Jliruwr jTriitóiljr (fowrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Groot aantal verkeersslachtoffers Een vliegramp in het Zwarte Woud RIDDERORDEN SlbontumftrtsprijS: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per posl 2.35 portokosten Per weekQ.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'hcL Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 MAANDAG 15 AUGUSTUS 1938 19e Jaargang &H>trtmtirprij?en: Van 1 tot 5 regelsM77* Elke regel meer 022'/ Ingezonden Mededeeljngei» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer f 0.45 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0,10 NO. 6470 Twee dooden en vele gewonden Spoorbaanverzakking bij Enkhuizen Tijdens het weekeinde heeft het drukke verkeer langs den weg weer heel wat ongelukken tengevolge gehad. Te Zuilen en Sm 11 de is daar bij een tweetal menschen om het leven gekomen. Bij verschillende tram-, auto-* motor- en wielrijdersbotsingen is een groot aantal personen min of meer zwaar gewond. In de spoorbaan Enk huize n—H o o r n heeft zich een ver zakking voorgedaan, hetgeen gelukkig geen ernstige consekwenties heeft ge had. ZUILEN, 15 Aug. Gisterochtend omstreeks hegen uur heeft zich onder de gemeente Zuilen een verkeersongeval voorgedaan, .waarvan de circa 35-jarige veehouder J. Kemp uit de buurtschap Maarsse- broek, onder de gemeente Maarssen het slachtoffer is geworden, Op genoemd tijdstip kwam de heer K. per rijwiel uit de richting Maarssen en stak nabij de Zuilenschelaan den straatweg over, om zijn vrouw die eveneens per rij wiel van de R.K. kerk te Elinckwijk kwam, jden huissleutel te brengen. Toen hij weer 'den weg overstak om zich per fiets verder in de richting Utrecht te begeven, werd hij !door onoplettendheid door een uit de rich ting Amsterdam komende personenauto, waarin twee dames gezeten waren, gegre pen en meegesleurd. Hij is spoedig daarna op de plaats van het ongeval overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter* vrouw te smilde gedood SMILDE, 13 Aug. De 67-jarige echtge- noote van den heer J. Douwes, is vanoch tend bij de Norgervaart te Boven-Smilde 'door een personenauto aangereden. Zij was op slag dood. De auto reed na het ongeluk ip de Noigervaart* De chauffeur wist zich echter tijdig in veiligheid te stellen. De auto is later opgehaald* 's-GRAVENHAGE, 15 Aug. Gistermiddag omstreeks twee uur is op den rijksstraat weg te Wassenaar ter hoogte van de Eikenlaan een ernstig motor-ongeluk ge beurd. De heer B. uit Amsterdam reed op dat tijdstip met zijn motorrijwiel in de richting Den Haag met zijn vrouw als duo-passa- giere. Plotseling sprong de achterband van het motorrijtuig, waardoor de heer B. zijn macht over het stuur verloor en tegen den grond smakte. Hijzelf kwam er met eenige lichte schaaf- en kneuswonden af, doch zijn vrouw vloog over den motor heen en kwam met haar hoofd tegen den grond terecht, waardoor zij een schedel-fractuur opliep. Een passeerend geneesheer verleen de de eerste geneeskundige hulp waarna de heer en mevrouw B. later per ziekenauto naar het academisch ziekenhuis te Leiden werden overgebracht, waar mevrouw B. is opgenomen. De Wassenaarsche politie heeft het motorrijwiel naar het bureau gebracht. AUTO BOTST TEGEN BOOM LAREN, 15 Aug. Zondagavond reed een auto, bestuurd door den heer K. S. uit Bla- ricum, met een passagier, den heer B. F* H., eveneens uit Blaricum, te Laren in de bocht op de Torenlaan met volle vaart tegen een boom. De wagen kwam een vijf tiental meters verder in een haag tot stil stand. De beide inzittenden werden uit den wagen geslingerd en bleven bewusteloos op 'den weg liggen. Een tweetal ggneesheeren .verleenden de eerste hulp, waarbij bleek, dat de slachtoffers een hersenschudding en wonden aan armen en beenen hadden op- geloopen. Zij zijn per ziekenauto naar hot St. Jansziekenhuis ter plaatse vervoerd* Naar verluidt zou de oorzaak van dit _on- geval te wijten zijn aan het te snel rijden door den bestuurder. De politie stelt een onderzoek in* MOTOR RIJDT OP WIELRIJDERS IN GRONINGEN, 15 Aug. Gisteravond is de 19-jarige motorrijder L. A. E. uit Gronin gen, die terwijl zijn meisje op de duo zat, de Kerkstraat te Haren wilde inrijden, door onbekende oorzaak ingereden op twee wielrijders. De echfcgenoote van een der wielrijders, die een dochtertje achter op de fiets meevoerde, sloeg tegen den grond. Moeder en kind werden licht gewond. De duo-passagiore van den motorrijder kwam eveneens te vallen en liep daarbij ernstige verwondingen op. Nadat een geneesheer uit Haren eerste hulp had verleend, zijn do slachtoffers naar het. Diaconessenhuis te Groningen overgebracht. De motorrijder zelf bekwam geen letsel, do^h zijn motor rijwiel werd zwaar beschadigd. De politie Vit Harpn stelt een onderzoek, in. VELDWACHTER VAN TREEPLANK GEVALLEN KRIMPEN a. d. LEK. 15 Aug. Toen de veldwachter C. P. Korenbloem Zaterdag avond in de Dorpsstraat een auto trachtte aan te houden, waarin een drietal jongelui zonder rijbewijs was gezeten, en de politie agent zich op de treeplank bevond, gaf men vol gas. Korenbloem kreeg daardoor een schok en viel achterover op het plaveisel, waar hij met een bloedende wond aan het achterhoofd bleef liggen. Hij werd binnen gebracht bij J. Maurik en daar voorloopig verbonden; dr J. G. A van Linden heeft hem verdere hulp verleend. Het is later gelukt de jongelui op te spo ren. De bestuurder van de auto bleek te zijn een 17-jarige jongeman uit Capelle IJssel. De auto was gehuurd. Proces-verbaal is opgemaakt. MOTOR OVER DEN KOP AMSTERDAM, 15 Aug. Doordat gister avond e enmotorrijder op den hoek van de Van Woustraat en de Govert Flinckstraat plotseling krachtig moest remmen, ten einde een auto voorrang te kunnen verlee- nen, sloeg het voertuig over den kop. De 24-jarige duorijdster kwam daarbij zoo lee- lijk te vallen, dat zij met een hersenschud ding en een ernstige hoofdwonde naar het Ned. Isr. Ziekenhuis moest worden ver voerd. De bestuurder bekwam geen letsel, terwijl ook de motorfiets geen schade TOURINGCAR TEGEN WOONHUIS ARKEL, 15 Auig. Gistermorgen om half elf is een touringcar van de Pecuri Maat schappij te Amsterdam, op den straatweg bij den Arkelschedam onder de gemeente A r k e 1, doordat de chauffeur de macht over het stuur verloor, tegen het huis van sluiswachter de Keizer gereden. De touringcar werd van voren zwaar schadigd, terwijl de gevel van het huis ge heel werd vernield. Blinden en kozijnen werden afgerukt Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, De politie stelt een nader onderzoek in. ROEKELOOZE WIELRIJDERS KOUDEKERK, 14 Aug. Twee wielrij ders* komende uit de richting Leiden, staken op den Groenendijk te Hazerawou.de plotseling den weg over, zonder vooraf ver andering van richting aan te geven. Het ge volg was, dat de heer A. v. V., uit Rotter dam, die uit tegenovergestelde richting per motorrijwiel naderde, niet tijdig kon uit wijken en tegen beide rijwielen botste. Hijzelf kwam daarbij te vallen èn liep een hoofd wond en een hersenschudding op. De beiie wielrijders kwamen er zonder letsel af, doch hun fietsen zijn totaal vernield. De heer v. V. is na verbonden te zijn naar een zie kenhuis te Rotterdam overgebracht, MOTORRIJDER VERONGELUKT Zaterdagmiddag vond op den Patijnweg te Goes een botsing plaats tusschen de be stelauto van Wasscherij „De Zon", aldaar, en een motorrijder met duopassagier. Den bestuurder van den motor, den heer J. Jongepier van Serooskerke* werd het lin keronderbeen verbrijzeld. De ongelukkige is naar het Ziekenhuis Oostwal vervoerd, waar dr. Huese hem behandelde. De duo-passagier kwam er met eenige lichte schaafwonden af en de chauffeur van den bestelauto bleef ongedeerd. De mo tor werd ernstig WEIFELEND OVERGESTOKEN RIDDERKERK, 15 Augustus. Gister avond had op den Rijksweg nabij den Lagedijlc een auto-ongeval plaats. Mej. StolkClemens uit Rotterdam weifelde bij het oversteken en werd gegrepen door een luxe auto, komende uit Dor drecht met een vaart van 90 K.M. en [bestuurd door J. F. N, uit Den Haag. Mej. StolkClemens bekwam een zware hoofdwonde en een hersenschudding en is in zorgwekkemden toestand naar het ziekenhuis te Rotterdam venvoerd. DE VOEDSELVERGIFTIGING TE ARNHEM Aantal manschappen in het hospitaal opgenomen Toestand van de patiënten gunstig Bij verschillende manschappen in de Menno van Coehoora-kazerne te Arn hem deden zich Vrijdagavond in het kort hebben wij het reeds gemeld vergiftigingsverschijnselen voor na het gebruik van het middagmaal dat bestond uit: soep, visch, aardappelen, vleesch en pap. De patiënten vertoonder neiging tot braken, hetgeen gepaard ging met he- vigen buikloop. De Geneeskundige Dienst liet een 25-tal militairen, die er het ergst aan toe waren naar het hostitaal vervoeren, waar bij onderzoek bleek, dat allen van de visch gegeten hadden. De manschappen, die in de kazernes waren achtergebleven in totaal een 170-tal en er minder ernstig aan toe waren, bleken eveneens van de visch gegeten te hebben. Daarentegen hadden de militairen, die van de visch geen gebruik hadden gemaakt, ner gens last van. De onderstelling lag dus voor de hand dat er met de visch iets niet in orde moest zijn geweest. Mogelijk is een deel van dit voedsel niet geheel versch meer geweest, zoodat zich chemische stoffen hebben ont wikkeld die de vergiftigingsverschijnselen hebben veroorzaakt. In het laboratorium te Utrecht zal een bacteriologisch onderzoek plaats vinden. Vermoedelijk is niet de geheele partij visch, die 's morgens uit IJmuiden was aan gevoerd, bedorven geweest, doch slechts een deel. Er zijn n.l. ook militairen geweest, die van de visch gegeten hadden, zonder zich onwel te hebben gevoeld. Gelukkig is het met de patiënten, die er het ergst aan toe waren, nogal losgeloopen. Was er aanvankelijk vrees voor paratyphus, later bleek dit niet het geval te zijn. Alle patiënten waren gister in zooverre hersteld, dat het zich liet aanzien, dat zij spoedig den dienst weer zouden kunnen her vatten, al blijven degenen, die in het hos pitaal vertoeven, natuurlijk nog te bed. NAARDEN, 13 Aug. Op het kruispunt RijkswegThierenslaan is vanavond een door den 31-jarigen O uit Haarlem, bestuur de vrachtauto, welke uit de richting Amers foort kwam, tegen de uit Bussum naderende Gooische tram gereden. O. zag de tram te l^at en botste met den vrachtwagen tegen het achterbalcon, dat nagenoeg geheel werd ingedrukt. Er bevon den zich gelukkig geen reizigers op het balcon. De cabine van de vrachtauto werd geheel vernield. Toen men O. had bevrijd bleek, dat hij een ernstige wonde aan het rechter oog en lichtere verwondingen aan armen en beenen had opgeloopen. Hij werd naar de St. Gerardus Majellastichting te Bussum vervoerd, waar hij ter .verpleging is opge nomen, SPOORBAANVERZAKKING BIJ ENKHUIZEN Enkhuizen, 15 Aug. Gistermorgen kort na het vertrek van de treinen 350 er van Enk huizen ontdekte 'n visoher, die het nieuwe viaduct in den spoorlijn Enkhui zenHoorn passeerde, een grondverzakking onder de rails aan de oostzijde var viaduct. Hij waarschuwde direct den stationschef, die maatregelen nam om het personeel van trein 2927 uit de richting Bovenkar- s p e 1 te verwittigen Deze trein reed tot aan het viaduct, waar de reizigers den trein verlieten om den af stand naar Enkhuizen verder te voet af te leggen. In de spoorbaan is een gat ontstaan ter lengte van twee tot drie meter, dwars over de baan, en ruim één meter diep. Grind en zand zijn verzakt, tengevolge waarvan de spoorstaven met vier dwarsliggers over twee tot drie meter zweven. Direct zijn maatregelen genomen om het gat te dichten, zoodat de treinenloop geen vertraging zal ondervinden. Een nader onderzoek zal moeten uitwij zen wat de oorzaak van deze verzakking is. Het is niet uitgesloten dat de overvloedige regen er niet vreemd aan is, Lijnvliegtuig Praag-Straatsburg- Parijs vliegt tegen berg Zeventien personen gedood Een Tsjechoslowaaksch verkeers vliegtuig van den dienst Praag- Straatsburg—Parijs is Zaterdag nabij Oberkirch boven het Zwarte Woud tegen een bergtop gevlogen, geëxplo deerd en verbrand. Er waren zeven tien personen aan boord, n.l. dertien passagiers en een bemanning van vier koppen. Zij z\jn allen om het leven ge komen, ook de stewardess Maria K r e n t n e r, die uit de machine werd geslingerd en er aanvankelijk met lichte verwondingen scheen te zijn af gekomen. Onder de slachtoffers bevond zich de film-actrice Grit Ha id en een koerier van de Barcelona-regeering. De passagiers bestonden voor het mee- rendeel uit emigreerende Joden. De ramp werd veroorzaakt toen het toe stel in een onweersbui geraakte, en den piloot plotseling alle uitzicht werd beno- mea Het was n.l. eensklaps zoo donker in het toestel, dat de inzittenden geen hand voor oogen konden zien. Het vliegveld Straatsburg werd daarop opgeroepen, om vlieginstructies te ontvangen, doch eer men aan de aanmaning, tot grooter hoogte te stijgen, had kunnen gevolg geven, was het ongeluk reeds geschied. Het vliegtuig kwam n.l. terecht tegen de kruin van een twintig meter hoogen boom, op een zeven honderd meter hoogen bergtop bij Ober kirch, op ca. vijftien km. afstand van Straatsburg gelegen. De gevolgen van deze botsing waren ontzettend, het vliegtuig brak doormidden "en viel brandend omlaag. De stewardess "erd tot haar geluk uit het toestel geslin gerd en bleef aan den tak van een boom hangen, waardoor haar val werd gebroken; van een hoogte van vijf meter viel zij ten slotte op den beganen grond, waar zij ruim een uur bewusteloos bleef liggen, Pas om 12 uur ontdekten gendarmes uit Offenburg te midden van boomen de ge heel vernielde machine met de totaal ver koolde lijken. Op korten afstand daarvan lag mej. Krentner, die onmiddellijk het ziekenhuis van Offenburg werd over gebracht. Bij onderzoek leek het aanvanke lijk, dat zij slechts lichte verwondingen aan de voeten had opgeloopen. Op haar verzoek werd haar te Weenen wonende moeder telegrafisch medegedeeld, dat zij nagenoeg ongedeerd was gebleven. Later werd uit Offenburg door het D.N.B. bericht, dat ook mej. Krentner aan haar verwondingen is bezweken, Tijdens de windhoos, die Hindelcopen teisterde, werden van een blok huizen 140 ruiten geheel vernield. De glazenmakers kwamen niet alleen handen maar zelfs glas tekort om de schade direct te herstellen. Het blok waarvan de ruiten bijna allen, werden vernieldk Engelsch militair vliegtuig vergaan Zes dooden Een vliegboot van de Engelsche militaire luchtmacht is Zaterdag ter hoogte van Felixstowe tijdens een proefvlucht in zee gestort. Volgens ooggetuigen vloog het toestel normaal, toen het plotseling geheel oi wacht, op zijn kant kwam te liggen en in zee viel. Het toestel verdween met alle inzittenden onder water; zij zijn allen bij het ongeluk om het leven gekomen. Nachtelijke brand te Oud-Beijerland Garage in vlammen opgegaan OUD-BEYERLAND, 15 Augustus. Van nacht om kwart over drie is brand uitge broken in het huis van den garagehouder v. d. Sluis aan de Westvoorstraat. De vlam men grepen zoo snel om zich heen, dat de 'bewoners zicji ternauwernood in veiligheid konden stellen en in nachtgewaad de vlucht moesten nemen. Door energiek optreden van de brand weer gelukte het de belendende perceelen te behouden, doch de garage en de eerste verdieping brandden geheel uit. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD OSS, 15 Aug. Vanochtend had de 37-jari- _j Mej. J. van der Wielen—Dekkers, bij haar werkzaamheden in het hotel Van Alem te Oss het ongeluk, bij 't inlasschen van een verlengstuk in het stofzuigersnoer met den electrischen stroom in aanraking te komen, waardoor zij op slag gedood werd. Het slachtoffer laat een man en vier kinderen achter. VERPLEEGSTER IN ZIEKEN HUIS OVERVALLEN Uit angst uit het raam gesprongen Patient volgde haar voorbeeld Een doode en een zwaar gewonde DEN HAAG, 15 Aug. In het groote Ziekenhuis aan den Zuidwal heeft zich Zaterdagavond een even tragisch als droevig gebeuren afge speeld, dat het leven gekost heeft aan den 37-jarigen F. O., die daar was opgenomen terwijl de 42-jarige verpleegster J. JS. zwaar werd gewond. Het gebeuren vond zijn oorzaak in een vlaag van verstands verbijstering van den patiënt, die de verpleegster naar het leven stond. De zuster sprong hierop door een raam van de eerste etage, doch werd door den patiënt achtervolgd. Nog in denzelfden nacht is laatstgenoemde overleden. De toestand van de ver pleegster was hedenochtend nog zorgwekkend. Omtrent dit drama vernemen wij nader, dat O. een poosje geleden met een gevaar lijke longontsteking in het ziekenhuis werd gebracht. In plaats dat een verbetering in trad werd' al spoedig een bedenkelijke ach teruitgang geconstateerd. Hij kreeg voort durend te kampen met hooge koortsen, zoo dat de hem behandelende geneesheeren het raadzaam achtten hem in een apart kamertje onder te brengen. Desondanks werd hij steeds onrustiger en wilde met alle geweld het bed verlaten; zoodat men ertoe moest overgaan hem vast te binden. Dat onder deze omstandigheden het verplegend perso neel de handen aan hem vol had is duidelijk Twee verpleegsters waren ternauwernood voldoende oim den ongelukkige in bedwang te houden. Om 10 uur Zaterdagavond toen hij oogen- schijnlijk rustig was, bevond' zich slechts één zuster bij zijn bed. De patiënt, die her haaldelijk injecties kreeg om zijn ontzetten de pijnen wat te verzachten, had kort te vo ren een inspuiting gehad en scheen thans vrij kalm te zullen blijven. Op een gegeven moment begon Hij evenwel op een angstwekkende manier kreten uit te stooten, daarbij alles in het werk stéllend om overeind te komen. In deze oogemblikken ontwikkelde hij zulk een kolossale kracht dat de „singels" waarmee hij was vastgebonden scheur den als papier. Zoodra hij zich vrij voelde sprong hij als een bezetene op de zuster af en vloog haar naar de keel. Ofschoon de zuster luidkeels om hulp schreeuwde, kwam er niet zoo spoedig assistentie opdagen. Tevergeefs trachtte zij aanvankelijk den man. van zich af te schudden, totdat hij haar eensklaps los liet om de deur op slot te draaien. Toen het eenmaal zoover was begon de zuster het ergste te vreozen. Zij zag geen an dere uitweg meer dan uit het raam to springen tengevolge waarvan zij op een zes meter lager gelegen binnenplaats te recht kwam. De inmiddels toegeschoten verpleeg sters en artsen konden helaas niet on middellijk hulp bieden, daar zij de deur van het kamertje op slot vonden. Intrap pen was noodzakelijk, doch voor het zoo ver was had zich al weer een nieuwe scène afgespeeld, doordat de patient zijn verpleegster was achtervolgd en even eens uit het raam sprong. Beiden zag men kreunend naast elkaar liggen. Zoo gauw het maar mogelijk was werden zij weggehaald en onderzocht, waarhij bleek, dat het tweetal ernstige inwendige kneuzin gen had opgeloopen. De zuster was boven dien buiten bewustzijn. Weldra werd vast gesteld dat de toestand' van den patient van dien aard was, dat hulp geen zim meer had. Niet lang daarna overleed hij aan de beko men verwondingen. De verpleegster denkt men nog te kimmen behouden, ofschoon haar zenuwgestel ook diep is geschokt Naar men ons nog mededeelde beschikte zij door haar jarenlange ervaring over een groote routine. Het gebeuren veroorzaakte uiteraard groote consternatie. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen In het Groote Ziekenhuis te Den Haag heeft een patient een verpleegster aange* vallen. Beiden sprongen uit een raam: de patient overleed kort daarna, de verpleeg* ster is zwaar gewond. De Ned. Chr. Voetbalbond heeft te Utrecht de jaarvergadering gehouden. In de Menno van Coehoornkazerne tfl Arnhem hebben zich vergiftigingsver* schijnselen na het gebruik van visch voor* gedaan. Boven Amersfoort heeft zich Zaterdag een geweldig noodweer ontlast. Ook Zaterdag heeft het op verschil* lende plaatsen zwaar geonweerd Een verkeersvliegtuig van de lijn Praag- Straatsburg-Parijs is in het Zwarte Woud vergaan; er zijn zeventien dooden. De Queen Mary" is er in geslaagd blauwe wimpel te heroveren. Gaat Runciman een, bezoek aan Hitier brengen. Dr COLIJN HERSTELD 's GRAVENHAGE, 15 Aug. De Mi nister van Algemeene Zaken Dr H. C o- 1 ij n heeft heden na een lichte ongesteld heid, zijn werkbaamheden ten departemen- te hervat. STAPHORST, 15 Aug. Toen vanmorgen de landbouwer K. Vos met een boerenwa gen door Staphorst reed, sloegen plotseling de beide voor den wagen gespannen paar den op hol. Vos werd van den wagen ge slingerd en kwam met het hoofd op den grond terecht. Dokter Heiboer kon slechts den dood vaststellen. De landbouwer laat een vrouw en twee kinderen achter. De beide paarden zijn la ter door omstanders gegrepen. ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw Mr. D. Lodde vice-president van het Gerechtshof te 's-Gra- venhage. Fa. VAN WIELIK 9 NOORDEINDE DEN HAAG Telefoon 112246 BANDEN ROTTERDAM TEL. 28000 DEN HAAG TEL. 770038 BATES MEERWANDIGE PAPIEREN ZAKKEN geven u GEMAK en BESPARING BATES CEPBO ZAKKEN MIJ. N.V, MAASTRICHT HET PRINSELIJK PAAR OP REIS Prinses Beatrix naar Den Haag 's GRAVENHAGE. 15 Aug. Mes meldt ons van officieele zijde, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard heden voor ruim een week per auto op reis zijn ge* gaan. Het eerste doel is Aken, waar Prinses Armgard een kuur doet. Het ligt in de bedoeling vandaar een autotoer door Duitschland en Noord-Italië te maken. Het kleine Prinsesje zal dien tijd bij haar grootmoeder op het landhuis Ruigen* hoek logeeren. Indisch verlof om de drie Jaar? En reizen per vliegtnig SOERABAJA, 13 Augustus (ANETA). Het personeel van de Indisohe kantoren van de Borneo Sumatra Handel Mij. is medisch on derzocht, ten einde vast te stellen, of het physiek bestand is tegen reizen per vlieg tuig. Dit onderzoek houat verband met het voornemen der directie om over te gaan tot een regeling, waarbij buitenlandsoh verlof naar Europa om de drie jaar wordt gege ven, in plaats van om de zes jaar, en waar bij dan de reis met de K.L.M. wordt ge maakt. Indien het voornemen tot verwezenlijking mooht komen, zal de uitvoering der plan nen niet eerder ingaan dan in 1940. Economische samenwerking Nederland-Indië BATAVIA, 13 Aug. (ANETA) M. Hart, j met de heeren De Waard en Prof, Kaag thans een bezoek aan Indië brengt, deelde aan Aneta mede, dat de benoeming van een commissie ter bestudeering van de economische samenwerking tusschen Ne derland en Indië binen enkele dagen kan worden verwacht. In die commissie zullen mede zitting hebben de heeren van M o o k, directeur van het departement van Econo mische Zaken, Van Hoogstraten en Si'tsen, de beide laatsten hoofdambtena ren van dit departement. Voor de besprekingen dezer commissie 'n aanvang nemen, zullen de heeren Hart. de Waard en Kaag en reis door Indië maken, teneinde kennis te nemen van de activiteit der nijverheid, terwijl zij zich te vens op de hoogte zullen stellen van de toe standen in suiker- en rubber-cultures. Een en ander valt te beschouwen als een ach tergrond voor de commissoriale besprekin gen, welke daardoor van grooter nut kun nen zijn. Over rubber en suiker zullen bij de besprekingen geen bepaalde voorstellen worden behandeld. Deze besprekingen zijn uitsluitend ter bevordering van de econo mische samenwerking tusschen Indië en Ne derland, welk doel het best te bereiken is door persoonlijk contact. De besprekingen der commissie zullen begin September aanvangen, tevens zal er gelegenheid zijn tot contact met particuliere organisaties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1