Jlimwc £>ih$d)f (üouranf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken De Graanbeurs weer geopend abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaalsefi waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per posl 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksctie zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling LoSSe nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. NO. 6479 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1938 19e Jaargang abbertentirprtjjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer0-22'Zj Ingezonden Mededeeljngen van 1—5 regelsf 2JQ Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't bureao wordt berekend 0.10 DE POLITIEKE ZWERVER Zoo is dan Mr J. E. W. Duys ten slotte Overgegaan naar de N.S.B. Zal de politieke zwerver daar rust vinden? En hoe moet de man met een impulsief karakter, die het jjoode partij-verband te knellend vond, het uithouden in een organisatie, waar de ma rionet in eere is? Een dubbelhartig man is ongestadig in hl zijn wegen, zegt de Schrift .En Mr Duys jvas de ongestadigheid en ongedurigheid in persoon. Het is de levensloop vaa een bergstroom, die bruisend door oneffen landstreken gaat en dan ten slotte ver zandt in de kale vlakte der woestijn, Rumoerig in de hoogste mate was de jonge ambtenaar aan de pas gestichte Rijksverzekeringsbank. Duys durfde alles en was bij het ambtenarencorps haantje de voorste; zoodat zijn collega's zich vaak qver zijn overmoed verbaasden. Maar hij kwam er mee. Al spoedig werd hij raadslid en wethouder van Zaandam; in 1909 bracht dit district hem reeds in de Tweede Kamer. Was eertijds zijn groote mond bekend en op debatvergaderingen gevreesd; het bleek toen, dat hij ook iets presteerde; zijn bekwaamheid op onder scheiden gebied viel niet te loochenen. Zóó werd de heer Duys, later door ener gieke studie Mr Duys, een groot man in de S.D.A.P.; totdat daar door welke oor zaak ook, zijn roem begon te tanen. Knelde het partijgareel hem al te zeer; had hij nog hooger aspiraties; hoopte hij op een ministerspak of meende hij leidersgaven te hebben? Wij weten het niet; maar hij raakte in ongenade; hij kreeg dispuut met de kopstukken der partij; hij ging op zich zelf staan. Over zijn persoonlijk leven zwijgen wij; maar de verandering die daarin kwam, deed sommigen hopen, dat hij ook om pitincipieele, om godsdienstige motieven de S.D.A,P. verlaten had. Dezulken zijn nu .voor goed teleurgesteld. In dat opzicht staan N.S.B. en S.D.A.P, op één lijn: zij zeggen wel mooie woorden over geloof en Christendom, maar ten principale blijft godsdienst voor hen privaatzaak; de Schrift wordt niet als richtsnoen voor publieke en politieke handeling aanvaard. Zal de politieke zwerver nu rust vinden in het asyl voor politieke dakloozen?. We moeten het afwachten, doch wij doen het zonder interesse. Van beteekenis kan zijn toetreden tot de N.S.B. voor de staatkun dige ontwikkeling van ons volk niet meer zijn. Een onbeheerschte natuur als hij, een onevenwichtige geest, die nergens rust .vindt en déarom schuilen gaat onder een lekkend afdak, zoekt spoedig een beter heenkomen óf geraakt in een toestand yerdooving. Doch hoe het zij: de stroom van het politieke leven gaat langs den po- litieken zwerver heen. Ze levert hem nu het wachtgeld als ambtenaar op nonactief eindelijk afgeschaft werii nog slechts pensioen als wethouder en als Kamerlid; .waarvan de N.S.B.'er leeft, omdat de S.D.A.P.'er deze functies bekleed heeft. Fraai is die figuur toch niet. st. Consentgelden worden verlaagd 6 Naar wij vernemen zal een dezer dagen ir de Staatscourant een ministerieele beschik king worden gepubliceerd waarbij met ingang ra* van 1 September a.s. de consentgelden, welke n, bij den invoer van gecontingenteerde artike len zijn verschuldigd, opnieuw worden vastge- steld. Voor de berekening der consentgelden SS wlordt dan uitgegaan van een basis van pCt. van de huidige waarde der ingevoerde goederen. Voorheen was deze basis Ve. pCt. In principe beteekent de herberekening een ver- rl« laging met 25 pCt. Van deze gelegenheid is tevens gebruik ge- maakt enkele correcties aan te brengen. Voor een aantal contingenteeringen komt dit uit op een onveranderd consentgeld en voor en- kele andere contingenteeringen op een ver- co' hooging. ar Over het algemeen genomen echter betee- 't* kent de herberekening een belangrijke verla- ging van lasten voor den handel. De Mexicaansche olie m in Nederland x, 's-GRAVENHAGE, 25 Aug. Op desbetref fende vragen van den heer Schouten heeft de minister van buitenlandsche za- lj' ken, mede namens den minister van eco nomische zaken geantwoord, dat juist zijn de geruchten, dat voor Mexicaansche olie en daaruit vervaardigde producten ge- 10 tracht wordi' in Nederland een afzetgebied te vinden en dat, mede door Nederland- sche reederijen, Mexicaansche olie en daar- uit vervaardigde producten naar Neder land worden vervoerd. ta De regeering acht onder de gegeven om- standigheden afzet dezer olie en daaruit vervaardigde producten in Nederland, als- 108 mede het vervoer er van naar Nederland, e0 ongewenscht en ziet deze derhalve on- en' gaarne. uu Zij onderzoekt de vraag, in hoeverile de genoemde feiten aanleiding geven ter zake nadere voorzieningen te treffen. rk GOEDKOOPE GESPREKKEN 23 PALEMBANG—NEDERLAND 8- DEN HAAG, 24 Aug. 193S. Van 26 Aug. tot en met 6 Sept. a.s. zullen van hei' ten toonstellingsterrein te Palembang, Ned.- e« Indië, telefoongesprekken met Nederland kunnen worden gevoerd tegen een verlaagd tarief van f 6.50 voor een gesprek van drie i minuten. De havenstaking te Marseille Tot andere Middellandsche Zee-havens uitgebreid Gisteravond werd te Marseille vernomJen, dat de Fransohe havenarbeiders hebben be 6loten, hun actie uit te breiden tot de ha vens van Corsica, Algiers, Tunis en Marok ko. In deze havens zal dus geen arbeid meer worden verricht op Zondag en des nachts, terwijl geen overwerk zal worden verricht. In Port de Bouc en Port Saint Louis du Rhöne, de voornaamste bijhavens van Mar seille, wordt met ingang van gisteren ge- staak t- Naar verluidt, zal de Compagnie Générale Transatlantique de uren van aankomst en vertrek van haar 6chepen wijzigen. Uit Ajaccio en Algiers is inmiddels be richt ontvangen, dat de arbeiders in de al daar gelegen havens zich in beginsel hebben aangesloten bij de Mai'seilllaaaische. De vertegenwoordigers der Marseillaan- sdhe havenarbeiders hebben besloten, de stakingsbeweging tot alle Fransche Midideil- landsohe Zee-havens uit te breiden. Een vliegramp in Japan Twee machines botsen en vallen in een stad 24 dood en, 150 gewonden Boven de Japansohe stad Omori, nabij Tokio gelegen- heeft in een. dichten mist een botsing van twee burgervliegtuigen plaats gehad. Een der toestellen stortte neer op de binnenplaats van oen fabriek, temidden van een groot aantal arbeiders. Door den schok ontploften enkele benzinereservoirs en out stond er tevens een brand, welke zicih snel over die nabij gelegen gebouwen uitbreidde. De fabriek zelf en twee huizen werden door het vuur volkomen vernield. Het tweede vliegtuig kwam neer op een huis in de omgeving: de bewoners daarvan bleven ongedeerd. Bij dit gecompliceerde ongeluk zijn tot nog toe 24 menschten om het leven geko men. Het aantal gewonden zou 150 bedragen; voor velen hunner is de kans op herstel gering. Motorrijder en wielrijder in botsing met auto DIEMEN, 2o Aug. Op het We<esperzand- pad onder Diemen is een motorrijder door een auto aangereden en vrij ernstig gebles seerd. Het ongeluk gebeurde op de plaats ,waar de hooge dijk van het Ringspoor de Die- mensche straatwegen en vaarten kruist en waar men thans bezig is met het bouwen van bruggen en viaducten. De motorrijder, die van een weggetje naast den spoordijk kwam, zwenkte den asphaltweg op, juist op het moment, dat dokter Polak uit Amsterdam in zijn auto het kruispunt naderde. De automobilist remde krachtig en week naar links uit, doch kon den motorrijder niet meer ont wijken. Deze kwam met zijn motor voor de auto terecht en maakte een leelijke buite ling. Een loodgieter uit Diemen, die op zijn fiets passeerde, kwam eveneens in de knel. De motorrijder, een aannemer uit Am sterdam, had naast een aantal verwondin gen, een beenfractuur bekomen. Het slacht offer, een Duitscher van geboorte, werd naar het Binnengasthuis gebracht. De aan gereden wielrijder, een Belg van origine, had slechts lichte ontvellingen opgeloopen. Zoowel auto als motor en rijwiel werden min of meer beschadigd. Handel in optimistischer stemming hervat De audiëntie bij Minister Colijn toegestaan Hoop doet leven Naar wij vernemen is hedenmorgen bij het Comité van Graanhandelaren te Rotterdam bericht ingekomen, dat de bij Minister Colijn aangevraagde audiëntie is toegestaan. Dins dagmorgen 30 Augustus zuillen enkele afge vaardigden van den georganiseerde^ graan handel naar Den Haag gaan om hun belan gen bij den Minister-President te bepleiten en hun bezwaren tegen het Regeeringsbe- leid inzake de verhoogde monopolieheffin gen naar voren te brengen. In kringen van den graanhandel is de stemming nu weer wat optimistischer geworden. Al heeft men met de sluiting van de beurzen gedurende drie dagen niet bereikt dat de laatste ver hooging van de monopolieheffingen onge daan is gemaakt, men koestert toch weer hoop dat de audiëntie bij Minister Colijn in zooverre iets zal uitwerken dat in het ver volg meer met de verlangens en wenschen van den graanhandel zal worden rekening gehóuden. Heeft in dit verband soms ook beteekenis de uitlating van den heer Schilt- huis op een vergadering van den Alg. Ned. Molenaarsbond, dat een nieuw plan is ont worpen voor de overname van de uitvoering vqn de crisismaatregelen door de landbouw organisaties en dat daarbij een belangrijke rol zal wordien toebedeeld aan den geongani seerden handel? De hanidiel op de graanbeur- zen is hedenmiddag, na drie dagen onder broken te zijn geweest, hervat. Al heeft de actie van den graanhandel dan geen onmid dellijke resultaten afgeworpen dat was trouwens de opzet niet men is van oor deel dat er weer lichtpunten zijn. Men heeft althans den indruk dat de Regeering zich zal willen bezinnen over het gevoerde beleid en men heeft weer hoop, dat voortaan meer op de belangen van dien handel zal worden acht gegeven. En dat is, zoo oordeelt men, al veel gewonnen! Een stem uit den landbouw De heer H. D Louwes, voorzitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw schrijft ons: bij de uitgebreide gedachten wisseling welke in dezen tijd van monopo- lieheffingsverhoogingen aan den gang is, wordt een zeer voornaam punt m.i. te veel uit het oog verloren: het gaat niet alleen om de iprijzen van rogge en gerst, maar het gaat ook om de waarde van al de binnen het bedrijf geproduceerde en opgevoerde voedermiddelen, gras, hooi, voederbieten enz. Als de boer het zetmeel zeer goedkoop In de mais en het eiwit in de veekoeken beide van buitenlandschen oorsprong kan koopen, is er in feite geen basis aanwezig om met aanwending van moeite en kosten meer eigen ruw- en krachtvoer te produ- ceeren. Hjj kan goedkooper de buitenland sche waar koopen en de iproductie-capaci- teit van eigen bodem ongebruikt laten. Een ontwikkeling in deze richting is in flagranten strijd met de geweldige inspan ning van ons volk, onien cultuurgrond te vergrooten en te verbeteren. De protesteerende graanhandelaren zullen zich eerst in deze werkelijkheid moeten in denken en gaan aantooncn dat deze gedach- tenganjr in principe onjuist is, voordat zij succes uit hun actie mogen verwachten. Zoolang zij met hun overleggingen ronddo len in een gedachtenwereld van „steun aan de graanboeren" en dit nationale probleem van geweldigen omvang niet achter deze monopolieheffingen zien opdoemen, blijft hun stem, die eens roependen in de woestijn. Politiek en beleid moeten gebaseerd zijn op de volle werkelijkheid der dingen, niet op een zij het belangrijk aspect daarvan: den graanhandel. Mijn conclusie is dus: de politiek der Regeering, door monopolieheffingen een constant prijspeil voor de voedermarkt in Nederland te handhaven, is juist en in het welbegrepen nationaal belang. Zij is de logische consequentie van het be leid ten aanzien van de droogmaking der Zuiderzee, en de algemeene grond verbetering, die de Regeering voert, en zij legt de onmisbare basis voor de inten- siveering van onzen weide- en groenvoe- dierbouw. De vraag of de regeering hierbij zoodani ge prijzen in het oog vat, dat de productieve kracht van onzen bodem inderdaad volle dig wordt benut en de boer een redelijke belooning voor zijn artikel ontvangt, laat ik hier onbesproken, al meen ik die in ontken- nenden zin te moeten beantwoorden. Met het bovenstaande wil ik allerminst zeggen, dat met de wenschen en verlangens van onze graanhandelaren geen rekening moet worden gehouden. Ook hun belangen vormen een onderdeel van het geheele land- bouwcrisisbeleid en zij moeten voor hun volle beteekenis mee in het geding worden gebracht en het recht van den hoer mag niet inhouden het onrecht voor den graan handelaar. Maar ook: wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. En als de groote graanboot en de machtige elevator in het nationaal belang hun cijns moeten betalen aan den vermeerderden groei van 't nietige grassprietje, dan zal men zich daarin moe ten schikken. Evenmin wil ik beweren, dat ik onder al le omstandigheden de wederinvoering van de denaturatie-toeslagen verwerp, maar ik wil ze alleen aanvaarden als tijdelijk hulp middel, niet als blijvende politiek. Deze moet worden gevoerd door het stelsel der mono polieheffingen. Tenslotte meen ik te moeten opmerken, dat door dit geheele vraagstuk, m,et name ten aanzien van de rogge loopt, het ver schijnsel der sterk veranderde voedermetho den Steeds meer verkoopen de boeren him rogge, die ze vroeger in eigen bedrijf opvoe derden, om er gemengde voeders voor terug te koopen, een verschijnsel, dat uit een oog punt van doelmatige voedering en bedrijvig heid in den graanhandel moet worden toe gejuicht. Maar het bergt een rogge-afzetcri- sis in zich. Misschien zal men moeten over wegen den roggeprijs te fixeeren op dezelfde wijze als men dit met de tarwe doet. Afle vering tegen vooraf vastgestelde prijzen en verwerking onder bepaalde voorwaarden in de mengvoeders en ons roggebrood. Ook toe passing van de crisisinvoerwet op den in voer van onze granen is mogelijk. Gisteren vond te Zutfen de teraardebestelling plaats van onzen gezant te BerlijnMr Ridder van Rappard. Een neef van den overledene, de heer Hooft Graafland dankt voor de belangstelling. Rechts naast hem de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin Hr. Ms, kamerheer Mr Ridder Pauw van Wieldrecht. Nieuw plan inzake uitvoering crisismaatregelen ARNHEM, 25 Aug. Alhier werd de alge meene vergadering gehouden van den Alg. Ned. Molenaarsbond, waar de heer J. S c h i 11 h u i s, lid der Tweede Kamer, het woord voerde over de verhooging van de monopolieheffingen. Na een overzicht te hebben gegeven van de Regeeringsmaatregelen inzake de graan prijzen, constateerde spr., dat er thans een gerechtvaardigde reden is voor den Neder- landschen graanhandel om zich te verzetten tegen de laatst opgelegde heffingen. De han del heeft tot drie maal toe haar waarschu wende stem laten hooren en voorspeld, dat monopol ieverhooging een debacle voor den handel zou beteekenen, daar de prijzen de heffingen niet zouden volgen. Wat betreft de voorraad-overeenkomsten, die verschillende graanhandelaren met de Regeering hebben afgesloten, was spr. van oordeel, dart; de strekking hiervan geheel is gewijzigd, nu gebleken is, dat de marktprij zen de monopolieverhoogingen niet volgen en er veel meer moet worden afgedragen dan de extra verkregen winst. Spr. achtte het niet redelijk, dart men zich thans aan deze overeenkomsten moet houden. Spr. was dan ook vain meening, dat het niet onmoge lijk is, dart deze redeneering bij de Regeering ingang zal vinden. Resumeerende noemde spr. de actie, die door den Rotterdamsóhen en Amsterdam- schen graanhandel is ontketend, volkomen gemotiveerd. Deze opvatting werd door do vergadering met applaus onderstreept Inzake die overname van de uitvoering van de crisismaatregelen door de land bouworganisaties en de belangen, dié de handel daarbij heeft, zedde de heer Schijthuis, dat een nieuw plan te dezer zake is ontworpen, doch nadere bijzon derheden hierover kon spr. nog niet mede- deelen: wel kon hij in het algemeen zeg gen, dat een belangrijke rol zal worden toebedeeld aan den georganiseerden handel. Officieele Berichten LAND- EN TUINBOUWONGEVALLENWET Benoemd Is tot lid van den raad van toezicl bedoeld In art. 32 der Land- en Tulnbouwons< vallenwet 1922, TJ. Krol te Haren (Gr.). JUSTITIE Aangewezen Is voor een tijdvak hetwelk elr digit 1 Sept. 1939, in de enkelvoudige kam» voor de behandeling van burgerl. zaken van c - Haarlem, tot pl.v lid 1 :c h tbs nlt te Arnhem: als lid van de tweede 'Udige kamer voor de behandeling var ~~i J Houwink. vice-presi- burgerlijke zaken: dent en als pl.v.v. leden dier kamer. mr'j. H. Smits, jhr mr F. J. M. van Nispen tot Sevenaer en mr H. R. de Zaayer, allen rechter. Te Assen als pl.v.v. leden van de enkelvou dige kamer voor de behandeling van burger] zaken: mr A. W. L. Bondam, mr W. J Hofduk mr A, J. E. Terwlndt, allen rechter. DE KINDERVERLAMMING Reeds elf gevallen in Den Haag Nieuw geval te Waddinxveen 's-GRAVENHAGE, 25 Aug. Bij infor matie te bevoegder plaatse is ons ge bleken dat ook hier ter stede de kinder verlamming haar intrede heeft ge daan. In het totaal zijn tot dusver 11 gevallen geconstateerd, waarvan 8 op Scheveningen. De verschijnselen geven echter tot dusver geen aanleiding tot bijzondere ongerustheid. Onder de 11 gevallen bevinden zich twee volwas sen personen. Teneinde zoo goed mogelijk tegen de ziekte te kunnen optreden heeft de Geneeskundige- en Gezondheidsdienst speciale maatregelen getroffen. Alle ge- neesheeren in de stad zijn verzocht van door hen vastgestelde gevallen onmid dellijk bericht te doen aan dezen dienst De G.G.D. zendt dan een neuroloog om de diagnose te bepalen. Naar men ons nog meedeelde wordt de ziekte soms door gezonde menschen verbreid zonder dat zij er zelf last van hebben. Bij anderen treedt echter weer hooge koorts op. WADDINXVEEN, 25 Augustus. In de ge meente Waddinxveen is een nieuw geval van kinderverlamming voorgekomen. Dit is reeds het derde geval. De scholen, die na de vacantie juist weer waren begonnen, zijn heden alle gesloten, voorloopig tot 4 September. Ook in de gemeente S t o 1 w ij k is thans een geval van kinderverlamming voorge komen. Te Gouda en omgeving is het aantal gevallen thans 33, waarvan 5 met doodelij ken afloop. De patientjes uit Waddinxveen en Bos koop worden in het ziekenhuis te Leiden verpleegd, alle anderen in de ziekenhuizen te Gouda. Een officieele opgave Volgens de wekelijksche opgave van het aantal besmettelijke ziekten in de Staats courant, zijn in de week van 14 tot en met 20 Augustus j.l. in totaal 26 gevallen van kinderverlamming (poliomyelitis anterior acuta) aangegeven, n.l. 2 te Enschede, 1 te Oldenzaal, 1 te Weerselo (O), 1 te Amster dam, 3 te Boskoop, 1 te Geervliet, 4 ie Gouda, 5 te s-Gravenhage, 1 te Hardinx- veld, 1 te Krimpen a. d. IJssel, 1 te Win terswijk, 1 te Waddinxveen, 1 te Lichten voorde (G.), 1 te Maastricht, 1 te Swalmen en 1 te Ubach over Worms. Alleen in de provincie Zuid-Holland zijn 16 gevallen aangegeven* DROEVE AFLOOP DELFT, 25 Aug. Een vierjarig meisje, dat Dinsdag op de Markt tegen een wielrijdster oipliep en daarbij op straat viel, is naar de N. D. Crt. mededeelt den volgenden morgen aan de gevolgen overleden. MEER GELUK DAN WIJSHEID! Verleden week Dinsdag verloor een juf frouw in de Blauwe Keet te Den Helder een briefje van f 50. Toen het niet te vin den was werd de veldwachter hiervan in kennis gesteld, doch alle nasporingen bleven vruchteloos. Een week later was een smids knecht daar in de buurt de straat voor de smidse aan het aanvegen. Plotseling zag hij in de goot onder een hoop vuil een bank biljet liggen. Het was het verloren briefje van f 50.—. Hij stelde dit de eigenaresse weer ter hand die zeer verheugd was dit briefje dat een week op straat door niemand opgemerkt is blijven liggen, terug te krijgen. En de smids knecht voer er wel bij! GEEN PRETTIGE SURPRISE! Te Zwolle is een volgeladen auto van de gemeentereiniging in botsing gekomen met een zeswielige vrachtautomobiel, waar bij de wagen van de gemeentereiniging het loodje moest leggen en een groot gedeelte van zijn „geurigen inhoud" kwijt raakte zeer ten ongerieve van de bewoners van 'n winkelzaak, waartegen de auto terecht kwam. Een gedeelte van den inhoud werd name lijk in de etalage gedeponeerd. KIND VERDRONKEN ANNA PAULOWNA, 25 Augustus. Het tweejarig zoonvje van de familie H. Zein- stra te Anna Paulowna, is bij het spe len voor de ouderlijke woning in de Molen vaart gevallen en verdronken. SEINPOST-BERICHT CAFE REST. SEINPOST SCHEVENINGEN bekend om zijn schitterende terrassen aan zee, opende zijn nieuw, geheel modern ingericht restaurant. Onze voortreffelijke huiskapel verzorgt de diner-muziek. Hotel „ZILVEN" - L0ENEN (Vel.) Hotel „BEEKHUIZEN" - V E L P Hotel „STAMEREN" - M A A R N HET BESTE VAN DE BETERE BUITENHOTELS FABRIEK VOORNAAMSTE NIEUWS "V Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De 59ste algemeene vergadering vaU de Nat. Chr. Geheel Onthouders Vet* eeniging. j De handel op de graanbeurzen is hedeiX^ hervat. De audiëntie bij Minister Colijn is toegestaan. J Het Congres van de Calvinistische Sttf* denten Beweging te Lunteren. Prof. Dr. G. Besselaar gaat heen als hoogleeraar aan de Stedelijke Universi* teit te Amsterdam. Weer zijn verschillende gevallen vafl kinderverlamming geconstateerd. Grootsche ontvangst van den Hongaar* schen Rijksbestuurder te Berlijn. Rampspoedige vliegtuigbotsing boven Japansche stad; talrijke dooden en ge* wonden. De spoorwegverbinding Hankau-* Kanton is thans verbroken. FISK saftl-flight is BUITENGEWOON SPECIALE AANBIEDING VAN 22 AUGUSTUS TOT 3 SEPTEMBER 15 KORTING OP DE PRIJZEN VOOR HET CHEMISCH REINIGEN van alle DAMESKLEEDING PALTHE- ALMELO Dr. H. NANNING'. 1 1KINADRUPPELS Het aangewezen middel bi]: BLOEDARMOEDE BLEEKZUCHT MALARIA GEBREK AAN EETLUST«x. Men lette op den naam „De. H. Nannlngbulten op de roode doos en op de flacon. Prijs f IJO Or. H. MANNING-* fb.rat CW ftlrick. (IV. OEN HAAG. Droef einde van een zeiltochtje Vader redt z'n kind en verdrinkt zelf VLAARDINGEN, 25 Augustus. Gistermid dag was de 29-jarige bakker A. Moerman, wonende Markgraaflaan 29 alhier, in gezel schap van z'n echtgenoote en twee kinderen in een gehuurd zeilbootje een tochtje gaan maken op de Delftsohe vaart, In de Trekvliet onder Maasland meerde hij het vaartuig. In een onbewaakt oogenblik viel een 4-jarig kind overboord. Hoewel de heer M. niet kon zwemmen, sprong hij het kind na, doch verdween dadelijk in de diep te. De moeder was er inmiddels met behulp van een roeiriem in geslaagd het kind te redden. De gemeentepolitie van Maasland heeft eerst met een gewone en daarna met een sleepdreg de Trekvliet afgevischt, waarna ongeveer drie uur na hert ongeval het lijk van den heer M. kon worden opgehaald. Het lijk is nog gisteravond naar de wo ning overgebracht. Doodelijk ongeval te Rhoon RHOON, 25 Aug. Gisteravond is op het station van de R.T.M. een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het binnenkomen van de tram van 10 uur had een reiziger de tram ver laten. maar ni^n zag hem daarna niet meer op het perron. Bij nader onderzoek bleek dat hij naast het perron gestapt was en on der de tram was terecht gekomen. De tram had nog niet heelemaal stil gestaan toen dit gebeurde. Nadat d« tram was opgevij zeld, bleek het te zijn de heer H. Geeve, aannemer alhier. Met een verbrijzeld hoofd en arm werd de ongelukkige levenloos te voorschijn gehaald. Hij was vader van een groot gezin. Arbeider in maalraachine geraakt Slachtoffer vreeselijk verminkt In de steenfabriek van de firma v. d. Groo- tel Co te N u e n e n is een ernst ig ongeluk gebeurd De ongeveer 50jarige arbeider J. Ververs uit Nuenen raakte vermoedelijk met zijn kiel tusschen een kamwiel van de maal- machine en werd meegesleurd. Onmiddel lijk zette men de machine stop, doch het was reeds te laat. Het slachtoffer was op vreeselijke wijze verminkt. In afwachting van het onderzoek door de arbeidsinspec tie te Den Bosch werd de fabriek stilge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1