STADSNIEUWS MAANDAG is SEPTEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 TIENJARIG BESTAAN „ONS GENOEGEN" HERDACHT Met een receptie, een tentoon stelling en andere feestelijkheden Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan heeft Zaterdag de volkstuinver- eeniging „Ons Genoegen" op haar tui- nen-complex aan de Timorstraat in De Kooi tal van feestelijkheden gehouden, waarbij duidelijk gebleken is de groote waardeering die voor het werk der Ver- eeniging in b re eden kring bestaat. In de le plaats werd Zaterdagmiddag in 't nieuwe clublokaal, dat sinds eenigen tijd het centrum van het vereenigingswerk op do tuinen is, een receptie gehouden, die door velen werd bezocht en waarbij vele sprekers het woord voerden. Er werden ook verschil lende geschenken aangeboden. De Voorzitter, de heer K. Mulder, leidde 'den middag in met een rede, waarin dank baarheid jegens het gemeentebestuur, dat de vereeniging een goed hart toedraagt tot uiting kwam. De vereeniging heeft zich in den loop van tien jaar uitstekend ontwik keld en van aardappelkweekers zijn de le den geworden tot amateur-tuinlieden, die plezier in en liefde voor hun werk hebben. De tentoonstelling dient om meer belang stelling voor het werk te wekken. De eerste spreker van de rij was wethou der J. J van Stralen, namens het ge meentebestuur. Het gemeentebestuur, aldus Spr., is overtuigd van het nut van het maat schappelijk werk, door „Ons Genoegen" ver richt De vereeniging leidt een bloeiend be staan, gezien de groote activiteit, die zij ont plooit De vereeniging is het waard waar- tleering te ondervinden en het gemeentebe stuur zal dan ook altijd bereid zijn steun te bieden. De voorzitter van het Algemeen Verbond van Volkstuinvereenigingen in Nederland, de heer Vroegop, hield een beschouwing over het Leidsche Volkstuinwerk. ..Ons Ge- genoegen" heeft 't uiterlijk van de tuinen be langrijk verbeterd. Op de gelukwenschen na mens het Verbond, volgen die van de Wo- ningbouwvereeniging „De Eendracht", uitge sproken door den heer Poeljjoe. Van die zijde werd een fraaie beker aangeboden, be stemd als wisselprijs voor een jaarlijkschen wedstrijd in aanleg en onderhoud van tui nen. Ook van andere kanten kwamen prij zen, een enkele beker, lauwertakken, me dailles, terwijl vele bloemstukken werden aangevoerd. En het bestuur werd met lof overladen. Zoo spraken nog: voor de zuster' vereeniging P. C. en L. de heer Harte- v e 1 d, voor de tuinverecniging „Ons Belang" de heer Zonn eve ld, voor de sipeeltuin- vereeniging „Oosterkwartier" de heer Vijl-' brief, vertegenwoordigers van de loten van de „Ons Genoegen"-stam, als dames- en kin derkoren, inkoop-commissie en de heer Dool, voorziteter van het jubileum-comité, die het clubgebouw aanbood, de heer v. d. Broek, leider der koren, de heer van G i n k e 1, die „Ons Genoegen" welgezind is. en anderen, o.w. Mr. van Eek, voorzitter ,van de sociaal-democratische raadsfractie, die in zijn rede den wensch uitsprak, dat de belangstelling voor het werk moge toenemen dat de arbeider een deel van zijn vrijen tijd op de tuinen doorbrenge, doch daarnaast vurig hoopte, dat de toekomst velen zal ont heffen van den dwang-vrijen tijd der werk loosheid Tenslotte sprak de heer Jonker, chef van den Gem. Plantsoendienst, die zich verheugde in den bloei van zijn „kind" en den voorzitter huldigde. Onder de aanwezi gen merkten wij verder nog op enkele raads .eden, den heer Oostveen, adjunct directeur Van Sociale Zaken en de leden van de jury, behalve den heer Jonker, de heeren Galjaard en Mater, Wethouder van Stralen verrichte ver volgens de officieele opening van de ten toonstelling van eigen kweokproducten der leden met een korte toespraak en het door knippen van een lint, dat den toegang nog versperde. Tot officieele inleiding van het feest be hoorde tenslotte nog de huldiging van den voorzitter, den heer K. Mulder, die als be wijs van dankbaarheid voor zijn opofferend werk, een tuinameublement ontving. Met zang- en muziekuitvoeringen en an dere feestelijkheden is verder het jubileum gevierd. Des avonds waren de tuinen feeste lijk verlicht. Tuinfeest in Endegeest Ter viering van het Regeerlngsjubileum Zaterdag hebben de patiënten van Ende geest en Voorgeest het jubileum van H. M. de Koningin gevierd met een uitnemend ge slaagd Tuinfeest. Reeds om 9 uur des morgens werden de verpleegden door het personeel-muziekcorips vau de afdeelingen gehaald. Voorafgegaan door de muziek, „agenten te paard" en een caruavalspop van 4 meter hoog, werd naar het Kasieelplein gemarcheerd, waar het pa tiënten zangkoor eenige nationale liederen ten gehoore bracht. Daarna vervolgde de stoet zijn weg naar het voetbalveld, dat in een feestterrein was herschapen. De draaimolen werd bestormd en zij, die in de ventjes voor eetwaren, toeters, touwtje trekken, electrisch visschen, ringen werpen enz. enz. bedienden, kwamen dra handen kort. Des morgens werden alleen door de pa tiënten enkele spelen gehouden, zooal9 eieren-loopen en zakloopen. Des middags verzamelden zich de familie leden van personeel en verpleegden met de patiënten op het terrein, zoodat wen meer dan 1000 menschen in vroolijke stemming aan het feest deelnamen.' Onder hein bevonden zich de wethouder, de hoer M. G. Verwey en andere commissie leden. Was de lucht des morgens een weinig be trokken, des middags vertoonde de zon zich in al haar pracht, hetgeen de vreugde niet weinig verhoogde. Er werden wedstrijden en spelen georga niseerd, waaraan patiënten en personeel deelnamen. Door de kinderen werden bal lons opgelaten. De ringrijderij op versierde fietsen toonde ook bij de patiënten groote vindingrijkheid en goeden smaak. Het hindernisloopen gaf groote vroolijk- heid en buitengewoon werd genoten van den gecostumeerden voetbalwedstrijd, waarmede de dag werd gesloten. Een woord van dank komt toe aan her personeel, dat in eensgezinde samenwerking zooveel deed voor het slagen van het feest, in het bijzonder ook aan den opzichter, den heer van Biemen, die met zijn technisch per son eel zooveel extra werk verrichtte. Leidsche Damvereeniging De uitslag van de ïste ronde van de bor dencompetitie. der Leidsche Damvereen. luidt als volgt: A. ter Haar—P. v. d. Stel 2—0 S. v. DuynS. v. d. Wijngaard uitgest.. W. Huisman—B. Slegtenhorst 1—1 J. KleerM. Optendrees 11 Joh. Klinkenberg—P. March 2—0 D. A. Eppinga—G. v. d. Wiel 0- 2 J. HesP. Wassenaar 2—0 M. J. v. Houten—H. de Water uitgest.. I. TelengD. de Roode 1--1 J. DreefC. Teunissen ii F. LardeeW. de Roode uitgest, W. Heemskerk—A. J. v. d. Lelie 2—0 B. de KierP. v. Leeuwen uitgest. C. KlinkenbergH. Lambooy 02 G. P. DilleTh. Barthen 02 H. la Rooy—J. Vermeer 0—2 Opgravingen te Vechten Vanwege het Rijksmuseum van Oudheden Ook dit jaar werden vanwege het Rijks museum van Oudheden alhier in de afge- loopen weken weer opgravingen te Vech ten, bij Utrecht gedaan. Zooals men weet •werden daar reeds in tal van vroegere campagnes drie Romeinsche castella onder zocht, alsmede een aanlegplaats aan den yoormaligen Rijnoever. Thans wordt een proefgraving verricht op een terrein waar een, bij de castella behoo- rende, burgerlijke nederzetting werd ver moed. Dit vermoeden werd ten volle beves tigd. Het terrein bleek, evenals dat, waarop de castella gelegen hebben, in de tweede helft van de eerste eeuw ongeveer oen meter te zijn opgehoogd. Onder deze ophooging werden grondsporen van gebouwen aange- trofffen die, blijkens de gevonden scherven, in de eerste helft der eerste eeuw to datee ren zijn, terwijl op het hoogere niveau tal van grondsporen de aanwezigheid van een dichte bewoning in de tweede eeuw ver rieden. Evenals in de voorafgaande jaren stond het opgravingswerk onder leiding van Dr. W. C. Braat, Conservator aan hev Rijks museum van Oudheden. Kamer van Koophandel Wijziging Firma J. Buurman en Zn. Lei den, Utreclilsche .Jaagpad 10a. Bloemisterij. Het filiaal (bloemenmagazijn) Breestraat 3, Leiden, is overgegaan aan H. Buurman Jr., die deze zaak voortzet onder den naam.: II. Buurman v.h. filiaal J. Buurman en Zn. (met ingang van 1 Sept. 1938). Nieuwe inschrijving. 9 Sept. 7231. Chemi sche Industrie Leiden N.V. in opr., Leiden, Witte Singel 13. vervaardiging chemische stoffen in den meest uitgebreiden zin. E.: Q. W. A. Bleys, Leiden. 7232. I-Iandelsvennootschaip „Placo". (B. P.) Voorschoten, Rouwkooplaan 4. fabricage, import en export van schrijfbehoeften en meer speciaal vulpotlooden en vulpenhou ders. Venn. TI. J. van der Plaats, Voorscho- tcen en S. Loew, Amsterdam, Proc.: H. J. v. d. Plaats, Voorschoten HOE LATER OP DEN DAG Zaterdagavond te kwart voor twaalf wilde de 40-jarige H. K„ die eenigszins onder den invloed van sterken drank verkeerde nog bij kennissen in de Nic. Beetstraat op bezoek gaan. Men wilde hem echter niet binnenla ten, waarop K. zoo boos werd, dat hij eerst een ruitje verbrijzelde en daarna de deur in trapte Hij ging vervolgens de trap op en onthaalde de vrouw des huizes op eenige klappen op het Joofd. De politie heeft den onwel-komen bezoeker gastvrijheid in het po- litie-hureau aangeboden, AANRIJDING Gistermiddag is de 21-jarige mej. J. K. uit Zoeterwoude op de Heerenstraat door een uit de Leliestraat komende auto aangereden. Zij viel en brak de linkerduim. De E.H.D. vervoerde haar naar het Academisch Zieken huis, vanwaar zij spoedig weer naar huis kon terugkeeren, WATERTEMPERATUUR Zweminrichting de Zijl 16% gr. C. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: C. J. van Bemmelen 25 J en E H Uljee 22 j. P Bennink 29 j en M Kramers 27 j. M Bronsgeest 29 J en C J v Wageningen 23 j J. Crama 23 j en J v Es 22 j. B. Haarland wedr. 33 j. en J G Blans- jaar 23 J M Nüssen 35 j en E J Hennink 29 j H. v. d. Meer 26 j en H J NIevaart 23 J H W den Hertog 27 j en P Ploos 22 j A v. Hooidonk 26 J en C v Vegten 19 j. K Paschier 28 j en J v Amsterdam 20 j. BEVALLEN: J de Koning—de Graaf d CC SchussTeske z S C de .WaterBrugman z H J VeerenZeventer z. OVERLEDEN: M C Caspers hulsvr. v W V v. Loon 65 J C W Ultenboogoard m. 53 J. UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN De estafette „Dwars door Alfen" A.A.V. '36 wint in iraaien tijd Onder groote belangstelling is Zaterdag weer de jaarlijksche estafetteloop „Dwars door Alfen" gehouden. De naam is intusschen de laatste jaren wel wat te wijdsch geworden, want ook nu weer moest men zich bepalen tot een gedeel te van do Hooge Zijde, waardoor men den Rijksstraatweg mijdt en ook de Bruggen straat. De estafette had dit jaar een eenigszins buitengewoon cachet, daar burgemeester C o 1 ij n zich bereid verklaard had het start, schot te lossen en ook de prijzen uit te reö- ken. De estafette wae ook nu weer een z.g. Zweedsche over 2500 meter verdeeld in 1000. 500. 400, 300. 200 en 100 meter. Deelnemende vereenigingen waren:A.A.V. '36, Alfen Alfia 1 en 2, Alfen, Holland 1 en 2, Leiden; Vires et Celeritas, Gouda, totaal 6 ploegen. Ruim half 7 loste burgemeester Colijn het startschot. De Ruiter van Vires nam spoedig de leiding doch op 400 meter voor de eerste overgave nam Zaal van A.A.V. de leiding over om steeds meer uit te loopen en uitein delijk de overwinning vast te leggen door met plm. 40 meter voorsprong op no. 2 de Ruiter over te geven, die weer op plm. 20 meter gevolgd werd door Visser van Holland I. Algemeen was de verwachting dat deze Leidsche club. die de laatste tijd tal vun fraaie successen behaalde, ook hier zou win nen. A.A.V. dacht hier echter anders over Zelfs wist men de voorsprong, die Zaal reeds verworven had, te vergrooten en met 60 me ter voorsprong zogen wij Ramkema als eer ste door de finish gaan, gevolgd door Hol land. die na de voorlaatste overgave Vires van de 2e plaats verdrongen had. Vires kwam als 3e en vervolgens Holland II, Alfia I en ver achter Alfia II. De winnende ploeg bestond uit de heeren Jac. Zaal, W. van Tuijl, P. van Muijen, Jac. Verkerk, H. de Blanken en B. Ramkema. Allen trokken vervolgens naar hotel Toor, waar de kleedgelegenheid was en do prijzen uitgereikt' werden. Namens do organiseerende vereeniging Alfia heeft eerst de heer C. Mulder allen dank gezegd die aan het slagen van de esta fette medewerkten, waarbij hij den burge meester dank zegde voor zijn bereidwillig heid om door zijn tegenwoordigheid de esta fette op te luisteren en de politie dank bracht voor de ook nu weer keurige rege ling. Vervolgens nam de burgemeester het woord. Deze begon met de verblijdende me- dedeeling voor de athleten dat er drie ver enigingen waren die beneden den tijd van vorig jaar gebleven waren. Noteerde de prijswinnaar A.A.V. 36 toen een tijd van 6 min. 12.1 sec. thans noteerde men 5 min. 55 sec.. Holland 6 min. 1.5 sec. en Vires 6 min. 2.8 sec. Er volgde een harte lijk applaus op deze mededeeling. De wissel beker die thans voor de 3de maal achtereen volgens door A.V.V. werd gewonnen, werd thans definitief aan den heer Jac. Verkerk overhandigd. De prijsuitreiking geschiedde onder een hartelijk speechje dat door de aanwezigen met applaus werd ondersteund. Hierna behoorde deze jaarlijksche sportge beurtenis weer tot het Verleden. HOE DE VOETBAL ROLDE. Over den eersten dag van de competitie mag A.R.C. niet ontevreden zijn. Van de 8 punten die uit de vier wedstrijden behaald konden worden heeft men op de helft plus 1 beslag weten to leggen. Het eerste elftal speelde tegen L.R.C. 1 uit Lisse dat de vorige competitie op de tweede plaats eindigde, boven A.R.C. Ge dachtig aan het spreekwoord: „De eerste klap is een daalder waard" heeft A.R.C. de gasten met een 32 nederlaag naar huis gestuurd, hoewel de overwinning door de ge vaarlijke doorbraken van L. R. C. tot het laatst pnzeker was. Invaller Zoutman, die den geblesseerden midvoor verving had het genoegen de eer ste goal in de nieuwe competitie voor A.R.C. te scoren. De gasten maakten gelijk, doch voor de rust werd het 2—1 voor de gasthee- ren. Met 'n fraai doelpunt van den rechts binnen maakten de gasten weer gelijk, doch W. Bergshoeff hielp A.R.C. met een van z'n befaamde kogels aan de verdiende over winning. Vooral de halflinie van A.C.R. was uitste kend op dreef. De adspiranten wonnen met 4—1 van de L.R.C jongens, waarbij Piet van Heusden weer keurig op schot was. A.R.C. 3 deed goed werk door Rijnsburg- eche Boys 2 te Rijnsburg een gelijk spel 2 2 af te dwingen. Het vierde verloor te Katwijk met 8—2 van Quick Boys 5. HAZERSWOUDE Feestavonden Ghr. Oranjevereen. De Chr. Oranjevereeniging heeft een twee tal feestavonden georganiseerd in het gym nastieklokaal der Chr. school, welke als een De eerste werd Donderdag- en de tweede Vrijdagavond gehouden .Een groote schare oranjeklanten heeft genoten van het his torisch spel in vier bedrijven: „Oranje boven", dat op uitnemende wijze werd ge speeld. Nadat op gebruikelijke wijze de samen komsten door den voorzitter der Oranje vereeniging, de heer B. Offriniga, waren geopend, en twee coupletten van het Wil mus spontaan waren gezongen, waarop een welkomstwoord volgde en in korte trekken gewezen werd op het groote voorrecht van wat het Nederlandsche volk bezit in Konin gin Wilhelmina en de wijze waarop II. M. nu veertig jaren lang ons volk op zulk een uitnemende wijze heeft geregeerd, werd de heer G. Drinhage met zijn staf van me dewerkers in de gelegenheid gesteld aan te vangen met het spel. 't Stuk speelt in 1672 en laat zien de ver heffing van Willem III (A .Boehmer) tot stadhouder. De eerste twee bedrijven spe len in een burgemeestershuis. Burgemees ter (Jan Hassefras) onder-burgemeester (J. van Hoff) en secretaris (W. Verkerk). Bij den burgemeester aan huis logeert diens nicht Bella (A. van Aalst). Een neef van den burgemeester, Otto (K. Matze), dingt naar haar hand. Deze neef blijkt in verstandhouding te staan met den vijand en wordt ontmaskerd door den huisknecht (P. van dör Haven), die ook op Bella ver liefd is, onder valschen naam als knecht bij den burgemeester in dienst is en voor den Prins spionagediensten verricht. Be halve hij, dient bij den burgemeester Brechtje (T. Maaskant). Het derde bedrijf laat den bleeken 22- Jarigen Prins Willem III zien in zijn hoofd kwartier te Bodegraven, waar hij o.a .be zoek ontvangt van den hertog van Buchtng- ham (C. van Opwegen), terwijl het slotbe drijf weer in het burgemeestershuis zich afspeelt. De Prins wordt tot stadhouder uitgeroepen. Maarten en Bella worden vereenigd. Het stuk werd op uitnemende wijze ver tolkt en een woord van hulde hebben do personen, die hieraan hebben meegedaan, ten volle verdiend. Kapwerk en grimage was verzorgd door den heer C. Hoppezak. Tenslotte werden de aanwezigen vergast op een tableau betrekking hebbend op fiet Jubileum der Koningin, hetgeen algemeene bewondering wekte. Na een kort slotwoord door den voorzit ter zijn de beide feestavonden, die uitste kend zijn geslaagd, me tdankgebed geslo ten, HILLEGOM N.V. ADMINISTRA1 IE KANTOOR H. WINS Administratie en Beheer v. Vermogens EFFECTEN - COUPONS ASSURANTI8N HYPOTHEKEN SCHAAKCLUB „DE UIL" Nu de gebruikelijke jaarlijksche rusttijd gedurende de zomermaanden Juli en Aug. weer achter den rug is, zal ook „de Uil" met ingang van Don-derdag 15 September a.s. het schaakseizoen weer heropenen. Het. seizoen zal weer worden geopend met de jaarlijksche algemeene vergadering, waar verschillende belangrijke punten aan do orde zullen worden gesteld, o.m. bespreking 1 van een eventueel nieuw in te voeren com- peti ticstelsel. Door vertrek naar elders verloor de club in het afgcloopen seizoen eenige van haar beste spelers. Aanvulling daarvan door nieuwe eerste klasse krachten is dan ook zeer gewenscht, daar „de Uil"ongetwijfeld alle krachten zal moeten inspannen om zich in het komende seizoen in de derde klasse van den Noord-Holl. Schaakbond te handhaven. De maand September is van ouds de beste maand voor degenen die nog geen lid zijn van „de Uil" om met de club kennis te maken, daar de nieuwe onder linge competitie eerst begin October zal aanvangen. Speelavonden iederen Donder dagavond 8 uur in de bovenzaal van Café Rutten, Meerstraat. KINDERVERLAMMING Ook .hier ter plaatse is een geval van kin derverlamming geconstateerd. In verband hiermede zullen op last van den Burge meester, de lagere scholen, kleuterscholen en kinderbewaarplaatsein voorloopig dezo week gesloten blijven. AUTOBOTSING :Vrij dagavond laat zijn op de Weerestein- straat 2 auto's tegen elkaar gebotst. Een wa gen van de fa. v. d. Linden, werd door een andere vrachtauto aangereden. Laatstge noemde wagen sloeg over den kop en kwam op het trottoir terecht. De 2 inzittenden moesten uit hun benardo positie verlost worden. Wonder boven wonder kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. Beide wagens werden zwaar besohadigd. KATWIJK a.d. RIJN GEMEENTEREKENING Ter visie lag de gemcenterekenlng over 1937. Deze rekening geeft de volgende cij fers: Gewone dienst: inkomsten f 7S6.583. uitgaven f 785.377.19, batig slot f 1210.81. Ka- pnaalsdienet: ontvangsten f 1.734.278,88, uit gaven f 2.181.573.14, Na^eelig saldo f 447.294.26. STEUN AAN TUINDERS Zooals bekend is voor den tuinbouw een tweede steunuitkeering beschikbaar gesteld, thans van ruim 1 millioen. Maar voor de tuinders van hier en in de naaste omgeving is er maar een klein bedrag bij, aangezien het bedrag voornamelijk bedoeld is voor de kaskomkommers, welke hier niet geteeld worden. In aanmerking komt bloemkool van 16 Mei tot 12 Juni, f 0.25 pe<r 100, een mi nietn bedrag; hetzelfde kan gezegd worden van de erwten 30 Mei—26 Juni. Vervolgens komen nog in aanmerking radijs van 25 April12 Juni, f 0.30 per 100 bos. Voor de desbetreffende telers een meevaller. Dan knolselderie in de A. kwaliteit van 1 Jan. 1 Mei f 0.45 per 100. Hierop zullen velen wel niet meer gerekend hebben. Dan nog spinazie van 23 Mei12 Juni, waarvoor f 0.65 per 100 K.G. wordt uitbetaald. Voor enkelen kan dit nog van beteekenis zijn maar er is in dien tijd zeer veel afwijkend geveild, waarop geen steun gegeven wordt en ook draaide er een groot kwantum door, dat natuurlijk ook niet in aanmerking kan komen, aangezien de goede kwaliteit zop goed als niet doordraaide. Alhoewel iedere steun welkom is, zal het bedrag voor de tuinders individueel van niet veel beteekenis zijn. Men kan het ook zoo bezien, dat het gelukkig is dat men hier de producten die voor meer steun in aanmerking komen, niet teolde; DAMLIEFHEBBERIJ De Katwijksche Damclub „K.D.C." heeft op initiatief van het bestuur het plan opgevat een Damwedstrijd te organiseeren voorniet- leden om zoodoende liefhebberij op te wek ken voor het damspel. Heeren die hieraan wenschen deel te nemen kunnen zich hier voor opgeven bij den voorzitter der club den heer T. van Beelen, N. Commandeurslaan 19. Voor deelname is geen contributie ver schuldigd. Tevens zijn hiervoor reeds eenige prijzen 'beschikbaar gesteld. KATWIJK AAN ZEE ZATERDAGMIDDAG-VOETBAL Zaterdagmiddag speelde Katwijk 1 baar eersten competitie-wedstrijd tegen R.CL. uit Leiderdorp. Na ongeveer een half uur in de tweede ïïelft gespeeld te hebben deed zich een on aangenaam incident voor. Enkele R.C.L. spciers werden door scheidsrechter Arnol- dus naar de kleedkaner gezonden, waarna hij het noodig oordeelde den wedstrijd te steken. DUINBRAND Omstreeks kwart voor vier werden gister middag in de Zuidduinen even voorhij het kampeerterrein groote rookwolken waarge nomen, die een dreigend karakter aanna men. Het vuur aangewakkerd door den feilen Westerwind vond in het helm en het al daar groeiende loofhout een gretig voedsel. De politie welke spoedig ter plaatse ver scheen wist het vuur, dat reeds een groote omvang had aangenomen met zand te blus- schen. Wethouder Dubbeldam was mede bij het blusschingewerk tegenwoordig. De oorzaak der brand is onbekend. KOUDEKERK a.d. RUN Bestrijding t.b.c. onder Het rundvee Vereeniging opgericht Vrijdagavond werd in Hotel de Bruin alhier een vergadering belegd, welke op initiatief van eenige veehouders alhier en aan den Hoogen-Rijndijk was uit geschreven, met het doel om te komen tot oprichting van een vereeniging tot bestrijding van T.B.C. onder het rund vee. De vergadering werd gepresideerd door den heer J. E. Goedhart, die de aanwe zigen welkom heette, doel en streven van deze bijeenkomst uiteenzette, en daarbij vooral wees op de noodzakelijkheid van ge noemde tb.c.-bestrijding. Vervolgens werd door den dierenarts, de heer B. v a n W ij k te Alphen aan den Rijn. daartoe uitgenoodigd, een korte inleiding gehouden over genoemd onderwerp, waar na door de aanwezigen in verband mee het verhandelde, ruimschoots vragen werden gesteld, die door den spreker op duidelijke en bevattelijke wijze werden beantwoord. Hierna werd besloten om een vereeniging op te richten, waarvoor zich staande ter vergadering een 11-tal veehouders als lid opgaf om jaarlijks hun geheele veesta pel door genoemden dierenarts op tb.c. te laten onderzoeken. Waar elders in den lande o.a. in Fries land reeds vele veebeslagen door deze maatregelen t.b.c.-vrij zijn, hopen degenen die hiertoe het initiatief <bebben genomen, dat ook weldra alle veehouders alhier zich bewust zullen zijn van de noodzakelijkheid van deze bestrijding, zoowel in hun eigen belang als in die der volksgezondheid. PETERS GAAT IETS VOORUIT Omtrent den toestand van den 21-jarigen J. Peters alhier, die in het Diaconessen'huis te Leiden is opgenomen, wegens een hem overkomen ernstig ongeval met een paard, vernemen wij, dat deze iets vooruitgaande is. Leidschendam HERDENKING REGEERINGSJUBILEUM De instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon Weer een geheime raadszitting de Gemeenteraad onder voorzitterschap van Burgemeester W. Kcyzer in openbare vergadering bijeen. De Voorzitter opende de vergadering met een toespraak, naar aanleiding van het 40- jarig Regeeringsjubileum van H. M. Konin gin Wilhelmina. Spr. voelde zich gedrongen uiting te geven aan de gevoelenjs van vreugde en dankbaar heid, welke er in deze dagen in de harten der burgerij leven. Onze vorstin, aldus spr., heeft altijd, zoo wel in lief en leed, met Haar volk medege leefd en wij zijn Haar hiervoor veel dank verschuldigd. Zij is steeds een voorbeeld van getrouwe plichtsbetrachting, geweest ware Moeder voor het volk. RADIO-DISTRIBUTIE Radio"PTT Nord; 12.20 Brussel VI; 17.20 R; 18.35 Brussel Fr; 19.2-9 Brussel VI: 1950 Diversen: 20.20 Londen Reg; 20.50 Brussel Fr; 22.20 Brussel VI 22.35 Keulen Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 London Reg; 13.20 Droitwloh; 16.20 Lon- don Reg: 17.20 Droltwlch; 18.45 London Reg; 19.20 Droltwlch DINSDAG 13 SEPTEMBER Programma 3: 8 Keulen; 10.20 Parijs Radio; 10.60 Keulen: 11.2-9 Parus Radio: 12.05 Radio PTT Nord of dlv; 12.20 Parijs Radio; 13.20 Brus sel VI; 14.20 Londen Reg; 16.20 Keulen; 17.20 Brussel VI; 18.50 Brussel Fr; 19.20 Brussel VI; 19.50 'Radio PTT Nord of dlv.; 20.20 Brussel Fr 2120 Kouion; 22.20 Brussel VI; 23.20 Keulen Programma 4: 8 Brussel VI; 9.2-9 Diversen; 10.35 Londen Reg; 12.05 Droltwlch; 10 35' Lon-. den Reg; 13.40 Droltwlch; 16.45 Londen Reg; 17.20 Droltwlch Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Sept. t/m. Vrijdag 16 Sent., wargenomen doop de apothe(e)k(en): D. J. van Driesum, Mare 110, Telef. 502 en E. B. de Metz, Kamerling Onneslaan 28, tel. 3553. P.G.C.HAJENIUS AMSTERDAM Rokte 92/96 TeL 37494 's-GRAVENHAGE Noordeinde 64 TeL 115453 - CIGARETTEN - TABAK De heer Schrader (r.-k.) meent dat er eeni ge speling moet zijn, temeer daar het Rijk toch besÜBsen moet over de aan te brengen verbeteringen aan de woningen. In de commissie van Georganiseerd Over leg voor ambtenaren en werklieden worden vervolgens benoemd de heeren De Lange, Vink en Willemse en als pl. verv. leden de heeren Blokland, Van der Bosch en Kranen- iBovenal past het ons God te danken voor I burg. wat Hij ons in het Huie van Oranje heeft ge- I Als leden der commissie tot herziening den schonken. I Bouwverordening worden benoemd de heeren Op deze woorden, welke door den Raad j Koertis. Schrader en Vink. staande werden aangehoonj, volgde een Het voorstel tot vaststelling van een veror- krachtig applaus. dening op de keuring van vee en vleesch Besloten werd het volgende telegram aan J wordt door B. en W. teruggenomen. H. M. de Koningin te zenden: „De Raad der Gemeente Leidschendam in zijn openbare vergadering öijéén op 9 Sep tember 1938 biedt Uwe Majesteit zijn hartelij ke en eerbiedige gelukwenschen aan en spreekt de hoop uit, dat Cod Uwe Majesteit nog lange jaren moge sparen tot heil van het Nederlandfiche volk". Namens de raadsleden heeft het oudste raadslid, de heer K. Vink zich by* de woorden van den voorzitter aangesloten, waarbij hij nadruk legde op de hoogstaande wij; waarop Koningin Wilhelmina Haar taak vol brengt en tevens zyn vreugde erover uitsprak, dat alle volksgroepen op zoo'n waardige wyze het jubileumfeest hebben gevierd (instem ming). Bij het voonstel tot instelling van een com missie van Bijstand voor de Lichtbedrijven de vaststelling van het reglement der com missie geeft de heer Van der Boach (r k.) den wensch te kennen, dat de commissie één keei por maand zal vergaderen. De heer Vink (a.-r.) vraagt zich af, waar- n in het reglement een bepaling te opgeno men dat de beide wethouders de vergaderin gen der commissie kunnen bijwonen. De com missie moet toch zelfstandig te werk gaan. Na beantwoording door den burgemeester worden het voorstel en het reglement zonder hoofdelijke stemming aangenomen, In de commissie worden benoemd de heeren Van der Bosch, Koerts, Vink en Willemse. Op voorstel van den heer Vink wordt beslo ten de voorstellen in verband met de berging van straat, en huisvuil na de openbare verga dering in geheime zitting te behandelen. Het maatschappelijk Hulpbetoon Aan de orde komt het voorstel tot opheffing van de Burg. Armbesturen der voormalige gemeenten Stompwijk en Veur en instelling Maatschappelijk Hulpbetoon, alsmede de vaststelling van een reglement voor deze in stelling. Over de instelling van dezen dienst is men het allen eens, doch bij de bespreking van de reglementsartikelen worden eenige be zwaren naar voren gebracht. De heer Kerkhoff (s.-d.) heeft bezwaar tegen artikel 5, dat zegt dat het bestuur zal bestaan, behalve den voorzitter, uit 6 leden en wel twee raadsleden en vier personen uit de liefdadige instellingen ter plaatse. Spr. 6telt voor dit te veranderen in raadsleden, twee vertegenwoordigers der lief dadige instellingen en twee uit de burgerij, waarvan een een vrouwelijk lid. De heer Vink (a.-r.) heeft tegen den alge- meenen opzet geen bezwaar. Terecht bestrijdt hy de meening van den heer Kerkhoff, dia meent, dat volstaan kan worden met twea vertegenwoordigers der liefdadige instellin gen. Er zijn nu eenmaal vier van deze instel lingen en deze moeten allen in het bestuur vertegenwoordigd zyn. Spr. stelt voor als raadsleden in het bestuur te benoemen i R.K. en het S.D.-lid. Tevens betreurt spr het. dat waar het be heer van gemeentegelden betreft, het ambte lijk element de mindere plaats inneemt. De heer Van der Bosch (r.-k.) wyst óp het onhoudbare artikel 11, waarin bepaald wordt, dat raadsleden geen zitting kunnen hebben als vertegenwoordigers van één der diaconiën. Dit zou toch het geval kunnen zijn en ver schillende raadsleden sluiten zich dan ook by de meening van den heer Van der Bcsch aan. Dit raadslid doet het voorstel artikel 11 te laten vervallen. Gezien de instemmine die het heeft nemen en W. het voorstel over en het wordt zon der hoofdelijke stemming aanvaard. De moeilijkheden, welke zich hiermede zou den kunnen voordoen, zyn dus van de baan. Meerdere bezwaren tegen enkele artikelen, a. by artikel 39 betreffende gewetensbezwa- :n tegen verzekering, worden door wethou der de Konine weerlegd. Het voorstel tot het aangaan van een deposito-overeenkomst met de R. K. Bouwvereeniging „Eensgezindheid" paeseert zonder op- of aanmerkingen den ha mer. By het voorstel tot het verleenen van een verhoogd voorschot aan de R. K. Woningbouw vereeniging St. Willebrordus merkt de heer Vink op. dat z.i. de vereeniging eenigszins royaal is_ geweest en hy betwijfelt of het noodzakelijk is, dat dit voorschot wordt ver leend. Het voorstel tot het aangaan van een over-» eenkomst met het Rijk over het bevaarbaar maken van den Smidssloot en tot uitvoering van de daarvoor noodïge werken, stuit op tegenstand van den heer Schrader (r.-k.), die zegt, dat B. en W. zich hier op glad ijis be geven. Er is toch in 't eeheel geen bezwaar tegen, dat het Rijk zelf dit werk op zich neemt. De burgemeester merkt daartegen op, dat het voordeel er van is. dat de gemeente baas is in eigen huis en dat er tevens dan eeh bij drage van 75 pCt. in de werkverschaffingsloo- nen is gegarandeerd. De heeren Vink en Willemse kunnen zich geheel met het voorstel van B. en W. vereeni gen. Het wordt dan ook aangenomen met aan- teekening, dat de heer Schrader zich er tegen verklaart. Het voorstel tot wijziging der begrooting 1938 wordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd, tenvijl na eenige opmerkingen het voorstel tot wijziging van de begrooting 1938 van het electriciteitsbedriif eveneens worflt goedgekeurd^ Het betreft hier de plaatsing van een nieuwe transformator, achter in Veur, hetgeen dringend noodzakelijk is. De burgemeester deelt mede, dat Gedcp. Staten een verandering wenschen in de capi- tulantenverordening. Hierna gaat de Raad over in geheime zit ting tot behandeling van het voorstel in ver band met dé berging van straat- en huisvuil. Na deze vergadering, die ca. een half uur duurt, heropent de voorzitter de openbare vergadering, waarin hij mededeelt dat dit voorstel door B. en W. is teruggenomen ter nadere bespreking. VOOR HET RIJVERKEER AFGESLOTEN B en W. van Leidschendam brengen ter open-bare kennis, dat de Van Ruysdaellaari en het gedeelte van de St.-Willebrordus- straat vanaf de Bonifaciusstraat tot aan de Van Ruysdaellaan afgesloten zal zijn voor alle verkeer in beide richtingen gedurende het tijdvak van 26 September toi' en met 15 December 1938. Het verkeer zal als volgt worden geleid. A. uit de richting Looierslaan over Mau velaan, St.-Bonifaciusstraat en St. Wille- brordusstraai B. uit de richting Achterweg over St.-Jo- zefstraat, St.-Willebrordusplein en St.-Boni faciusstraat, OPENBARE KENNISGEVING De burgemeester van Leidschendam brengt op verzoek van den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat ter algemeene kennis, dat het voornemen bestaat over te g"aan tot onttrekking aan het openbaar ver keer van den verbindingsweg, loopende van den Westvlietweg to Leidschendam naar 't voormalige beginpunt van den Rijkstveg no. 12 nabij de Bovenwetering te Leidschen dam. Belanghebbenden kunnen eventueele be zwaren tot uiterlijk 1 October a.s. indienen bij voornoemden Hoofdingenieur, Louiso de Colignystraat 120 te Den Haag. ROODE KRUIS COLLECTE opbrengst van de collecte, ten bate van den arbeid van het Ned. Roode Kruis, welke op 6 en 7 September j.l. alhier werd gehouden, heeft een bedrag van f 122,21 op gebracht. Gistermorgen w»?rd in een hooiberg aan den Markscheweg onder Wilsveen een man aangetroffen, die in geheel uitgeputten toe stand verkeerde. De man. waarvan de identiteit nog niet kon worden vastgesteld, heeft vermoedelijk reeds eenige dagen ter plaatse: verkeerd. Dr. •Perquin. die door de politie werd ge waarschuwd. heeft de man naar het zieken huis „St.-Anthoniushoeve" te Voorburg doen vervoeren, waar hij ter verpleging Is opge nomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6