Nieuwe Leidsche Courant De „Karimata" geeft het op PONTSCHOOL, Steenschuur 3 let s.v.p. op het juiste adres inq.t 6 MAANDAG 12 SEPTEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 7 LEIMUIDEN GERINGE WERKLOOSHEID Bij het agentschap der arbeidsbemidde ling stonden heden nog slechte 6 personen els werkzoekend ingeschreven. Voorwaar geen ongunstig teeken. PEES DOORGESNEDEN De monteur Lissonberg in dienst van de Autobusondcrnoming Maarse en Kroon had het ongeluk toen hij een spiegelruit1 zou af snijden dat een stuk daarvan in zijn hand ,viel en wel zoo, dat de pees van zijn rechter jvijsvingcr werd afgesneden. Dr. Stapensca die hem behandelde achtte operatief ingrijpen noodzakelijk. Hij is met den patient naar Leiden gegaan, waar de afgesneden pees gehecht werd. NOORD WIJK VOETBAL Als inzeil van de competitie speelde Noordwijk I direct al tegen de kampioenen van het vorige jaar. Hoewel tot geruimen •tijd na de rust de stand 00 bleef eindigde Ideze wedstrijd in een 30 zege voor Quick Boye. Toen do „Noordwijk"-keeper een foutje maakte en een bal liet vallen ontstond het eerste doelpunt en op het verdere verloop pvas dit wel van invloed. Het spel van beide elftallen was niet sterk pn om in de verdere competitie een goed figuur te slaan zullen ze enthousiaster en [technisch beter verzorgd spel dienen te spe len. Noordwijk IV deed beter werk, door met biet minder dan een 9—3 zege op C N.v. 2 ide competitie in te zetten. De „o.udjes" fcchijnen het nog te kunnen. De adspiranton (A) kunden met groote moeite van de CN.V.-adspiranton winnen. Een 4—8 overwinning was hier het resul Jaat. De eenige uitwedstrijd tegen S.L.F. 2 werd [floor Noordwijk III, (dat met 8 man in het Veld kwam) verloren met 8—2. Nadat geruimen tijd een 1—0 voorsprong =3 [verdedigd was moesten ze tenslotte voor de Overmacht bezwijken, M VOORSCHOTEN en DIE GAAN EN KOMEN en Ingekomen: Wed. A. J, deVriesPoulisse (Bn gezin, van Ginneken, Leidscheweg 439; F. Lipjes en gez., van Capelle a, d. IJsel, Haagweg 18; L. Steenbergen en gez., Ban- 1 'doeng (N.I.), Veurscheweg 192; mej. M. I Gerritsen, van Den Haag, Wijngaardenlaan eB 2; mej. A. J. M. v. d. Poel ,van Den Haag, en [Veurscheweg 3; P. J. Spanjer, van Gorkum, Erasmusstraat 7; mej. P. H. J. Bereta, van )T' Nijmegen, Veurscheweg 3; J. Albronda cn ch gez., van Zwolle, Beatrixstraat 1; A. G. Kievits en gez., van Haarlemmermeer, v. !r* Kempenstraat 33; Th. Bergman en gezin, ir" van Leidschendam, Molenlaan 4a; mej, K. gztrom, van Baexem, Veurscheweg 3. °P Vertrokken; G. G. Zamhers, van Donk- ''Q daar 55 naar Wassenaar, van Zuylen van ®- Neyeveldtstraat 277; N. G. de Veer, van ar Rijndijk 288, naar Tarakan (N.I).; T. A. ch Nolten ,van Leidscheweg 191 naar Deven ter, Erasmusstraat 60; S. K. Vreeswijk en at gezin, van Oranjekade 23, naar Wassenaar aa Crocusstraat 30;M. J.H. Kurvers, van Veur- ii- ischeweg 3 naar Haarlem Kloppersingel 37; »- mej. M. W. van Leeuwen, van Essenlaan 1 baar Doorwert, Stichting „Wólfheze"; G. H. :h ten Kate en gez., van Leidscheweg 269 naar li* Bilthoven, Da Costalaan 3; mej. W .C. J. Dubber, ,van Veurscheweg 3 naar Alfen a. n- 'd. Rijn; mej". E. H. Naess, van Veftrsche- ;n >veg 3 naar Brunssum, Aerstraat 7; mej. A. K. M. Brunswijk, van Veurscheweg 3 naar ig Wassenaar, Lanigistr. 35; mej. J.M. Bolssher, J. Van Veurscheweg 3 naar Nijmegen, Broer- et straat 42; mej. E. M. Tesser, van Veursche- 13 .weg 3 naar Bussum, Brediusweg 26; mej. G .T. M. de Ruijter, van Veurscheweg 3 ,g naar Noordwijk, Voorstraat 69; mej. J. A r M. Trietman, van Veurscheweg 3 naar Den Haag, Middelburgschestraat 5; mej. J. M.. P fT. Berbom, van Veurscheweg 3 naar Breda, iBaronielaan 96; mej- A. M. Harmsen, van [Veurscheweg 3 naar Baarle-Nassau, Sta- l iionstraat A 69; mej. J. F. Aardenburg, van Veurscheweg 3, naar Beverwijk, Schoollaan 2a; mej. J. C. M. Bylaard, van Veurscheweg baar Voorburg, Loon van Swaenstraat 8; N. Kerssens, van Haagweg 4 naar Den Haag, Guard Reynstraat 56; 'A. J. M. Lan- ders en gezin, van Papelaan 156 c naar [Wassenaar, Oostdörpweg S6. GEVONDEN VOORWERPEN Een j'a8 en een touw, een ceintuur, een ir .Vulpenhouder (Parker), een armband, een ceintuur (bruin). HOOFDDORP. Iri den nacht van Vrijdag öp Zaterdag zij nten nadeele van den land bouwer P. .wonende aan den IJweg, onge veer veertig kippen ontvreemd- De politie, 'die na de ontdekking direct gewaarschuwd .werd, stelt een onderzoek in, De laatste avond der Jubileumfeesten Is alhier besloten met een gorrdelvaart. [Vele versierde booten dobberden in breede Hoofdvaart. Het geheel leverde een fantastisch schouwspel op. De prijsuitrei- kind had plaats in den Landbouw en in dt Beurs, .Vrijdagavond is officieel aan den bur gemeester overhandigd, een drietal herten, geschonken door de sociëteit de Harmonie en een door den heer De R. Met het muziek voorop werd naar het wandelbosch geloo- pen. Toen echter de diertjes waren losge laten, wisten deze spoedig over de tamelijk breede sloot te komen en te ontvluchten. Een tweetal werd door de burgerij gegre pen, doch de derde wist teontkomen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag wist er echter weer een te ontkomen. Een op roep to topsporing is reeds gedaan. Uitreis: [WIELEWAAL Zaterdag te Athene en Zon dag te Basrah. [TORENVALK Zaterdag te Jodhpur en Zon dag te Rangoon. NANDOE Zaterdag te Singapore en Zondag te Batavia en Bandoeng. Thuisreis: REIGER Zaterdag te Medan en Zondag te Rangoon. BUIZERD Zaterdag te Jodhpur en Zondag te Basrah, Wegens een defect aan de baggerinstallatie Ook deze poging is mislukt TERSCHELLING, 12 Sept. In den vroegen ochtend is de linker talinggoot van do „Karimata" gebroken. Daar deze niet gerepareerd kan worden, is besloten om de „Karimata" overmorgen naar Kinderdijk over te brengen.^ Morgen komen de sleepbooten van' de firma Smit en Co., om de molen oveis morgen rechtstreeks naar Rotterdam te sleepen. Verder vernemen wij, dat het niet in de bedoeling ligt, dat de Karimata de poging nog zal herhalen. Hiermede is dus het zoeken naar de schatteen van de Luteine zonder succes geëindigd, Voordat de gemeenschappelijke mijnbouw- maatschappij Billiton met haar tinbagger molen aan het werk begon, had rij op grond van alle beschikbare gegevens een terrein uitgezet, waarbinnen het Lutine-wrak rich moest bevinden, doch dat zoo ruim genomen was, dat, wanneer gedeelten van het wrak zich door onbekende omstandigheden zouden verplaatst hebben, die gedeelten redelijker wijze eveneens binnen het arbeidsveld zouden vallen. Dit vooropgestelde schema is nauw keurig uitgevoerd. Nu heefit men uit de berich ten kunnen volgen hoe de baggermolen meter voor meter het terrein op de gewenschte breedte en diepte uitwerkte. Aangekomen bij de uiterste grens heeft men veiligheidshalve ook nog een belangrijke strook daarachter doorzocht, doch zonder resultaat. Vandaar dat de pogingen thans worden opgegeven. De imiUioenienschait van de Lutine lag reeds bijna anderhalve eeuw op den bodem, want het goudschip verging in den avond van 10 October 1799. Het was inder daad een „goudschip", die Lutine, want de schatten welke zich aan boord bevonden, waren bestemd voor de betaling van soldij aan Engelsche troepen bij Texel en voor Hamburg. Men neemt aan dat de Lutine een goudschat van ca. f 13 millioen vervoerde, doch het juiste bedrag is men nimmer te weten kunnen komen. Vandaar dat er in den loop der jaren ook ramingen geweest zijn van f 20 millioen. Zekerheid hieromtrent bestond niet omdat de betreffende papieren het schip, werd destijds door Lloyds ver- zekerdi bdj een geweldige brand te Londen, waarbij de beurs werd vernield, zijn verloren gegaan. De eerste bergingspoging Het duurde niet lang na het vergaan van het goudschip (bij de ramp kwamen 200 menschen om het leven) of het ging als een loopend vuurtje over het eiland Terschelling dat aan boord van de Lutine zich een enorme goudschat bevond. De visschers van schelling en Volendam die dikwijls bdj het eiland werkzaam waren werden door de goudkoorts bevangen. Tal van pogingen wer den door hen ondernomen om den schat te bergen. Dit viel echter niet mee! Men ver telt, dat het wrak het eerst werd bereikt door een zekeren „Blanken Nelis" die er telkens 's nachts heenvoer, er schatten uit haalde en naar Amsterdam bracht om ze te gelde te maken. Veel kan dat echter dait we est zijn. Volgens oorlogsrecht verviel het wrak met zijn millioenenladlng aan den Staat der Ne derlanden en het is dan ook onder Rijks toe zicht dat men in den zomer van het jaar 1800 met de eerste bergingspogingen begon. Uit den aard der zaak waren de hulpmiddelen in dien tijd nog maar erg gebrekkig, doch niettemin wist men een hoeveelheid goud: ter waarde van f 669.240.te bergen. Het werk moest echter worden stopgezet omdat het wrak verzandde. In den loop der jaren zakte het schip steeds dieper weg in het zand, zoo dat de kans op de berging van het goud al geringer werd. In 1814 liet de strandvonder van Terschelling een paar roestklompen uit het wrak naar boven brengen en toen bleek.... dat zich daarin gouden en zilveren munten bevonden. Nieuwe pogingen in de zestiger jaren Het zou jaren en jaren duren voor nieuwe pogingen in het werk werden gesteld om den goudschat omhoog te halen. Eerst in 1857 besloot een zekere ingenieur Taurel een kansje te wagen. Hij had aardig succes, want na een berginigscontract met Lloyds te heb ben afgesloten deze vergunning heeft men noodig ingevolge later gesloten overeenkom sten gelukte het hem een gedeelte van de goudlading te bergen door middel van een duiikapparaat. Al waren de moeilijkheden voor dien tijd haast onoverkomelijk, toch slaagde hij er in 46 goud- en 64 zilverstaven ter gezamenlijke waarde van f 529.487. naar boven te brengen. Dertig jaren later, in 1886 werd de vierde poging begonnen om het goud te lichten. Het resultaat was toen dat voor f 11.000 gouden en zilveren munten naar boven den gehaald. In totaal werd dus voor f 1.2-00.000 goud en zilver geborgen, zoodat een bedrag BOEKH. ENZ. TYPEN - STENO Ned. en _AI TACHOTYPEN Mod. talen TALEN Conversatie BKM Opl. Mercurius, Ver. v. Leer., e.d. door bevoeg de, ervaren Leeraren. Inschrijving dagelijks Vraagt gratis inlichtingen over lesgelden, duur der opleiding, enz. 122 Geslaagden in het cursusjaar September 19371938 GEMEENTELIJKE HULPBANK BANK VAN LEENING MORGEN KIJKDAG VAN 10—2 UUR De Lutine van f 11.700.000 nog moest worden gevonden. Alle pogingen die na 1886 werden onderno men om het goud te bergen faalden echter. Zoo heeft b.v. kort voor den wereldoorlog de Engelschman Lyons nog eens zijn geluk be proefd. Hij liet op de plaats waar hei wrak gezonken was groote blokken beton omlaag, waaraan zich ringen bevonden, waaraan men kettingen had bevestigd. De fantastische po ging leverde niet het minste resultaat op. De Karimata heeft dezer dagen nog een van deze betonblokken opgehaald. De toren van Becker Nog versoh in het geheugen ligt ongetwij feld de poging van Becker in 1933 onderno men. De heer Becker, uit Gennep afkomstig, had een conischen toren ontworpen, welke een oppervlakte kon bestrijken van 1'13 M2. Deze toren die uit zinkstukken bestond, die in zee werden neergelaten (waarna zand en water er werden uitgepompt) is tijdens een hevigen storm scheefgezakt en de heele poging mislukte. Toch heeft deze onderneming nog wel dit goede resultaat gehad, dat men precies de plaats heeft kunnen vaststellen waar het schip gezonken is. Na een groot aantal bo ringen wist men dat het wra-k zich dertien meter onder het zand bevond, waarbij dan nog drie meter water kwam. Het bleek dait het wrak 50 Meter lang was en 10 Meter breed, terwijl ook precies de plaats van het goud kon worden vastgesteld, afgaande na tuurlijk op de gegevens die men daarvan had en waarvan men moest aannemen dat ze juist waren. Ook al mislukte de bergingspoging van Becker zij kostte 300.000.niettemin bleef de hoop levendig dat het tooh nog wel eens zou gelukken de goudschat boven te halen. Zoovele millioenen goud vlak onder de kust, als 't ware „zoo maar voor t grij pen", het sprak tot de verbeelding. En al kon er dan geen sprake zijn van een „goldn zooals we die in de vorige eeuw gelk hebben naar de goudvel-den, toch zat er mantiek in het geval. Toen is tenslotte de „Karimata", 's relds grootste tinbaggermolen, ten tooneele verschenen en.... ook deze poging is helaas mislukt, al is er dan ook één staaf gevonden. De rest ligt nóg op den zeebodem! Incident in nachtelijk Amsterdam AMSTERDAM, 12 Sept. Vannacht hebben xn een perceel aan den Amstel bij de Am- stelstraat een vrouw en een man, die bij haar op bezoek was, oneenigheid gekregen, welke al spoedig in een gewapend conflict overging. De man greep in drift naar een mes en bracht daarmede de vrouw een diepe steek in de linkerzijde toe. De vrouw kon nog juist de trap bereiken. Hier snel den beneden-buren haar te hulp. De politie en de Geneeskundige Dienst waren spoedig ter plaatse. Dc vrouw, die door bloedverlies was ineengezakt, kon geen verhoor meer worden afgenomen, zoo dat men omtrent de aanleiding tot de ruzie nog in het duister tast. Het slachtoffer is naar het Binnen-gasthuis overgebracht De onbekende man heeft van de consternatie gebruik gemaakt om spoorloos in het duis ter te verdwijnen. AANBESTEDING 'S-GRAVENHAGE, 12 September. Van wege het Provinciaal Bestuur van Zuidhol land is aanbesteed het maken van een verkeersweg op de voormalige spoorbaan LeidenOudewetering en het aanbrengen van eenige verbeteringen aan den bestaan- den weg LeidenNieuwewetering. Een en ander in de gemeenten Leiderdorp, War mond en Alkemade. Laagste inschrijfster was de N.V. Zanen en Verstoep te Den Haag, voor 518.000,— Luchtfoto van de tinbaggermolen Karima ta"t bezig, te baggeren naar Lutine-goud. Prachtige Ardennentocht 19 September drie dagen Belgische Ardennen: Dinant, Maas vallei, Han sur Lesse. Alles inbegr. Geen pas noodig. Prijs 18. 5 Dagen Parijs Versailles 40.Holl. eten. Geen pas noodig. Inlicht, en plaatsbespreking: K. BOLHUIS Co. Van Hardenbroekweg 4, Telef. 251, NOORDWIJK a. ZEE De jubileumfeesten te Amsterdam Officieel bezoek teneinde AMSTERDAM, 12 September. Weder om waren duizenden op den Dam sa mengekomen: ditmaal om afscheid te nemen van de hooge Landsvrouwe, dio vanochtend officieel uit de hoofdstad is vertrokken. Tegen kwart voor elf be trokken matrozen de ee re wacht voor het palei9. Tegenover het oude vorstenver blijf stelde zibh het ecre-escorte, bestaan de uit militaire politie-troepen, op, bene vens de Marine-Kapel. Even later reden de hofrijtuigen den Dam op. H.M. de Koningin, begeleid d<?or mevr. Van Loon, dame du Palais, nam plaats in een open galarijtuig, bespannen met twee paarden, en van den bok af gereden. Dave rende toejuichingen van het wachtende pu bliek begroetten de vorstin, toen zij haar palcis verliet. De Marine-Kapel speelde het Wilhelmus en onder de plechtige tonen van ons volkslied reed de stoet, waarin 'n klein ge volg van Hare Majesteit ging, 't Damrak op. Even nadat de stoet het aloude plein ver laten had, daalde de Koninklijke standaard op het Paleis, ten teeken. dat de Vorstin haar hoofdstedelijk verblijf had verlaten. Langs den gehcelen weg stonden de be langstellenden eenige rijen dik achter de politie-afzetting on zeer groot was de belang stelling op het Centraal Station en vooral voor den ingang \an de Koninklijke wacht kamer. Te kwart over elf arriveerde de Konink lijke stoet! aan het stationsgebouw. Hare Majesteit begaf zich met de leden van het gevolg terstond naar de Koninklijke wacht kamer, waar zich de burgemeester van Am sterdam, Dr. W. de Vlugt, die in den stoet had meegereden, evenals de hoofdcommis saris van politie, de heer H. J. Versteeg, voegden bij het daar verzamelde gezelschap. De Koningin nam persoonlijk afscheid van alle aanwezigen, met wie zij zich lang durig onderhield, daarbij allen, in het bij zonder den Burgemeester van Amsterdam en den voorzitter van het huldigingscomité dank zeggend voor de haar bereide ont vangst in de hoofdstad en de te harer eere aangerichte feestelijkheden. Bijna 25 minu ten verbleef de Koningin in de wachtkamer, om officieel afscheid te nemen van de auto riteiten der hoofdstad, nu haar officieel ver blijf geëindigd was, hoewel zij nog eenige dagen binnen de stad zal blijven vertoeven om Prinses Juliana gezelschap te houden, die, naar men weet, wegens een lichte on gesteldheid voorloopig in Amsterdam za. blijven. Op het eerste perron, dat geheel vrij was gehouden aan de Oostzijde, lag, evenals b'j andere gelegenheden, wanneer de Koningin de hoofdstad verlaat, de looper voor den uitgang van de Koninklijke wachtkamer. Doch de Koninklijke trein ontbrak. In plaats daarvan reden twee gesloten hofauto's voor, waarvan de voorste den Koninklijken stan daard voerde. Ongeveer kwart voor 12 ver soheen de Koningin, uitgeleide gedaan door den burgemeester van Amsterdam, Dr do Vlugt, en door den chef van het Centraal Station, den heer Jongstra, op het perron cn nam zij, vergezeld van een hofdame, in de voorste auto plaats. Snel reden de beide auto's langs het eerste perron naar de west zijde, waar zij langs den Westelijken afrit het stations-emplacement verlieten, vrijwel onopgemerkt voor het publiek, dat nog steeds achter de door de pölntle gehand haafd'e afzetting aan de oostzijde van het station stond te wachten. Nauwelijks een half uur nadat do Ko ninklijke standaard was neergehaald, wap perde hij weer van den paleiskoepel. Tegen half twaalf reden twee gesloten hof-auto's aan de achterzijde van het paleis voor, in de voorste waarvan zich H. M. de Koningin en haar dame du palais, mevr. Van Loon, bevonden. H. M. betrad onmiddellijk het palels, terwijl in de hoofdstad het gewone leven na een week van feestvreugde, weer voort gang vindt De stemming te Neurenberg onberekenbaar NEURENBERG, 12 Sept. (Reuter). In de afgeloopen zes-en-dertig uur is de stemming zoo wild geworden, dat zij niet meerde ste mder natie of van de regeeringskringen weergeeft. Bij afwe zigheid van officieele richtlijnen uit de Deutsche Hof geven de Duitsche auto riteiten en journalisten zich aan wilde speculaties over Eenigen verklaren, dat een overeen komst met de Tsjechen onmogelijk, en oorlog onafwendbaar is, terwijl ande ren beweren, dat een oorlog onmoge lijk is. Voor de meeste Duitschers is de Brit- sche houding nog steeds niet te geloo- ven, De internationale conferentie voor statistiek Duitsche delegatie teruggetrokken PRAAG, 12 Sept. (Reuter-A.N.P.) op het laatste oogenblik heeft Duitschlana zijn de legatie ter internationale conferentie voor statistiek, die hier ter stede vandaag wordt geopend, teruggetrokken.. Kinderverlamming te IJselmonde IJSELMONDE, 12 Sept. Het eerste geval van kinderverlamming is alhier geconsta teerd bij een jongetje van vier jaar. Het patientje is overgebracht naar het Kinder ziekenhuis te Rotterdam. Twee nieuwe gevallen te Rotterdam Vandaag zijn bij den directeur van den G.G. en G.D. wederom twee nieuwe gevalTeti van kinderverlamming aangegeven. De pa tientjes zijn één en negen jaar oud. Göring moet het bed houden FEUGHT (bij Neurenberg) 12 September (DNB). Minister-president generaal-veld- maarschalk Göring is sedert Zondagavond licht ongesteld. Over zijn toestand hebben de hem behandelende geneesheeren Maandag middag een bulletin uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de bloedvaten van het rechterbeen ontstoken zijn. Een catarrhe van de bovenste ademhalingsorganen is daar nog nijgekomen. De ziekte, welke, gepaard gaat met koortsen, maakt het noodig dat Gö ring eenige dagen het bed zal houden en ab solute rust zal genieten. Zwitserland treft voorzorgsmaatregelen BERN, 12 Sopt. Het Federale Departement voor militaire aangelegenheden deelt mede: „Steunende op een machtiging van den bondsraad heeft het Federale Departement voor militaire aangelegenheden bepaald, aat vandaag als voorzorgsmaatregel de mijnen moeten worden geladen om eventueel de spoor- en straatwegen aan alle grenzen on begaanbaar te maken. De mijnen worden door de vrijwillige grensbeschermingsafriee- lingen bewaakt. De bevolking moet zich aan de door deze afdeelingen gegeven bepalin gen onderwerpen. Het is verboden zich op te houden in de buurt waar mijnen zijn geplaatst deze te fotografeeren of te teekenen. Twee lichtpalen vernield Een automobilist gewond OVERSCHIE, 12 September. Gisternacht zijn twee lichtpalen op den rijksweg gesneu veld, eerst de zuidelijke en daarna de noor delijke. Om twee uur kwam een personen auto, bestuurd door den 35-jarigcn E. Bazuin uit Delft in botsing met de zuidelijke lioht- paal. Paal zoowel als auto werden grondig vermeld. De bestuurder bekwam een hersen schudding en werd, na door den politie- dokter Bremer behandeld te zijn, naar een ziekenhuis in Delft vervoerd. Even voor half zes is de 33-jarige P. J. Vale, uit Bergen op Zooim, met zijn auto tegen de noordelijke lichtpaad gereden. Hij ,vam zelf ongedeerd uit den strijd, doen jn auto onwel als de paal waren ernstig jsohidigii Bei-I- aido's zijn door de politie in beslag gcncKiK-n KKRkiMIKl VVS GF.HKF. KERKEN GEREF. GEMEENTE Bedankt: Voor Hilversum, Ds M. Hof man te Moercapelle. AMERIKAANSCHE HANDELSBERICHTEN raber MAIS per Sepember October HAVER per September ROSARIO 10 SEPTEMBER TARWE per October 6.36 November 6.63 MAIS per September 5.87 October 5.87 LIJNZAAD per October lji.98 November 12.92 13.01 NEW-YORK 10 SEPTEMBER R Slot Vor «lot TARWE. No 1 N. Man. fob N.Y79A 68J 2 Harde Winter' 824 81J No 2 Roode Winter 794 781 MAIS. No 2 mixed West 674 674 ROGGE. Can. W. no 2 564 564 GERST. Amerlk. 46 lbs 524 524 MEEL Springclalr 3.90/4.— 3.50/4.— KATOEN. De termljnmarkt opende nauweltJke prljshoudenden 1 p. hooger tot 2 p. lager. De omzetten waren matig en de stemming was ner veus in verband met den Europeeachen toeetan.d De markt daalde op liquidaties en hedgeverkoo- pen, waartegenover slechte een matige vraag stond van den kant van den handel bö versprei de aankoopen onder het leenlngsntveau. De hoogere noteeringen te Liverpool bleven veron- achtzaamd en de versohlllen tuaschen New- York en Liverpool werden groot. Er hadden eenige prijsvaststellingen plaats, alsmede hedge- verkoopen en de Oct-llquidatles gingen voort. De daling bleef aanhouden op voortdurende ver- koopen, doch loco-huizen koohten op Dec.-lev„ waardoor later de daling tot staan kwam. He» slot was nauwelijks prijshoudend. Loco stil. Mldd. Upland 8.01 8.19 September 7.86 8.04 CHICAGO 10 SEPTEMBER De graanmarkten hadden een vasten_ grond toon in verband met den gespannen uitenlai af- schen toestand en de betere vraag naar Cam wikkelingen door den beroepahandel voor hel week-end merkbaar en een verder gunstige fac tor vormde de vaste stemming, die uit de tele^ grammen sprak. Bovendtton bleven de geruchten aanhouden omtrent bemoeiingen van verschei dene regeeringen met de graanpoeitle, waardoor scherpe dalingen zullen worden voorkomen. De Canadeesche en Amerikaansche ramingen van den voorjaarstarweoogst kwamen ongeveer met d verwachtlngen overeen. TARWE. De termljnmarkt opende onregelma- 4 ct lager tot i ct hooger. steeg vervol- alsmcd eop de 1 berichten uit Kansas omtrent vede aanvragen voor een regeeringsleening. Ten slotte hadden er eenige realisaties plaats. Het alot was prüa- September 624 611 December 63 63 MAIS. Do termljnmarkt opende prijshoudend .nkelük trager op n door net binne vereenkomstig de belangstelling van maalderijen. doch herstelde teerd. Later ogen t die lerlni zich in i het slot was prijshoudend. No 2 Mixed West 63 September 61i 524 December 60 604 HAVER. De termijnmttrkt sloot prijshoudend September 27J 248 December 264 2Sè ROGGE. De termljnmarkt sloot prijshoudend. No 2 loco September mber «14 PROVISIEN. De termljnmarkt sloot n prijshoudend. Reuzel: Prima W. Steam loco 7.55 September 7.65 Zend deze coupon Aan hel Bureau van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonné op ons blad, met gratis toezending van de bladen tot 1 October a.s. kwartaal week De aanbrenger (ster) Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7