cvoot on)z& vXouuwn MOLENAAR's KINDERMEEL KNIPPATROON D AM-BOOD GRATIS ENFA K&G WEKELIJKSCHE B IJ L A G E KINDERVERLAMMING Gedurende de laatste dagen brengen ,pers en radio nog al eens berichten over 't heer- schen van een ziekte, welke als kinderver lamming wordt aangeduid. Gevallen deden zich o.a. voor te Gouda, Boskoop en Krim pen aan den IJssel. De overheid reageerde hierop, door voor een tijd de scholen te slui ten; door het verzoek aan de directies van zwembaden, om kinderen van jongen leef tijd voorshands niet tot de badgelegenheid toe te laten, en tenslotte door te bevorderen, dat de patiëntjes onverwijld in een zieken- inriebting worden opgenomen. Uit een en ander kan mien reeds afleiden, 'dat men hier met een kwaal te doen heeft, welke uit besmetting ontstaat en welke men derhalve o.a. door isolatie van de aange taste kinderen en door andere voorzorgen denkt te kunnen inperken. De verwekker van deze ziekte is een kiem of bacil, welke hoogst waarschijnlijk door de luchtwegen het organisme binnendringt en zich o.a. in de neus- en keelholte op houdt, waar zij de gevaarlijke smetstof [vormt. Hieruit volgt, dat hoesten, niezen en snuiten van de patiëntjes gevaar kan op leveren voor de omgeving, vooral als daar in kinderen zijn beneden de vier of vijf jaar. Want juist deze allerkleinsten zijn het, waaronder de ziekte zich bij voorkeur ver breidt. Oudere kinderen zijn daarvoor veel minder vatbaar, en bij volwassen personen treft men zeer zeldzaam, dit ziekte^ei-schijn- sel aan. Wat is er bij de medici omtrent het ont staan en de werking van kinderverlamming hekend? Vooreerst, gelijk wij reeds vertel den, dat zij op infectie berust, en dat zij zich in hoofdzaak sohijnt voort te planten langs de zoogenaamde lymphbanen. Prac- 'tisch wil dit zeggen, dat men de ziektekie men kan aantreffen in het slijm van neus en keel, in ihet speeksel, en somtij ds ook in de ontlasting. Men heeft bovendien door proeven kunnen vaststellen, dat deze kie men een taai bestaan hebben, en tegen koude bestand zijn, evenzeer als tegen in droging. De kans op verspreiding is bij on voorzichtigheid derhalve niet gering, al kan tevens worden geconstateerd, dat niet ieder kind een gelijke vatbaarheid voor deze ziek te heeft, en bovendien, dat de gevallen soms een licht en vrij ongevaarlijk verloop heb ben. Maar men dient toch wel zooveel moge lijk op zijn hoede te zijn. Een infectie ibehoeft zich niet dadelijk ii het uitbreken der ziekte te openbaren Even als bij de meeste ongesteldheden, die langs den weg van besmetting worden overge bracht, kent ook de kinderverlamming een zoogenaamde incubatie-periode. Men ver staat daaronder den tijd, welke verloopt tus- schen het oogcniblik, waarop het organisme wordt geïnfecteerd en de periode, waarin de verschijnselen daarvan zioh duidelijk gaan afteekenen. Overduidelijk kan men overigens ten op zichte van de aanvangs-symptomen v; kinderverlamming eigenlijk minder goed spreken. Deze zijn immers vrij algemeen. Meestal begint het kind met te lijden aan een zekere terruperatuurverhooging't wordt hangerig, slaperig, maar tevens ongedurig en onrustig. Het is goed te zien, dat het 't een of ander mankeert; dat het lang niet orde is. Scans ook braakt het, of heeft het aanvallen van diarrhee. Dit alles is nog vrij algemeen; het zijn aanduidingen, die ook op andere dingen kunnen wijzen. Blijkt het kind echter gevoe lig voor aanraking te wezen, of pijn te heb ben, als het zich beweegt, dan zal de arts reeds wat meer aanwijzing hebben, in welke richting hij zoeken moet. Ofschoon ook nu nog het ziektebeeld niet zoodanig is, kans op vergissing vrijwel uitgesloten moet worden geacht. Vooral in een tijd, dat de een of andere ziekte wat meer voorkomt, is men al spoedig geneigd, deze overal tc zien opdagen. Wat heeft intussdhen plaats in 't lichaam van een patiëntje, dat inderdaad lijdende is aan de ziekte, waarmede wij ons thans bezighouden? De smetstof verbreidr zich in het organisme; zij trekt voort langs de lymphbanen naar het centrale zenuwstelsel, meestal naar het ruggemerg, en veroorzaakt daar veranderingen, die tot gevolg hebben de verlamming van de daarmede in band staande spiergroepen, zoodat armpjes of beentjes niet langer normaal kunnen functionneeren. Dat ziet er zeer verontrus- zei de dokier WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jonkerfransstraat117 Tel. 51992,bijGoudschesingel Schiedamscheweg 65 - Telef. 31774, naast Bervoets ROTTERDAM tend uit, en inderdaad heeft men hier te doen met dingen, die helaas niet vaak •eder geheel en al in orde komen; het aantal zieken, dat werkelijk totaal geneest is zeker niet veel ruimer dan omstreeks 25 pet. Hiermede is natuurlijk niet gezegd, dat er geen verbetering zou intreden; dat de verlammingen precies zóó zouden blij- en, als zij zich eerst lieten aanzien, doch alleen, dat men er licht iets uit overhoudt, een arm of een been bijvoorbeeld, welke niet meer geheel normaal functionneeren, en bij den verderen groei van het lichaam misvormd geraken. Kinderverlamming is een ernstige aandoe ning, welke zelfs den dood kan tengevolge 'hebben; men gaat liaar verbreiding in hoofdzaak tegen door afwecrmaatregelcn, als welke wij hierboven al opsomden, name lijk isolatie van de patientjes, sluiting van scholen, enz. Natuurlijk vertellen wij dit alles niet, om nu een paniekstemming te gaan veroorza ken. Daan-oor iij allerminst reden. Het aan tal gevallen, dat zich tot op heden in Ne derland heeft voorgedaan, is vrij gering te noemen; het zou beslist verkeerd zijn, in dit verband van een epidemie te spreken Zulks is wel het geval geweest bijvoorbeeld in Canada, waar het vorig jaar in een bepaal de stad in totaal een kleine driehonderd personen er door werden aangetast, terwijl ook de Vereenigde Staten en Scandinavië haar vrij veelvuldig te bestrijden hebben. Wij mogen goede verwachtingen hebben, dat de maatregelen door overheid en medi sche diensten getroffen', er onder Gods zegen toe zullen medewerken, deze gevreesde kin derziekte tot enkele op zichzelf heel weinig talrijke gevallen te beperken. 7Icmxüae^km Een baby-garnituurtje Het 'hierbij afgebeelde baby-garnituurtje bestaat uit een jakje, een kussensloopje en een dekje voor den kinderwagen. Dit alles wordt vervaardigd van pcpeline en gebor duurd met zijde. De teekening laat het patroon zien van elk der onderdeelen; de juiste maten zijn daarbij aangegeven. Het kussensloopje maakt men natuurlijk dubbel. Aan den onderkant komt een rand met knoopen voor de sluiting. Ook het wagendekje wordt dubbel gemaakt De 'bovenkant is 65 bij 50 cM; de onderkant wordt 58 bij 43 cM. groot. De overgebleven strook aan den bovenkant is een volant. Met zijde in dezelfde of in een contrastee- rende tint maakt men den festonrand en de borduursels De tusschenlaag bestaat uit molton. Men kan, teneinde het wasschen te vereenvoudigen, dit overtrek je laten slui ten met enkele drukknoopen. Wat het jakje betreft, waarvan men het patroon eveneens op de illustratie ziet aan gegeven, ook dit wordt omgefestoneerd. Een drukkertje of een knoopje aan de bovenzij de vormt de'sluiting. Wollen kraagje en manchetten Wij geven hier de afbeelding van een fraai gehaakt wollen kraagje. Men heeft ervoor noodig veertig gram fijne witte wol, bijvoor beeld Flora of Andalouse, en een haaknaald Inox nr. 2. Opzetten 85 kettingsteken plus 3 voor het eerste stokje. I^/AELIE- BLANK STOOMWASSCHERIJaVERVERIJ W.ROCIeZ" ROTTERDAM BEN HAAG le tqgr: in elke steek 1 stokje, 3 in de mid delste steek. 2e toer; het werk keeren, 3 kst. voor .het eerste stokje, 1 kst. 1 oversl., 1 stokje, 1 kst., 1 oversl., 1 stokje, 3 kst. 1 stokje in dezelfde steek (altijd in de dubbele lus dei- stokjes steken: kst. is kettingstcek). 3e toer: het werk keeren. Evenals de 2de toer, doch nu de 2 stokjes gescheiden door 3 kst. in het 'gaatje der voorgaande toer Op het middelste stokje worden nu 5 st. in een steëk gehaakt voor de vorming der 4e tot 8e toer geheel op deze wijze voort zetten, Alleen dient aandacht gegeven aan het patroon voor de punt. Dit is voor de 4e toer een moesje van 5 stokjes vóór en één na het onderliggende moesje. Op het moesje 1 stokje, 3 kst., 1 stokje. 5e toer, 3 moesjes op de voorgaanden. 6e toer, evenals de 5e. doch nu 5 moesjes, één ervoor en één erachter. 7c toer, als de 6e. 8e toer, als de 7e doch nu 7 moesjes. 9e toer. Van 't begin af de geheele toer werken met 't zelfde moesje waarmee het middengedeelte gewerkt werd. Dit dient als afsluittoer van de zijkanten, draad afhech- 10e toer. Nu alleen op de 7 middcnscliulp- jes voortgaan, 1 stokje, 3 moesjes op de eerste drie der 7 middelsten, dan 7X1 k.st., 1 st op de volgende steken, 1 kett., 3 moes jes, 1 stokje. 11e toer. Als de 10e, doch op het middel ste stokje een moesje, draad afhechten. 12e toer. Een moesje inspringen, 2 moesjes 7X1 kett., 1 stokje op de vorige stokjes, dan 7 stokjes op de 5 voorgaande (in de middel ste dus 3) 4X1 kett., 1 stokje, en weer 2 moesjes. 13e toer Als de 12e, doch 9 stokjes op de 1 14e toer Weer 'n moesje inspringen. Nu één moesje 4X1 kett., 1 stokje en 13 stok jes op de vorige 9, dus 5 in de middelste steek 4X1 k. st. 1 stokje, 1 moes. 15e toer. Als de 14e, de 13 stokjes worden 16e toer. Geheel moesjes, één op de vorige moes, één op het midden en twee er tus- schen in. Hiermede is het kraagje voltooid Man chetten kunnen op dezelfde wijze erbij ge werkt worden, deze eindigen dan met de 9e toer. Hoe oud is de vingerhoed? Wanneer is de vingerhoed uitgevonden en ie bedacht dit onontbeerlijk stukje naai- dooisinvemtaris? De geschiedenis weet het niet te vermelden. Wel staat vast, dat de 'ingerhoed al zeer oud moet zijn, ja, 2,ijn oorlooper, de zg. open naairing een soort doplooze vingerhoed hoeft men reeds bij tal van oude opgravingen aangetroffen. Zoo'n ring was dan van brons, been of ivoor ver vaardigd en had den vorm dien we nu nog kennen. Volgens sommigen geldt een Amster- damsch goudsmid, Nicolaas van Benschoo- ten, als eigenlijke uitvinder van den vinger hoed. Hij was het in ieder geval, die in 1684 zekere mevrouw van Rensselaar zulk een vingerbeschermer als verjaarcadeau thuis stuurde. Gelijk gezegd, waren elders vingerhoeden en de vervaardigers ervan reeds eeuwen te /oren bekend. Een -prent uit 1382 vertoont een Ncurenbergschen „Vingerliuter", een monnik, dien men Vingerling noemde en Schoolkleeding voor meisjes Wij geven vandaag een drietal afbeeldin gen van schoolkleeding voor meisjes, waar voor men de patronen b,ij het hieronder ver melde adres bestellen kan tegen den prijs 26 cent per stuk, plus 4 cent voor admi nistratiekosten. Deze patronen kan men door het al of niet aanknippen van naden pasend maken voor het meisje, waarvoor ze bestemd zijn. Nr 1151 is een leuk jurkje, geschikt voor meisjes van tien tot twaalf jaar. Het wordt gemaakt van twee verschillende materialen. Voor de blouse heeft men noodig 1.25 M. van 90 cM breedte en voor den rok 1.10 M van 1.30 M. Het patroon'1152 is bedoeld voor een iets ouder meisje, zoo in den leeftijd van 1214 jaar. Men heeft ervoor noodig 3 M stof van 100 cM breed. Patroon 1153 is een deux-pièces, bestemd voor denzelfden leeftijd. Voor de blouse heeft men noodig 1.75 M van 90 cM breedte; voor den rok 1.50 M van 100 cM breedte. Deze patronen zijn te verkrijgen bij de Hoe heet moet een strijkijzer zijn? Indien weefsels zeer heet gestreken wor den, verliezen zij niet alleen de elasticiteit, doch zijn spoedig aan slijten onderhevig. Wanneer men de weefseldraden niet een ver grootglas bekijkt, kan men vast stellen, dat. zij spoedig breken, indien zij aan te groote hitte blootgesteld geweest zijn. Wol is buitengewoon gevoelig voor een te warm ijzer en mag slechts matig warm ge-1 streken worden, evenals zijde. Linnen daarentegen is bestand tegen een vrij hooge temperatuur en geeft hierdoor zelfs na afkoeling van het strijkgoed aangename afkoeling, terwijl, het weefsel glad is en vocht in zich opneemt. Katoen is van alle plantaardige weefsels, 'het meest gevoelig voor hitte, zoodat 't ijzer niet te warm mag zijn bij het strijken van katoenen stukken. SPAANSGH BOONENGEREQHT: Men zet witte boonen in de week: één ons per per soon. Deze boonen kookt men gaar in water met zout. Vervolgens braadt men drie ons scha-penvleesch of anders runderlappen in olijfolie of plantenboter met twea groote ge snipperde uien en vijf tomaten. Is dit alles goed bruin gebraden, voeg er dan de afge goten boonen 'bij, een laurierblad en een snippertje saffraan en laat dit tezamen nog een uur zachtjes stoven. CHOCOLADE-TRUFFELS: pond ohoco lade laat men in den oven zacht worden, voegt er y2 pond poedersuiker, 2 eetlepels cacao, 2 a 3 eetlepels room, wat vanillesui ker en gemalen amandelen en 1 y2 eetlepel boter bij. Is de miassa te stijf, dan voegt men nog een ietsje room toe ,is ze te zacht, dan wat meer cacao. Van die melange draait men ronde balletjes, die men tenslotte door geraspte chocolade of cacaopoeder wentelt. ENGELSCHE MATRIMONIUMVerwarm 2 d.L. melk met één stokje vanille, één stuk je pijpkaneel, 80 gram suiker en één citroen schil gedurende drie kwartier. Voeg dan 6 dl room toe en laat het even met elkaar koken. Klop zes eierdooiers tien minuten en voeg daarbij langzaam den kokenden room en 2 dl melk; plaats deze massa au Bain Marie en roer tot ze gebonden is. Plaats daarna de vla op een schaal, klop 250 gram frambozemnarmelade met het wit van een ei gedurende een half uur en doe de massa op de vla. GEKRUIDE BROODÖMMELETWeek 3 ons •brood zonder korst in 3 dL. warm,e melk en maak het fijn. Roer er 60 gram suiker, één ons gepelde en gehakte amandelen, 3 eier dooiers, één theelepel kaneel, één theelepel kruidnagelpoeder en drie geklopte eiwitten door. Laat zooveel slaolie of plantenboter in de pan loopen tot de bodem juist bedekt is. Doe, als dit heet is, het beslag in de pan en bak de ommelet aan beide kanten langzaam bruin op een zacht vuur.. Dien de omme let koud op. UIENSOHOTEL. Een kilo uien in schijlven snijden, in een diepen vuurvasten schotel doen en bestrooien met peper en zout Dit weer bestrooien met 2 ons geraspte kaas en er ongeveer 40 gram boter aan klontjes op leggen. Het gerecht in den oven zetten en hierin gaar laten worden, KONINGINNESOEP VAN BLOEMKOOL Een gebonden, vegetarische bloemkoolsoep bereidt men op de volgende manier. Men kookt bloemkool in ruim water, fruit bloem in boter lichtgeel, en voegt er wat nat van de bloemkool bij. Dit zoolang herhalen, tot dat de soep de gewensch-te dikte heeft ver kregen. Dan doet men de bloemkool erbij, die men ivan tevoren heeft in kleine stuk jes gesneden, met wat boter, soja, zout, en gehakte peterselie. Als alles nog enkele minuten heeft door gekookt, wordt de soep opgediend met ge roosterde dobbelsteentjes oudbakken witte brood. SCHUIM-OMELETTE. Voor vier personen neemt men vier eierdooiers, doet daardoor zes eetlepels lauwe melk, een theelepeltje aardappelmeel, een weinig zout, een halve eetlepel suiker en wat geraspte citroenschil. Alles flink dooreen roeren en er vervolgens geleidelijk de vier stijfgeklopte eiwitten aan toevoegen. In de koekepan laat men een klontje- boter smelten, giet het beslag erin, bedekt alles met een deksel, dat van tevoren heet is gemaakt, zet de pan op een kleine pit en bakt de omelette, zonder de pan te schudden, langzaam totdat de onderkant goudbruin is en de bovenkant droog. Laat dan de ome- lette voor de helft op een verwarmde scho tel glijden, bedek het midden ervan mei eenige lepels marmelade en sla de andere helft erover heen De omelette wordt bestrooid met suiker geserveerd. peper en een eetlepel geraspte Parmezaan se!] e kaas toe en roert dit alles er nogeens flink door. Dan laat men twee eetlepels boter smelten en heet worden (de boter mag niet bruin zijn), voegt de geklutste e toe, roert alles door elkaar en doet er bij kleine scheutjes en steeds roerende, 2 eet lepels room en 1 ons in kleine dobbelsteen tjes gesneden Gruyèrekaas bij. Al deze in grediënten worden nog eens goed dooreen geroerd waarna men het- gerecht op een verwarmde schaal serveert met driehoekige stukjes geroosterd brood. EIERRAGOUT IN RIJSTRAND: 9 eieren, 1 klein blikje champignons, 4 d.L. bouil lon of water, 1 d.L melk, 45 gr. boter, 35 gr. bloem, 1 stukje foelie, 1 takje peter- 'selie, een weinig citroensap, eenige drup pels Maggi's aroma. De eieren ongeveer 8 minuten koken, ze daarna even in koud water dompelen, pel len en in de lengte in vieren snijden. De boter in een pannetje smelten, daarbij de bloem voegen en langzaam den bouillon of het water, waarin een takje peterselie en een stukje foelie is getrokken, en ook de Deze saus, roerende, tien minuten door laten koken, ze daarna zoo noodig door zeefje gieten en een weinig citroensap, kele druppels Maggi's aroma, een beetje zout, de champignons met 'n gedeelte vi het vocht daarvan en ook de stukken eier daarbij voegen. De ragout wordt gepresenteerd in een rand van gekookte rijst. Deze schotel kan gegeven worden als voorgerecht en is ook zeer geschikt voor den lunch. CITROENVLA. Roer vier eierdooiers met 150 gram basterd-suiker in een pan gedu rende vijf minuten tot ze dik en wit van kleur zijn geworden. Klop het wit van de vier eieren stijf met wat witte suiker. Giet roerende 1 dl citroensap en 1 dl water bij de eierdooiers en de suiker en laat deze massa onder voortdurend roeren op .het vuur vrij dik binden. Ze behoeft hiervoor niet te koken. Neem ze van het vuur af en voeg ze luchtig kloppend met een houten lepel bij het zeer stijf geslagen eiwit. Doe de schaal in een vla-schaaltje. Presenteer biscuits of soezen bij. die vingerhoeden vervaardigde. En nog eerder wordt de vingerhoed genoemd in eep der geleerde manuscripten van de beroem"', de abdis Hdldegard van Bingen, die in den jare 1150 een soort van wereldtaal heeff trachten te ontwerpen, waarin het woord vingerhoed ook voorkwam en „ziriskanz'1 heette. Walter von der Vogelweide, de bekende Duitsche troubadour, moet den vingerhoed ook gekend hebben, want omstreeks 1210 vertelde hij in een zijner zangen hoe hij, hij den aanblik van vingerhoedskruid, aan een anderen vingerhoed denken moest, „die de schoonste vingers sierde'. In de veertiende en vijftiende eeuw werden de vingerhoeden meestal uit koperj vervaardigd. In die dagen werden ze vrijwef- uitsluitend aan de duimen gedragen. Kleer makers en schoenmakers, borduursters en naaisters bedienden er zich van en de mecs- ter-vingerhoedmaker was een gezien man in het gilde der ikopersmeden. Tot 1696 bleef de vervaardiging ervan geheel hand-werk Daarna werden ze gemaakt langs machina-1 „Afd. Knippatronen" van de Uitgevers M'jJ „De Mijlpaal", Singel 91, Amsterdam-C Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overge maakt per postwissel, in postzegels of wel! per postgiro: 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk ver-, zocht bij bestelling het nummer van het ge- wenschte patroon en naam en adres nauw keurig op te geven. Men voorkomt daardoor; vertraging in de verzending. Bovenstaande patronen zijn ook naar maat te verkrijgen. Prijs is dan: 45 ct per stuk; plus 5 c. voor porto- en administratiekosten* Verder leveren we niet alleen patronen) j van de gepubliceerde modellen, doch ,van) ieder gewenscht patroon. Toezending van] eon afbeelding of schetsje met vermelding van maten, is voldoende Prijzen van dez.ei patronen naar maat zijn: een mantel 85 ct; een japon 70 ct; lingerie en kinderkleeding 45 ct; blouse 40 ct en rok 35 ct per stuk, alles plus 5 ct voor porto- en administratie* CONFECTIE- modellen z(Jn nooit pasklaar, wel onze MANTELS cn JAPONNEN NAAR MAAT gemaakt door onze le klas coupeuse. Profiteert tevens van onze reclame GRATK knippen WFVH 1,3 RIJGEN PASSEN Maakloon Mantel vanaf f 5.5(1 Aiiéén Weste Wagenstr. 64,Tel. 10452 Zijden stoffen en Pelterijen I NouTcnnlfi In Dames- en Heren stoffen*' GENEESKRACHTIG - HOESTWEREND BIJENHONING Zuivere Bijenhoning 0.37 p. pond; 3 ponds potten LEmmertjes inhond 9 pond 3.50 alléén emmertjes franco hnis. Fa. K. J. HUIGEN, Raampoortstraat 21, Giro 279760 - Telefoon 43664 - ROTTERDAM Ruwe honing is een echt natunrprodnet, dat sterk maakt en kracht geeft aan Uw zenuwgestel in groote mate. Depót voor LEIDEN en Omstreken: Reformhuis Ligthart, Terweeweg 84, Oegstgeest, Telefoon 1610; Depót v. DEN HAAG: Westeinde 194,Tel. 336898 ontvangt men bü leder fleschje NECTAR-ESSSENCE een receptenboekje, waarin de bereiding van limonadestroop, borstplaat, likeur, ü's. puddings enz. wordt aangegeven. PrU» per fleschje ƒ0.25 Bü ieder fleschje NECTAIl BLOEMEN OLIE recepten voor Eau de millefleurs, haarwaters, odeurs, huidcrêmes enz. Prüa per fleschje f 0.40 Bü apothekers en drogisten verltrügbaar. Vraagt steeds NECTAR HAVERMOUT VLUGKOKEND Kwaliteit 't HOOGST en prijs 't LAAGST «.V. BON. PELLERIJ „MERCURIUS" - WORMERVEER. 6Uur yumdemn vcijti oloi op REFLECTO NIEUW MODERN OLIE-SHAMPOO VERF veel gebleekt, vaal of dor 'haar te kleuren. De REFLECTO kan U al die prachtige kleuren verschaffen, die U altüd zoo bewonderd heeft Met REFLECTO geverfd haar kan gepermanent worden als gewoon haar. 3. MESKER, Taj int 10S, DEN HAAG tTW DAGELUKSCH KOPJE KOPFIB UW DAGELIJKSOH KOPJE I H E ES N.V. Kanis Gnnr'nk, Importeurs, Kampea

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8