TRIUMPH MANNEN VAN SMAAK BEVREDIGT UW SMAAK ROOKT -'N TRIOMF VAN SMAAK! ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1938 EERSTE BEAD PAG. 3 VOLGENDE WEEK IS UW KIND JARIG? Het geschenk) een kinderbijbel vao VAN DE HULST I Dc Bijbblsche Geschiedenissen mpelbaod 7.90 (rc r 9-,er ren) B1JBELSCHE VERTELLINGEN voor onze kleintjes Gebonden f 5.7S voor jonge kinderen (4—8 |ur) Beide werken met prachtige Bij den boekhandel platen van ISINGS of bij de nitgevert. N.v.H.J. SPRUYTs UITG..MIJ, AMSTERDAM Poetrekening 18657 Heerengracbt 112 Telef. 45041 40 JAAR GELEDEN STIERF DE „IJZEREN KANSELIER" Duitschland negeert Bismarcks sterfdag (Van onzen Duitschen correspondent) Ongetwijfeld zal de Slotbewoner van Huis Doorn zich dezer dagen bezig houden met de gebeurtenissen, welke zich veertig jaar geleden in zijn toenmalig keizerrijk hebben afgespeeld. Want het waren gebeurtenissen van wereldomvattende beteekenis, en al beseften dat toen reeds sommigen, voor de meesten van ons is de logische gang van zaken pas veel later begrijpelijk geworden en wij kunnen thans pas volom erkennen, wat het heengaan van dezen IJzeren Kanselier voor zijn land en zijn volk heeft beteekend. „Ik zal zijn stoffelijk overschot te Berlijn !n den Dom aan de zijde mijner voorvade ren een laatste rustplaats bereiden." Met deze woorden besloot de jeugdige keizer, die zich voor zijn traditioneele „Nordland- faiirt" aan boord van de „Hohenzollern" in Noorwegen ophield, het telegram, dat hij aan Bismarcks oudsten zoon zond. Maar het antwoord op deze condolatie was een nadrukkelijke afwijzing, want Fürst Her- bert deelde den keizer mede, dat de kan selier zijn laatste rustplaats te Friedrichs- ruh in zijn testament nadrukkelijk had aan gegeven Öp de terugreis naar Kiel begon keizer Wilhelm II pas in te zien, dat men hem opzettelijk telegrammen had toegezonden, welke geen juist beeld gaven van Bismarcks lichamelijken toestand. Zijn aanwezigheid aan diens sterfbed werd niet gewenscht ge acht want de verwijdering tusschen keizer en kanselier had duidelijk bewezen, dat hier twee werelden met elkaar in con flict geraakt waren, welke hoegenaamd niets meer met elkander uitstaande hadden. Voor de buitenwereld werd dit plotseling duidelijk, toen onmiddellijk na Bismarcks overlijden in de Berlijnsche pers de offi- cieele ontslagaanvrage van den kanselier gepubliceerd werd. Moritz Busch, die reeds in den Fransch-Duitschen oorlog van 1870 Bismarcks persreferent was, had den gang van zaken van dichtbij meegemaakt en wist, dat de keizer zijn hoogsten raadgever tot het indienen van deze ontslagaanvrage had gedwongen. Toen de verwijdering tot een definitief conflict was gestegen, verzocht Bismarck den keizer nadrukkelijk, dit do cument te mogen publiceeren, doch Wil helm n wenschte daar niets van te weten. In den loop der daarop volgende weken waren niettemin bepaalde zinsneden uit 'dezen brief bekend geworden, en thans, nu Bismarck de oogen voorgoed gesloten had. kreeg Duitschland met de overige wereld plotseling te hooren, welk een felle strijd zich achter de coulissen .had afgespeeld! Er behoeft niet aan getwijfeld te worden, dat deze publicatie met medeweten van de familie Bismarck is geschied. Beoogde men er een waarschuwing mee aan het adres van den keizer en diens volk, of was het een rancune voor het feit, dat de conflicten tus schen keizer en kanselier Bismarcks laten levensavond sterk hadden verduisterd? Niettemin begaf de keizer zich met ziin gemalin en groot gevolg naar Friedrichsruh, om aan de begrafenis deel te nemen. Door het arrangement had men ervoor gezorgd, dat er geen keizerlijke redevoering gehou den kon worden en Eulenburg had onge twijfeld gelijk, toen hij later beweerde, dat de onverwachte publicatie van Bismarcks ontslagaanvrage niets anders beduidde dan een definitieve scheiding tusschen het Huis Hohenzollern en de familie Bismarck! De rouwplechtigheid had een koel verloop. Tusschen Herbert en Bill, Bismarcks beide zoons, begaf de keizer zich naar binnen om om op de kist een zwaren krans te leggen. De voorganger hield een predicatie, welke bij de luisteraars slechts weinig weerklank vond en onder den indruk van 's keizers aanwezigheid waren er velen, die het einde van den rouwdienst met verlangen tegemoet zagen. Eulenburg, die eertijds een vriend des huizes was, doch door zijn nauw con tact met den keizer van Bismarck ver vreemd was, lette vooral op Herbert: „Daar stond hij, koud en stijf, nog altijd ingenomen tegen den keizer, die thans vlak naast hem stond en die tegen zijn wil was versohenen." Menige daad en menig woord van dezen grooten Duitscher, die vaak met Frederik den Groote vergeleken werd, hebben ook voor onzen tijd nog practi- sche waarde. Bij voorbeeld zijn streven naar organisch oontact tusschen econo mische, financieele en sociale politiek, voorts zijn groote zorg voor een ster ken landbouw en veeteelt en dan zijn natuurlijke afkeer van theoretische plannen, die by nader onderzoek geen practische waarde bleken te hebben. Van een antithese tusschen volk en regeering wilde hy niets weten, want hy zeide eenmaal: „Wy zyn allen volk, de regeeringen mede!" Met bevreemding hebben wy vastgesteld, dat de veertigste sterfdag van een kanse lier, die van zoo enorme beteekenis is ge dweest voor den opbouw van het Duitsche Rijk, in het huidige Duitsohland vrijwel onopgemerkt is voorbijgegaan! HUIZE „WESTEINDE" te 's-G RAVENHAGE biedt aan Dames en Meisies een aange naam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 150 3.— p. d.) voor logies met volL pension; des- gew. alleen kamer m. ontb. Gev. serL 1888 Geheel verbouwd en gemoderniseerd. Westelnde 31, TeleL 113932 Westeinde 27, TeleL 110573 MUSSOLINI EN HET JODENVRAAGSTUK Geen vervolging, maar beteugeling In een artikel in dc Informazione Diplomatica wordt de officieele opvat- ting van de fascistische regeering in het rassenvraagstuk uiteengezet Het artikel, waarin men den stijl van Mussolini zelf herkent herinnert er aan, dat het fascisme reeds in 1919 het vraagstuk van de verdediging van het ras aan de orde heeft gesteld. Deze kwestie is nog dringender geworden sedert de ontwikkeling van de Italiaan- sche koloniën en de regeering zal alle aandacht schenken aan het behoud van de zuiverheid van het ras, In het artikel wordt er verder aan her innerd, dat de regeering reeds haar hou ding tegenover de Joden heeft uiteengezet en dat zij geen enkel plan tot vervolging op het oog heeft. Daar de Joden in Italië één per duizend der bevolking uitmaken, is het niet meer dan billijk, dat deze zelfde verhouding in het geheele leven van den staat in acht wordt genomen. Het artikel besluit met de opmerking, dat de Joden zich niet kunnen beklagen over het rassenbeginsel, waarvan zij zelf een bewonderenswaardig voorbeeld geven. Het is daarom tijd, dat het rassenbeginsel in Italië wordt toegepast en alle organen zullen hierop toezien. Ten slotte wordt een speciale telling der Joden in Italië aangekondigd. Ook de „Giornale d'Italia" wijdt weder een beschouwing aan het rassenvraagstuk; zij schrijft o.a.: Italië zal het eigen land niet openen voor de Askenasische Joden. De immigratie van de paria's van Israël uit Midden-Europa en uit Palestina zou een aanslag zijn op de eenheid en zuiver heid van het ras en schadelijke gevolgen hebben voor Italië. Zekere verdiensten van de Italiaansehe Sephardische Joden mogen niet het feit doen vergeten, dat de saboteurs der Itali aansehe politiek en de dienaars van vreem de belangen steeds weer Joden zijn geweest en ook thans nog alle pogingen in het werk stellen, om Italië te belasteren. De Japansch-Chineesche oorlog JAPANNERS TREKKEN TERUG VAN NANTSJANG Chineezen omsingelen Kai-Feng De Japansche troepen, die onlangs een of fensief in de richting van Nantsjang hadden ingezet, hebben zich plotseling in de rich ting van Kioekiang teruggetrokken. Geen enkel teeken wijst erop, dat* de Japanners van plan zijn den opmarsch naar Hankau voort te zetten. Aan den noordelijken oever van de Jangtse, 8 km ten Noord-Westen van Kioekiang, hebben de Chineezen de Japan sche aanvallers teruggeslagen. HET WOEHAN GEBIED frl ^SIANOW^. K|ANGS| yl De luchfstrij dkrachten der Japansche ma rine hebben Kwailin, een strategisch belang rijke stad in het noordwesten der provincie Kwangsi, gebombardeerd. De Chmeesche troepen in Sjansi hebben de laatste dagen successen behaald. Lisji, een Japansche sterkte in Wesï-Sjansi, is door de Cliineesche troepen heroverd. Naar het Chineesche telegraafagentsohap meldt is Kaifeng, een belangrijk punt aan den Loenghai spoorweg, ten oosten van Tsjengvsjau, in Honan, thans als gevolg van het optreden der Chineesche guerrilla-troe pen, practisch omsingeld. Toenghsoe, een stad ten zuiden van Kai feng in Oost-Honan, is gezuiverd van Japan sche troepen. De guerrillatroepen bereiden zich thans voor een aanval t'e doen op Kai feng. Goebbels over de Duitsche radio Radio-academie op komst! Goebbels, heeft bij dc opening van do groote Duitsche radio-tentoonstelling 1938 'u rede gehouden, waarin hij o.a. de oprichting een radio-academie en de stichting van een radio-prijs aankondigde. Hij deelde ver der mede, dat met ingang van 1 October do televisie ontvangst voor ieder zal worden vrijgegeven en dat een klein radiotoestel is ontworpen, dat tegen den prijs van 35 mark wordt verkocht en waarvan de jaarlijksche productie reeds op 700.000 stuks is .vastge steld. De radio, aldius betoogde de minister ten slotte, is een middél, om aan het volk poli tieke leiding te geven en mag derhalve niet het particuliere belang dienen. Desondanks is er echter voor gezorgd, dat de radio wel iswaar in zeer belangrijke politieke aan ge legen-heden wordt ingeschakeld, doch dat zij in het algemeen van zuiver politieke uit zending ontlast wordt"* RUSLAND „ZUIVERT" NOG STEEDS Vier technici en administrateurs van" 'een mijn in het Don-bekken zijn Jer dood ver oordeeld. Zij werden ervan beschuldigd, te behooren tot een Trotzkistisch-Boechari n is- tische organisatie in het Don-bekleen en op last van den fascistisdhen spionnagediènst in de mijn brand te hebben gesticht, ten gevolge waarvan een mijnwerker gedood en zestien vergiftigd werden* De Spaansche burgeroorlog NIEUWE STRIJD IN DEN TREMP-SECTOR Rechtsch watervliegtuig neergeschoten De stad Sort in Noord-Catalonië is gister het doel geweest van urenlang bombarde ment door vliegtuigeskaders van de nationa listen. Hierop volgde onmiddellijk een hevig bombardement der roode artillerie op de na tionalistische stellingen in den Trempsec- tor. Men neemt' aan, dat dit de voorbereiding is voor een nieuw offensief tegen de nationa listische stellingen rond het meer van T re imp. De roode artillerie schoot zeer nauw keurig, want reeds bij het begin van het spervuur in den vroegen namiddag werden belangrijke munitieop6lagplaatsen in de bos schen van Tretmp getroffen, hetgeen gewel dige ontploffingen en uitgestrekte bosch- branden ven gevolg had, die de in dit dis trict gelegen stellingen van de witten be dreigen. Nog geen uur na het begin der luchtraids op Sort was de stad in een ruïne herschapen. Vele vluchtelingen en gewonden arriveerden in de Spaansche grensstad Puigcerda en in het Fransche stadje Bourgmadame. Het of ficieele getal d*r dooden en gewon Hen werti nog niet gepubliceerd. Watervliegtuig neergehaald Jachtvliegtuigen van de rooden hebben een watervliegtuig van de nationalisten neergehaald buiten Las Rosas. Men meent hier te doen te hebben mef het watervliegtuig, dat volgens de berichten Britsche sohepen in de haven van Valencia heeft gebombardeerd. Het toestel was een Duitsoh watervliegtuig van groot vermogen. RUNCIMAN ONTVANGT DRUK BEZOEK Sudeten-Duitschers over „denationalisatie Gistermiddag is J a k s c h, voorzitter der Sudeten-Duitsche socialisten, ver gezeld van den secretaris-generaal der partij, Taub en den economischen deskundige, Rehwald, in het hotel te Praag, waar R unci man verblijf houdt, aangekomen. De gedelegeerden hadden omvang rijke dossiers bij zich. Zij werden ter stond toegelaten in de appartementen van de Britsche delegatie. Het secretariaat van lord Runciman heeft voorts medegedeeld, dat H o d z a en K r o i t a een tegenbezöek hebben gebracht aan lord Runciman. Lord en lady Runciman hebben geluncht met Benesj en zijn echtgenoote. De besprekingen, welke tusschen de medewerkers van lord Runciman en de vertegenwoordigers van de Sudeten-Duit sche partij zijn begonnen, zullen heden worden voortgezet. Lord Runciman persoonlijk zal geduren de het week-einde geen besprekingen meer voeren. Waar hij het weekeinde zal door brengen is nog niet bekend. Onder den titel „Wat men onder dena tionalisatie verstaat", schrijft, naar het D.N.B. meldt, de „Rundschau", het blad van Konrad Henlein, o.a.: „Het kernpunt van het geheele Tsjecho- Slowaaksche probleem is, dat men den Sudeten-Duitschers het diepere moreele en politieke recht poogt te ontzeggen, de Su deten-Duitsche „Heimat" ook Duitsch te houden. Wat zegt het nieuwe nationaliteiten sta tuut der regeering over dit kernprobleem? Niets. Er wordt daarin slechts^ gesproken van „individuen", nooit echter van volk, „Boden" en „Heimat". Het laat overigens vrij spel aan de dena tionalisatie door verdringing en het bevat zelfs niet weinige bepalingen, welke deze wijze van denationalisatie juist bevorderen Iedere poging tot oplossing van het na tionaliteitenprobleem is een slag in het water, welke niet van het feit uitgaat, dat in Tsjecho-Slowakije niet een bepaald aan tal „Duitsche individuen" tegenover een bepaald aantal „Tsjechische individuen" staat, doch een vast aaneengesloten Duit sche volksgroep tegenover de aanspraken van het Tsjechische volk'i DAGopleiding voor ANALYST en A P O T H.-A S S I S T E N T ANTWERPSCHESTRAAT 10, Telel. 555982, SCHEVENINGEN „NIEUW VESTA' Chr. Tehuis voor jonge en volwassen meisjes die wegens minder begaafdheid of door eenige storing als zwakke wil gebrek aan energie, of door karakterafwijkingen moei lijkheden opleveren. Huise!. sfeer. DE JAPANSCH-RUSSI8CHE GESCHILLEN Ook Moskou tot vrede geneigd Strijd duurt echter nog voort Naar van bevoegde zijde wordt ver klaard, wordt het Sovjet-Russische ant woord op de Japansche voorstellen tot regeling van het grensincident bij Tsjang-Koe-Feng over het algemeen in Japansohe kringen aanvaardbaar geacht Het rapport van den Japanschen ambas sadeur te Moskou over zijn onderhoud van gister met Litwinoff heeft een hoop voller atmosfeer ten gevolge gehad te Tokio, waar het gevoel van spanning klaarblijkelijk verminderd is. De Japansche ministers van buiten- landsche zaken, financiën en van mili taire zaken hebben gistermiddag uitvoe rig over de grensincidenten geconfe- De Russische openbare meening heeft met levendige voldoening kennis genomen van het bericht betreffende het onderhoud tus schen Litwinoff en Sjigemitsoe, dat gister plaats heeft gehad. Men doet echter uitko men, dat het laatste woord nog niet gezegd is en dat stopzetting der vijandelijkheden tot voorwaarde heeft een terugtrekken der Japansche troepen van de onwettig bezette hoogten. Men denkt echter, dat de Japan ners misschien op dit oogenblik de heuvels van Tsjang-Koe-Feng reeds hebben ont ruimd. De ochtendbladen blijven zich onthouden van commentaar op den toestand, waar schijnlijk om de diplomatieke actie van de regeering niet te hinderen. Daarentegen gaan alle bladen voort met de publicatie van adressen en resoluties, aangenomen door meetings van arbeiders, boeren en sol daten, waarin trouw aan partij en regeering wordt uitgesproken en de wil naar voren wordt gebracht „het socialistische vader land" te verdedigen. Hoewel deze betoogingen door de partij geleid worden, is het toch niet minder dui delijk, dat een krachtige patriottische stroo ming zich in deze dagen heeft doen gevoelen onder de bevolking. Zoo hebben arbeiders van sommige organisaties, behoorende tot de „Communistische jeugd" verzocht naar het front der krijgsverrichtingen in 'tVerro Oosten te worden gezonden. Nieuw Russisch bombardement De Russen hebben opnieuw een geheelen dag het heuvelgebied van Tsjang Koe Feng gebombardeerd. Men acht het in Tokio waarschijnlijk, dat de Sovjet-troepen voor nemens zijn, den heuvel van Tsjang-Koe- Feng te heroveren, voordat een diploma tieke regeling tot stand is gekomen. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat niets er op wijst, dat de on geregeldheden zich zullen uitbreiden tot andere gedeelten van de grens tusschen de Sovjet-Unie en Mandsjoekwo. Een telegram uit Hoelin in de Mandsjoe- rijsche provincie Kirin maakt echter mel ding van sterke troepenbewegingen te Iman aan de Oessoeri, halverwege Chaba rowsk en Wladiwostok. Russische vliegtuigen deden aanvallen op de Japansche linies in het omstreden grensgebied. De Japansche batterijen open den een hevig vuur op de Russische toe stellen, die na eenige bommen te hebben neergeworpen, rechtsomkeert maakten. Bij het vallen van het donker keerde de rust weer, toen de Russische artillerie, die den geheelen dag onophoudelijk de Japan sche linies bestookt had, het vuur plotse ling staakte. De Koreaansche dorpen Kojo en Sozan. die reeds veel §chade hadden geleden, zijn wederom gebombardeerd. De Japansche artillerie bleef zwijgen en vuurde slechts op de Sovjet-vliegtuigen*. West-Japan onder geluidscontrole Met ingang van gisteren is volgens een telefonisch bericht uit Kokoera controle in gevoerd op geluiden in het Westen van Japan. Dit bericht haalt een proclamatie aan van het hoofdkwartier voor de verdediging van Westelijk Japan, waarin gezegd wordt dat gedeeltelijke controle op het licht reeds op 1 Aug. voor deze streken ingevoerd is. Franco en de vrijwilligers Londen wenscht antwoord Reuter verneemt, dat de Britsche agent te Burgos, Hodgson, instructies heeft gekre. gen, de aandacht van Franco te vestigen op het feit', dat zijn antwoord betreffende de terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje nog steeds verwacht wordt. Voorts is Hod gson opgedragen, Franco te verzoeken, drin gend zijn aandacht aan deze kwestie te wij den. Men meent te weten, 'dat dit het tweede beroep is, dat op Franco gedaan wordt. Veertien vertegenwoordigers van de Ja pansche pers, die op uitnoodiging van de Duitsche regeering een studiereis door Duitschland zulley maken, zijn gister Tokio vertrokken. Voor hun vertrek werden zij door den Duitschen ambassadeur 011 ontvangen. De Japansche journalietenvereeniging lieeft den Duitschen ambassadeur een uitnoodi ging aan Duitsche journalisten tot een be zoek aan Japan overhandigd. PALESTIJNSCH TERRORISME Gisterochtend hebben zich op den weg van Safed naar Acre twee nieuwe botsingen tus schen terroristen en politiepatrouilles voor gedaan. Drie terroristen werden gedood en zeven zwaar gewond. Nabij Magdiel in de vlakte van Sharon heeft een tiental terro risten een patrouille overvallen, waarbij een politieman werd gedood. In beide gevallen slaagden de terroristen er in te ontkomen. Explosie op Italiaanschen kruiser 15 dooden, 20 gewonden Naar pas thans uit een officieel commu niqué vernomen wordt, heeft zich enkele da gen geleden in de Spaansche haven Pollenza een ontploffing voorgedaan aan boord van den Italiaanschen kruiser Quarto, als gevolg waarvan zeven leden der bemanning op slag gedood en acht in het ziekenhuis te Palma de Majorca overleden zijn. Twintig andere leden der bemanning zijn nog onder behan deling in hetzelfde ziekenhuis. Volgens het communiqué is hef schip door de ontploffing, die door hei' springen van een der ketels is veroorzaakt, niet ernstig beschadigd. JOUHAUX WORDT UITGEFLOTEN Tijdens een bijeenkomst van het Fransche nationaal congres van onderwijzers, dat op het oogenblik te Nantes wordt gehouden, i& Jouhaux, de secretaris-generaal van het Fransche vakverbond, die het woord moest voeren, met gefluit cfiuvangen. Toen hef lawaai niet ophield, stelde de voorzitter voor, de vergadering te schorsen, doch de betoogers weigerden de zaal te ver- laven. Pas na een uur kon Jouhaux spre ken. Hij wees op de noodzakelijkheid van eenheid van actie der arbeidersklasse. „Het is", zeide hij, „do taak van de C.G.T., deze actie te coördineeren, opdal alle eischen der arbeiders worden ingewilligd". UIT OOST- EN WEST-1ND1E Wijziging in de verlofregeling? K.L.M. biedt nieuwe mogelijkheden De directie der Borneo Sumatra Handel Maatschappij heeft een enquête gehouden onder haar personeel, waarbij de vraag ge steld werd, of een verlof om de drie Jaar mef heen- en terugreis per K.L.M. de voor keur verdienu boven het gebruikelijke ver lof na zes jaren. De uitslag was, dat het overgroote deel van het personeel der Bor- sumij de voorkeur gaf aan een kort „vlieg- verlof" om de drie jaar boven de bestaande regeling. Ook de Billiton Maatschappij overweegt voor haar personeel eenzelfde, bij onzen rao demen tijd passende verlofregeling. De kosten der luchtbescherming Begrootingspost aanzienlijk verhoogd BATAVIA, 5 Aug. (Aneta). Bij den Volks raad is ingediend een nota van wijziging voor de beigrooting van het departement van binnenlandsch bestuur voor 1939. Hierbij is o.m. een post tot verhooging van den post luchtbescherming op deze begroo ting met 466.800. In de memorie van toelichting wordt op gemerkt, dat de volledige uitrusting der luchtbescherming voor Soerabaja, Batavia, Bandoeng, Semarang, Malang, Madioen, Tjilatjap, Djokja, Cheribon, Makassar, Menado en Ambon een bedrag van 623.800 vordert. In verband met den financieelen toestand zullen de maatrege len tegen gasgevaar in langzamer tempo worden uitgevoerd, door van het beschik bare bedrag 158.000 eerst in 1940 te be steden. Kolonisatie inheemsche intellectueelen BATAVIA, 5 Aug. (Aneta). De vereeniging voor kolonisatie van inheemsche intellec tueelen deelde aan Aneta mede, dat tus schen den kolonisatieraad en de vereeni ging thans overeenstemming is bereikt in zake de benoeming van een kolonisatielei der. Tot deze functie is benoemd de heer Darsonsentono, vroeger adjunct-landlbouw- consulenL Het vertrek van de eerste groep dezer ko lonisten, vergezeld van hulpkrachten (on geveer 100 gewinnen) Is voorloopig bepaald op 22 Augustus van Tandjong-Priok. Deze kolonisten zijn allen afkomstig van Midden- en Oost-Java. Toegewezen is een kolonisatie-terrein na bij Gedong Tataan (Zuid-Sumatra). De kolo nisten ziullen zich hoofdzakelijk toeleggen op den verbouw van exportgewassen, en wel van verschillende soorten, opdat niet alles op één kaart gezet wordt. Ook Ie ver bouw van rijst zal worden aangemoedigd, doch dit zal niet de hoofdzaak zijn. EEN INDISCH JUBILEUM-BOEK BATAVIA, 5 Aug. (Aneta). Ter w w held van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin zal een geïllustreerd boek werkje verschijnen, waarin een overzicht wordt gegeven van de economische en cul- tureele verhoudingen gedurende het regee ringstijdperk van Hare Majesteit. Dit boek je is bewerkt door Pangeran Djajadinirigrat, Dr. Pijper, adviseur voor inlandsche zaken, benevens door enkele hoofdambtenaren van de departementen van onderwijs, en econo mische zaken. EEN BEATRIX-BANK TE MALANG MALANG, 5 Aug. (Aneta). Op den verjaar, dag van H. M. de Koningin zal de aan oio- din# van een Beatrix-bank aan de gemeen te Malang geschieden. Deze bank is een ge schenk van den Malnngschen middenstand, waartoe bij de geboorte van Prinses Beatrix werd besloten. GEMENGD NIEUWS Dysenterie te Emmer-Compascuum? Zevenjarig kind overleden Naar wij vernemen is te Emmer- compascuum vermoedelijk dysen terie uitgebroken. In het gezdn van den arbeider D. Smit is een zevenjarig kind, na één dag ziek te zijn geweest, overleden, terwijl drie andere leden van het gezin ernstig ziek waren. Toen in de omgeving aan het Westerddep zich vervolgens dagelijks meer soortgelijke ziektegevallen voordeden, heeft dokter Belksma uit Emmercompascuum de inspec tie van de volksgezondheid te Groningen en den burgemeester van Emmen ingelicht, zoodat thans een nader onderzoek wordt ingesteld. Alle verschijnselen wijzen er op, dat men te doen heeft met een epidemie van dysenterie, hetgeen vooral met deze warmte zeer gevaarlijk kan worden. Er wordien dan ook maatregelen genomen om uitbreiding te voorkomen. Zoo is het zwembad te Emmer compascuum gesloten. De ziekte komt in een van die deelen van de gemeenite voor, waan de woningtoestand zeer veel te wenschen overlaat en behoorlijke dirinilcwatervoorzie» ning ontbreekt. De „Karimata" vindt een hamer De „Karimaita" heeft zich vlot door de zandmassa, welke gisternacht door een klei ne verschuiving was ontstaan, heenigewerkt en gistermiddag baggerde men weer op de goede plaats en diepte.Onmiddellijk brach ten de emmers „Lutine"-onderdeelen boven, waaronder enkele schietlooden met het be-i kende merkteeken en enkele kogels. De meest merkwaardige vondst was het ijzeren; gedeelte van een hamer, waarop de letters H. J. S. geslagen waren. Bij onderzoek bleek dat deze hamer eigen dom is van den thans 86-jarigen H. J. Stob be, die te Harlingen woont. Vijftig jaar ge leden ondernam een Friesch-Texelsche combinatie nl. een poging om den „Lutine"- schat te bergen. Men gebruikte destijds een schelpenzuiginstallatie, die zeer veel munten opdiepte. Stobbe verspeelde vijftig jaar ge leden den hamer, welke thans door de „Ka rimata" gevonden is en aan den rechtmafti- gen eigenaar zal worden teruggegeven. Maar nog geen goud IN AMSTERDAM? Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA Makelaar - Bouwkundige Expert NASSAUKADE118-119, Tel. 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, adminisireeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden Woninglijst en inlichtingen GRATIS Prima Geldbelegging en Zelfbewoning TE KOOP VRIJE WONINGEN In diverse grootte en prijzen, gereedstaande en in-aanbouw. in diverse blokjes, in het snel uitbreidende Tuindorp te Vlaardinger- Ambacht, gunstig gelegen bij de Maas met zijn groote fabrieks-centra's. Lage personeele belastingen en vlotte verhuur. Te bevragen bij den Bouwer W. VAN VLIEU Raadhuisstraat 4, Vlaardinger-Ambach»* Telefoon 309.

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2