Onze weermacht toont zich van haar beste zijde DINSDAG 30 AUGUSTUS 1938 TWEEDE BEAD PAG. 5 W apen schouw voor de Koningin Maar de bange werkelijkheid evenzeer Twee uren lang trokken onze jongens voorbij *s-GRAVENHAGE30 Augustus. Tra nen springen in onze oogen wanneer de gang er goed en wel in zit de gang van het grootste défilé dat onze weer macht ooit voor onze Landsvrouwe hield. Natuurlijk, we kenden de manoeuvres, zoowel in groot als klein verband, maar wat zich daar thans voor uw verslag gever afspeelt is zooiets heel anders. Dat is, ondanks de broeierige zomerzon, de donkere schaduw van den angst, die over heel Europa hangt. In de ochtenduren hadden we reeds den Intocht aanschouwd van al die grijs-groene uniformen. De treinen hadden er voor geda verd en de Haagsche Politie had alle zeilen moeten bezetten om alles in goede banen te leiden. Niettemin waren dat slechts versnip perde indrukken, die we namen voor wat ze waren. Thans, nu het eene kwartier verstrijkt na het andere, zonder dat we gelegenheid krij gen den overkant van den cementen heirweg te ontdekken, gaan de gedachten zich ver menigvuldigen en dringt de afschuwelijke werkelij'kiheid zich onweerstaanbaar aan ons op.... Tusschen de deinende doinen We zitten aan de Van Alkerr.adelaan, een breede gloednieuwe betonbaan aan den rand van de Residentie, gegraven dwars door de groene duinen als rechtstreeksche ver binding tusschen het centrum des lands en de Scheveningsche kust. Zoowel voor als achter ons klimmen de grillige heuvels om hoog. Duizenden menschen zijn ze achterna geklauterd, hebben ze bezet tot de laatste vierkante meter toe, waardoor het geheel zioh herhaaldelijk voordoet als één brok dei nende natuur. Het sterkst is die indruk wel als de Koninklijke Familie aan den horizon zichtbaar wordt en al die goede vaderlanders haar zoo gauw mogelijk wenschen te aan schouwen. Dan golven de duinen als de storm in het woud. De duurste auto-merken glijden intusschen voorbij. Daar gaat minister Colijn, even later de Sultan van Deli, en ook de militaire at tachés van tal van mogendheden spoeden zich in hun glanzende wagens naar het uit gestrekte getimmerte dat officieele tribune i.eet. Als allen gezeten zijn en het tijdstip van 2 uur begint te naderen dringt dof tromge roffel tot ons door. De Koninklijke Militaire Kapel met de eere-wacht rukt aan. Meer dan de cadetten, die zich met hun stalen helmen maar weinig van de gewone dienstplichtigen onderscheiden, trekken de adelborsten de aandacht. Hun vuurroode kragen op de donkerblauwe uniformen zorgen voor een schouwspel dat aanstonds boeit. Overigens doet de landmacht niet voor hen onder. Hun defileeren is geen haar minder dan wat de zeemacht demonstreert. Beide groepen, ter sterkte van een halve compagnie, stellen zich op voor de Konin klijke loge, een sobere stellage van wat palen en een dak. De muziek blaast de eene marsch na de andere, totdat de Koninklijke Familie arriveert en met groote plechtigheid het Wilhelmus weerklinkt. De Koninklijke standaard gaat omhoog Uit de met vier paarden be--pann.er> calè che stapt eerst Koningin Wilhelmina, gehuld in een zeegroen gewaad en dan volgen de Prinses en Haar gemaal, die in het zelfde rijtuig hadden plaats genomen. De Prinses is geheel in het wit gekleed, terwijl de Prins de gala-uniform draagt van ritmeester der huzaren. Enkele leden van de Hofhouding gezeten in een tweede rijtuig, volgen en onderwijl barst alom het gejuich los. De Koninklijke standaard naast de loge rijst langzaam om hoog. Het défilé kan een aanvarg nemen. Zie daar de kolonialen met hun breedge rande hoeden, stram voorbij trekken. Hun blik naar de loge en naar allen die zich aan deze zijde bevinden, schijnt uit graniet ge houwen. Strak als het uitspansel zit het bruine leder onder de kin en de graweren over de schouders worden volkomen roer loos meegevoerd. De adelborsten, 800 man sterk, sorteeren dank zij hun mooie uitrusting een nog groot- scher effect. En dan de „braniekragen", de jongens van onze marine met hun blauw-wit gestreepte truien en goud-geletterde baretten Wat gaan ook zij er fiks van langs! Geen weermacht ter wereld die het ze verbeteren Dat is trouwens telkens de indruk die men krij'gt tijdens dit eindelooze défilé. De infan terie munt uit, de artillerie vestigt aller oogen op zich, de marechaussée en de politie troepen geven zich voor honderd procent, ja v-at er ook voorbij trekt, het is tot het aller laatste èf. Dreunende huzaren -Diep imponeerend zijn de regimenten hu zaren, die den bodem laten dreunen er groote stofwolken opjagen. Die hooren er ni eenmaal bij en dus aanvaardt een ieder z< zonder eenig protest. Een schril contrast met dit luidruchtige ge- ros vormen de wielrijders, die onberispelijk met zessen geruischloos voorbij rijden. Een maakt er slechts een uitzondering op, door dat zijn ketting groote behoefte schijnt te hebben aan een druppeltje olie. Lang hooren we dat geknars echter niet, want het muziekcorps dat er bij is eischt on middellijk aller belangstelling op. Speciaal de buitenlandsche autoriteiten schijnen met stomheid geslagen over deze unieke verschij- nin op militair gebied. De trommels 'zitten op de sturen gemonteerd, terwijl daaraan be vestigde beugels er voor zorgen den juisten koers te houden met de armen zoodat de handen geheel vrij blijven voor de stokken of de instrumenten. Wonderlijk idee, zóó een muziekgezelschap te zien passeeren in 2 K.M. tempo 't Lijkt haast gespeend van alle werkelijkheid en wekt geda-n'en op aan kunstgrepen waarmee sommige films zoo overvloedig zijn gevuld. Het meest geraffineerde Dan de gemotoriseerde afdeelingen, de meest geraffineerde en gevaarlijkste van alle- Wat we tot dusver zagen aanvaardden we in hoofdzaak zoo zonder meer. Dat zou ook het leger kunnen zijn uit de vorige eeuw, behoudens dan de stalen helmen en de groen gelakte velo's. Maar de aanblik van wat volgt verplaatst ons met één slag naar 1 gebeurtenis, die op 11 Maart van dit jaar de heele wereld sidderen deed. Met ingehouden adem slaan we ze gade, de monsterachtige pantserwagens, door wier spleten oogen gluren, waakzaam doch geluk kig nu nog zonder beducht te zijn. Dreigend kijken de openingen der vuurmonden alle kanten uit. God geve het ons dat het bij een dreigen blijft En dan het anti-tankgeschut, hypermodern en daardoor met eigenschappen, die letter lijk voor niets terug doen deinzen. Daar tusschendoor davert het zware schut voort, uiteraard van grooter capaciteit, maar toch meer log en ietwat minder heilspellend. Een tegenspraak? O zeker, we beluisteren reeds de tegen spraak van den lezer en we aanvaarden die onmiddellijk. Doch niemand kan ontkennen dat een nieuwe verschijning, als de pantser wagens zijn, veel sterker spreekt dan de 15 centimeters, die tenslotte „toch maar" ka nonnen zijn geblevén. De vrachtauto's voor troepentransporten, welhaast allen producten van den grijzen Ford, vertoonen in de bakken weinig dan bajonetten. De soldaten die worden meege voerd, gaan bijna geheel achter het houtwerk schuil. Juist dat is het, wat aan deze simpele vrachtwagens zoo'n krijgszuchtig karakter geeft. Ook hier dat element van geheimzin nigheid en gevaarlijke verrassing wat den modernen oorlog tot zoo'n verschrikkelijk kwaad heeft gemaakt. Het wemelt verder van motorrijwielen, al dan niet uitgerust met machinegeweren, ook al weer zoo'n wapen, dat tot in de perfectie werd doorgeconstrueerd. Hun kleur is grauwt, evenals het doel waarvoor zij werden ge bouwd Inmiddels zijn twee volle uren verstreken. Daar ronken de vliegtuigen in de lucht, een kleine honderd in getal. Bij groepen doemen ze uit de wolken op. 't Publiek staart naar boven en juicht. Ook de Koninklijke Familie richt de blikken ten hemel. De manoeuvres zijn bewonde- ringwekkend. En toch Laten we hopen dat het bij bewondering blijven mag Wie er waren Op de tribune der autoriteiten bevonden zich o.m. de ministers Colijn, van Dijk, Weiter, Patijn, Goseling, Slotemaker de Bruine, de Wilde, van Buuren, Steen- berghe en Romme, de deken en tal van leden van het corps diplomatique, de Ned. gezant te Parijs, Jhr. Dr. J. Loudon, vice- president en leden van den Raad van State, president, vice-presidenten en leden an den Hoogen Raad, procureur-generaal n advocaten-generaal bij den Hoogen Raad, de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud ministers, de commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, jhr. mr. dr. van Karnebeek. de commissarissen der Konin gin in de provincies Limburg. Noordbrabant en Utrecht, verscheidene opperofficieren en oud-onperofficieren, o.w. generaal Snijders, vlagofficieren, leden van de hofhouding, de Indische zelfbcstuurders en deputaties, uo burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam 's-C.ravenhage, Utrecht en van verscheiden* andere groote gemeenten, leden van den Raad van Defensie, Kamerleden. Wethou ders. Staten- en Raadsleden, Secretarissen- veneraal van departementen van Algemeen Bestuur, enz., de meesten vergezeld van hun dames. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. van 4 Aug. 1938 Is benoemd tot rickder in de Orde van den Ned. Leeuw. T. P Ba.irt de la Faille, oudste directeur van de N.V Internationale Crediet- en Handelsvereen Rotterdam", te Rotterdam. Bil K.B. is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verhonden eere-medaille, In zil ver, aan: J. Wegman. te Amsterdam; en Is toe gekend de aan de Orde van Oranje-Na.=sau_ver bonden cere-medallle in brc pen, knecht bij de firma Bloemendaal. Gebr. Böttger, BJj K.B. van 26 Aug. is met Ingang van 1 November 1938 op het daartoe door hen gedaan verzoek een eervol ontslag uit den militairen a. ter zake van langdurigen dienst, aan den generaal-majoor S. W. Praag, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht: aan den kolonel M. Rutgers van der Loeft commandant van de 5de lnfanterie-brlgade; aan den kolonel R. Boomsma van den staf der in fanterie. territoriale-bevelhebber in Overijssel, enz.: aan den kolonel L. J. de Decker, com mandant van de 3de art.-brigade; aan den kol. P. J. Stuitje, van den staf der genie, comtnan- bet 2de genie-commandement: aan den it.-looi. L. P. Sort .ndan >n luit -kol. J. H. C. Bei den kapt. L F. van d t van de comp. intendant b. aan den res.-lult.-gen. M. Raaijmaakers, van het wapen van de genie, insp. der mil. luchtvaart: voorts is den gen.-maj. Praag, voor noemd, dank betuigd voor de veeljarige en be langrijke diensten door hem aan den lande be wezen; en Is den res.-lult.-gen. Raaijmaakers, voornoemd dank betuigd voor de vele en be langrijke diensten in de functie van inspeeti ilitai luohtvaart den lande be- Lux voorkomt ladders, wanl Lux lost 5maal'zo vlug op a/s zeeppoeders en gewone zeepvlokken Wanneer Uw zijden kousen na één of twee keer wassen gaan ladderen, dan kunt U er zeker van zijn. dat dit t« wijten is aan onopgeloste zeep. Onder het schuim van zeeppoeders en gewone zeepvlokken drijven honderden kleine, onopgeloste zeepdeeltjes. Deze vormen een groot gevaar voor zijden kousen. Zij vernie tigen de elasticiteit van het weefsel, zodat de fijne draden al heel spoedig breken en ladders ontstaan. Vermijd deze gevaren, door voor kousen alléén Lux te gebruiken. Elk Lux krulletje is in een oogwenk opgelost - zelfs In koud waterI En doordat Lux zo vlug oplost, spoelt het ook zeep is uit het goed. Lux is zo goedkoop I Hel flinke s'an^a^^^jgj dan de dubbele inhoud, kost slechts 25 et Boven- ien bevat het standaardpak Lux nog een brei- atroon en het reuzenpak 2 breipatronen. En... p elk pak een waardevolle bon voor geschenken I rezen. I eervol ontslagen kol. Boomsma. voornoemd; Verder zijn met ingang van I Nov. 1938: be- en bij het wapen der artillerie» b|J den sta* «rve-personeel I der le artilleriebrlgade, tot reserve-lult.-koL, infanterie, bij 1 de eervol ontslagen luiU-kol. Bentz van d«a rve-kolonel, dé 1 Berg, Do aankomst van H. M. de Koningin In gezelschap van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard aan de Van Alkemadelaan te Den Haag voor het défilé der Nederlandsche weermacht voor de jubileerende vorstin De vorstelijke familie op de eeretribune aan de Van Alkemadelaan te Den Haag tijdens het défilé der weermacht, dat Maandagmiddag plaats had yooral ook 't korps Mariniers maakte gisteren weer een bijzonder goed figuur De Indische vorsten als belangstellende top< -houwers tijdens het défilé, dat Maandagmiddag te Den Haag plaats had in verband met het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin De keukenwagens van het leger, die de voeding moesten verzorgen van de 15.000 man, die deelnamen aan het défilé der weermacht voor H. M. de Koningin, stonden heel dsn dag op het Malieveld opgesteld en hadden het druk

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5