Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam De Witteveen-Conferentie te Ermelo De mogelijkheden van de Parana-Delta MAANDAG 5 SEPTEMBER 1938 DERDE BL'AD PAG. 5 De geheele stad in feestkleedij Een enthousiaste menschenmassa verwelkomt de Vorstin AMSTERDAM, 5 September Vandaag zijn dan nu de lang voorbereid jubileumfeesten te Amsterdam begonnen. Was bet de laatste dagen der vorige week reeds :ctr druk in die omgeving van dei Dam, vaar Tiet 'centrum van de grootsclr feestviering is, Zaterdagmiddag en vooral Zaterdagavond waren tienduizenden op de ibecn. 's Middags' genoot men al vast voon bij het bezien van de versieringen, waarv do stad vul is, 's 'avonds ontving het publiek een voorproefje der feestverlichting. Het inderdaad suhHiem wat de bevolking te zien kreeg, want schier overal schitterde en pronkte een verlichting zooals maar zelden, wij zouden me,enen nog, nimmer, is aan sohouvvd. De toch altijd drukke Zaterdag avond gaf nu een aniensdhenmenigte te aan schouwen, die zich op vele punten voetje voor voet voortbewoog. Autobussen en tou ringcars inpakten van de gelegenheid ge bruik om tal van passagiers door de stad te .voeren. In d e z e week is dit niet toege staan. Vanmorgen kon amen overal in do stad waarnemen hoe vol het langs den weg, dien tie Koningin voor Haar feestelijken intocht in de hootfdsitiad zou namen, wel zou wor den. Waar nog geen vlaggen hingen, stak ieder het dundoek in groot of klein formaat uit, en atvfsr velen toonden zich met Oranje. Op het Prinsenhof In de omgeving van heit Stadhuis kwamen 'de „afgevaardigden" der schooljeugd bijeen. Ongeveer 1300. jongens en meisjes, allen ge sierd met een groote oranje kokarde en een strik in de nationale kleuren, stapten de poort van lief Stadhuis door, de binnenplaats op. Dat was nu eens heel wat anders, zoo tegen het schooluur zulk een gewichtige en toch zoo alleraardigste plechtigheid te ko men bijwonen. Meer dan 6-40 schollen hadden elk twee leerlingen naar hef Prinsenhof gezonden om daar de zeer talrijke schooljeugd van Amsterdam te vertegenwoordigen. En dat de stemming bij dit. puikje der scholieren er aanstonds goed inzat, behoeft eigenlijk niet apart te worden vermeld. Het is een prachtig geslaagd feestuur voor deze keur der Aimsberdamsche jeugd ge wordenI-lèt is jammer dat zoo iets toch zoo kort schijnt te duren, want de kwartieren vlogen om, en het was tien uur voor de kinderen het wisten. Volop hadden ze geno ten van d'e muziek en geestdriftig het Wil- ,li$j^ps ..en andere nationale liederen mee- iv gezorigén; - - 11 Ofschoon er in deze voor hen zoo onge wone omgeving zoo veel te zien was, hadden ze toch met aandacht naar de feestrede van den burgemeester geluisterd, en na af loop weerklonken luide toejuichingen voor riè jubileerende Koningin, het Prinselijk Daar, d'e kleine Beatrix en natuurlijk ook voor Dr de .Vlugt, den prettigen gastheer, zelf. Zooals het hij alle kinderfeesten gaat, ging het ook 'hier. Bij dien uitgang kreeg elke „deputatie" een in lijst gevat portret van 'Koningin Wilhelm!na mee èn een afdruk -■van' de rede van dien burgemeester. Beide om aan het hoofd der school ter hand te 'stellen. Feest op school Op de scholen was inmiddels ook het feestuur aangevangen. Na een korte school periode was het vanimongen feest met een heele week feesfvaoantie in het verschiet. Geien wonder dat het pretgedruisch in alle klassen op klaterde en er den heclen morgen ..een bijzondere stemming heerscihte, zich het meest uitend in.de feestzangen, die werden aangeheven. Tegen het einde van dien morgen ontvingen alle kinderen den herinneringstegel, nadat zij gesmuld hadden aan het portie ijs, ter- „wijl, in die hoogere klaseen nog een fraai herinneringsalbum aan den heerlijken tijd van September 1938 werd uitgedeeld. Het was eenvoudig een prachtmorgen. Er -werd verteld over de Koningin, over het •-.Oranjehuis en over ons land waar de jeugd het zoo. goed heeft. Er is gezongen dat het een lieve lust was; op tal van scholen is ge-- /beden.bij den aanvang en gedankt aan het ci'hide, zooals altijd, maar 'ditmaal droeg deze wijding van dien sdhooliarbeicl toch wel een h.ijzdridier karakter^ lii afwachting Op straat, langs heel dien langen iutochïs weg, theerschte de bedrijvigheid, die aan r belangrijke gebeurtenissen dn' de open lucht, vooral als het ons Koninklijk huis geldt, vooraf gaat. I Om half drie kwam I-I. M. de Koningin aan bij het- HaarIemi.niermeeirstation en eerst vier uur op den Dam, doch uren van te vc zag'hef reeds zwart van het volk, op een afstand gezien. Reeds vroeg werd de intochtsweg door politie en marechaussee afgezet. Op den Dam werd het groote middenvak vrij gehouden voor de deputaties van 650'vereenigingen ei. corporaties, die daar een plaats ontvingen voor d,e vaandelhulde, die H. M. na Haar aankomst ten Paleize en verschijnen op het nieuwe balcon werd gebracht. Er viel voor de wachtenden langs dien weg echter zooveel te .zien, dat. de uren omvlogen. De eene ver- eenigingsdeputatie na de andere nam haar aangewezen plaats in, allen waren zij voor zien van een banier, vaandel of vlag. Naarmate het uur van half drie naderde, geraakte de imenigte langs den langen, smaakvol versierden intochtsweg in span ning. En toen hef eindelijk zoo laat op het horloge was, meende menigeen écht de sa luutschoten van de „Tromp" te hooren, die toch óp zoo verren afstand aan liet IJ wer den gelost, elke. minuut. De Koningin komt Eenigen tijd voor de aankomst betrokken aam het Haarlemmermeerstation Studenten weerbaarheden van het Utrechteche, LeiJ- sche en AmsterdamsChe Studentencorps de eerewacht. Ongeveer 200 man stonden hier onder commando van den heer G. J. Kolf, commandant van de U. S. Weerbaarheid. Op het perron stond een militaire ©erewacht 100 Te half drie kwam die Koninklijke trein op bet kleine station aan, zooals dit ook ge beurd is 15 jaren geleden bij het zilveren regeeringsfeest. Op het voor deze gelegen heid overdekte perron stapte II. M. de Ivo» ningin uit, waarna Zij de militaire eere wacht inspecteerde. Bloemen werden "der Landsvrouwe aange boden d'oor Ciska Meurer, een kleindochtertje van den secretaris dier Huldigingscommissie, dén heer C. G. Vattier Kraan©. De burgemeester, Dr W. de Vlugt, die H. M. bij Haar komst had begroet, begeleidde de Koningin naar het stationsgebouw. Hier waren aanwezig de 6 wethouders de heeren G. Baas Ivzn, E. Boekman, Mr G. C. J. D. Krop m a n, F. v. Meur s, S. R. de Miraridaen Jac, Rustige, benevens een 26-tal Raadsleden. Alle aanwezigen werden aan H. M. voor gesteld, alsook het Uitvoerend Comité van de Tlukligingscommiesie, de heeren Mr L. J. A. Trip, voorzitter; C. G. Vattier Kraan e, secretaris; Paul May, pen ningmeester; A. A s s c h e r, G o 11 f r. H. ne, W. J. R. D reesman, H. L. van Eeghen. Dr H. P. He in ik en, Mr A. J. M. Hendrix, J. F. v. Hengel, Jhr F. J. v. Lennep ien Prof. Mr V. H. R u t- Na deze begroetingen heeft de burgemees ter, Dr W. de Vlugt, H. M. de Koningin officieel namens het Gemeentebestuur ver- elkomd bij Haar komst in de hoofdstad, die dankbare feeststemming verkeert. Ons welkom, aldus de burgemeester, dientengevolge hooger gestemd, overmits zich daarin een gevoel van groote en op rechte dankbaarheid mengt voor het voor recht gedurende zoovele jaren aan Uwe Majesteit en aan ons volk geschonken. In dat gevoel, in die groote en oprechte dank baarheid deelt de burgerij met ongeleende hartelijkheid' en staat zij gereed Uwe telt dit straks te doen blijken. Herinnerende aan die verloopen jaren, zei spr., dat in geheel onze historie moeilijk een rcgeeringspeiriode van even langen duur is aan te wijzen, waarin zóó belangrijke ver anderingen oip schier elk gebied plaats von dien. En nog zijn deze niet tot ©taan geko men. Nog duurt de verwarring in de wereld rondom ons voort.. Nog werpt zij nieuwe problemen op, die de zoig en de moeite Uwer Majesteits Rogeerimg vergrooten. de taak der plaatselijke besturen in niet geringe mate verzwaren en een groot deel van ons volk het uitzicht op soulaas ontnemen. Toch is en blijft er reden tot vreugde en dank. Daartoe stiemt aanstonds een vergelij king met hetgeen in zoovele landen van Europa plaats greep. Daartoe stemt ook de omstandigheid, dat wij dank Gods goed held nog zijn die wij zijn, een vrij volk, welks onafhankelijk bestaan niet alleen on gerept bleef, maar dat ver buiten onze gren- sn- aan achting en beteekenis won. Doch daartoe stemt vooral, dat wij ons mogen verheugen in het bezit van Uwe Ma jesteit, die, na veertig, uiterst moeilijke en •gvolle regeeringsjaren, nog onverzwakt den scepter voert. Daarom zijn de dagen van Uwer Majes teits veertigjam regeeringsjubileum feest dagen, ook voor Amsterdam. Daarom laten wij voor een oogeniblik de zorgen van eiken dag rusten en hoe somber de levensomstan digheden voor velen ook mogen zijn, in het rotsvaste vertrouwen op Gods leiding óók in bet wereldbestel en in het leven van Op het IJsclubterrein te Amsterdam 'had, Zaterdagmiddag onder leiding vart Fred. Roeske de gerterale repetitie p[a^tsvoor. *de aubade, welke aan H.M. de Koningin, gebracht zal ivorden ter, gele§efifmd. 'pari Haar bezoek aan de hoofdstad; land en volk gaan wij op het voorbeeld van Uwe Majesteit, onder de banier van Oranje, met moed en volharding voorwaarts, wetende dat Hij die het al bestiert, ook dteze tijden ten goede keeren kan. En het is deze wetenschap, besloot de bur gemeester, die ons ootmoedig het hoofd do&t buigen en ons samenvoegt in de bede, dat de ALmachige Uwe Majesteit lang èn voor Haar Huis èn voor ons Vaderland sparen moge, rijkelijk omringe met Zijn gunst en geve dat Nederland hier als overzee onder Haar regeering weder jaren beleven moge, waarin welvaart en bloei zioh aan breede geestelijke ontwikkeling zullen paren. Blijdschap Nadat H. M. de Koningin de rede van den burgemeester -had beantwoord, begaf Zij zich naar buiten voor het inspecteeren van de studie ruteneerewacht. Het koor van „Toonkunst", opgesteld op het stationsplein, bracht nu onder leiding van den dirigent, Prof. Dr W. Mengel berg, H. M. een zanghulde. Gezongen werd een welkomstgroet op woorden van J. W. F. Werumeus Bu iling, waarvan die spontane slotregels luidden: Wij hebben U, Oranje, Sinds eeuwen liefgehad. De kelen die U zingen Heeft niemand kunnen dwingen Sinds Uw geslacht regeert; Dat klinke U tegen, frank en vrij: Geen woord zegt meer voor U en mij Dat meer Oranje eert!" Na dit lied voor Oranje en vrijheid, bege leid door 20 blazers, waarvoor H. M. zich erkentelijk toonde, begon De feestelijke intocht van den met rijtuigen samengestelden, schit terenden stoet. Voorop reed de oavalerie, gevormd door het tweede eskadron van het le regiment huzaren, onder commando van ritmeester Jhr A. v. d. Goes. Vervolgens de hoofd commissaris van politie, de heer H. J. Versteeg, daarna de burgemeester en in het midden de Koninklijke gala-calèche, be spannen met zes paarden, en waarin geze ten was nevens H. M. de Koningin een Ha- rer hofdames. Op het koninklijk rijtuig volg den de leden van de hofhouding in him fraaie militaire of civiele costuums, waar op de ©toet wederom met ruiterij werd b> sloten. Langs dien geheelen weg was de geestdrift van het publiek groot. Van alle zijden: op straat, vanuit de vensterramen en van de daken af werd de Koningin luide en harte lijk toegejuicht. Het werd een prachtige rit, een ware zegetocht. Als de deputaties elk hun vaandelhulde gebracht hadden, sloten zij zich aan achter den stoet, die hierdoor hoe langer hoe groo- ter en feestelijker werd. Het was een gejuich zonder einde langs de met een compacte menigte opgevulde ©traten. Stilhouden om bloemen aan te nemen deed H. M. niet, maar Zij reed stapvoets, zoodat ieder de Koningin goed kon zien en van zijn vreugde blijk ge ven. Inzo'nd'eiiheid vele oudien van dagen en invaliden, die een plaats bij het Stedelijk, Museum hadden gekregen, waardeerden da zen langzamen rit. Het duurde op deze wijze bijna P/o uur eer de vorstelijke stoet den Dam bereikte, en hoe dichter H. M. Haar Paleis naderde •hoe warmer en enthousiaster de toejuichin gen van het zoo lang gewaoht hebbend pu bliek schenen te worden. Een omstandigheid die begunstigd werd doordat de 6toet naar de binnenstad toe door minder breede stra ten voortstapte. Na den grandiozen tocht door dankbaar en blij gestemde en geestdriftig juichende menschjenimassa's werd omstreeks vier uur, de Dam bereikt, waar de menschen vele uren dit historisch moment hadden afgewacht en het enthousiasme nu bijna geen grenzen kende. Ten Paleiize stonden Prinses Juliana en Prins Bennhard, van te voren daar uit Spest- cl'ij'Tc aangekomen, gereed om te Koningin te verwelkomen, en het werd een hartelijke be groeting. Even later verscheen H. M. met de Prinses Het gedenkteeken voor H. M. de Koninginwerk van. den beeldhouwer H. f, Etienne, dat te Delft wordt onthuld Gedurende de laatste dagen van Augustus had te Ermelo weder de Witteveen-Confe rentie plaats. Zooals steeds mocht deze zich in een groote belangstelling verheugen. Meer dan ooit blijkt het Witteveen-werk in dezen verwarden tijd in een behoefte te voorzien. Het heeft gedurende de jaren van zijn bestaan aan vele zoekenden den weg kunnen wijzen en aan vele wankelenden vastheid gegeven. Ons leven moet een richting hebben aldus de voorzitter, prof. Dr. P. Stegen- g a, in zijn openingswoord, wij moeten ous bewust zijn, dat ons leven ergens heen gaat. 1-Iet is geen serie van toevalligheden Het Witteveenwerk bedoelt op te wekken tot een aan God gebonden leven, dat geen eigen richting kiest, m,aar in God veiligheid en rust kent. Op den Zondag van de conferentie preek te Prof. Stegenga over de bede van „Bar- timëus: „Jezu.s, Gij Zone Davids, ontferm U mijner". De wijdingswoorden, waarmede de dag werd begonnen, werden gesproken door Prof. Stegenga en door Mej. F. A. van den Bosch, theol. cand. te Amsterdam. Dg sluiting geschiedde door Ds. A. T. W. de Kluis, Ned. Heiw. Pred. te Rotterdam. Zanghulde In het referaat, dat laatstgenoemde hield over „Blijdschap", stelde deze de vraag of er te midden van de ellende van onzen tijd, die op allerlei gebied tot uiting komt, nog wel pl,aats is voor blijdschap. Deze vraag moet bevestigend worden beantwoord, om dat de Bijbel van blijdschap spreekt. Deze stelt, de blijdschap centraal in het men schenleven. De droefheid is daaraan onder geschikt; de blijdschap heeft het laatste woord. Niet de omstandigheden maken ons blijde en droef, maar wij moeten ook hierin van God afhankelijk zijn. Hij maakt ons blijde, doordat Hij ons Christus gaf. Ds. T. J. Jansen Schoonhove*n, Ned. Herv. Predikant te Oegstgeest. sprak over „Bidden en verwachten". I-Iet hart van het geestelijk leven klopt in het gebed. Wiï kunnen slechts bidden leeren door het te doen. 1/aar gelooven wij in de kracht van het gebed? Durven wij het resultaat van en dien Prins op het balcon, door het publiek met gejubel begroet, waarna dJe vaandel- en zanghulde, gevolgd door een défilé een aan vang nam. Na afloop van de huklebetooging werd de Dam voor het groote publiek vrij gegeven ein had ten slotte op dezen gedenk- waardigen middag een hartelijke volkshui da ons gebed in ons leven verdisconteeren? De Bijbel is vol van menschen, die dat gedaan hebben. Voorwaarde is, dat onze eigen nood niet vooropstaat, maar Gods werk. Dit vin den wij bij Jezus Christus. Wij moeten dus bij Hem gaan staan. Dan leeren wij bidden vanuit de verhooring of, zooals 'Calvijn zégt, opdejven de rijkdommen, die in Chris tus bij God verborgen-zijn. Ds. A. Th. Stegenga, Ned. Herv. Pred. te Zuidzande, sprak over: „De navolging van Christus." Er zijn twee definities van een Christen. De eerste is iemand, die van dag tot dag uit de vergeving van zonden leeft. En de tweede: iemand, die Jezus Christus tracht te gehoorzamen. Deze tegenstelling wordt vooral in dezen tijd weer acuut door twee stroomingen, die haar toespitsen: de dialec tische .theologie en de Groepsbeweging. Navolging is in Christus' leerschool zijn, omgeven door Zijn vergevende liefde, die ons tegelijk tot activiteit brengt. Een acti viteit, die in groote ootmoedigheid in Christus' kracht wordt volbracht. Het is op de Witteveen-conferentie een goede gewoonte, die de herinnering aan het zendingswerk van Ds. Witteveen levendig houdt, dat een der referaten gewijd is aan de Zending. Ditmaal sprak zendingsdirector, Dr. K. J. Brouwer, van Oegsgeest, over „Nieuw-Guinea in den greep van he: Westen." Nieuw-Guinea Tengevolge van de groote wijzigingen in de politiek en economische constellatie is dit land in het middelpunt van de belang stelling" gekomen. Het ligt thans in den greep van het Westen. T)e economische exploitatie staat voor de d'eur. De vestiging van Westersche bedrijven zal leiden tot een omkeering van de ver houdingen. De inheemsche bevolking ziet zijn stamverband verbroken, doordat vele leden individueel dienst nemen in Wester sche bedrijven. Deze doen het niet vrij willig, maar zij komen er toe. doordat hun begeerte is opgewekt n,aar alles, wat voor geld te verkrijgen is. De terugkeer van de contract-arbeiders in him dorpen leidt tot een totale gezags- verschuiving. De autoriteit van de ouderen is weg. Voorts komt er een scheiding tus- schen de geestelijke en de wereldlijke ge meenschap, een scheiding, die tot nu toe niet bestond. Door dit alles komt de Zending in eei: geheel andere positie te staan. Tenslotte grijpt deze dieper ïn dan Se economische aanraking met het Westen, omdat zij iets positiefs brengt. Het heiden dom kan zich niet meer handhaven. Het moet door iets anders werden vervangen. In Australisch Nieuw-Guinea is ge bleken, dat de Christelijke gemeenten den schok van het Westen hebben weten op te vangen. Hoe belangrijk is het daarom, dat ook in Ned. Nieuw- Guinea de Christelijke Kerk wordt versterkt en opgebouwd. Kerk en garage Ds. 'A. Adriani, Hed. Herv. predikant te Rotterdam, sprak over: „Van de garage naar de Kerk en .van de Kejk naar de garage." De garage is het teeken van onzen tijd, het symbool van ons tijdsmilieu, ook van onze behoefte aan afwisseling. Tenslotte is zij ook het symptoom van ons niet thuis zijn. De kerk is de samenvatting, de typeering, van de dingen van God. Zij is het symbool van het bij onszelf thuis zijn, van het ge durig tot onszelf inkeeren. Zij predikt vrede en vreugde in Christus; zij is het vaste punt. Van de garage, 'de technisch vervolmaak te wereld, moeten wij naar de kerk. Maar ook weer van de kerk naar de garage. Menschen", die 'door4 Christus gevon den zijn en van de garage gebracht naar de kerk, hebben een taak ten opzichte Van de wereld, waaruit zij voortgeko men zijn. Het Christendom woont niet in een knus kerkje; het moet op reis. Dit alles is niet zonder gevaar. Wie bezij? wil zijn om de boodschap uit te dragen in; de niet-Christelijke wereld, zal bemerken, dat deze ook hem beinvloed. Van de kerk! naar de garage is moeilijker dan van de garage naar de kerk. Toch ligt hier yoon den Christen een taak. Wij mogen dit verslag niet eindigen zon-* der te vermelden, dat de heer F. J. F. van' Hasselt, die als deelnemer de conferentie bijwoonde, op een ontroerende wijze verteld heeft van zijn arbeid op Nieuw-Guinea, waardoor de Conferentie nog eens met na- druk gesteld werd voor 'de zendingstaaÖ van de Christelijke Kerk. Huldiging van den heer P. N. E. Staal Onder-directeur der Philips-fabrieken EINDHOVEN, 5 Sept. In de met tal- talrijke bloemstukken getooide schouwburg zaak van het Philips' ontspanningsgebouw te Eindhoven vond Zaterdagmiddag de hul diging plaats van den heer P. N. L. Staal, onderdirecteur der Philips-fabrieken, ia verband met diens 40-jarig jubileum. Als eerste spreker richtte Dr A. F. Phi lips zich tot den jubilaris en overhandigde hem onder hartelijke bewoordingen het of- ficieele besluit van zijn bevordering tot officier in de orde van Oranje-Nassau. als mede de eereteekenen. Tevens bood Dr Philips hem de gouden Philips-medaille voor 40 jaren dienst aan. Verder is het woord gevoerd door Ir P. F. S. Ot ten, directeur der N.V., onder directeur C. J. Lokker, die 30 jaar lang met den heer Staal heeft samengewerkt; onderdirecteur J Gaarenstroom en anderen.. Nadat de jubilaris had dank gezegd voor de goede woorden en de geschenken, werd een receptie gehouden. De grenssluiting in Twente ENSCHEDE, 5 September. Reeds zijn. eenige reizigers uit verschillende deelen des lands, die de Duitsche grens bij Enschedé wilden passeeren tot de onaangename ont dekking gekomen, dat de zich in hun ge zelschap bevindende kinderen niet in Duitschland mochten worden toegelaten. In verband met het voorkomen van kin derverlamming is. zooals wij meldden, de Duitsche grens in Twente gesloten voor kinderen beneden 14 jaar. Een dergelijk verbod geldt nog niet voor Duitsche grensovergangen in andere deelen des lands, maar verwacht wordt, dat een zelfde maatregel daar eveneens zal worden genomen. Een gebied, dat voor Nederl. landbouwers vele mogelijkheden biedt Kolonist zal er zijn eigen bedrijf kunnen uitoefenen Eerst moeten de waterbouw kundigen er aan het werk Het laatste Jaar hebben wij uitvoerige artikelen gewijd aan de kolonisatie- mogelijkheden, die in Argentinië voor Nederlanders bestaan. Zoo men weet is er een vereeniging, die in deze zaak de noodige stappen doet en het begint er steeds meer naar nit te zien, dat de plannen inderdaad tot verwezenlijking zullen komen. Een zeer definitieve aanwijzing in die richting is wel, dat een civiel ingenieur, daartoe aangesteld door een groep Nederlandsche financiers, naar Argen tinië zal vertrekken om een onderzoek in te stellen naar de bodemgesteldheid en wat daarmee samenhangt. In onze vorige editie meldden wij dat reeds kort. Thans geven we hierover nog een meer uitvoerige uiteenzetting. Een labyrinth van eilanden Bij een oppervlakkige beschouwing van bet gebied, dat onderzocht zal worden, ziet dat do Parana-strocmi, versterkt door het nog aanzienlijker volume van de Para «uay-nvier, reeds sinds vele eeuwen gewel dige hoeveelheden water naar 'de Plata- monding afvoert. Deze watermassa's zijn bijzonder rijk aan uitermate vruchtbare be- standdeelen. Daar waar-deze waterstroomen bij het naderen van de zee tot meerdere uitspreiding en rust komen, bezinkt er een slib, hetwelk ter plaatse een wijd vertakt labyrinth v-an eilanden en slijkerige rivier- gaten heeft doen ontstaan, ongeveer op de wijze waarop ook onze Betuwe en soortge lijke aanslibbingen oorspronkelijk tot stand gekomen zijn. Iedere overstrooming draagt bij tot ver hooging van het peil des bodems, totdat eindelijk bet land blijvend boven water komt te liggen. Echter is dit stadium na tuurlijk pas voor een gering gedeelte be reikt en bet meerendeel dier landerijen blijft voorloopig nog periodiek onderloopen. De oudere en dus hoogere terreinen ple gen te worden gebezigd voor fruitteelt en tuinbouw. Aan de jongere en nog niet ge heel geconsolideerde gronden of slikken werd tot dusverre echter weinig gedaan, zij gaan op bun vetten kleibodem van liever lede een bedekking van grassen vormen, en zetten deze reeds bij zeer elementaire verzorging gaarne om in andere voederge wassen van voortreffelijk gehalte, zooals natuurlijke klaver e.d. Van dit deltagebied welks totale opper vlakte op ruw weg 600.000 H.A. gesteld! kan worden, bezit de provincie Buenos-Ayres on geveer 100.000 H.A. in eigendom. De regee ring dier provincie zoekt thans dit kost bare doc.h sluimerende bezit tot een nut tiger bestemming te brengen. Hier immers is de bodem mog maagde lijk, terwijl vocht en droogte er op gunstige wijze verdeeld zijn, betgeen elders in Ar gentinië wel eens in mhidore mate het ge val is, Geschikte aanleiding tot samenwerking Het valt dus niet moeilijk, in te ziert dat op dit gebied een bijzonder geschik te aanleiding tot Argentijnsch-Neder- landsche samenwerking aanwezig is, Immers, de in aanmerking komende ter reinen moeten tevoren door indijking Rivierlandschap met populieren in de delta -van de Parana, waar Nederland toil gaan inpolderen en koloniseeren en bijbehooren'de werkzaamheden bevei ligd worden tegen het gevaar van perio dieke overstrooming. De zorg voor drai nage en waterlossing, alsmede voor ge schikte binnenlandsche vaargeulen, is daarmede uiteraard' annex en dit alles is nu eenmaal- een soort van werk waar in Nederland vanouds groote bedreven heid bezat. Wanneer zou Wijken, dat die elilcilanden tot forsche complexen van ingepolderd ter- retn gemaakt kunnen worden, zou er een zoo loonend mogelijke exploitatie op moe. ten worden gevestigd. Natuurlijk zou men, m aansluiting op wat in die streken reeds verricht is, ook ó'eze nieuwe gromden weer voor da fruit- en groenteteelt kunnen be stemmen. Intussch'en Kebben de eerste voorlooplge onderzoekingen eveneens gunstige verwach- tingen opgewekt inzake een grasbedrijt tot intensieve melkwinning, opgevolgd door alle productievormen, welke daaruit plegen voort te vloeien, en het springt in het oog, dat tot dit doel wederom het Nederlandsche element als bijzonder bruikbaar moet wor den beschouwd, te meer waar in ons eigen land het gebrek aan cultuurland nijpend bo- gint te worden. Het zooi in bet bedoelde geval niet noo- aig zijn, tot minder bekende cultures over te gaan, doch de Nederlandsche kolonist stond af. aan zijn eigen gewende bedrijf kunnen uitoefenen, met redelijke kansen, dat zijn meerdere vakkennis hem za' bezoi1gen boven zijn con currenten Desnoods zal hij zelfs zijn eigen melkvee kunnen meebrengen. Intusschen zal wel niemand verwachten, ?at "u. reedê terstond een omvangrijke andverhuizing van Nederlandsche land bouwers daarheen kan worden opgezet, ooraf dienen de vereischte waterbouwkun dige en cultuurtechnische studies te wor- aen verricht, waaraan voorts ook een be rekening van de rentabiliteit der beoogde bedrijven alsmede een schema inzake de uiteindehjke landuitgifte niet zullen mogen ontbreken. Deze voorbereidende werkzaam heden nu zullen dezer dagen een aanvang nemen voor gezamenlijke rekening van de provincie Aires en van een groep Neder landsche financiers, welke zich voor kolo> ■nisatie interesseert*,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9