kdtOD De begrafenis van Rotterdam s Burgemeester Argentinië en Nederland zoeken elkanders belangen MAANDAG 12 SEPTEMBER 1938 ZONDAGSRUST Het moet erkend worden, dat de be lijdenisschriften van Lutherschen Calvinisten het niet uitspreken, dat één dag van de week moet afgezonderd worden worden in dien zin, dat op dien dag alle onnoodige arbeid moet worden gestaakt. In art. 28 van de Augsburgsche Confessie leest men: „Want die het daarvoor houden, dat de instelling van den Zondag in plaats van den Sabbath als noodzakelijk ingevoerd zij, die dwa len zeer, want de Heilige Schrift heeft den Sabbath afgedaan". En Luther schrijft in zijn Catechismus: „De Zondag is een vrije, menschelijke, kerkelijke inzetting, die aan ieder de ge legenheid geeft, het Woord Gods te hooren". Zwingli zei, dat de Zondag in zich zelf niet heiliger was dan andere dagen, Calvijn gaat zelfs zoover in zijn Insti tutie, dat hij de Kerk aan één dag op de zeven niet zou willen binden. Wel acht hij het best voor den Kerkdienst, om één vastgestelden dag te hebben. Evenwel, in zijn commentaar op Gen. 2 is Calvijn wel wat teruggekeerd op zijn schreden, en noemt althans één dag rust in de week scheppingsordinantie. Ook de Heidelbergsohe Catechismus zwijgt in Zondag 38 geheel over den Zondag als rustdag. En Ursinus, een der opstellers van den Catechismus, spreekt in zijn „Schatboek" geheel niet van het nalaten van Zondagsarbeid. De theoloog Gomarus leerde, dat de Christenen den Sabbath vieren, niet uit kracht van het vierde gebod, maar uit kracht van een vrije keuze der Kerk, Hiertegen trad Walaeus op, die volhield, dat de Sabbath scheppingsordinantie was, en de verandering daarvan in den Chris- telijken Zondag berustte op een Aposto lische inzetting. Nog later ontstond over dit punt ver schil tusschen de Voetianen en Cocceja- nen. Het ging zoover met die twisten, dat de Staten van Holland twee resoluties aannamen, resp. 7 Augustus en 25 No- vember 1659, waarbij bepaald werd, dat de twisten over den Sabbath moesten ophouden. Voetius bestrijdt de meening van Coc- cejus, wanneer deze het vierde geboc geheel ceremonieel opvat en daarom meent, dat de Christen volstrekt niet verplicht is het vierde gebod te onder houden. Deze twisten bleven nog langen tijd plaatselijk voortduren. In Rotterdam b.v. werd in 1660 de Coccejaansche predi kant Izak le Maire door diens amb noot Ridderussen in veertig vervolgpree- ken bestreden. In 1658 durfde Prof. Heidanus te Leiden te beweren, dat het vierde gebod niet meegeteld diende te worden onder de zedelijke geboden. Men moet zich niet al te zeer verwon deren over dezen gang van zaken. De Roomsche Kerk had met haar instellen van talrijke feestdagen naast den Zon haar leden gevoerd in de sfeer van werk heiligheid, en zoo doen verslappen de gedachte, dat wij alle dagen van onze booze werken moeten vieren. Calvijn, die juist op dat alle dagen vieren (d.i. loslaten) van onze booze wer ken den nadruk wilde leggen, kon aan vankelijk weinig op hebben met z.g. bij zondere dagen. Toch heeft hij wel eenigermate beseft, dat er in den wekelijkschen rustdag be halve een ceremonieel karakter ook een essentieel karakter school, dat voor alle tijden moest gelden. Hiervoor pleit zeker wel, dat hij zegt in zijn Institutie, dat de rust van den Sabbath volgens Exodus 23 12 evenzeer past voor ons, als voor de Joden. Echter, het feit, dat hij den Zondag hield voor een kerkelijke instel ling en zijn diepsten oorsprong niet afleidde uit Gen. 2, deed bij hem een leemte ontstaan in de verklaring van het vierde gebod. Eerst in de 19e eeuw werd de Zon dagsviering weer in eere hersteld. Het was inderdaad noodzakelijk, dat men meer ging leven in het bewustzijn, dat de wekelij'ksche rustdag berust op Schep pingsordinantie. Alleen het goddelijk gebod geeft kradht tot handhaving van den rustdag en dat te meer in een tijd als de 19e eeuw, toen de moderne ont wikkeling van ons bedrijfsleven ons als 't ware dreef in de richting van nooit onderbreken arbeid. Van mensChelij'k standpunt bezien, is het een zegen te achten, dat juist in die 19e eeuw de Zondagsrust weer tot een probleem is gesteld, omdat in die eeuw de arbeid door vérgaande specificeering meer afmattend werd en minder arbeids vreugde sdhonk. Maar hiertegenover staat, dat door sommige Christenen nu een Zondagsrust werd voorgestaan, die de Sabbathsvie- ring in Sabbathisme deed ontaarden en alzoo het ware doel van den rustdag voorbijstreefde- Intussohen blijkt uit hetgeen we hier boven schreven over de Zondagsviering, dat zoowel de heer L. als Dr. van Selms zich met een schijn van recht beriepen op de Hervormers, om de stelling te verde digen, dat er hoegenaamd geen venband bestaat tusschen den Joodschen Sabbath en den Christelijken Zondag. Men zag echter over het hoofd, dat aanstonds na de Reformatie het vraag stuk van den Zondag opnieuw aan de orde is gesteld omdat men gevoelde, dat Dit artikel sluit aan bij het hoofdartikel fii ons bladt van 27 Aug. De Coolsingel in rouw Groote belangstelling op de begraafplaats Een roerende plechtigheid ROTTERDAM, 10 September Een vreemde, diepe stilte hangt over den Coolsingel. En toch is het Zaterdagmiddag. zijn er nog veel meer menschen dan ge woonlijk. Doch al die menschen luisteren zwijgend en eerbiedig naar de klanken, die uit de Burgerzaal komen; droeve klanken, die spreken van rouw over den verscheiden burgervader. Zooals de heele Coolsingel rouwt. De vlaggen, die nog kort geleden uiting gaven aan groote vreugde, spreken thans, halfstok waaiend, van rouw. De feestver lichting is verdwenen en in de iplaats daar van branden, bij klaarlichten dag, alle lam pen. met zwart crêpe omfloerst. Op het bordes van het Raadhuis staat een eere-wacht van politiemannen, langs den Coolsingel staan de vertegenwoordigers van het Rotterdamsche vereenigingsleven ge schaard, de vlaggen en vaandels somber omfloerst. Zóó. in stilte luisterend naar treurmuziek en zang, naar de redevoeringen in de Burger zaal, eert Rotterdam's burgerij de i dachtenis van een burgemeester, die zichzelf nimmer op den voorgrond plaatste, maar toch achting wist te verwerven. Als de droeve plechtigheid binnen de stad- huismuren geëindigd is, treden de boden, de hoofdbode Jacobs vooraan, naar bui ten, stemmig in hun dofgroene uniformen met witte handschoenen. Dadelijk volgen de dragers van een vijftal kransen én dan ver schijnt de kist m.et het stoffelijk hulsel van Pieter Droogleever Fortuyn, in leven burg; meester van de Maasstad. Geroerd ontbloot ieder het hoofd; politie-agenten staan salu- eerend stram in de houding, terwijl de lijk kist in de auto geplaatst wordt en de bloem stukken daarop. En als dan langzaam, heel langzaam de wagen wegrijdt, om voor de Beurs zich aan den kop van den stoet te stellen, beleven we 't roerendste moment van den middag. Thans rijdt het overschot van burgemeester For tuyn langs de vaandels en vlaggen, die zoo vaak voor hem in feestelijke rij voorbijtrok ken. Nü ziet dit alles er zoo somber en treu rend uit. Als een laatste groet der Rotter damsche burgerij nijgen de vaandels, als de zwarte auto voorbij glijdt, op weg naar de laatste rustplaats. In langzame rij volgen de negentien auto's met familie, wethouders, raadsleden en hoofden van bedrijven, evenals een groote auto met bloemstukken, die zioh opstellen onder de treurende klokketonen van het ca rillon, dat inmiddels is gaan spelen. Dan, om twintig over drie, zet de lange stoet zich in beweging. Het lichaam van den burgemeester gaat voorgoed de stad, waarin hij tien jaar de hoogste positie bekleedde, verlaten. Overal, waar het passeert, worden de hoof den ontbloot en even is het dan stil in onze altijd zoo bedrijvige stad Zooals we Zaterdag meldden, vertrok de begrafenisstoet van den overleden burge meester van Rotterdam, Mr. P. Drooglce- er Fortuyn, tegen half vier uit de Maasstad om zich naar Den Haag te be geven. Ook daar was de belangstelling langs den weg zeer groot. Wie er waren Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan waren dichte scharen belang stellenden langs de paden geschaard. Om de groeve werden alleen genoodigden toege laten. Van de zeer vele autoriteiten, die den doode de laatste eer kwamen bewijzen, noe- we: den minister van Binnenlandsche Zaken, den heer H. v. Boeyen, luitenant-ge neraal J. H. Revnders, voorzitter en vice- admiraal J. Th. Fürstner, lid, als vertegen- roordigers van den Raad van Defensie, dr. M. H. Damme, directeu-generaal P.T.T., den burgemeester van den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, met de weihouders prof. Van der Bilt, Snoeok Henkemans, Feber en Buurman, de gemeente-secretaris mr. dr. J. J. Boasson, den Belgischen gezant, baron Her ry, staatsraad J. B. Kan, mr. D. Fock, eere voorzitter van de Lib. Staatspartij, Mr. W. C. Wendelaar, voorzitter van de Lib. Staats partij, met enkele hoofdbestuursleden, Ir. H. /an der Voort, lid hoofdbestuur Lib. Staatspartij, Mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard, lid van de Eerste Kamer, luit.-gen. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, comman dant van het veldleger, gen.-majoor Jbr. Al- ting von Geusau, commandant van de eer- ste divisie, gep. luit^n.-gen. I. F. Duymaer v. Twist, kolonel Walaardt Sacré, algemeen secretaris van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart, Henry Dekking, voorzitter Ned. Journalistenkring en mr. J. J. van Bol huis, voorz. Haagsche Journalistenvereeni- ging- Voorts waren er tallooze personen, die ge meentebesturen vertegenwoordigden, Rotter- dit probleem niet voldoende was opge lost. Reeds op de Synode van Dordrecht in 1618 en 1619 werden een zestal arti kelen door een daartoe benoemde com missie voorgelezen en geapprobeerd, waarin duidelijk werd aangegeven het verband tusschen Joodsohen Sabbafch en Ghristelijiken Zondag. Voor den Christen is de Zondagsrust nooit het doel. Die rust blijft voor hem slechts het middel tot Zondagsh e i 1 i- g i n g. Maar dit sluit niet in, dat we den zegen zouden miskennen, welken God in dien rustdag ook voor het natuurlijke leven wil geven. Daarom is 'het de bevoegdheid en de plicht der Regeering om door bevorde ring van Zondagsrust het welzijn des volks te behartigen, zoowel in zedelijk als geestelijk opzicht. damsche hoofdambtenaren en oud-hoofd ambtenaren, hoofdlieden van de Rotterdam sche Brandweer, vertegenwoordigers van Rotterdamsche cultureele en andere instel lingen en tal van personen uit het Rotter damsche bedrijfsleven. De plechtigheid Klokslag vijf uur reed de lange stoet de Algemeene Begraafplaats op. Hier hechtte de consul-generaal van Bulgarije, mr. A. E. D. von Saher, namens de Bulgaarsche re geering een krans aan de baar. Toen de auto's de kapel op de Alg. Be graafplaats bereikten, zette de daar opge stelde Rotterdamsche Politieharmonie „Her- mandad" den treurmarsch van Chopin in. De baar werd vervolgens de kapel binnen gedragen, en het orgel deed koraalmnziek van Bar.h hooren, terwijl er zich de familie leden, de wethouders en de gemeenteraads leden uit Rotterdam en degenen opstelden, die verder de baar gingen volgen, als die naar de groeve zou worden gedragen, met de twaalf oudste gemeenteraadsleden uit Rotterdam als slippendragers. Toen deze nieuw geformeerde stoet de kapel verliet, speelde ..Hermandad" plechtig „Adieu mes amis' van Baumann. Langzaam schreed man voort, boden van het Rotterdamsche stadhuis in hun groene uniformen voorop, tot bij de groeve, waar omheen een ruimte was vrijgehouden voor de bij deze plechtige ceremonie het naast betrokkenen. Toen allen zich om het graf hadden geschaard, 'en de krans van H. M. de Koningin en eenige andere kransen op de kist waren gelegd, zong de Rotterdam sche Politiemannenzangvereeniging „Her mandad", met „Rott.es Mannenkoor" tot één koor vereenigd, onder leiding van Jos Vrancken Jr., „De dag des oordeels" van A. B. H. Verhey. Do schoonzoon van den overledene spreekt De schoonzoon van den overledene, Dr. F. W. Zeylmans van Emmichoven, trad nu naar voren, om de volgende rode uit te spre ken: „Het was de wensch van mijn overleden schoonvader, dat op de begraafplaats alleen een enkele, intieme toespraak zou worden gehouden. We komen juist uit Rotterdam, diep onder den indruk van de grootsche af- scheidsplechtigheid, en meer nog van de die pe stemming van eerbied jegens den burge meester, die daar was. Hier is het de plaats om iets te zeggen over 't intiemere leven van den overledene. Deze had groote innerlijke eigenschappen, heeft het menschelijke leven altijd als iets groots beschouwd. Groote eigenschappen sie- den hem: in de eerste plaats trouw aan wat hij als werk op zich had genomen, trouw aan zijn idealen, aan zijn familie. Naast die trouw kenmerkte zich zijn volle overgave: zich niet sparende, gaf hij zich aan de groo te en kleine taken, welke hij op zijn weg vond. Daaraan heeft hij ook al zijn licha melijke krachten gegeven. Ook zijn lichaam heeft hij verbruikt in dienst van de gemeen schap. Humor was een van zijn groote eigen schappen, in elke omstandigheid Die humor had een diepen ondergrond; die humor ook wees hem den weg om moeilijke situaties op te heffen. Treffend was zijn intimiteit in het familie leven. Een groot voorbeeld is hij geweest voor zijn kinderen en kleinkinderen. Hij .zal ons onvergetelijk blijven. Hij wist zijn uiterlijke, groote leven te verbinden aan de intimiteit van het familieleven. Hij stel de zichzelf steeds zware opgaven en trachtte die met groote toewijding te volbrengen. De winst die zijn leven heeft gebracht, is grooter dan het verlies. Zijn voorbeeld blijft. Een goed, edel, wijs man is heengegaan, maar in den geest blijft hij met ons allen verbonden Een oogenblik was het stil na deze ont roerende rede, en toen zong het koor een ko raal uit de Matthaus Passion „Wen ich einmal musz scheiden", dat gedempt over de groeve klonk, waarin de kist werd neer gelaten. Tenslotte dankte dr. Zeylmans van Em michoven mede namens de weduwe Droog leever Fortuyn en verdere familieleden, in zonderheid den gemeenteraad en het dage- lijkseh bestuur van Rotterdam, voor alles, wat deze hebben gedaan voor de nagedach tenis van den overledene. Ook aan het meentebestuur van 's-Gravenhage voor zijn belangstelling bracht spr. den innigen dank der familie over. Het muziekcorps „Hermandad" der Rot terdamsche politie bracht nog ten gehoore: „Dankt, dankt nu allen God" en daarmede was de plechtigheid ten einde. Overzicht tijdens den zang van het Rot terdamsche Mannenkoor. Nederlandsche Handels-Missie gaat vrucht dragen Een gemengde commissie op komst Op den 6den Sept. 1938 dag van natio nale vreugde en lankbaarheid werd te Buenos Aires in het paleis van het Ministe rie van Buitenlandsche Zaken officieel on- dertee-kend een tweetal overeenkomsten tus schen de regeeringen van Nederland en Ar gentinië. Deze onderteekening geschiedde namens de Argentijnsche regeering door Zijne Excellentie den Minister van Buiten landsche Zaken en namens de Nederland- sche 'regeering door onzen Gezant alhier, Zijne Excellentie den heer P. E. Teppema, die vergezeld was door de overige leden van het gezantschap, De eerste overeenkomst heeft betrekking op het zoo belangrijke vraagstuk der emigratie en bestaat uit lcorte inleiding en vier artikelen. In de leiding wordt verklaard, dat beide regeerin gen den wensch koesteren om de reeds be staande banden tusschen beide landen op elk gebied te versterken en voorts,, dat een Nederlandsche emigratie, met name landbouwers, veehouders en tuinders ■genoemde landen profijtelijk zal zijn. Omdat het gewenscht is voor zulk een emigratie een goede basis en organisatie vast te stel len, wordt het volgende overeen gekomen: Artikel 1. De Argentijnsche regeering, langende om genoemde emigratie te bevor deren en te vergemakkelijken, zal de Neder landsche regeering jaarlijks of binnen kor ter termijn, langs diplomatieken weg inlich ten over alles wat hierbij in aanmerking komt: beschikbaren grond, eventueele cra- dieten door banken of kolonisatie-instituten, arbeidswetgeving, exploitatie, productie, mid delen van vervoer, prijzen der producten, eischen te stellen aan emigranten op ge neeskundig, sociaal en politiek gebied, wijze van bearbeiding, irrigatie, enz. Artikel 2. Wederkeerig zal de Nederland sche regeering op dezelfde wijze inlichtingen geven over het aantal families, dat wenscht te emigre eren, hetzij individueel of gezamen lijk, over de capaciteit dier emigranten, over de middelen, waarover zij beschikken, over hun vervoer, enz. Artikel 3. Ter uitvoering van het in de vorige artikelen genoemde plan, zal een ge-, mengde commissie worden benoemd; drie leden door elk der beide re geeringen, welke commissie te Buenos Aires is gevestigd. Aan deze commissie wordt dan opgedragen alles te controleeren en praktisch uit te voeren. Artikel 4. Hierin wordt bepaald, dat de overeenkomst in werking treedt op den dag onderteekening, dus 6 Sept. 1938 en van kracht blijft, zoolang zij niet wordt opgezegd door een der partijen. In dit verband mag worden gemeld, dat de leden dezer commissie hier zeer spoedig zullen worden benoemd; dat soortgelijke con venties reeds gesloten zijn met Denemarken en Zwitserland en dat er van Nederlandsche ■zijde reeds groote belangstelling is voor kolonisatie in de Delta; 1 Vestiging van consnlaten De tweede overeenkomst raakt de toe lating van Argentijnsche Consuls in Oost- Indië, Suriname en Curasao. Terecht wordt opgemerkt hetgeen in Holland misschien minder bekend is dat Argentinië uit oijs Indië goederen betrekt, ter waarde van ruim 44. millioen pesos-per. jaar en dat om gekeerd Indië van Argentinië niets koopt. Het is alleszins begrijpelijk, dat Argentinië gaarne den export naar Indië wil bevorde ren en dat daarom voorgesteld wordt om daar consuls aan te stellen. Bepaald wordt voorts nog, dat deze consuls wel de handels belangen van Argentinië zullen behartigen, maar dat zij zich niet rechtstreeks tot de Nederlandsche regeering zullen wenden, maar steeds via de diplomatieke vertegen woordiging van Argentinië in Den Haag. Waar ook deze overeenkomst bedoelt de handelsbelangen van beide landen te behar tigen,. daar is er alle reden tót voldoening Een en ander is vrucht van het bezoek der Nederlandsche Handels-Missie in het jaar 1937, en van het actief optreden van onzen Gezant alhier. Onze regeering deed derhalve wel een kostelijk en noodig werk, toen zij deze Missie naar Zuid-Amerika zond. Dat de Argentijnsche regeerjng waarlijk met bekwamen spoed in deze zaak optreedt, blijkt wel uit het feit, dat, op denzelfden dag, waarop de overeenkomsten geteekend wer den, ook reeds de leden van de commissie werden benoemd. Het zijn de heeren Dr Vic tor Pinto van hot Ministerie van Landbouw; Dr E. Mendez Delfino, directeur van de Nationale Hypotheekbank, en Ir Miguel F. Casares, voorzitter van het kolonisatie-insti tuut der provincie Buenos Aires. Wanneer nu ook door de Nederlandsche regeering drie leden worden benoemd, is alles in orde en kan er praktisch werk verwacht worden. Elke vooruitgang inzake het vraagstuk der emigratie en kolonisatie naar Argentinië stemt tot blijdschap en dankbaarheid. Buenos Aires, 7 Sept. 1938, A. C. S. GEMENGD NIEUWS Verkeersongeluk bij Diemen Twee gewonden DIEMEN, 12 September. Op de Wees- perzijde bij, de Duivendrechtschebrag zijn een fietser en een motorrijder met elkaar in botsing gekomen. De wielrijder Van R., een jongeman uit de Wittestraat te Amsterdam, wilde ter hoogte van de brug den weg naar tuindorp Watergraafsmeer inslaan. Bij het oversteken van den drukken straatweg werd hij aan gereden door den motorrijder, die uit de richting Diemen naderde. Beiden kwamen te vallen, waarbij Van R. bewusteloos bleef liggen. Dr van Gemert uit Diemerbrug constateerde, dat de wielrijder, behalve een gescheurde lip, een zware hersenschudding had opgeloopen. De motorrijder, afkomstig uit Rotterdam, had eveneens een hersenschudding gekregen Met een auto van den G.G.D. is het twee tal naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis te -Amsterdam overgebracht DE KINDERVERLAMMING Thans ook in Zeeland School te Koudekerke gesloten Ook in Zeeland is thans kinderverlam ming doorgedrongen. Vijf kinderen zijn aan getast, waarvan een te Goes, een te Tenieu- zen, twee te Middelburg en een te Koude kerke. In de laatste gemeente werd dj kinderverlamming Vrijdag vastgesteld bij een 7-jarig jongetje, dat zich na het uitgaan van de school niet goed voelde. In verband met dit geval is besloten de betrokken school veertien dagen te sluiten. In Apeldoorn, Hillegom en Swalmen Te Apeldoorn is Zaterdag het eerste geval van kinderverlamming geconstateerd bij een jongetje van ongeveer vier jaar in de buurtschap Ugchelen. In Swalmen zijn enkele gevallen van kinderverlamming geconstateerd. De be waarschool is gesloten. Ook te Hillegom is een geval gecon- fateerd. Het kind is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De burgemeester heeft bepaald dat alle lagere scholen en kleuterscholen van Maan dag 12 tot en met Zaterdag 17 September gesloten zullen zijn. Te Enschedé geen nieuwe gevallen ENSCHEDE, 12 Sept. Betreffende de hier heerschende kinderverlamming kuiinen wij DINSDAG 13 SEPTEMBER HILVERSUM I. 1875 M. AVRO-Ultzendlnff. 0.30 7.00 RVU. 8.00 Gr am. muziek. (Om 8.15 Berichten) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gra- mofoonmuzlek. 10.30 Het Omroeporkest. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Het Omroeporkest (om ca. 12.15 berichten) 7 1.30 Plan kest. 2.40 3.15 Dlscc geleiding 2.45 Het >ordracht. 1.50 Het Omroepor- iram. muziek. 2.55 Orgelconcert* ariété. 4.00 Zang met pianobe- gram.muziek. 4.30 Kinderkoor-* Cinderhalfuur. 5.30 Het AVRO- e strijd oitf Het AVRO» ie „Spreekt U Uw .platen)* dansorki Nederlands* 8.00 Berichten ANP. 8.15 Orgel 8.45 Radiotooneel. 9.30 Het amusements- orkest. 10.15 Gram.muziek. 10.35 Het Reno- vakwintet (Om 11.00 berichten ,ANP). 11.30 Gram.muziek. 11.4512.00 Orgelspel. HILVERSUM II. 301,5 en 415,5 M. KRO. Uit- zeuding. 8.009.15 Gram.muziek (Om ca. 8.15 berichten). 10.00 Gram.muziek. 11.3C Godsdienstig halfuui KRO-Melod isten muziek). 2.00 Vn pianobegeleiding. Vervolg 12.00 Berichten. 12.15 ilist (1.90—1.20 Gram. nuuT. 3.00 Zanig met i.muziek. 3.40 Gram.muziek. 4.00 KRO. 4.45 Gram.muziek. 5.00 KRO» orkest. 5.45—6.05 Felicitatie-bezoek. 6.10 De KRO-Meiodisten en solist. 7.00 Beriohten* 7.15 Causerie „De vrouw en het reddings werk". 7.35 Sportpraatje. 8.90 Berichten ANP. Mededelingen. 8.15 Gram.muziek. 8.30 Larry Edwin en zUn Tiplca-orkest. 8.55 Liedjes aan de vleugel. 9.05 Vervolg van 8.30. 9.30 KRO-orkest. 10.00 KRO-Boys en! solist 10.20 Gram.muz/iek. 10.30 Berichten' ANP, 10.40 Sportrejportage. 11.00 Gram.mu ziek. 11.19 KRO-Boys en solist. 11.3012.00 Gram.muziek. DROITWICH 1500 M. 12.05 OrgeL 12.30 Radio tooneel. 1.20 Declamatie. 2.20 Orkest. 3.20 Piano. 4.00 Orkest 4.45 Muzikale causerle. 5.20 Banjo-orlcest. 6.50 Radiotooneel. 8.15 Orkest. 8.50 Reportage. 3.50 Piano. 10.25 Mu zikale causerie. 10.55 Trio. 11.35 Orkest. RADIO-PARIS 1648 M. 12.49 Orkest 3.05 Zang 4.20Cello. 4,35 Zang. 5.20 Orkest. 6.35 Zang* 7.20 Cello. 8.35 Radio-tooneel. 10.35 Kwar* BRUSSEL 322 en 4S4 J 1,30 Orkest. 8.20 Orkest 1.39 Ort )rkest 8.20 Orkest. DEUTSCHLAIVDSENDER 15 dracht. 10.50 Bassethoorr Naohtconcert. mededeelen, dat het aantal gevallen thans nog 19 bedraagt. Sinds 1 September hebben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan. De geruchten, volgens welke de scholen voor, l.o. en voorbereidend l.o. ook nog nó 15 Sep tember gesloten zullen blijven, zijn voor-' harig. Hieromtrent is nog geen beslissing ge- Eerste geval te Moerkapelle MOERKAPELLE, 12 September. Het eerstel geval van kinderverlamming heeft zich hier ter plaatse voorgedaan bij een anderhalf»* jarig zoontje van de fam. J. Hogedijk. Dei kleine is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden opgenomen. De scholen zijn in ver band hiermee gesloten. 1 Te Alfen a. d. Rijn ALFEN a. d. RIJN, '12 Sept. Op heS vrachtschip „Luctor et Em.ergo" liggende in de Heimanswetering fs Zaterdag kinderver lamming geconstateerd bij een 3-jarig kind van de fam. B. Het (patiëntje is naar 't Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Scholen te Moordrecht gesloten In de gem. Moordrecht is een tweedy geval van kinderverlamming geconstateerd* Het betreft een meisje van 14 jaar, dat naar het Van Itersonziekenhuis te Gouda is over gebracht. De scholen, die reeds vanaf 15 Augustus geopend waren, zijn thans voor 14 dagen ge* sloten, Op weg naar de kerk' aangereden; Slachtoffer levonsgevaarlfjk gewond NIJKERK, 12 Sept. Gisteren is de 43« jarige W. van de K. toen hij met zijn ouders op weg was naar de kerk op den Putter- straatweg door een hem achterop rijdende personenauto, afkomstig uit Kampen, aan gereden en tegen den grond geslingerd. Doktershulp was spoedig aanwezig. Het bleek dat hij zeer ernstig aan het hoofd was gewond, zoodat men voor zijn leven vreest. Het slachtoffer is per ziekenauto naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Gelijk men op dit kaartje zietis er gelukkig nog geen sprake van, dat de kiri'dë&t verlamming over ons geheele land verspreid is. De ziekte, die gelukkig al weet ajneemt. beperkt zich tot enkele centra*

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8