Jlirrnur £«ïtsrijf (üounutl WAT HITLER ZEIDE Voor velen een blijde tijding: Nieuwe abonnés, die zich vanaf heden abonneeren, ontvangen ons blad tot 1 October GRATIS! Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Productiekosten van de melk RYNBENDE mtionnemtntaprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j et No. 6495 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 63936 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1938 19e Jaargang gfobtrtottieprtfeen: Van I tot 5 regelst.171/* Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Vopr het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Hitiers congresrede Hitiers congresrede, voor zoover deze Zich bezig hield met een waardeering van de Tsjechoslowaaksche kwestie, heeft alle kenmerken aan den dag gelegd, welke jnen. gezien tijdstip en milieu, moest ver dachten. Zij deed een sterk beroep op het gevoel, op basis van een sterk vereenvou digde voorstelling van zaken. Men zal zich herinneren, hoe bij een vorige gele genheid nog werd erkend, dat in het cen trale deel van Europa de nationaliteiten zoodanig zijn dooreengeschoven, dat een nieuwe demarcatie van grenzen evenmin als de huidige een volmaakt billijke oplos sing van de moeilijkheden zou beteekenen. ,Thans worden al zulke meer nuchtere overwegingen verwaarloosd, en wil men de zaak blijkbaar niet anders meer bezien, dan vanaf het standpunt van een verdrukt j.Deutschtum". „De ellende der Sudeten-Duitschers is frameloos. Men wil hen vernietigen. Wat de menschelijkheid betreft worden zij op ondragelijke wijze onderdrukt en verne derend behandeld" aldus spreker in het yuur van zijn betoog, hetwelk met zulk een klem en „Schwung" werd voorgedra gen, dat men niet anders kan aannemen, of de „Führer" was eens te meer gevan gen in den ban van eigen woorden. Dit -ÏS nu eenmaal het gevaar, dat schuilt in elke welsprekendheid, dat zij zich niet voor overdrijving weet te hoeden. De keerzijde van de medaille is, dat men zulk een al te Sterk aangezette passage slechts even on der het nuchtere licht van een volgenden morgen behoeft te bekijken, om aanstonds jtot de ontdekking te komen dat zij geens zins kleur-echt is. De zoo juist aangehaalde passus, welke als de gevoelsgrond kan worden be schouwd, waarop heel 's Führers betoog rustte, verdraagt het kwalijk, dat wij haar van haar omgeving van vaandelp^rade en dwingend trommenrythme los maken, om haar waarde als argument onder het oog te zien. Men heeft, dit doende, dan eenige moeite om voluit ernstig te blijven, en niet een loopje te gaan nemen met deze zóó geplaagde „Volksgenossen", welke men om de grootheid van hun lijden, en de duldzaamheid, waarmee zij dit nu reeds /twintig jaren hebben volgehouden, bijna /geneigd zou zijn voor pure Joden te hou den. Want Hitiers schildering van hun leed komt in al haar rhetoriek gevaarlijk dicht bij de fotografische weergave van een binnenlandsche werkelijkheid, die reeds daarom kwalijk te loochenen valt, daar zij haar slachtoffers letterlijk over de grenzen perst. Wij hebben nergens ge lezen, dat op een overeenkomstige wijze de Sudeten-Duitsche woongebieden door den Tsjechischen overheerscher leegge- drukt worden. Een te zeer met gevoel geladen woord inag ons echter niet tot een soortgelijke reactie in het nuchtere verleiden. De wer kelijke mérites van het Tsjechische natio naliteiten-probleem lijken ons deze. Er is Sn deze centraal-Europeesche gebieden op billijkheids- en utiliteitsgronden een repu bliek gevormd, omstreeks twintig jaar ge leden, waarvan het hoofdbestanddeel het zoolang in onvrijheid gehouden volk der Tsjechen zou zijn, samengesmolten met het broedervolk der Slowaken. Men dien de den nieuwen staat grenzen te verlee- fren, welke politiek houdbaar en econo misch verantwoord zouden zijn; op deze gronden moest men niet terugschrikken voor het omkeeren der rollen en een deel der voormalige „Herrenvolken" op hun beurt in de positie van minderheden bren gen. Wij nemen aan, dat deze positie in derdaad weinig benijdenswaard is ge weest en nog is. Doch de tijd is aangebro ken dat de heeren van Versailles hun fou ten zijn gaan inzien, en op h u n voetspoor de leiders te Praag. Moet men hun, gelijk thans geschiedt, den tijd misgunnen om een misgreep te verbeteren, en in de kern van ons werelddeel een soort van neutrale middenstof te creëeren, als het ware een staatkundig plein, waarop zij die deel heb ben aan verschillende nationaliteiten, doch wier leven door dat van den nabuur zoo veelzins begrensd en mede gevormd wordt, elkander op voet van waardeering en ge lijkheid kunnen ontmoeten? De midden- Europeesche promiscuïteit te groote vermenging) is niet met een groot woord of een dosis gevoel op te lossen. Deze waarheid, door hem eertijds erkend, moet in de persoon van den Führer zelf nog voortleven, al verdringt hij haar „tijdelijk van den voorgrond van zijn be wustzijn, en van zijn politiek. Zij leidde hem, gelijk den slaapwandelaar, waarmee hij zichzelf zoo gaarne vergelijkt, gisteren Sudeten-vraagstuk de kern zijner rede In zijn met zooveel spanning tegemoet geziene groote rede voor het congres der NSDAP te Neurenberg heeft Hitier allereerst de wordings geschiedenis van zijn partij geschetst, waarbij hij er den nadruk op legde, dat deze in haar opkomst had te kampen gehad tegen het vereenigde front van alle zgn. democratische partijen, van uiterst rechts tot uiterst links. Eenzelfde verschijnsel nam spr. thans waar op het terrein der buitenlandsche politiek, waar alle democratien zich tegen het Derde Rijk keeren. Ter verduidelijking van zijn bedoeling zeide de Führer: „Ik spreek over Tsjechoslowakije!", welk woord een storm van applaus ontketende. In zeer scherpe bewoordingen laakte Hitier de wijze, waarop deze staat door Versailles was in het leven geroepen, waabrij millioenen menschen, tegen hun zgn. Zelfbeschikkingsrecht in, in een nationale organisatie waren bijeengebracht, die zij niet hadden verlangd, en waarin zij zich niet thuis gevoelden. Onder de meerderheid der nationaliteiten, welke in dezen staat verdrukt worden, aldus spr., bevinden zich ook drie en een half millioen Duitschers. God heeft de zeven millioen Tsjechen niet geschapen om deze Duitschers te bevoogden en te kwellen. Ik kan den vertegenwoordigers der democratieën zeggen, dat wanneer deze gekwelde schepselen zelf geen recht en geen hulp kunnen vinden, zij beide van ons zullen krijgen. Hitier bracht verder in herinnering, dat Duitschland verschillende offers voor den vrede had gebracht, o.a. door onder den ouden Fransch-Duitschen strijd inzake Elzas-Lotharingen vrijwillig een streep te trekken. Dit is niet uit zwak heid geschiedt; een groote mogendheid als Duitschland zal niet dulden, inzake het Sudetenland verder te worden geprovoceerd. In dit verband deelde Hitier mede, dat sinds 28 Mei op zijn bevel leger en luchtvloot nog buitengemeen werden uitgebreid, en dat aan de Duitsche westgrens thans het grootste ver- dedigings-stelsel aller tijden in spoed-tempo wordt uitgebouwd. Het Duitsche volk staat onder de wapens en eischt, dat de regecring te Praag met de Sudeten tot een overeenkomst geraakt. Over het hoe van deze overeenkomst liet Hitier zich in zijn, meermalen door luid gejuich onderbroken, rede niet uit Hij heeft derhalve zijn toekomstplannen nog niet onthuld, doch algemeen' heerscht de indruk, dat hij den Sudeten- Duitschers als het ware het vorderen van een volksstemming in den mond heeft gegeven. Men kan wel zeggen, dat de toestand door deze rede, die geen recht- streeksche vorderingen inhield, voor korten tijd is opgeklaard; de onder handelingen te Praag kunnen voorshands verderen voortgang vinden. Voor een uitvoerig overzicht zie men blz. 5. Kunnen nog verlaagd worden arbeidskrachten, noodig voor het melken van het vee en c*n het land in stand te hou- J aarver PaderinP van de F /V 7 üen. Het is wel van belang, dat hei' aantal J aarvergaa er mg van ae arbeidsuren boven het noodige personeel voor het melken tot het uiterste wordt be perkt. DE KINDERVERLAMMING Te Waddinxveen 16 gevallen WADDINXVEEN, 13 SeDt. Opnieuw heb ben zich in deze gemeente 4 gevallen van kinderverlamming voorgedaan bij jeugdige kinderen van Vfó tot 7 jaar, waarvan één met dood elij ken afloop. Het aantal gevallen is thans gestegen tot 16. waarvan 5 met doodelijken afloop. Gistermiddag had ten Raadhuize een con ferentie plaats van den Burgemeester, met den Hoofdinspecteur van de Volksgezond heid Dr. Eijkel en den Inspecteur Dr. Putto en de 3 plaatselijke doktoren, ter bespreking van d^n algemeenen toestand in verband j met de vele gevallen hier ter plaatse. Alle scholen daar gesloten MOORDRECHT, 13 September. In deze gemeente is een tweede geval van kinder verlamming geconstateerd, thans bij een veertienjarig meisje. In verband hiermede heeft de burgemees ter in overleg met den inspecteur voor de Volksgezondheid gelast, dat alle scholen voor voorbereidend en voor gewoon lager onderwijs moeten worden gesloten, voorloo- pig tot en met 24 September a.s. Twee scholen te Groningen gesloten GRONINGEN, 13 September. Wederom heeft zich alhier een geval van kinderver lamming voorgedaan en wel bij een twee jarig meisje. Uit voorzorg is thans de school, waar een broertje van het patiëntje onder wijs geniet, gesloten. In overleg met den Inspecteur van de Volksgezondheid is voorts de schippers- school te Groningen gesloten. Te IJsselmonde IJSSELMONDE- 13 Sept. In verband met het geval van kinderverlamming in onze ge meente zijn de scholen deze week gesloten. Ouders wordt aangeraden hun kinderen niet naar kinderbewaanplaatsen, scholen of op eenhoopingen van menschen te zenden. Scholen te Dirksland gesloten DIRKSLAND, 13 Sept. Wegens het voor komen van een geval van kinderverlamming bij een 3-jarig kind in 't gezin K. zijn thans alle scholen alhier tot nader order gesloten Prof. Dr A. C. Josephus Jitta Bedankt als lid van de Vrijz. Dem. Bond Naar wij vernemen heeft Prof. Dr A. C. Josephus Jitta. die in de Vryz. Dem. Bond een vooraan staande plaats in nam en wiens woord gezag heeft, bedankt voor het lidmaat schap van deze poli tieke partij. Het is bekend, dat de in zichten van Prof. Jitta de laatsle ja ren in met onou augr.jke mate zijn gewij- kinderverlamming zigd en afweken van de principieele opvat tingen in de kring zijner vroegere politieke medestanders. Hij heeft sindsdien meer- merkwaardige beschouwingen gepubliceerd ten aanz:en van democratie, gezag en vryheid. beschouwingen, die op menig pun: verwantschap vertoonen met hetgeen onder ons over deze onderwerpen wordt g-leend. Hedenmiddag vergaderde te Nijmegen de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond (F. N. waarin na de gewone agendapunten af- gehandald te hebben door Dr. Ir. H. J. F r a n k e n a, van het Rijkslandbouwproefstation te Groningen een inleiding werd gehouden over de vraag: Opwelkewijzekunaen "e productiekosten der melk og verlaagd worden? Na erop gewezen te hebben, dat buiten be schouwing gelaten zullen worden maatrege len die buiten de boerderij liggen en dat geen rekening wordt gehouden met verschil in kostprijs en de werkelijke inkomsten uit vee-afzet verkregen, noch uit teruggeleverde afvalproducten van de melk, die voor jong is gebruikt worden. Uitgegaan wordt van een normaal groen- bedrijf. Hierbij zijn de posten arbeidsloon, aangekocht veevoeder en pacht de voor naamste factoren. De belangrijkheid dezer drie onderdeelen wisselt misschien in de verschillende gebieden. Globaal komt men in Friesland ö.v. op de volgende verhoudingen met betrekking tot hei' aandeel van den kostprijs van de melk: arbeidsloon 28 pet., veevoeder 22 pet. en pacht 341/2 pet., terwijl in het Zuidholland- sche weidgbedrijf, uitsluitend voor het melk. vee, ongeveer de volgende cijfers gelden: arbeidsloon 19 pet., veevoeder 36pet. en pacht 18 pet. Wat het arbeidsloon betreft: de arbeidsbezetting in een groenbedrijf wordt practisch geheel beheerscht door tusschen de moeilijkheden opnieuw heen, immers hij heeft noch den eisch der auto nomie, noch dien van 'n plebisciet, welken men hem van de lippen wilde aflezen, open uitgesproken. Hitier beidt zijn tijd, al maakt hij zich tevens breed door op de „herwonnen le venskracht" van het Rijk te wijzen; hij heeft zich terdege ervoor gewacht, zich in de impasse van een te duidelijk uitgespro ken toekomsttaktiek te begeven. Hij heeft, gelijk men zulks pleegt te noemen, zich persoonlijk nergens op vastgelegd. Hij heeft geen volksstemming verlangd, doch den Sudeten-Duitschers practisch in den mond gegeven, er een te eischen. Langs dezen weg is er voorloopig van buigen of barsten geen sprake. In zooverre zal een zeker deel der wereld, dat in zijn oogen reeds de verschrikkingen van een nieuwen oorlog weerspiegelde, zich weder opge lucht kunnen gevoelen. Een verlaging bedrag door dali arbeidsloon is denJcbaar, wanne' lo van het loon- ng van het haast niet srmen de be ing in den landbouw be ziet, hoe moeilijk hei'ook voor veel bedrijven mag zijn, dit loon uitte keeren. De onkosten, besteed aan krachtvoe- e r, loopen vrij belangrijk uiteen, tengevol* 3 van een verschil in veebezetting en de mogelijkheid tot het winnen van voeder uit eigen bedrijf. Wil men deze poet verlagen, dan zal aan twee voorwaarden moeten wor den voldaan, nl. het winnen van een product van bei'ere kwaliteit tegen een prijs, die per eenheid voederwaarde beneden den kracht- voederprijs ligt. Ook heter hooi winnen, ensilage en kunst matig graadrogen komen in aanmerking. Bij de eerste komt vooral de winning van het hooi in een jonger groeistadium in aan merking en voorkomen dat een groot deel van de voederwaarde door broei verloren gaat. De Finsche methode van inkuilen geeft een uiverst waardevol voeder en voor een zeer groot deel kunnen de bezwaren voor de zuivel worden ondervangen. Kuilvoer in het voorjaar kan belangrijk bijdragen tot een goedkoopere voederwijze. Het kunstmatig gedroogde gras komt in zijn samenstelling het kracht voeder nog het meest nabij. Hot it» technisch heel goed mogelijk, een beter product uit eigen bedrijf te winnen, waardoor de behoefte aan krachtvoeder ge ringer wordt. eisch, om ook goedkooper voer te winnen, is moeilijker te overzien. Uit een vergelijking van een tweetal rant soenen, waarvan het eene gebaseerd is op veel voeder uit eigen bedrijf: hooi, kuil, aardappelen en verder krachtvoeder, en het ander uitsluitend uit matig hooi en kracht- voeder bestaat, blijkt echter duidelijk, dat het eerste belangrijk minder kost. Het eerste proefjaar met het kunstmatig drogen van gras heeft reeds getoond, dat met behoud van voldoende hooi en kuilvoer circa 30 ton gedroogd gras verkregen is ii de bedrijven, waar normaal circa 20 toi krachtvoeder werd gebruikt. Ook de resultaten met een gewijzigd systeem van beweiding, berustend op het beginsel van kleine perceelen en korte beweidingsperioden, wijzen erop, dat er nog aanzienlijke productie-verhoogingen mogelijk zijn. P-acht heeft als derde factor een be langrijken invloed. De groote vraag naar land Unilever contra „Zuid-Limburger" s HERTOGENBOSCH. 13 Sept. Het pro ces, dat door de Lever Brothers en Unilever N.V. te Rotterdam aanhangig was gemaakt tegen het te Kerkrade verschijnende blad J)e Zuid-Limburger" wegens het publicee- ren van een artikel over het Unilever-con cern en het uitgeven van het artikel in bro churevorm, zou heden voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch in hooger beroep in kort geding worden gevoerd, nadat de recht bank te Maastricht ae vordering van Uni lever tot stopzetting van de verspreiding, had afgewezen. De advocaat van Unilever, Mr Kol f- schoten, heeft gisteren echter medege deeld, dat Unilever afziet van deze behan deling in hooger beroep. veroorzaakt een pachtprijs, die in vele ge vallen niet in overeenstemming is met de uitkomsten van het bedrijf. Meer voorlich ting aan ondeskundige grondbezitters en beter begrip van de werkelijke belangen, waar het hier omgaat, zouden een opdrij ving van de pachv kunnen voorkomen. F.en middel, dat verder den invloed van de pacht kan verminderen, is opbrengstver- hooging. Op grond van verschillende bereke ningen komt spr. tot de conclusie, dat het heele samenstel van maat regelen, in bedrijfsverband toegepast, de productie van het grasland met 50 kan ver- fa o og e n. Een belangrijke verschuiving in de ver deeling van de onkosten hoefv plaats go^ad. Het arbeidsloon is gestegen tot circa 34%, pacht is gedaald tot 31 en veevoeder tot liy2 kunst mest daarentegen neemt thans 10y2 van de onkosten in. De onkos ten per ha nemen toe, maar daar staat te genover een opbrengstverhooging van melk, waardoor ten slotte een belangrijke kostprijs verlaging van de melk kan worden verkre gen. Kostprijsverlaging van de melk zal dan verfcregen zijn met als gevolg een arbeidsintensieveren weidebouw en hoo- gere opbrengst per ha. Dit laatste zal ons misschien noodzaken, meer aan dacht te besteden aan omzetting in bouwland. De opvolger van Pater Perquin Pater J. Dito O.P. voorzitter van den K.R.O. AMSTERDAM, 13 Sept. In de vergadering van het hoofdbestuur van de K.R.O. is met algemeene stemmen tot voorzitter gekozen in de vacature, ontstaan door het overlijden van pastoor L. H. Perquin, O.P. Z.G. pater lector J. Dito O.P. De nieuwe brug te Dordrecht Op vragen van den heer V a n S1 e e n, lid der Tweede Kamer, omtrent de nieuwe brug te Dordrecht en wat daarmee annex is, heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, dat deze brug met de bijkomende werken om streeks 1 Mei 1939 in gebruik zal kunnen worden genomen. Aanvankelijk werd verwacht, dat de brug te Dordrecht tegen het einde van 1938 voor het verkeer zou kunnen worden opengesteld. Doordat de bouw van de toeleidende viaduc ten langere voorbereiding heeft gevorderd dan was voorzien, zal de. openstelling later moeten geschieden dan verwacht werd. Het ontwerp van de wederzijds bij de brug aan sluitende viaducten, te zamen ongeveer 1 Km. lang, bracht door de ligging vele techni sche moeilijkheden mede, welker oplossing fijdroovend is geweest, en vorderde boven dien langdurig overleg, voor wat de zuide lijke viaduct betreft in het bijzonder met de Ncderlandsche Spoorwegen. Een en ander 1 eeft tot een vertraging van eenige maan den geleid. Ir W. F. de Wit in Oost-Siberië overleden? DELFT, 12 September Bij de familie te Delft, Enkhuizen en Amsterdam is bericht ontvangen, dat Ir. W. F. de Wit in Oost- Siberië zou zijn overleden. Naar men zich herinneren zal, werkte de uit Enkhuizen af komstige heer De Wit sinds 1929 in een fa briek te Moskou en werd hij om onbe kende redenen gearresteerd en naar Siberië verbannen. Alle pogingen om iets omtrent hem te ver nemen hebben gefaald. Jongeman door auto aangereden en gedood Fietsen raakten in elkaar DOORN. 13 September. Gisteravond omstreeks half zeven is een achttienjarige jongeman, werkzaam bij de Hero-fabrieken te Zeist, op den straatweg tusschen Leer sum en Doorn door een auto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer reed naast twee vrienden op de fiets. Plotseling schrok ken zij voor een achteropkomende auto. waarvan de bestuurder hevig toeterde. De fietsen geraakten in elkaar, waardoor van hen voor de auto kwam te vallen en door het voertuig werd gegrepen, met het vermelde noodlottig gevolg. Het stoffelijk overschot is naar Doorn overgebracht. DE ORANJEGARDE OP PRINSJESDAG. Als naar gewoonte zullen op Prinsjesdag 20 September, uit alle afdeelingen van do Oranje-Garde de li-den optrekken naar de Residentie, om II.M. de Koningin ie huldi gen wanneer zij uitrijdt om de vergaderi der Staten-Generaai te openen Dit jaar zal de hulde een speciaal karak ter dragen en zal de Oranje-Garde daaren boven een groote middagvergadering hou den in de Dierentuinzaal. waar verschillen de sprekers, wier namen later hekend gemaakt zullen worden, het woord zul len voeren en de film: „Veertig jaar" wordt vertoond. VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Te Nijmegen is de algemeene vergade-» ring gehouden van den Alg. Ned. Zuivel-» bond. De overleden burgemeester van Rot-* terdam is door den burgemeester van Den Haag in de Raadszitting herdacht. De nieuwe brug te Dordrecht wordt waarschijnlijk in Mei 1939 opengesteld. Vergadering van de Vereen, van Kerk voogdijen in de Ned. Herv. Kerk. Hitier houdt felle rede tegen Praag, aan het slot van het N.S.D.A.P.-congres te Neurenberg. Praag laat Londen weten dat een ple bisciet over het Sudeten-vraagstuk tot de onmogelijkheden behoort. VOLENDAM, HOTEL v. DIEPEN Schitterend gelegen aan de haven, m. groote serre aan zee. Telefoon 208. Alle modern comfort Kamers met str. water en bad« Logies met ontbijt 2.Diner 1.50. Lunch 1.50. Plat du jour 0.90. Gezel schappen spec. cond. Gelegenheid tot dinee- voor 200 personen. Prima keuken. IK SNAK ER NAAR „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE HET ADRES voo,: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK I VRAAGT TARIEVEN I Tentoonstelling van belangrijke 16e en 17e eeuwsche HoL Iandsche en Vlaamsche Schilderijen, In de zalen van de Firma D. KATZ, Spoor straat 3337, te DIEREN bij Arnhem, van 2 Juli tot en met 15 September 1938. Geopend alle werkdagen van 10—6 uur. Deze Tentoonstelling is geheel y r ij te bezichtigen. Het mond- en klauwzeer In heel de Alblasserwaard heerscht thans het mond- en klauwzeer. Bleven tot nu toe enkele gemeenten gevrijwaard, de ge vreesde ziekte komt nu ook voor onder vee stapels te Giessen-Nieuwkerk en Peursum. Op verschillende plaatsen neemt de ziekte snel toe. Te Bleiswyk zijn thans by vrijwel alle hoeren de beesten door mond- en klauwzeer besmet. Onder Hoek van Holland, breidt het mond- en klauwzeer onder het vee sterk uit. Bij zes veehouders is het vee door deze ziekte aangetast. Te Pijn acker, neemt deze ziekte onder het vee schrikbarend toe. Weer 30 nieuwe gevallen zijn er bij gekomen, zoodat er nu totaal 180 gevallen aangegeven zijn. Te Voorschoten, waren er volgens de laatste opgaven 17 gevallen, de vorige week ziin er 35 nieuwe eevalli-n aangegeven. Te Lange Ruige Weide is reeds het 22ste geval aangegeven. Te Waalwyk heerscht deze epidemie weer in hevige mate. Bij den landbouwer de H. is een geval met doodelijken afloop voorgekomen. Te Waddinxveen .breidt de ziekte zich nog steeds uit. Op verreweg de meeste boerderijen komt de ziekte voor, nl. op 140. Te Z u i d 1 a n d, is door een drietal vee houders aangifte gedaan, dat onder hun vee mond- en k^uwzeer is uitgebroken en wel door C. Arkenbout, A. P. Lugtenburg en G. Stoof. Incident te Eger en Aussig Het D.N.B. meldt uit Eger, dat het aldaar tot een schietpartij is gekomen, waarbij een man werd gedood en drie kinderen ernstig werden gewond. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Ook te Aussig zijn schoten gevallen waar door twee Sudeten-Duitschers ernstig wer den getroffen. Men heeft de daders nog niet kunnen vatten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1