DE MAASTUNNEL Het 40-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin MAANDAG 22 AUGUSTUS 1938 TWEEDE BLAD PAG. 8 Alles gereed voor de „uitvaart" van de eerste drie tunnelstukken De eerste periode aan den Rechter Maasoever nadert haar einde De steiger in de Waalhaven, gereed vo or de ontvangst van de tunneldoozen. Rotterdam, 20 Augustus. Elke maand wordt de Pers bjj het Maastunnelwerk uitgenoodigd. En ihderdaad heeft dit zin, want de eerste bouwperiode is nog steeds in gang en elke keer is er nog weer wat nieuws te beleven. Die eerste periode nadert overi gens met spoed haar besluit. Het ventilatiegebouw op den rechter oever is op diepte. Het bekistings hout ervan ligt op hoopen en zal straks, als de caissontunnels vry komen, dienst gaan doen voor den opbouw van het ventilatiegebouw aan den Linker Oever, dat in hoofdzaken aan het andere geheel gelyk zal zijn. Een zeer belangrijk gebeuren komt nu zeer nabijhet uitvaren van de eerste drie „döozen" uit de bouwput aan de Heyschehaven, om afgebouwd te worden in de Waal haven en vervolgens op hun plaat sen in de rivier te worden neer gelaten. Zóó ver is het evenwel nog lang niet. Hier volge een relaas meer in bijzonder heden van den stand van het werk. Aan den redhter oever is thans het venti latiegebouw op de definitieve diepte van on geveer 27 m beneden het terrein aangeko men. De laatste weken is geregeld grond in de werkkamer ontgraven en door middel van de spoelinstallatie in de voor den kade muur liggende bakken gespoten. Thans is men doende deze werkkamer, welke tot heden heeft gediend om den grond tc kunnen ontgraven, geheel met beton te vullen, zoo dat dan het .ventilatiegebouw met zijn volle Oppervlakte van 22x33 m op den draag- krachtigen zandbodem staat. Hiervoor is een hoeveelheid beton van meer dan 1000 m3 noodig, een hoeveelheid, die ongeveer gelijk is aan die, welke gebruikt is voor den bouw van het flatgebouw aan de Schiekade. Aan de landtunnel op den rechter oever wordt intusschen verder gewerkt. Regel matig vordert het werk daar en op het oogenblik is reeds bijna 40 m van de tunnel in ruwbouw geheel gereed. Ook de open op rit vordert regelmatig en dezer dagen zal een aanvang worden gemaakt met den bouw van de onderdoorgangen onder het op den Westzeedijk komende circulatieplein. Teneinde dit werk zonder stoornis voor het verkeer opden Westzeedijk te kunnen uitvoe- .ren, is de afd. Bestratingen van den G.TD. thans bezig op het terrein van Dijkzigt een nieuwe huLpstraat aan te leggen en is men tevens doende het werkterrein vrij te maken van aldaar aanwezige kahels en buizen der bedrijven. Op den linker oever komt thans meer acti viteit. Men is bezig aan den bouw van de eerste 8 m van het ventilatiegebouw aldaar en tevens werd dezer dagen aangevangen met het heiwerk voor de landtunnel op den In tegenstelling met wat wij op den rech ter oever hebben gezien, wordt hier de land tunnel niet zonder meer op den bodem neer gelegd, maar wordt deze tunnel op palen gefundeerd. Aan den redhter oever lag op de normale diepe zandplaat, welke in geheel Rotterdam aanwezig is, een door de rivier aangebrach te zandbank, welke voldoende stevig was om de tunnel daarop te fundeeren. Op den linker oever echter is een dergelijke gun stige omstandigheid niet aanwezig. Voor de paal fundeering is een speciaal systeem, n'.. het Frankin-systeem, gekozen. Hierbij wordt niet een van te voren klaar gemaakte hou ten of betonnen paal in den grond geslagen, maar wordt een betonpaal «p de plaats waar hij moet komen, staande in den grond ge- betonneerd. Daartoe wordt een ijzeren buis van bovenaf in den grond geslagen, totdat deze met haar onderkant in de draagkrach tige zandlagen staat. Daarna wordt deze buis met een betonmengsel geleidelijk aan gevuld, terwijl door middel van het in de buis op en neerbewegende heiblok dit beton sterk wordt aangestampt. Gelijktijdig met dit aanstampen van het beton wordt de mantelbuis getrokken en zoodoende blijft een kolom van stijfgestampt beton in den bodem achter, welke bPtnnkolom na verhard te zijn de paal vormt. Dit. systeem biedt en kele speciale voordeelcn voor ons tunnel- werk. De bodem van de tunnel toch reikt tot ongeveer 17 m beneden het terrein en de koppen van de palen zullen zich dus ook niet hooger dan dat ipeil moeten bevinden. Het Franki-systeem, waarbij de paal van onderaf wordt opgebouwd, biedt hier een ongezochte mogelijkheid om met dezen op bouw te eindigen, zoodra de paal zoover is opgetrokken, dat deze het peil van den onderkant van den vloer bereikt heeft. Alles gereed voor de „uitvaart" aan de Heyschehaven In de Heysche haven is thans alles voor het vertrek der eerste tunnelstukken gereed gemaakt Alle tijdelijke stutten en schoren zijn weggenomen. De houten kopschotten aan de einden zijn op volle hoogte Oipge trokken en dicht gemaakt, zoodat een impo neerend drietal geweldige doozen op den dokvloer staat, die straks, wanneer voldoen de water in het dok zal zijn ingelaten, zul len kunnen drijven. Op het eerste gezicht lijkt het eenigszins vreemd, dat de enorm zware lichamen van beton en ijzer werke lijk door de kracht van het w^ter zullen worden opgenomen, maar de berekeningen, die daarover zijn opgesteld, ieeren niet" al leen, dat zulks inderdaad mogelijk is, maar geven zelfs uitsluitsel bij welke hoogte van de vioed de stukken van den bodem los zullen komen. Het blijkt dan, dat niet iedere vloed voldoende hoog oploopt om de stuk ken tot drijven te brengen, maar dat een eenigszins hoog hoogwater daarvoor noodig over de waarschijnlijkheid of de vloed vol doende hoog zal stijgen, is in samenwerking met den Rijkswaterstaat eer. inlichtingen dienst georganiseerd, welke uit de water standen, die de vloed bij Vlissingen en Hoek van Holland bereikt, tezamen met de weers verwachting aangaande de richting en kracht van den wind, hierover uitsluitsel zal kunnen geven. In de afgeloopen weken is deze hoog water-voorspelling aan de werkelijk opge treden hoogwaters getoetst en het bleek op deze wijze mogelijk ongeveer 2 uur van te voren te voorspellen of het water voldoende hoog zal stijgen. Hedenmorgen stond reeds drie meter water in de put. Men verwacht, dat wan neer het water nog ipl.m. IV2 meter gerezen is, de doozen zullen gaan drijven. Vervolgens zal, zooals gezegd, het juiste oogenblik moeten worden afgewacht: het water zal zeker zóó hoog moeten gestegen zijn, dat er 40 k 50 cm vrij blijft tusschen den bodem der tunnelstukken en den sluit- dorpel. Met een lier op een der sleepbooter. van Smit wordt het stuk dan voorzichtig naar buiten getrokken. Men kan voldoende op de ervaring van onze Hollandsche slee pers vertrouwen om erop te rekenen, dat. wanneer een tunnelstuk eenmaal door dc sluis-opening heen is, het vervoer naar de Waalhaven geen verrassingen meer zal op leveren. Wind en waterstand dienende zullen de stukken aan het eind van deze maand naar de Waalhaven worden gesleept, waar men bezig is de laatste hand te leggen aan de afbouwsteiger, wel'ke 200 m lang is en zoo doende langs iedere zijde voor drie tunnel stukken meer gelegenheid biedt. Het uitvaren van do eerste tunnelstukken Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen het eersite van de drie in de bouwput aan de Heyschehaven ge deeltelijk vervaardigde stukken van den onderwatertunnel Dinsdag as. naar den afbouwsteiger in de Waal haven te sleepen. Economie en Financiën Daladier en de Fransche franc Een beroep op het Fransche volk Verlenging van de 40-urige arbeidsweek Zaterdagavond heeft de Fransche pre mier Daladier zijn aangekondigde radiorede gehouden, waarin hij een ver klaring aflegde over de positie van de Fransche franc en een beroep deed op het Fransche volk. Ik ben vast besloten, zoo zeide Daladier, alles in het werk te stellen, om Europa te sparen voor een vernietiging der beschaving. Daladier verklaarde zich wederom sterk Programma van de Feestelijkheden in de Residentie VRIJDAG, 26 AUGUSTUS 14.30: Opening door den heer burgemeester van ,,'s-Gravenhage 1808" op Houtrust. ZATERDAG, 27 AUGUSTUS 10.0023.30: Herdenking ,,'s-Gravenhage 1898" op Houtrust. i.00 Défilé van den Bijzonderen Vrijwilli- gen Landstorm voor H. M. de Koningin op het Paleis Huis ten Bosch. ZONDAG. 28 AUGUSTUS MAANDAG, 29 AUGUSTUS 1023.30: Herdenking „'-Gravenhage 1898" op Houtrust. 14.00: Groote Wapenschouw van Land- en Zeemacht en Paradevlucht der Lucht macht voor H. M. de Koningin in de van Alkemadelaan (nieuw gedeelte). ).O0: Wijdingsavond in de Pniëlkerk, Tes- selschestraat, Scheveningen, georganiseerd door de „Stichting Scheveningen tot vie ring van Nationale- en Oranjegedenkda- DINSDAG, 30 AUGUSTUS 1023.30: Herdenking „'-Gravenhage 1898" op Houtrust. 20.00: Wijdingsavond in de Nieuwe Kerk, Duinstraat. Scheveningen, georganiseerd door de „Stichting Scheveningen tot vie ring van Nationale- en Oranje-gedenkda gen". 20.00: Oranje-avond in de Groote of St. Ja- cobskerk, georganiseerd door de Vereeni ging „Bijbel en Oranje" en „Bijbel, Oranje en Nederland". 20.00: Massa-concert op het Plein 1813, ter inleiding van de feesten. 21.30: Nationale Feestavond (Ir.teekenbal) in Hotel „Witte Brug", te geven door het Comité tot steun van den Nederlandschen Bond in Duitsóhland. WOENSDAG, 31 AUGUSTUS 10.00: Aubade aan H. M. de Koningin door 2000 zangers en zangeressen voor 't Paleis in het Lange Voorhout. l'O23.30: Herdenking „'-Gravenhage 1898" op Houtrust. 11.00 Parade op het Malieveld. 11.00: Feestvergadering van Groep Neder land van het Algemeen Nederlandsch Ver bond in hotel „Witte Brug". 14.30: Huldiging van H. RL de Koningin door een groot aantal Vereenigingen ep nuldi- gingsoptocht met praalwagens. 18.00: Openluchtvertooning op het Binnen hof voor leerlingen van de scholen vooi Voortgezet Onderwijs. 19.0021.00: Muziekuitvoering op het Lange Voorhout door het Haagsche Harmonie orkest, 20.0023.00: Gelegenheid tot dansen op een 6-tal punten in de stad. 20.0022.00: Muziekuitvoering op verschil lende piemen van de stad. 20.00 Gala-avond van de Gemeente in het Gebouw v. Kunsten en Wetenschappen. 20.00: Massa-uitvoering van „de Princevlag" in het Circus te Scheveningen. 20.1021.15: Orgelbespeling in de Luthersche Kerk, Luthersche Burgwal. DONDERDAG 1 SEPTERIBER 1023.30: Herdenking „'-Gravenhage 1898" op Houtrust. 18.00: Openluchtvertooning op het Binnen hof voor leerlingen van de Scholen vooi Voortgezet Onderwijs. 20.00: Wijdingsavond van de Afd. 's-Graven- hage v. d. Ned. Protestantenbond. 20.00: Groote Oranje-Feestuitvoering van de Kon. Nationale Zangschool in den Tuin van het Ned. Herv. Weeshuis aan de Hooftskade. 20.15 Kerk-Concert in de Groote Kerk, te geven door het Mannenkoor „Die Haghe Sanghers". 20.00—22.00: Muziekuitvoering op verschil lende pleinen van de stad. 20.0023.00: Gelegenheid tot dansen op 6-tal punten in de stad. 20.15: Internationale Voetbalwedstrijd op het verlichte V.U.C.-stadion, Schenkkade. 20.30: Openluchtvertooning op het Binnenhof voor Begunstigers van het Haagsch Comité voor Volksfeesten. VRIJDAG 2 SEPTEMBER 10.0017.00: Luchtvaartfeest op het Vlieg veld Ypenburg. 1028.30: Herdenking „'-Gravenhage 1898" op Houtrust. 14.30: Feestelijke herdenking in den Dieren tuin door de Afd. 's-Gravenhage vai Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. 18.00: Openluchtvertooning op het Binnenhof voor leerlingen van de Scholen voor Voort gezet Onderwijs. 19.30: Groot Sportfeest op het verlichte V.U.C.-stadion, Schenkkade. 20.00: Opening door den Burgemeester van de Tentoonstelling „De Residentie onder Koningin Wilhelmina", georganiseerd door de Gemeente in het Gemeente-Museum. 20.30: Openluchtvertooning op het Binnenhof voor leden van de aangesloten vereeni gingen. 20.0022.00: Muziekuitvoering op verschil lende pleinen van de stad. 20.0022.00: .Volkszanguitvoering op het Nassauplein van de Afd. 's-Gravenhage van de Ned. Ver. voor Volkszang. Directeur: Herman Stenz. 20.0023.00: Gelegenheid tot dansen op een 6-tal punten in de stad. ZATERDAG 3 SEPTERIBER 1023.30: Herdenking „'-Gravenhage 1898" op Houtrust. gekant tegen iedere nieuwe devaluatie of controle van den wisselkoers. Iedere crisis op dit gebied zou worden beschouwd als een gunstige omstandigheid voor hen, die den oorlog willen. Daladier merkte op, dat de franc uit een traditioneel technisch oogpunt een der sterk ste muntsoorten ter wereld is. Tal van feiten, zooals dc terugkeer van verscheiden mölliarden aan kapitaal, onthullen het ver trouwen, dat Frankrijk in zijn lot heeft. De reden voor de onbehaaglijkheid is elders: het nationale inkomen is sinds verscheidene, jaren aanzienlijk verminderd. Het bedraagt 22 milliard goudfranken in 1937 tegenover 3S milliard in 1914. Daladier betoogde, dat het nationale in/ko men moet worden vergroot en dat alle Franschen daaraan moeten medewerken. Eerst moet de 40 uren-wet worden aangepast wegens de nationale behoef ten met het oog op den algemeenen toe stand in Europa. Zoolang de internatio nale toestand zoo delicaat zal blijven als thans moet meer dan veertig uur en tot 48 uur kunnen worden gewerkt in on dernemingen, die voor de landsverdedi ging werken. In andere bedrijven zal een stelsel van betaalde overuren volgens een redelijk tarief moeten worden toe- Na verklaard te hebben, dat ook van de werkgevers offers zullen worden geeischt, deelde Daladier mede, dat de regeering een wetsontwerp in voorbereiding heeft, dat be oogt de buitengewone fiscale lasten, welke op de productie drukken, te vérlichten. Hij zeide verder nog: de staat wenscht aan het particuliere bedrijfsleven een ruimer deel in de inkomsten des lands te laten dan in het verleden het geval was. Tenslotte verklaarde Daladier, dat bij on getwijfeld in de volgende dagen de wijze van toepassing zal kunnen uiteenzetten van een plan, waarvan hij thans slechts de alge- meenc richtlijnen uiteenzette. FIN A NCIEELE KALEIDOSCOOP De New-Yorksche beurs was Za terdag prijshoudend gestemd. Tegen het slot leidde de geringe activiteit tot winstnemin gen waardoor de behaalde koerswinsten ge heel of ten deele verloren gingen. Men ver wacht dat de bedrijvigheid deze week in de staalindustrie weer licht zal toenemen. De slotkoersen waren over het algemeen onver anderd of fractioneel hooger. De omzet be droeg 250.000 aandeelen. De Berlijnsche beurs was Zater dag vrij behaaglijk gestemd. Evenwel waren de kooporders van het publiek zeer beperkt. De meeste fondsen konden eenigszins in koers aantrekken. Ook de obligatiemarkt was wat beter gestemd. De verkoopen van Sears Roebuck bedroegen in de vier weken tot 13 Augustus 33.14 mill, of 8.6 pet. minder dan in de overeenkomstige periode van verleden jaar. In de eerste 28 weken van het loopende boekjaar bedroegen de omzetten 258.13 mill, of 11.5 pot. minder dan het jaar tevoren. 10.0017.00: Tentoonstelling „De Residentie onder Koningin Wilhelmina" in het Ge meente-Museum. Zeevaartdag en Vlootschouw te Schevenin gen voor de kost, op den Boulevard en op het Kurhaus. 14.00: Rluziekuitvoering op den Strandweg bij de schiettent. 14.30:Jubileum-Schouw der Haagsche Pad. vinders op Houtrust. 1,5.00: Dpenluchtvertooning op het Binnen hof voor leden van de aangesloten ver eenigingen. 15.00: Groot Sportfeest met Internationalen Handbalwedstrijd op het V.U.C.-stadion, Schenkkade. 18.00: Rluziekuitvoering te Loosduinen. 20.00 Internationale Korfbalwedstrüd op het verlichte V.U.C.-stadion, Schenkkade. 20.00 Volkszangavond van de afd. 's-Graven hage van de Ned. Vereeniging voor den Volkszang in den Kon. Schouwburg. 20.0023.00: Gelegenheid tot dansen op een 6-tal punten in de stad. 21.00: Film-reportage op het Terras van het Kurhaus betreffende de des middags ge houden demonstraties van den Zeevaart- ZONDAG 4 SEPTERIBER 12.0023.30: Herdenking ,,'s-Gravenhage 1898" op Houtrust. 10.0017.00: Tentoonstelling „De Residentie onder Koningin Wilhelmina" in het Ge meente-Museum. RIAANDAG 5 SEPTERIBER 1023.30: Herdenking „'-Gravenhage 1893" op Houtrust. 10.0017.00: Tentoonstelling „De Residentie onder Koningin Wilhelmina" in het Ge meente-Museum. Huldigingsfeesten voor de Jeugd. Kinder feesten op de scholen en op een 20-tal speelterreinen. 17.30: Openluchtvertooning op het Binnen hof voor leerlingen van de scholen voor Voortgezet Onderwijs. 19.30: Kerkdiensten in verschillende Kerken te 's-Gravenhage. Scheveningen en Loos duinen. 20.30: Buitengewone Godsdienstoefening van de Ned. Israëlitische Gemeente in de Groote Synagoge, Wagenstraat. 21.00: Openluchtvertooning op het Binnenhof voor het publiek. 21.00: Ontsteking van Vreugdevuren op het Strand te Scheveningen en Kijkduin. 21XX): Volkszanguitvoering op het Gouden regenplein van de afd. 's-Gravenhage van de Ned. Ver. voor den Volkszang. Direc teur Herman Stenz. 21.0022.30: Muziek-uitvoering op verschil lende pleinen van de stad. DINSDAG 6 SEPTERIBER 8.00: H. Rlis in alle R.K. Kerken te Scheve- venhage, Scheveningen en Loosduinen. 9.00Bijzondere Dienst voor de Joodsche Jeugd in de Groote Synagoge, Wagenstraat 9X?3; Plechtige uitreiking van de Gemeente- vlag door den Burgemeester voor het ge bouw van den Gemeenteraad, Javastraat 26, aan de deputatie van de Haagsche Jongeren-organisaties voor de Nationale Jeugdhulde te Amsterdam. 9.3011.30: Optreden van gymnastiekvereeni- gingen op een 8-tal punten in de stad. 1023.30: Herdenking „'-Gravenhage 1898" op Houtrust. 10.0017.00: Tentoonstelling „De Residentie onder Koningin Wilhelmina" in het Ge meente-Museum. Het indexcijfer voor de algemeene bedrijvigheid in de Ver. Staten was, volgens de Annalist, voor de 6 Aug. jl. geëindigde week 83.1 tegen 81.7 in de voorafgaande week en 109.8 in de corres- pondeerende week van 1937. De totale Duitsche schuld bedroeg eind Juni R.M. 22.45 milliard (eind Mei R.M. 21.59 milliard). De buitenlandsche schulden verminderden door de maande- lijksche aflossingen op de Dawes- en Young leening tot RM. 1.3 milliard. De laatste dagen deden geruchten de ronde, dat de Belgische franc zou worden gedevalueerd, of aan het pond ster ling zou worden gekoppeld. Vanwege het Belgische Departement van Financiën werd echter medegedeeld, dat er aan de voorbe reiding van een wet tot wijziging van het monetair statuut van België niet werd ge werkt. Zulk een wijziging is immers niet mogelijk zonder een nieuwe wet en het par lement is tot half October op reces. RIVIERBERICHTEN HANSWEERT, 20 AUGUSTUS ROTTERDAM: Telegraaf en 8 it; Corma, van Hasselt; Alice Acda; Johanna de Haas; Elisabeth, Lucas; Wüma, Broeders. Janneke, Korporaal. DORDRECHT: Rheinland, ZtJlmans; Gadang, Keüzer; Pinang, Schnepf; De Hoop Geleidt Ons Leeuwenstein; Botlek, van 't Land ARNHEM: Kon. Wilhelmina. de Jong. WEURT: Leta Maes. KEKER DOM: Lucien, Buytaert VLAARDINGEN: Koophandel, v. d. Linden; Romie, Brouwer. GRONINGEN: Onderneming, Raukema. ENSCHEDE: Onderneming, Faasse SCHIEDAM: En Avant, van Baaien ZIJPE: M<> y. de Gres AMSTERDAM: Amstel 9. Willemse HUXSSENFrieda, ALMELO: 2 DELFT: Zeelands Luister 1 en 2, Klooster. SCHIEDAM: Vertrouwen, van Denderen TJAMSMEER Spes Nostra, Waardenberg. ZWIJNDRECHT: Alvracht 7 WesdUk. Dongen; Stella, de Vllegher: Eglna, Rheinhardt Lcmo, Gilllcke; Limburg; Pauwels; Jeanne de Wilde; Llso, Wanders; Comm. du Plessls, de Jongh; Camee, v d Maas; Volta, van Hoywe- ghen; Navigare, Frenz; Preussen, Zlerath; Gez- zlena. Sap; Virglnle, de Zeeuw; Fluvlale 28, Bedet; Maria, Kornet; Mazagan. Blanken; Deux Fréres, Salet: Rhenus 39. Hofmann BELGIE: Cornelia Pieternella 3. Stolk; Wllan vsn Strlen; Helena Jacoba; Muller: Orca, Ver- beeck; Mlgna. v d Berg; Constant, Pols; Bonne Esperance 17, Duyk; Amstel 16. van Kessel» Vertrouwen, Theunlsse; Wlljo, Avontuur: Con cordia, Heuvelman; Marle 2. Landa; Andre, Chenler, Stuckl; Krnnge, Kubler; Gustav, Krap Sovllo, v d Vijvere; Rosa Janssens; Hensid, Brans; Anna Allda. Joele: Cornells, Borsje; Pharallda. Segers; Jaro. Nortler; Telegraaf 3 Hetjstek Onderneming. Smits; Gruno, MeUer: Rhelnunion 7. Verduin: Anjo, Polfmann: Pead 2. van Drunen; LIppe. Scholten: Vlissingen; Lesage; Gusta, Kloeck; Peruvia, Busker; 5 Gebroeders, de Bruyn; Margaretha, Apalllus, Malmedy, Govaert; Emma, van VUven; Climax Bernhardt: Oso 7. Nleuwdorp; Disponibel, Bou- man; Pascholl. st LOBITH, 20 Augustus 1938, Gepasseerd voor 's middags 12 uur en bestemd 10.00: Vertrek van het station H.IJ.S.M. van de Haagsche deputatie tot deelneming aan de Landelijke Huldiging van H.M. de Ko ningin in Amsterdam. 13.00: Groote Wielerwedstrijden rond het Malieveld. 14.00: Rluziekuitvoering door het Folitie- Muziekcorps „Onderling Kunstgenot" in den Dierentuin. Kosteloos toegankelijk op vertoon van toegangskaart, voor de Begun stigers van het Haagsch Comité voor Volksfeesten. Voor hen openstelling van den Dierentuin te 13 uur. 14.30: Ruiterwedstrjjden op het Alexander- veld. 15.00: Openluchtvertooning op het Binnen hof voor leerlingen van de scholen voor Voortgezet Onderwijs. 16.0020.00: Groot Volksdansfeest met ong. 1000 deelnemers(sters) in het Westbroek- park te Scheveningen. 17.30: Openluchtvertooning op het Binnenhof voor het publiek. 20.00: Openluchtvertooning op het Binnenhof voor het publiek. 20.00—21.80: Muziek-uitvoering op verschil lende pleinen in de stad. 20.0023.00: Gelegenheid tot dansen op een 6-tal puften in de stad. 22.30: Groot Vuurwerk op het Malieveld. 23.30: Sluiting van ,,'s-Gravenhage 1898" Houtrust. WOENSDAG 7 SEPTERIBER 10.0017.00: Tentoonstelling „De Residentie onder Koningin Wilhelmina" in het Ge meente-Museum. 10.00: Gondel- Kanovaart door de Haagsche grachten naar Scheveningen (Westbroek- park) (om 2 uur terug). Muziekuitvoering en Volksdansen in het Westbroekipark. 14.00: Volksfeest met gecostumeerden Korf. balwedstryd in het Westbroekpark, geor ganiseerd door de „Stichting Scheveningen t.v.v. N. e. O." 14.30: Volksdansuitvoering in het Kurhaus te Scheveningen. 18.00: Gondel- en Kanovaart met geïllumi neerde booten door de Haagsdie grachten naar Scheveningen (Westbroekpark) (om 21 uur terug). DONDERDAG 8 SEPTERIBER lO.oo17.Tentoonstelling „De Residentie onder Koningin Wilhelmina" in het Ge meente-Museum. 20.30: Vaart van verschillende scheepjes in de havens te Scheveningen, georganiseerd door de „Stichting Scheveningen t.v.v. N. e. O." ZONDAG 11 SEPTEMBER 10.00—17.00: Tentoonstelling „De Residentie onder Koningin Wilhelmina" in het Ge meente-Museum. 14.0017.00: Groot Zangersfeest van de Man- nen-Zangvereeniging „Euterpe" in het Gebouw voor K. en W. RIAANDAG 12 SEPTERIBER 10.0017.00: Tentoonstelling „De Residentie onder Koningin Wilhelmina" in het Ge meente-Museum. 20.00: Eere-avond voor genoodigden in de Kurhaus-zaal te Scheveningen, georgani seerd door de „Stichting Scheveningen t.v.v. N .e. O." DINSDAG 13 SEPTERIBER 10.0017.00: Tentoonstelling „De Residentie onder Koningin Wilhelmina" in het Ge meente-Museum. 20.00: Tweede Eere-avond in de Kurzaal, als op Maandag 12 September, tuur 6, v. OogenEsperanto, PolsHunding, V«' Asjeren; Marie, de Beer; Bertba, Broekaart: R. Karchcr, Anstadt; Walsum 4. Alftes; ld. 23, v. Rooljen; Leviathan, Carlebeur; Poortvliet, OostenvUk; Tireur, KuUpers; Blngen, Spieker; Harloff 7, Bennink; Rio 4, v. d. Zee; Rhenama 48, Weinand; Alvracht 10, Dolk; Germania, Staal: Melis, v. d. Spek; Gertha, Stoerp; Rafael, v. Win* sen; Murilo, Been; Nibelnouta, Donck; Trinitas, Bretsel; Anna, Rel bel; Adriana 2, v. d. Linden; Ortwin, Verduin; Elisa Maria, Visser; Rhenus 38, Maus; Long felleouw, Scheuders; Gurnemanz, ArienB; Delden, Boer; Overschle, Kaat; Rhone, Klee; Hispania, Emders; Gretel, Bakker; Zee- landia, Mulders AMSTERDAM: Touraine, Krobbach; En Avant, Bastlaanse; Alplna 5, Breltbach; id. I, Breitbach; DORDRECHT: st. Moselle; VREESWIJK: et, Harmonie V; HELMOND: Nico, Muller; EVER. DINGEN: Excelslo, Nout; VLISSINGEN: Oost. zee II. Koopman; KRIMPEN a. d. LEK: Avond, ster. Jansen; VLIEREEDE: Minna, von Relth; ELSTde Hpop, Bink TERNEUZENHomenard Bound, Lamet; HAARLEM: Hawart, Arts; HAR. LINGEN: Jo, v. Wtfck; LOBITH: Anjo, Tromp WAPENVELD: De Hoop geleld ons, v. d. Pol; ZIERIKZEE: Jaco, Molenwijk; WEURT: Eiser- presesr, HirmellngenDE STEEG: Nenuphar, Stoter; ARKEL: Johanna 2, Meeuwsen; DEVEN TER: Johanna, Sanders; ALKMAAR: Hendriks, SnUder; Pema, Vogel; HEHELINGEN: Holland, Pleterse; ZWOLLERKERSPEL: Lastdrager, v, Asperen; BEMMEL: Margaretha. Reimers; STEENBERGEN: Cornelia, Mouthaan; DEN HAAG: Willem 91bertus, Plomp; MELLINGENJ Dankbaarheid, Velvlsch; BEEK EN DONK a Magrletha, Bootsma; WAGENINGEN: Martha, Nout; BREEVOORD: Nova, Cura; HEKE LINGEN: Zuid Holland. Pieterse; VLISSINGEN: Cormoran, Wijnhold; KEMPEN: Jenny, Oudak. Ker; DE ZANDE: Grada, v. Dreumel; BELGIë: st. Energie; st. Majo; Gallia, de Groot; Ster der Zee, Nauwelaert; Jagnar, de Heldt; August, BulensGustaaf, Verbrugge; Carles, Swinkels; Wlpl, Jiskoot; Alelda, Scholing; Karei, Schulz; Tangha, Emans; Gustav Knepper, Reg- nesl; Deo Jucante, Adriaanse; Pento, Eeflesj Alplna Brabants; RUnschelde 8. Seeldra(jers; Hol- land, Erlebach; Mannheim, Bechhaus; Adriana. Heuvelman; Rheinunion 5. de Koster. DUITSCHLAND: Munifisentia, Ross; at. Wil. helmina; Schwalbe, Hoeve. Gepasseerd na 's middags 12 uur en bestemd ROTTERDAM: st. Somme; st. Eendracht; st* Actief; st. Luzern; st. Jega; st. Paul; st. Alba tros; st. Sebajst. Fretta; st. Frigga; st, Hanlol 15; st. Magrle; st. Maipo; st. Kronos V; sn Lydla; st. Crescendo 3; st. Etna; st. K. Vaart 14j Fiducia, Saam; Constantina, Joosten; Andalusia; v. d. Beemt; Wyma, Huisman; De Zeeuw. Fredej Robert Muller 6, Paapke; Jean Millot, Degen, hardt; Ambulant, Bootsman; Hugo Stinnes 25, Klip; Arnold, Peulen; Wilhelmina, Prins; Desl» dero, v. Llth; Theli, Vissers; Emanuel, Blom! Rhelnfahrt 100, Boschorn; Flrmlne I, Haas; Lena, Rheingold, v. 't Noordende; Aeolus, Gries; J. Reltsma; Bracco Gartner, Bach; Hasper, Agrippaj Schuurman 6, Schwin; Rhenus 45, Coers; Maika Maria, Veerman; Trinitas 5, Borsch; Phonix, v. d. Voorden; Animo, Kenrig; Ostade, v. d. Zandej Binnenvaart 29, Wleringa; Atlash 7, Llnkenbachj Marcel Getik, Ypman; Sema, Blaauw; Vereeniging 11, Baldauf; Mannheim 200, Mann; Nassau, Barrua; Twee Gebroeders, Romers; Clara d« Grutter, TophovenHarpen 65. KuppersVriend- Bchap, Vroom; Dickens, Rutjes; Hildegis, v. 4 Hoek. AMSTERDAM: Wijkdienst 23, Purmer; Bever» wijk, Purmer; Zandexpress II, v. Kooten; Jorvi, Pomp; Maria Judith, Jansen; ALPHEN a. d, RIJNSusana, Schelling; EINDHOVEN: Hen^ drika, Visser; ZUTPHENHannover 33, Schulze| DEVENTER: Anna, Stegers; ZWOLLE: Alpha. Vos; MEPPEL: de Hoop, Brouwer; ZWOLLEj Lactare, Buijts; HUIS TEN DONK: Nieuwe zorg, Loplk; STEIN: Eledweiss 24, Nanicks; WAGE" NINGEN: Adriana Marina, Verschoor; DOR. DRECHT: Sassa, Refnier; BODEGRAVEN: Bui. ten verwachting, v. Grlcht; Maria, de Boer; BEU» NINGEN: Eensgezindheid, Korjporaal; AALS MEER: Geertruida, Smits; GORINCHEM: Jose. phlna. Kerkhof; OIRSCHOT: Linquenda, Blokl VORCHTEN: Goede verwachting, de Vries] LEEUWARDEN: Spes, KI v. Dorp; NIEUWEN. DIJK: Drie Gebroeders, van Dijk; DEN HAAG] Piejo, Boom; ARNHEM: Aleida Grada, de BeUer, DEN BOSCH: Meikina, Buining; MEPPEL1 Maria, Fernhout; MOORDRECHT: 2 Gebroeders, Kranenburg; ALPHEN a. d. RIJN: Johanna, Trouwborst; Atalanta, Speksnijder; LOBITH] [Jsel 5, Artd; NIJMEGEN: Jan, Ehmen; APEL» DOORN: Energie 5, Bon; VREESWIJK: Teuna; 3, Frigge; UITERMEER: Niva, de Bruijn; DEIN OEVER: Andante, v. d. Glas; VENLO: Majoca, v. Megen; DORDRECHT: Vergennes. Heining; ARKEL: Batauwer, Vegter; KOUDENKERKE: Cornelia, Vermeulen; VREESWIJK: K. Vaart 17, Kok; UTRECHT: Schurmann, KooimanWOR- MERVEER: Merva, de Vries; GRONINGENI Rival, Wijnen; DORDRECHT: Albatros, Beek mans; TERNEUZEN: Terneuzen I, Doomsj TERHEIJDEN: Dldi 2, Hofman; DEN HAAGj Adca, Rosenbrand. BELGIë: st. Bertha; st. Essai; st. Triton; To, Leeuwenstein; Paul, Passman; Deux Soeurs, v, d. Velde; Lahn, Stael; Hans Georg, Thlele; Rupel 3, de Bakker; Hans. de Geus; Energie, Woer- kom; Albatros, de Waal; Rien sans Dieu, Wyk- mans; Watergeus, Hermen; Philomene, Dael- mans; Schwelgern, Muller; Comptolr 66, Adam; Flandria, Wlllms; Baden 18, Bohn; Citerna, Edix- hoven; Quo Vadis, Fortuin. DUITSCHLAND: Otto, Schöning; Cito, Sloots, EMMERIK, 20 Augustus 1938, Gepasseerd voor 's middags 12 uur en bestemd DUITSCHLAND: st. Prima; Louisa, v. d. Maar; Door vertrouwen, Leeuwenstein Delphine, Zeljer; Adrianus, Pols; st. Lena; Angele, Smit; Onder neming, Snijder; Denlse, Doorns; st. Alcyon; Da Zoon Josef, Bokslag; Brodertrouw, Cove; Men tor, v. Zeveren; Hermann, Lurkin; Ora et Labora, Schullenburg; Liberte, Menselaar; Nussla I, Schwelckart; st. Wiljo; St. Joseph, Boodts; Spee, de Koninck; Laura, Hens; Franzislcus, Küttj Karl Albert, Genthe; Nomade, v. Overloop; st* Louwerzee; Cornelia Hendrlka, v. Buren; st* Voorwaarts; Anna, v. Deelen; Geertruida, Roe. berdink; St. Antonius, Bonink; st. Rliin;; Ber. nard, v. Steen; Welshorn, DeemtlfWesterschelda Joosten; st. Troostwijk; Express XI, Staab; Goede verwachting, Maas; Gejo, Jonk; Speranza, Jut; Schwarzwald, Hoff; Nelly, v. Zwol; Dusseldorf, Lerche; Luctor, Bakema; st. Beta; Rheinland,, Koch; Familietrouw, Smit; st. Petronella; Mevo, Haas; Montan 18, Schumacher; Geertruida, Rehout; Risico, Horjus; ct. Pasteur; Schurman 34, Tepper; Jo Maria, den Besten; Fermina 2* Kessel; st. Rhelnkantor 1; Torvi, Staab; Hollan- dia, de Wachter; Edelweiss 2, Beekman; st* Embla; Nervia, Hochstetler; Cem 4, Hutflles; Hoop en vertrouwen, Hoogmoed; st. Scarpe; Lin* davla, Witte; st. Colbert; 6 Gebroeders, de Vries Festa, Rademakera; Greta, v. Geenen; Main 69, Schniering; Orion, Verberght; st. Progres; Christiaan, Berx; Raplde, Verwelj; Ougree VI, Claas^n; Onrust, Wormsbeeker; Westlaan, v. d* Laanst: Claude BernardHelene, VoetsFirmine 3. Weilens; Eros 4, Neve; Succes, Oehler; st* Gerard; Pandora, Visser; Henrlca Adriana, Val kenburg; st. Willem Anton; W. v. Drlel 66, Kahlj Thejo, Schuren Gepasseerd na 's middags 12 uur en bestemd DUITSCHLAND: st. Arjo; Adrianus, Kriessels; De Hoop, Bakkeren; st. Oosterwtjk; 6t. Cornelia Adrianus; M. Stines 47, Wiegel; Neptunus, Snlppe; st. Saga; D. A. P. G. 8, Weber; Borgir, v. d. Eef; Ludegast, Bakker; Beethoven, Gubbels; Gounod, de Pijper; RIJn Schelde 6, v. Daele; st. Fredjo;, Harold, Beekman; Zuid Holland, Wirges; st. Fiat 13; 3 Gebroeders, Boonstra; W. v. Drie! 47, de Bruijn; Leo, Rennigs; Wijkdienst 6, Mouthaan; st. Baroma; Allemannla, den Breejen; Heinrlch, Muno; Catharlna, Visscher; Energie 8, Veldman; Onderneming, Snijder; IJsel 5, Arts; Flevo, Schouwstra; Kanaal vaart 22, Feenstra; st. Ex celsior; Rijn Zevaart 17, Smits; st. K. Vaart 16; Theodora Catharina, v. Dijk; Delsarto, Rennlngs; Shakespeare, v. Schöll; st. Jean Millot; Katalina, Adriaanse; Ludovicus, Driessen; Cornelia, SnU der; st. Fiat Vol 10; Avanti, Ruttgers; Salandia, Leunls; Trio, Hooglander; Hameien, Meijer; st* Janna; Helena, Timmerman; st. Franz; Morgen ster, Hemmers; Zuidvliet, de Pree; st. Theodorus; Armln, Jager; Vriendschap, Besjes; st. Egidlus; Spes, Bakkeren; Rosalie, Kaal; st. Secunda; Damco 41, BUI; Rhenania 39, v. d. Wiel; st* Mathllde; Fock, v. d. Berghe; Sperance, Claljs g Mimosa, Zeveren; Slam, Joos; Cesalie, Pauwels; st. Ewljk; Drachenburg, Schmitt; Henderlka, Uil; st. K. Vaart 2; Neldicor, Schuilenburg; Risico Nederpelt; Time is Money, Schokken broek; Jeanne, SnUder; st. Atalante; Wurzburg, Ivens; Walsum 8, de Rooijst. Fiat Vol 12; Europa, Buchloh; Alhena, de Roon; Carl Heinz, Netten; st. Lavoisier; Saaie, Senz; Onderneming, v. d* Meter; Oran, Kress; Sparta, Bordewljk; WUk- dlenst 3, Burgers; Christa 2, Naegel; Teuna 4, Valkenburg; Mevo, Dordt; Walsum 10, HeUnen; st. Schulp; Math. Stinnes 73, Wiegel; Raab Karcher 101, Schade; st. Maria Corna.Coöpe ratieve 3. v. Utrecht; Rusini, Krootjes; Haniel 99, Scheelen; H. Stinnes 23, Neubauer; st. Gamma Henri, Schoots; st. Katla; st. Renla; Kembal, Weeks; Animo. Spaans; de Gruyter 24, Debus; st. Flat Vol 2; Madioen, Mouthaan; Henrle, Smits; Moerdijk, y. Deelen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8