N.V. BEIERSGH BIERBROUWERIJ „DE AMSTEL" AMSTERDAM Van gerst tot bier pittigen smaak aangeeft, is de hop van het grootste belang voor de duurzaamheid van het bier. Na gekoeld te zijn wordt het bier naar den gistkelder gevoerd, waar de biergist er aan wordt toegevoegd; hier heeft de hoofdgisting plaats, om later in de z.g. legkelders een nagisting te onder gaan, om zoo langzamerhand rijp te worden voor de consumptie. Simple comme bonjour! Maar er zit heel wat meer aan vast dan deze summiere opsomming over de theorie der berei ding van het bier. Toch was deze korte afdwa ling noodzakelijk, alvorens een rondgang door het bedrijf te maken. Wij zagen reeds dat de grondstoffen voor de bierfabricage zijn: gerst, hop, gist en water. Door middel van een pneumatische transportinrichting met een capaciteit van 35.000 K.G. per uur, wor den'mout en gerst uit de schuiten, welke aan de Mauritskade vóór de brouwerij liggen, opgezogen en gestort, hetzij in één der 25 moutsilo's welke tezamen 3 millioen K.G. kunnen bevatten, of in één der 15 gerstsilo's, elk met een inhoud tus- schen 200.000 en 400.000 K.G. gerst. Nadat de gerst in de z.g. pneumatische mou terij is omgezet in mout, wordt dit laatste ge stort in de brouwketels, die een machtigen in druk op den bezoeker maken. Iedere ketel op zich zelf heeft reeds een inhoud van een zaal van 5 bij 8 M. Na gekookt en met hop vermengd te zijn, wordt het aldus verkregen extract nu door den brouwmeester gekeurd en nadat d« hopblaadjes in een zeef zijn achtergehouden, door een electrisch aangedreven pomp naar een hoo- ger gelegen koelhuis gepompt, terwijl het daarna in de nieuwste gistkelders wordt ontvangen .voor zien van aluminiumtanks van 750 en zelfs van 1200 H.L. inhoud ieder. In vakkringen gelden deze gistkelders als een modelinrichting De gladde tegelwanden en de zorgvuldig ge- Z.K.H. Prins Bernhard bezoekt de Amstelbrouiverij kunnen vullen, terwijl een tweede dergelijke reeks van machines het „in de brouwerij gebottelde bier" verzorgt. De twee 3-tons liften kunnen een geladen vrachtauto naar boven brengen, welke auto's men tot z'n groote verwondering op de verschil lende verdiepingen ziet rondrijden. De expeditie-afdeeling beschikt over een uit gebreid wagenpark en een zeer aanzienlijke vloot motor- en dekschuiten, benevens ruim 20 spoorwagens. Wijlen Z.K.H. Prins Hendrik op bezoek bij de Amstelbrouwerij Nog even brengen we een bezoek aan het ketelhuis, en de groote machinekamer; in het eèrste een ketel van 42 atm. druk, nog nimmer in een particulier bedrijf toegepast. In het ma chinegebouw zien we de geweldige stoommachi nes, turbines, dynamo's, luchtcompressoren en de groote ammoniakcompressoren. De koelinrichting met een capaciteit van 3.000.000 calorieën per uur, is de grootste van ons land. Een stad als Amersfoort zou ruimschoots door de omvang rijke electrische installatie van licht en kracht kunnen worden voorzien. In de aangrenzende ijs fabriek fabriceert men 100 ton per etmaal. De technische kantoren, het laboratorium en het magazijn van den technischen dienst bevin den zich in een afzonderlijk gebouw. Nog onder den indruk van de evolutie en de techniek van het brouwerij-bedrijf, belanden we uiteindelijk in het fraaie nieuwe kantoorgebouw, waarin de eenvoudigheid en doelmatigheid domi- neeren, om later, in de groote Ontvang-kelder plaats biedend aan ruim 300 personen, onder het genot van een heerlijk glas Amstelbier, nog even rustig na te praten over dit steeds in groei en bloei toenemende bedrijf, hetwelk we hier slechts zeer beknopt hebben kunnen beschrijven, doch waarvan de Directie gaarne bereid is be langstellenden nader in te lichten omtrent deze zoo belangwekkende onderneming. Administratie-gebouw der Amstelbrouwerij witte en beschilderde plafonds bevorderen de reinheid. Van uit deze kelders gaat het bier nu naar de legkelders, waar de nagisting plaats vindt, het bier rijp wordt voor het gebruik en op lage temperatuur wordt gehouden door een aantal koelhuizen waarvan de lengte 38 K.M. bedraagt, een afstand van Amsterdam naar Utrecht. Brengen we thans een bezoety aan het „Vaten- gebouw"; hier zijn de nieuwste machines op brouwerij-gebied aanwezig; de inrichting is een der modernste van Europa. Wilt U eenige cijfers? Onder dit gebouw bevinden zich geweldige leg kelders, met een opslagcapaciteit van 10 millioen Liters bier, waar steeds een temperatuur heerscht van om en nabij vriespunt. Op de parterre be vinden zich 5 banden-aandrijfmachines, waar door lekkage der transportfusten wordt voor komen. Verder een zestal machinebatterijen, die elk 200 vaten per uur kunnen reinigen en pek ken, geheel mechanisch. Van hier uit gaan de fusten direct naar den tapkelder, alwaar onder tegendruk werkende tap-apparaten 1000 fusten per uur kunnen worden gevuld en 9000 fusten worden opgeslagen. Op de eerste verdieping zijn ondergebracht de geheel machinale kuiperij, machine-werkplaats, timmermans- en schilderswerkplaats en kleed- en schaftlokalen. De exportbottelarij is op de tweede verdieping, jvaarvan de machines 7200 flesschen per uur Wanneer handel en industrie in nieuwe tijden ook nieuwe middelen moesten aanwenden en toepassen, om aller aandacht op zich te vestigen, dan bleek steeds de bizondere belangstelling van één der leden onzer Koninklijke Familie. Talrijk zijn de bezoeken geweest welke H.M. de Ko ningin heeft gebracht aan de groote bedrijven en na wijlen Z.K.H. Prins Hendrik is het thans ook Prins Bernhard, die zich duchtig op de hoogte stelt van den gang van zaken bij het volk, dat in zoo'n korte spanne tijds eveneens Zijn volk is geworden. Van recenten datum is nog het bezoek van den Prins aan de grootste brouwerij hier te lande en die tevens onder de belangrijkste van Europa gerekend moet worden, de N.V. Beiersch-Bierbrouwerij .,De Amstel" waarom we hieronder een beknopte beschrij ving van het bedrijf willen geven. Het was op 11 Juni 1870 dat de eerste steen der Amstelbrouwerij werd gelegd, toenmaals ge dreven onder den Firmanaam De Pesters, Ko oy Co, in wier bedrijf nauwelijks ander half jaar later reeds het eerste bier kon worden afgeleverd. Reeds in den ouden tijd was het bier bekend; de brouwerijen in Egypte waren beroemd en vele Grieksche schrijvers noemden met waardee ring dezen gerstendrank. Een oude Duitsche sage noemt Gambrinus als uitvinder van het bier, die deswege door de brouwers als hun patroon ver eerd wordt. En niemand minder dan Karei de Groote ontbood bekwame brouwmeesters en gaf zelf voorschriften voor de bierbereiding. Sedert 1482 brouwde men in de Duitsche kloosters sterk bier voor de geestelijkheid en zwak voor het convent. Bij het opkomen der steden ontstond er een afzonderlijke brouwersstand, die in vele landen tot groot aanzien kwam, en in de tach tiger jaren werden allerwege uitstekende bieren gebrouwen, waarbij de Amstelbrouwerij voor ons land een zeer belangrijke rol heeft gespeeld. Bij het voortschrijden der jaren werd en wordt de techniek van de bierbrouwerij voortdurend verbeterd zoodat een ononderbroken reeks van uitbreidingen en verbeteringen in de outillage der Amstelbrouwerij noodig bleek en ook rot stand werd gebracht. Aan deze opvatting blijft ook de huidige Direc tie trouw. Het streven blijft steeds op verbete ring gericht en de leiders vinden de voldoening voor hun werk in de steeds stijgende waardee ring, die het Amstelbier in binnen- en buiten land ondervindt. Want het Amstel Export-bier heeft zich een blijvende en veelal domineerende positie in en buiten Europa verworven. Voor deze nationale industrie voorzeker een verheugend feit! De lust bekruipt ons om alvorens in gedachten een rondgang door de brouwerij te maken eerst nog een kort overzicht te geven van het proces van mouten en brouwen, waarvan het mouten de eerste bewerking uitmaakt, aanvangende met dé ontkieming van de gerst onder den invloed van vocht en milde temperatuur. Is nu het graan genoeg ontkiemd, dan droogt men het, hetgeen in de eesten geschiedt. Naar mate men hooger temperatuur bij 't eesten heeft aangewend, wordt het mout donkerder, waardoor het karakter van de biersoort, welke men er later van wil brou wen, wordt aangegeven, n.l.: Pilsener of Mün- chener type. Nadat nu het mout van de kiemen bevrijd, gereinigd en gepoetst is wordt het in graanpak- huizen bewaard, om, al naar gelang men het noodig heeft, gemalen te worden en er in het brouwhuis een beslag van te maken. Na filtratie wordt het extract met den vrouwelijken bloesem van de hopplant gekookt. Behalve dat zij er den Een bezoek aan de Amstelbrouwerij

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 28