20 Octet. 2.05 Orkest. 3 10 Volks liederen. 3 50 Reportage. 4.20 Vesper. 5.40 7.20 Juridische onlo-ir- R.ADIO-PARIS t048 M. 12.35 Stefmuzlek. 3.21 Zang. 4.29 Viola d'amore. 4.35 Cello. 5.20 Piano. 6.52 Zang. 7.20 Viool. 8.50 Concert 9.50 Variété. KEULEN 4.16 M. 6.50 Orkest. 8.50 Orkeet 1.35 Orkest. 2.30 Conoert. 4.20 Orkest 6.50 Plano 8.30 Orkest en koor. 10.50 Orkest 12.20 Or- 1.30 Orkest. 5.20 Zang. 7.95 Orkest. 8.20 Orkest 9 20 en 10.30—11.20 Symphonle-or- kest. 4 84 meter 12.50 en 1.30 Orkest. 5.20 en 6.00 Orkest 6.35 Kwartet. 8.20 Radio- herinneringen. 9.05 Omroeporkest DEUTSCH LAND SENDER 1571 nieter. 8 30 Ka merorkest 9.20 Maandoverzicht 19.50 Ka- WRAK AANGESPOELD TE ZANDVOORT ZANDVOORT, 12 September. Gisteren bemerkte een bramenzoeker op de du inroep, staande 5 Km. ten Zuiden van Zandvoorl, dat uit zee een wrak naar de kust kwam drijven en wel ter hoogte van de vierde bank. Hij begaf zich onmiddellijk naar den strandvonder, den heer P. van der Mije, die met een vlet dadelijk pp onderzoek uittrok, Het wrak was intusschen naar de kust ge dreven en vastgeloopon op de eerste bank. Door het vallen van het water bleef het vast zitten, doch men verwachtte dat het gister avond tegen het opkomen van den vloed aan land zou spoelen. De strandvonder is van meening, dat het wrak een woonark is geweest, die waar schijnlijk van een sleep is losgeraakt. Door het stooten op de zandbank is het wrak in tweeën gebroken. Het achterstuk is ongeveer zeven meter lang en het voorste gedeelte, dat gedeeltelijk onder water ligt, ongeveer vijf meter. Op het achterste schip staat een huisje, terwijl op het voorstuk een gebroken kast in het water ligt. Men verkeerde in de eerste uren in de veronderstelling, dat er menschen op het wrak aanwezig waren, doch toen het aange spoeld was, bleek dit niet het geval te zijn. Het wrak vermeldt geen naam zoodat men nog naar de afkomst gist. AFKOOP VAN BESCHAVING? Naar aanleiding van een artikel in het dagblad ,,De Tijd", ivaarin melding werd gemaakt van de werkzaamheid eener Ame rikaansche film-onderneming in Suriname, welke de negers door geledelijkc belooning zou overhalen weer tot zekere onbeschaafde gewoonten en levenswijze over te gaan, heeft het lid der Eerste Kamer, de heer Bruineman (r.k.) vragen gesteld aan den Minister van Koloniën, waarin hij den Minister verzoekt., omtrent de juistheid van ideze mededeelingen inlichtingen te ver- I schaffen. Indien een en ander overeenkom stig de waarheid is, aldus de heer Bruine man, is de Minister dan bereid dusdanige maatregelen te treffen of te doen treffen, dat voorkomen kunne worden, dat de aan onze zorgen toevertrouwde negerbevolhing andermaal zal vallen in de handen van slechts op winst beluste film-exploitanten? KNAAPJE VAN EERSTE VERDIEPING GESTORT AMSTERDAM, 13 September. Tijdens afwezigheid van de ouders is gistermiddag een vijfjarig jongetje uit de eerste verdie ping van een perceel aan oe Tweede Katten burgerdwarsstraat geva'len. Het. ventje is met een zware hersenschud ding in het Wilhelminagasthuis opgenomen. Ik weet het. Maar zee blijft zee, stuurman. Daar heb jij gelijk in. Waarom wil je eigenlijk op de Christelijke Zeevaart? Dolf keek hem verbaasd aan. Christelijke zeevaart? Was dat spotternij? Hij begreep niet precies, hoe hij deze uitdruk king moest opvatten. Later hoorde hij ze meer gebruiken. Wat kijk je? Nooit gehoord? Nou, dat komt in de beste families voor. Zoo noemen wij onze vaart. Was je niet liever op de visscherij gebleven? Ik wil stuurman worden, begrijpt U? De officier grinnikte. Is dat de kwestie. «....Nou doe je best. Heb je soms al gestudeerd? Voorloopig, stuurman. Aha, dat is niet mis. De stuurman knipoogde naar Zwan. Toen stelde hij, een beetje ongeloovig, eenige vragen. Tot zijn verwondering be merkte hij. dat de jongen werkelijk op de hoogte was. Pien tere snuiter, vond hij. Ik zal hem verder probeeren te helpen. Maar tegen Zwan zei hij: Je hebt een hooge oome, vooruit, bootsman. Houd hem eronder. Zulke kereltjes kunnen soms knap eigenwijs wezen. Dolf lachte. 't Zal wel losloopen, stuurman. Is je geraden. Nou, Zwan, je weet wat je te doen hebt. Kijk nog even na, of alles aan boord is, wat je sinds de vorige reis bestelde. En is er wat vergeten, geef dan even een seintje. Het kan lang duren, eer we terug zijn. Komt in orde, stuurman. Wordt er nog wat in ruim drie gestouwd? Een kleinigheid. Stukgoed. Laat de luiken er al vast maar afnemen. Oké, stuurman. De officier verdween. Een toffe kerel, zei Zwan waardeerend tegen Dolf. Met hem kan je praten. Beter dan met die sinjeur vooruit, antwoordde Dolf. En vervolgde, toen de bootsman hem vragend aankeek: Ik vermoed, dat hij een matroos is, één met een puistig ge zicht. Aaa! Je bedoelt Monk. Zoo, heb je het al met hem aan den stok gehad? Dolf vertelde hem. Tja, bepaald vriendelijk uitgevallen is hij niet. Kletsen laten. Niet veel van hem aantrekken. Voorloopig heb ik niets van hem noodig, bootsman. M'n uitrusting is compleet, op een stroozak na. Bovendien trek je zoo'n ding niet aan, hé? Nee, grinnikte Zwan. en jij bent niet op je mondje gevallen, m'n waarde. Kom mee, dan gaan we met de andere matrozen de lui ken van ruim drie af nemen. Je bent nog nooit op de groote vaart geweest, nietwaar? Kijk dan maar goed uit je kokers, want veel tijd om uitleggingen te geven hebben we niet. Dien raad nam Dolf natuurlijk ter harte. Hij moest bij de lui van vooruit niet gis een papkerel aangeschreven staan. En die Monk zou in ieder geval moeten zien, wat de „groene" in ziin mars had. Ze daalden van de midscheeps naar het lagere achter schip. waar ruim drie nog gesloten lag. Eenige matrozen leunden tegen de reeling en keken naar de bootwerkers, die op den wal bezig waren kisten gereed te zetten. Come on jongens, de luiken weg. '(Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2