Vlaggenhuis £cithmtDol Opening van de Tentoonstelling Leyds Goedt SS ©Is. HET METERTARIEF HELPT U SPAREN HIM Industrie- en Vaktentoonstelling „LEYDS GOEDT" Stand van de Stedelijke Lichtfabrieken DINSDAG 30 AUGUSTUS 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 Hedenmorgen om 10 uur heeft in den ïoyer der Stadsgehoorzaal de officieel® cpe ning der tentoonstelling plaavs gehad. De zaal was tot in alle hoeken gevuld Onder de aanwezigen merkten we o. m. op het voltallige college van B. en W. en de gemeentesecretaris, Mr. Dr. C. E. v Strijen, de echtgenoote van den burgemeester mevr. iV. d. Sande Bakhuyzen—Gezicke, nagenoeg alle leden van het eerecomité, vertegen woordigers van de Leidsche vereeniging van Industrieelen, van 't Departement. Lei den der Mij. voor Nijverheid en Handel» van de Vereeniging Nederlandsch Fabri kaat, hoofden van takken van Gemeente dienst, directies en besturen van de vaknij verheidsscholen, leden van den Gemeente raad en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, de samenwerkende Vakpatroons organisaties en van de werknemersorgani saties, de standhouders enz. Rede D. L. Landman De voorzitter der tentoonstellings-commis- isie, de heer D. L. Landman, heette de aan wezigen welkom en wees erop, dat het ini tiatief tot het houden van deae tentoonstel ling is uitgegaan aan de gemeentelijke com missie „Meer-werk-actie". De aanleiding hier toe was het volgende: eenerzijds treft mm te dezer stede een groote groep werklooze, ,valide arbeiders; anderzijds werken vele in dustrieën op onvoldoende capaciteit en zien we verder vele gebouwen, waaronder vooi Leiden belangrijke monumenten, in verva. raken. Zonder het ingewikkelde en moeilijke werkloosheidsprobleem te trachten hierim. 'de op te lossen, heeft men nuchter redenee- rend en het vraagstuk lok ral beziend ge zegd: „hier ligt een arbeidsveld. Wanneer wij het trachten te ontginnen zal het nim mer de maatregelen tot opheffing van de groote werkloosh id in den weg staan, inte gendeel zelfs. De commissie heeft deswege gezocht naar en stimulans voor het meerdere tverbruik van het Leidsche product en tot liet doen uitvoeren van nieuwe-, restauratie- en herstellingswerken door Leidsche vak patroons. De tentoonstelling „Leyds Goeclt" is een tentoonsteling van de Leidsche in dustrie, de verschillende vakgroepen, de vakopleiding en alle instanties welke de op bouw, bloei en groei van Leiden nastreven. Heeft Leiden door de Universiteit, den Medi schen kring, de Sterrewacht, de Musea en 't stadsschoon een „klinkenden Leidsche" naam ver buiten onze stads- en landsgrenzen, de industrie kan zich daarnaast beroepen op en roemrijk verleden. En het mag wellicht een wonder heeten, dat de traditie voor ver vaardiging van een goed product ook door de huidige industrieën nog steeds in eere wordt gehouden". Tot slot dankte spr. allen, die tot het wei- Slagen van deze tentoonstelling hebben bij gedragen, in het bijzonder den burgemeester van Leiden, Mr. A. van de Sande Bakhuijzen, de Kamer van Koophandel voor Rijnland de Lei'dfeche Vereen, van Industrieelen en den aannemer van de tentoonstelling de firma ,van cfer Drift. Hierna gaf spr. het woord aan den Burgemeester. 'Rede van den Burgemeester Onze geheele samenleving, die in het tec- ken staat van overbevolking en hooge tarief muren, gepaard met of wellicht veroorzaakt door een economische crisis ivan onbekende hevigheid en langen duur, leidt er toe, dat men reclame maakt, dat men aandacht op zichzelf vestigt, kortom zich roert. Deze tentoonstelling echter is een daad van gezonden burgerzin, zij heeft natuurlijk wel de strekking bekendheid te geven aan en aa.ndacht te vestigen op Leiid&che produc ten, maar zij is voor alles als leering bedoeld en daarop ingestefld, daarop opgebouwd. Zij roept door haar embleem de herinne ring wakker aan het streven van onze voor vaderen, die ervaren hadden, dat zij de markten konden winnen, maar ook alleen konden behouden, door op de kwaliteit hun volle aandacht gevestigd te houden en dat ..Leidsch" en „Goed" synoniemen, moeten De band tusschen Leiden en kwaliteit is er niet een van gisteren alleen. Hij is het ook nog van vandaag. Leidsche dekens, Leid sche sajet, Leidsch laken, Leidsche bagger molens en kettingen zijn nog kwalificaties van voortreffelijkheid. Ik herinner mij nog immer, hoe Sir Ernest Shackleton, de be kende poolondierzocker, mij eens zei, dat hij öp zijn tochten nooit anders dan Leidsche .conserven duldde. Ik wil dus gaarne in deze tentoonstelling zien twee dingen:. Ten eerste een leerrijke iVertooning van het Leidsche kunnen, zooals zich dat bij het 40-jarig jubileum van onze Koningin openbaart en ten tweede een be lofte voor de toekomst, waarin welbewust gestreefd zal worden naar het opvoeren hooghouden van den voortreffelijken roep .van Leyds Goedt. En wanneer ik nu nog een woord van groote waardeering geuit heb voor allen die groote toewijding en ijver gewrocht hebben wat wij straks zullen gaan bewonderen ons opnemen, dan zou ik deze tentoonstel ling geopend kunnen verklaren, ware het niet, dat deze opening tevens de feesten ter herdenking van het jubileum van onze Ko ningin. waarvan Zij een onderdeel is, in onze stad inluidt en het daarom mij door U, hoop ik, vergund wordt daarover nog iets te zeg gen. Een eensgezind volk van een klein maar goed volk juicht en jubelt heden ter eere van een Vorstin, die het 40 moeilijke jaren diende en leidde, diende met onvergetelijke trouw en verstand; leidde met een liefde en barmhartigheid zonder weerga in goede en vooral in de helaas te talrijke hoogst moei lijke rampspoedige jaren. Wie zou ook'maar een spoor van twijfel bij zich kunnen voelen opkomen of onze Vorstin is deze daad nagekomen, ten volle niet alleen, maar zóó, dat Zij oneindig 'neer gegeven heeft dan gevraagd mocht worden, door de groote liefde en overgave des harts als die van een moeder voor haar kinderen, waarmede Zij die uitoefening van Hare plich ten gepaard deed gaan. Dezelllde gevoelens die eens den strijd tegen Spanje, Frankrijk en anderen deden voeren ter wille van onze onafhankelijkheid, heb ben ons. in die 17e en 18 eeuw een rogeerings vorm gegeven, die innerlijke positieve kraoht ontbeerde en den naam van een re- dubl>ek niet eens verJi-nde. een regeermgs- irm, die alleen dan weer blijven! krach- ig werd, dan weer eensgezindheid toonde warn eer een Or.i ije leid lig kreeg. Ook voor onze Oranievrrstin zou Marnix an St. Aldegonde gedicht hebben: Die vroom begheert te leven Bidt Godt. nacht en de danh Dat Hij mij craoht wil gheven Dat ick U helpen mag. Haar volk dienen, steunen en leiden, dat is in drie woorden het 40-jarig bestuur Koningin Wilhelmina. En zoo een van de Oranjevorsten de liefde in het volk tot dat Huis heeft verstevigd en Geve God voor alle tijden, bevestigd, dan is dat ongetwijfeld Zij onder wier ze genrijk bestuur wij ons rustig on veilig ge- Moge Zij in die algemeene waardeering en •eroering van Haar Volk eenige belooning gevoelen voor de groote en vele gaven die Zij ons Volk schonk. Wie 'n GOEDE VLAG wenscht koopt deze bij het Haarlemm.straat 13" h. Donkersteeg 2-4-6 Vlaggen in alle prijzen en maten vanaf Wimpels, Sjerpen, Lint, enz. enz. N.V. LEIDSCHE DUINWATER MIJ STATIONSWEG 12 TELEF. 3434 N.V. SAJETFABR1EKEN FABRIKANTEN van en BEZOEKT ONZE STAND No. 16 op het PODIUM Fabricage en distributie van gas en electriciteit - Toestellen in werking - Huishoudelijke en Industrieele Toepassingen in den FOYER: Lichtende Sprookjestuin Filmvertooning Stand v. d. GAS INSTALLATEURS (kleine zaal) Stand v. d. ELEC. INSTALLATEURS (Balcon) Gas en Electriciteit in woning en bedrijf DEMONSTRATIES ATTRACTIES De iheer D. ten Cate Brouwer, voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland spreekt als volgt: Rede D. ten Cate Brouwer Ieder die het goed meent met de toekomst van de stad Leiden, moet zich over de tot standkoming van deze tentoonstelling van harte verheugen en met groote dankbaar heid vervuld zijn jegens diegenen, die, voor geen moeilijkheid terugdeinzend, hun kost baren tijd, hun kennis, hun energie gaven aan de voorbereiding ervan. Aan het bestuur, in het bijzonder aan de hecren Landman en Ir Fahmers, betuig ik hierbij namens de Kamer mijn hartelijken Gezien de strekking van deze tentoonstel- lin, zou het naar buiten, op z'n zachtst uitgedrukt, verwondering hebben gewekt, wanneer de Rijnlandsche Kamer van Koop handel aan deze Tentoonstelling niet haar daadwerkelijken en moreelen steun zou hebben gegeven. De actie van de Kamer, ten doel hebbend de aandacht te vestigen op het district Rijn land als een bijzonder geschikte streek voor vestiging van nieuwe industrieën, werd dan ook, .het zal niemand verwonderen, op krachtdadige wijze gesteund door het Col lege van Burgemeester en. Wethouders van Leiden. Inderdaad is het district der Kamer een ideaal vestigingsgebied voor nieuwe in dustrieën. Wanneer men uit het middel punt van het district Rijnland een cirkel trekt met een straal van 40 Km., en wat is tegenwoordig een afstand van 40 Km, met moderne verkeersmiddelen, dan omvat deze cirkel een gebied, inhoudende circa twee en een half millioen inwoners. Door de Kamer is op deze tentoonstelling die bijzonder gun stige ligging op aanschouwelijke wijze voor gesteld. Prachtig centraal gelegen, ln een dicht net van uitstekende wegen te water en te land, dit moet de conclusie zijn waar toe iedere aandachtige beschouwer komt. Leiden is altijd geweest en moet dan ook blijven, een belangrijke industriestad. Ruim 100 jaar geleden bezat Leiden, blijkens een beschrijving van de stad, uitgegeven door de firma Gebr. v. d. Hoek alhier, nog 6 laken fabrieken, 26 dekenfabrieken, 12 vaohten- blooters, 4 fabrikanten van greinen, 15 sajet- fabrieken. 12 wollengarenfabrieken, 6 boezel- fabrieken, 3 fabrieken van vlaggedoek, 7 ververijen, 7 leerlooiers, enz. enz. Het spreekt vanzelf, mijnheer de voorzit ter, dat de Kamer van Koophandel van har te hoopt, dat deze Tentoonstelling mQge slagen. Moge slagen voorloopig vooral in dezen zin, dat het uitstekende product, oat te Leiden gemaakt wordt, een ruimeren af zet zal vinden binnen en buiten 's lands grenzen. Van meerdere Leidsche producten van uitstekende kwaliteit, is in den loop der laatste jaren de afzet in ons land en in het buitenland, teruggcloopen. De concurrentie met producten van mindere kwaliteit, is moeilijk te weerstaan. Voorts is het een feit, dat voor verschillende producten een totaal ongemotiveerde voorliefde voor het buitenlandsch fabrikaat bestaat, welke schadelijke .voorliefde de werkgelegenheid hier in belangrijke mate belemmert. Wanneer wij even eensgezind als conse quent nationaal handelen, als wij nationaal denken, dan zou de werkloosheid in ons land in één slag met vele procenten dalen, zou den meerdere tientallen fabrieksschoorstee •nen opnieuw gaan rooken. Gelukkig is er eenige verbetering te be speuren en juist daarom is deze Tentoon stelling zoozeer nuttig en is de tijd, waarop plaats vindt, zoo juist gekozen. Hoeden ons edhter onze verwachtingen te hoog te spannen. Zonder export komen we er niet en deze export loopt, blijkens ol'ficieele cij fers. meer achteruit dan de teruggang van de in andere landen ingetreden malaise wet tigt. Een in dit opzicht meer actieve han delspolitiek zal, indien deze mogelijk mocht zijn binnen het kader van de handels-poli tieke maatregelen, dei de Regecring ter be schikking saan, onze industrie kunnen helpen. Ik geef toe, dat men in dit opzicht met het formuleeren van wenschen zeer voorzichtig moet zijn, want over één ding, mijnheer de voorzitter, dienen wij het eens te zijn en wel, dat de positie van ons land uit handelspolitiek oogpunt zeer moeilijk is. Doch welke moeilijkheden wij door de eco nomische structuur van ons land ook te overwinnen zullen hebben, wij gevoelen al len, meer nog wellicht dan in tijden van voorspoed, dat wij zonen zijn van een land, dat door zijn beteekenis in het groote we reldbestel, door zijn rijke historie en niet in het minst door de sehoone lei van zijn han delspolitiek verleden, zich bij eiken Staat voorzien van de beste geloofsbrieven kan aandienen en op grond daarvan met recht •n meestbegunstiging kan bepleiten. Daarbij gevoelen wij ons dankbare onder danen van een Koningin, die door Haar wijs beleid het aanzien van ons zoo rijk histo- risdh verleden heeft bevestigd en vergroot. Na den heer ten Cate Brouwer voerde vervolgens het woord de heer J. Heringa, voorzitter van de Leidsche vereeniging van Industrieelen, die er de aandacht' op wilde vestigen, dat alles, wat hier gedaan is en wordt, gedaan is voor de industrieeelen. Zij zijn hier de bevoorrechten. Hoewel gezegd mag worden, dat de industrie de levensader is voor het volk en deze tentoonstelling dus in het belang van het volk is, meent spre ker een woord van hartelijken dank niet achterwege te mogen laten aan het adres van het Gemeentebestuur, van de tentoon stellingscommissie en al degenen, die hun medewerking verleenden. Spr. besloot met den wensch, dat hetgeen hier tot stand kwam moge zijn in het be lang van de stad Leiden en haar bewoners. Nadat vervolgens de heer A. Pel, als voor zitter van de afd. Leiden der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" dank had gezegd voor den steun door deze tentoonstelling aan het Nederlandsch Fabrikaat verleend, sprak de heer Landman een slotwoord. Daarin deed hij een beroep op alle Leide naars om deze tentoonstelling te doen sla gen door haar te komen bezoeken. Vervolgens verzocht spreker den burge meester de tentoonstelling te willen openen. Spr .begaf zich daartoe naar beneden, waar terzijde van den hoofdingang een em bleem van „Leyds Goedt" was aangebracht, rvan een der sleutels echter bestond uil echten en dus niet geveekenden sleutc II. Met dien sleutel opende de burgemeester 't toegangshekje tot de tentoonstelling. Nadat hier allereerst een kopje koffie was gepresenteerd namen de genoodigden de ex positie- in oogenschouw. Vervolgens keerde men naar den foyer te lg, waar eenige bedrijfsfilms werden ver- WANDELING OVER DE TENTOONSTELLING De benedenzaal der Stadszaal wordt in beslag genomen door verschillende firma's. Rechts langs den wand bevindt zich de stand van de Leidsche Duinwater M ij., welke in doorsnee de geheimen der waterwinning doet zien. Daarbij worden enkele onderdeelen voor de distributie ten toongesteld alsmede grafische voorstellin gen van het waterverbruik en teekeningen van het verzorgingsgebied. Daarachter volgen de Leidsche Textiel fabrieken G e b r s. v. W ij k en Co. met wollen garens in diverse stadia van bewer king met een spinmachine in bedrijf. De Kon. Ned. Grofsmederij brengt o.m. een 8200 K.G. zwaar anker van de „Nieuw Amsterdam", modellen van diverse producten en door de afd. Kettingfabriek wordt gedemonstreerd hoe een ketting ver vaardigd wordt. De Meelfabriek „de Sleutels" brengt een werkend model van een graan molen en laat zien hoe het product tarwe tot bloem wordt verwerkt met daarnaast monsters vein grondstoffen, tusschen- en eindproduct Aan den wand bevindt zich voorts een schematisch overzicht van het geheele vermalingsproces. De N.V. J. J. KrantzenZn. exposeert met uniformlakens, whipcords, modestof- fen voor heeren- en gabardines voor re- genkleeding. De Leidsche Broodfabriek brengt ook haar reed veel besproken Dia- brood voor lijders aan suikerziekten en voorts verschillende andere producten. De Vereenigde Touwfabrie- k e n komen uit met vloerbedekkingen, sta len stoelen, alle soorten touwwerk, staal draad, ijzerwant en ijzerbindsel. De fa. Tieleman en Dros exposeert haar bekende blikgroenten, soepen, vleesch- conserven, jams en limonades. Van de Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens, v.h. J. C. Zaal berg en Zn. zien we dekens, vlaggedoek, shawls en plaids, alles in wol. DeStoomZeep-, EaudeCologne- en Parfumeriefabriek v.h. J. S. Sanders en Co. laat de bewerking zien van de zeeD. Van grondstof tot eindproduct geeft deze stand een overzicht en de buitenstaander zal er ongetwijfeld met be langstelling naar kijken. Natuurlijk vindt men er ook diverse zee pen, eau de cologne en parfumerieën. A. W. Sij t hof fs Uitgevers Mij. heeft een stand met boekwerken, tijd schriften en drukwerken, waardoor zij in den loop der jaren een uitstekenden naam heeft verworven. De Gebr. Pel brengen verschillende hunner bekende producten, als vruchten koekjes en vruchtenpaté, fondants, borst- Van de machinefabriek „Overry n" zien we een vijzel voor poederbemaling, alsmede een schroefpomp, een ovenverhitter voor gasovens, een model scheepsketel en verschillende andere producten. De N.V. Sajetfabriek P. Clos en Leembruggen heeft in haar stand een wikkelmachine in bedrijf, geeft een be werkingsschema van wol en heeft haar ge- heelen stand opgebouwd van wol, hetgeen een uitstekenden indruk maakt. De fa. A. H. J. Wijtenburg laat de bewerking zien van tabak tot sigaar, dus waarvan de sigaar gemaakt wordt en te vens hoe zulks geschiedt. Deze stand is verlucht met keurige teekeningen van den teekenaar J. ten Bosch uit Eindhoven. I De fa. R. M. B e u t h komt uit met haar bekende donzen en zijden dekens, gevulde bedspreien, veerenkussens en kapokma trassen. Bijzondere aandacht vraagt de fa. Herfst en Helder voor haar Exoter- na-standverf voor buitenwerk, de Leidsche kwaliteitsverf bii uitnemendheid, waar^-' vooral het standgroen genoemd dient te worden. Voor 'n welkome bloemversiering zorgt de fa. J. G. B a 11 e g o e n Z n. met een col lectie nieuwe variëteiten afgesneden bloe- De N.V. Zilverfabriek Voor schoten komt uit met zilveren en pleel- gebruiks- en siervoorwerpen. Tenslotte exposeert in de groote zaal de Ned. Rotogravure Mij. met haar bij zonder drukwerk in diepdruk, waarbij zul ke verrassend keurige kleuren te voor schijn worden getooverd. Dan komen we tot het podium, dat ge heel in beslag genomen wordt door de •Sted. Fabrieken van Gas en Electriciteit. Gas en Electriciteit vormen in de indus trie schakels tusschen grondstof en product en uit dien hoofde is de stand van de licht fabrieken op deze tentoonstelling stellig op haar plaats. Het uitgangspunt is: steenkool, aanschou welijk voorgesteld door een geweldig brok afkomstig uit de Oranje Nassau-mijn. Voorstelling vindt plaats van productie en distributie van gas en electriciteit, ter wijl men, te volgen aan de hand van schema's en toegelicht door een miniatuur gasfabriek in werking en voor electrici teit door modellen van een ketelhuis en van een turbogenerator, een indruk krijgt van dit geweldig bedrijf. Daarop volgt de distributie tot bij de verbruikers in huis. Een groote glazen gasmeter laat het in gewikkelde mechanisme van zoo'n in strument zien. Uitbeeldingen laten de goede installatie zien, zoowel voor gas als electriciteit, voor waarde om ten volle van het gemak, dat de vele verbruiktoestellen bieden, te kun nen profiteeren.. Wat de toestellen zelf betreft wordt het publiek herinnerd aan de eischen van de deugdelijkheid en veiligheid. Er zijn ver schillende beproevingstoestellen voor het keuren van electrisch materiaal door de KEMA (in werking) en dito uitbeeldingen van de activiteit der Gasstichting op het gebied der gas verbruiktoestellen. Men vindt er in woord en beeld voor stellingen van huishoudelijke en industriee le toepassingen; wat men met 1 M3. gas en 1 kwh alzoo kan doen; voorts is gestreefd naar de uitbeelding van eigenschappen van verschillende toepassingen van gas en electriciteit en van goede gebruiksmetho- den. Er worden ook verschillende bijzondere irdustrieele toepassingen getoond, zoowel van gas als van electriciteit, bijvoorbeeld diverse industriebranders, een gassmeed- oventje, verwarming, koken, warmwater- bereiding met gas, en op het gebied van electriciteit electrochemie (verzilverings- bad), hoogfrequent electrisch gereedschap. Een bijzonderheid bij de afd. electriciteit Ls ook de kathodestraal-oscillograaf, die ons in staat stelt op eenvoudige wijze me chanische trillingen (aardbevingen, motor- trillingen op schepen, het slingeren van een as, enz.) en ook geluidstrillingen, die door spraak, zang, muziek, enz. worden opgewekt, duidelijk te zien. Bij dit inge nieuze apparaat zou dus als opschrift kun nen gelden: „U ziet wat U zingt!" Groote foto's langs den wand, ter weers zijden van een duidelijke kaart van het ge heele leveringsgebied der Lichtfabrieken, omvattende 33 gemeenten, laten ook ver schillende industrieele toepassingen van gas en electriciteit uit de practijk zien. Aan het einde van de afd. electriciteit vindt men nog een beknopte uitbeelding van de grondslagen der vastrechttarieven voor gas en electrictieit, voor het publiek zeer interessant en leerzaam. Dit alles vindt men op het podium in de groote zaal. In den Foyer is nog iets heel bijzonders te zien. Daar is een unieke expositie door de Lichtfabrieken samengesteld met mede werking van het Technisch Bureau SIA te Leiden, nl. van een z.g. fluorescentie-in stallatie, in uitbeelding gebracht door een lichtenden sprookjestuin, welke in één woord fantastisch is. Door toepassing van het z.g. zwarte licht, waarmede bedoeld wordt ultra-violet licht, ziet men een exo tische zuilengalerij met bloemen, planten en een fontein in schitterende kleuren op lichten. Deze sprookjestuin zal iederen bezoe ker weten te boeien. Elke beschrijving hier van schiet te kort, men zal het moeten Aan den stand van de Lichtfabrieken in de groote zaal sluiten de stands van de ge zamenlijke gasinstallateurs (kleine zaal) en de electrotechnische installateurs (bal con) aan. Geven de Lichtfabrieken in hoofdzaak de principes te zien, de installateurs ex- poseeren in groote verscheidenheid de gas- en electrische toestellen door de verschil lende toestellen in volle werking te vertoo- De gasinstallateurs laten hierbij zien hoe gas wordt gebruikt voor koken, verwar ming, warmwatervoorziening, koeling door gas en toepassing in de industrie. Een bijzondere inzending der electrici- teits-installateurs is het apparaat voor ge lijkmatigheid van verwarming over groo te afstanden bij plafondstraling. De Eerste Holl. schoorsteenfabriek v. h. de Ridder Co., exposeert met een ge- metselden schouw, uniek van vorm, mooi van lijn en krachtig van gelijkmatige, warm rooden kleur. Deze wordt verkre gen door een speciale machine en abso luut gelijkmatige menging van de klei- soorten. Tegenover deze expositie links in de voorhal vindt men, verzorgd door de f a. Zaalberg, een weefkamer, waardoor de tegvenstelling tusschen vroeger en thans wel zeer bijzonder tot uiting komt. In den rechterhal zijn de Kamer van Koophandel, Veilig Verkeer, het C a r i 1 1 o n - C o m i t en het Film bedrijf Film ondergebracht In den linkergang wordt nog eenige ruimte in beslaggenomen door de N. V. Werninck's natuursteen, waarvan tal van prachtige monsters aanwezig zijn. De gangen zijn grootendeels in beslag genomen door „Oud Leiden" en „G e- meentewerke n", die platen en tee keningen van Leiden en van uitgevoerde werken brengen. De zijingang naar den Foyer is in beslaggenomen door de Cen trale Werkplaats voor Jeug dige Werklooze n. De kleedkamers links van de groote zaal zijn ingericht tot een moderne woning, welke men vol bewondering zal doorloo- pen. Tal van nieuwe vindingen zijn hier bijeengebracht en vooral aar. de keuken mag men bijzondere aandacht schenken. De Bruynzeel's Fabrieken heb- >en na jarenlange studie en experimentee- •en een keuken ontworpen, die aan de ïoogste eischen voldoet. Het beginsel van de firma Bruynzeel is geweest, om zelfs in de kleine ruimte, die vaak beschik Jaar is, een keuken onder te brengen, die alles kan bevatten, wat de huisvrouw daar noodig heeft. Het komt bij een „Bruynzeel-keuken' niet meer voor, dat iets in een ander ge deelte van het huis opgeborgen moet wor den. Verder is de opstelling der elementen, waaruit de wanden zijn opgebouwd, zóó gekozen dat de huisvrouw zoo weinig mo ge: ijk behoeft te loopen, want alles heeft bij de hand. Een der meest opvallende deelen van de „Bruynzeel-keuken" is de patentwerk- lade. Dit is iets geheel nieuws! Hiermede is een dringend keuken-probleem volledig opgelost. In uitgetrokken toestand is deze lade onwrikbaar vastgeklemd. Ze doet dienst als tafelblad, werkplank (aardap pelschillen), hakbord of het vastklemmen van gehakt- of snijboonenmolen. Deze lade is uitneembaar en kan gemaxkehjk schoon- gen aakt worden. De moderne huisvrouw staat niet meer bij haar werk, maar zit op een krukje. De patent-werklade is dan ook op dusdanige hoogte aangebracht, dat men er gemakke lijk bij kan werken. Verder valt de povisiekast op. Dit is geen diepe kast, waarin men alle potten, blikken en doozen achter elkaar moet zet ten, zoodat men eigenlijk niet weet, wat precies in huis is. Deze provisiekast heeft smajle U-vormige planken, zoodat nooit twee dingen voor elkaar staan. De ruimte, welke vrij komt door de U-planken, wordt als de deur dichtgaat, door een rij, aan de deur bevestigde draadbakjes gevuld, waar in men alle kleinigheden stopt, zooals zak jes, busjes, bouillonblokjes, soeptablettten, verpakte levensmiddelen enz. De Vakopleiding op deze tentoonstelling vraagt speciale aandacht. De ingerichte expositie geeft een volle dig beeld van het nijverheidsonderwijs te Leiden. Allereerst de inzending der ver eeniging „Vakopleiding" zelve (propagan damateriaal), waarna de inzendingen der verschillende onderwijsinrichtingen de volle belangstelling zullen hebben. Achtereenvolgens treft men aan inzen- dnigen van: de Vereeniging tot bevordering van de opleiding tot instrumentmaker; het Kon. Genootschap „Mathesis Scientia- rum Genitrix"; de Vakschool voor Meisjes; de R. K. Vakschool voor Meisjes; de Avondteekenschool van den Ned. R. K. Volksbond; de Ambachtsschool. Men moet deze expositie zien om een indruk te krijgen van al hetgeen hier ge arbeid wordt. Een gedetailleerde beschrij ving ervan zou ons te ver voeren. Wij hopen dus deze schematische uiteen zetting eenige indrukken van het welver zorgde „Leyds Goedt" te hebben gegeven. Wij zijn ervan overtuigd, dat zij onvolle dig is. Daarom echter temeer raden we een bezoek in deze dagen ten zeerste aan. Men zal er geen spijt van hebben. Dan zal ook het sluitstuk van deze ten- toontselling boven de trap links naar de bovenverdieping beter begrepen en ge waardeerd worden. Dit sluitstuk laat de reclame van de „Meer-Werk-Actie" zien. waarin de behartigenswaardige, verma nende woorden geschreven staan: „Scha kelt de werklooze weer in en doet de zon der welvaart over de Sleutelstad opgaan. Moge het spoedig aldus zijn. Leiden en "i bewoners zullen er wel bij varen. HOOFDDORP. De heer A. H., die op den Hoofdweg rechts van den weg liep, kwam in aanraking met een op een passeerfpde vrachtauto liggende plank, welke op -;j ge schoven was. met het gevolg, dat hij tegen den grond sloeg en een schouderfractuur op liep. Na door een dokter verbonden te zijn werd hij per auto naar zijn huis vervoerd. In de richting Aalsmeer reed een groote vrachtauto, welke een voor zich uitrijdend meisje, dat per fiets reed, wilde passeer-n. Op hetzelfde moment kwam uit tegenoverge stelde richting een personenauto met groote snelheid. De bestuurder van de vrachtauto haalde snel naar rechts uit, doch dit had tot gevolg, dat het meisje een duw van de auto kreeg en in het breede water tovecht kwam. Onmiddellijk schoten bewoners toe om het meisje de helpende hand te bieden, doch deze kwam al zwemmende naar de kant. Door de omsanders werd ze naar haar huis gebracht. Op Zaterdag 3 September a.s. zal alhier op het gemeentelijk sportterrein de opvoering plaats vinden van het groote openluchtspel .„Veertig - jaar onder Oranje".

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3