Leiden viert het Jubileumfeest Ds M. Ottevanaer aanvaardt ziin ambt MAANDAG 5 SEPTEMBER 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 Reclame-optocht en bloemencorso trekken door de Sleutelstad Gondelvaart en vuurwerk besluiten den feestdag Het veertig-jarig regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina, dat in het gansehe land een stroom van enthou siasme en feestvreugde deed losbreken, is ook aan de Sleutelstad niet vreemd gebleven. Integendeel, met groote op gewektheid en warme geestdrift is in onze stad de geheele vorige week wij schreven daar reeds uitvoerig over aandacht aan dit Koninklijk Jubileum besteed. Zaterdag was echter de groote dag van het Leidsche jubileumfeest. De oranje-kleurige feestgids vermeldde voor dezen da# talrijke festiviteiten van zeer onderscheiden aard maar alle even" attractief. Vervulde het weer in de vroege ochtend uren menigeen met vrees of liet nu wel droog zou blijven, al spoedig bleek dat het nog wel mee zou vallen, ja dat het zelfs een pracht-dag werd waarop het nu haast wel traditioneel geworden oranje-zonnetje alles in gouden glans zette. De Jubileumronde Na de reveille en de aubade van school kinderen, waarover wij reeds het een en ander hebben gemeld, ving Zaterdagoch tend om tien uur de Jubileumronde aan, een wielerwedstrijd, uitsluitend voor Leidsche renners. Teneinde het rijverkeer in de gemeente niet te blokkeeren had men het parcours uitgestrekt over den driehoek: WitterozenstraatJan v. Goyen- kadeWittesingel. Dit rayon, dat 1100 meter lang was, moest door de deelnemers er waren er zes-en-veertig die in drie groepen verdeeld waren door de A- en B-klasse 55 maal en door een C-klasse 35 maal gereden worden. Tegen het uur van starten had menigeen zich een plaatsje langs de route uitge zocht; het meeste publiek stond echter in de Witterozenstraat waar start en finish plaats vonden. Na het startsein werd het een enervee- rende strijd van rijders, die elkander de eerste plaatsen bekampten. Toen een tien tal ronden verreden waren zakte deze strijd eenigermate in om tegen het einde van den strijd weer in spanning en actie toe te nemen. Het resultaat van een en ander was ten slotte, dat de uitslagen als volgt luidden: A Klasse: 1 M. C. Segaar in 1 uur 34 min. 22 sec.; 2 R. Riethoven; 3 A. Lode- wijks; 4 J. de Groot; 5 W. Severijnen; 6 Chr. de Vink; 7. J. Schuller; 8 C. Grosz; 9 M. de Romeyn; 10 W. van Rooyen. B Klasse: 1 C. v. Leeuwen in 1 uur 36 min. 17 sec.; 2 W. Rijsbergen; 3 F v. d. Berg; 4 A. Versleys; 5 J. de Boer; 6 J. Hintzber- gen; 7 J. Laven; 8 A. Strijk; 9 H. Noest; 10 A. de Roode. C Klasse:*1 J. L. van Klinken in 1 uur IC min. 33 sec.; 2 N. N.; 3 J. Westendorp; 4 B. Kruit; 5 L. v. d. Meer; 6 C. Kapaan; 7 M. J. van Kampen; 8 J. Wurzer. Na afloop werden in Oud-Hortuszicht door den heer C. A. de Bruyn de prijzen uitgereikt, waarbij hij hartelijk dank bracht aan de Leidsche Politie, die voor een uit stekende afzetting had zorg gedragen. Gelukkig deden zich geen ernstige onge lukken voor, behalve enkele valpartijen. Omstreeks twaalf uur behoorde deze Jubi leumronde, waar wij nu eenmaal niet de grootste belangstelling voor hebben, tot liet verleden. De optocht Op het gebied van optochten zijn wij Leidenaars erg verwend. Vormt immers de Drie-October-optocht ieder jaar niet een wonderlijk en schoon schouwspel voor in woner en vreemdeling? Het valt dus te begrijpen, dat wij dit jaar met bijzondere interesse uitzagen naar den optocht, welke Zaterdagmiddag binnen Leidens veste zou rondtrekken en die als reclame-optocht en bloemencorso stond aangekondigd. Nu laten wij vooraf het dan maar direct als onze meening uitspreken, dat de op tocht onze verwachtingen verre heeft over troffen. Wat vormden de onderscheidene reclame- en praalwagens een aantrekke- lijken, kleurrijken stoet waarbij het bloe mencorso zoo prachtig aansloot! En wat' wa ren er alleraardigste vondsten in verwerkt! De optocht-commissie, onder aanvoering van haar actieven voorzitter, den heer A. v. d. Neut, heeft eer van haar werk, dat zij dit jaar voor het eerst laten wij hopen niet voor het laatst, want wij zien niet in waarom niet ieder jaar op Koninginnedag b.v. een optocht gehouden zou kunnen wor den deed. De moeilijkheden aan het orga- niseeren van een optocht verbonden, zijn vele, maar het is deze commissie mogen ge lukken ze alle tot een goed einde te bren gen. waarvan wij Zaterdagmiddag de resul taten hebben mogen waarnomen. De optocht, die precies op tijd ook een verdienste op zich zelf van de Bairg- gravenlaan vertrok, opende met drie he rauten en een vlaggendrager te paard, ge volgd door de optocht-commissie en jury in rijtuigen waarachter het muziekcorps ..Werkmans Wilskracht". En hierachter volgden in bonte volgorde allereerst een heele reeks reclame-wagens waaronder er waren, welke zeer fijn en hoogst origineel waren. Noemen wij er hier enkele van, dan is dat in de allereerste plaats een wagen van „De Fransche Kroon", die dan ook met den eersten prijs bekroond werd. Deze in zending, die uit reclame-oogpunt aan alle eischen voldeed, vormde mede door haar artistieke bloemversiering een fraai geheel. In één adem zouden in dit verband ook te noemen zijn de inzendingen van „De Huif kar", Rijnbende en Weiling, die alle voor zich zelf spraken en op overtuigende wijze voor het door deze firma's voorgestane ar tikel reclame maakten. Origineel zouden wij allereerst willen noemen de uitgebreide vertegenwoordiging van de firma Kuperus. In de af deeling A (Reclame) was deze in zending ongetwijfeld de meest sprekende. Daarvan getuigt ook de bowondering, die men overal langs den weg had, als de haan met. zijn kippen voorbij kwam. Een andere origineele inzending was die waarin het Reisbureau Wolters den nadruk legde op het reizen per Jan Plezier (voor heen) en per gerieflijke touringcar (thans) Ten slotte noemen wij nog in de afdee ling A de fruitwagen van de firma v. d Bos, die bij het zien menigeen deed water tanden. O. i. had deze inzending zeer zeker recht op een prijs maar de uitspraak van de jury is nu eenmaal bindend. Gaan wij thans over tot nog eeh korte bespreking van hetgeen er te aanschouwt was in de afdeeling B (Bloemencorso) t waarvan door de diverse vereenigingen ook veel werk was gemaakt. Al dadelijk viel hier de groote deelname der verscheidene onderwijsinrichtingen op. Dat het R.K. on derwijs hier een eersten prijs verkreeg ligt voor de hand. Maar daarnaast sprong toch dadelijk de Ver. voor Chr. Onderwijs in oog. Wat fijntjes kwamen de meisjes in haar witte jurkjes bij het geheel uit. Aller aardigst was in deze groep ook het sprook je van Sneeuwwitje verwerkt. Een derde prijs was dan ook zeker verdiend. Zeker dient hier even aandacht geschon ken te worden aan de inzending van de Ver. Grocnoord, die enkele oude bekende sprookjes in beeld bracht. Deze jonge ver- eeniging, die pas een jaar bestaat, leverde een stoet sterk sprekende tot de verbeel ding en diep puttend uit de herinnering van toen wij aan vaders knie en op moe ders schoot vol belangstelling luisterden naar de sprookjes van Andersen. Verder willen wij hier met een enkel woord nog noemen de deelname van Prin- cevlag, Oranje Garde en Chr. Oranjever- eeniging, die ook in hun vertegenwoordi ging de nationale gedachte hoog hielden. In het bijzonder kwam dit wel uit bij de Oranje Garde, die de elf, neen twaalf, pro vincies en Oost- en West-Indië uitbeeldden In afdeeling C waren de individueele deelnemers ondergebracht, die onderschei- lijk in fraai versierde wagentjes, autopeds en rijwielen ook hun beste beentje voor zetten. Zooals gezegd vormde het geheel een op tocht die er wezen mocht en die tijdens het half uur van voorbijtrekken stadgenoot en vreemdeling een schoon schouwspel te genieten gaf. De optocht-commissie hulde en dankl Hieronder volgt de volledige uitslag der bekroningen: Uitslag der bekroningen Afdeeling A. Reclame-optocht: N.V. De Fransche Kroon v/h Harteveld Zn. Ie prijs; Sigarenfabriek „De Huifkar" te Ois- tenvijk, 2e prijs; N.V. Distilleerderij Simon Rijnbende Zn., 3e prijs; G. Kuperus Wijnhandel te Leiden, 3e prijs; N.V. Pro- denta, Cosmetische Fabriek Amsterdam, 4e prijs; M. Wolters, Reisbureau te Leiden, 5e prijs; M. H. Weiling, Noordeinde No. 30 te Leiden. 6e prijs; A. B. Kooyman, Oude Rijn No. 9 te Leiden. 7e prijs J. v. d. Bos. Afdeeling B. Bloemencorso Groepen: R.K. Onderwijs te Leiden, le prijs (beker); Ver- eeniging „De Princevlag" 2e prijs (beker); Vereemging Chr. Onderwijs, 3e prijs (be ker); Opénb. Lager Onderwijs Centr. Ouder raad, 4e prijs (beker) en extra prijs groot ste groep; Buurt- en Speelt. Vereeniging „Groenoord", 5e prij6 (plaquette); De Graal 6e prijs (zilv. med.); Bloemenmagazijn Alb. Riel, Mare te Leiden, 7e prijs (bronz. med.). Afdeeling C, Individueele Deelnemers. Wagentjes: Tine Rekers (poppenwagen) le prijs; Krom (wagentje) 2e prijs; Greetje Jasperse (poppenwagen) 3e prijs. Auto peds: Holswilder, le prijs; Nico v. d. Voort 2e prijs; F. de Boer 3e prijs; Adri Verstra ten 4e prijs; Mina de Bolster 5e prijs; Han- dc Wekker 6e prijs; Suusje de Wekker 7e prijs; Ineke Kriek Se prijs. Rijwielen: Enni Stoffels le prijs; Willy Metselaar 2e prijs; T. de Boer 3e prijs; Annie van Dorp prijs; B. Klein 5e prijs; Greta Bohemen 6e prijs; Marius Lancel 7e prijs; Nelli Boom prijs; Tini Wijngaard 9e prijs; Beb Ro er 10e prijs. Ir P. C. Lindenbergh, voorzitter van de Jubileum-Commissie heeft na afloop van den optocht in de gymnastiekzaal der H. S. de prijzen uitgereikt. Tevens vond hij hierbij de gelegenheid om den voorzitter an de Optocht-Commissie, den heer Van der Neut met een lauwerkrans te huldigen. Meldden wij nog, dat de burgemeester en enkele genoodigden vanaf het balcon der Stadsgehoorzaal het voorbijtrekken van den optocht gadesloegen, Nat. plaquette-sterrit Het was een goede gedachte van de Ju bileum-Commissie om op dezen dag ook een sterrit naar feestvierend Leiden te or- ganiseeren. De eerste deelnemer van de door de L H. D. C. onder auspiciën van de Jubileum commissie 1938 georganiseerde „Sterrit" n reeds te 8.15 uur binnen. Het groot ste aantal van de 113 deelnemers verscheen tusschen 1 en 4 uur aan de finish „Oud Hortuszicht". Het singelgedeelte vanaf het Noordeindsplein waarover de route der binnenkomende deelnemers was gelegd, verkeerde in zeer slechten toestand en le erde zeer veel moeilijkheden voor de rij ders op. Het was echter in verband met de wielerwegstrijden niet mogelijk de finish een anderen weg te bereiken. Van de ingeschrevenen verschenen er 11 niet aan de finish voor hun verplichte aanmelding. 27 Deelnemers waren te Leiden woonach tig, waarvan de heer W. A. Blom 245 km. had afgelegd. In totaal zullen 102 plaquet tes worden uitgereikt en wel 4 oranje hoven de 200 km.), 8 rood- (boven de 100 km.), li wit- (boven de 50 km.) en 76- blauwklcurige plaquettes (beneden de 50 km.). Drie deelnemers uit Groningen welke de verst verwijderde woonplaats hadden als startplaats moeten loten voor de zilveren lauwertak. Te 4.30 stelde het grootste ge deelte der deelnemers, naar schatting 70 motor- en autorijders zich in colonne op oor het aanvaardden van den tocht door le stad. Te precies 5.00 uur vertrokken, oorafgegaan door de motorpolitie en mee- ■oerendo drie L.H.D.C. clubvlaggen, trok het „luidruchtig" gezelschap met een snel heid van 25 km. per uur, in de stad veel belangstelling. Doordat de muziekauto wel ke ook in den bloemencorso-optocht mee reed, oponthoud had sloot deze zich pas het laatste traject bij den Si'erritoptocht aan Te ongeveer 5.30 uur was de Cronestein kade bereikt alwaar de voertuigen werden geparkeerd en de deelnemers het openlucht spel „de mislukte aanslag od Lochem" op het N.B.L.O. terrein bijwoonden. Voor de perfecte leiding der Leidsche politie, wel ke zich door de drukke straten een weg moest banen, namens de Sterrit-Commis sie, alle lof. Uitgebreid openluchtspel Het was van de Jubileum-commissie on getwijfeld een sympathieke gedachte om in de middaguren het openluchtspel „De mis lukte aanslag op Lochem" voor werkloozen te doen opvoeren. Dat voor deze vriende lijke geste groote belangstelling bestond 1 v. oes wel het groot aantal belangstellen- 'II, dat 2500 bedroeg. Ook waren tot deze opvoering de ouden van dagen uit 't Geref. Minnehuis uitgenoodigd. Allen beleefden hier een aangename verpoozing. En ten slotte werd dan om zes uur in den middag voor de laatste maal het open luchtspel, dat dezer dagen zoo zeer in de belangstelling stond, opgevoerd. Men had gemeend aan deze uitvoering een meer uitgebreid karakter te moeten geven, van daar ook dat men de Gorsselsche boeren en een groep padvinders, welke laatste een demonstratie vendelzwaaien zouden geven, had uitgenoodigd. Voor deze laatste opvoering bestond vrij groote belangstelling. Van de aanwezigen noemen wij den burgemeester, mr A. v. d. Sande Bakhuyzen, tijdtns wiens binnen komst het Wilhelmus werd gespeeld, den Commissaris van Politie, mr. P. J. IcL burg, secretaris van het Curatorium der Universiteit, Overste Van Mens, enkele ge meenteraadsleden, een deputatie van de V.V.S.L. en verder bestuursleden van Contact- en Jubileum-commissie. Bij monde van den heer C. A. de Bruyn werd een woord van welkom gesproken. Vendelzwaaiers in 16-eeuwsch costuum betraden nu met hun zijden dundoeken het terrein en gaven, begeleid door mechani sche muziek, een demonstratie waaruit duidelijk hun groote behendigheid aan het licht trad. Opmerkelijk was het hoe gelijk de oefeningen zich alle voltrokken. Het zon. licht zette het geheel in gouden glans. Treffend was vooral ook het einde toen de vendelzwaaiers een W vormden waar boven het Oranje-dundoek lustig wapper de, het geheel bedoeld als een hulde aan Koningin Wilhelmina. De Leidsche padvinders, die o. 1. v. hop man Harteveld van groep 2 der N.C.V.P deze demonstratie gaven, toonden hun stof volkomen te beheerschen. Nauwelijks waren zij verdwenen of daar opende de poort van Lochems zich op nieuw, nu om den Gorsselschen volks dansers toegang tot het terrein te verlee- nen. Voorop gingen twee harmonica-spelers waarachter de leider van het gezelschap, lustig zwaaiend met zijn hoogen hoed met oranje-sjerp. Op eenigen afstand volgden de volksdansers, 't Geheel leverde een al- leraardigsten aanblik op en boeide de toe schouwers in niet geringe mat» Op het middenterrein werden achtereen volgens enkele bekende en minder bekende volksdansen uitgevoerd waarvan de Jan Pierewiet en litter vooral de Driekusman en de zevensprong zeer de belangstelling en instemming der aanwezigen hadden. Maar ook met de Vleegert, toen het ver wisselen van dame gepaard ging met uit roepen van den leider als „Gooi het wief weg" en dan weer „'nn Ieder met zijn eigen vrouwlief", amuseerde men zich kosie'ijk. Het optreden van de Gorsselsche boeren is dan ook wel een buitengewoon su ces geworden. Veel applaus was telkens liun deel. Het openluchtspel, dat vervolgens en dit was voor de vijfde maal werd opge voerd was ook nu weer een groot succes. Met groote bewondering volgde men dit spel van vaderlandsliefde en trouw, dat in de laatste dagen veel van de opvoerenden heeft gevraagd. Aan het einde van het openluchtspel heeft ir Lindenbergh den auteur van hot stuk, den heer D. de Jong van Rijnsburg gehuldigd voor zijn bewerking. Ook de hop man van de hellebaardiers, Poorters Jan, Katreyne de marketenster en de vijf dames van de Ruitersportscliool te Oegstgeest werden in deze hulde betrokken en ont vingen bloemen. Ook de heer De Bruyn heeft nog woorden van dank gesproken. De gondelvaart Wie Zaterdagavond omstreeks half ne gen over het Galgewatei zijn blik liet gaan merkte daar een groot aantal booten en bootjes op, die alleszins de moeite van het kijken waard waren. Het was een aardig schouwspel de honderden lichtjes over het donkere water te zien schijnen. De deelnemers, die in groote getale wa ren opgekomen en hiermede de verwach ting van het comité verre hadden over troffen, hadden veel werk van hun booten gemaakt. Vooral de electrisch en met vet potjes verlichte booten deden het heel goed Jammer dat de versierde booten, waarvan er vele zeer smaakvol waren, door de duis ternis zoo weinig tot hun recht konden komen. Er waren overigens heel goede vondsten gedaan waarvan wij wel aller eerst willen noemen de twaalf bootjes, ge trokken door een groote boot en waarin ge. symboliseerd de elf provinciën en Oost- en West.Indië voorgesteld door de Oranje. Garde. De eerste prijs, die de Garde hier. voor kreeg, is zeker verdiend. Maar ook dp Princevlag leverde een fijn opgemaakte schuit, die door zijn puntig verlicht model zeer de aandacht trok. Voorts willen wij hier voor wat de groote booten betreft een vermelding maken van de boot geheel verlicht met vetpotjes, het geen hoe oudenvetsch ook toch altijd een prachtig effect blijft geven. Van de kano's noemen wij hier nog no. 9. Veel licht gaf aan deze kano zulk een apart karakter. Aardig was ook de hulde welke aan Koningin Wilhelmina gebracht werd. Voorop gegaan door de Tosca, waarop de jury en genoodigden zich hadden begeven en w.o. zich ook de burgemeester evond. voeren de groote booten door Leidens grachten. Een muziekcorps, dat aan boord was, bracht vroolijke klanken ten gehoore. De kleine vaartuigjes hadden hun route door de singels genomen. In de Haven ver- eenigde men zich. Doordat nu alle vaar tuigen bij elkander waren was het onge twijfeld op dit punt wel het aardigste ge zicht hetgeen het publiek, dat aan den wal rijen dik stond, ook scheen begrepen ie hebben. Nadat alle booten langs de Tosca en dus langs de jury gedefileerd hadden, maakte men gezamenlijk den terugtocht Het wil ons voorkomen, dat het voor de N.V. ADMINISTRATIEKANTOOR H. WINS Administratie en Beheer v. Vermogens EFFECTEN - COUPONS ASSURAN1I8N HYPOTHEKEN jury, bestaande uit mevr. S. A. W. v. d. Sande Bakhuyzen-Gericke, mevr. G. H. Lin- denbergh-Kolff van Oosterwijk en mevr. I. Geelkerken-Brusse, een moeilijke taak ls geweest de prijzen toe te kennen. Eensdoels door de groote deelname en anderzijds door dat de nummers van de booten in het don ker zoo slecht te onderscheiden waren. On danks deze moeilijkheden hebben zij zich echter buitengewoon van hun taak gekwe ten, waarvan hieronder het resultaat volgt: De prijzen Groepen: le prijs Oranje Garde; 2e prijs Princevlag; 3e prijs Padvinders; 4e prijs de Graal; 5e prijs Kath. Jongens Cen trale. Groote booten: le prijs Rietveld (no. 68); 2e pr. W. M. v. Appel (no. 60); 3e pr. H. J. Barentsen (no. 27);; 4e pr. Versteeg (no. 64). Troostprijzen: no. 67, 48 en 30. Kleine booten: le pr. J. Wassenaar (no. 42); 2e pr. A. Lindembergh (no. 9); 3e pr. no. 66, 4e pr. C v. d. Broek (no. 15); 5e pr. J. de Leeuw no. 51). Troostprijzen: no. 10, 47 en 4. Bovendien ontving de heer L. A. Mennes «en bijzondere herinperingsmedaille voor de fraai versierde boot van den Havendienst Verder ontving elke deelnemende boot een herinnering9bordje. Wegens tijdgebrek (aanvang vuurwerk) kon de bekendmaking en uitreiking van deze prijzen niet plaats vinden na afloop van de gondelvaart, gelijk in de bedoeling had gelegen. De uitreiking der prijzen zal plaats vin den op a.s. Woensdagavond- kwart over acht, in een bijeenkomst van de Jubileum commissie in den Vergulden Turk. De eige naars der booten zijn daar, od vertoon van hun deelnemerskaart, welkom, Uitvoering op vlonders Intusschen vond op verlichte vlonders in het Plantsoen en den Witte Singel een uit voering plaats. Waren het op d»?n vlonder in het Plantsoen de Oranje-Garde en de Prince vlag die een uitvoering gaven, de uitvoering op den vlonder in den Witte Singel werd ver zorgd door de Graal en de Kath. Jongens centrale. Zang en volksdansen wis& lden elkander hier af terwijl de Princevlag meer voor den dag kwam met een keurig verzorgd rhythmisch gyrnnastiek-ballct o.l.v. mej. Kellenaers en een vaandelgroet en vlaggen- parade. Vanaf den kant trokken deze uitvoeringen zeer de aandacht, waarvan ook hot applaus getuigde. Het vuurwerk Aan den grootsten feestdag komt een ein de en natuurlijk ook aan dien waarop Lei den het jubileum van Koniagin Wilhelmina heeft willen gedenken. Maar voordat dien dag ten einde was wachtte ons nog een py- rotcchnisch schouwspel, dat in de feestgids aangekondigd stond als jubileum-vuurwerk. Inderdaad is dit een jubileum-vuurwerk ge worden. Duizenden en duizenden vulden reeds lang voor het uur van aanvang, dat in verband met den laten afloop van de gondelvaart bijna een half uur verschoven werd, het terrein aan den Rijnsburgersingel. Tegen elf uur kondigden twee zware lurhtkanonnaden het begin aan en daarop volgden in vlot tempo de 76 nummers, waaronder vele groote en prachtige stukken, die 't terrein in hellen gloed zetten. Een uit gebreide slot-decoratie- waarin hulde aan Koningin Wilhelmina werd gebracht, sloot het geheel af en vormde tevens met recht een schitterende afsluiting van Leidens ju bileumfeest, dat met zulk een opgewektheid is gevierd. Herdenking in de kerken De verjaardag en het regeeringsjubileum van Koningin Vilhelmina zijn gisver in vele kerken herdacht. Menig predikant herdacht in zijn gebed het Koninklijk Huis. De officieele kerkelijke herdenking van het jubileum zal eerst hedenavond In alle kerken plaats hebben. In de Pieterskerk hoopt Ds. M. J. Punselie voor te gaan. Hier zal voor een eenvoudige plantenversiering rond den kansel worden gezorgd. In de Geref. Hooigrachtkerk zal Ds. H. A. Wiersinga voorgaan. CHR. ORATORIUMVEREEN. „CON AMORE" Mr. N. G. Geelkerken schrijft ons: Velen, die wel eens een jaarlijksche uit voering van „Con Amore" in de Stadsge hoorzaal hebben bijgewoond, of deze hebben beluisterd door de radio, hebben zich afge vraagd over welke muzikale genieën deze ver eeniging toch wel moest beschikken om zulks uitmuntende prestaties te kunnen leveren. En niet zelden is daarbij de ge dachte gerezen: wat zou ik eigenlijk ook zelf daaraan graag meedoen, maar helaas, dat gaat, niet, want een muzikaal wonder b*n nu eenmaal niet. Deze gedachte getuigt ongetwijfeld van een zekere bescheidenheid. Anderzijds ech ter bewijst zij ook maar al te vaak een zelf- onderschatting, die zeer te betreuren valt. Om mee te werken aan een Oratoriumver- eenigig behoeft ge waarlijk niet iemand te zijn, die Jo Vincent of Louis van Tulder naar den kroon steekt. Waarom zoudt ge uw schroom niet over winnen en eens van nabij kennis maken met „Con Amore"? Ge zult bemerken welk een ongemeen voorrecht het is hieraan een deel van uw tijd te besteden en \Velk een groote tioIdoening zulks u biedt Nu Donderdag 8 September a s. in de zaal van de Kweekschool voor Fröbelonderwijs, Vliet 12 de wekelijksche bijeenkomsten om 8.15 uur wederom zulien beginnen, wek ik gaarne allen, die tot heden nog aarzelden, op, eens onze repetities te komen bijwonen. Zij zullen daarvan, naar mijn stellige over tuiging geen spijt hebben GEEN SPREEKUUR De wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd Woensdag n °~ptetnber spreekuur te houden. VERORDENING De Commissaris van Politie herinnert be langhebbenden aan de op 18 Augustus 1.1. in werking getreden Verordening op de Speelapparaten. In verband hiermede zal van Donderdag 8 September a.s. af tegen de overtreders dier Verordening proces-verbaal worden opgemaakt, terwijl de toestellen en voorwerpen, waarmede de overtreding is ge pleegd, worden inbeslag genomen. Na door Ds J. C. van Apeldoorn bevestigd te zijn Ds. M. Ottevanger, die in de vacature van wijlen Ds. C. Hartwigsen als predi kant der N®d. Herv. Gemeente te dezer stede beroepen was, heeft gisteren in de avondgodsdienstoefening zijn ambt aan vaardt. In de Pieterskerk vond 's ochtends de be vestiging plaats, welke geschiedde door zijn plaatselijken collega, Ds. J. C. van Apel- doom. Als bevestigingstekst was gekozen Efeze 3 14—21. Deze tekstwoorden, aldus spr., stellen ons een van de bergtoppen voor en als wij langs de paden, die de schrijver ons baant, op waarts wandelen, stijgen wij van de eene hoogte tot de andere, tot we eindelijk ko men op de kruin van den berg. waar wij den ganschen omtrek kunnen overzien. Ds M. Ottevanger Die kruin zouden wij kunnen noemeh den bergtop der aanbidding. Immers, het is een gebed van Paulus voor de gemeente te Efeze of misschien juister gezegd een bepaalden kring van gemeenten, voor welke Paulus wej een zeer bijzonder gebed opzendt, als hij in de gevangenis re Rome zit. Paulus bidt zoo, -niet om een goeden in druk van zichzelven te geven, om eens te laten zien, hoe vroom hij is, maar het is de liefde van zijn hart. die zoo bidden doet. In die woorden openbaart zich een eigen schap van den geroepen dienstknecht des Heeren en wel de eigenschap van een pries ter, niet in Oud- maar in Nieuw-testamen- tischen zin: die gebeden offert, wien de liefde dringt ten behoeve van anderen te ver schijnen voor het aangezicht des Heeren. Als een leeraar der gemeente -niet meer doet en niet anders doet dan oog en eer dermen- sc'hen hem hoort en ziet doen, dan verdient hij niet den naam van priester. Maar ook de gemeente heeft te steunen door stille onafgebroken voorbede, want de bedienaar des Woords is een zondaar ais ieder ander en kent ook de zorgen en moei ten, die hem uit de heilige kalmte kunnen uitrukken, waarin alleen een vruchtbaar gebedsleven mogelijk is. Wat is nu de inhoud van het gebed? Allereerst kracht; maar Paulus bidt ook, dat zij leeren kennen de liefde van Chris tus, voorgesteld als een kubus, in zijn breedte en lengte, diepte en hoogte. En om iets van die liefde te verstaan, moeten we staan op den berg der aanbid ding, van waar men getroffen wordt door 'u overweldigend gevoel van onmetelijk heid. Dan gaat het een mensch als Jesaja, bij het zien van Gods verhevenheid, toen hij als profeet werd geroepen want de liefde Gods houdt ook Gods heiligheid in. Het Ls niet zoo, als de menschen vaak meenen, dat de heilige God veroordeelt en de liefderijke God begenadigt. De liefde Gods is de liefde van Hem, die de heilige is en de heiligheid Gods is de heiligheid van Hem, die de liefde is. De mensch, die Gods liefde ervaart, voelt zich daardoor geoordeeld en begenadigd. Want liefde beteekent begenadiging voor hem, wien ze ten deel valt. Maar zullen wij grond hebben voor ons geloof, levensbodem voor onze ervaring, groeikracht voor onze kennis, dan hebben wij te staan op den bergtop, waarop zeven trappen ons brengen. Wat wij bidden, dat is óe eerste trap, a! wat wij bidden, de tweede trap, wat wij denken, de derde trap al wat wij denken, de vierde trap, bo venal wat wij bidden of denken, de vijfde trap, overvloedig bovenal wat wij bidden of denken, ae zesde trap, meer dan overvloe dig bovenal wat wij bidden of denken de zevende trap. In dat geloof staande, kunnen wij de moei lijkheden onder de oogen zien en overwin nen, maar is in ons ook 't besef van klein heid, dat den ander uitnemeoaer doet ach ten dan zichzelven. Hierna werd overgegaan tot de bevesti ging en op verzoek van den bevestiger Ds. Ottevanger toegezongen de bekende zegen bede uit Psalm 134. Ds. M. Ottevanger aanvaardt zijn ambt In de geheel gevulde Pieterskerk, waar zelfs stoelen bijgezet moesten worden, aan vaardde Ds. M. Ottevanger 's avonds zijn ambt. Onder hen, die, dezen dienst o.m. hijwi den- merkten wij op dr J. C. S. Locker, den bevestiger ds J. C. van Apeldoorn, ds D. Kuiletnan, ds Joh. W. Groot Enzerlnk, ds M. J. Punselie, ds. J. de Wit en verder leden der kerkelijke colleges en enkele gemeente raadsleden. Aan het begin van den dienst las ds Otte vanger Joh. 6 2540. In zijn voorafspraak zette ds Ottevanger uiteen, dat het gebed op de discipelen een diepen indruk heeft gemaakt. Vandaar ook hun vraag: Heere, leer ons bidden. Op Zijn leerlingen maakte het ge bed van den Heiland grooten indruk. Bij ons bidden dienen wij geleerd en geleid te worden door den Heiligen Geest. Verder wees epr. er op- dat de mensch ego-centrisch is. Deze ego-ccntriscne trek openbaart zich door het gansehe menschen- leven heen. God is alleen het begin, do voortzetting en het einde van de zaligheid van al Zijn volk. Spr. die weet dat God hem tot deze ge meente geroepen heeft, wenscht in zijn pre diking enkel en alleen te wijzen op God Drieëenig. Spr. hoopv dat door zijn predi king het welbehagen Gods verheerlijkt wordt. Als tektswoord waarmede spr. zich aan zijn nieuwe gem ente verbond, koos hij Joh. 6:37 „Al wat Mij de Vader geeft zal vot Mij komen en die tot Mij komt zal Ik geenszins uitwerpen" Bij de ontvouwing an dit tekstwoord etond spr. uitvoerig stil bij het antwoord op de vraag: Wie er kernen tot Christus- voorts wat het ko men inhoudt en tenslotte, welke belofte God heeft, die alzoo toe Hem komen. Nadat spr. eerst het venband van deze tekst in de geschiedenis had toegelicht, merkte hij op, dat de majesteit van den Zoon daarin bestaal', dat niemand van Christus' kudde zal achterblijven. Echter gaat het genade-werk Gods aan ons komen tot Christus vooraf. Het ware komen tot Christus bestaat in het gelooven in Hem, Vandaar dat alle komen nog maar geen waarachtig komen ie. God arbeidt aan onze harten om plaatst te maken tot' het komen tot Jezus. Nadrukkelijk zette spr. uiteen, dat alle komen tot Christus niet zaligmakend is. Chrisus vraagt van ons geen bewonde ring maar aanbidding. Wij dienen er rn-1 op te letten en spr. wenscht daar steeds op te wijzen- dat wie waarachtig tot God en Christus komt niet' uitgeworpen wordt. Wij zijn een uitverkoren geslacht, een koninklijk priesterdom. De prediking, aldus spr., dient ook to zijn een zuivere prediking van wie zullen ingaan en wie zullen buiten blijven staan. Onze bazuin dient te zijn een bazuin die zuiver geluid geeft. Een heerlijk voorrecht is het' te weten, dat God niet uitwerpt hen, die waarachtig met hun nooden en behoeft*n der ziel vot Hem komen. Daarvan getuigt ook Christus als Hij zegt: ,-Komt tof Mij, gij allen die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven". Ds. Ottevanger eindigde met den wenscK uit te spreken, dat hij hoopte, dat de saam- gevlochten band der liefde in het midden der gemeente mocht worden gevonden en met het verzoek om geduriglijk te bidden en te danken om het welbehagen Gods. Nadat gemeenschappelijk was gezongen, richtte spr. zich tot zijn ambtsbroeders en enkele kerkelijke colleges. Zijn bevestiger dankte hij voor de treffende inleiding tot zijn herderlijk werk. Aan het einde van zijn toespraak her dacht spr. den arbeid van wijlen .ds. Hart wigsen, wiens plaats hij thans zal komen te vervullen. Onze hulp. aldus besloot spr.- zij ln den Naam des Heeren, Die hemel en aarde ge maakt heeft. Na het uitspreken van den zegen zong de gemeente staande haar nieuwen predikant Ps. 119:9: „Doe bij Uw knecht weldadig heid, o Heer" toe. Ds. Ottevanger dankte tenslotte voor deze heerlijke bede en sprak den wensch uit. dat God deze bede aan g meente en leeraar mocht vervullen. Na afloop van den dienst heeft de nestor der predikanten, ds. M. J. Punselie in do consistorie nog een kort woord tot Ds. Ottevanger gesproken. Van het Stadhuis Na overleg mqt den Directeur van den Ge neeskundigen Dienst alhier en met den Ge neeskundig Inspecteur der Volksgezondheid in Zuid-Holland betreffende de ook in deze gemeente geconstateerde gevallen v&n kin derverlamming, heb ik besloten de scholen voor gewoon lager onderwijs, buitengewoon lager onderwijs en voorbereidend lager on-! derwijs, benevens de kinderbewaarplaatsen, voorloopig tot en met 10 September a.s. te sluiten. Ik wensch er echter nadrukkelijk op to wijzen, dat de te Leiden geconstateerde ge vallen van dien aard of herkomst zijn, dat er naar de meening van bovengenoemde autoriteiten geenerlei reden tot ongerustheid behoeft te bestaan en dat ik dezen maat regel uitsluitend genomen heb, om de meest vérgaande voorzorg in acht te nemen, die tc rechtvaardigen valt. In het te Leiden of althans in de onmid dellijke omgeving daarvan voorgekomen ge val is gelukkig vooruitgang te constateeren, Ten "slotte meen ik, als gevolg van den door mij genbmen maatregel wel in over weging te moeten geven om eventueele open bare of particuliere kinderfeesten of andere bijeenkomsten, waar jeugdige kinderen in grooten getale sam^n zouden zijn, voorloopig uit te stellen. De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Leiden, 5 Sept. 1938. Ophalen huisvuil In verband met de viering van den Natio- nalcn Feestdag zal bet ophalen van huisvuil uit die pereeelen, welke gewoonlijk op Dins dag worden bediend, nu plaats vinden op Donderdag d.a.v. Bewoners van deze pereeelen wordt der- halie verzocht Woensdag geen emmers aan de straat de doen plaatsen. De Directeur Gem. Reiniging. „LEYDS GOEDT" Reeds 16.000 bezoekers De toeloop naar de tentoonstelling „Leyds Goedt" is nog steeds groot. Zaterdag bezoch ten '2000 personen de Stadsgehoorzaal, waar mede het totaal aantal bezoekers is gestegen tot 16.000. Behalve 's middags en 's avonds zal de tentoonstelling cok morgenochtend geopend zijn. JONGETJE IN BRAND Het 8-jarige jongtje P. N., uit de Lange- slraat had vermoedelijk te veel over Keizer Nero gelezen en stopte Zaterdagmiddag zijn 7-jarig broertje Samuël een brandend siga retten-peukje in de broekzak, nieuwsgierig wat daarvan het gevolg zou zijn. Lang behoefde hij niet te wachten. Uit Samuels broekje kwamen dikke rookwolken te voorschijn, terwijl het jochie in een hevig schreien losbarstte Gealarmeerde en medelijdende omstanders rukten het ventje het broekje van het lijf, waarna Samuël in zijn onderbroekje door den E.H.D. werd meegenomen naar het Aca demisch Ziekenhuis. Hij had enkele niet ernstige brandwonden op zijn buik npgeloo- pen. Het zal Samuël achteraf wel gespeten heb ben, dat er zoo snel hulp kwam opdagen, want hij miste nu het pretje cm door de brandspuit die met groot materiaal was uitgerukt! gebluscht te worden. UITSTEL INENTING De kostelooze inenting tegen pokken, uit sluitend voor kinderen beneden 2 jaar, waar- top op Woensdag 7 September e.k. op het bureau van den Geneesk. Dienst gelegenheid zou worden gegeven, is tot nader bericht, uit gesteld. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting de Zijl 16 gr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6