gïitiwt Ca ïtsd) 1 GEESTDRIFTIGE VIERING VAN KONINGINNEDAG Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Rijtoer van de Kon. Familie door de Residentie3^u^us^5 Onweerstaanbaar geestdriftige begroeting ationnemsntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hei Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77a Ct V No. 6485 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1938 19e Jaargang atibertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17 7» Elke regel meer032'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Praalstoet van ongekende schoonheid volgde Feestvreugde sloeg over in teestroes Zoodra de fraaie verlichting ontstoken werd IMMER hebben we een Koninginnedag in de Residentie zóó zien verstrijken als gisteren het geval is geweest. Want indien het ooit bewezen werd dat de Hagenaar feest vieren kan als de beste, dan op dezen dag, die dank zij het voortreffelijk weer van het begin tot het einde heeft geboeid en bekoord. 's Ochtends begon het al met een aubade van 2000 zangers voor het paleis van wijlen Koningin Emma, alwaar onder leiding van S e m Dresden de jubileerende Vorstin op gloedvolle wijze een aantal echt vaderlandsche liederen werd toegezongen. In den middag trokken H. M. en het Prinselijk Paar zélf onder het volk, door een rijtoer te maken van het Kurhaus naar het Vredespaleis. En onmiddellijk daarop waren Zij getuige van een revue van tallooze praalwagens die het beste en schoonste van wat er leeft in onze stad tot uitdrukking vermochten te brengen. Dankstond en Parade Dat waren zoo de hoogtepunten van den 'dag; althans voor zoover men op straat van de feestviering kennis nemen kon. Want gelukkig was er ook nog een deel der burgerij samengekomen in de Groote Kerk om bij monde van Ds H. J. D ij c k- meester God te bidden en te danken voor wat Hij ons in het Oranjehuis schonk. Om 11 uur stond het Malieveld in het brandpunt van de belangstelling, zulks vanwege de traditioneele parade, die altijd weer heel wat kijkers tot zich weet te trekken. Ook nu werd dit militaire schouw spel een groot succes, al bleef het uiter aard ver beneden den machtigen wapen schouw, dien we twee dagen geleden op de .Van Alkcmadclaan hadden gade Een wandeling door de binnenstad Zoo omstreeks 12 uur, toen er eigenlijk een soort pauze was aangebroken, bood de binnenstad een rustigen aanblik. Het was niet zoo heel vol, maar toch nog vol ge noeg om van een gezellige drukte te kun nen spreken. Kooplieden van allerlei slag waren bezig om zich een geschikt plekje te veroveren voor de uren die weldra zouden aanbre ken, terwijl in het Voorhout het Haagsch Harmonie Orkest het eene nummer na het ander speelde. De wafeltjeskramen konden het gemakkelijk af, evenals tentjes met zure haring, pomm.es-frites en dergelijke delicatessen en ook de politie, die versterkt was met maréchaussée en rijksvcldwacht, had tot dusver vrijwel niets te doen. Bij het Paleis in het Noordeinde stonden wat meer menschen dan elders, mede doon- dat velen van de gelegenheid gebruik wil den maken om de felicitatie-registers te teekenen. Het viel ons op dat we zoo dikwijls woorden van instemming beluisterden over de wijze waarop dit Paleis ditmaal was gesierd en getooid. En zij hadden volmaakt gelijk, die zeiden dat het mooi geworden was door zijn eenvoud. Vooral de lange strooken palmgroen, die op een bescheiden manier langs de hagel witte zuilen werden aangebracht, doen het uitstekend. Daarbij gevoegd de kostelijke bloemstukken, die op zulk een deskundige wijze werden opgesteld, kon er moeilijk nog wat te wenschen overblijven. De city loopt leeg Toen het goed en wel 2 uur geworden was begon de city leeg te loopen. Zoowel de rij toer van de Koninklijke Familie als de op tocht met praalwagens was immers in aan tocht. Ofschoon de rijtoer in de eerste, plaats be stemd was om de tallooze Haagsche vereeni- gingen een hulde te laten brengen waren er natuurlijk nog duizenden andere Hagenaars, die trachtten hetzelfde te doen. Vandaar dat 't nergens zoo vol was in deze oogenblikkcn als langs den Ouden Scheveningsdheweg, tie Prins Willemstraat, de Jurriaan Kokstraat en den Gevers Deynootweg. Dooh ook langs den BezuidenhoutscJien- ln de Residentie werd de verjaardag van H.M. de Koningin ingeluid met een zang- hulde voor het paleis aan het Lange Voorhout. De Koninklijke familie op het balcon tijdens de aubade weg, de Heerengracht, den Fluweelen Burg wal, de Groote Markstraat, Torenstraat en andere straten zag het zwart van belangstel lenden. Deze hadden het terecht niet aangedurfd zich nog langs de Koninklijke route te scharen en stelden er zich dus maar tevreden mee alleen den praalstoet te aan schouwen. Terwijl om half drie ongeveer de Konin klijke Familie vanaf de Ruigenhoek op het Gevers Deynootplein arriveerde en daar ter begroeting den voorzitter, secretaris en an dere leden van het Feestcomité aantrof klonk op het Malieveld tromgeroffel, ten teeken, dat de praalstoet in beweging kwam. was de bedoeling dat de kop van dezen stoet het Vredespaleis niet zou zijn genaderd', alvorens. H.M. haar rijtoer beëindigd had en voor dit paleis had plaats genomen. Deze berekening kloDte bijna volkomen. Aanzwellend gejuich Het liep n.l. tegen half vier toen een aanzwellend gejuich, hetwelk zich langs den Ouden Scheveningscheweg voortplantte, het naderen van de vor stelijke rijtuigen aankondigde. Zooals opgemerkt had zich een enorme me nigte langs dezen weg opgesteld, waar onder tallooze vereenigingen, voorzien van kleurrijke vaandels en fier wappe rende vlaggen. Onder daverend hoera geroep van een haast ongekend geest driftig publiek reden de open wagens, waarin de Koninklijke Familie en ver scheiden leden van de hofhouding ge zeten waren, voor de tribune die voor het paleis was getimmerd en vriende lijk wuivend en glimlachend dankte onze Koningin op innemende manier voor de Haar gebrachte hulde. De Vor stin was gekleed in lila japon met struisveeren en Zij droeg een paarsen mantel. Prinses Juliana was in 't licht blauw met vos, terwijl Prins Bernhard de gala-uniform van kapitein der gre nadiers droeg. Lang behoefde de Koninklijke familie waarlijk niet op den stoet te wachten, maar de juichende menigte wist het daverend hoera-geroep loch nog enkele malen af te wisselen met een enthousiast aangeheven Wilhelmus en een jubelend „Lang zal Ze leven". Bazuingeschal Plotseling verkondigde schetterende ba- zuinmuziek, dat de herauten naderden, en ja, daar kwamen ze reeds om den (hoek bij Javastraat en den Ouden Schevening scheweg. Nu ontrolde zich het schitterend beeld, dat onze geliefde Koningin zeker diep heeft ontroerd. In een keur van sierlijk uitgedoste wa gens, in breede optochten van mannen en vrouwen, van jongens en meisjes, onder da verend tromgeroffel en blijde tonen, bracht hier een volk de symbolen van zijn arbeid, zijn nationale gevoelens, zijn liefde voor het Vorstenhuis, aan de voeten van Haar, Die nu met Haar onderaanen dankbaar mag ge denken. De vaandels negen, de menschen mar cheerden nog eens zoo flink als anders, de muziek klonk opgewekter dan ooit, en heeft de Koninklijke Familie genoten van den uitzonderlijk mooien stoet. De Koningin dankt Vriendelijk en erkentelijk dankte de Ko ningin herhaalaelijk voor den groet der vaandels, voor de zorg, aan de opstelling van den stoet besteed, en in dit alles voor de teederheid, die uit deze manifestatie var trouw en genegenheid sprak. Toen de laatste wagen was voorbijgetrok ken, onderhield de Vorstin zich nog eenigen tijd met enkele aanwezigen, waarna de rij tuigen kwamen voorrijden en <ie Koninklijke Familie, wederom onder daverend gejuich de menigte zich naar ihet Paleis aan het Noordeinde spoedde. Momenten van on getelijke waarde lagen weer achter ons, oogenblikken, die aan dezen dag zeer spe ciale bekoring hebben verschaft. Hoe de Praalstoet er uit zag Ofschoon het een onbegonnen werk zou zijn een eenigszins volledige beschrijving van den praalstoet te geven willen we toch enkele der meest karakteristieke momenten er van op deze plaats vastleggen. En dan denken we allereerst aan de wijze vaarop Indië zich presenteerde. Deze groep of eigenlijk waren 't tal van groepen werd geïntroduceerd door een prachtig getooide auto, voonstellende de Rijkseenheid. Men zag op den wagen zelf diverse symbolen, die deze eenheid weergavn terwijl er achter, met Oranjelinten verbon den, een aantal van onze bruine broeders zusters te voet gingen, afkomstig zoowel uit de Oost als uit de West, Dan kwam (Iheel goed gezien!) een „illus tratie" van de onmetelijke zeeën die het moederland en de koloniën scheiden. Men had hiertoe een wagen gecharterd, waarop de zeegod Neptunus op imponecrende wijze was uitgebeeld, 't Geheel had den vorm van een schip, waarvan de netten over boord hingen en werd getrokken door 4 paarden. De oceaanstoomers op hun schouders Vervolgens volgde een groep inlanders die kleiné modellen van onze Oceaan-stoomers torsten. Dat was de gewone verbinding tusschen Europeesch en Tropisch Nederland 'n beeld. „De ijlende gedachte in den aether", de zoo waardevolle radioverbinding, was de titel dien de P.T.T.-auto droeg. En toen werden we in den geest door de beide Indien rondgeleid. We kregen voorstel lingen te zien van Ambon en Mcnado, we zagen de oude kolonisten met hun typische formen, we beluisterocn de weemoedige muziek van het verre Oosten en kregen ten slotte een blik in de cultures. Als symbool van de aan vrede zoo rijke Regoeringsperiode van de Koningin was er ook nog een auto ingeschakeld, die den Vrede, het hoogste goed wat de aarde kent, symboliseerde. Vereer was er in den stoet een auto-om- van-te-smullen: de wagen van den Bond- Westland (Loosduinen), welk voertuig gra cieus den roem van Hollands moestuin hoog hield. Fraai was voorts de groep van de 's-Gra- •enhaagsche Ambachtsscholen, waardoor de arbeid zoo treffend werd" gedemonstreerd. De Bono van Chr. Bouwvakarbeiders, die er eveneens wezen mooht, streefde hetzelfde doel na Het Uat. Jongeren Verbond was •natuurlijk ook van de partij, al viel het veel minder op dan zijn zuster-organisatie „De Princevlag", die met enkele duizenden aan wezig was. De Princevlaggers waren in tal ■an groepen verdeeld, die elk een wapen ran een der Oranjevorsten meevoerden. Van de Sportorganisaties noemen we den Chr. Turnkring, die met respectabel aantal leden en een mooien praalwagen voor den dag kwam. En dan, om te besluiten, visschend Sche- veningen. Wat had men daar ook een werk verzet om een goed figuur te slaan. Een complete logger, wagens met nettenboetsters, .agens waarop men haring stond te kaken en wat al niet meer trok voorbij. Was wonder, dat het gejuich van het publiek telkens weer losbarstte?! Tusschen al dat moois door liepen ver schillende muziekkorpsen, die de toeschou wers vaak in vervoering wisten te brengen. F eestverlichting floept aan Niet zoo lang na dit weergalooze schouw spel werd op het Binnenhof de aandacht ge vraagd voor een openluchtvertoning van 't spel „Uit het leven der Oranjes", speciaal ge geven voor leerlingen van het voortgezet onderwijs. Ook hier was de belangstelling zoo groot als Me ruimte maar toeliet. Met geestdrift werd vertolkt boe Oranje steeds zijn goed en bloed voor Nederland veil had, zoodat de aanwezigen ontroerd deze histori sche plek verlieten. Op e€n gegeven moment floepte daarna de feestverlichting aan en dit was het sein de Hagenaars om zich geheel te geven. Het scheen wel of alle conventie met één '~7 over boord werd gegooid. Men tooide zich al dan niet met een masker, wapende zich met lange papieren toeters, en zette een koddig hoofddekseltje op, om dan de armen in elkaar te haken en al dansend en hossend de stad te doorkruisen. De oude versje: Oranje bo-o-o-ven Oranje bo-o-o-ven Leve de Wilhelmien! waren niet van de lucht en het gekrijsch op de feesthoorns overstemde die klanken nog. Over de verlichting zelf merken we alleen maar op, dat deze zeker op één lijn kan worden gesteld met die uit de bruidsdagen van Juliana en Bernhard. En dat zegt ge noeg! In K. en W. had in tegenwoordigheid Wanneer Uw Majesteit in deze dagen terug zal zien op wat Haar als regeerende Vorstin wedervoer, zal zij telkens en tel kens weer als omlijsting dier herinneringen Haagsche stadsbeelden voor Haar geest zien opkomen"; zoo sprak de Haagsche Burgemeester namens raad en burgerij ten Paleize in Den Haag en daarmee teeken- de hij de bevoorrechte positie, welke de residentie altijd, maar vooral ook in deze weken, inneemt. Gedachtig aan het „adeldom verplicht" heeft Den Haag zich deze schoone plaats dubbel waardig gemaakt door een feest en huldebetoon als nimmer werd gezien en dat vele machthebbers in andere landen, die in gepantserde auto's rondrijden, wel tot jaloerschheid moet verwekken. De Koningin van Nederland gaat uit in een open auto en neemt den weg langs de volksschare zoo lang mogelijk: zij verkeert onder ons als een moeder in haar huis gezin. De tegenstelling tusschen de voortdu rende onrust in de wereld en de vredig heid der feestviering in ons land. is wel zeer groot. En wie meenen mocht, dat alles zich toe zou spitsen op de officieele her denking van het veertig-jarig regeerings- jubileum in de volgende weck. heeft het gisteren anders geleerd. Overal in den lande heeft de bevolking getoond, dat de roep der straatventers „Oranje-nationaal" het devies van heel het Nederlandsche volk is. „Oranje" is meer dan ooit de nationale leuze geworden. Geen wanklank wordt gehoord. Jeugdige werkloozen versieren de smalle straten der Amsterdamsche Jordaan; roode wet houders roepen „Leve de Koningin"een eindelooze stoet van organisaties van alle richtingen staat ter weerszijden van de beroemde „zeestraat", de Oude Scheve ningscheweg. opgesteld en brengt de Koningin de hartelijkste ovaties. Den Haag heeft zich op zijn best uitge dost; de statige lanen van Lange Voor hout en Vijverberg leenen zich, evenals de historische pleinen buitengewoon voor een feestelijke versiering: groen en licht en oranje maken van de residentie een sprookjesstad. „Wees begroet met jubeltonen. „Wees gezegend blijde dag"; zoo heffen de duizenden zangers aan en zij vertolken wat er leeft in het hart van het Nederlandsche volk. dat de veertig jarige regeering van Koningin Wilhelmma dankbaar herdenkt. Niet ieder heft daarbij in de eerste plaat het oog omhoog om God te danken voor historische samenbinding en geschonken wijsheid: maar aan de sfeer der traditie ontkomt toch eigenlijk niemand. En daarnaast is er alom een dankbare erkenning, dat de draagster van de kroon, door Oranje rechtmatig verworven, haar plaats heeft gekend temidden van ons volk en het woord opnieuw heeft be waarheid. dat „Oranje nooit genoeg voor Nederland kan doen". Die heerlijke eendracht, die verbonden heid van Vorstin en Volk. geeft aan de feestviering in deze dagen een bizondere bekoring. Zij maakt het hart week dankbaar en zuivert de melodie van het feestgezang. VOORNAAMSTF NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Koninginnedag is gister in de Residen tie, in Rotterdam en overal verder in het land geestdriftig gevierd. In een Amsterdamsch politiebureau is een brigadier door een agent doodge* schoten. Te Sliedrecht heeft een vader zijn doch ter doodgeschoten en daarna zelfmoord gepleegd. Zware taifoen teistert Oost-Japan en dreigt een nationale ramp te worden. Druk politiek consult te Londen inzake het Sudeten-vraagstuk. Verklaring va nRoosevelt nopens Tsjen cho-Slowakije verwacht. HOTEL „HOF VAN HOLLAND" HILVERSUM Telefoon 6113 LUNCH 1.25 DINER 175 UITGEBREIDE KOFFIETAFEL 1.00 ZALEN VOOR KLEINE EN GROOTE GEZELSCHAPPEN TOT 300 PERSONEN SEINPOST-BERICHT CAFE REST. SEINPOST SCHEVENINGEN bekend om zijn schitterende terrassen aan zee, opende zijn nieuw, geheel modern ingericht restaurant Onzo voortreffelijke huiskapel verzorgt de diner-muziek. Hotel „ZILVEN" - L0ENEN (Vel.) Hotel „BEEKHUIZEN" - V E L P Hotel „STAMEREN" - M A A R N HET BESTE VAN DE BETERE BUITENHOTELS de Koningin een gala-avond-voorstelling plaats van het stuk „1S13". Deze avond werd Hare Majesteit aangeboden door 't Gemeen tebestuur, terwijl in het Circus te Scheve- ningen enkele duizenden leden van de Princevlag een massa-uitvoering gaven. De muziekliefhebbers waren naar het Kur haus getrokken, waar Carl Schuricht een Oranje programma dirigeerde, klokslag half elf onderstreept door een fabelachtig vuur werk op het strand vóór dezen kunsttempel. Prinselijk Paar zorgt voor een late verrassing Terwijl Den Haag volop aan het feestvie ren was heeft tegen twaalf uur het Prinse lijk Paar nog voor een bijzondere verrassing gezorgd door een rijtoer door de stad te maken. Na afloop van den gala-avond in K. en W had de Koninklijke familie zich naar den Rujgen Hoek begeven, doch kort daarna ont dekte het publiek plotseling een auto, 1 in Prinses Juliana met haar Gemaal waren gezeten, terwijl daarachter nog twee auto' met hofpersoneel volgden. Begrijpelijkerwijs bracht deze gebeurtenis opnieuw een gewel dig enthousiasme onder de toeschouw weeg. Gereden werd via den Pompstations- weg, Van Alkemadclaan, Waaldorperweg, Oostduinlaan, Carel van Bylandtlaan, Laan Copes, Nassauplein, Nassau laan, Sofialaan, Plein 1813, Alexanderstraat, Mauritskade, Scheveningsch veer en zoo door het Noord einde, de De Heulstraat, waarop de Kneuter dijk werd bereikt. Hier was de dichte men- schenmenigte niet minder verrast dan langs •de route, die wij zooeven noemden. Duizen den hoeden, toeters en andere feest-attribu- A V A N G SCHOENEN HET BETERE MERK! DE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING N.V. DORDRECHT Groenmarkt 64 Anno 1871 B O U W-C R E D I E T E N EFFECTEN SPECIALE AANBIEDING VAN 22 AUGUSTUS TOT 3 SEPTEMBER 15 KORTING OP DE PRIJZEN VOOR HET CHEMISCH REINIGEN van alle DAMESKLEEDING PALTHE- ALMELO VOOR SLECHTS 17, CENT noodlg om dore annonce uitgeknipt In open envelop eli drukwerk ean ons op te ren den, ontvangt U uitvoerige brochures over het HERSTEL VAN UW HAARGROEI V*rm«ldt Uw «tam «n «drai op dm »cKl«rrl]d« dar (Rolt.) anvaloppa an adraitaarl aam Or. H. NANNING'i Pksm. Fabrklt N.V.. OEN HAAG ten gingen de lucht in om het hooge tweetal toe te juichen. De politie, die in alle stilte de noodigc xjrzorgsmaatregelen had genomen, had uiteraard geen gemakkelijke taak. Maar al was de dag dan ook al ver gevox-derd, toch toonde het -publiek ook op dit late uur nog den noodigen afstand te kunnen bewaren. Het Prinselijk Paar reed vervolgens de Gravenstraat door om een rondje om het stadhuis te maken en aldus ook de fraaie verlichting op dit punt gade te slaan. Daar na werd over de Groenmarkt gereden, de Veenestraat door en de Spuistraat, waarna via den Hofweg op het Binnenhof werd be land. Jammer genoeg was de fraaie verlich ting op het Buitenhof toen juist gedoofd Tenslotte begaven de Vorstenkinderen zich over het plein door de Lange Hout straat naar het Lange Voorhout en reden over den Kneuterdijk naar het Toumooi- veld. Vanaf dit punt volgde de thuisreis via den Leidschestraatweg, den Benoordenhout- scheweg en de v. Alkemadelaan naar den. Ruigen Hoek. Het laat zich begrijpen, dat feestend Den Haag nog geruimen tijd napraatte over deze aardige geste, die zoo geheel onverwachts kwam. KUNST Tweede dirigent van het Concertgebouw Mr Johannes den Hertog benoemd Door het bestuur van het Concertgebouw is benoemd tot tweeden dirigent en repeti tor Mr Johannes den Hertog. De heer den Hertog, die zich ook als com ponist deed kennen, is gebonen op 20 Ja nuari 1904 en volgde compositieonderricht van Cornelis Dopper. Hij schroef een suite voor orkest, liederen, kamermuziek en koorwerken,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1