Qitnm £cüisrtjf (Êeurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken RYNBENDE afaonmmcntsprtj Per kwartaal in Leiden en in jflaaBen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten <&-■ Per week ..I0.18 Voor hef Buitenland bij wekeliikscB& zending 4.50 Bij dagelijksche zendingrr.530 j, Alles bi] vooruitbetaling tosse nummers 5 ct. roet Zondagsblad 77: ct aifertcntieprnjett: Van 1 tot 5 regels P 1.177» Elke regel meer P 0.22'/: Ingezonden Mededeeljngen van 1-5 regels f 2.30 Elke reget meer TJVv-f 0.45 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 38936 Voor het bevragen aan 't burttö. wordt berekend 0-10 No. 6465 DINSDAG 9 AUGUSTUS 1938 19e Jaargang Voor het laatst? De examens voor het politiediploma, vorige week in Den Haag door den Bond van Chr. Politieambtenaren in Nederland afgenomen, hebben weer eens de aandaöht gevestigd op de wijze, yraarop ten onzent de examenregeling ivoor de aanstaande polit:emannen ge regeld is. Terwijl de politie eea staats- of gemeente-instelling is, heeft de over heid zich tot heden voor de eischen, die aan het diploma van bekwaamheid wer den gesteld, .weinig geïnteresseerd en 'deze feitelijk overgelaten aan de politie- yere enigingen zelve. Deze toestand moge uit de historie zijn te verklaren, toe te juichen valt hij niet. Te verklaren is de bestaande toestand zeiden we, uit de geschiedenis. Voor heen behoefde de politieman aan be trekkelijk weinig voorwaarden te vol doen. Maar zijn taak werd immer be langrijker, vooral omdat het maatschap pelijk leven zelf voordurend ingewikkel der werd. Het onbevredigende van het ontbreken van een politiediploma drong steeds meer tot de betrokken personen door, totdat in het jaar 1900 de Algem. Ned. Pol. Bond met het afnemen van een examen begon. Gaat men de redenen na, 'die tot het uitschrijven van dit examen geleid hebben, dan leest men, „hoe onder de tegenwoordige omstandigheden velen dingen naar de betrekking van agent van politie, die dan in uniform gestoken de straat opgaan om te zorgen, dat anderen niet iets doen wat verboden is, terwijl zij zelf er geen flauw begrip van hébben, ;wat verboden is en wat een politieman [wel of niet mag doen." Sindsdien dateert de opkomst van Het diploma, waarvan de waarde ook door 'de overheid weldra werd ingezien. Maar haar belangstelling strekte zich niet genoeg uit. Zéker, zij stelde na verloop ,van. tijd benoembaarheid afhankelijk van het bezit van een dergelijk diploma, maar het verleenen van het diploma liet zij over aan de politieorganisaties, die zich hiermee zelfstandig hadden belast. Na het eerste uitreiken van het getuig schrift in 1900 is de toestand zóó gé wordén, dat de regeling berust bij de vier vakorganisaties, t. w. bij den Bond van Ohr. Politieambtenaren in Neder land, den Alg. Nederl. Pol. Bond, den meer socialistische georiënteerde en den R.K. Bond St. Michaël. Dat genoemde organisaties zich met deze regeling be- lastrtten is te begrijpen. Zij stellen zich immers verbetering van de rechtspositie harer leden ten doel en het behoeft geen betoog, dat door het bezit van een diplo ma de rechtspositie van den politieman is vooruitgegaan. Zoo wij op wijziging in den bestaan- den toestand aandringen, geschiedt zulks niet, omdat genoemde organisaties zich tot heden op onjuiste wijze van de vrij willig opgenomen taak zouden hebben gekweten. .Voorzoover wij konden na gaan, liep alles naar wensch. Maar het systeem is volgens ons verkeerd. Er dient, meenen we, gestreefd te worden naar instelling van een staats diploma yoor den politieman, waarbij de organi saties zich kunnen blijven belasten met het geven van onderricht, maar waarbij het examen wordt afgenomen door een officieele instantie. Ook de voorwaarden die aan het verkrijgen van het getuig schrift moeten gesteld worden, dienen daarbij vam overheidswege, althans niet door de organisaties alleen, te worden De verkeers~afdeeling in het kasteel „Hardenbroek" nabij Driebergen van de on- langs opgerichte vereeniging „Nationaal Centrum"» -Door de nieuwe regelimlg zullen enkele bezwaren van de bestaande worden weggenomen. We denken hierbij aan mogelijke zucht tot wedijver, hetzij in het verzwaren, hetzij in het verlichten van de moeilijkheden voor den candi- 'daat. We denken ook aan de verschil lende waardeering, die op de onder scheidene examens mogelijk is. Ook is het bestaanbaar, dat de maat staven voor de te leeren stof uiteen loopen. En dan is het mogelijk tot heden naar we meenen is dat slechts theoretisch het geval geweest dat den candadaten onjuiste leerstof wordt bijgebracht, dlie door het examen als het ware wordt gesanctionneerd. De wenschelijkiheid van een algemeen diploma is reeds geruimen tijd tot velen doorgedrongen en bijvoorbeeld betoogd in een van de stellingen, gevoegd achter het proefschrift, waarop Mr. E. Diemer vorig jaar aan de Vrije Universiteit pro moveerde. Ook de ingewijden zijn tot de invoering van de uniformiteit in het di ploma lang niet ongenegen, zooals bijv. op het voorlaatste congres van den Bond van Ohr. Politieambtenaren te Lunteren bleek. En naar we met stelligheid meenen te weten, is voorbereiding van een derge lijk examen met diploma bij de betreffen de instanties in vergevorderd stadium. Waaruit volgt, dat de Bond van Chr. Politieambtenaren dit jaar misschien voor het laatst afzonderlijk examen heeft af- Dr H. COLIJN ONGESTELD Naar wij vernemen ïs minister president Dr H. Col ii n sedert Woensdag 1.1. ongesteld. Z. Exc. gevoelde toen pijnen, zoodat de dokter werd geroepen. De patient moet vnl. het bed houden, mag althans zijn ka mer niet verlaten. Hij lieeft een rustige nacht gehad. Het zal nog wel eenige dagen aan-: houden vóór hij zijn werkzaamheden: weer zal kunnen hervatten. Minister Patijn en de Oxfordgroep „Wij hebben van God geleide staatslieden noodig" De Nederlandsdhe minister van bui- tenlandsche zaken, Mr. J. A. N. P a t ij n, beeft te Stockholm, ter gelegenheid van zijn deelneming aan de conferentie der Oslo-staten, een verklaring afgelegd voor de internationale Oxford-groepen. Wat de wereld noodig heeft, aldus zeide Minister Patijn, is, dat de verschillende na ties elkaar beter begrijpen. De Oslc-statcn in het bijzonder hebben slechts één wensch vrede. Doch het is niet voldoende, vredelievend te zijn. Wij moeten vredestichters zijn. Wij moeten één zijn, niet in een gemeenschappelijke vrees, doch in een gemeenschappelijke roeping als verzoeners der naties. Wij hebben God-geleide staatslieden noo dig, menschen van karakter en moreel en moed, die vrij zijn vian zelfzuchtige neigin gen en vrees voor het volk. Morcele moed, is wat de wereld heden ten dage noodig heeft in haar Staatslieden en haar burgers. Wanneer ge ervan overtuigd zijt, dat God u gezegd heeft, iets te doen, dat kunt ge het doorzetten en den moed hebben, dienover eenkomstig te handelen. Wanneer ik een belangrijke beslissing heb te nemen, heb ik van de Oxford groep geleerd, in een rustig oogenblik van luisteren naar God erover na te denken. lederen morgen na ons rustig oogenblik bespreken mijn vrouw en ik do leiding, die God ons heeft gegeven, en vaak kan zij mij helpen bij het nemen (van de juiste besluiten. Dit geeft mij een gevoel van grootere objectiviteit en na een rustig oogenblik heb ik dikwijls een geheel anderen kijk op een zaak dan daarvoor. Ik heb zoo den grootsten steun ondervonden bij de oplossing van persoonlijke en familiemoeilijkheden en bij mijn arbeid als minister .van buiten- landsche zaken. Het voornaamste werk van "de Oxford groep is menschen "te veranderen. Doch door het veranderen van een voldoende aantal menschen is zij van groot en Invloed op de natie als géhecl. Dit is de beteekenis van de Noorsoh-Baltisóhe bijeenkomst te Visby. De Staatslieden, die het programma van de Oxford-groep aanvaarden, kunnen niet beter doen dan deze beginselen van absolute eerlijkheid, zuiverheid, onzelfzuchtigheid en liefde op zichzelf toe te passen. Deze maatstaven zijn evenzeer geldig voor den Staatsman als voor den particulier, bij openbaren arbeid en in 't particuliere leven. Boven het tumult van de zelfzuchtigheid wan groepen of landen uit moeten wij de waarheid laten hooren, wij moeten onze stem hoog verheffen. Temidden van het op eigenbelang gerichte reclame-maken van on zen tijd, wijst de Oxford-groep onzelfzuchtig den weg naar een hetere wereld voor ge- heele naties. Daarom wensch ik, dat deze boodschap van de Oxford-groep zoo wijd mogelijk verbreid1 wordt en de grootst mo gelijke uitwerking heeft. Nieuw schip voor de K.P.M. Te Rotterdam besteld BATAVIA, 9 Augustus (Aneta). De Kon. Paketvaart Maatschappij heeft by P. Smit's Scheepswerf te Rotterdam een zusterschip besteld van het ms. „Jans- sens". Dit schip zal den naam krijgen van „Van der Capellen". Het draagver mogen is plm. 1900 ton. De nieuwe bo dem is bestemd voor den dienst op Su matra's oostkust en zal worden ingericht voor het vervoer van palmolie in bulk. DE WERELDEXPOSITIE TE NEW-YORK Voorbereiding van den paviljoenbouw Voorteekenen zijn gelukkig Prof. dr. ir. D. F. Slothouwer, architect van het Nederlandsdhe paviljoen op de wereldtentoonstelling te New-York, die ruim een maamd geleden naar Amerika is gegaan om daar de noodige maatregelen te troffen voor den bouw van dit paviljoen, is eenige dagen geleden van zijn reis terug ge keerd. De hoogleeraar-architect werd bereid ge vonden zijn indrukken samen te vatten en zeide o.m. dat te New-York van alle zijden buitengewone medewerking wordt ondervon den. Wij hebben, aldus Prof. Slothouwer Italië aan den overkant van de allee en Po len naast ons. Een voorbeeld van die goede verstandhouding is, dat wij de colonnade van ons paviljoen in dezelfde lijn hebben kunnen brengen als eenzei foe colonnade, van dezelfde hoogte, van het Italiaansohe pavil joen. Hierdoor wordt een overeenstemming verkregen, waar bij geheel afzonderlijk werken, zonder ruggespraak en overeen stemming van ideeën anders wellicht een architectonisch minder-aangenaam aan doend geheel het gevolg zou zijn geweest Met Polen is de samenwerking van dien aard, dat er sprake van is, zelfs geen af scheiding tusschen onze terreinen te maken. Tussohen ons paviljoen en dat van Polen ligt een ruimte, waar een tuin worat aan gelegd. Deze tuin zal als het ware een melkbaren overgang vormem tusschen ons domein en het kleinere van onzen goeden buur, die zeer gunstig voor den dag komt, ook omdat ons paviljoen is teruggelegd, terwijl dat van hem in de rooilijn ligt Het terrein opgehoogd Wat de opzet van de tentoonstelling be treft, die is grandioos. Het kolossale terrein voor de tentoonstelling is nu geheel opge hoogd. Dat is geschied! met de resten van afgekeurde auto's. Een hechte ondergrond is daardoor natuurlijk niet verkregen, zoodat men nog moet heien voor men met den bouw kan beginnen. Het merkwaardige daarbij is, dat wij, bij het Nederlandsche gebouw, de eenige zijn, die den grond degelijk hebben onderzocht door middel van grondboringen, teneinde op de j'uiste diepte den vereischten weerstand te vinden. Anderen hebben dit niet gedaan, ook d'e Amerikanen niet, hetgeen nogal verlies van materiaal (bijvoorbeeld door gebruik van te lange palen) meebracht. Men toont dan ook groote belangstelling voor onze werk-methode, waarvan men nu meen de doelmatigheid wel inziet. In het algemeen, zoo eindigde prof. Slot houwer zijn uiteenzettingen, kan ik zeggen, dat de voorteekenen voor den bouw van het paviljoen, als samenwerking, toewijding van medewerkers en een uitnemende verstand houding met alle betrokkenen, gelukkig zijn. En dat stemt zeer zeker op dit oogen blik tot groote voldoening. Inpoldering Z.O. Polder In de bladen van de „Arbeiderspers' kwam gisteren een mededeeling voor, dat de voorbereiding van de inpoldering van den Z. O. Polder zooveel tijd vergt, dat voorloopig nog niet op een begin van de werkzaamheden kan worden gerekend zelfs werd gesproken van uitstel der in poldering. Wij vernemen, dat dit bericht een wel zeer verkeerden indruk kan ma ken. Van stagnatie in de werkzaamheden is op het moment geen sprake. De gang, die er in zit, blijft gehandhaafd. Natuur lijk vordert de voorbereiding van een werk als dit een nauwgezetten arbeid. Men kan en mag geen risico's loopen. De grond boringen b.v., die van de voorbereiding 'n belangrijk onderdeel vormen, dienen met bijzondere preciesheid te geschieden. Met deze boringen is men thans bezig. De mon sters moeten daarna indrogen en te Gro ningen worden onderzocht. Het is niet on mogelijk, dat daarin iets meer tijd zal gaan zitten ,dan aanvankelijk was ge dacht Maar zelfs dat is thans nog geens zins te verwachten .Van vertraging kan niet worden gesproken. Uit de verstrekte inlichtingen hebben wij begrepen, dat het spreken van uitstel der inpoldering een geheel verkeerden in druk kan doen ontstaan, en dat van uit stel der werkzaamheden voorshands nog geenszins kan gerept gorden. DE ECHTELDSCHE ROOFMOORD Aangehouden werklooze bekent ook den moord TIEL, 9 Augustus. Op enkele bijkom stige bijzonderheden na, zooals het juiste bedrag van het gestolen geld en de nog steeds onopgelost gebleven geld vond sten, is de justitie er tenslotte in ge slaagd den sluier, die om den geheimzin- nigen aanslag op de 54-jarige mej. Dina van Hattum hing, op te lichten en den reeds kort na den moord aangehouden 29-jarigen werklooze Bertns van Toorn uit Echteld als den dader te ontmaskeren Aamvankelijk bekende van T. alleen den diefstal en noemde hij den ongeveer 50-jari gen orgeldraaier J. van B. uit Echteld als den moordenaar. Vam B. werd hierop aangehou den en het duurde niet minder dan drie en een halve week, voordat vaststond, dat de orgeldraaier met het heele geval niets te maken had. Met de feiten, die v. B.'s onschuld bewe zen, kreeg de justitie eohter nog meer voor v. T. bewarende feiten in handen en hier door heeft v. T. tenslotte ook den moord be kend. De Justitie is echter nog niet overtuigd, dat met de f 1800 die in den band van de fiets van v. T. gevonden zijn, al het gesto len geld terecht is, want zij brengt ook het indertijd gevonden briefje van honderd gul den nog steeds in verband met den moord. Het onderzoek naar de herkomst van dit geld wordt dan ook nog met kracht voort gezet. Motor vloog uit de bocHt Moeder van jeugdige kinderen gedood GILZE, 8 Augustus. Hedenavond is op den Rijksstraatweg onder Gilze een doode- lijk ongeluk geschied, waarvan een moeder van vier jeugdige kinderen het slacht offer is geworden. Uit de richting Baarle- Nassau kwam de heer O. van der V, uit Tilburg per motor en voerde het slacht offer als duo-passagiere mede. Door onbekende oorzaak vloog Het mo torrijwiel ter hoogte van de steenfabriek uit de bocht en beiden kwamen te vallen De vrouw kwam zoo ongelukkig terecht, dat de dood onmiddellijk intrad. De heer van der V., die ernstige vleesch- wonden had bekomen, kon ter plaatse wor den verbonden, waarna hij door de mare- chaussée is verhoord. Het stoffelijk over schot van de duo-passagiere is naar Til burg, waar beiden woonachtig waren over gebracht, Chauffeur onder invloed AMSTERDAM, 9 Augustus. Hedennacht te ongeveer twee uur keerde een gezel schap van buiten, bestaande uit een zestal personen waaronder eenige dames, dat zich in de hoofdstad vermaakt had huis waarts. Het feit, dat het gezelschap in een vierpersoons-auto plaats nam en mede de omstandigheid, dat men het met het voor schrift „bij snelverkeer geen alcohol" niet zoo nauw nam, werd oorzaak, dat de be stuurder niet voldoende aandacht aan den weg wijdde, zoodat hij op den Amstelveen- scheweg, even voorbij het viaduct niet be merkte dat de weg ter plaatse was opge broken. De wagen reed daarop in op een hoop opbraak en na eenige omzwervingen botste hij tenslotte tegen een langs den weg staanden paal. Door den schok werd de dame, die naast den chauffeur had plaats genomen met het hoofd door een portier ruit geslingerd en toen dit portier zich opende kwam zij met een smak op den grond terecht. Zij liep daarbij ernstige ver wondingen aan het hoofd benevens een hersenschudding op, zoodat zij naar het Wilhelmina-gasthuis moest worden overge bracht. De overige inzittenden bekwamen geen noemenswaardig letseL De politie van het bureau Overtoom, die een onderzoek instelde heeft den autobe stuurder, die onder drank-invloed verkeer de ter ontnuchtering opgesloten en zal tegen hem proces-verbaal opmaken. De auto is in beslag genomen. BOERDERIJ AFGEBRAND Te Maasbracht werd Zondagavond de llnocrderij van den landbouwer M. Stoks door den bliksem getroffen. In een minimum van tijd stonden woning en stal in lichte laaie en brandden tot den grond toe af. Ook de in ventaris werd een prooi der vlammen. Het vee kon gered worden. Verzekering dekt de schade. AUTO GEKANTELD Zondagavond heeft op den pas geopenden nieuwen straatweg naar de Moerdijkerbrug. ter hoogte van den Beerpolder, onder D u fa- be ld am, een ernstig auto-ongeluk plaats gevonden. De heer J. de V., uit Kwintsheul, reed met een luxe auto, waarin ook zijn echt gepoot0, en 5 kinderen gezeten waren, over dien weg, toen hij, door tot nog toe niet vastgestelde oorzaak, van den harden weg geraakte en op den zachten berm schoof. Hier zakte de agen weg en kantelde herhaalde malen om Alle inzittenden werden naar het R.-K. Ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. Gisteren was de toestand van het 12-jarig dochtertje van den heer De V. zeer ernstig. Met de overige gewonden ging het tamelijk goed, Zwaar weer boven Drente Veel vee door den bliksem Windhoos ontwortelde tal van boomen EMMEN, 8 Augustus. Het onweer, dat Zondagmiddag gedurende ongeveer vier uren boven Zuidoost-Drente woedde, was het ergste, dat men zich herinneren kan. Op tal van plaatsen werd vee in de wei de doodgeslagen, terwijl enkele wonin gen en boerderijen zijn afgebrand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Boven het dorp Dalen heeft omstreeks vier uur een uit zuidelijke richting komende windhoos tal van boomen ontworteld en groote schade aangericht in verschillende boomgaarden. In de omgeving van dit dorp zijn vier koeien en een paard in de weide door het hemelvuur gedood. Te Oosterhesselen is de bliksem in geslagen in de boerderij van den heer J. Wolters, die geheel door brand verwoest werd. De inboedel is verloren gegaan. Te Nieuw Amsterdam is de woning van den heer E. Staphorst tengevolge vau blikseminslag door ihraind verwoest. In de boerdereij van den heer Bakker aldaar werd een gedeelte van het dak door het inslaan van den bliksem vernield, zonder dat even wel brand weFd veroorzaakt. In de boerderij van den heer T. Lamberts, eveneens te Nieuw Amsterdam, is een paard in den stal door het hemelvuur getroffen en gedood. L. zelf, die in het achterhuis bezig was, werd eveneens geraakt, doch gelukkig slechts licht aaai een zijner armen gewond. Te Emmen en Zwegloo bepaalde 'de schade zich tot het verlies van eenig vee, dat in de weide door den bliksem werd dood geslagen, Ook noodweer te Oldënzaal OLDENZKAL, 8 Augustus. Gisteravond tijdéns een hevig onweer, dat boven de ge meente WeerseUo woedde, is de bliksem in geslagen in de (boerderij van den landbou wer J. Leusenkaxnp te Hasselo. De boerderij brandde tot den grond toe af. Het vee en slechts eenig huisraad kon wor den gered Een voorraad hooi en rogge ging in de vlammen op. Verzekering dekt de schade. In een weide van den landbouwer Han- ninlc te Gammelke werden een paard en een koe door den bliksem gedood. Te Deurninge werd een in aanbouw zijnd woonhuis van den onderwijzer, den heer Groothuis, dat bijna voltooid was, door den bliksem getroffen. Brand brak echter niet uit. Er is evenwel belangrijke materiee- le schade aangericht, die door verzekering gedekt wordt. Trailer grijpt luxe auto Op den rijksstraatweg onder Maars- sen heeft gistermiddag een ernstig onge luk plaats gehad, waarbij prof. dr. H. L. C. E. Berger, hoofdinspecteur van de volks gezondheid en directeur van het veeartse- nijkundig staatstoezicht te 's-Gravenhage met twee andere inzittenden van zijn auto ernstig werd gewond. Omstreeks half 2 in den middag reed prof. Berger van het station Maarssen in de richting van het dorp. In den wagen, die door prof. Berger werd bestuurd, zaten de heer en mevrouw Pieters en mej. Derks, allen uit 's-Gravenhage. De weg van het station naar Maarssen kruist vlak bij het dorp den rijksstraatweg UtrechtAmster dam. Waarschijnlijk "tengevolge van het slechte uitzicht bij deze kruising heeft de professor niet voldoende aandacht ge schonken aan een trailer, die met vrij groote snelheid op den voorrangsweg na derde. De luxe-wagen werd door dezen trailer in de flank gegrepen, met geweld van den weg geworpen en in een sloot ge duwd. De wagen werd hierbij zeer zwaar beschadigd, terwijl de trailer van voren werd vernield. De gevolgen waren voor de inzittenden van de personenauto vrij ernstig. Professor Berger kreeg een sleutelbeen- en een armfractuur; de heer P. kreeg een diepe hoofdwonde en was bewusteloos en mej. Derks bekwam kneuzingen aan een der heupen; de vierde inzittende, mevr. P., kwam met den schrik vrij. De drie gewonden zijn, nadat Dr. Vader de eerste hulp had verleend, naar het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht overge bracht. waar zij onder behandeling van den chirurg dr. Klinkenbergh werden ge steld. Gisteravond deelde men mede, dat de ge volgen van het ongeluk voor prof. Berger wel ernstig waren, maar er was geen di rect levensgevaar aanwezig. Van de beide anderen was de heer Pieters er het ergst aan toe. De chauffeur van den trailer, een wa gen van de firma Brouwer uit Vught, bleef bij het ongeluk ongedeerd. INBRAAK OP EEN SCHIP GRONINGEN, 9 Augustus. Bij den turf schipper Hut, die met zijn schip in het Heen- diep ligt te Enumatil, is een bedrag van f 2800 gestolen. De vermoedelijke daders, de 18-jarige A d. V. en de 17-jarige H. v. d. V., woonach tig te Briltil, zijn voortvluchtig. De marechaussee heeft de zaak in onder zoek. DOODELIJKE AANRIJDING Zaterdagavond is een jongetje te Den Helder, dat op den weg speelde en een auto te laat zag aankomen, door deze auto gegrepen en tegen den grond gesmeten. Be wusteloos werd het knaapje opgenomen en naar het Hospitaal vervoerd, daar het zwaar gewond werd. Hier is het kind Zondagmor gen overleden. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE blade 1 Minister-president Dr H. Colijn is door ongesteldheid aan zijn kamer gebonden,' Het Prinselijk Paar is van de buiten- landsche reis te Soestdijk teruggekeerd. Werklooze onderwijzers confereerep te Lunteren. Boven Drente heeft een zwaar onweer gewoed. De Synode der Ned. Herv. Kerk be sloot het Reorganisatie-ontwerp morgen in behandeling te nemen. Er hadden weer verschillende ernstige verkeersongevallen plaats. Bloedige gevechten aan de Jangtse- rivier. Kanton door Japansche bommenwer-. pers geteisterd. Frankrijk ontkent steun te verleenen aan Barcelona-Spanje, A. W. ROELOFS'SCHORTENINDUSTRIE GEMERT Tiet befere genre sehori Kleucèclït WaschecKk «Bij alle goedé manufadureflzatéo „BLAUFRIES' AMSTERDAM ROTTEROAN OPSLAG-EXPEDITIE-CONTROLE 1 HET ADRES voor: VAKKUNDIG VERTROUWENSWERK* VRAAGT TARIEVEN! IK SNAK ER NAAR Ten toon stel ling van belangrijke 16e en 17e eenwsche Hol- landsche en Vlaamsche Schilderijen, in de zalen van de Firma D. KATZ, Spoor» straat 33—37, te DIEREN bij Arnhem, van 2 Juli tot en met 15 September 193& Geopend alle werkdagen van 106 uur, Deze Tentoonstelling is geheel vrij te bezichtigen. De neergeschoten inbreker overleden ROTTERDAM, 3 Augustus, De 29-jarige timmerman J. v. 'd. V. die Zondagnacht bij een inbraak in Blijdorp door een politieagent werd neergeschoten is in den afgeloopen nacht in het zieken huis aan den Coolsingel, waarheen hij was overgebracht, aan de bekomen .verwondin gen overleden. Waar blijft Het goud? „Karimata" haalt weer kogels en ijzer op WEST-TERSCHELLING, 9 Augustus. De nachtploeg van de „Karimata", die vanmor gen met de sleepboot „Stortemelk" op Ter schelling is. teruggekeerd, heeft weer enkele voorwerpen van de „Lutine" naar boven gebracht. Hierbij bevonden zich enkele ko gels en ook een stuk ijzer, dat den vorm heeft van een granaat. Doch bij deze „snuis terijen" is het gebleven. Nog steeds is er geen goud, behalve dan het staafje, dat bijna veertien dagen geleden is opgevischt. Was de molen gisteren den geheelen dag bezig geweest het in den kuil binnenge stroomde zand weg te baggeren een by eb regelmatig terugkeerend verschijnsel en werden geen wrakresten naar boven gebracht, vannacht heeft de „Karimata" vrijwel steeds in de klei gewerkt, nochtans met het reeds genoemde povere resultaat. Niettemin verliezen de leiders van het werk den moed en het vertrouwen niet. Een op pervlakte van circa vijfentwintig meter lengte en zeventig meter breedte moet thans nog bewerkt worden, dan heeft de molen de grens van het afgepaalde gebied bereikt. De dagploeg is vanochtend vroeg met nieuwen moed en nieuwe hoop vertrokken. Zou men vandaag succes hebben? Vanavond als de zon is ondergegaan en de „Stortemelk" de mannen weer heeft teruggebracht, zal het antwoord kunnen worden gegeven. ARBEIDSONGEVAL TE ZANDVOORT ZANDVOORT, 9 Aug. Vanochtend is al hier de 60-jarige arbeider Paap var een 4Meter hooge steiger gevallen. De man werkte aan de Christelijke school. Dokter van Fraassen verleende de eerste hulp. In' bewusteloozen toestand en met een gebro° ken enkel en een zware hersenschudding is het slachtoffer naar het Diaconessen- huis te Haarlem vervoerd,

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1