Een belangrijke stadsverbetering en verfraaiing VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1938 TWEEDE BLAD PAG. 6 Stadnieuws Zwem- en Polovereen. „De Zijl" Het werk nabij het Gangetje in vollen gang Een breede verkeersweg en een nieuwe brug HET if. nog niet zoo lang geleden, dat het Gangetje inderdaad een gan getje was, een smal straatje, alleen ge schikt voor voetgangersverkeer, dat een gebrekkige verbinding onderhield tus- schen de Breestraat en de Botermarkt en via de Karnemelksbrug meC de Nieu we Rijn. Het was een groote verbetering toen een aantal jaren geleden de hoek van de Breestraat daar weggebroken werd en een vrij breede straat ontstond, die het ook aan het rij verkeer mogelijk maakte vanaf de Hoogewoerd. de Kore- vaarstraat, het Steenschuur en de Bree straat rechtstreeks de Botermarkt te be reiken. Ook de druk bezochte Zaterdag- sche markt kreeg daardoor een aanmer kelijke verademing. Toch was deze belangrijke verbetering nog maar half werk. Immers het feit, dat daar op dat eene punt zooveel straten bij elkaar komen, waardoor een eigenaardig verkeere- knooppunt is ontstaan, maakt dat het inrij den van het Gangetje voor grootere voertui gen allerminst gemakkelijk is en zelfs voor het gewone verkeer brengt deze inrij zijn bezwaren mee. Bovendien bleef het isole ment van den Nieuwen Rijn daar ter plaatse gehandhaafd, omdat het nog geen zin had de Karnemelksbrug, die alleen voor voet gangers was bestemd, door een nieuwe te vervangen. Het gemeentebestuur heeft echter zijn Elke Leidsche huisvrouw moet .LEYDS GOEDT' kans afgewacht om ter plaatse een radicale verbetering aan te brengen en die kaas is ook gekomen. De oorzaken ervan waren niet gelukkig. Immers de omstandigheid, dat de biscuitfabriek Nutrix, die vele jaren lang aan vele handen werk heeft gegeven, haar poorten moest sluiten vanwege de slechte economische omstandigheden, maakte dat de gemeente op de gebouwen dezer fabriek, die zich in vrij verwaarloosden toestand be vonden, voor een niet al te grooten som de hand kon leggen. Toen was het plan voor een aanzienlijke stadsverbet»'ring spoedig gemaakt en het sprak ook wel bijna vanzelf, dat de instanties die over deze zaak moesten beslissen, de plannen con amore aanvaard den. Groote belangstelling Op dit oogenblik is men aan de uit voering van het werk druk bezig. Het trekt ook een groote belangstelling in de stad. Dagelijks ziet men tientallen men- schen leunen op het ijzeren hek, dat thans nog op de walkant van het Gan getje staat, om rustig de verrichtingen der arbeiders te volgen. Eerst was er de in hooge mave interessan te afbraak van het fabrieksgebouw ie zien, een gratis voorstelling in lucht-acrobatiek. Vooral toen men begon aan den buitenmuur die uit het water van het Gangetje oprees stond er in het Gangetje een haag van be langstellenden te kijken naar de cloopers en naar de wijze waarop zij het klaarspeelden om, staande op den muur de brokken steen onder hun voeten weg te breken, zonder dat zij in het wafer van het Gangetje of naar binnen in het gebouw tuimelden. Later was er de sensatie van het droog- pompen van hel' Gangetje, waarbij de min oirbare praktijken van de marktkooplieden aan het licht kwamen, die allerlei soorten zeevisch, die zij niet meer kwijt konden, Za terdagsavonds bij het naar huis gaan een voudig in het water bleken te hebben ge gooid, hetgeen niet zooveel vertrouwen geeft in hun hygiënische opvattingen. En op het 't oogenblik is men bezig met 't heiwerk. Gistermiddag stelde men de hei stelling in een schuinen stand op en het toe gestroomde publiek keek een beetje vrees achtig, maar toch nieuwsgierig, naar het k-asvzetten der stelling, die een zeer wankele indruk maakte op den leek, maar natuurlijk stevig genoeg werd opgericht Het heiwerk zelf kan altijd op een groote interesse van de menschen rekenen. Het schijnt een bij zondere aantrekkelijkheid voor velen te heb. ben, het zware heiblok gaandeweg den te genstand van den zwaren paal te zien over winnen. Verkeersverbetering en stadsverfraaling Zooals men weef beoogt het plan. dat hier ten uitvoer wordt gelegd, in de eerste plaats de verruiming van het kruispunt BreestraatGangetjeHooge woerdKorevaarstraatSteenschuur. Nu hef Nutrix-perceel is gesloopt kan het Gangetje worden verbreed, waarvoor het langs het Gangetje liggende water wordt overkluisd. Men is de betonsfuk- ken daarvoor aan het maken. De ge ringste breedte van den nieuwen ver keersweg, die op deze wijze wordt ver kregen, bedraagt 12 tn met aan weers zijden 3 m breede trottoirs. Door een ruime afronding van de hoek van de Hoogewoerd zal een goede aansluiting met bovengenoemd verkeerskruispunt worden verkregen. Een gevolg van de slooping van het Nu- trix-complex en de 6traatverbetering is, dat het overblijvende deel van dit complex bouwrijp wordt, zoodat daar een zeer waar devol bouwterrein ter grootte van pl.m. 770 m2 ontstaat Wanneer op dit terrein nieuwe bebouwing zal zijn verrezen, zal dit een aanmerkelijke verfraaiing van de stad op dit belangrijke punt ten gevolge hebben. In het plan is intussohen zeer terecht overwogen dat door de verbreeding van het Gangetje alleen en het in den ouden toestand laten van de Karnemelksbrug, het verkeer slechts in geringe mate zal worden gebaat terwijl dan tevens een gedeelte van het verkregen bouwterrein onverkoopbaar zou zijn. Daarom worde in aansluiting op den nieuwen verkeers weg een nieuwe vaste brug gebouwd. Het Karnemelksbruggetje is afgebroken en een eindje verderop heeft men een hou ten noodbruggetje gelegd, dat thans de func tie van de afgebroken brug vervult De nieuwe brug zal een breedte hebben, tusschen de leuningen, van 18 m. Zij zal drie doorvaartopeningen hebben, waarvan middelste een breedte van 6 m en een hoogte boven den waterspiegel van 2 m, de beide andere een breedte van 3.50 m en een hoogte van 1.70, resp. 1.50 m zullen verkrijgen. Door deze brug verkrijgt hef landverkeer dan sluiting op den Nieuwe Rijn, terwijl met de belangen van het verkeer te water op voldoende wijze is rekening gehouden. De kosten van hef geheele plan zijn op f 71.000 geraamd. Daar men het verkeer te water niet kan afsluiten wordt de brug in twee gedeelten gemaakt. Men heeft thans een gedeelte van den Nieuwe Rijn aan de zijde van de Bo termarkt met dam wand afgezet en op deze wijze een bouwput verkregen. Als dit stuk gereed is gaat men aan den anderen kant beginnen en zoo behoeft dus het scheepvaart verkeer niet gestremd te worden. We schreven zooeven, dat de verkeers- en stadsverbetering op dit punt thans wel ra dicaal mag genoemd worden en dat is dan ook ongetwijfeld het geval. In het gróóte plan voor de verbetering van het verkeer in onze stad. dat de stadsregeerders reeds lang voor oogen staat, is het echter nog slechts een aanloop. Dat groote plan immers behelst een groote doorbraak via de Hooigracht naar de Haarlemmerstraat. Maar dat be hoort allemaal nog tot de pchoone wenschen en is in elk geval toekomstmuziek. AMBACHTS-EXAMEN Bij de te Utrecht gehouden examens door de Vereen, tot Veredeling van het Ambacht, slaagde onze plaatsgenoot P. Ch. Reizevoon voor het -diploma Gezel-t immerman. HET WATER KOELT OOK AF Temperatuur in De Zijl heden 17% gr. C. Onderlinge wedstrijden goed geslaagd Onder zeer groote belangstelling vonden gisteravond in de Zweminrichting „De Zijl" niettegenstaande het minder mooie weer de onderlinge wedstrijden plaats van de Zwem- en Polo Vereeniging „De Zijl". Onder de belangstellenden, meriiten wij o.a. op Wethouder J. J. van Stralen. De uitslagen der wedstrijden waren als volgt: m Schoolslag meisjes tot 12 jaar: 1 Mimi Favier, 27 sec; 2 Nel de Roode, 28 3 Geesje Blaauw, 29 sec; 4 Fie v d Born 35 1/5 sec. 25 m Vrije slag jongens tot 12 jaar: 1 G ten Wolde, 281/5 sec; Benno v Duuren 28 2/5 sec; 3 J Lina 29 sec; 4 Loek Pasman 293/5 sec; Th den Daas 29 4/5 sec. 25 m Schoolslag jongens van 12—14 jaar: B Kloos 231/5 sec; 2 M v d Mey 28 1/5 seconden. m Schoolslag Jongens van 1416 j.: 1 W van Leeuwen, 49 sec; 2 J Haverkorn 49 1/5 sec; 3 C van Heyningen 50 3/5 sec. 50 m Rugslag dames: 1 B^p Arnoldus 5 sec, 2 C Dreef 53 4/5 sec; 3 M Hogenes 54 1/5 sec. 50 m Schoolslag heeren: 1 W Geeve 39 sec; 2 W Hasselbach 42 3/5 sec; 3 J v d Mark 45 sec. 25 m Vrije slag meisjes 1214 jaar: 1 Willy Biegelaar 23 2/5 sec; 2 Maartje Brug man 234/5 sec. 25 m Vrije slag jongens van 1214 jaar: B Kloos 203/5 sec; 2 F van Zijp 204/5 ic; 3 H Bethe 211/5 sec. 50 m Rugslag meisjes 1616 jaar: 1 N Haverkoitn 591/5 sec; 2 Bep Klok 591/5 sec bij loting. 50 m Schoolslag dames: 1 Bep Arnoldus 46 sec; 2 Rie Blom 48 3/5 sec. 50 m Vrije slag jongens 1416 jaar: 1 J C Boekkooi 35 1/5 sec; 2 W v Leeuwen 41 4/5 sec; 3 C van Heyningen 46 4/5 sec. 100 m Borstcrawl heeren: 1 J Blansjaar 1.12 4/5 sec; 2 J de Looff 1.14 2/5 sec., 3 A Sanders 1.15 1/5 sec. In 1933 was door de Vereeniging een wisselbeker hiervoor beschikbaar gesteld die als volgt gewonnen werd: In 1933 A Kraaienbrink 1.22 2/5 sec; in 1934 A San ders 1.18 sec; in 1935 A Sanders 1.15 1/5 sec; in 1936 J de Looff 1.15 sec; in 1937 P J Lut 1.14 2/5 sec. 50 m Schoolslag meisjes 1416 jaar: 1 N Haverkorn 56 4/5 sec; 2 Bep Blok 564/5 sec., bij loting. 50 m Rugslag heeren: 1 J Kapaan sec; 2 H Kapaan 422/5 sec; 3 W Geeve 431/5 sec. 50 m Borstcmwl dames: 1 Jo Blok 421/5 sec; 2 Rie Blom 421/5 sec., bij loting 3 Marie Hogenes 43 4/5 sec. 50 m Vrije slag heeren: serie A. 1 J Blansjaar 30 4/5 sec; 2 J de Looff 321/5 sec., 3 A Sanders 321/5 sec., bij loting. 50 m Vrije slag heeren: Serie B. 1 Lepelaar 35 2/5 sec; 2 H A van Egmond 35 2/5 sec. Bij loting. 50 m Schoolslag dames: 1 Emmy Sloot 49 3/5 sec; 2 J v d Mey 522/5 sec; 3 Suze van Duuren 52 3/5 sec. 50 m* Schoolslag heeren veterlanen; 1 J Key 461/5 sec; 2 A Sieval 48 2/5 sec; 3 N Laman 52 sec. Bovendien heeft hieraan deelgenomen de heer P J Duiverman, die reeds de 60 ge passeerd is en dezen afstand volbracht in den tijd van 1 min. 14 sec. Ondenvaterzwemmen dames: 1 Bep Ar noldus 24% m, 2 Willy Biegelaar 19 m; 3 Bep Blok 16 m. Ondenvaterzwemmen heeilen: 1 N La- man 23% m; 2 W Geeve 20 m; 3 J Dreef 9% m. 25 m Zwemmen met Polobal (dames): 1 Jo Blok 22 2/5 sec: 2 M Hogenes 23 3/5 ic; 3 Emmy Sloot 30 sec. Gemengde Estafette. Deze ploeg bestond uit de heeren: G Boekkooi, P Lepelaar en Blansjaar. In den tijd van 3 min. 163/5 Na afloop van de onderlinge wedstrijden werd tot besluit van den avond nog een Polowedstrijd gespeeld tusschen het derde zevental van de Zijl en een combinatie an het eerste cn tweede zevental van „Boskoop". Het is een aandig partijtje ge worden tusschen Jwee vrijwel gelijkwaar dige ploegen, van welke De Zijl echter over een beduidend grootere schotvaardig heid beschikte, die dan ook in een eindre sultaat van 4—1 tot uiting kwam. C. G. W. NIEUWS Op de ledenvergadering van C. G. W., de ontspanningsvereniging voor Chr. werk- loozen, is besloten in de feestweek ter ge legenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin een'Sportdag te organi- seeren voor haar leden en hun dames. Op het programma staan ringsteken, hardloo- pen, paalklimmen en rijwielwedstrijden. Er is door het Bestuur van C. G. W. ver zocht deze wedstrijden te mogen houden op 't Schuttersveld. Een overzicht van het werk nabij het Gangetje, gezien vanaf den Nieuwe Rijn. Waar de heistelling staat is de plaats waar de nieuwe brug komt te liggen. Het Gangetje wordt overkluisd. J^ijxks komt een stuk bouwterrein vrij. In het Bestuur is verandering gekomen; het is nu als volgt samengesteld: A. v. d. Velden, le voorzitter; J. Grama, v. Lennep- straat 2, secretaris; H. Zuidema, penning meester; C. Biesbroek, 2e voorzitter; Bins- bergen, 2e secretaris; J. Hooidonk, 2e pen- ningm.; C. Batelaan, commissaris v. mate- DE WERKLOOSHEID De dagstaat van 18 Aug. van den Gem. dienst voor Sociale Zaken meldt een to taal aantal werkloozen van 3625. Op de overeenkomstige data van 1937 en 1936 was dit aantal 3959 en 4223. Het cijfer is als volgt over de verschillende groepen verdeeld: Bouwvakarbeiders 637; Fabrieksarbeiders 196; Kantoorpersoneel 167; Hotel en cafê- pertsoneel 50; Houtbewerkers 133; Kleerma kers 103; Land- en Tuinbouwarbeiders 113 Metaalbewerkers 544; Sigarenmakers 18; Technici, opzichters 29; Textielarbeiders Transportarbeiders 878; Typografen 74; Voedingsmiddelenarbeiders 233; Vrouwen 121., KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 18 Aug. 7226. Gebr. Akerboom, Alkemade, Rijpwetering D. 115, brandstoffenhandel. Venn.: G. A. Akerboom en P. J. Akerboom, Alkemade. Wijziging. 18 Aug. W. Wildenburg, Ter Aar, Langeraar A. 72, broodbakkerij. Wij/., handelsn. in: Wed. W. Wildenburg. N. Eig Wed. W. Wildenburg-Bronstring, Ter Aar. N.V. Nederl. Asphaltfabriek, Alphen a. Rijn, Prins Hendrikstraat 4. N. Comm.: J. W. Sohuurmans, Hilversum. Opheffing. 18 Aug. D. de Rooy en Zonen, Nieuwkoop, Dorpsstraat A. 210, smederij. Firma G. Schellingerhout en Zonen, Nieuwkoop, Zuideinde A. 116, smederij. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A K Na«tea*l—Zoet z: J M A v AlphenMeeuwesen z; J J S Kooreman OVERLEDEN: T v DUk dr. 4 J; B Tak wed v P Elommendaal 71 J ONDERTROUWD: A A v Hattum en B E M v d Brink UIT DEN OMTREK ALFEN a.d. RIJN Het feestprogramma vastgesteld Er is heel wat te doen In de deze week gehouden vergadering van hev hoofdcomité is het programma voor de feestelijkheden ter gelegenheid van het Regeeringsjuibileum van H. M. de Koningin definitief vastgesteld. Een week of zes geleden publiceerden we het voorloopig programma In groote lijnen heeft men hieraan geheel vastge houden zoodat het niet noodig is dit te herhalen. Slechts enkele onderdeelen hebben eenige wijziging ondergaan. De inzet is op 31 Augustus en verder zal er eiken dag het' een of ander te doen zijn. 31 Augustus wordt op het ijsclubterrein op gevoerd het openluchtspel „Wilhelmus van Nassouwe". Het stuk is vervaardigd door onzen plaatsgenoot den heer J. J. C. Böch- ling. Regisseur is de heer Jac. Groeneveld. Er zijn bijna 200 medespelenden en naar men ons verzekerde is het stuik werkelijk heel mooi. Donderdag 1 September is de feestavond voor de ouden van dagen die slecht ter been zijn. Zooveel mogelijk zullen die in de gele genheid gesteld worden 's avonds de vei- lichting in oogenschouw te nemen. Het co mité doet een dringend beroep op de bezit ters van auto's om die voor dit sympatieke doel beschikbaar ve stellen. Ongetwijfeld zijn er veel liefhebbers, zoodat aller medewer king noodig is. De oudjes kunnen zich opge ven aan bureau „De- Rijnbode" op 22 Aug. van 7—9 uur. De autotocht zal geschieden onder begeleiding van muziek en fakkeldra gers. Vrijdag 2 September is de massale zang uitvoering in de Ned. Herv. Kerk Juliana- straat. Door een zeer groot deel van de le den der zangvereen. in onze gemeente wordt al eenige maanden ijverig gestudeerd onder leiding van den heer J. L. J. Gaillard. Een zestal nummers zal ten gehoore gebracht worden verwijl in 'hetzelfde kerkgebouw de bekende organist Feike Asina op uitnoodi- ging van de Ned. Herv. J. V. „Onderzoekt de Schriften" zal concerteeren. Zaterdag 3 September beginnen de feeste lijkheden om half 3 's middags. En dien mid dag zal er voor sportliefhebbers veel te ge nieten zijn. O.a. worden zwemdemonstraties gegeven, terwijl er voorts geturnd, gevoet bald enz. zal worden. Om half negen is er een gondelvaart vanaf Gouwsluis naar 's Molenaarsbrug. De vooravond van den grooten dag is be stemd voor de kerkdiensten, terwijl om 9 uur het feestterrein geopend zal worden. Mu ziek en film zullen trachten reeds dan de stemming er in te brengen. Dinsdag 6 September beginnen de feeste lijkheden om half acht met een reveille van de Oranje-Gardisten en klokgelui. Om kwart voor acht wordt op drie plaatsen in de ge meente geconcerteerd. Vanaf 10 uur is de morgen verder gewijd aan de kinderfeesten. Eerst een zanghulde aan den burgemeester op het Si'. Jorisplein, waarna een optocht wordt gehouden van alle leerlingen der lagere scholen door een gedeelte van onze gemeente. Voorts sport wedstrijden op het Bosch park-terrein van de leerlingen der Ulo-scholen. 2 uur volgt de aanbieding van de gemeen- tevlag aan de deputatie, welke daarmee des middags deel zal nemen aan het défilé in het stadion. Voor onze gemeente zullen vier personen afgevaardigd worden. Verder wordt de middag gevuld met een optocht voor handel, nijverheid, industrie, sport enz. Naar wij vernamen bestaat hier voor zeer veel belangstelling. Verschillende ideeën 'hebben we ter inzage gehad maar voor de deelnemers lijkt publicatie hiervan ons niet zoo aardig. Het moeten verrassin gen zijn. Maar in elk geval kregen we den indruk, dat er wat goeds zal komen. Tegelijkertijd zullen op het feestterrein volksspelen plaats hebben, ringrijden, tob betje steken, enz. Hiervoor zijn fraaie prijzen beschikbaar. En dan volgt het groote avondfeest, waar men niel mag komen zonder goed humeur. Er zal hier elck wat wils wqrden geboden. Er zal niets gebeuren dat niet door den beu gel kan, maar uiteraard zal de een op wat andere prijsstellen dan de ander. Smaken verschillen nu eenmaal. Tot slot volgt dan een groot vuurwerk, dat aangeboden wordt door de beide Oranje- cereenigingen. In zeer korte trekken is dit het menu dat in de feestweek voorgezet wordt De com missie heeft zijn best gedaan. Aan de bur gerij de taak tot 't slagen van een en ander mede te werken. Allereerst mag verwacht worden dat een week lang huis aan huis wordt gevlagd. En voorts zullen de versierde straten, waarvoor zeer groote financieele medewerking is verleend, er toe bijdragen dat we werkelijk een feestweek krijgen. VERFRAAIING VAN DE PARADIJSLAAN Een van de fraaiste lanen in onze ge meente is ongetwijfeld de Paradijslaan bij de R.K. kerk. Voor velen is het jaren een ergernis ge weest dat door het onbreken van een goede beschoeiing het water van do Kerkvaart steeds maar grond wegknanhelde, waardoor van sommige boomen de wortels zelfs bloot kwamen. Hieraan zal thans een einde komen, daar men van gemeentewege deo metselaar Wen- ting opdracht gegeven heeft een goede schoeiing aan te brengen. Deze zal doorloo- pen tot ongeveer een meter boven den wa terspiegel. Mede hierdoor zal de laan aan zienlijk verfraaid worden. OPENSTELLING GOUWEBRUG Hoewel nog niet officieel vaststaande, is het zeer waarschijnlijk dat de opening van de nieuwe Gouwebrug in de feestweek plaats zal hebben. Omtrent een min of meer offi cieel karakter is nog niets bekend terwijl we dit schrijven. De afwerking vordert inmid dels uitstekend. De groote last heeft men echter tot nog toe met de plaatsing van een der sluisdeu ren. Met de eerste was men in één dag ge reed. Maar nu 14 dagen later is men met de ander nog steeds bezig. GESLAAGD Voor het diploma typen zijn geslaagd onze plaatsgenooten mej. IJ. Lam, de heeren J. H. Spanneimaker en A. C. Terlouw. Voor stenografie mej. H. v. d. Bijl en voqr Ned. Handelscorrespondentie der Ver. v. Leeraren de heer f. Vellekoop, allen opgeleid aan de Pontschool van den heer G. Klok alhier. DE ESTAFETTE „DWARS DOOR ALFEN" Men verzoekt ons mede te deelen dat de estafette „Dwars door Alfen", die a.s. Zater dag gehouden zou worden, uitgesteld is tot Zaterdag 10 September* BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 7 5 ALPHEN AAN DEN RIJN' - Telef. 44 Beveelt zich beleefd aan v. d. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN KATWIJK a.d. RIJN TUINBOUWOVERZICHT De gang van zaken met de aartllappelen loopt tegen aller verwachtingen in, al bij zonder slecht. Voornamelijk als gevolg van de lage prijzen komen er geen Eerstelingen meer, althans niet noemenswaardig, doch ook met de Eigenheimers gaat het slecht. Het is in geen jaren zoo slecht, zoo mat gaan als de laatste weken. Voor groote wordt van f 0.30 tot f 0.80 per kist van 25 kg. betaald en wie dc hoogste noteering krijgt moet ze al bijzonder mooi en best hebben. En Drielingen gingen van f 0.20 tot f 0.30 per kist. Een groot gedeelte dfer tuinders denkt eerst nog de kat uit den boom te kijken. Maar wie zal 't raden? Het is moeilijk te bezien. Van ziekte is geen sprake, zoodat de geheele oogst, al is deze wat kleiner dan andere jaren, in den handel komt. Het loopt dus wel slecht af met de aardappelen. Ook over de bloemkool zijn niets anders dan alarmcerende berichten te vermelden Zeker, oogensoliijnlijk lijkt het goed vooi wat de prijzen betreft. Een prijs varieerend van f 7.80 tot f 21, wat deze week ivoor 1ste soort werd betaald, klinkt zoo aardig voor een enkeling die een vrij goed gewas heeft, is er ook geen reden tot klagen. Doch bij de massa tuinders die bloemkool voerden was het totaal mis. De gewassen waari-n thans gehakt werd hebben onlangs van den buitengewonen storm door bestul- ving buitengewoon veel geleden, zoodat hier van al geen extra kool te verwachten viel. Dodh nu die warme dagen er nog bij kwa men is er al bijzonder weinig van terecht gekomen. Er zijn tuinders die van hun aan voer bloemkool 25 pet. eerste en 75 pet. 2de en 3de soort oogsten. En de 2de soort bracht geregeld van f 1.80 tot f 8, een extra partijtje f 9 per 100 op. Als men dan de totale op brengst bij elkaar neemt, is de middenprijs per 100 maar zeer slecht, zoodat de alge- meenen opbrengst der z.g. vroege bloemkool slecht genoemd kan worden. Gelukkig is er begin dezer week flink wat regen gevallen, want ook de late bloemkoolgewassen gingen er al zeer bedenkelijk uitzien. Sommige per- ceelen kunnen al als verloren worden be schouwd. Behalve met draaiharten heeft men dit seizoen ook veel te kampen met de rupsenplaag en de worm. Er zal dus spoedig iets ten goede moeten gebeuren, wil de oogst nog goed kunnen komen. Ten opzichte der bospeen en waspeen kun nen we gelukkig een ander geluid laten hoo- ren. Zeker, kort geleden zijn er enkele da gen tussohenidbor gegaan waarover ook lang niet te pochen viel. Doch zoo iets kan ieder seizoen verwacht worden. Doch don laatsten tijd, en, behoudens die enkele slechte dagen zooeven genoemd, het geheele seizoen door varieerde de prijs voor bospeen van f 5 tot f 10 per 100 bos. Deze week was de notee ring van f 6.70 tot f 8.70 per 100 bos. Een mooie prijs, -drie Iconend genoemd kan wor den. Hetzelfde zouden we kunnen zeggen i\an de waspeen. Naar kwaliteit varieerde de prijs hiervan deze week van f 0.70 tot f 1.30 per kist van 20 kg. Er is ook verkocht voor f 0.30 tot f 0 50. doch dan was de kwali teit er na. Met sla is het Jw'er voorloopig weer zoo goed als afgeloopen. De laatsten gingen goed weg, f 1.60 tot f 3 per 100 stuks. Kroten brengen weinig op en de opbrengst is dan ook verre van loonend; naar kwali teit is die noteering van f 0.55 tot f 0.80 per 100 bos. Voor het overigj Ibestaat de aanvoer uit diverse soorten boonen, die niet hoog in prijs staan, wat komkommers en enkele an dere soorten groenten, doch waarvan de aan voer ook nog niet van groote beteeken is is. Nog een paar weken en men zit weer mid den in de drukte. Het is te hopen dat men dan, in den nazomer, met den oogst der la tere en late producten, een optimistischer toon kan laten hooren. EEN ONHOUDBARE TOESTAND Door de Overrijn-Zuid-bewoners is een regucst gezonden aan B. en W. van Katwijk, waarin zij dit colle»ge opmerkzaam maken op den onhoudharen toestand die aldaar meermalen per jaar bestaat door het lossen van beersoihuiten. Zij wijzen er op, dat de aldaar wemenden, ook een ernstige zieke, in die perioden genoodzaakt zijn dieuren en ra men den geheelen dag hermetisch te sluiten voor den ongenietbaren lucht ontstaan door het lossen dezer faecaliën. Zij verzoeken aan dien toestand een einde te maken door dat lossen te verbieden. RADIO-DISTRIBUTIE 15.50 Keulen 17.20 ParUs Radio. 19.30 Keulen» 20.40 Droltwlch (Concert BBC). 22.00 Brussel r. 22.20 Brussel VI. 22.35 Keulen. Programma 4: 8.00 Brussel VI. 9.20 diversen» 10.35 London Reg. 12.40 Droltwloh, 13.00 London Reg. 13.35 Droltewich. 18.45 London Reg. 19.20 Droltwlch, 20.20 Gr iziek G.R.D. 22.00 Droltewlch. ZATERDAG 20 AUGUSTUS Programma 3: 8.00 Keulen. 10.20 Partje Radio» 12.05 Radio PTT Nord. 12.20 Brussel VI. 14.20 Keulen 15.35 Brussel Fr. 16.05 Keulen. 19.05 •i Fr 19.20 Brussel VI. 19.50 Keulen. 22.20 •1 VI.' 22.50 Keulen/Berlijn, jramma 4: 8.00 Brussel VI. 9.20 diversen. 10.35 London Reg. 12.20 Drolwich. 12.50 London Reg. 16.05 ParUs Radio, 16.20 London Reg. 17.20 "russel VI 18.20 Droltewlch. 18-45 London Reg. 1.15 Droltwlch. 22.24 London Reg. 22.40 Droit- Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst dep apotheken wordt van Zaterdag 13 t.m Vrij- dag 19 Aug. a.s. waargenomen door de apo- theek: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807* Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, VVilhelminapak 8, telef. 274 H0LLANS0C1ETEIT A° 1807 Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING a LIJFRENTEN PENSIOENEN KATWIJK AAN ZEE De visscherij-film vertoond Een geslaagde avond van V.V.V. Onder buitengewoon groote belangstelling heeft' gisterenavond de Visscherij-film get draaid in een bijeenkomst door het Bestuur van V.V.V. georganiseerd. De zaal voor Chr. Prot, Belangen was meer dan vol. De Voorzitter van V.V.V., da heer B. G. Lammens, sprak een kort ope ningswoord. Inzonderheid heette hij wel. kom den Burgemeester Mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop, den heer T. Meijering, voorzitter van de vereeniging voor meer vischverbruik' in Nederland en den heer A. de Graaf uit IJmuiden. Deze film, aldus spr., geeft een duidelijk beeld van den harden doch actievol len aPbeid van den zeeman. Spr. hoopte dat deze avond welke een propagandistisch karakter draagt er toe moge medewerken dat het vischverbruik in Nederland steeds grooter wordt. Vervolgens sprak de lieer Meijering, die erop wees dat het eenigszins wonder lijk aandoet, dat men in dezen tijd pro paganda moet maken voor het vischver- i bruik, daar toch het visscherijbedrijf een nationaal belang is, en het een bedrijf is, van historische beteekenis. Eertijds was L het een begeerd product in het buiten- I land en konden onze schepen aan de or- ders van 't buitenland nauwelijks vol- f doen. Sinds de laatste jaren is er door allerlei maatregelen en beperkingen in het visscherijbedrijf eenigen achteruit gang te bespeuren. Hierdoor nam ook liet vischverbruik af. Ging in 1930.40 pet. der aangevoerde haring naar Duitsch- land, thans bedraagt dit percentage 5 b 0. Met voldoening gewaagde spr. van de Re- geeringsmaatregelen, die steunend en rege lend werken en die het bedrijf voor een on dergang hebben behoed. Dat er een commis sie in het leven is geroepen voor meer visch. verbruik, vindt zijn oorzaak in het feit, dat in Nederland in vergelijking met Duitsch- I land en Engeland nog veel te weinig van dit heerlijke zeebanket wordt gegeten. Be draagt in Duitschland het vischverbruik per noofd per jaar 20 kilo en in Engeland 30 kilo, in Nederland is dit slechts 5 kilo. Vervolgens gaf spr. een interessant over- zicht van de historische ontwikkeling van het visscherijbedrijf, dat reeds door de Ba tavieren werd beoefend. Ondanks de veie en goede teohnische verbeteringen der sche pen vraagt dit bedrijf nog steeds Dationalo i offers. Met een propagandistisch woord* waarin hij zich in 't bijzonder tot vele aan wezige badgasten richtte, besloot spr. zijn Causerie. Tans werd de film gedraaid, welke is op genomen op de KW 39 en die een duidelijk beeld geeft van het leven op een haringlog- ger. Het binnenhalen van de vleet, welko juist deze keer vol met haring zat, was Ce het hoogtepunt. In de pauze werd aan ieder de gelegen heid geschonken om eens kennis te maken met haring op toast. Aan de proevers kon men zien, dat dit gerecht zeer in de smaak viel! Met een prachtige film „Storm uit het i Noord-Westen" en een kleurenfilm werd de ze avond besloten. Dei heer Meijering sprak .nog een kort slotwoord, waarin hij meedeelde dat, gezien de groote belangstelling, er Maandag a.s. nog een dergelijke avond zal gehouden wor den, tegen een geringen entreeprijs. Voorts maakte hij bekend, dat degenen welke deze film in hun woonplaats gaarne zouden zien, zich moeten wenden tot. de commissie voor méér vischverbruik te IJmuiden. Het was een buitengewoon geslaagde RONDE VAN KATWIJK Door de voetbalvereeniging „Quick Boys" is een mooie beker beschikbaar gesteld voor den eerst binnenkomenden looper. HOOGWATERSTANDEN Zaterdag 20 Aug. vm. 9.35 u., nm. 22 u. LEIDERDORP GESLAAGD Woensdag slaagden te Den Haag voor cos- tumière de dames J. Kruijv en L. Jansen en voor lingerie G. Ri tveld. Gr. Ramp en A. Spies, allen opgeleid door mej. E. J. v. Varik alhier. NOORDWIJK CONCERT MET LAMPIONOPTOCHT De burgemeester heeft aan het fanfare corps „Excelsior', alhier', toestemming gege ven tot het geven van een concert op het Lindenplein op Dinsdagavond 23 Aug. a.s., van half 9 tot half 10, alsmede tot 't houden van een muzikale rondwandeling met lam pionoptocht nadien door Noordwijk-Binnenj

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6