VAN KRANTENJONGEN TOT UITVINDER MAANDAG 22 AUGUSTUS 1938 EERSTE BLAD PAG. 3 „Duitschland tracht bruggen te slaan" Funk over de handelspolitiek van het Derde Rijk Streng optreden tegen angst-psychose Bij de opening van de Oost-Duitsche Jaarbeurs te Koningsbergen heeft Wal ter Fun k, de Duitsche minister van Economische Zaken, een rede gehouden, waarin hij o.a. verklaarde: „Duitschland weet, dat het niet alleen op de wereld kan leven. Daarom streeft het met alle kracht er naar, door zijn handelspolitiek bruggen naar het bui tenland te slaan". „Duitschland staat thans, wat zijn in- dustrieele productie betreft, op de twee de plaats in de wereld, na de Vereenig- de Staten. In den wereldhandel komt 't op de derde plaats na Amerika en Enge land. Duitschland heeft de grootste staal- productie in de wereld. Wat nieuwe grondstoffen en half-fabrikaten betreft, staat Duitschland onloochenbaar aan de spits". Aan het verslag, dat het D.N.B. van deze rede gaf, ontleenen wij nog het volgende: „De Amerikaansche minister van Buiten landsche Zaken, Huil", aldus vervolgde Funk. „heeft onlangs verklaard, dat de methodes der Duitsche handelspolitiek niet tot een vermeerdering, maar een verminde ring van een ruilhandel zouden leiden Deze opvatting moet tegengesproken worden,om dat zij door de feiten wordt weerlegd. Dooi de handelsverdragen, die Duitschland in de laatste maanden heeft afgesloten, kon zon der uitzondering het volume van den han del uitgebreid worden. De buitenlandsche staten, die op de Ostmesse zijn vertegen woordigd, hebben voor het overgroote deel met Duitschland verdragen gesloten, waar dooreen verhooging van den wederzijdschen ruilhandel wordt gewaarborgd. Men kan Polen, Turkije en Hongarije, maar ook Bul garije, Zweden, Noorwegen, Finland, Litauen, Letland, Estland, Mandsjoekwo en Britsch- Indië noemen. Duitschland is vastbesloten, op den suc cesvollen weg voort te gaan. Het schept faci liteiten voor den handel, door de starre methodes voortdurend te verbeteren en clea- ring-overeenkomsten te vervangen door soe pele betalingsaccoorden. Duitschland is thans zelf bezig, de mogelijkheid van uit breiding der bi-laterale door multi-laterale overeenkomsten te onderzoeken. Duitschland is. doordat zijn binnenJandsche markt zich voortdurend uitbreidt, bij machte, den o:n- Jvang van zijn buitenlandschen handel te vergrooten. Daardoor stelt het zijn leveran ciers in staat, hun productie onafhankelijk ie maken van de schommelingen der wereld markt en der buitenlandsche valuta's. Do Joodsche effectenbezitters Overgaande tot bespreking van de daling op de effectenbeurzen, zeide de minister o.a. 'dat de al te bevreesde of kwaadwillende waarnemers de stijging der beurskoersen van de laatste jaren niet als gunstig teeken voor het Duitsche economische leven be schouwden, maar als een bewijs van begin nende inflatie. Nu de koersen dalen, noemt men dit weer een bewijs van een beginnen de financieele crisis. De ipressie op de Duitsche aandeelen- koersen moet in de eerste plaats geweten worden aan den verkoop van effecten door Joodsche bezitters, die ten onrech te meenden, dat Joden in de toekomst geen Duitsche fondsen meer mochten bezitten. Joden zullen wel is waar door bun aandeelen geen invloed meer mogen oefenen op het Duitsche economische leven, maar men kan niet inzien, waar om het een Jood verboden zou zijn een anoniem effect te bezitten. Hierbij kwam nog een groote geldbehoefte (van het economische leven door verdere uit breiding der productie. De verhooging der vennootschapsbelasting heeft bovendien ook wel bepaalde verwachtingen van hooge divi denden teleurgesteld. Men meet echter niet vergeten, dat de koersen aan de Duitsche beurzen in geen geval zoo scherp gedaald zijn als de koersen in de andere landen. Tot de enkele kleinhartigen kan men thans reeds zeggen, dat de nationaal-socia- listische leiding der economie nooit een stil stand in de financiering van de groote eco nomische werken zal dulden Dergelijke moeilijkheden zullen uit den weg geruimd worden, zelfs wanneer men daarvoor een methode moet wijzigen, die gebleken is niet 'doelmatig te zijn. In de economische poli tiek mag men zich niet door dogma's of sy stemen binden. Verder zal de nationaal-socialistische leiding van den staat streng optreden tegen zelfs de kleinste pogingen om het Duitsche opbouwwerk te verstoren, zij het slechts door een angst-psychose. De Spaansche burgeroorlog Rechtschen vorderen aan de Ebro De „bommen-commissie" aan den arbeid Aan het front van Valencia is een repu- blikeinsche aanval in den sector van T (omstreeks halverwege den weg Teruel Sagunlo) afgeslagen, aldus meldt het com muniqué ckr nationalisten. In het dal van de Ebro hebben de recht schen den opmarsch voortgezet en over een vier kilometer de vijandelijke stellingen ver overd. De regeeringstroepen verloren bijna vijfhonderd dooden en zevenhonderd gevan genen. Het communiqué verklaart nadrukkelijk, dat de linksche berichten omtrent een over winning in een luchtslag onwaar zijn, even als die waarin van linksche successen in het El Toro-gebergte gerept wordt Van republikeinsche zijde erkent men, dat in den sector van El Toro de dorpen El Cu- billo en Resinero door den vijand bezet zijn. Andere pogingen in de richting van Beteta en Pena del Diablo, met steun van de lucht macht ondernomen, kwamen den vijand op zware verliezen te staan en werden afgesla gen. Onderzoek naar bombardementen Havas meldt uit Alicante, dat kolonel Smith en commandant Lejeune, de le den der commissie, belast met het instellen van een onderzoek naar de bombardementen op open 6teden, per vliegtuig naar Barce lona teruggekeerd zijn. Zij hebben in gezel schap van den burgerlijken gouverneur de stad met omgeving en de havens van Denia. Torrevieja en Villajoyosa bezocht om zich er van op de hoogte te stellen, of zich daar militaire doelen bevinden. Op het station van Alicante hebben zij de zegels van wa gons laten verbreken om zich er van te overtuigen, dat zij geen oorlogsmateriaal be. De bedevaart naar de IJzer Hulde aan de Vlaamsche dooden Voor het Vlaamsche dooden-monument te Kaaskerke, nabij Dixmuiden, heeft Zondag opnieuw de zgn. IJzer-bedevaart plaats ge had, waaraan ook dit jaar weder groote volksmassa'6 deelnamen. In de ochtenduren hield men eenige R.K. godsdienstplechtig heden; vervolgens luisterde men naar toe spraken, o.a. van den Zuid-Afrikaan S c h o 1 s, die de groeten van het stamver wante land overbraoht, en van Dr De Pi 1- 1 e c y n, die namens de Vlaamsche oud strijders het woord voerde. Prof. Frans Daels, voorzitter van het comité der Vlaamsche Bedevaarten, had het over de teleurstelling van de Vlamingen, die, naar hij meende, nog steeds wachten op de inlossing van beloften, hun door de Belgische bewindvoerders tijdens den oorlog gedaan. Ons volk, zeide hij, eischt voor zich het recht van zelfbeschikking op en is in geen geval bereid zijn jeugd te offeren om den vrijheidsstrijd van andere volken te helpen versmachten. Vlaanderen, besloot hij, moet één zijn door de gave en volledige leering van zijn dooden. Tijdens de plechtigheid werden de platen met de namen van de eerste tienduizend Vlaamsche gesneuvelden onthuld. Deze namen zijn in de crypte van het monument gebeeldhouwd. Terwijl de torenklok luidde, werden de namen voorgelezen van de ge meenten waar deze gesneuvelden geboren werden. De plechtigheid eindigde met een bloe menhulde, gebracht door vrouwen en kin deren, w aarin men ook de Engelsche, Fran- sche, Duitsche en Amerikaansche oorlogs dooden der naburige kerkhoven heeft doen deeJen. Terreur in New-Yorksche bioscopen Actie met traangas- en stinkbommen! Een New-Yorksche bioscoopmaatschappij welke dertien theaters beheert, heeft on- eenigheid met de vakvereeniging van bios cooppersoneel. Gevolg daarvan is, dat deze vereeniging een traangas- en stinkbom campagne in de betreffende zalen begon nen is. De bezoekers, in totaal 7000, werden zóó genoodzaakt, het veld te ruimen. Daar zulks met paniek gepaard ging, werd een twintigtal hunner gewond, van wie eeni- gen ernstig. De politie stelde snel een onderzoek ln, maar het resultaat was nihil. FRANCO OVER HET VRIJWILLIGERSVRAAGSTUK Terugtrekking van gelijke aantallen buitenlanders aan weerszijden Toekenning van volledige oorlogsrechten geëischt In Londen heeft men thans Franco's antwoord gepubliceerd op het Britsche voorstel tot terugtrekking der buiten landsche vrijwilligers uit Spanje. Deze wordt in beginsel aanvaard; de nationa listische regeeiing is bereid het aantal dergenen, die onmiddellijk zullen wor den teruggetrokken, tot tienduizend op te voeren, mits van republikeinsche zijde op de basis van wederkeerigheid rede lijke en billijke maatregelen van dezelf de strekking genomen worden. Voorts zouden er behoorlijke waarborgen moe ten bestaan, cat de vrijwilligers aan geen van beide zijden weer terug kun nen keeren en moet de terugtrekking ge paard gaan met de toekenning van de rechten van oorlogvoerende. De nationalistische regcering biedt ook aan, twee beschermde havens in het regeo- ringsgebied te erkennen, een in Catalonië er. de andere Zuidelijker aan de Oostkust In deze havens kunnen dan voedingsmiddelen ongehinderd binnenkomen; gepaste waarbor gen dienen evenwel in acht genomen te worden. Franco is eveneens bereid zijn medewer king te verleenen bij de omsohrij ving en be perking van wat met betrekking tot lucht bombardementen onder „militaire dooien' verstaan dient te worden. Wat de rechten van oorlogvoerende aan gaat meent het antwoord, dat de toekenning daarvan een recht is; zij verlangt deze vol ledig en zonder daaraan verbonden voor waarden. Nopens de terugtrekking der vrijwilli gers oppert de nota de meening, dat de voorgëStelde verhoudingsgewijze terug trekking dusdanige moeilijkheden biedt, dat het voorstel daardoor krachteloos en onvruchtbaar gemaakt wordt. Nadruk kelijk wordt op de talrijke moeilijkheden gewezen die verbonden zijn aan het tel len der vrijwilligers, vooral van diege nen, die tijdelijk of voorgoed bij de Span jaarden ingelijfd zijn. Dit geldt eveneens voor hen, die deel uitmaken van de non-interventie-commissie. Derhalve stelt de nota als eenige prac- tische oplossing de terugtrekking van een even groot aantal buitenlanders aan heide zijden voor De nationalistische regeering spreekt haar waardeering uit voor het plan ten aanzien van de versterking van het toezicht aan de landgrenzen. Omtrent de controle ter zee legt zij evenwel terughouding aan den dag; zij verklaart, dat men doeltreffender te werk zou gaan door den controledienst van dé nationalistische havens naar de plaatsen over te brengen, vanwaar de schepen ver trekken.De nadruk wordt er echter op ge legd, dat volledige toekenning van de recn- ten van oorlogvoerende een nog betere op lossing van het vraagstuk zou bieden. Wat de controle op de luchtvaart betreft, wordt het plan onaanvaardbaar geacht De nationalistische regeering behoudt zich het recht voor, nog nadere bezwaren omtrent punten van geringer belang te berde te bren gen, waarvan zij meent, dat het voorloopig geen nut heeft ze te opperen, alvorens haar gebleken is. dat de reeds genoemde bezwa ren bevredigend opgelost zijn. Nieuwe Italiaansche steun aan Spanje? Ciano ontvangt den Britschen gezant De Italiaansche minister van buitenland sche zaken graaf Ciano heeft Zondag den Britschen zaakgelastigde sir Noe-1 Charles bij zich ontvangen, om hem een antwoord te overhandigen op een tweetal Britsche démarches inzake Italië's houding inzake hev Spaansche vraagstuk. Het Foreign Of fice verzocht nl. dringend om opheldering over de vraag of Italië opnieuw steun aan Franco had doen toekomen. Van wel ingelichte zijde wordt vernomen, dat het Italiaansche antwoord drie punten omvat In de eerste plaats zou Ciano vei> klaard hebben, dat de beweringen omtrent Italiaansche aanvoeren naar Spanje slechts op losse gronden berusten en niet door be wijzen gestaafd worden. Ten tweede: indien er al van dergelijke aanvoeren sprake kan zijn, dan kan dat slechts betrekking hebben op materieel, dat ten doel heeft de Italiaan sche vrijwilligers in 6taat te stellen, hun taak te vervullen. Ten derde: Er kan voor Italië geen sprake van zijn, vrijwilligers uit Spanje terug te roepen zoolang andere lan den niet hetzelfde doen. Tiet onderhoud, dat een half uur duurde, liep vervolgens over den algemeenen politie- ken toestand. De kwestie der Fransch-Itali- aansche betrekkingen schijnt niet besproken Hongarije en de Kleine Entente Naar normalisatie der betrekkingen Te Bied in Joegoslavië is gister een confe rentie van de KUine Entente begonnen. Als voornaamste punt op haar programma fun geert de normalisatie van de betrekkingen met Hongarije. Volgens mededeelingen van wcl-ingelichte zijde zou Hongarije thans bereid zijn aan de drie staten der Kleine Entente (Tsjechoslo- vakije, Joegoslavië en Roemenië) bilaterale pacten aan te bieden, die gelijk zouden staan met non-agressiepacten. Daartegen over geeft de Kleine Entente Hongarije ge lijke rechten inzake zijn bewapening en waarborgen voor de bescherming der Hon- gaansche minderheden. Wat dit laatste punt betreft, zou Hongarije aan Tsjechoslovakije zwaarder eischen stellen dan aan de beide andere landen. Van Tsjechoslovakije zouden administratieve en grondwettelijke bepalin gen gevraagd worden, van Joegoslavië en Roemenië alleen administratieve maatrege len ten bate van de Hongaren in die landen. De Kleine Entente moet dus een gemeen schappelijke houdig tegenover die voorstel len van Hongarije vaststellen, of elk harer leden vrijlaten in zijn beslissingen. Een ander agendapunt is de a.s. zitting van den Volkenbond en de tegenover artikel 16 van het Volkenbondspact aan te nemen houding, van welk artikel dat betrekking heeft op de sancties reeds verscheiden kleine staten zich willen losmaken. Voorts zal gesproken worden over wijzigingen van het internationale Donaustatuut als gevolg van den Anschluss en de gevolgen daarvan voor de oeverstaten, die, met eerbiediging der belangen van de andere staten, hun sou- vereiniteit over den Donau willen bevesti gen. Kendrick heeft Duitschland verlaten Hij zon een spion geweest zijn De leider van de pascontrole van het Brit sche consulaat-generaal te Weenen, kapitein Thomas h' e n d r i c k, die onlangs aan de Duitsoh-Oostenrijksohe grem door de Gesta po werd gearresteerd, is weder in vrijheid gesteld en naar Engeland vertrokken. Vol gens het D.N.B. bezit men de bewijzen, dat hij gespionneerd had De „Br-rl Boersenzeitung" schrijft: De grootte en dien aard van het Engel9Óhe spionnagenet, waarin zelfs diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland als op drachtgevers, bemiddelende pereonen en steunpunten optreden, doet zien, met welk een intensiteit en gebrek aan bedenkingen Engeland dit instrument van zijn politiek handhaaft. Er zijn ons meer gevallen dan het hier gemelde bekend. In dit eene geval werd, met het oog op de bijzonder ernstige om standigheden, ingegrepen. Het Reich toont terughouding en bijzon dere noblesse, wanneer het zich beperkt tot het verzoek, den op spionnage betrapten beambte snel uit Duitschland terug te roepen. De Engelsche pers zou er goed aan doen, bij haar houding in dezen met de bewezen feiten rekening te houden aldus het blad. De Japonsch-Chineesche oorlog Groot Japansch offensief ln het Jangtse-gebied Tsjang Kai Sjek laat officieren terecht stellen Na wekenlange voorbereidingen is het groote Japansche offensief in het Jangtsegebied, dat ten doel heeft door de verdedigingswerken van Hankau heen te dringen, thans begonnen. Ge zien de moeilijkheden, die de Japan ners hebben ondervonden, om van Kioekiang uit verder langs den Jangtse op te rukken, zijn de Japanners Zuide lijker gegaan en hebben hun aanvallen gericht op den Westelijken oever van het Pojangmeer, waar zij reeds hun eerste successen hebben kunnen boe ken. Naar Reuter van Chineesche zijde ver neemt, hadden de Japansche oorlogssche pen troepen aan land gezet in do nabij heid van Tsingtse, op 35 K.M. ten Zuiden van Kioekiang nabij den spoorweg naat' Nantsjang gelegen. Vervolgens werd Tsingtse door ruim twintig oorlogsschepen gebombardeerd. Van Japansche zijde werd later medegedeeld, dat de Japansche troe pen, ondanks het krachtige verzet der Chineezen, konden vorderen. Om 7.30 Zon dagmorgen werd Tsingtse dan ook door de Japanners bezet. Tegelijkertijd zijn tweemaal Japansche vliegtuigen boven Hankau verschenen. Slechts bij een der vluchten hebben acht tien vliegtuigen bommen laten vallen, waardoor tientallen huizen werden ver nield en ook een aantal slachtoffers was te betreuren. United Press verneemt, dat Tsjang K a i-s j e k, als waarschuwing voor mili tairen, die hun plicht verzaken, generaal H a u W e i-j i n g en andere officieren, die verantwoordelijk zijn voor den val van Matang, heeft laten terechtstellen. Te Sjanghai werden de buitenlanders, die wegens de hitte op de daken hunner huizen sliepen, ruw gewekt door een hevig geweervuur. Drie Chineesche guerilla-ben- den waren eveneens op de daken gekropen en maakten van de duisternis gebruik om de Japansche voorposten te beschieten. Een Britsche invalide, diei in een rustbed lag, werd door een kogel doodelijk gewond. Tokio en Moskou onderhandelen Inzet: Tsjang Koe Feng De Japansche gezant te Moskou, S j i g e- m i t s o e heeft aan L i t w i n o f de voorstel len overhandigd van de Japansche regec- ring inzake de vorming van een gemengde commissie, welke de grens in het Tsjanp- koefenggebied zal moeten vaststellen en af bakenen. In een bespreking, die drie uur heeft ge duurd, Is een accoord bereikt over een aan tal bijzonderheden, zooals dfi te benoemen DINSDAG 28 AUGUSTUS 1038 M. AVRO-Uitzending, 0 Gram.muziek. (Om 10.00 Morgenwijding. 10.15 fifi i Lajos' HILVERSUM 6.807.00 Gewijde muziek I orkest (opn.). 11.00 Decïai conce»-t. 12.00 Ensemble Excellos. (Om 12.15 Berichten). 1.00 Gram.muziek. 1.30 Vervolg concert, 2.00 Omroeporkest. 2.40 Declamatie. 3.00 The Romancers en gram.muziek. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Het Omroeporkest. 6.30 Biologische 7.00 AVRO-Dnn Berichten j 0 Interviews. 10.00 Gr.-1 iziek. 10.30 Kwintet van de Nederlandsche Jazz-Llga. 11.0') Berichten ANP. Hierna tot 12.00 De Twilight Sercnaders (opn.). HILVERSUM II. 301.5 M. en 415.5 M. KRO-Ult- dlng. 8.003.15 Gram.muziek. (Om 8.15 Be richten). 10.10 Gram.muziek. 11.30 Gods dienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Do KRO-Melodiston. solist en gram.muziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gram.muziek. 4.00 KRO-Kutnerorkest en gram.muziek. 5.45 Ge- lukwenaohen. 6.06 Orgelspel en gram.muziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie Do Charlatan (Kwakzalvers ln vroeger 'öd). 7.35 Gram. muziek. 8.00 Berichten ANiMededeelingen, berichten. 8.15 Het KRO-orkest. 8.60 Zang met pianobegeleiding. 3.00 Declamatie. 9.15 De KRO-Melodisten en solLsL 9.45 Vervolg zang. 9.oö De KRO-Boys en solist. 10.30 Be richten ANP. 10.40 Glzzl Royko en haar Hon- «aarsch orkest. 11.10—12.00 Gram.muziek. KEULEN 450 M. 7.30 Orlce. Orkest. 2.30 Concert. 4.20 Orkest. 7.40 Orkest t g_3Q Radio toon oei. 8.60 Gevar. pro- 8.50 Sextet. 12.20 BRUSSEL 322 en 484 M. 332 M.: 12.50 Salon- orkest 8 20 Bonte Avond, 484 M.: 12.60 Orkest. 6.50 (joncert. 8.20 Radio» sel. 8.35 Orkest personen. Litwinof bleef echter vasthouden aan zijn eisch, dat uitsluitend het verdrag van Hoentsjoeng van 1866 en de daarbij ge voegde kaart als basis mogen dienen. Sjige» mitsoe nam het standpunt in, dat de com missie behalve die documenten ook nop de stukken zou bestudeeren, welke de Japan sche en Mandsjoekwosche regeering zouden kunnen indienen. De onderhandelingen zul len voortgezet worden Tenslotte heeft de gezant nog er tegen ge protesteerd, dat Russische vliegtuigen ver kenningsvluchten boven het gebied van Mandsjoekwo en Korea hebben gemaakt. Litwinof heeft hierop geantwoord met een protest tegen grensschending€n van de zijde van Japan en Mandsjoekwo. Nieuw vliegrecord van Howard Hughes De Amerikaansche millionair-vlieger Ho- 1 ward Hughes, die onlange een record- vlucht rond de wereld heeft gemaakt, heeft met hetzelfde toestel een record-dwars- J vluoht over de Vereenigde Staten volbracht, door van Los Angeles naar New-York t9 vliegen in 10 uur 34 minuten en 50 seconden. Het oude record werd hierdoor met een half uur verbeterd. Tekst en illustratie van H. KANHEGIETER DÓRN LUlitÊRDE. 178 Het stro van het hondenhok ritselde even. De waakhond, die onder het afdak sliep, stak even zijn grote kop naar bui ten.. Verderop schoven plotseling uit de duisternis twee grote vogels in het witte lamplicht. Si-Bengkok speelde verder, want hij wist, dat zijn muziek nog meer 179 In een helverlichte struik hadden een paar krekels tegen elkaar zitten tsjirpen, hoe langer hoe driftiger en harder. Maar ook zij werden stil en luisterden. En ze ker zat er ergens tussen het loof langs de rivier de eekhoorn te luisteren, die een kleine vogel had willen besluipen in zijn nest. 180 En al zoeter klonk het fluitje, terwijl alles rondom stil werdOpeens klonk een lang, jankend geluid op het erf. Si- Bengkok sprong op; dat was een troep magere kamponghonden, die uitgegaan waren om tegen de opkomende maan te blaffen, maar, de fluit horend, zich be dacht hadden. De kop omhoog jammer den zij van aandoening. Vlak na Nieuwjaar, een Woensdagavond met feilen, Schralen Oostenwind, die al dagenlang adembenemend dwars over den polder joeg en de rieten daken uitdroogde, binten en zolderplanken, schuurdeuren en al wat verder hout was deed kraken en krimpen van droogte, laaide plotseling een felle gloed op onder de winterucht. Gijs, die net de achterdeur had gesloten en op weg was üaar huis zag de lekkende vlammen opkronkelen in de don kerte en een regen van vonken joeg door den avond. Hij haastte zich de geut op van 't huis, dat hij net had Verlaten en de deur open zettend riep hij: „Kom is efkes kijke'% Ze kwamen allen. „Det is by Stèventjes" zei Lindert „gaauw d'r nar toe Gijs, §pan in, veur uit" In minder dan geen tijd stond de tilbury ingespannen en Lindert, diep gedoken in een dikke jas, reikte Gijs z'n da3g- sche duffel. Toen joegen ze den grintweg af naar den fan tastischer braadt De Elzenbermers sloegen van voor de ramen, op veiligen afstand de ondergang gade van Steventjes hoeve tegen de kanten van den Paardendijk. Daar zou wel niet veel te redden zijn met dezen wind. Gijs en Lindert bleven lang uit en daarom ging Lien Stijn gezelschap houden. Nauwelijks was ze weg of uit den donker van den avond dook Hein de Grauw op, die tot zijn teleur-» stelling vernam dat baas en knecht waren weggereden om de helpende hand te bieden. Toen hij hoorde, dat Lien ïn het huisje van den arbeider was ging hij ongemerkt er heen om te vragen of ze den brand al hadden gezien. „Kekte gullie is efkes buite," riep hij de deur open doende. Ze zaten in 't donker om door 't kleine raampje in den zij kant beter 't zicht te hebben op 't angstaanjagend vlammen spel, een goede drie kwartier van hen af. Uit het donkere kamertie klonk hem een spottend ant woord tegen. „We weten 't allang hur. Gij waart zeker wieer mee Betjes aan 't domenieje, det ge 't nou pas wit?" „O, zijde gij ook hier?" deed hij kwasi verwonderd. Lien kneep Stijn in haar arm. Hein had de lamp aangestoken en stond ïn het kamertje. Ze praatten over den brand, opperden veronderstellingen over de oorzaak en eindigden met de verhalen van vorige boerderijbranden uit de omgeving. Af en toe keken ze nog eens door 't kleine raampje en zagen hoe de brand nog in alle hevigheid woedde. „Kom" zei Hein „ik gaoi mer nar huisGaode mee zoo wijd, went ge kant hier toch niet blijve." „Neje" zei Lien „ik blijf nog efkes bij Stijne, ik mot heur nog wet lieere braaie." Toen ging de boer alleen, maar hij ging niet naar huis, hij bleef in de buurt van de plaats waar Lien toefde. Hij moest deze kans benutten. Tegen elf uur reed de tilbury den Elzenberm op en vlak er achter kwam Steventjes bolderwagen met 't eenige geredde paard bespannen. Onder de kap van de tilbury zat, naast Lindert, Steventjes huilende vrouw met een schreiend kind onder een zwarte wollen doek en op den rammelenden bolderwagen zaten diep gedoken onder wollen dekens, de andere kinderen. Lindert had ze allen meegenomen. Steventje bleef bij den brand. Toen de Elzenbermers op 't geluid van de naderende hoef slagen waren uitgeloopen doken uit de schemering ook Lien en Hein de Grauw op, maar 't leek Lijntje toe, dat ze niet van den weg, maar van den kant van 't bakhuis kwamen. Doch in de drukte, die de anderen medebrachten, sloeg ze er verder geen acht op. Hein de Grauw bood dadelijk aan om de jongens van Steventje te herbergen en reed met den bolderwagen naar zijn huis, waar hij Betje reeds aan de deur vond. „Wet bringde nou? Ge het mijn den hieelen aovond allieen gelaote?" „Wie zeet jou" zei Hein ijzig „det ik bij m'n huishaauwster beheur te blijve es t'er geholpe mot worde?" In de omgeving van de uitbrandende boerderij, waarheen Lindert weer teruggekeerd was om den eigenaar zelf ook te halen, ontdekte Driewegen onder de vele nieuwsgierigen den ingenieur van 't Kanaal, die op zijn Simplex was gekomen. „Dat is de Elzenberm. als ik 't goed heb," zei hij. j „Krek geraaie" antwoordde Lindert, „tenmienste, ieen van de Elzenbermers." „U is toch Driewegen, niet?" „Zeker zij ik det" Ze stonden nu eenigszins van de vele menschen afgezon derd achter de tilbury beschut voor den wind. Lindert kal meerde zijn paard. i „De voorzitter dus van den Ossendijkschen polder." „Wet heet det er mee van doen?" „Zaken" zei de ingenieur kort. „Daor is 't nou aanders nie veul tijd vur." „Ik heb een plan voor de inlaatsluis." „In den Beemsdijk of in 't Knoal?" „In den Kanaaldijk, aan 't eind van de Moersche Dreef. „Jao, kek t'er is, daor mot ieerst is over gesproke worde, det begrepte en ik vein det 't hier de plek d'r nie vur is, war." „Komt 't je gelegen een dezer dagen?" Lindert dacht even na. „'n Deinsdag, den hieelen dag." „Afgesproken." De mannen wisselden een handdruk, maakten nog even een opmerking over de ramp en toen begon, tot Witvoets groote verontrusting, de vreemdeling zijn hakkepoffer op gang te brengen, wat hem na veel malen van zwaar rond- trappen gelukte. Met daverend geweld verdween hij in westelijke richting. Een verblindende lichtschijn wierp *t knallend monster vooS zich uit op den jgrintweg. (Wordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2