Jlieuuif itsd) tdhrnrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenen Omstreken De arbeid der Algem. Rekenkamer Het lokkende water eischt slachtoffers abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatseh waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per posl 235 portokosten PeT week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j Ct Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 6460 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1938 19e Jaargang atrtjertrntiepriijtn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer f 022'It Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels f 2.30 Elke regel meer f 0.45 Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 ONGEWENSCHTE LOTERIJ - I De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming verspreidt thans op ruime schaal strooibiljetten, waarin het publiek opgewekt wordt deel te nemen aan een groote 1 o t e r ij ter vorming van een Luchtbeschenmingsfonds. Het doel is uitnemend, maar is het mid del ook deugdelijk? Zoodra, na de goedkeuring door den Mi nister van Justitie deze zaak in de Tweede Kamer ter sprake kon komen, heelt de heer C. V. d. Zaal zijn leedwezen over het toestaan van deze loterij uitgesproken. Hij wees op tweeërlei. Ten eerste, dat het ho peden de waardigheid van een semi-offi- cieel lichaam is om met dergelijke midde len te moeten werken. Maar ten tweede, 'dat hij en vele anderen in ons land, dit middel moeten verwerpen, omdat zij op grond van Gods Woord het lot voor dit 'doel te heilig achten. Deze volksgroep kan dus om principieele reden in geen geval aan de loterij meedoen. Wij weten zeer goed, dat slechts een be trekkelijk kleine groep deze overtuiging is .toegedaan. Roomsch-KatHolieken denken er geheel anders over. En met welgevallen citeerde de vrijzinnige pers onlangs dan ook een uitspraak uit een Roomsch-Katho- liek blad, waarin schamper en minachtend over zoo groote bekrompenheid van anti-revolutionaire minderheid gesproken ;werd, die eigen zienswijze aan anderen .wil opleggen. Ook in orthodox-protestantsche kringen staat men niet steeds principieel afwijzend tegenover de loterij; we meenen zelfs, dat loterijen, tombola's en het „rad van avon tuur" al meer dienst moeten doen om gel den voor Christelijke doeleinden te ver zamelen. Niet zonder reden merkte dan ook on langs een Indische krant op, dat velen wel bezwaar maakten tegen een premie-leening ten bate .van de weermacht, „maar zij sputteren niet, als het gaat om loterijen (voor andere doeleinden, ook niet als het gaat om een aandeel ten behoeve van Christelijke instellingen. Dan hoort men Jien niet!" Wanneer dezelfde personen nu eens be zwaren hebben en dan weer niet, dan is zekere inconsekwentie niet te ontkennen, Maar dat alles verzwakt niet het betoog [van den heer van der Zaal: beide aange voerde argumenten behouden hun waarde. En het is jammer, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken een teleurstellend antwoord gaf. Persoonlijk heeft de heer [Van Boe yen niet de minste sympathie 'voor de loterij, maar hij bezit z. i, geen enkele bevoegdheid om in te grijpen, i Dit laatste is stehk betwijfeld. Bedoelde 'yereeniging krijgt rijkssubsidie, plus nog voor dit jaar een extra bijdrage. Aan het verleenen van dit subsidie heeft de Minis ter, zooals hij zelf meedeelde, voorwaar den verbonden; de Minister heeft zelfs jeischen gesteld* Doch waarom kon de Minister een loterij dan niet weren, welke hoe men ook over de moreele geoor loofdheid denkt een deel van ons .volk "van medewerking uitsluit?. Deze vraag is onbeantwoord gebleven. ONCHRISTELIJK PROTEST [Wij ontvingen dezer dagen een rouwbrief, Waarin „eenige van zijn Nederlandsche Vrienden ons meedeelden, dat een Duitsch vluchteling op 12 Juli in zijn cel in het Huis van Bewaring te Amsterdam zich 'door ophanging van het leven heeft be loofd* Tegelijkertijd wordt er aan herin nerd, dat op 12 Juni een ander Duitsch Vluchteling zelfmoord' pleegde en dat „de mislukte pogingen tot zelfmoord van gear resteerde vluchtelingen talrijk zijn"i Zooals men reeds begrijpt, dient een en ander om ons uit te noodigen, „er met klem bij de regeering op aan te dringen, dat (eindelijk ook voor de anti-fascistische Vluchtelingen de eeuwenoude traditie van het asylrecht hersteld wordt"* Over de noodzakelijkheid en doelmatig heid van een zoodanig protest spreken we [thans niet; maar wij kunnen de opmer king niet onder ons houden, dat wij dit Onchristelijk protest niet kunnen steunen. De onbekende onderteekenaars van dit (overlijdensbericht schrijven zich „verplicht te voelen ons de ontstellende mededeeling te doen", enz. Waarlijk, dit is een ontstel lende mededeeling, dat iemand zelfmoord pleegt; maar dat bedoelen de onderteeke- haars niet. Zij vinden alleen de motieven Voor deze daad ontstellend. Natuurlijk, dit ontkennen we niet. Het is tragisch en getuigt tegen de geweldenaars, jöat talloos velen in onze dagen zelfmoord plegen uit angst voor marteling, concen tratiekamp en sluipmoord. Maar daarmee is niet verontschuldigd wie de hand aan zich zelf slaat. Deze daad is en blijft door 'Gods Woord veroordeeld. Niemöller moet gezegd hebben, dat hij geen poging tot ontvluchting zal doen en Sde hand niet aan eigen leven zal slaan. Hij Wilde daarmee, zoo lazen wij, bij voorbaat Zijn familie en vrienden waarschuwen om bij eejn eventueel sterfbericht de Gestapo Controle, die goede resultaten afwerpt Bezuinigingen en terugvorderingen Aan het verslag der Algemeene Reken kamer betreffende haar werkzaamheden over het jaar 1937 bntleenen wij het vol gende: In 1937 was het twintig jaar geleden, dat de Kamer de bevoegdheid verkreeg tot het controleeren van het geldelijk beheer van Rijksdiensten 'ten kantore van de diensten zelf. Later werd de omschrijving van de bevoegdheid meer algemeen gemaakt. In den loop der jaren namen de werk zaamheden van de ambtenaren der Kamer hand over hand toe, zoozeer, dat het geheel en al onmogelijk werd, zoo als vroeger geschiedde, alle aangelegen heden in alle onderdeelen te behandelen in officieele briefwisseling met de hoof den der departementen. Uit dezen nood werd het onderhandsch overleg tusschen ambtenaren der Kamer en der de,partementcn en andere instellingen geboren; bij plaatselijke controle trouwens vanzelfsprekend. Van de zijde der Kamer wordt dit onderhandsch overig aan een strengen regel gehouden: het mag .behou dens onbeduidendheden, nooit buiten den voorzitter of den secretaris van het college omgaan. Kascontrole werd vroeger geacht buiten de bevoegdheid van het college te vallen De invoering van plaatselijk onderzoek bracht ook hierin verandering. In 1937 zijn 104 kassen één of meer malen gecontroleerd. Uit de resultaten van dezen arbeid, waar van weinig of niets openbaar wordt en dien men daarom het stille werk zou kunnen noemen, kan de conclusie getrokken wor den, dat naast de preventieve werking van de controle der Kamer ook de repressieve van eenige waarde is voor 's Rijks schatkist. Contróle op werkloozenkassen „De officier (van justitie)' wees er oip, dat dikwijls menschen tot (penningmees ter van vereenigingen werden gebom bardeerd, die geen flauw idee hebben van administratie of die geen verant woordelijkheidsgevoel bezitten. Ook het feit, dat de Rijkscontrole zoo slapjes was, werkte fraude in de hand", Aldus een dagbladverslag betreffende :de berechting van een strafzaak tegen den penningmeester eener werkloozen- kas, die verduistering gepleegd had. De Kamer wenschte daarop van den minister te vernemen, of ook naar diens meening de controle te slap was en of de gemeenten, die ingevolge het werk loosheidsbesluit 1917 in de eerste plaats met het toezicht zijn belast, wellicht, in verhand met de vele bemoeiingen, welke zij met de werkloosheidszorg in het al gemeen hebben, de hierbedoelde controle onvoldoende uitoefenden. Het een zoowel als het ander bleek Het geval te zijn. Te geringe getalsterkte van 't personeel en, als gevolg van andere werk zaamheden, overbelasting van het beschik bare personeel, veroorzaakte, dat in verschil lende gevallen het toezicht der gemeenten onvoldoende moest worden geacht, terwijl de gemeentebesturen, die het werkloosheids besluit 1917 in de eerste (plaats als controlee- rende organen aanwees, op hun beurt van Rijkswege niet volledig, doch slechts in zeer beperkte mate konden worden gecou- troleerd. Behalve door de gemeenten werd ook rechtstreeks van Rijkswege contróle uitge oefend op de handelingen van de besturen der werkloozenkassen. Frauduleuze declaraties Ambtenaren, die voor eigen rekening een spoorwegabonnement hebben gekocht en daarvan voor dienstreizen gebruik maken, kunnen aanspraak doen gelden op een ver goeding wegens reiskosten van 2/3 gedeelte der kosten van gewone spoorkaartjes. De Kamer had ontdekt, dat een ambte naar, die vrij vaak dienstreizen deed en steeds den vollen prijs van de spoorkaartjes m rekening bracht, eenige jar€n in het be zit was geweest van een abonnement en be langrijk meer had gedeclareerd dan waarop hij recht had. Hoeveel, kon zij niet vaststel len, daar haar de datum van ingang van het abonnement niet bekend was. Zij ver zocht den betrokken minister, hiernaar een onderzoek te doen instellen en het te veel betaalde te doen terugstorten. Zoo geschied de. Een som van f 1229.90 (over drie jaren) vloeide terug in 's Rijks kas. niet te gelooven als deze hét praatje zou rondstrooien, dat hij zelfmoord gepleegd zou hebben of bij een poging om te ont vluchten gedood zou zijn. Dit alles kan juist zijn, maar Ds Niemöl ler behoeft ons niet te verzekeren, dat hij zich niet van het leven zal berooven. Dat hebben martelaren voor het geloof nooit gedaan. Zij weten, dat hun leven in Gods hand is, en dat hun vijanden zich zonder Zijn wil noch roeren noch bewegen kun nen. Zij kunnen door bange twijfelmoedig heid benauwd worden, doch Gods nabijheid doet hen telkens weer zeggen, ja zingen: „Ik zal door 's vijands zwaard niet sterven, want hij kan wel onder Gods toelating het lichaam, maar niet mijn ziel 'doodeng Bezuiniging op electriciteit De veelvuldige wenken van de Kamer aan verschillende departementen en Rijks diensten, om te komen tot het bedingen van de gunstigste voorwaarden voor levering van electrischen stroom, wierpen in 1937 zeer goede vruchten af. Naar een globale en stellig niet te hooge berekening kunnen de besparingen, zoodoende verkregen, wor den gesteld op tienduizend per jaar Een tegenvaller en een meevaller De tai-westeunregeling voor het jaar 1934 had, tengevolge van een onjuiste raming van de tarwe-opbrengst een tekort opge leverd van f 5.132.145.54. Ten einde mogelijk te maken, dat de tarweboeren den „richt prijs" voor den oogst van dat jaar ontvin gen, moest het landbouwcrisisfonds dat be drag uitkeeren aan de toenmalige centrale tarwe-organisatie. Vijf millioen gulden kwam als uitgave in de rekening van bet fonds over 1934, de rest in die over 1936. De aandacht van de Algemeene Reken kamer viel op een omstandigheid, die h.i. aanleiding kon geven, dezen grooten tegen valler althans met een klein percentage, ta verminderen. Het jaar 1934 is het oogstjaar geweest, waarin de uitvoering van de tar- wewet 1931 voor een gedeelte was opgedra gen aan bovengenoem.de vereeniging, de centrale tarwe-organisatie. Deze is daarna geliquideerd, haar functies zijn overgegaan op de stichting Nederl. Tarwe-Centrale. De inkomsten van de Centrale Tarwe Organi satie, haar gegeven voor de bestrijding van haar onkosten, hadden bestaan in een aan- in het bedrag van fl per 100 kg, dat aan de afnemers van de tarwe van oogst 1934 was in rekening gebracht tot dekking van alle kosten (voornamelijk die van de gewestelijke organisaties), verbonden aan de uitvoering van de tarwesteunregeling. In het midden gelaten blijve, of het aandeel van de Centrale Organisatie in deze heffing iets te ruim is geweest, dan wel of het be heer der organisatie heeft uitgeblonken door zuinigheid, zeker is het, dat er bij liquidatie van de organisatie een som van ruim f 137.000 bleek over te zijn. De Centrale Or ganisatie bestemde dit bedrag grootendeels om het terug te geven aan de eveneens ge liquideerde gewestelijke organisaties. Zij bad hiertoe formeel het recht. Dc Kamer stelde echter aan den Minister van Land bouw en Visscherij dc vraag of deze som niet billijkheidshalve kon zijn gebruikt, om het tekort van ruim f 5.132 000 op 't oogst jaar 1934 althans voor een klein gedeelte te compenseeren. De Minister achtte hier voor evenmin een billijkbeidsgrond als een rechtsgrond aanwezig. Er is over deze zaak breedvoerig van gedachten gewisseld, zonder resultaat. In de uiteenzettingen van den Minister heeft de Kamer geen argumenten aan getroffen, waaruit haar het onredelijke kon blijken van de redeneering: de cen trale organisatie komt eenerzij ds ruim vijf millioen gulden te kort, anderzijds houdt zij ruim een ton over, deze laat- ste som kan aangewend worden om het bezwaar op het landbouwcrisisfonds al thans e«n weinig te verlichten. Men kan niet voorzichtig genoeg zijn Gisteren zijn weer talrijke verdrinkingsgevallen voorgekomen Het is toch' eigenlijk een wonderlijke^ historie in ons kleine landje, dat zoovelén de edele zwemkunst niet machtig zijn! Sinds eeuwen hebben wij heldhaftig den etrijd met het water aangebonden en fiere overwinningen op den zoo machtigen vijand bevochten, en tochjaarlijks offeren wij in Nederland 500 menschen- 1 evens aan den water,.moloch", die, geen kans ziende in een eerlijk gevecht de te behalen, zijn heil schijnt te zoeken in een voortdurende guerrilla. Wij worden hieraan herinnerd in deze zomersche dagen, nu duizenden bij duizenden verpoo- zing zoeken in het verfrisschende nat helaas de slachtoffers niet uitblijven. Er gaat haast geen dag voorbij of men kan lezen van jonge menschen die bij het baden in zee of in de groote rivieren het leven er bij ingeschoten hebben. Heel vaak betreft het hier personen die zonder voldoende te kunnen zwemmen, zich te ver in zee hebben gewaagd en door den stroom wer den meegesleurd. Of ook men waagt zich in al te groote onbezonnenheid in te diep water en de gevolgen blijven niet uit Afgezien nu van de zeer roekeloozeh die met hun leven spelen, kan men wel aan- en dat de meeste baders en zwemmers zich van het hen bedreigende gevaar wel bewust zijn. Zij weten niet, waar het schuilt. Daarom het allergrootste gevaar is en blijft: de gevaren niet te on derkennen. Men is niet voldoende op oogte en als dan het gevaar plotseling dreigend wórdt, dan weet men niet wat te doen. De zee is verraderlijk, zegt het groote publiek, ze is vooral nu (gelijk de laatste dagen gebleken is,) zeer woelig, maar dit neemt niet weg dat men in den regel niet weet waar het gevaar te zoeken. Zoowel voor baders als zwemmers geldt, dat zij zich dienen te hoeden voor de be wegingen van het water. Oogen open, dat moet het parool zijn. Oppassen voor zwin- en muien, die zoo verraderlijk een gevaarlijke situatie te voorschijn kunnen roepen. Rustig overleggen, het hoofd koel houden, dat moet steeds worden bedacht. Voor baders geldt dan nog in bijzondere mate dat zij ver uit de buurt van de dam men met hun gevaarlijke stroomingen moeten blijven en dat zij bij branding zoo dicht bij het strand blijven, dat de kracht van het water hen niet overmeesteren kan. Dit komt neer op een waterhoogte tot aan de knieën. Misschien zullen vooral de jon geren bij het lezen van deze regelen schou derophalend vragen of hier de voorzichtig heid niet wat al te veel op den voorgrond wordt gesteld. Juist terwijl wij dit schrij ven, bereikt ons echter het bericht dat een eer tienjarige knaap in de badplaats Ter- heyde door de sterk trekkende zee werd meegezogen. Alleen dank zij het goede toe zicht en het kordate optreden van het bad- personeel wist men den jongen die al bewusteloos was, van den verdrinkings dood te redden: Conclusie: men kan niet voorzichtig genoeg zijn! Overigens zorge men er altijd voor zoo- eel mogelijk in groepen te gaan zwemmen of baden op plaatsen, waar contróle wordt uitgeoefend en directe hulp bij de hand is. Ook dan kunnen natuurlijk ongelukken voorkomen, omdat men nooit vooruit pre cies kan bepalen hoe het menschelijk orga nisme (b.v. door een sterke warmte-ont- trekking) zal reageeren. Mep heeft dan echter vóór, dat zelfs in oogenblikken van groote consternatie en algemeene zenuw achtigheid toch directe hulp aanwezig is, waardoor menig menschenleven behouden zal kunnen worden. Er zou al veel, heel veel gewonnen zijn, wanneer we zoover kwamen dat ieder Nederlander kan zwemmen. Doch nu we zoover voorloopig nog lang niet zijn, blijve als algemeen advies ook in dezen vacantie- tijd, voor baders gelden: Weest voorzichtig, de zee, het water is diep, gij kunt verdrin ken! terwijl zwemmers zich indachtig moe ten blijven steeds oplettend en nooit roeke loos te zijn, want het geringste verzuim kan fatale gevolgen hebben. Drie dooden ie Nijmegen NIJMEGEN, 2 Aug. Uit de Waal is opge- vischt het lijk van den dienstplichtigen kor poraal Broekman van het garnizoen Nijme gen, die bij het zwemmen in de Waal onder Ubbergen ie verdronken. De man werd sinds gister vermist. Gistermiddag omstreeks 'drie uur waren vier jongelui gaan baden bij de Plaat aan de Waal onder Nijmegen. De jongens begaven zich daarbij in het water, dat tot dicht aan den oever verraderlijk gemaakt wordt door draaikolken. Plotseling verdwe nen twee der jongens, de 16-jarige A. Cho- nis en de 15-jarige W. Straten, beiden af komstig uit Nijmegen, in de diepte. De omstanders stonden machteloos. Ten slotte heeft de politie de omgeving afge- dregd en de beide lijken opgehaald. Werklooze verdronken Gistermiddag tijdens sohafttijd even na twaalf uur begaf zich de twee en twintig jarige adbeider A. Kruf uit Halsteren, in de Kruysbeek nabij de Blauwsluis onder Steenbergen om te baden. Na eenigen tijd verdween hij plotseling in de diepte. Eeni ge personen, waaronder dokter Meidenkamp uit Steenbergen, doken meerdere malen naar den drenkeling, doch slaagden er niet in hem te vinden. Eerst na twee uur dreg gen werd het lijk opgehaald. De omgeko mene was geplaatst bij de in werkverschaf fing uit te voeren sluiswerkon te Steenber gen. Hij was gehuwd en vader van een kind. Te Boskoop Gisteravond is de 21-jarige mej. J. K. M. wonende te Boskoop bij het zwemmen in de Opwegwetering verdronken, vermoe delijk doordat zij in het water onwel werd. Daar cr ter plaatse zeer druk werd ge- vommen, bemerkte men haar afwezigheid eerst na een half uur. Na eenige oogenblikken dreggen haalde len het slachtoffer op. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. Twee in gevaar, een gered Gisteravond is een 22-jarige jongeman ozenbeek genaamd, die met een vriend bij paal 57 op circa 2 K. M. ten Zuiden van de Zuiderpier van IJ m u i d e n in zee was gaan zwemmen, verdronken. Ook zijn vriend verkeerde in levensge vaar. doch deze kon bijtijds worden gered. Toen men hem weer tot bewustzijn had gebracht, vroeg hij: „of Rozenheek er al uit Uit deze vraag maakten zijn redders op, dat er nog een tweede drenkeling was. De I.Tmuider reddingsbrigade stelde alle po gingen in het werk om het slachtoffer te vinden, doch. slaagde hierin nog niet. Kon niet zwemmen GORKUM, 3 Aug. In de nabijheid van hel zwembad buiten de Dalempoort is gisteren omstreeks vier uur de elfjarige Huib van Haarlem, wonende aan den Visschersdijk bij het baden in een kuil gezakt en ver dronken. De jongen kon niet zwemmen en zijn kameraden misten hem. Zij trokken op Het vliegtuigongeluk bij Rijswijk Men zoekt nog naar de oorzaak Gedoode piloot was zeer goed vlieger RIJSWIJK, 3 Aug. Omtrent de oor zaak van het vliegongeval dat gister middag een militair vliegtuig uit Soes- terberg, is overkomen staat op dit oogenblik nog niets vast Het onder zoek is nog in vollen gang, doch uit den aard der zaak zal allereerst moe ten worden vastgesteld wie het vlieg tuig bestuurd heeft op het moment, dat de machine in de vrille geraakte en naar beneden kwam. De autoriteiten zijn nog doende de ooggetuigen, die het eerst bij het ver ongelukte toestel waren, te hooren. Luitenant Swartjes stond bekend als een zeer goed vlieger en was als instruc teur werkzaam. De verongelukte machine was een lestoestel. De vraag is nog, of lui tenant Swartjes de machine bestuurde of de leerling-vlieger Verheyen, onder toe zicht van luitenant Swartjes. Wat den toe stand van leerling-vlieger Verheyen betreft vernemen wij nog, dat deze een zware her senschudding heeft bekomen en verschil lende verwondingen aan het gelaat. Echter zou er, aldus werd ons medegedeeld, geen oogenblikkelijk gevaar meer aanwezig zijn. Van de zijde van het vliegveld Ypenburg werd nog medegedeeld, dat de aanwezig heid van het Koolhoventoestel louter toe vallig was en dat beide machines in geen enkel verband in de lucht vlogen. De militaire machine was te 12 uur op Ypenburg geland en om kwart voor één weer opgestegen. Daarna is de Koolhoven- machine van Ypenburg vertrokken en eeni gen tijd later heeft het noodlottig Een verkeerde manoeuvre?, De Koolhovenmachïne Van Ypenburg, F. K. D., was voor een proefles van de na tionale luchtvaartschool opgestegen met een leerling en een instructeur. De militaire machine, aldus verklaarde ons de instructeur van het N.L.S.-lestoestel, heeft toen de F.K. D. gebruikt als oefen object. De F.K.D. vloog op 250 meter hoogte en de militaire machine vloog lager. Eenige malen voerde de militaire machine toen een oefening uit, waarbij de bestuurder het toestel scherp naar boven trok. Tweemaal ging dit goed, doch bij de derde oefening kwam de machine in een vrille en stortte naar beneden. De inzittenden van het N.L.S.-toestel zagen het ongeluk gebeuren en keerden naar Ypenburg terug, waar zij onmiddellijk den commandant van de luchtvaartafdee- ling Soesterberg waarschuwden en hulp uit Delft requireerden. Ir J. van Dusseldorp f 's-G-RAVENHAGE, 3 Aug. In het ge meentelijk ziekenhuis, waar hij sedert het hem op 1 Augustus j.l. op den Kneuterdijk overkomen tramongeval werd verpleegd, is in den afgeloopen nacht te één uur, zonder dat het be wustzijn was teruggekeerd, in ruim 81- jarigen cuderdom overleden Ir. J. van Dusseldorp. De heer Van Dubbeldorp behaalde op twin tigjarigen leeftijd het diploma van techno loog. Van 1877 tot 1920 was hij verbonden aan de firma A. M. van Dusseldorp Co., die de stoommeelfabriek „De Maas" te Vlaar- dingen exploiteert. Vele jaren was ir. Van Dusseldorp voorzitter van de Kamer Koophandel aldaar. Voorts was hij lid van de Commissie voor de Handelspolitiek ei voor korten tijd voorzitter van de Vereeni ging Nederlandsch Fabrikaat, zoomede com missaris van verscheidene naamlooze ven nootschappen. Van zijn hand verschenen een publicatie ,Drie stelsels van handelspolitiek" (1900) en diverse brochures en artikelen in tijdschrif ten ter verdediging van een rationeele han delspolitiek. onderzoek uit, waarbij zij hem dicht langs den wal onder water zagen liggen. Dr. Bauer kon slechts den dood constateeren. Het lijk is naar de ouderlijke woning ver voerd. Jongen te Botterdam verdronken ROTTERDAM, 2 Aug. Nabij het kampeer terrein bij paal 2 aan de Waalhaven is Dins dagmiddag omstreeks vier uur de 14-jarige A. D. Neys uit de Joh. Brandtstraat, bij het zwemmen in de Nieuwe Maas verdronken. De jongen stak plotseling een hand op en verdween verder zonder geluid te geven in de diepte. Hoewel er direct veel assistentie aanwezig was slaagde men er aanvankelijk niet in den jongen te vinden. Eerst na eeni ge uren vruchteloos dreggen en duiken slaagde tenslotte de 35-jarige timmerman C. J. van Werkhoven, wonende aan den Lange Geer, na enkele malen duiken den jongen boven te brengen. Geruimen tijd heeft men getracht met kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, maar daarin slaagde men niet Het stoffelijk overschot is met een boot van de rivierpolitie overgebracht naar het bureau Parkhaven. Aangezien men in de kleeren van den jongen, die op den wal lagen, geen enkel papier vond, tastte men aanvankelijk in het duister omtrent de identiteit yan den ver dronkene. Later werd Hij Herkend, VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Verschenen is het verslag van de werk-, zaamheden der Algemeene Rekenkamer over 1937. De opening van de negentiende Vacan-t tiecursus van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. Gister hebben zich talrijke verdrink kingsgevallen voorgedaan. De Eerste Kamer heeft gisteravond yer* gaderd. De zitting van gister van de Algem« Synode der Ned. Herv. Kerk. De Bond van Chr. Geref. Mannenvere eenigingen houdt te Apeldoorn een toog-* dag De Bond van Geref. Mannenvereenw gingen houdt de jaarvergadering in; Utrecht. De gevechten aan de Russisoh-Mamds* joerijsohe grens houden aan. De Ohineezen geven de stad Soesoeng| over aan de Japanners, PONTIER KARREMAN MAKELAARS IN ASSUR ANTI N ROTTERDAM behartigen de belangen van verzekerden AMSTEL-HOTEL AMSTERDAM KAMERS ZONDER BAD vanaf f KAMER MET BAD vanaf 5.50 Uitgebreid Hollandsch Ontbijt L— BOUW VAN EEN VIADUCT) TE 'S-GRAVENHAGE Over de spoorbaan tusschen Weteringkade en Schenkkade DEN HAAG, 3 Aug. B. en W. hebben KJ den Raad een voorstel ingediend om met behoud van den bestaanden overweg ni veau over te gaan tot den bouw van een viaduct over de spoorbaan tusschen de We teringkade en de Schenkkade. De kosten hiervan worden geraamd op f 1.100.090, voor de financiering waarvan medewerking van het Werkfonds is ver- Ui tVOer eieren en pluimvee Wijziging der restituties Met ingang van 31 Juli 1938 zijn de vol gende wijzigingen in de restituties bij uit voer van eieren, eierproducten of pluimvee aangebracht: a. kippeneieren 0,77^ per 100 stuks, b. eendeneieren 0,50 per 100 stuks. Voor koelhuis- en kalkeieren worden deze bedragen slechts vergoed, voorzoover ten ge noegen van de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee is aangetoond, dat de eieren op of na 31 Juli 1938 zijn opgeslagen of wel ingekalkt, c. tevoren als monopolie product ingevoerde eieren 0.77H per 100 stuks, d. op of na 31 Juli 1938 geproduceerde bestanddeelen van kippen- en/of eenden eieren 0.16J4 per k.g., e. levende piepkui kens 0.08 per k.g. levend gewicht, f. ge slachte piepkuikens f 0.09 per k.g. netto, g, geslachte kalkoenen 0,07 per k.g. netto, h. geslachte ganzen 0,09 per k.g. netto, i. ge slachte kippen, hanen en eenden 0.02 pet! k.g. netto, j. levende kippen en hanen 6,65, 20,- of 13,25 per wagon, al naar gelang van het land van bestemming. De draaihartigheid bij kool Daar volgens de waarnemingen wan dr, Leefmans het gevaarlijke deel van de tweedei vlucht der draaihartigheid9muggen voorbij is, kan het bespuiten der koolplanten met op lossingen van pyridine of nicotine en zachte zeep, dat als bestrijdingsmiddel daartegen werd toegepast, wederom gestaakt worden. De Plantenziektenkundigen Dienst te Wa gen ingen houdt zich zeer aanbevolen, hetzij rechtstreeks of door bemiddeling van zijn ambtenaren, voor het ontvangen van mede deelingen over de resultaten, die dit jaar met bestrijding der draai-hartigheid door beenui ting zijn verkregen. Uit den aard der zaak kan dit resultaat eerst over eenigen tijd met zekerheid worden vastgesteld en is het noo- dig, dat daarvoor bespoten planten met on bespoten planten kunnen worden verge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1