IHettwc geite(üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Wederom noodweer in verschillende plaatsen labonnenuntsprijsf: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is f 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscfie zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/j ct. No. 6469 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 5893* ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1938 19e Jaargang atrtjertrntirpripttt: )Van I tel 3 regels ^".T.iCrf 1.17'/. Elke regel meer f 0.22'/a "V* Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels .vT.\ 2.30 Elke reget meer «-0.45 Voor het bevragen aan 't burgal) wordt berekend f 0.10 Vereeniging naast scheiding 1 Aan een ingeburgerd spraakgebruik is niet veel te veranderen. Ware dit wel zoo, we zouden adviseeren om nooit meer te spreken van principieele en neu tra/1 e, maar van principieele en algemeene yereenigingen. Deze terminologie zou oök volkomen rationeel zijn, want telkens weer betoogen wij, dat neutraliteit een onbestaanbaar onding is. Een mensch met een geestelijke overtuiging kan een voudig riet neutraal zijn, hoe of waar hij ook verkeert. Toch spreekt men heel gaarne en heel veel van neutrale organisaties, waarvan iedereen zonder gewetensbezwaar lid kan zijn, omdat niemands overtuiging geweld wordt aangedaan. Wat betee- kent echter deze neutraliteit? Men be doelt er eenvoudig mee, dat men de on derwerpen, welke aan de orde komen, volkomen los wil maken van elke geeste lijke en godsdienstige basis; en men leert blijkbaar nooit verstaan, dat men daar door de levensbeschouwing van den Christen geweld aandoet. Het Woord van God bemoeit zich met alle levens uitingen: men moet het accepteeren of verwerpen; een andere mogelijkheid is er niet. Wil dat nu zeggen, dat de Christenen, die de Schrift als richtsnoer des levens aanvaarden, altijd en overal apart moeten staan? Deze houding is meermalen ver dedigd, doch omdat ze niet praktisch doorvoerbaar was, leidde ze tot ont houding op menig gebied en trachtte men aldus de moeilijkheid te ontgaan i Immers, het staat *oCb zoc, dat naar Gods wijs bestel geloovige en ocgeloo vige Nederlanders binnen dezelfde lands grenzen en in hetzelfde staatsverband zijn samengebracht, en dat zij te samen een volk vormen. Maar dat door God bijeengevoegde volk heeft een eigen re geering noodig, zoowel voor de orde handhaving binnen de grenzen als te genover het buitenland. Bij wijze van spreken kan men zeggen, dat heel het Nederlandsche volk in een algemeene staatsvereeniging is opgenomen. Men mij-de hier met groote angstval ligheid het woord neutraal; de vrijzinni gen zullen het gaarne gebruiken, want zij betoogen, (althans: betoogden) dat vroom heid en staatkunde los van elkaar staan. Deze meening werd en wordt mis schien nog ook door eenvoudige, god vruchtige lieden gedeeld en zij wisten daarom met het regeer-probleem en met de politiek geen raad. Derhalve spraken ze van een geestelijk en een wereldlijk terrein, streng van elkaar gescheiden zij lieten het laatste e.'*. dus ook de over heidsmacht maar aan niet-geloovigen over. Dit was wel gemakkelijk, maar in tweeërlei opzicht onjuist. Want God eischt in deze wereld alles voor Zijn eere op en bovendien was Hij het zelf, die geloovigen en ongeloovigen in één staatsverband te samen bracht. Daaruit volgt met logische noodzakelijkheid, dat in deze „algemeene" corporatie samen werking tusschen vrijzinnigen en ortho doxen roeping en plicht is; al zal elke groep voor zich ook trachten overwicht op de regeermacht te verkrijgen. Heel duidelijk wordt ons dlit alles, wanneer wij dit vraagstuk bezien in het licht van het komende regeeringsjubileum onzer Koningin. Tot welke kerk wij ook behooren, óf. mogelijk, niet behooren, wij zijn allen onderdanen van het gezag, dat God over ons gesteld heeft: ongeacht ook al weer, of wij hierin de Goddelijke leiding al dan niet erkennen. Het is van belang dit laatste op te merken, want hieruit vloeit als vanzelf de gevolgtrekking voort, dat wij wel op onderscheiden motieven of belijdenis straks het jubileum meevieren, maar dat wij ons toch in één nationaal verband samenvoegen. Het programma, dat z.g. neutrale Oranjevereenigingen voor de viering van de verjaardagen onzer Vorstin ontwier pen, heeft helaas in menige plaats het belijdend deel der bevolking gedwongen tot aparte feestviering over te gaan; maar bevredigen kon dit toch niet. Hier is een algemeene vereeniging op haar plaats, doch het programma dient dan ook zoodanig te zijn, dat allen zonder gewetensbezwaar kunnen meedoen. Men werpt ons graag voor de voeten, dat wij een schotjes-en-hokjes-geest aan- kweeken; dat wij zooveel mogelijk schei ding willen brengen onder de zonen van eenzelfde volk. Er is eenvoudig niets van waar. Als het kan en mag zoeken wij niet een afzondering, maar het sa mengaan. Straks bij het regeeringsjubi leum hopen wij de eenheid van ons volk zooveel mogelijk tot uiting te brengen door een waarlijk nationale feestviering. En het is wel zeer te betreuren, dat Man door den bliksem gedood Hindeloopen door windhoos geteisterd Groote schade aangericht Opnieuw heeft in verschillende plaatsen van ons 1 and gister een hevig noodweer gewoed, waardoor groote schade werd aangericht. Het ergst werd wel geteisterd het stadje Hindeloopen en omgeving. Tegen het eind van dei. middag kwam uit het IJsselmeer een wervelwind op zetten, welke over het stadje trok en alles greep wat hem in den weg kwam. Tegelijkertijd werd het stadje door een hagelslag van zeldzame hevigheid getroffen. Omstreeks hall vijf kwam met een dreigend zwarte lucht de hoos uit het IJsselmeer uit de richting Molkiwerum aanwervelen. Zij nam haar weg over het schiereiland waarop Hindèloopen ligt. Een groote zwarte zuil, gevogd door een kleine, zweepte door het land en zoog alles omhoog, dat zij tegenkwam: het water uit de vaart, de mest van het land, de beesten uit de weide. Van een vee- beslag van 35 runderen werden er 33 door de kracht van de hoos in een sloot Een houten barte, een soort draaibrug, werd van haar steng gelicht en ver weg in splinters geslagen. Werklieden aan den dijk, die voor het noodweer waren gaan schuilen vonden bij bun terugkomst kruiwagens, hout en ge reedschap niet meer terug. De hoos had alles weggeslingerd. Wervelend verdween zij, na nog een molen ernstig te. hebben beschadigd, mWas het stadje Hindeloopen gespaard ge spaard gebleven voor de alles ontwrichtende kracht van de waterhoos, teeelfder tijd ont lastten zich boven de bebouwde kom regen en hagelbuien van een hevigheid, welke zelfs de oudste inwoners zich niet herinneren. Hagelsteenen als duiveneieren sloegen met woedende kracht alle vensters, die op den oostenwind lagen, in stukken. Van de open bare school gingen meer dan honderd ruiten aan scherven en van een zevental gemeente woningen bleef geen glas heel. Tal van par ticuliere woningen moesten het evenzeer ont gelden. Niet één wonmg, die een raam op den oostenwind had, is gespaard. De groote re genval maakte de schade nog grooter dan ds hagel reeds had aangericht. Bij alle materieel verlies is het gelukkig te constateeren, dat geen persoonlijke ongeluk ken bij dit noodweer zijn te betreuren. Om vijf uur klaarde het weer op. BLIKSEMINSLAG TE BORCULO BORCULO, 12 Augustus. Vanavond om streeks half zeven sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem in de boerderij van den heer Voorst aan den Lichten/horst alhier. In een ommezien brandde een groote steenen schuur geheel af. Het hierin aanwezige vee, zes kalveren en twee varkens konden met moeite worden gered, doch de geheele oogst van hooi en rogge ging verloren. Door de gunstige windrichting bleef het huis behou den. De brandweer, die gewaarschuwd was, heeft men niet ter plaatse gezien. IN HET MAASKANT GEBIED HERPEN, 1-2 Aug. In het Maaskantgebied is ook vandaag veel schade door bliksem en onweer aangericht. Te Lith richtten zware regen- en hagelbuien groote schade aan. Te Herpen sloeg de bliksem in het torentje var. een oude kapel op de Koolwijk, zonder brand te veroorzaken. Te Huisseling moesten tal van elec- trische- en radiogeleidingen het ontgelden. zooals we lazen hier en daar Christe lijke organisaties laat ons hopen: on bedoeld aanvankelijk gepasseerd zijn, Deze samenwerking behoeft niet tot een „neutraal" programma te leiden, in tegendeel, men kan rekening houden met de geestelijke stroomingen. Er kunnen kerkdiensten gehouden worden; in over wegend orthodoxe plaatsen kan op plein of markt gewijde muziek gespeeld worden; men kan optochten en kinder spelen organiseeren, waartegen niemand bezwaar heeft; de mogelijkheden zijn vele. Dan wordt de feestviering alge meen; d.w.z. heel de bevolking kan er zonder bezwaar aan deelnemen; de een heid der natie komt dan op treffende wijze tot uiting. Men stelle echter wat op dit en ook wel op andere terreinen der samenleving mogelijk is, niet als regel voor alle maat schappelijk verkeer. Waar een alge meene organisatie onaanvaardbaar is, omdat onze levensovertuiging er in 't gedrang zou komen, streven we naar organisatie onder eigen banier. Want dan alleen kunnen we tot nationale sa menwerking geraken. BLIKSEM IN HEISTELLING GESLAGEN Treinverkeer gestremd Tusschen Z alt bommel en Gel de r m a 1 s en, in de nabijheid van Waarderiburg, is gisteravond omstreeks 6 uur, de bliksem geslagen in een hei stelling, die langs de spoorlijn stond. De stelling viel om en kwam op de bovenleiding van de spoorlijn terecht, welke werd vernield. Het gevolg hiervan was, dat het verkeer met de electrische treinen niet meer moge lijk was. Om den dienst zooveel mogelijk gaande te houden werden enkele Diessel- treinen ingelegd, maar hierdoor kon men niet voorkomen, dat het treinverkeer een zeer aanmerkelijke vertraging ondervond. Een deel van de treinen van en naar den Bosch werd over Arnhem en Amersfoort geleid. De D-trei-n no. 197, die om 7.03 in Utrecht moest aankomen is over Amersfoort en ver der over Hilversum naar Amsterdam ver voerd. De trein had ongeveer 2Yi uur traging. De gewone uurtreinen hadden even eens zeer groote vertraging. Direct na het ongeval is men met alle macht en met veel materieel aan het werk gegaan om de bovenleiding te herstellen. Om half elf was men hiermede zooveel, ge vorderd, dat weer met electrisch materiaal over één lijn kon worden gereden, waardoor de vertraging in den treinenloop aanmerke lijk kon worden verminderd. NOODWEER TE GORINCHEM Op sommige plaatsen een halve meter watef Onze correspondent te Gorcum schrijft: Gistermiddag ontlastte zich een geweldige onweersbui boven de stad, gepaard met La- gelslag. De hagelsteenen waren buitenge woon groot en veroorzaakten een geweldig lawaai op de ruiten. Toen de ha gal wat minderde viel de regen bij stroomen nee) Zooveel water konden de riolen niet ver werken zoodat in minder dan geen tijd ge heele stadsgedeelten blank stonden. In enkele minuten tijds was het water op sommige plaatsen tot 70 c.M. gestegen. Vanzelfsprekend ondervond men het meeste last in de laagste gedeelten der Veel last ondervond men op het Wilhel- minaplein en in de Pompstraat. Aan de z.g. Krommenhoek bereikte het water een hoogte van 5070 cJVl. De Kwekelstraat kreeg ook beurt; de geheele straat stond blank tot zelfs een groot stuk van de Haarstraat toe. Het was voor veie huismoeders een nare geschie denis daar het water bij zeer velen enkele decimeters in de kamer stond. Hier kwam nog bij dat het rioolvuil begon te drijven. Dit was vooral het geval in de Lingewijk, waar een hinderlijke stank zich verspreidde. Men beschikt daar wel over een electrische bemaling, die automatisch in wer king treedt, doch zij werkte natuurlijk juist gisteren niet, daar het gemaal defect bleek. Gelukkig is het met de bui bij „water schade" gebleven. Van ongelukken door blik seminslag hoorden we niet dan in een heel enkel geval, dat echter niet veel te beteeke- nen heeft gehad. GROOTE BOERENHOFSTEDE AFGEBRAND BEEK (L.), 12 Aug. Op de bekende boe renhofstede „Brentlage" te Kleing hout is vanmiddag tijdens een zwaar weer boven de gemeente Beek (L.) de lin kervleugel dezer boerderij, bevattende stallen en schuren, door het hemelvuur getroffen en in vlammen gezet. In deze gebouiwen bevonden zich ter wijl het overige vee in de weide liep nog twee paarden, een stier en een veertiental varkens, welke tijdig in veiligheid konden worden gebracht. De brandende gebouwen bevatten voorts ruim 8000 k.g. zaadgerst, dde in twee partijen was gereinigd en binnenge bracht, verder een groote hoeveelheid koren en gerst van den vorigen oogst, alsmede landbouwmachines, melkmachines en een voorraad meel. Alles ging in het vuur loren. Bij gebrek aan waterleiding bij deze af gelegen boerenhofstede kon de gemeentelijke brandspuit, die alleen kan aansluiten op de waterleiding, niet optreden. Er was slechts een groote poel op de binnenplaats der boer derij aanwezig, die voldoende water bevatte voor het blusschen van den brand. Daarom werd onmiddellijk de groote motorspuit van Geleen gerequireerd. In korten tijd was deze ter plaatse. Met drie stralen werd het vuur bestreden. De schade op de boerderij, die een der oudste en omvangrijkste hofsteden in deze gemeente is, en toebehoort aan den heer Franssen-Merckelhach, bedraagt naar schat ting 15.000 tot 20.000 gulden en wordt door verzekering gedekt. BLIKSEMINSLAG TE HAASTRECHT HAASTRECHT, 12 Aug. Hedenmiddag om streeks drie uur sloeg de bliksem in eer hooischelf, staande op het terrein van de /boerderij, bewoond door den landbouwer yan Vroed. Direct sloeg de vlam uit. De te hulp geroe pen Haastrechtsche spuit kon het vuur niet mees/ter worden en de hulp van de Goudsche brandweer werd daarom ingeroepen. Intus- schen was ook een nabij staande schuur, waarboven ook veel hooi geborgen was, door het vuur aangetast. Hier konden de 40 daar aknwezige varkens en de landbouwgereed schappen tijdig in veiligheid worden ge- baacht. Hooischelf en schuur brandden ge heel uit. De schade, ca. f 6000.wordt door verzekering gedekt. ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN - BURMANiAHUIS GROOT N00R0H0LLAN0SCHE VAN 1845 AMSTERDAM - VAN BRIENENHUIS DUBBELE GARANTIE VOOR ALLE VERZEKERDEN BLIKSEM IN KERKTOREN GESLAGEN RESTEREN, 12 Aug. Tijdens het hevige onweer, dat vanmiddag boven de Betuwe woedde, sloeg de bliksem in den toren van de Ned. Herv. Kerk aldaar. Er ontstond geen brand, maar in de spits werden zeven gaten geslagen, ter wijl vele tientallen leien werden ver nield. De toren is tegen blikseminslag ver zekerd. VROUW BEWUSTELOOS GESLAGEN HEERENVEEN, 12 Augustus. Vanmiddag werd te Nieuweschool, onder deze gemeente, de woning van den heer S. Waayer door den bliksem getroffen. Er ontstond geen brand, maar de bliksem veroorzaakte een ware chaos. De schoorsteen en een aantal pannen werden van het dak geslagen, de r; werden uit de muren gerukt en de inboedel werd door elkaar geworpen. De vrouw des huizes werd bewusteloos op den grond vonden. Zij bleek door den bliksem getroffen te zijn, waarbij haar de kleeren vrijwel van het lichaam waren gescheurd. Zij had brand wonden opgeloopen en was verder ook ge wond door rondvliegende meubelstukken. Zij is opgenomen in het ziekenhuis van Heeren veen, waar haar toestand naar omstandighe den bevredigend bleek. HUIS AFGEBRAND ROSSUM, 12 Augustus. Vanmiddag om zes uur sloeg bij onweer de bliksem in de met riet gedekte woning van de Wed. A. Delmijn, gelegen aan de Burgstraat. Er ont stond brand in het achterhuis en spoedig stond de woning, welke huisvesting bood aan de gezinnen van P. de Lang, H. Wuits en de Wed. Wuits in lichter laaie. De brandspuit was weldra ter plaatse, doch bleek helaas defect" te zijn. Het huis brandde geheel af. De inlboedel van de Wed. Wuits, welke niet was verzekerd, kon voor een groot gedeelte worden gered. Beide andere inboedels, die verzekerd waren, gingen verloren. NOODWEER BOVEN DE PEEL Verscheidene varkens en tallooze bijen gedood VENLO, 12 Aug. Donderdagavond heeft boven de Peel een hevig onweer gewoed, dat vooral het dorp Horst en omgeving heeft ge troffen. In de verschillende gehuchten rond Horst is de bliksem in te velde staande oogst- mijten geslagen, waardoor zij in vlammen opgingen. Ook is de bliksem geslagen in een aantal stallen, waardoor verscheiden varkens en een schaap werden gedood. Bovendien zijn talrijke hoornen door den bliksem getroffen. Verscheidene bijenvolken, welke in kor ven op de Peel waren geplaatst en die waren uitgevlogen, zijn door regen en onweer ver rast, waardoor tallooze bijen om het leven zijn gekomen. TE KERKDRIEL KERDRIEL, 12 Aug. Bij een onweer, dat ruim twee uur duurde, sloeg de bliksem de woning van den heer M. Lansaal aan den Maasdijk alhier. In een oogwenk stond in lichter laaie. Van den in/boedel kon slechts zeer weinig worden gered. Het huis ging geheel verloren. NOODWEER IN DE ALBLASSER- WAARD Wegwerker door den bliksem gedood (Van onzen correspondent) GROOT-AMME3RS, 12 Aug. Vanmiddag omstreeks hallf vier is boven deze gemeente en de naaste omgeving een waar noodweer Onophoudelijk schoten bliksemstralen, ge volgd door knetterende donderslagen uit, een wolkbreuk zette den polder blank, zoodat binnen een half uur het water in de vaarten met 40 duim was gestegen en groote hagel steenen sloegen het te velde staande gewas neer. Helaas heeft de inslaande bliksem ook een doode gevergd. De 43-jarige wegwerker T. van Arkel uit Goudriaan, die op den pro vincialen weg tusschen Schoonhoven en Goudriaan aan den arbeid was is getroffen en op slag gedood. De man laat een vrouw en drie kinderen Zooals begrijpelijk heeft dit sterfgeval groote ontroering gewekt. De bliksem is in deze gemeente ook inge slagen bij den landbouwer H. Broer, waar van een koe, welke in de weide stond, werd gedood. Ook in de omgeving heeft het onweder hevig gewoed. Te Haastrecht zijn enkele hooibergen ge troffen en verbrand; ook daar werd vee in de weide gedood. „Nationaal Centrum" werkt Prinselijke belangstelling ZEIST, 13 Augustus. De plechtige openstelling van den hoofdzetel van het Nationaal Centrum op huize „Schoon oord" en daaraan verbonden de opening van het eerste steunpunt op kasteel „Hardenbroek" is begunstigd door bij zonder goed weer. De elite van Oranjeminnend Nederland 'had zich op het gazon, voor het prachtige .Schoonoord" gelegen, verzameld. Allereerst was er de Prins der Nederlanden Z.K.H. Prins Bernhard, daarnaast het bestuur, de Minister van Sociale Zaken Prof. Mr. C. P. M. R o m m e, zes generaals, waar onder de commandant van het veldleger Z.Exc. G. J. J. Baron van Voorat tot Voorst, diverse oud-generaals, de commis saris van H. M. de Koningin in Utrecht en tal van anderen, wier namen te noemen ons te ver voert. Hun werd door den voorzitter, Baron Bentinck, een hartelijk welkom toege roepen. Tijdens 'de plechtigheid cirkelden vliegtuigen boven „Schoonoord". Een vliegtuig uit Schiphol bracht onzeu bloemrijken Prins die zich altijd met een anjer tooit een aardige attentie eh wierp 3000 van deze schoone bloemen uit. Nadat wandelend een noenmaal was ge bruikt, trok het geheele gezelschap per auto's naar het in de 12e eeuw gebouwde Kasteel „Hardenbroek", dat eenige kilome ters verder gelegen is, het Utrechtsche land in. Prins Bernhard was de eerste, die door Baron van Hardenbroek tot Hardenbroek (die deze erfbezitting van zijn geslacht voor dit doel beschikbaar stelde) werd verwel komd. Daarna volgde 't geheele gezelschap. Wat Hardenbroek te zien geeft Op het Kasteel is, behalve wat men aan het historisch slot zelf ziet van nationale beteekenis, thans een tentoonstelling inge richt, waarbij men inzendingen kan bewon deren van: de Ned. Spoorwegen, K.L.M.. Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, P.T.T., het Departement van Waterstaat, de K.N.A.C., A.N.W.B., Ned. Ver. voor Luchtbescherming, Economische Voorlichtingsdienst. Kon. Ver eeniging Koloniaal Instituut, Ned. Vliegtui- genfabriek Fokker, vliegtuigenfabriek Kool hoven, diverse scheepvaartmaatschappijen, het Ned. Scheepvaartmuseum, 't Departe- NATIONAAL CENTRUM GEOPEND De autoriteiten tijdens de lunch in den tuin van Schoonoordte Zeist. Geheel links de Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, Jhr Dr L. N. Bosch Ridder van Rosenthal, derde van links Z.K.H. Prins Bernhard, daarnaast Minister Romme en Baron van Voorst tot VoorstCommandant van het Veldleger eri Vice'Admiraal Quant N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK» gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven a 100% gij (Koers van omwisseling lOOVfc %)4 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen en het ZONDAGSBLAD Ook gisteren hebben onweders boven gedeelten van ons land gewoed. De Karimata heeft geen succes gehad. De Synode der Ned. Hervormde Kerk heeft de werkzaamheden beëindigd. Indrukken van de tweede Zendmgs- conferentie te Lunteren. Een boodschap van Tsjang Kaï Sjek aan het Chineesche bezette gebied. De Japansche teistering van het Woe^ Han-gebied PfiAKTIJKËXAMEWS BOEKHOUDEN Middenstands - diploma Boekhouden M.0. Handelskennis L.0. Frans, Duits en Engels F .O. Wiskunde L.O. en M.O.Ü blederl., Engelse ert DuiCsë Handelscorrespondentie Hoofdakte}^.1; u„ï.c".S •Mck.mGcePT w ZEFRGOED J CAFI RAft EN KOUD WATER OP ALLE KAMERS 't KAMERS MET ONTBIJT- f-3 M ET BADKAMER -f-4- J RIJKS-TELEFOON STROOMEND WARM - ERNEST 1RROY CHAMPAGNE CACHET ORANGE „Sec" Goüt Américaln Gen.-Agent: ANDRé EERSTENS, Tilburg ment van Defensie en de Nat. Luchtvaar^ school. Het geëxposeerde biedt alzoo een beeld van het Ned. leger, het verkeer en de lucht bescherming. Het doel is opvoedend te wer ken, te laten zien hoe de ontwikkeling in! den loop der jaren is geweest, doch ook, wat er geschiedt op dit terrein. Aardig is de verkeerskamer of de kamer voor de Ned. Ver. voor Luchtbescherming. Het nationale hart gaat hier sneller kloppen. Het is een noodzakelijk werk .van groote beteekenis. Dat was ook het oordeel van Prins Bernhard, toen hij op de slotbrug af scheid nam van den organisator van dit alles, den heer E. R a am s, wien Hij ook zijn dank betuigde. Dr H. COLIJN HERSTELD Naar wij vernemen is thans met zekerheid te zeggen, dat de minister president Dr. H. Colijn as. Maandag zijn werkzaamheden op Het Departe ment weer zal hervatten. Twee tankschepen op Het Holl. Diep in beslag genomen Als gevolg van de confiscatie der oliebronnen in Mexico Twee Duitsche olietankschepen van da N.V. Hugo Stinnes Haven Mij. te Rotter dam, elk met circa 5 k 600 ton benzine ge laden, zagen gistermorgen om half elf op het Hollandsch Diep, toen ze op weg wa ren van Antwerpen naar Duitschland, plot seling hun reis onderbroken, doordat in opdracht van een eigenaar van oliebron nen in Mexico, er gerechtelijk beslag op werd gelegd. Dit hangt samen met de con fiscatie door den Mexicaaaschen staat, van de oliebronnen binnen zijn grenzen. Door deze inbeslagname wordt den Mexicaan- schen staat dus het recht op deze olie be twist. De beide tankschepen zijn naar Pa- pendrecht gesleept, waar ze zullen blijven liggen tot ze worden vrijgegeven. SOERABAJA, 13 Augustus. (Aneta). De machines van de hier ter stede gebouwde tmbaggermolen „Soengei Liat" zijn voor de eerete maal, bij wijze van proef, in werking gesteld. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat de proef een uitstekend verloop heeft -gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1