Jliruui r gritertft (tEmtmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken Algem. Synode Ned. Herv. Kerk atjontiEtr-'-nrijS: Per kwariaal in Leiden en in plaatsef) waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week -0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 No. 6466 WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1938 19e Jaargang 3irtj£rtmtieprf(?en: Van 1 tot 5 regelsIJ7'/> Elke regel meer - 0.22' /i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regelsf 2.30 Elke regel meer 0.45 Voor het bevragen aan 't burèao wpidt berekend .<yj£<.M,rJttlO WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING EN BUDGET Het „Dagblad van Noord-Brabant en Zee land" is niet geheel tevreden over het geen we een dezer dagen aan haar adres meenden te mogen opmerken. Hetgeen we eerlijk gezegd ook niet ver wachtten In het bijzonder werd gemist een ant woord onzerzijds op de vraag hoe de werk loosheid te keer moet worden gegaan. Wij vermoeden, dat onze opponente op diï punt zelf over een definitieve oplossing niet beschikt. Ware het anders, we zouden deze stellig vernomen hebben. .Voor ons staat hei' zoo in dit opzicht: Wie beweren d e oplossing van het werk loosheidsprobleem te weten, kermen het niet en velen, die eigenlijk moeten toegeven, dat ze even onmachtig zijn, komen er niet voor uit. We nemen intusschen aan, dat het „Dag blad" zich beperken wil tot de tijdelijke be- 6trijdingspogingen, waarbij nimmer mag worden vergeten, dat onze conjunctuur in Zeer sterke mate beïnvloed wordt door de algemeene wereldconjunctuur. Het jongste conjunctuurbericht van het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Ned. Economisch Instituut heeft daarop nog eens scherp de aandacht gevestigd. Te verlangen, dat iemand dit acute, zeel- zijdige probleem der werkloosheid tot volle oplossing zou brengen zij bet maar op papier komt ons daarom al evenmin redelijk voor. Op dit gebied wordt gewerkt met tien tegen twintig verschillende sugges ties, waarvan een ieder het beste hoopt maar eigenlijk niemand de zekerheid heeft, dat ze partieel of te samen tot het gewensjh. |tc doel zullen leiden. We kunnen slechts doen wat onze hand vindt om te doen en dat hebben we te doen met al onze macht, opdat het, ook uit zede lijk oogpunt, zoo funeste kwaad der werk loosheid zooveel mogelijk wordt ingeperkt. Zelfs heeft het geen zin in dit verband te spreken oyer honderden millioenen, die toch niet op zeer korten termijn op behoorlijke Wijze te verwerken zijn. We zijn dit piet pa ter Beaufort en andere verstandige, bezon gen kenners em beoordeelaars, die niet alles op één kaart zetten, roerend eens. In de suggesties, welke we bedoelden, schuilt ook o.i. menig voortreffelijk element. Maar wat zegt dat? Het gaat om mogelijk heden en om het effect En wat weten we indien we ons niet achter algemeene frases jviUen verbergen daarvan af? Het is misschien niet aardig, maar cle vraag is toch alleszins rationeel: zijn we ook maar eenigszins op de hoogte omtrent ide mogelijkheden en de uitwerking van de velerlei denkbeelden, die ten aanzien van 'de werkloosheidsbestrijding zijn aan de hand gedaan? Is er vaak niet meer een pro- beeren, een experimenteeren, dan een han delen naar vast, welomlijnd projetc? Waar komen we uit? Zijn we bereid die dictatuur pp sociaal-economisch gebied te aanvaarden? Tot concrete, niet individueele, maar rich ting gevende, beantwoording van deze en (velerlei andere vragen is het nog nimmer gekomen. We verwijten op dit punt niemand ieis, omdat het alles zoo uiterst moeilijk is. Men leze er redevoeringen, publicaties en con gresverslagen maar op na. .Toch zeggen we, dat aan do zaak tier werkloosheid de uiterste zorg moet worden besteed. Allereerst .door haar zuiver te stel len en niet te doen alsof ooit alle werk loosheid kan worden uitgebannen. Alle ge zonde bestrijdingsmiddelen behooren te wor den onderzocht en, indien ze nuttig worden bevonden, te worden toegepast. Dat de werkloozen niet van den wal in 'de sloot mogen komen, zal daarna niet uit het Oog mogen worden verloren. Op dit punt leert ons het buitenland, welke vormen.van ongezonde, niet doeltreffende hulp er zijn. Daarmee rekening te houden is volkomen reëel, terwijl het juist uitermate gevaarlijk 'droomen kan zijn door een beleid te volgen, waarvan gelijk we elders hebben kun nen constateeren uiteindelijk werkenden en werkloozen steeds de dupe zijn., Valsche vergelijkingen tusschen werkloos- heidsbestrijding en defensie wijzen we in 'dit verband af. Wie het tracht voor te stel len alsof de laatste wordt begunstigd ten koste van de eerste, maakt zich schuldig laan onwaarachtige volksvoorlichting. Steeds meerderen schijnen zulks den laatst^n tijd pirbaar te acihten,- Wij behooren tot dezulken niet, evenmin als we droomen van onbegrensde budget- aire mogelijkheden. Die bestaan nergens en ook niet in Nederland. Geen enkel ernstig, verantwoordelijk man gelooft er aan. Wil het „Dagblad" dollar en pond achter na bij een gedwongen uitgaven-politiek? Zij spreekt dan een groot woord, dat aan .va banque-politiek doet denken, gelaten uit. Zou haar wensch worden vervuld waar- Pm zouden .we onzen gulden maar niet (direct belangrijk beneden den tegenwoordi- gen koers van de genoemde valuta brengen? dan zijn we allerminst uit den nood Eer jiet tegendeel, schijnt ons ïe verwachten. [Anderen zullen zich allerminst door ons den Weg laten voorschrijven. En in een interna tionalen monetairen strijd zien we de zege allerminst aan onze zijde. Is het „Dagblad" van tegenovergesteld ge- Voelen? Dan zien we dat als een droom en niet" eens een schoonen en het sugge- roeren van heilzame gevolgen van een nieu we radicale muytdepreciatie als het opwek ken van overspannen verwachtingen, welke -» omdat zo niet reëel zijn niet ongevaar lijk mogen worden geacht. Want in den wedren zullen 'd© prijzen het steeds van de JiOQncn, WÏBM. K.L.M.-vlucht naar Zuid-Afrika De routo vastgesteld 's-GRAVENHAGE, 9 Augustus. Naar wij vernemen heeft de Zuid-Afrikaan- sch© regeering aan de K.L.M. toestem ming verleend tot het uitvoeren yan een speciale vlucht van Nederland naar de Unie van Zuid-Afrika, in verband met de plechtige herdenking van den Dingaansdag in December a.s. De vlucht zal wnrden gemaakt van 10 tot 31 December, vermoedelijk met 10 passa giers en een uit 5 opvarenden bestaande be manning. Gezagvoerder zal de heer J. E. Scholte zijn, tweede bestuurder de heer A Viruly. De thuisvlucht zal op 26 December wor den aanvaard. Lord Baden Powell Zooals men weet, was Lord Baden Powell onlangs zeer ernstig ziek en vreesde men het ergste. De bejaarde leider van de Pad vindersbeweging kwam er echter weer bo ven op, en al is hem een jaar rust voorge schreven, het gaat met hem thans weer re delijk goed. Dit kan men o.a. afleiden uit het bericht dat Lord Baden Powell met 440 leiders der Padvindersbeweging uit Liver pool is vertrokken voor een tocht naar IJs land, Noorwegen, Denemarken en België; Lady Baden Powell vergezelt hem. Hij zal het schip in de havens niet verlaten, doch wel buitenlandsche leiders ontvangen. Flottiljegeleider Tromp De flottilleleider „Tromp", die gebouwd is op de werf van de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij, zal op 17 Augustus a.s. door den bouwmeester worden overgedra gen aan de Koninklijke Marine. De indienststelling van dit schip zal ge schieden op een nader door H. M. de Ko ningin te bepalen datum. Vertraging van de „Johan de Witt" AMSTERDAM, 9 Aug. De K.V. Stoom vaart Mij „Nederland" verzoekt mede te "deelen, dat telegrafisch bericht is ontvan gen, dat het s.s. „Johan de Witt" op Vrijdag 12 Augustus a.s. te Villefranche en Genua zal •arriveeren. Verwacht wordt, dat het schip Zaterdag 13 Augustus in den namiddag van Genua zal vertrekken. In verband hiermede zal de boottrein van dit schip Vrijdag a.s. op de •gewone tijden uit Nederland vertrekken en wel uit Den Haag om 11.22 uur-, Utrecht 12.19 uur, Arnhem 13.12 uur, Nijmegen 13.36 uur. De aansluitende treinen vertrekken uit Amsterdam C.S. om 11 uur en uit Rotter dam-Maas om 11.23 uur. De boottrein zal Zaterdagochtend op den gewonen tijd te 8.47 uur te Genua arriveeren Het definitieve vertrekuur van de „Jo han de Witt" uit Genua zal nog nader worden medegedeeld. BEZOEK VAN AMERIKAANSCHE BOEREN Op het oogenhlik zijn 63 Amerikaansche farmers uit Ohio, onder leiding van den hoofdredacteur van een landbouwblad, dat elk jaar reizen naar Europa organiseert, op veg naar Frankrijk, om van daaruit Zwit- erland, België, Nederland, Engeland en Schotland te bezoeken. KERKNIEUWS EVANGELISCH LUTHERSOHE KERK genomen: Naar Wildervank DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen: Te Broek op Langendijfc, P. Oostexbaan te Hilversum. Jongbloed's „dundruk" zakbijbel de ideale bijbelóók voor de r AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. A. E. Kolkert te Harderwijk hoopt Zondag 25 September a.s. zijn intrede te doen in de Ned. Herv. Kerk van L o p i- kerkapel, na bevestigd te zijn door Ds. J H. van Paddenburgh te Elspeet. Zondag 7 Aug. werd in de Ned. Herv. Kerk te Willig e-L angerak in de voonm.-godsdienstoefening bevestigd de heer N. O. Steenbeek, cand. t. d. H. D. De bevestiging geschiedde door zijn vader, Ds. R. Steenbeek te Zetten, met een predi katie over Jesaja 4068. Aan de handop legging namen behalve de bevestiger deel consulent Ds. H. Ewoldt van Bergambacht en Ds. J. E. Klomp van Barneveld, oom van den bevestigde. Des namiddags verbond de nieuwe leeraar zich aan zijn gemeenten met een predikatie over Johannes 17 20 en 21. Na de prediking werden de gebruikelijke toespraken gehouden. De nieuwe predikant werd daarna toegesproken door ouderling K o o m a n, burgemeester Schuman, zijn voorganger Ds. de Leeuw van Polst en den consulent Ds. Ewaldt, die liet zingen Ps. 106 26. Uit verschillende plaatsen, waar Ds. N. O. Steenbeek in zijn jougd heeft gewoond had den zich velen opgemaakt om deze plechtig heid bij te wonen. In beide diensten vulde een groote schare het kerkgebouw. Ds. E. Pvstma nam wegens vertrek naar Heeg afscheid van de Nederlandsch Hervormde gemeente te N i e u w-B e e r t a. Aifscheidstekst was Rem. 8 35a. BEVESTIGING Ds. P. DE LOOZE Ons wordt meegedeeld, dat de tekst v mede Ds. P. d e L o oz e Zondag j.l. te Gouda zijn zoon Ds. E. E. de Looze bevestigde, was 1 Cor. 3 vb. 9 en niet, zoo als gemeld is, 2 vs. 9. HET NIEUW-HEIDENDOM IN DUITSCHLAND Het nieuw-heidendam oefent wel eeruge zuigkracht op de kerk. Waren in 1933 e eerstvolgende jaren in Duitschland de toe tredingen tot de kerk talrijk en de uittre dingen weinige, in 1936 zette een omgekeerde beweging in, die in 1937 hier en dsar'hooge cijfers te zien gaf. Zoo zijn in Thüringen in 1937 14.065 personen uit de kerk getreden, viermaal zooveel als in 1936, terwijl in 1937 daar 1461 personen tot de kerk toetraden, in 1936 ruim 3000. Rapporten De zaak-Snethlage DINSDAG, 9 Augustus. Na opening, vaststelling der notulen en agenda-aanvulling. Wordt in behandeling ge nomen een schrijven van de Kerkvoogdij van B r i e 11 e, de mededeeling bevattend, dat ze inzake den aanslag in hooger beroep was gegaan bij den Raad van Beroep, en vermindering van den aanslag ontvangen had, maar niet voldoende naar haar oordeel. Zij vraagt welke stappen verder kunnen worden gedaan om een Synodale uitspraak te verkrijgen. Aan haar zal worden geant woord dat inwilliging van haar verzoek bui ten de competentie der Synode ligt. Vervol gens wordt behandeld een schrijven van den kenkeliijken ontvanger te Zwolle met ver zoek om toezending van een stel kaarten van het bevolkingsregister en de vraag of deze kaarten ook voor officieel gelden. Ge antwoord zal worden, dat de kaarten (die hier beschikbaar worden gesteld) niet offi cieel, noch voorgeschreven waren, maar door de Synode aangeboden werden. De President stelt aan de orde het rap port van Ds v a n Z w e t over de wijziging van art. 14 van het Regl. op het Pensioen fonds, dat ter inzage was gelegd. De con clusie wordt nu ongewijzigd aangenomen. Ds. Oosthuys rapporteert vervolgens over 5 missiven ingezonden door Ds. F. J. Krop, betreffende Ds. J. L. Sneth- lage. Dit rapport wordt behandeld. Over de behandeling en de conclusie in het genomen besluit kunnen geen mededee lingen worden gedaan. De heer De Haas rapporteert over een schrijven van het Voorbereidend Comité voor het Chr. Wereld-jeugdcongres verzoe kende steun voor de le Wereld-conferentie der Chr. Jeugd in Juli en Aug. '39 te hou den, die beschouwd wil worden één te zijn in de rij der oecumenische conferenties, waarvan Oxford en Edinburgh de belang rijkste zijn. Gevraagd wordt van het als waarborgfonds benoodigde bedrag van f 5000 1ÖOO.van de Alig. Syn. te mogen ontvan gen. Het rapport stelt voor f 200 toe te staan voor dit doel, om daarmee een blijk van be langstelling te geven, maar als zijn oordeel uitsprekend, dat het in de eerste plaats den weg der Jeugdorganisaties ligt dit drag bijeen te brengen. Geloof en Kerkorde van de Beweging voor „Geloof en Kerkorde' betreff. het rapport van de 2e wereld-con ferentie. Aan de Synode wordt gevraagd een oordeel hierover uit te spreken. Voorgesteld wordt door de commissie, dit verzoek in de handen der Syn. Commissie te stellen, omdat de tijd thans te kort is zich een oordeel over den inhoud te vormen. Na eenige discussie wordt dit voorstel aanvaard. Ingekomen was een verzoek om rehabilii- tatie. Overeenkomstig de conclusie van het rapport, door Ds. O o r t h u y wordt besloten. Kerkelijk bevolkingsregister De heer Hardenberg rapporteert over een verzoek van de Vereen, van Kerkvoog dijen om een inspecteur aan te stellen, die toezicht houdt op het in orde brengen het kerkelijk bevolkingsregister, in die ge meenten, welke subsidie ontvangen uit de Synodale fondsen. De conclusie luidt ongun stig. Zulk een inspecteur zou de functie krijgen van curator. Er zou een stap worden gezet op den weg naar de bureaucratie. Het ligt op den weg der kerkvisitatoren, op zaak acht te geven. Geschreven zal worden, dat het niet wenschelijk wordt geacht, het verzoek in te wilgen. Aan kerkvisitatoren zal opgedragen (in het off. orgaan der kerk) over de naleving van art. 14 sub 9 RegL voor de kerkeraden te waken. Door bar. Prisse wordt rapport uitge bracht over brieven vaai het Prov. kerkbe stuur van Zeeland en den Raad van Beheer, betreffende de combinatie der gemeenten Dreischor en Sirjansland. Dreischor is tegen combinatie: doet wat het kan, het traotement op te voeren. Het class, bestuur -acht het bijeengebrachte bedrag aan den lagen kant. Het Prov. Kerkbestuur wil niet de wenscheldjkheid van combinatie uit spreken. In denzelfden geest luidt ook de conclusie van het Rapport. De Synode hiermede accoord. Daarna wordt door Ds. Barbas nog rap port uitgebracht over brieven van de ker keraden van Jukwerd en Kr betreffende combinatie van deze beide ge meenten. Beide gemeenten zijn ervoor. Het Class. Bestuur heeft geen bezwaar. Het Prov. kerkbestuur meldt, geen bericht van het class, bestuur ontvang ente hebben. De con clusie is, dat beide gemeenten behooren ge combineerd te worden, en het class, bestuur tot spoed moet worden gemaand. Na een ver klarend woord van den afgevaardigde-ter vergadering uit Groningen, wordt de con clusie aangenomen. De president verdaagt daarna de zitting tot (Woensdag 10 uur, Ds. J. L. BLEEKER f De nestor der Ned. theologen overleden Zooals gemeld, is in den ouderdom van 98 jaar te Zeist overleden ds. J. L. Blee- ker, em. predikant der Ev. Luth. Kerk en de nestor der Nederlandsche theologen. Johannes Lambertus Bleeker werd 20 April 1840 te Amsterdam geboren. 7 Oct. 1870 werd hij toegelaten tot de Evangeliebe diening en 30 April 1871 bevestigd bij de Evang. Luth. Gem. van Brielle-Hellevoet- sluis. Na 2 jaar vertrok hij naar de Rijp, welke standplaats in 1877 met Wiefelstede Duitschland verwisseld werd. In 1884 kwam ij in het vaderland terug en nam een beroep an naar Wildervank-Veendam, waar hij tot 896 werkzaam was. fn dat jaar ging hij naar Middelburg, waar hij predikant is ge weest totdat hem 1 Juli 1921 eervol emeritaat verleend werd. Jarenlang was de overledene medewerker an het Luth. Zendingsblad „Een vaste Burg", alsook aan het Luth. weekblad „De Wartburgh". Ook stelde hij Gedenkschriften over oud-Amsterdam samen. Zijn geheugen tot het allerlaatst allermerkwaardigst geble ven. Hij beschikte over een universeele ken- ;n bracht tot kort voor zijn dood het grootste gedeelte van den dag door met lezen i schrijven. Na zijn emeritaat woonde ds. Bleeker te reda en te Utrecht en nu laatstelijk te Zeist. PROTESTANTSCHE KERK ANTWERPEN Ds. P. de Haan, predikant der Protestant se kerk van Antwerpen (Nederlandsch Hervormde gemeente) schrijft ons: In verband met de groote uitbreiding der Nederlandsche Hervormde gemeente te Ant werpen is aldaar een tweede predikants plaats gesticht. Sinds 1913 verdubbelde het zielental danks hert definitieve vertrek van vele leden tijdens de oorlogsjaren. Bij Koninklijk Be sluit werd voor deze tweede predikantsplaats uit de Belgische staatskas een rijkstrakte ment van twintig duizend frank toe gekend. Naast het vele werk, voorkomend uit den groei der gemeente, wier leden heel de provincie Antwerpen verspreid wonen, wordt door den predikant en den candidaat godsdienstles gegeven aan de Ko ninklijke Athenea van Antwerpen en Ber- chem, terwijl de zielzorg voor de Protestan ten in een achttal gevangenissen, tuchtscho len en bedelaarskolonies (waarvan sommige op 45 K.M. afstand) aan den predikant is toevertrouwd.- Deze wordt behalve door den candidaat nog bijgestaan door den oud-hulp- prediker, die het vorig jaar emeritus werd, doch nog met even grooten ijver doorwerkt. Wegens de vacature van hulpprediker zoekt de kerkeraad tegen den len October een candidaat tot den Heiligen Dienst. De Hervormde gemeente te Antwerpen bestaat onafgebroken van den hervormiugs- tijd af. In de 17 e en 18e eeuw werd de „kruis-gemeente" de Brabauitsche Olijfberg genoemd. Na den Franschen tijd beleefde zij eenige jaren van grooten bloei in den Ne- derlandschen tijd, toen Vele Protestantsche ambtenaren in Antwerpen woonden e groot Protestanitsch garnizoen lag Na trok de Nederlandsch Hervormde kerk zich niets meer van de Hervormden in de zuidelijke Nederlanden aan. De Waalsche vooral de Nederduitsche gemeenten bleven behoeftige omstandigheden als verstoot* kinderen achter. Deze sloten zich aaneen tot den „Bond van Protestantsch-Evangelische Kerken, welke Bond pas in 1839 door het Belgische gouvernement werd erkend, waar bij rijkstraktementen werden toegestaan. Het volgend jaar zal hert eeuwfeest dezer herdenking worden herdacht. Na 1830 héb ben steeds Noord-Nederlandsche predikan ten, die anders dachten over hulp aan de Hervormde gemeenten in het zuiden dan de Nederlandsch Hervormde kerk als zoodanig, de gemeente te Antwerpen gediend. Zoodra de gemeente te Antwerpen de noodige gelden voor een kerkelijke toelage bijeen heeft en beroep in de tweede predikantsplaats kan worden uitgebracht, zal de gemeente evenals vóór 1830, weer over twee predikan ten en een hulpprediker kunnen beschikken. GEMENGD NIEUWS Grindgraverij ingestort Arbeider gedood APELDOORN, 10 Augustus. Vanochtend omstreeks acht uur is in het Orderbosch te Apeldoorn een ongeveer acht meter hooge wand in de grindgraverij aldaar, waar de werkzaamheden in werkverschaffing worden verricht, ingestort. De 55-jarige gehuwde ar beider M. Jonker uit Apeldoorn werd be dolven. Een tweede arbeider kon ternauwer nood worden gered. Na ongeveer zes m ten kon Jonker worden bevrijd. Met zuurstof apparaat van de brandweer werd getracht, de levensgeesten op te wekken, hetgeen niet gelukte. Dokter Stal kon slechts den dood constateeren. Het ongeval is te wijten aan onvoorzich tigheid van het slachtoffer. Hij is gaan gra ven aan een bank, waar gevaar van instor ting bestond. Hy was hiervoor gewaar schuwd. Het stoffelijk overschot is naar het Juliana ziekenhuis overgebracht. BIJ HET BADEN VERDRONKEN BREDA, 9 Augustus. Vanmiddag om- steeks twee uur is de 17-jarige jongen Dix- ner uit Loosduinen, die in de mastbosschen kampeerde, bij het baden in een waterkuil in de nabijheid van het natuurbad „De Leemputten" verdronken. De dokters Sluy- ters en Van Glabbeek trachtten met behulp van zuurstof-apparaten de levensgeesten bij het slachtoffer op te wekken, doch al hun pogingen waren vergeefsch. Kolentrein botst op locomotief Spoorlijn Heerlen-Kerkrade tijdelijk versperd Leerling-machinist licht gewond HEERLEN, 9 Augustus. Hedenavond tegen half negen zijn tusschen hef per ron en den spoorwegovergang aan de Willemstraat te Heerlen ^en kolentrein en een losse locomotief met elkaar in botsing gekomen. De losse locomotief werd door de geweldi ge schok een vijftigtal meters teruggeduwd, terwijl de eerste vijf wagons van den kolen trein uit de rails liepen. De eerste drie wa ren zoo goed als leeg, de andere twee waren met kolen gevuld. Een der eerste wagons brak doormidden, terwijl de andere dwars over de rails kwamen te staan, waardoor het geheele traject HeerlenSchaesberg— EygelshovenKerkrade werd versperd. De plaats van het ongeluk is bedekt met steen kolen uit de gederailleerde wagens. De beide locomotieven bleven na de bot sing op de rails en liepen 6lechts geringe schade aan de buffers op. De kolentrein kwam uit Eygelshoven en was geladen met kolen van de mijn Laura en Julia. De losse locomotief, afkomstig uit Amers foort, was des middags met den trein uit het Noorden gearriveerd en zou om 22.10 uur de terugreis ondernemen. De locomotief was bij het rangeeren te ver doorgereden, daar do machinist vermoedelijk niet heeft geweten, dat op zijn lijn een kolentrein in aantocht was. De machinist van den kolentrein heeft, naar aangenomen wordt, geen schuld, om dat zijn signaal op veilig stond. De leerling machinist van de losse-locomotief werd bij de botsing licht aan het hoofd gewond. Het opruimingswerk was gister in vollen gang. Tegen den ochtend kon het verkeer la de richting van en naar Heerlen weer maal worden hervat- Locomotief botst op motortractor Arbeider zwaar gewond LUTTERADE, 10 Aug. Gisteravond om streeks half zeven is op het oud-ijzer-terrein van het stikstofbindingsbedrijf der staats mijnen in Lutterade een locomotief van een rangeerenden trein in aanraking gekomen met de aanhangwagens van een motortrac tor, waarop oud materieel geladen was. De gehuwde arbeider J. H. van Oppen, die in een der aanhangwagens stond, ge raakte bekneld tusschen het materiaal, dat daarop geladen was, en den wand van den wagen. Zijn rechtervoet en linkerknie wer den ernstig gewond. Het slachtoffer is naar het Ziekenhuis te Heerlen venvoerd. Zijn toestand was vanochtend nog zeer ernstig. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De Chr. Nationale Werkmansbond vergadert te Utrecht. Bezoek aan het jongenskamp te Oud- Leusden. Te Heerlen is een kolentrein op een locomotief geloopen. (Van de Karimata geen nieuws dan zand en wrakstukken. Japansche autoriteiten beraden zich over het Russische grensincident. Japansche troepen door Hankau's eer ste defensie-linie? Brutale inbraak te Krimpen a. d. Lek. Oude i i in bedstede opgesloten KRIMPEN AAN DE LEK, 10 Aug. Gister- nacht hebben inbrekers een zeldzaam bru taal stukje uitgehaald in de woning van den 84-jarigen A. Eykelenboom, die alleen woont Gistermorgen bemerkte een der buren, de heer J. P. v. d. Graaf, dat de buiten-achter deur van de woning van den ouden man openstond. Vermoedend, dat er iets niet in den haak was, liep hij naar binnen en riep den heer Eykelenboom bij zijn naam. Een zwak geluid uit de bedstede kwam hem te gemoet. Bij onderzoek bleek, dat de heer Eykelenboom in de bedstede was opgesloten. In de woning was alles overhoop gehaald. Toen de heer Eykelenboom uit zijn benarde positie was bevrijd, bleek, dat de indringers een bedrag van f 100 hadden buitgemaakt, benevens, enkele effecten en vermoedelijk ook een spaarbankboekje, De oude man was geheel overstuur en zal voorloopig rust moeten houden. De oude man heeft 's nachts van de in dringers niets bespeurd en sliep rustig door. Daarvan heeft men gebruik gemaakt door met behulp van een stoel de bedstede zoo danig af te sluiten, dat men zonder hulp van buiten af er niet uit kon komen. Op hun gemak hebben de inbrekers de sleutels op gezocht en het geld buitgemaakt, waarna zij er vandoor zijn gegaan. Door de politie wordt een onderzoek inge steld. De roofoverval te Haaksbergen Zware straffen tegen de daders geëlscht Voor de Altmelosohe Rechtbank werd be handeld de zaak tegen de drie schuldigen aan den op 31 Mei gepleegdcn roofoverval te Haaksbergen, J. J. M.; M. H. van W. en M. H. S. allen te Helmond. Deze overval was gepleegd in de woning va Wed. ten V. aldaar. Het drietal had zich schuldig gemaakt aan diefstal van gouden en zilveren voorwerpen, onderwijl waren de bewoners, de weduwe ten V., haar dochter 'nwonende knecht bedreigd en in be dwang gehouden met een revolver. Aan M was bovendien ben laste gelegd dat hij de oude vrouw had geslagen. Bij het verhoor bleek, dat M. in de meening verkeerde, dat bij de Weduwe ten V., waar hij vroeger werkte, veel geld moest weeen. De Off. van Justitie was van meening, dat de schuld van alle drie vast stond. De edsch luidde tegen M. als de hoofddader, 5 jaar gevangenisstraf, tegen van W. 3 jaar en tegen S. 2 jaar gevangenisstraf. Na pleidooi van de Mre. Vrind en Rut gers werd de uitspraak bepaald od Dinsdag 23 Augustus a.s. Noodweer boven Haarlem Electrische trein had vertraging Boven Haarlem en omstreken heeft isteravond een hevig onweer gewoed, zoo- Is men daar in geen jaren heeft meege maakt. Het onweer kwam zeer snel op, en ging gepaard met hagelbuien, hevige slag- lens en windhoozen. De straten stonden' een oogwenk blank, doordat het water niet spoedig genoeg kon worden verwerkt. De bliksem sloeg in in de lichtinstallatie van een particuliere woning in Haarlem- Noord, zonder evenwel andere dan eenigd materieele schade aan te richten. In de ge meente Bloemendaal is de bliksem geslagen, in een lantaarnpaal, die daardoor buiten,1 dienst werd gesteld. In den electrischen trein, die om elf uu? het station Haarlem vorlaat met bestemming Rotterdam, is ter hoogte van de viaduct aan den Zijlweg te Haarlem de bliksem geslagen, met het gevolg, dat de batterijen van de mo- toren defect raakten en de trein eenige me-_ ters verder moest stilhouden. Er deden zicli een persoonlijke ongelukken voor. Eon kwartier later werd de trein opge- haald door een locomotief, die hem weer naar het station Haarlem bracht, waar de passagier in een anderen electrischen trein konden overstappen om hun reis voort te zetten Door den bliksem getroffen Landbouwer en paard gedood OOTMARSUM, 9 Augustus. Tijdens een kort hevig onweer, dat hedenavond om streeks half zeven boven Ootmarsum woed-" de, de ongeveer 40-jarige landbouwer J« Hampsink te Groot-Agelo, nabij Ootmarsum, door den bliksem getroffen en gedood. H., die met paard en wagen van de markt ie Enschedé huiswaarts keerde, wilde voor het noodweer schuilen en zocht met zijn paard onderdak in het achterhuis van café Heer- dink aan de Oldenzaalschestraat. Juist toen hij binnen was, maakte een bliksemstraal een eind aan zijn leven. Ook het paard, dat! hij bij den teugel hield, werd gedood. Het' huis liep geen schade op, VRACHTAUTO REED KINDERWAGEN AAN Inzittend kind ongedeerd AMSTERDAM, 9 Aug. Vanmiddag om streeks vier uur reed een dame met een kinderwagen op de St. Anthonieshiis aan de zijde van den Zwanenburgwal. In de bocht van het Waterlooplein bleek, dat de voetgangster, die op den rijweg wan delde, niet gerekend mocht worden tot het snelverkeer. Een zes-wielige vrachtwagen kwam bij het paseeren in aanrijding met den kinderwagen. Dit vierwielige voertuigje werd zoodanig beschadigd, dat het voor ver der gebruik wel niet meer van nut zal kun nen zijn. Het inzittende kind kwam er echter geheel ongedeerd ai, evenals de moe- De bestuurder van een gameente-auto, dié over de St. Antihoniesluis reed, zag het on geluk aankomen en sprong uit rijn wagen om het kind te redden. Inderhaast heeft de ze kindervriend echter de handrem van zijn wagen niet oi onvoldoende aangetrokken, waardoor de gemeente-auto achteruitsukkel de tegen de pui van een huis. Een winkel ruit werd versplinterd, terwijl voorts de pul eendgeiïïïiate ontzet werd. De schade aan de gemeente-auto kan miniem genoemd wor- AAN ZIJN VERWONDINGEN BEZWEKEN Op den Oostvoornsoheweg bij B r i el 1 e vond vorige week een motorongeluk plaats, waarbij de duorijder zoodanig kwam te val len, dat hij in het ziekenhuis „De Ellemeet"' ter verpleging moest worden opgenomen. Gister is de gewonde, de 23-jarige F. B., uit Vlaardingen, aan de bekomen verwondingen overleden. AMSTEL-HOTEL AMSTERDAM KAMERS ZONDER BAD vanaf L— KAMER MET BAD vanaf5.50 Uitgebreid Hollandsch Ontbijt f L— Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude Mijnhardtjes (dit zijn hartvormi ge cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 cL

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1