odDD DEELZENBER VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1938 EERSTE BLAD PAG. a NVv.h. J. GILTAY8.Zn BOEKBINDERIJ Buitenland Sudeten-probleem blijft nog zorg baren Henlein zou territoriaal zelfbestuur eischen Engeland gelooft nog in een schikking Naar uit Praag wordt gemeld wordt van betrouwbare zijde verzekerd, dat de partij der Sudeten-Duitschers zou besloten hebben, den nieuwen grónd- slag voor onderhandelingen, dien de Tsjechische regeering had vooi^esteld, af te wijzen, en in plaats dEiarvan ter ritoriaal zelfbestuur te eischen. Volgens dezelfde bron zou dit besluit reeds door K u n d t aan Benesj zijn medegedeeld. Samen met Sebekowsky zou Kundt een geheime conferentie met Benesj gehad hebbea Het schijnt, dat dit besluit der Su- deten-Duitsche partij geenszins in over eenstemming is met wat de Engelsche bemiddelaar Lord Rnnciman als wen- schelijk beschouwt. Deze zou dan ook alles doen, om de Sudeten-Duitsche partij tot andere gedachten te brengen. Do „Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz" schrijft in veitoand met het Tsjecho-Slowaaksche probleem o.a.: „Reeds sedert eenige dagen valt in Lon den de tendenz waar te nemen, de dingen zóó voor te stellen, alsof de Tsjechen al het mogelijke gedaan hebben, om door middel van concessies het vraagstuk op te lossen. Daarbij worden de voortdurende inciden ten, die zich ten koste van de Sudeten- Duitschens in Tsjecho-Slowakije evenals voorheen afspelen, opzettelijk verkleind, en wordt in het algemeen de schuld, dat de dingen nog niet in orde gekomen zijn, de rijks-Duitsche pers, respectievelijk de z.g. ontoegeeflijkheid van de Sudeten- Duitschers in de schoenen geschoven. Een dergelijke tactiek draagt er slechts toe bij, dat de situatie, welke geen verder uitstel toelaat, tengevolge van de indirecte aangemoedigde ontoegeeflijkheid van Tsje chische zijde verscherpt wordt. Geheel in het bizonder moet het echter bevreemdend lijken, wanneer het een we gens zijn anti-Duitsche gezindheid uit Duitschland uitgewezen Engelschen repor ter veroorloofd is, over den kontegolfzender van Londen de Engelsche openbare mee ning over het Tsjecho-Slowaaksche pro bleem op uiterst tendentieuse wijze in te lichten en te misleiden. Het heet in deze conferentie, dat er nooit sprake van kan zijn, dat de Sudeten-Duitschers onderdrukt .worden. Zonder Berlijn zou niet de gering ste moeilijkheid hebben bestaan, binnen zeer korten tijd een regeling tot stand te brengen. Ten slotte beweert de Britsche reporter nog steeds door de Britsche radio dat Tsjecho-Slowakije alleen het evenwicht van krachten in Europa waarborgt. Zonder dezen dam zou Duitschland de mogelijk heid krijgen, naar de Middellandsche Zee en naar Constantinopel door te dringen. Een dergelijk Groot-Duitschland zou de verbinding tusschen Groot-Brittannië en sijn dominions kunnen bedreigen. Dergelijke Engelsche uiteenzettingen kunnen slechts ertoe dienen, de Engelsche openbare meening tegen het Duitsche volk op te hitsen. Zij kunnen verder ongetwij feld niet geëigend zijn, om in Duitschland de overtuiging te versterken, dat men van Engelsche zijde geneigd is, in den zin van «en fair play een rechtvaardige ordening in het Sudeten-Duitsche gebied te helpen tot stand brengen. De stemming In Londen Reuter verneemt in welingelichte Lon- Üensche kringen, dat de Britsche regeering •alle pogingen in het werk wil stellen, om het Tsjechische probleem op vreedzame Whisky Soda C ar am e lla Van Lonk a te Breda De Japantch-Chineesche oorlog Hevig bombardement op King-Sjan Aantal slachtoffers zou meer dan duizend bedragen De Japansche luchtmacht heeft Dins dag een hevigen aanval ondernomen op de verdedigingswerken va- Hankau, in het bizonder op King-Sjan, waar volgens geiuchten maarschalk Tsjang Kai Sjck een conferentie had met militaire leiders. De schade, wolke tengevolge van het luchtbombardement, waaraan vijftig toestellen deelnomen, werd aangericht, Is onbeschrijflijk Het aantal slachtoffers zou moer dan duizend bedragen. Het Is niet bekend, of ook Tsjang Kai Sjek zioh onder de gewonden bevind Omtrent het groote offensief te land wordt van Japansche zijde gemeld, dat dit een groot succes mag worden genoemd en dat de Chineesche linies thans reeds op het punt staan te bezwijken. Deze mededeel!ng wordt min of meer bevestigd door verklaringen van Chineesche zijde, volgens welke de Chi neesche troepen op verschillende fronten ware verliezen hebben geleden, hetgeen vordt toegeschreven aan het feit, dat de Japanners gifgassen gebruiken. De Japan ners echter verklaren van hun kant, dat juist de Chineezen deze wijze van oorlogree- ren toepassen en zelfs nog erger middelen gebruiken; zij zouden namelijk ziektekiemen verspreiden, met name bij Shanghai. Nan king, Tai-Juan, Tsje-Foe, Tsi-Nan en Tien Tsin, tengevolge waarvan de cholera in die streken een ernstigen omvang heeft aange nomen. Intussohen schijnt ook de Chineesche ver dediging in Anhwai niet langer stand te kunnen houden. De Japanners zouden in die provincie Hwo-Sjan, dat ten Noord-Oosten van Hankau ligt. reeds twintig mijl gepas seerd zijn en aan den voet van die Ta-Peh- bergketen staan. Niet duidelijk is de toestand bij Hwang- Mei, waar de Japanners volgens hun zeg2«=n reeds tien mijlen ten westen van de stad zouden staan, terwijl de Chineezen beweren, dat verwoede gevechten in de stad zelf de Japanners genoodzaakt hebben hun vooruit geschoven troepen terug te trekken. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Britsche commissie naar Toulouse ALICANTE GEBOMBARDEERD Gisteren is de Britsche commissie, welke moet trachten te onderhandelen over hot uitwisselen der gevangenen, die de beide partijen in Spanje hebben gemaakt, van Londen naar Toulouse vertrokken, waar zij haar hoofdkwartier zal opslaan. Aan het hoofd der commissie staat veld maarschalk sir Philip Chetwode. De luchtmacht van Franco heeft giste- m het havengebied van Alicante gebom bardeerd. Er werden vier personen gedood en drie gewond. De havenstaking te Marseille Minister De Monzie besluit tot requisitle Gisteravond hébben die stakende Marseil- laansche havenarbeiders het besluit geno men om hun actie voort te zetten. Hun vak- vereeniging heeft intusschen telegrafisch kennis gegeven aan de C G. T., het Fran- sche roode vakverbond, dat minister D e Monzie besloten heeft tot geweldmaatre- gelen, namelijk 't requireeren van de haven. De toestand in Marseille is dus momen teel bizonder critiek. wijze op te lossen, terwijl in Tsjecho- Slowakije zelf Runciman als deel van Engeland, zijn best doet bemiddelend naar beide zijden op te treden. De Britsche regeering zal geen verdere verklaringen afleggen, zoolang er een kans bestaat op een regeling; zij hoopt en ge looft, dat deze inderdaad nog bestaat. Deze kans hangt evenwel op de eerste plaats af van de concessies, welke de Tsje chische regeering wil doen en op de tweede plaats van den invloed, welke van buiten af op de Sudeten-Duitschers wordt uitge oefend en van de wijze, waarop de Sudeten- Duitschers de Tsjechische voorstellen ont vangen. Men wil in Londen den ernst van de be sluiten van beide partijen noch kleiner doen schijnen, noch overdrijven, Men acht het evenwel misdadig en dwaas de span ning te vergrooten. Men verwacht te Londen, dat de rede ring te Praag alles zal doen, wat in haar macht is, om incidenten te voorkomen en onpartijdig zal ingrijpen in eventueele in cidenten. Is er iets met Stalin Hij zou ernstig gewond ziin De Poolsche pers maakt melding van sensationcele geruchten, volgens welke bij Moskou een aanslag zou zijn gepleegd op Stalin, toen deze zich 'in zijn pant serauto naar zijn villa begaf. Stalin zou ernstig gewond zijn en verscheiden per sonen uit zijn omgeving zouden zijn ge dood door het ontploffen van een bom. Een andere lezing van het gebeurde, welke zoogenaamd geïnspireerd is door regeeringskringen, spreekt van een on geval, waarbij Stalin betivkkon zou zijn geweest. BADEN POWELL WEER MINDER GOED Lord Baden Powell zal niet in staat zijn de in December te Sydney te houden ereldjamboree b>j te wonen tengevolge vai^ zijn minder gunsiigen gezondheidstoestand. Lord Hampton, de chiefscout van het Ver- eonigcl Koninkrijk, zal hem vertegenwoordi gen. Lord Hampton zal den 19en November Londen verlaten en den 28sten December te Sydney arriveeren, den dag, voorafgaande aan de opening van de jamboree. TOKIO KRIJGT JEUGDIGE POLITIE innenkort zullen in de straten van Tokio politiebeambten van 17 jaar versdhijmm. aan gezien gisteren besloten is 500 politieagen ten te reeruteeron uit de jongelieden van 17 jaar en ouder. De nieuwe agenten '.uilen •ankelijk bureauwerk moeten verrich ten. Tot dusver was de minimumleeftijd 21 jaar. plaatsen dobbelpartijen organiseert. Bij de politie bestond dit vermoeden reeas: ook zij had daaromtrent zekere aanwijzingen. Gekoelde steden in de tropen De heer ir. H. van Swaay, directeur van Gebr. van Swaay, is per' K.L.M. uit Nederland gearriveerd, om 2 i\ 3 woken hier te lande de uitbreiding van de airconditioning zaken zijner firma te bestudeeren, aldus schrijft Aneta uit Batavia. Wij vernemen thans waaruit deze uitbie» dingen, indien overeenstemming met de auto riteiten wordt verkregen, zullen bestaan, n 1. de aanleg van centrale airconditioning-in stallaties en distributieleidingen in de daar voor in aanmerking komende wijken der hoofdplaatsen Batavia, Soerabaja en Sema- rang. Men zal zich op deze netten kunnen aan sluiten evenals op het clectriciteitsnet, het gasnet of het waterleidingnet. Uit den aard dor zaak zullen de installatiekosten, zoowei als de exploitatiekosten voor de verbruikers hierdoor zeer berangrijk teruggebracht kun en worden. De centrale airconditioning-installaties be loven voorts groote afnemers van electric! tcit te worden. Buitendien kunnen deze in stallaties. doordat de „koude" in groote gc- isoleerde tanks geaccumuleerd kan worden, den stroom betrekken op de uren dat dit het electriciteitsbedrijf het best uitkomt, dus ook geheel buiten den z.g. spertijd. Ook de afzet der electriciteit uit de gou- vernements waterkrachtbedrijven zal hier door zeer gestimuleerd worden. De heer H. van Swaay werd in verband met zijn plannen dezer dagen door den gou verneur-goneraal in gehoor ontvangen. UIT OOST- EN WEST-INDIE Een Surinaamsch oerwoud-drama Twee geraamten in een hnt De heer Weigle, beambte van de Surinaam- sche boschpolitie heeft op 14 Juli in het wel voorziene magaziin van levensmiddelen op het placer van de van Emden Gold Mines Ltd in het Lelygebergte aangetroffen twee geraamten van mensohen. Als wadhters in dat kamp waren werk zaam R. Augustinus en Eduard Kolonel. Deze beide personen hebben het laatst tegen het einde van Maart contact met de buiten wereld gehad. Een der lijken lag op een opvouwbaar veldbed en het ander in een ruststoel. Op geen van beide konden sporen van geweld worden geconstateerd. Waren hier marau- deurs aan het werk geweest, dan zou het ma gazijn er waarsohijnlijk anders hebben uit gezien. Voor zoover viel na te gaan ontbrak er evenwel niets. Ook een geweer, dat, in de wildernis, voor stroopers altijd iets van buitengewone waarde is, werd in goede conditie in het magazijn aangetroffen. De beide ongelukkigen moeten ongeveer tegelijkertijd zijn gestorven, want het is niet aan te nemen, dat de een bij het lijk van den ander zou gaan zitten of liggen om zijn einde af te wachten, vooral omdat er ten minste één boot ter besdhikking stond. Clandestien hazardspel te Batavia Bende zorgt voor de organisatie Den laatsten tijd hebben er nog al wat ver oordeelingen plaats gehad wegens clandes tien hazardspel te Batavia. Kort geleden had de landrechter aldaar twintig spelers elk tot tien gulden boete veroordeéld en vervolgens heeft de Landraad te Batavia den huisbaas die gelegenheid had gegeven tot die ontdekte gokpartij, veroordeeld tot 600 boete, of zes maanden. De veroordeelde berustte: hij zeiae gratie te zullen vragen, hetgeen uiteraard 6lechts uitstel van executie heteekent; uit eindelijk zal hij wel betalen, want om een halfjaar in de gevangenis te zitten, daar is hij te welgesteld voor. De veroordeelde werd' bijgestaan door een advocaat en diens pleidooi, aldus vertelt het Bat. Nbl., bracht een eenigszins sensationeel feit aan het licht. Als verzachtende omstan digheid voerde de pleiter namelijk aan, dat zijn cliënt, naar den advocaat uit een diep gaand onderzoek is gebleken, inderdaad slechts een werktuig is van een groote ge organiseerde bende, die op verschillende OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN 5K„a GEMENGD NIEUWS Doodelyk verkeersongeluk ZEVENHOVEN. 31 Aug. Op den vier sprong van den Zevenhovensohe en Nieuw- koopschenweg te Zevenhoven is de motorrij der Henariks uit Ter Aar door een auto aan gereden. Hij vloog door de voorruit van wagen en liep daarbij zoodanige inwendige kneuzingen op, dat Ihij korten tijd daarna is bezweken. De autobestuurder kwam met den sóhrik vrij. DE INBRAAK IN EEN SCHOOL TE HILVERSUM AMSTERDAM, 31 Aug. De redhtbanik ver oordeelde 'n Hilversumschen recidivist we gens diefstal met braak, conform den eisch, tot een jaar en vier maanden gevangenis straf. De man had in den -nacht van 3 op 4 Juni ingebroken in een bijzondere school aan den Geuzenweg te Hilversum. Hij had twee collectebusjes opengebroken en den inhoud, een paar kwartjes en dubbeltjes gestolen. SNEEK, 31 Aug. Het 7-jarige zoontje van d0 familie De W., dat een ontsnapten lucht ballon od den rijweg van de Prins Hendrik kade achterna liep, is door een auto aange reden. Het jongetje werd door den kruk van een der portieren geraakt en liep daarbij zeer zware verwondingen aan het hoofd op. Door een politie-auto is het kind in zorg- wokkenden toestand naar het St. Antonius- ziekenhuis overgebracht. Ernstige steekpartij te Groningen GRONINGEN, 31 Aug. Tusscthen twee man nen, die stonden te praten aan het Zuider- diep te Groningen, ontstond om nog onbe kende redenen een woordenwisseling, welke op een gegeven oogenhlik zoo hevig werd, dat zij tot handgemeen overgingen. De 57-jarige arbeider A. F,. trok plotseling een mes en stak daarmede zijn tegenstanoer den 54-jarigen arbeider G. S. in de linker zijde. Hevig bloedend wist de gewonde nog een naburige politiepost te bereiken, van waar hij naar het Academisch Ziekenhuis werd overgebracht. Zijn toestand is ernstig. De dader, die onder den invloed van ster ken drank zou hebben verkeerd, is aange houden en zal ter beschikking van den of ficier van justitie worden gesteld. Wielrijdster doodgereden AMSTERDAM, 31 Aug. Op de kruising in den nieuwen verkeersweg -naar Den Haag en den Sloterweg heeft zioh een onge luk voorgedaan, waarbij een omstreeks 35- jarige wielrijdster om het leven is gekomen. Deze dame reed aan den rechterkant van den Sloterweg en wilde den voorrangsweg oprijden. Naast haar reed in dezelfde riclh- ting een autobus. I-Iet gevolg was. dat de wielrijdster niet kon zien. dat van links een personenauto naderne Een botsing was niet meer te vermijden. De wielrijdster werd door de auto tegen den grond geworpen. Zij liep een schedelbreuk op en was bijna op slag Door auto aangereden en gedood De chauffeur doorgereden OLDENZAAL. 31 Aug. Op den Ensdhede- schen straatweg reed de 29-jarige mej. S. Oude Jeuninck uit Oldenzaal op het fiets pad; zij werd door een personen-auto van achteren aangereden. Het meisje kwam in ae naast den weg loopende sloot tereoht. Het slachtoffer was zoo ernstig gewond, dal zij vrijwel onmiddellijk overleed. De chauf feur is na de aanrijding doorgereden. Het nummer van den wagen is echter bekend. Mej. Oude Jeuninck zou gistermiddag in ondertrouw zijn gegaan. INBRAAK DIEREN, 31 Aug. In den nadht dr. Vermeer alhier, die gewaarschuwd was door een nachtwaker, die beneden licht zag branden, een inbreker. Een worsteling ontstond, waarbij de waker te hulp schoot, zoodat men den inbreker kon overmeesteren. Toen de dokter de politie telefoneerde, kon de waker alleen den man niet houden, zoo dat deze zich loswrong en met een sprong door het keukenraam ontvluchtte, met mede neming van tien gulden. Vermoedelijk is dit dezelfde inbreker, die in Gelderland en in Twente reeds veel van dergelijke inbraken heeft gepleegd. Ingezonden Stukkei (Bulten verantwoordelijkheid van de redactie) DE VERHOOGING VAN DE TUINBOUWSTEUN Op het ook door Uw blad gelanceerd bericht over de e.g.n. verhooging van den ^.ulnbouw- steun, zou lk gaarne oenlg commentaar willen DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1931 ■enwijdlng. 10.15 Gram.muziek. 10.S0 Orgelspel (gr.opn.). 10.50 Modepraatje. 11.15 Het Kovacs Lajos-orkest (gr.opn.). (Ore 12.15 Berichten). 12.30 Gram.muzlek. 1.00 Ensemble Card Alberts en gram.muzlek, 2.30 Omroeporkest. 3.15 Gram.muziek. 4.00 Voor zieken en thulszlttendcn. 4.30 Viool en plano. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Aeollan- orlcest en soliste. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Causerie: ..Voor studenten ln den dop". 7.15 AVRO- Dansorkeet. 7.45 Gram.muzlek. 8.00 Be-rlchten ANP. Mededeellngen. 8,15 Gram., muziek met Inleiding. 8.45 Gram.muzlek. 9.00 Radiotooneel. 9.30 Omroeporkest en solist-o, 10.46 Sportreportage. 11.90 Berichten ANP, gram.muzlek. 11.3012.00 Dansmuz. (gr.pl.)i nil.VERSUM II. 301.5 en 415,5 M. 8.0O—0.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0012.00 NCRV. 8.009.15 Gram.platen. (Om ca. 8.15 Berichten). 10.00 Gram.platen. 10.15 Gram. muzlek. 10.39 Godsdienstig halfuur. 12.00 Be richten. 12.15 KRO-Orkest (1.00—1.20 Gr.» platen). 2.00 Handwerkuur. 3.00 Gram.pla- ten. 3.4o Bijbellezing. 4.45 Gram.platen. 5.00 Handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 OrgelspoL 6.30 Gram.platen. 6.45 Causerie: „Der jon gelingen sieraad'. 7.00 Berichten. 7.15 Boek-1 bespreking. 7.45 Report'age, eventueel gram. muzlek. 8.09 Berichten ANP. Herhaling sos- Berlchten. 8.15 De Haarlemsche Orkestver- eonlging, koren en solisten. 9 45 Gram.-pla- ten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Kamermu ziek en gram.platen. 10.45 Gymnastiekles, 11.00 Gram.platen ca. 11.50—12.00 Schrift- Orkest. 5.20 Trio. 6.45 BBC-Slngers. 7.20 Orkest. 8.20 Symphonie-orkest. 10.25 Kerk dienst. 10.45 Band. 11.15 Declamatie. KEULEN 450 M. 7.30 Orkest. 8.50 Orkest. 10.20 Volksliederen. 12.29 Orkest 2.30 Concert. 4.20 Orkest. 6.15 Piano. 7.20 Concert. 9.20 Radlo-tooneel. 10.50 Orkest en boenenkapel,- phonie-orkeat. DEDTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.20 Kern* spreuk. 8.35 Vlijol en plano. 8.50 Orkest. 9.4S i. 10.05 Concert 11.29 Orkest 12.20 Nachtconcert. jver een stiefmoederlijke be handeling kon spreken. Door Minister Deckers is het steunbedrag voor den tuinbouw opgevoerd tot 12.000.000- Relatief ongetwijfeld nog aan den zeer lagen kant. BU de beraadslagingen over de Land- bouwcrlslsbegroo+ing voor dit Jaar heeft onz« A.R. agrarische afgevaardigde, do heer v. da Heuvel, ln de Tweede Kamer bezwaar gemaakt tegen de verlaging van 12 op 10.000.000 gld. Wanneer dit bedrag beschouwd kon worden als een voorlooplge raming, die eventueel t>t) bestendiging van deze zeer ongunstige bedrtffs- uitkomsten verhoogd zou worden. De Minister ging op die suggestie In, zoodat een vaststel ling van 12 000.000 gld. practlsch dus neerkom!! op een ongedaan gemaakte verlaging. Een maatregel, die door den nog heerschen* den en steeds grooter wordenden nood in de tuinbouwstreken als hoogst noodzakelijk be schouwd moet worden. Met beleefden dank, AbonnS. 'e-Gravenhage, 26 Augustus 1938. Tekst en illustratie van H. KANNEGIETER AIS LAMMETJES B'jéfN 181 Begrijpen jullie nu waarom Si-Bengkok ook een tovenaar was op zijn manier? Werkelijk speelde hii zo zoet en mooi, dat hij nog eens in staat zou zijn de oli fanten en tijgers uit de oerwouden en de vossen en andere beesten als lam metjes bijeen te fluiten. Gedwee en zon der roofzucht zouden ze naar zijn schone wonderfluit luisteren. Alvorens verder te gaan met de geschie denis van Edison, moeten wij eens even kennis maken met een man, wiens le vensgeschiedenis belangwekkend genoeg is om er iets van te vertellen. Eji merk waardig toch, wiens jeugd zo veel gelij kenis heeft met de jeugd van Edison. Trouwens, Henri Ford, zo heet de man, dien wij hier bedoelen, was ook in later jaren een trouw vriend van Edison. I Wij behoeven zeker niet te vertellen, dat Hendi Ford de man is, van de grote Ford-automobiel-fabrieken in Amerika. Hoeveel mensohen zullen er wel in het bezit zijn van een „Fordje?" En welke jongen of meisje van tegenwoordig kent niet het nieuwste model Ford met de stroomlijn? Die mooie wagens, die pijl snel langs onze wegen glijden? „Lien", 2ei hij den anderen dag, „wees voorzichtig meid. Dat ventje heeft 't meer begrepen op je figuur en vaders centen, dan op 'n gelukkig leven met jou, onthoud wat ik je zeg." Lien was boos geworden en noemde het overdreven be zorgdheid, doch het maakte haar nog meer gesloten tegen over Vermeer, die meende, dat Liens ongehuichelde vrien delijkheid na zijn herstel 't begin van verandering zou zijn. Met Lindert besprak hij op prettige wijze de zaken, die betrekking hadden op den polder, doch beiden vermeden 't Ifceere punt ter sprake te brengen, waarover beiden dachten. Dirk was een trouw bezoeker van Hein de Grauw, in y/ien hij, ondanks zijn lage afkomst, een boer naar zijn hart zag. Met geen der landbouwers uit de heele streek kon hij zoo praten over vee en paarden als met hem. En Hein toonde belangstelling voor al 't onbekende en nieuwe, dat ide student hem 'in lange gesprekken en op gezamenlijke in spectietochten door den polder mededeelde. Van zelf was ook 't gesprek meermalen op Vermeer ge komen, die den laatsten tijd den Elzenberm minder bezocht dan in de eerste periode voor zijn ongeval. Dirk wist van Heins genegenheid voor Lien en hij bewonderde hem om zijn gela tenheid. Koordewegs bezoeken waren zeldzaam en beperkten zich tot een vluchtig aanwippen op fietstochten, die hem langs den Elzenberm voerden. Hij studeerde druk, volgens zijn zeggen en 't was tevens een publiek geheim, dat hij meermalen solliciteerde, waardoor hij de achting der boeren gaandeweg verspeelde. Die was dus van 't tooneel verdwenen en Gertrui noch Lien beklaagden zich daarover, hoewel Lien met hem wegliep door de orgellessen, die hij nu in Dengeren ontving. Een donkeren herfstmiddag, na het beëindigen van het werk aan 't kanaal was Vermeer naar den Elzenberm gekomen, 't Stormde, maar zijn nieuwe motor tjokte helder door den val lenden avond terwijl zijn verblindende lichtstraal als een zoeklicht over den weg scheen. Toen hij ter hoogte van Heins boerderij kwam begon zijn motor kuren te verkoopen en nog voor Linderts huis hield 't onregelmatig geklop, dat de bewoners zijn komst al had ge meld, geheel op. Bij 't licht van twee stallantarens tobde hij een uur lang om den boel weer op gang te krijgen, wat de paarden in de schuur van angst deed snuiven. Hun groote oogen blonken door de open stalkleppen en de halsters ston den strak. Vermeer gaf 't op. Hij zou 't ding den volgenden dag thuis zien te krijgen om 't door 'n vakman onder zijn personeel te laten nazien. Maar hoe kwam hij thuis? „Je kan de witvoet meekrijgen" zei Dirk „maar ik denk, dat je beter kanloopen." Nadat de zaken in Linderts „ketoortje" waren afgehandeld en hij nog een uurtje aan de gezamenlijke praat had deelge nomen werd besloten, dat de knecht hem met de tilbury weg brengen. Maar die moest noodig uit, naar Dengeren vertelde hij kleurend. Dan Gijs maar, want Dirk had geen lust en Lindert was verkouden. Gijs was vanzelf dadelijk present, gedachtig aan de belofte van weleer. Hij spande in en stond in den donker te wachten op 't pad bij 't achterste inrijhek. Dirk zou Vermeer tot de tilbury wegbrengen, maar de ingenieur haastte zich niet. hij talmde, maar toen Lien de kamer uitging naar de geut was er ineens een vlug kijken op de klok en een haastige groet om weg te komen. De achterblijvenden wisselden een blik van verstandhouding „Lien" fluisterde hij op de schaarsverlichte geut. „volgende week is er in Demerum een Nutsavond, gaan we samen er naar toe?" Hij zag 't hijgen van haar borst. Haar oogen waren in 't weifelend licht grooter en blinkender dan binnen. Groot en forsch stond ze voor hem en de deur was dicht, alleen die naar 't pomphok en 't achterhuis gaapte als een donker gat naar de duisternis. Zijn hart bonsde. Ze was zoo begeerlijk dicht bij en hij zag haar bewogenheid in 't onzekere zoeken van haar handen. Doch ze gaf geen antwoord. „Doe je 't, achter op de motor?" In een opwelling van niet te bedwingen verlangen legde hij zijn hand op haar schouder, voelde de warmte van haar hals. Ze bleef staan, onbeweeglijk. Hij trok haar naar zich toe, maar daar ineens als een waarschuwing was haar zachte stem. „Niet doen, André". En hij liet haar 'los, verlegen en teleurgesteld. Het kleine lampje gaf aan hun schaduwen op de groote witte muurvlakten iets monsterachtigs. Ze keek er naar als ii\ tweestrijd, Nu was gekomen, wat ze zoo veel malen had verwacht eti gevreesd. Er was in hun verhouding door dit eene een ver andering gebracht. Van nu aan moest ze uit zijn nabijheid blijven, want zelfs al verlangde ze naar hem, nooit kón ze toegeven aan het knagende gevoel in haar. „Ga nou naar buiten, André, anders vinden ze 't gek." Ze zei het met een flauwen glimlach, maar hij merkte, daÉ 't haar pijn deed, hem weg te sturen. „Lien, waarom nou? Laten ze 't zien. toe Lienmoet ik blijven?" fluisterde hij gejaagd en heesch. In eens nu hier in de schemerige ruimte; waar 't rook naar karnemelk en 't ijzerachtig water bij de pomp, in een omge ving, zoover van 't gewone milieu, waarin hij tot dusver had verkeerd als hij onder de menschen was. hier verloor hij zijn zelfbeheersching. Gisteren nog had hij aan Lien gedacht als aan iets, dat langzaam afsterft, een vriendschap die vervaagt en nu was in eens dezen avond alle weerstand gebroken, toen hij haar weer zag, in haar kalme gereserveerdheid met haar donkere oogen, die hem rustig toeblonken. Bovenal was 't geweest haar forsche figuur, die de suizing in zijn ooren en de trilling in zijn spieren had veroorzaakt. Nu stond hij als een smeekeling en werd als een jongen tot weggaan gemaand. Niemand mocht 't weten. Hij ging. probeerend gewoon te doen, haar groetend op z'n luchthartige wijze. Maar zijn hoogmoed kreeg een deuk en een kilte kwam er in hem. In de duister buiten was 't flakkerend licht van de kaars-, lantaren van de tilbury. (Wordt vervolgd^

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2